De Oorlog. Predikbeurten. Gemengd Nieuws. Marktberichten. Plaatselijk Nieuws. Binnenlandsch Nieuws. Lu men begrijpt, 'hoe groot de kan» daardoor is geworden» dat op 24 December &.s. althans het meeste van de BegrooUng zal zijn afgehandeld. Van de replieken v&it o.a. te vermelden, dat er bij monde van den heet Ketelaar, een motie Is geboren, duurte-toeelag vragend voor het lagere personeel in 's' 'Rijks dienst. De heer Lobman heeft steun beloofd aan de motie-Helsdingen. De duprte- toeslag komt zeker, de onderwijzers incluis, of schoon die dan niet (nadrukkelijk in de motie-Kete laar genoemd zijn. f Wat nu /minister Treub betreft, vraagt men zich na dezen dag af, of er toch nog een uitweg zal kunnen gevonden worden, welke het Exc. Treub mogelijk maakt aan te blijven, hoe weinig waar schijnlijk dit 'vooruitzicht ook lijkt te wezen. De heer .Tydemaa geeft den minister van 'Financiën in overweging, geen termijn van behandeling vast te stellen. Is overigens voor .'blijvende!'dekking en ver klaart dat men dezeh bewindsman niet kan missen. De cbr.-historische heer De Geer blijft toenade rend.^Wensoht, uitstel van de Invaliditeits-behande- ling,(De'heer Lobman, de chr.-historische leider,.zeg dat er geen tijd is 'om ook met den besten wil af te handelen wat minister Tréub wenscht. De Ouderdoms-rente zou in elk geval toch in de Eerste Kamer stranden. iHij, rnr. Lohman, gelooft niet dat het den heer Treub om een ministers -zetel' te doem was. Maar zegt dë grijze staatsman hij 'wil de niet het lot van mr. 8. van Houten ondergaan: uitgesloten worden van jden 'kring zijner politieke vrienden. „Dan ;kent-u hem niet, als ge dat van Treub denkt!" riep mr. Marchant uit. Vroolijkheid in de Kamer. Ook bij minister Treub, die in een bankje naast den heer Van Nispen tot Sevenaer aandachtig ec genoegelijk zat te luis teren. Do kans, dat Exc. Treub de Rechtsche of wel de Linksche hand zal aangrijpen, lijkt zeer gering. Over het getval-Schröder, van De Telegraaf, heeft de hpër Lohman nog gezegd, dat de minister van Justitie natuurlijk niets te zeggen, heeft over de vraag der invrijheidstelling van iemand, door de Rechtbank in voorarrest gesteld. Inderdaad, dat had den de telegrafeenende journalisten wel kunnen, be- hooren te weten!... Overigens zgi de heer Lohman. dat toch wel iets waar blijkt van de bewering der „Telegraaf", dat wij eene minwaardige natie zijn Namelijk: uit de sympathie-betuigingen, die het Amsterdamsche blad toestroomen. De heer Schaper in zijn repliek ziet in het geval-Schröder nieuw bewijs, voor de ellende van het kapitalisme. De geldman, verantwoordelijke di recteur Holdert, eerst achter en nu voor de scher men komend, maakte een slachtoffer van zijn. „knechtje". Of de heer Schaper, dit oordeël uitspre kend, heelemaal den 'plank missloeg: ik zou 't niet zoo dadelijk durven ontkennen. In zeer laat middaguur wilde de praeses den heer Rutgers dwingen te repliceeren. Maar de onstuimige kemphaan uit Hilversum liet stemmen [over de vraag, of we a1 dann iet a.s. Maandagmiddag sullen genie ten van zijn repliek. Toen bleken er 23 van "het quorum té! ontbreken. De heer en waren weg. Trouwens: we moeten toch in Januari terugkomen. Mr. ANTONIO. 70NDAG 12 DECEMBER. NEDERLANDSCH HERVORMDE GEMEENTE tlB: Wieringerwaard, voorm. 