Ingezonden Stukken. Binnenlandse!* Nieuws. Marktberichten. Gemengd Nieuws. Plaatselijk Nieuws. Binnenlandsch Nieuws. bwooiyd-^zijïi voor ons hoogste nationaal belang tn de huidige tijdsomstandigheden, bitter weinig ont waart in dé Mnnenlandsche politiek. 'Waar de na tionale eenheid ten ernstigste wordt aangetast. Men lokt twistgesprekken uit, ontketent hartstochten; wil vraagstukken tot oplossing brengen, vrou. wen-kiesrecht inbegrepen, die "heftigen kamp moe ten berokkenen. Dr. De Visser ziet hier daden, in flagranten, strijd met de woorden. Vraagt daarom trent licht* opheldering aan het Kabinet. Hij ziet alles op losse schroeven gezet en vindt dat de Re geering eene zeer zware verantwoordelijkheid op zich laadt. Tegenover tal van arbeiders-categorieën, die niet onder de sinds vijftien jaar vigeerende On gevallenwet vallen, is dit grievend onbillijk. Het 8te!8el-Treub, dat van dat des ministers Talma slechts eene ruïn£ overlaat, maakt z.i. de positie dei- arbeiders stellig niet beter. De Regeering gewaagt van nog altijd dreigend oorlogsgevaar en maakt op hetzelfde oogenblik 'front 'tegen Rechts. Dat alles zijn voor den heer Do Visser onverklaarbare, raad selachtige dingen. Deze ontboezeming geeft weer, wat er nu in de Reohtsche gelederen omgaat. Eu 't is in verschil lende toonaarden toegelicht. 1 De heer De Geer, de vice-leider der ohr.-hlsto- rischen, is van oordeel, dat niet de voorstellen tot Grondwetsherziening, maar wel degelijk die betref fende da Ouderdomsrente niet hadden mogen aan hangig gemaakt in een tijd. door hem genoemd dien van een „politiek moratorium", als men dan niet van Bestand wil spreken. Enkele maanden geleden weigerde minister Treqb 'over de Invaliditeitswet ta spreken, omdat dia binnen de grenzen van het Be stand viel; thans schijnen de omstandigheden der mate veranderd, dat die wet totaliter kan worden afgebroken!.... De „scherpe kanten" van minister Treub's houding worden volgens mr. De Geer voor namelijk gevormd door: het terugkomen op eene wettelijk genomen beslissing; doordien de voorstellen komen van een man, die 't Staatspensioen „demo- raliseerend" heeft genoemd, terwijl de 'ontwerpen bovendien aanleiding zijn tot bizonder scherpe aan vallen op de tegenpartij. Jhr. De Geer, die mi nister Treub o.a. den raad gaf, het tekort van 19 millioen zoo spoedig mogelijk te dekken, 1'schijnt nog altijd eenige hoop te koesteren, dat het Kabinet tenslotte toch blijk zal geven het „politieke morato rium" te eerbiedigen, maar is handhaaft het ..energisch-agressieve" deel van het ministerie zijn houding, even onverzoenlijk als de verdere Recht- schen, die den oorlog tusschen het Kabinet-Cort. v. d. Linden en hen verklaard achten. In den zeer laten namiddag ls heden. Woensdag, de premier nog even aan het woord gekomen. Ik kan dus gevoegelijk veel van wat heden nog ge vraagd en opgemerkt werd „in petto" houden tot dat van de groene tafel het antwoord zal zijn ge komen op de lange Aigomeene Beschouwingen, thanja in eerste instantie achter ons liggend. De kwestie der lotsverbetering van velo ambtenaren er. be ambten is nog door meer dan -één spreker aange roerd. Dr. Beunier mist bij het streven naar zuinigheid'en hot inmiddels opofferen van. vele tien duizenden guldens, elk systeem bij het trachten lots verbetering aan te brengen. Hij bracht er de af schaffing der invoerrechten voor sinaasappelen en oudheden weer bij te-pas, alsmede o.a. de ton gouds, welke de voorwaardelijke invrijheidstelling