10 uur, Ds. Baxnouw, Verbeterde opgaaf. Winkel,'s av. 7 uur, Ds. Kars. PROTESTANTEN-BOND. Breezand, 'voorm. 10 uur, Ds. Onnekes. donderdag 16 december. nedert.andSch hervormde gemeente t Voenhuizen, 's av. ;7 uur, Ds. Kars. Inplaats van 12 December. We hebben het elders in dit blad afgedrukt» wat de Duitsche Rijkskanselier 'gezegd heeft over den vrede, als antwoord op een sociaal-democratische vraag daarnaar. En dan blijkt er weer uit, dat die vrede nog niet aanstaande is. Iets nieuws (heeft do kanselier niet verteld en tduidelijk 'aangegeVen, wat Duitschiand wil en wenscht evenmin, 't Zijn wat a'gemeenheden, die 'weinig houvast geven, ook al niet ten opzichte van de vraag: wat, wil Duitsch iand nnt België? Of het dit wil behouden of met, het is niet 'gezegd. Maar gissen kunnen we wel en dan 'ijkt het, alsof 'Duitschiand, sprekende over „waarborgen inzake België"", geen plan heeft om België te behouden. Want Voor grondgebieden, die men annexeert, heeft men geen waarborgen noodig. Maar de Rijkskanselier heeft ook gezegd, dat Bel gië geen invalspunt mag blijven of worden1 voor de vijanden van Duitschiand, Men overweegt dan zeker in Duitschiand een .militaire en politieke overeen komst met het herstelde België. Van welken aard dief zal zijn, ia moeilijk te zeggen. Heel bemoedigend klinkt dat alles niet voor België, en wij zien ook nog niet veel van eeuige toenadering. t Het eenige oorlogsnieuws dat er is komt uit Ma cedonië, waar de Bulgaarsche troepen hevige aan vallen dooi op de Fransch-Engelsche troepenmacht. De BuJgaarsche troepen 'worden steeds grooter en de aanvallen steeds krachtiger en zij rukken in drie colonnes op. De Engelsche linies zijn reeds tweemaal teruggegaan en ook de 'Franjschen hebben reeds moeten retireeren. De.Bulgaren schijnen er alles op te willen zetten om hier te winnen. Latere berichten melden, dat de Fransche 'en Engelsche troepen naar de Grieksche grens 'terugtrekken. De toestand der Entente-troepen wordt 'in Duitsche breichten ui terst krtiek genoemd. Steeds wordt om versterkin gen gevraagd, 'daar 'anders de positie niet is te handhaven. fi En alp men nu bedenkt, dat de Franschen en En- gelschen vlak tegen de 'Grieksche grens staan, dan begrijpt men van hoe groote beteekenjs het is wat of Griekenland zal doen. De voorwaarde van den Griekscben koning, om de troepen, die over de gren zen worden gedreven weer in te schepen, is van de hand gewezen. Maar wat nu? Er wordt nog steeds onderhandeld, maar 'het wordt hoog tijd voor een beslissing. En volgens geruchen hoortt Griekenland nog maar steeds niets over de plannen der Centralen. of die den oorlog op Gricksch gebied zullen over brengen. Volgens Parijsche berichten denken de En tente-mogendheden er niet over om de expeditie naar Saloniki op te geven, 't Is en blijft daar een donkere geschiedenis. 1 Het I&gelsche blad de Times voelt zich niet op gewekt gestemd door de omstandigheden, dat wil zeggen, het blad is nog wel vol vertrouwen, op den einduitslag van den oorlog, doch op dit moment zijn er toch onaangename dingen te constateeren. 