kost. De hoer Van Vuur en. onderwierp de econo mische politiek van, bet Kabinet aan kritiek en, ver dedigde de stelling, dat het consenten-stelsel, met al den aankleve van. dien, feitelijk den smokkelhan del in de hand werkte. Door hot bemoeilijken van het bedrijf aldus de Zovenbergsche afgevaardigde maakt men de menjschen, tot ontduikers van de wet. Er zou wellicht op deze stelling iets zijn aan te merken. Ik geef haar zooais ze werd uitgesproken. De opvolger van wijlen mr. Van Deventer, de heer Koster, heeft heden zijn „maiden-speech" ge houden en getoond, dat „plankenkoorts" -niet meer wordt gevonden bij parlementaire novitii, groenen. De heer Koster pleitte voor bezuiniging. Hij kwam ertegen op, dat men zeer gewoon werk opdraagt aan hooge ambtenaren. Alsook dat men minder royaal met materiaal moot omspringen. En de heer Koster zinspeelde ook op „strijk- en trekgelden" bij leve- rantiën. Deze jeugdige afgevaardigde, nieuwe Ben jamin van het Huis, zal nog wel eens vuurtjes in 't Parlement, niet groot©» maar kleinere aansto ken. Minister Cort v. d. Linden heeft de volgorde van zijn rede van-middag reeds aangekondigd. Z.Exo. zal spreken: over Regeering en Volksvertegenwoordi ging; buitenlandsche en economische politiek; leni ging yan den bes taanden nood en ten slotte: de bin- nenlandsche politiek. Het grootste decJ van den 9en December zal door deze rede, welke met spanning wordt tegemoet gezien, wel in beslag worden genomen. Mr. ANTONIO. een belangrijke vergadering. Zondagmiddag 12 December a.s. zal in het gebouw „De Toekomst", Nieuwland 8, te Hoorn, een verga dering van openbare onderwijzers in1 West-Friesland worden gehouden, waartoe allen zijn uitgenoodigd. Deze vergadering noemen we belangrijk !èn voor de onderwijzers èn voor West-Friesland. Daar toch zal voornamelijk besproken 'worden 'de financiëele positie der Westfriesche openbare onderwijzers, de hoofden en klasse-onderwijzers (essen), en de mid delen beraamd, om in hun, alleszins benard en. toe stand verbetering te krijgen. Daar zal worden aangetoond de noodzakelijkheid en mógelijkheid eener flinke verbetering. Is dit voor da betrokkenen niet belangrijk? Maar daar zal pok worden betoogd,'dat flinke ver betering der salarissen noodzakelijk is in 't belang van ^et onderwijs in West-Friesl and, vooral op het platteland. Als verschillende gemeenten, steden en rlorpsgp- meenten, het salarispeil hebben k*»us te krijgen uit de besten der besten van, het onderwijaerscorps; naardien zij overtuigd waren alleen van een goed- bezoldigd personeel te mogen "verwachten en ver gen vo'ledige ontplooiing van talenten on werkkracht voor de taak, waartoe het geroepen is, dan lijdt het. geen twijfel of Westfriesland, dat in 't alge meen genomen met zijn salarissen in de achterste rijen staat, sal geen superieure leerkrachten tot zich trekken, maar wel zien heengaan. Tot gtoote schade van het onderwijs! Do salariskwestie der onderwij ze! s raakt het vitale belang van het 'onderwijs. Mag deze vergadering dan niet hoogst belangrijk worden genoemd, ook voor •'Weat-Frieelanris bewo ners? Mogen allen dat inzien en in grooten getale op komen, opdat de machthebbers weten, hoe desolaat de toostand is en hoe met opoffering van eenige zilverlingen, thans zoo ruim voorhanden, veel goeds voor nu en voor de toekomst Van worden bereikt. Schellinkhout. J. EBELS. per stuk kosten, zoekw on vinden velen in cm» provincie in de hoenderteelt een prachtige bijver dienste. Een