1. De wervingscampagne heeft tot 'dusver nog niet in de verste verte aan. ket'gestelde doel beant woord. i 2. Van de Dsrdanellen hoort men niets: welis waar geen slecht nieuws, doch ook geen goede tij dingen, 3. Bij Koet-el-Amara verkeeren de Brifache troe pen in een gevaarlijke positie, wijl de vijand be weert reeds bij Sjeik Saad d.i. aanzienlijk lager aan de rivier te staan, dan de Briteche strijdmacht. 4. bet- voornaamste punt van zorg is echter dé positie der Britscbe strijdmacht aan de Wardar. Zoowel de Fransche als de Britsche troepen in dat gebied zullen, groote 'moeite hebben om zich uit hun ne< elige positie te redden, i nd i e n zij daar tenminste in slagen. Temeer daar hier.paar het blad uit de desbetreffende gegevenfe opmaakt de Bulgaren reeds in den rug staan van de Franschen. Dat een en ander in Engeland terdgge beseft wordt, meen* de Times te mogen afleiden uit het feit, dat het deze laatste dagen Imet de werving beter gaat. GEEN PARDON. Uit Zürich, 10 December. In Evangclièche kringen in Zwitserland is men getroffen door een preek, die de predikant Fritz Philippi de<zer dagen te Berlijn gehouden heeft» iwaarin hij zeide: ..De, goddelijke zending v.an,Duitschiand is de kruisiging der mensch beid. Bijgevolg is het de plicht der Duitsche sol daten zonder mededoogen, 'de tegenstanders te tref fen, zij moeten 'alles vernietigen. Halve maatrege len zijn uit den booze. Het moet een oorlog zonder modelijdon zijn. De slechen,»- de vrienden en bondgenooten van Satan, moeten als slechte gewassen uitgeroeid worden." De predikant Loebel, van de groote Luthersche kerk te Leipzig, bleek een waardig collega van Phi lippi te zijn, toen hij 'van'den kansel verkondigde: „Wij moeten do slechtaards met alle mogelijke mid delen bestrijden, hun Ujden moet ons aangenaam zijn hun smartkreten moeten geen indruk maken op de Duitsche steden, die er .doof voor moeten blijven. Men mag zich niet met de hel inlaten,en geen mee lijden hebben voor 'de dienaren van' Satan <5f an ders gezegd: geen pardon voor Engélschën, Fran- soben, Russen en alle volken, die zich aan den dui vel hebben verpand, die bijgevolg door het godde lijk vonnis tot den ondergang veroordeeld zijn." DE B1SAM-RATTEN. De „Berl. Börsen-Courier" ischrijft: Toen men in 1906 de Amerikaansche bisamrat als bontdier naar Bohemen ovèrplantte. heoft men njet voorzieD, welke bedenkelijke gevolgen dit hebt en zou voor ide Boheemsche en Bciersehe visscherij. De Beiersche visscherij-vereeniging hooft thans op het inleveren van een staart van een b'isainrat een prijs uitge'oofd van tien mark en voor het inleveren van een levende rat een van twintig mark. Ofschoon op de bisamrat wegens haar kostbare huid veel jacht wordt gemaakt, moet men in Amerika nog eer toeneming dan afneming constateeren. Op het domein Dobrisj bij Praag heeft men de eerste proeven van, 'overplanting met vier Ameri kaansche ratten genomen. S'edërt heeft het dier zich sterk vermeerderd en zich over heel midden-Bobe- men verspreid en is nu zelfs over de Beiersche grens gekomen. De poging is zelfs in twee opzichten een fiasco geweest. Ten eerste krijgt het dier in zijn nieuw gebied ook een nieuwen pels, die geen han delswaarde meer heeft 'en dan loeft het bijna .uit sluitend van visch, mosselen, kippen en graan, waar door het groote schade 'aanricht. Daaróm stelt men nu alles in het werk om van de plaag af te, komen. HOEVEEL WONDEN KAN EEN MENSCH VER - DRAGEN? Dat hangt van tien aard der verwondingen af, ter- wij' natuurlijk ook een 'onheteekenende, maar ver waarloosde wond doodelijk 'kan, zijn. Het record is in, dit opzicht geslagen door den Duitschen artillerie-luitenant Haas in den oorlog van '70. Op 9 Januari 1871 werd 'hij voor het eerst bij Le Mans verwond. Hij commandeerde verder en nam ook den volgenden dag zijn, post in. Maar omdat hij wegens zijn gezwollen 'been niet rijden kon, liet hij zich op een wagen naar het 'geschut brengen. Ein delijk raakte een projectiel'het kanon, waar Haas naast stond, trof de affuit explodeerde met vree- selijk geweld en sloeg paarden en menschen zwaar getroffen tegen den grond. Luitenant Haas kreeg 17 kogels in bet^ichaam. Toch verloor hij zijn te genwoordigheid van geest niet en commandeerde zelfs nog éénmaal vuur. Na een langdurig, ernstig ziekbed, waar men hem het IJzeren Kruis 1ste klasse bracht uam hij zyn ontslag uit het leger, om zich aan de rechtswetenschap te wijden en ook daar bereikte hij een eervolle loopbaan, want hij bracht het tot het hoogste Duitsche gerechts- hol. BRAND TE HOPEWELL. Uit NEW-YORK, 1 ODec. Een brand in Hopewell heeft vrijwel de geheele stad verwoest. De materieelé schade bedraagt meer dan een millioen dollars. Dui zenden zijn dakloos. De staat van beleg is afgekon digd. Een neger, die zich schuldig maakte aan plunde ring, is gelyncht. De geruchten, dat hier sprake is van brandstichting, houden aan. TARWE VERBRAND. Uit ERIE (PennsylvaniSX 10 Dec. Een half mil lioen bushels tarwe, gereed Jiggende om verscheept te worden naar landen der geallieerden, is vernield door een brand in een elevator van de „Pennsylvania Railroad". De schade bedraagt driekwart millioen dollar. De oorzaak van den brand is niet bekend. HANDELSBETREKKINGEN MET DE NEUTRA LEN. Uit LONDEN, 10 December. De „Morning Post" meldt, dat naar men meent het departement van bui- tenlandsche zaken zoo onder den indruk is van de algemeene uitingen van wantrouwen over de overeen komst met twee Deensche handelsvereenigingen, dat onafhankelijke onderzoekingen ter plaatse zullen wor den ingesteld door een bekend persoon uit de Engelsche zakenwereld. Er zijn bewijzen voor de hand, dat het ware karak ter van deze overeenkomsten met neutrale landen be-* gint te worden ingezien door leden van alle partijen, en men hoort goed ingelichte mannen van zaken ver klaren, dat ae hoeveelheid goederen, die Duitschiand door Nederland bereiken bijvoorbeeld, gevaarlijke af- metigen aanneemt. NOG EEN MILLIOEN SOLDATEN. De „Times" zegt, dat de eerste minister in den loop van de volgende week het Lagerhuis zal vragen goed te keuren, dat de regeering_ nog een leger van 9 a 10 cent, boter 72Vi a 82y* cent per K.G.. ALKMAAR, 10 Doe. 1915. Fabriekskaas. Kleine f 55, kleine boerenkaas f 41, com missie boerenkaas f 44, Aangevoerd 3 stapels, wegende 3503 K.G. De koop van ae labriekstapei ongedaan millioen man bijeenbrengt. Tot dusverre werden onge veer drie millioan man bij het leger ingelijfd. Minister Asquith zal dan ook het resultaat van lord Derby's recruteerings-campagne bekend maken. Zoo hij mis schien niet alle cijfers zal noemen, dan zal hy toch genoeg zeggen om de parlementsleden in staat te stel len, iacn oordeel te vormen. Leden van alle