kippenhouder te Gemonde b.v., die ge durende een jaar noteerde wat zijn honderd kippen aan onderhoud noodig hadden, mag zich in een netto-winst van tien gulden per week verheugen. Bij de hooge voederprijzen hebben vele stadsmenschen, die meestal niet- over voel ruimte beschikken, het kippenhouden als liefhebberij 'opgegeven en. hok en kippen wijselijk finaal opgeruimd. Op het platteland echter scharrelen de kippen grootendoeis zelf hun kost op. Ze behoeven niet vastgehouden te worden en geDieten op hun wandeltochten, van het erf naar de weide en het akkerland, gratis het onmisbare groenvoedsel. Wordt er al eens een-kip vermist, dan gebeurt het niet zelden, dat ze na eenigen tijd op een zonnigen dag in Makenden welstand weer statig het erf komt opgsetapt met als gevolg een aardig kroost van een, dozijn mooie kanarie-kleurige kui kens, die door de heele kippenfamilie met groot kakel-concert worden 'ontvangen en door den baas- maar wat graag met grutjes worden 'verwelkomd. Jonge hanen, zoowel als braad- en soepkippen, wor den duur verkocht, nu "de vleeschprijzen zoo hoog zijn. De hoenderteelt vraagt in Noord-Brabant steeds meer de aandacht en velen geeft het kippenbouden een zoete winst. DE CENSUUR OP DE TDELSCHE COURANT. In de Tweede Kamer is, zooals we gister reeds meedeelden, het geval van1 de Tiélsche Ct. door den heer Kleerekoper ter sprake gebracht, naar aanlei ding van een mededeeling daarover verschenen in het orgaan van 'den Nederlanjdschen Journalisten kring. Daarin werd gemeld: In de Tielsche Courant van 20 November vindt men „in extenso" het verhaal van de censuur, waar aan het blad onderworpen is geweest. 'Het komt* in het kort, hierop neer: Bij het begin van den oorlog verscheen de Tiel- schp commissaris van politie ten kantore van het blad en verzocht* hem de co.urant vóór het afdruk ken geregeld ter inzage te zenden. Dit werd gewei gerd. Toen echter bij een tweede bezoek de com missaris mededeelde, 'dat hij „op order van den burgemeester" het blad moest inzien, heeft de re dactie „het hoofd gebogen," en „gehoorzaamd". Daarna, volgt een tijd van sporadisch gespartel dor redactie, waarin zij echter lleef „gehoorzamen". Tevens bleek daarbij, dat de militaire overheid niets met de zaak 'had te- maken en dat de Commissaris der Koningin geen reden vond tot tusschenkomsl. Eindelijk dit was in, October Jl. is het geval toevallig ter kennis gekomen (niet door de redactie der Tielsche Courant ter kénnis gebracht) van 't dag. bestuur van den "Ned. Joum. Kring. Dit vond de zaak ernstig en van te -'veel algemeen persbe- lang om te wachten tot de. betrokken redactie met een klacht zou komen en wendde zich tot de Tiel sche Ct. om inlichtingen. Toen, deze kwamen, met de ^aag erbij of de redactie zoo noodig__op den steun van den, Kring zou kunnen rekenen, is ge antwoord met het geven van den raad (die de Tiel sche Ct. heeft opgevolgd), om, nu het blad zich eenraaa1 gedurende, geruimen tijd 'aan den maatregel had onderworpne, zich alsnog te wenden tot den procureur-generaal te Arnhem, met gelijktijdige mededeeling van den datum, waarop het blad zou ophouden langen aan, den censuureisch te voldoen. Daarop werd van den procureur-generaal ten ant woord ontvangen, „dat de maatregel tot» het preven tief toezicht op uw courant met uw toestemming werd genomen en 'uitgeroerd, maar dat, nu u~be~ zwaar maakt, u verder vrijwillig aan bedoelden maatregel te onderwerpen, die maatregel thans is opgeheven, zooals u dan ook