partijen wachten in groote spanning het resultaat af. EEN MERKWAARDIGE PROEFNEMING. Een merkwaardig resultaat van den oorlog is, dat de Staat zich in vele landen verplicht heeft gezien, op een tot nu ongekende wijze in de economische verhou dingen in te grijpen. In Engeland is de regeering in een niet nader aange duid munitie-district in het noorden des lands ver plicht geweest alle koffiehuizen (ten getale van 30) en alle winkels aan te koopen en te beheeren. De koffie huizen zijn als cantines en als pensions voor munitie- arbeiders in gebruik genomen. Maar de regeering treedt kaarsenmaker op. hier bovendien als slager, bakker en ALKMAAR, 11 Dec. 1915. 5 Paarden f 70 a 125, 8 koeien f 170 a 220, 37 sehapen f 20 a 35, 28 nuchtere kalveren 8 a 22, 27 magere varkens f 26 a 38, 2^7 biggen f 10 a 18, Kip- Graanmarkt. Aangevoerd 1492 H.L. Tarwe f 10 a 10.75, gerst chev. f 10.5 0& 11.50, haver f 6.70 a 7, bruine boonen f 20 a 28, citroenboonen f 25 a 26.50, riardeboonen f 18, witte boonen f 24 a 27, tuinboonen 14 a 17. groene erwten I 28 a 26, grauwe erwten f 20 a 27, vale f 22.50. BROEK OP LANGENDLJK. Vrijdag. 15900 bloemkool le soort f 7.20 a 12.80, 2e soort f 1.40 a 2.10, 14500 roode kool f 2.30 a 16.70, 25800 gele kool f 1.30 a 7, 2200 witte kool f 2.40 a 12.70, 80 baal uien f 5.20 a 6.40, 70 baal wortelen f 1.90 a 1.95. Zaterdag. 9100 bloemkool le soort f 8 a 16, 2e soort f 2, 3900 roode kool f 2.30 a 17.80, 17100 gele kool f 1.70 a f 7, 1500 witte kool f 2.50 a 7.90, 5600 rammenas f3. W ARMENHUIZEN, 10 Dec. 1915. Roode kool f 2.90 a 11.10, gele kool f 1.70 a 7, witte kool f 1.60 a 11.90 per 100, roode kool I 637 per wagc~ roode kool f 1.80 a 1.85 per zak, gewone uien f o. Ier baal. Zaterdag 11 Deo. Roode kool f 2.30 a 13.30, gele kool f 2.10 a 11.90, witte kool f 3.20 a 10.80 per 100. roode kool per wagon f 641, roode kool per zak f 1.40 a 1.84. WINKEL, 10 Dec. 1915. Appelen'! 1.20 a 2, peren f 0.75 a 2.40 per mand, koof f 0.70 a 4, eieren f 10.25 per 100, spruitkool 11.60 a 1.90 NOORDS CHARWOUDE. Vrijdag. Bloemkool I 7 a 10, roode kool f 1.70 a 17, gele kool f 1.70 a 12.50, witte kool f 1.50 a 11.40, wortelen f 1 a 1.10, grove uien 15a 5.50. Zaterdag. Bloemkool f 11.20 a 14.50, roode kool f 1 a 13.60, gele kool f 0.50 a 11.70, witte kool f 1.20 a 9.80, Deensche witte kool f 2 a 14.60. wortelen f 1.20 a 1.9Ö. Geladen: Woensdag 29, Donderdag 15 en Vrijdag 16 wagons groenten, tezamen 60. TELEGRAFISCH WEERBERICHT, naar waarnemingen verricht in den morgen van den llen December 1915, medegedeeld door het Koninklijk •leleorologisih Inslituu! te De Bilt. oHogste barometerstand 756.5 te Munchen, laagste barometerstand 743.9 te Kopenhagen. Matige tot krachtige, tijdelijk stormachtige Z. tot Z.W. wind. Betrokken of zwaarbewolkt met tijdelijke opklaring. Waarschijnlijk regenbuien. Zelfde tempera tuur. KERSTFEESTVIERING. Op 2en Kerstdag zal met de kinderen der Zondags school Kerstfeest gevierd worden in de Hervormde Kerk alhier. Het dubbel gemengd kwartet, onder leiding van den heer Jac. Jansen, zal bij deze gelegenheid eenige lie deren De dames N. Wit en A. Keuris alhier, hebben beiden te Haarlem het diploma voor kraamvrouw-verpleegster behaald. GEMEENTE SCHAGEN. Geboren: Arie en Maarten, zoons van Maarten