wel reeds door den heer burgemeester namens den heer Commissaris der Koningin alhier (te Arnhem) zal zijn medege deeld." Deze laatste mededceling kwam op 19 November en eerst op dien datum werd de censuur opgeheven. Deze heele geschiedenis wordt door de Tielsche Ct. terecht* „een malle vertooning" genoemd. Doch liet schijnt'de redactie te ontgaan, dat zijtzelve, blij kens door ons 'tusschen, aanhalingsteékens gezette woorden, in die vertooning de hoofdrol beeft ge speeld én waarlijk geen heldenrol. Want* indien dé 'houding der betrokken autoritei ten ons wonderlijk voorkomt* nog wonderlijker is die van een redactie, die zich als een lam onder werpt aan preventieve censuur (behoudens wat te genspartelen) in stede van onmiddellijk te weigeren zich te voegen naar een verkrachting van een grondwettelijk persrecht Als het -'D. B. van den Kring zich niet met de zaak had bemoeid en do lijdende (en al te lijdelijke) partij tot handhaving vau haar rechten had aangespoord, zou dit censuur- geval vermoedelijk nog steeds niet uit de wereld zijn. KIPPEN HOUDEN. Men schrijft uit Noord-Brabant aan de N. 'Crt.: Nu de eieren voortdurend een hoogen prijs op brengen en ia 'najaar en winter zelf» 10 k 12 cent SCHAGEN, 9 Dtëcemb*. 3 Paarden f 140 a f 275. 3 Stieren f 200 a f 290. 14 Magere geldekoeien f 210 a f 260 stug. 130 Vette geldekoeien f 200 a f 430 matig. 10 Kalfkoeien f 240-a f 320 stug. 40 Vaarzen 'f 130 a f 170 stug. 9 Graskalveren f 60 a f 75. 10 Nuchtere kalveren f 8 a f 20. 250 Vette schapen f 42 a f 59. 1290 Overhouders f 24 a f 36. 9 Vette varkens f 0.76 a f 0.80 per KG. 80 Biggen 'f 12 a f 20. 60 Konijnen f 0.50 a f 1.90. 80 Kippen f Ö.75 a f 1.50. 260 KG. boter f 1.35 a f 1.45. KG. kaas f 0.60 a f 0.80. 200 Kipeieren f 10 a f 11 ;per 100. WINKEL, 8 Dteoembi.'r. Appelen f laf 2.37%, peren f 1 a f 1.60 per mand. Kool f 1.90 a f 5, eieren, f 10, per 100. Spruit- kool f 2.10 a f 2.15 per zak. Wortelen f 1.05 a f 1.25 per baal. WARMENHUIZEN. Donderdag. Roode kool f 3.10 a f 17.60. Witte kool f 2.10 a f 8.70. Gele koql f 1.30 a f 8.90. Roode kool per zak f 1.04 a f 1.87. Uien f 5 60 per baal. «ROEK OP LAN'GENDWK. Donderdag. 4300 Bloemkool le soort f 8.90 a f 11.80, -2e soort niet aangevoerd. 16300 Roode kool f 2 20 a f 16.30. 28200 Gele kool f 1.40 a f 8.40. 2200 Witte kool 2.30 gld. a f 7.10. 23 Baal uien f 5.70. 53 Baal wortelen f 1.85 a f 2. NOORDSCHARWOUDE. Donderdag. Bloemkool f 6.70 a f 8.70. Roode kool f 1.40 tot f 13.90. Gele kool f 1.70 a f 11.80. Witte kool 1.60 gld. a f 14. Deensche witte kool f 1.90 a f 12.40. Wortelen f 1.70 a f 1.90. Grove uien f 5.30 a f 5-50. Aantal geladen wagons: Zaterdag jl. 23, Maandag 14, Dinsdag 12'en Woensdag phn. 30. TELEGRAFISCH WEERBERICHT naar waarnamingen verrioht in den morgen van den 9 December 1915, medegedeeld door het Koninklijk Meteorologisch Instituut te Do Bilt. Hoogste barometerstand 761.4 te Munchen, laag ste barometerstand 735.6 le Stockholm. Verwachting tot den avond van 10 December. Toenemende tot matige of krachtige Z.O. tot Z.W. wind, betrokken met kans op regen, later wel licht opklarend, aanvankelijk iets zachter. Per Telegraaf. DEN HAAG. De Minister van oorlog is heden ochtend, vergezeld van twee officieren van zijn De partement* naar het depot van Duitsche geïnterneer den te Bergen vertrokken. tweede kamer. VERKLARING VAN MINISTER CORT VAN DER LINDEN. De Minister President bespreekt de 'neutraliteits politiek der Regeering. De Regeering heeft daarbij