Slik ker en t£n Guurtje Ploeger. politie. Gevonden: een duimstok. Verloreneen kinderschoen. Inlichtingen ter Secretarie. PAASCHTENTOONSTELLING. Donderdagmorgen vergaderde in het Noordhollandsch Koffiehuis de vereeniging tot het houden van jaarlijk- sche Paaschtentoonstellingen van vee, onder presidium van den voorzitter, de heer Jb. Zijp Hz. Na opening der vergadering volgt de lezing der no tulen en de goedkeuring daarvan. Aan de orde komt nu het bestuursvoorstel, om op den dag van de Paaschtentoonstelling te Schagen, te houden een electriciteit-tentoonstelling. De bedoeling is, om pro paganda te maken voor de electriciteit, ook als beweeg kracht voor den landbouw. Het bestuur had zich al bereids in verbinding gesteld met de Kennemer Electri- citeits-Maatschappij en de directie daarvan was volgaarne tot medewerking bereid. Dit voorstel om een derge lijke tentoonstelling te houden, werd aangenomen en tot commissie van voorbereiding benoemd de heeren: Jb. Zijp 'Hz., P. Buis Jz., R. Kaan, A. C. Rog geveen en P. Trapman. De vergadering stond een blanco crediet voor deze zaak toe. Vervolgens brengt de secretaris het jaarverslag uit; het aantal leden bedraagt 366. Do -rekening over 1914—1915 werd goedgekeurd tot een ontvonkt van f 2363.92, uitgaaf f 1161.21, batig saldo f 1202.71. De commissie belast met het nazien, bestaande uit de heeren G. Asjes en P. Hopman, had tot goedkeuring geadviseerd. Het programma voor de as. tentoonstelling werd ongewijzigd goedgekeurd. Op de verloting was bereids de Kon. goedkeuring ont vangen en werd besloten weer 25000 loten uit te geven. Als bestuursleden traden af de heeren: D. C. Rezel- man, J. Stammes en J. Geertzema en werden gekozen de heeren Jb. Stames Sr., J. B. Wilken en P. Kiste- maker. Tot commissie voor de rekening werden gekozen de heeren J. de Veer, P. Hopman en J. Buis. De begrooting werd vastgesteld in ontvangst en uitgaaf op f 2442.71. Hierna sluiting. AFD. SCHAGEN N.O.G. Door de afd. Schagen van het N.O.G. werden ter bijwoning van een salaxis-actievergadering te Hoorn tot afgevaardigden gekozen de heeren J. Porie en J. C. Visser. Met op een na algemeene stemmen werd de hieér Porte tot voorzitter der afdoeling herkozen. WAARLAND. Voor het examen, le gedeelte, als conducteur bij de H.IJ.S.M., slaagde 'te Amsterdam onze vroegere plaats genoot, de heer Bein de Bakker. KAASMARKT TE ALKMAAR. Op de Alkmaarsche kaasmarkt was gisteren weinig kaas aangevoerd en er werd bijna niet gekocht. Te gen tien uur werd een gedeelte der aangevoerde kaas alweer huiswaarts getransporteerd. Er is Donderdag voorloopig één pakhuis gehuurd, toebehoorende aan den wethouder-kaashandelaar Lubbe voor het opslaan der kaas voor het binnenlandsch gebruik. Komen de normale markten terug, dan zal één pakhuis voor deze kaas wel onvoldoende blijken te zijn. Gelukkig is er nog meer ruimte. Er heerschte onder de kooplieden groote belangstelling voor de beslissing in zake de oude consenten, waar het eigenlijke wachten op is. AARTS WOUD. Donderdagavond j.1. vergaderde de afdeeling van den IJ.H.N. De opkomst was 8 leden. Na opening door den voorzitter, den heer Zeilemaker, volgde lezing der notulen door den secretaris, den heer Hartog. Hierna volgde het jaarverslag. Er bleek dat er 118 leden