kunnen rekenen op eenstemmigen steun; der Staten- Generaal. Wel' is er een groep in het "land, die een andere politiek wenscht gevolgd te zien, maar waar deze groep geen enkele stem in de Staten-Generaal h<.eft gevonden, is dit het 'beste bewijs van gerin gen invloed dier groep. Hot sterkst zullen wij staan, als ook het volk neutraal is, maar gebldken is, dat met de Regeering, die voorbijgaat* minder wordt gerekend dan met het volle .r De neutraliteit is zeker wel voordeelig, maar in ons volk 'even nog andere, betere gedachten. Schaper: Bedoelt U oorlogswinsten...? Minister Cort van der Landen: Ik spreek daarvan niet, maar 'alleen daarvan, dat materiëel de neutraliteit het voordeeligst Is. Er is echter ook deze gedachte, dat men werken kan aan in den oorlog zoo droevig geschonden rechten. Men kan zijn sympathieën voor een der oorlogvoerende veilig uiten, maar dat behoeft niet gepaard te gaan met Beleediging der strijdende volken. BEZIENSWAARDIGHEDEN. Max Osborn schrijft van de Cote Lorraine over be zienswaardigheden aan het front aan de Vossische Zei- tung: Een van de merkwaardigste inrichtingen noemt hij een oorlogsbibliotheek. Een vriendelijke plek door hooge noteboomen omgeven is zorgvuldig afgewerkt. Ernst Moritz Arndtpalatz staat boven den ingang, 's Zomers is het een aangenaam plantsoen. Op oen achtergrond staat een groote barak, bevattende een ruime en aan genaam ingerichte lees- en schrijfzaal. Terzijde daar van echter iets heel merkwaardigs, een rijdende veld- bibliotheek. Ze ziet er uit als een groote verhuiswa gen. Voor, bij den bok, is het kamertje van den bi bliothecaris, waar zelfs een kachel staat, waarachter in rekken, netjes op rijen, de boeken. Een stuk van den zijwand wordt opgeslagen en men staat tegen regen en sneeuw beschut voor een boekhandel, die tegelijker tijd een gewone huurbibliotheek is. Een divisie-predi kant heeft de voornaamste verdienste voor het tot stand komen dezer inrichting, die thans op vele andere plaatsen ook in 't oosten navolging gevonden moet hebben Het vermaak op dit gedeelte van het front levert de circus. Jawel, een echte circus. Onmiddellijk achter het front; nog onder de vuurlinie, is in de open lucht de a'rena afgeperkt. Een vroolijke, beschilderde toren aan den ingang, waarop de muziek zit, draagt den naam: Circus de Spaansche ruiter. De inrichting is dus naar de bekende prikkeldraadversperring genoemd. Voor mij ligt het programma Directeur luitenant Z. Heden groote galavoorstelling. Begin drie uur 's mid dags. Openingsmarsch, kunstruitere, salto mortale, August de domme en clown, slangenmensch, athletische vertooning aan de ringen, troep Gerhardi, Peppo, de gedresseerde ezel, jongleur, de aoodsrit, enz. De direc tie behoudt zich het recht voor veranderingen in het programma aan te brengen. Alles door lieden van het vak uitgevoerd. Geen dil- lettanten. Eerste rangswerk. In een groot amphitheater zitten de toeschouwers in uniform, vol bewondering en pret. Hier heeft men het theater der duizenden, waarover in vredestijd zooveel gesproken is in een vorm, zooals niemand het ge droomd heeft. GEMEENTE SCHAGEN. Geboren: Pieter, zoon van Koenraad de Boer en van Rensje Heinstman. VEREEN. VAN OUDLEERLINGEN DER R.L.W.S. TE SCHAGEN. Algemeene Vergadering van bovengenoemde vereënï- ^ng op Woensdag 15 December 1915, te 10 uur 's mor gens, in het lokaal „Cérès" alhier. Op de agenda komen voor: Rapport van de Commissie, belast met het nazien der rekening over 1914—1915. Bestuursvoorstellen: a. De zomervergadering te hou den te Winkel, b. Begrooting 1915—16. Verkiezing van twee bestuursleden; aftredend, niet herkiesbaar, de heer en: A. D. Groneman en V. Kaan Kz. De toepassing van de wetten van Mendel in de prao tijk; voordracht, te houden door den heer Dr. D. L. Bakker, Districtsveearts te Alkmaar. Mededeelingen omtrent het Station voor "Melkonder- zoek. door den heer J. Buis Jr. Mededeelingen van de Commissie voor het verbete ren van zaaizaden, door den heer P. Kisfemaker. Mededeelingen yan de Cammissiën tot bevordering van controle op voeder- en meststoffen, door den heer G. Bruin Kz. Behandeling van de Agenda voor de Algemeene Ver gadering van den Algemeenen Bond. Mededeelingen omtrent de in 1915 gehouden excursie naar de Provincie Friesland, door den neer P. Jz. Eriks. Mededeelingen omtrent den na de zomervergadering raakten tocht door den Upoldör, door den heer R. Waiboer. Zal £n 1916 een excursie worden gehouden? markt o verzicht. Groote veranderingen in den veehandel 'hebben er in den loop yan deze week ook al weer niet plaats fehad. De prijzen zijn vrij wel geliik gebleven, de andel blijft gedrukt en traag. Vette koeien, met een goeden aanvoer, golden prima kwaliteit 50 cent, de waar, die daar vlak naast staat 48 ct. Met 430 gld. stond de heer H. Spaans te Barsingerhorn, bovenaan, kooper de heer Bleekermolen te Amsterdam. Gelde koeien, met kleinen aanvoer, traag. Melk- en kalfkoeien, idem idem. Overhouders, ongeveer 1300 stuks, weinig kooplust, wat niet te yerwonderen is, als men weet, dat vele wedders nog met vette schapen zitten. Voor beste kwa liteit werd 36 gld. bedongen. Vette schapen, in geringer "rtale, noteerden 59 gld. Eigenlijke handel was er met. Ieris de export alles. Vette varkens 40 cent, aanvoer gering. Oude kippen loopen af. Kipeieren als voren 11 cent. Konijnen 25 cent per pond slachtgewicht; deze artikelen met gragen handel. MOND- EN KLAUWZEER. Sedert de vorige opgave d.d. 1 December 1915 wer den gevallen van mond- en klauwzeer geconstateerd: in Noord-Brabant 1 geval In elk der gemeenten En gelen en veldhoven; in Gelderland 2 gevallen te Bergh; in Zuid-Holland 1 geval in elk der gemeenten Bo degraven, Lekkerkerk, Oud-Alblas, Goudswaard, Stol wijk en Rozenburg: in Noord-Hollana 1 geval le Weesperkarspel; in Zeeland' 1 geval in elk der gemeenten Cadzand en Dzendijke; in Utrecht 1 geval in elk der gemeenten Snelrewaard, Linschoten en Wülescop; in Frieslandi 1 geval in elk der gemeenten Leeuwar den en Wymbritseradeel in Overijssel 1 geval te Weerselo: in Groningen 1 getal in elk der gemeenten Aduard, Midwolda, Onstweddc en Bcdum; in Drente 1 geval te Meppel: in Limburg 2 gevallen in elk der gemeenten Heer en Bocholtz en 1 geval in elk der gemeenten Maastricht, Eijsden, Ja beek, Spaubeek, Schimmert, Limbricht, Maas- fa roe, Simpelveld, Sust eren en Kerkrade. MAATREGELEN TEGEN DE NSMOKKELHANDEL i Het lid van de Tweede Kamer mr. Dc Meester heeft den 6den dezer de volgende schriftelijke vraag ingezonden In het Ochtendblad B der Nieuwe Rotterdamsche Courant van 3 December j.i. is aan een Rculer-telegram ontleend, dat Cecil, onderminister van buitenlandsche zaken, in het Lagerhuis in antwoord op een vraag van Dalziel naar de werking van de N.O.T. o.m. heeft gezegd, dat de gewone in Nederland genomen voorzorgsmaatregelen op verzoek der Britsche regee ring zijn verscherpt en er b.v. scherper maatregelen tegen den smokkelhandel worden getroffen. Naar