waren en 2 vergaderingen waren gehouden. Alsnu volgde rekening en verantwoording door den penningmeester den heer Vel. De rekening was nagezien en in orde bevonden. Batig saldo f 128.09^. Alsnu volgde behandeling van den beschrijvingsbrief. De heer K. Vel zal de algemeene vergadering bezoeken en hem werd opgedragen voor de molie-Oterleek te stemmen, terwijl hem overigens vrij mandaat werd sprake, welke tot heden altijd geleend werden. Besloten wordt 10 vlaggen voor de afdeeiing aan te koopen. Te vens zal het bestuur zorgen dat er reddinghaken worden besteld. Hierna sluiting. JACOB KWAST. Bovengenoemde zangvereeniging zal Zondag over 8 dagen optreden te Oudkarspel en Warmenhuizen. Twee den Kerstdag zal zij wederom een concert geven ia het Concertgebouw te Amsterdam. WAARLAND. Door het trekken aan' de noodrem, stopte hier even voorbij post 26 de laatste lokaaltrein, richting Helder. ,Bij onderzoek bleek, dat een paar soldaten twist hadden gekregen en een van hen, om er een eind aan t<? maken, de trein tot staan had gebracht. Denke lijk zal dit muisje wed een staartje hebben. HELDER. De heer H. Uurbanus heeft wegens gevorderden leef tijd met ingang van 1 Mei 1916, eervol ontslag verzocht als secretaris dezer gemeente. DAT DUURDE TE LANG. Voor ongeveer twee jaar besloot do gemeenteraad van Schoterland tot vestiging van een telefoonkantoor te St. Johannisga en werd een kantoorhouder benoemd. Nog nooit is met het maken der telefoonleiding begon nen. De kantoorhouder, het wachten moe, heeft nu den Raad medegedeeld, dat hij zich niet meer voor die be trekking disponibel stelt. VOORUITGANG IN DE SIGAREN-INDUSTRIE. Dat het fabriceeren van sigaren in ons land steeds grooter vlucht neemt, bewijst het feit dat de firma J. Baars en Zoon, die ook elders fabrieken heeft, eergiste ren te Wageningen een fabrieksgebouw in gebruik ge nomen heat waar 220 arbeiders werk vinden en de wekelijksche productie 400.000 stuks bedraagt. De bur gemeester van Wageningen, mr. H. F. Hesselink van Suchtelen, namens het gemeentebestuur het woord voe rend, constateerde, dat nij met groot genoegen de op richting van de fabriek had zien plaats hebben, die hij beschouwde als een nieuwe bijdrage voor de volkswel vaart in zijne gemeente. Namens de werklieden werd door den fabriekschef een zilveren beker den patroon aangeboden. DE KERK IN DE OLIE. 't Gebeurde op het bureau van een grenswacht-com mandant aan de Oostgrens van Twentne, Donderdag. Grenscommandant afwezig; plaatsvervanger-luitenant present. Er wordt op de bureau-deur geklopt. Kloppende wordt binnengelaten. Wat hij verlangt? Een geleibiljet voor vervoer van lijnolie. Waarheen? Naar de grens. Maar dat is verboden. Ja, ziet ge, heer luitenant, ben zonder werk en nu zei onze pastoor: weet Je wat, man, haal wat lijnolie en strijk daarmee onze kerk van buiten eens flink in. Dan heeft de nattigheid er *zoo geen vat op. Maar je moet er gauw bij zijn; 't weer is nu nog goed. Haal dus wat olie; een •viertal bussen is voldoenden. Dan ben je niet zonder werk en zonder verdiensten. Daarom vraag ik beleefd een geleibiljet daarvoor. Dat moet ik immers hebben voor vervoer van olie naar de kerk te O., gemeente L. Plaatsvervangend commandant oppert bezwaren, ver zoekt belanghebbende te