aanleiding van dat bericht heb ik de eer Zijne Excellentie den minister van buitenlandsche zaken beleefd te verzoeken mede te deelen, of eénig vérzoék van de Britsche regeering aanleiding heeft gegeven lot het nemen dezerzijds van scherper maatregelen tegen den smokkelhandel, meer in het bijzonder tot de samen stelling en indiening van het wetsontwerp nopens tijde lijke bepalingen betreffende het vervoer en de neder- lage van goederen. De minister van buitenlandsche zaken, de heer Lou-t don, heeft daarop gisteren geantwoord: Het nemen door de Nederlandsche regeering van scherpere maatregelen tegen den smokkelhandel, meer in het bijzonder door samenstelling en indiening van het wetsontwerp nopens tijdelijke bepalingen betref fende het vervoert en de nederlage van goederen is niet ingevolge eenig verzoek van de Britsche regeering geschied. Overigens is uit de berichtgeving van Hare Majo- steits gezant te Londen en uit het verslag der zitting van het Lagerhuis in The Times van 3 December J.I. gebleken, dat lord Robert Cecil met geen enkel woord van zoodanig verzoek heeft gerept en dat het des betreffend Reuter-telegram, afgedruxt in de Nederland sche bladen van 3 December, derhalve onjuist was. BRUTAAL. Te Delft is eergisteravond op het perron der H.IJ.M. aan een dame, die uit den trein stapte, komende van Den Haag, een horloge ontrukt dat zij in een armband op den pols droeg. De dief wist in de drukte te ont komen. DE ONTVLUCHTE DUITSCHE OFFICIEREN. Naar wij vernemen zijn de twee Maandagavond uit het interneeringskamp te Bergen gevluchte officieren de kapitein Schmidt van de onderzeeboot en luitenant Milller, bestuurder van de vliegmachine, die op de Wadden-eilanden in beslag genomen wera. De ontvluchting geschiedde onder de volgende om standigheden De officieren kunnen zich op eerewoord vrijelijk, be wegen. Het is hun door hun regeering evenwel niet geoorloofd voor den ganschen duur van de internöo- ring hun eerewoord te geven. Zij doen dit dan ook slecht voor een dag, een halven aag of den duur van een wandeling. Dit geschiedde ook Maandag. Met zijn vijven trokken de officieren aan den wan del en met zijn vijven keerden zij ook weer terug, Spoedig daarop vroegen vier van hen onder eere woord opnieuw verlof. Zij teekenden volgens het voorschrift de verklaring doch één van hen ging niet mede, voor hem ging in de schemering een ander, n.1. luitenant Müller, die niet geteekend had, zoodat deze zich dus zonder eerewoord buiten het kamp bevond. Spoedig daarop was tot 5 min. voor 6 uur, het electrisch licht verstoord en van deze gelegenheid maakte kapitein Schmidt (wien het ook reeds gelukte om uit zijn interneering in Denemarken te vluchten) gedruik door achter den rug van den wacht met een daarvoor geschikte schaar, die hij zich voor dit doel in den tijd, dat hij onder eerewoord vrijheid genoot, en dus had beloofd, dat hij" in dien tijd geen pogingen tot ontvluchten zou 'voorbereide^, de puntdraaaaf- scheiding te verbreken. Hoewel beiden in uniform gekleed het kamp verlie ten, heeft een spoedig ingestelde opsporing nog geen resultaat gehad. Zij moeten in het dorp dan ook reeds helpers opgesteld hebben. Een der tramconducteurs moet 's morgens den sta tionschef op z. i. eenige verdachte personen opmerk zaam gemaakt hebben doch op dezen werd verder helaas geen acht geslagen. De foto's van de gevluchten zijn spoedig Overal heen gezonden. Alkm. Crt. HEERENVEEN-ééN. Het blijkt, dat de wagon Regeeringsgroenten, die acht tgen op het station Heerenveen stond, geadresseerd was aan „den Burgemeester van Heerenveen", dat tot drie verschillende gemeenten behoort en dus drie burgemeesters heeft. Na een week van schrijven en seinen bleek, dat de groenten bestemd waren voor Hee renveen— Engwirden. Het wordt tijd, dat Heerenveen één wordt. ONZE GRENSWACHT. Men- schrijft uit Limburg: Uit de Servische oorlogsberichten leest men telkens, dat er zoo weinig meer te bespeuren is van een uniformkleeding bij de Servische soldaten. Maar tegen woordig kost het ook aan onze grens moeite, een Ne derlandsche grenswachter te ontdekken in het hulsel van grauw, blauw, grijs, bruin en vaal. Het hoofd ge dekt door een grijs kleploos petje, het bovenlijf gehuld in een donkerblauw slagers- of kruideniers jasje met beenen knoopen, de beenen in een okerkleurige imitatie bombazijnen broek, de kuiten in grijze beenwindsels en de voeten in zwarte rijgschoenen... ra-ra, wie is dat? Aan den stok herkent men den dorpsveldwachter. En zoo Ls nog alleen aan 't geweer de grenswacht te herkennen. Naar men zegt, hebben de witlinnen werkpakken voor een <^eel plaats gemaakt voor blauwe en bruine of oker- kleurige werkpakjes, zooals ze reeds vóór dien door cor- veeërs werden gedragen. Op wacht nat geregend, .vin den de grenswachten dan in hun kwartier een £tel droge kleeren. Blijkbaar wordt er echter niet veel onderscheid gemaakt tusschen dienstpak en werkklee- ren en trekt men de laatste over het eerste heen, om zoo, in bombazijnen broek en blauw bonkertje, de uni formiteit in onze militaire kleeding wat te breken! - NIEUWE NIEDORP. Voor den verkoop van regeeringsvisch is. voor Nieuwe Niedorp aangesteld de heer J. Sprenkeling aldaar. WIBRTNGICRWAARD. Woensdag 1 en Woensdag 8 December hebben bij de fam. Boon onderlinge biljartwedstrijden plaats go- had met voorgift en verdeeld m 3 klassen. De 3e klasse heeft 1 December gespeeld, waarvan de uitslag was: le prijs J. Bakker Az., 2e prijs Jb. Sleutel Az., Hoogste sene M. Wonder met 9 caramboles, hoogste gemiddelde dezelfde 1%. 2e klasse: le prijs J. Sleutel Dz., 2e prijs J. E. Vos, hoogste serie J. E. Vos 14 caramboles, hoogste gemiddelde dezelfde S'/u. le klasse: le prijs R. Kaan, 2e prijs F. A. F. Gro neman, hoogste serie F. A. F. Groneman met 25 caramboles, hoogste gemiddelde dezelfde 5B/w De verschillende prijzen werden met een toepasselijk woord aan de winners uitgereikt door den neer F. A. F. Groneman. Het zijn een paar gezellige dagen LIEGEN ALSOF HET GEDRUKT STAAT. In een stuk van den Amsterdamschen correspondent van de Daily Express, waarin deze berichtgever wil schetsen, hoe Duitschland uit ons land geweldige hoe veelheden levensmiddelen betrekt, staat onder meer het volgende te lezen: „De boeren van Enkhuizen, Hoorn en honderden andere kleinere plaatsjes in dc provincies Friesland en Leeuwarden zijn op deze wijze halve millionaira feworden. Pas geleden zag ik op een autotocht door ^oord-Holland een aantal zeer oude boeren, gekleed in hun zeventiende-eeuwsch kostuum, rijdende in de modernste soort auto's, die zij onlangs hadden aange schaft". MINISTER PLEYTE. De „Staatscourant" van eergisteravond bevatte het Koninklijk besluit van 8 December, waarbij aan den Minister van Koloniën verlof wordt verleend tot her stel van gezondheid, met vergunning om, desverlangd, dit verlof in het buitenland door te brengen, en de I Minister van Marine, gedurende bedoeld verlof, wordt

Schager Courant | 1915 | | pagina 2