wachten, tot commandant komt. Aanvrager daartoe bereid, maar 't weer is nu nog goed; wellicht vanavond nog regen en storm. En de pastoor heeft haast. Luitenant geeft geleibiljet voor vier bussen lijnolie. Olieman onder dank af, gaat naar winkelier B., koopt vier bussen lijnolie, verdwijnt daarmee naar Overdinkel, laat „de kerk in 't midden" en stapt er mee over de grens, 't Geleibiljet beschermde hem voor alle mili-, taire „aanvallen". En de kerk staat nog ongeolied, trot- seerende wind- en regenvlagen. De pastoor van O. kan zeer zeker niet vermoed hebben, dat er in zijn onmiddellijke omgeving nog men schen gevonden worden, die zijn kerk „in de olie" wil den zetten. SCHOORL Donderdagmiddag, half twee, vergaderde de Raad. Tegenwoordig alle leden. Is ingekomen een missive van de gasfabriek Aurora, staande in de omgeving van Schoorl, die daarin te kennen geeft, dat zij dit met alle lusten en lasten de gemeente aanbiedt, van goed licht te voorzien. Dit werd aangehouden. Hierna wordt na eenige bespreking gestemd of de gemeente tot electrificatie zal overgaan of niet. met als uitslag, dat Schoorl in donker zal bleven. Vóór stem den ae heeren A. J. Peeck, A. van Lienen en S. den Das. tegen 4e hesren A.. Dapper, G. A. Couwen- hoven, J. Frans en G. Polle Wz. Hierna sluiting. De uitslag van het rondgaan door de gemeente voor aansluiting bewees, dat 247 waren voor aansluiting, 47 twijfelaars en 14 tegenstanders, daaronder begrepen de leden der acytileengasfabriek als twijfelaars. GEEN MELK. Te Haaften (Gelderland) waar Zaterdagnacht de ramen van de Herv. pastorie werden stuk geschoten is, meldt het Nieuws, Woensdagmorgen een biljet aangeplakt gevonden, waarin de melkslijters gewaar schuwd worden voor de nadcelige gevolgen, die zii zul len ondervinden wanneer zij en aan den predikaat én aan een der kerkvoogden verder melk leverden. TWEE MANNEN VERDRONKEN. Gisternamiddag omstreeks 5 uur, is tengevolge van het ruwe weer in de Laakhaven te 's-Gravenhage een schuit, zwaar beladen met steenen, omgeslagen en ge zonken. Twee personen, die zich aan boord bevonden, de steenzetter De Bruin, gehuwd, en Van den Berg. gehuwd en vader van 8 kinderen, beiden in dienst bij den expediteur Barendrecht, aan wien de schuit be hoort, zijn verdronken. Onmiddellijk werd er gedregd en tegen half zes kon het lijk van De Bruin aan wal worden gebracht. Door de bruggewachters, een aantal agenten en ook door een beroepsduiker, die zijn diensten had aangeboden, werd tot laat in den avond met dreggen in het onstui mige water voortgegaan. ALKMAAR. Bij de behandeling der gemeentebegrooting, dienst 1916, is besloten tot het instellen van eene commissie voor het marktwezen, ter bevordering van de belan gen van het marktverkeer. B. en W. deden toezegging een onderzoek in te stel len naar de mogelijkheid eener overkapping van de graan- en zaadmarkt. Door hen zal aanhangig gemaékt worden eene .herziening der verordening op het hef fen van haVan- en kaaigelden, in verband met de ingebruikneming van de nieuwe handelskade. Zoodra de verbindingsweg Waagplein—Nieuwesloot zal zijn tot stand gekomen, zal ook de verordening op het heffen van marktgeldan voor vee eene herziening on- oor de eventueel in dezen winter te houden ijs- feesten werd een bedragvan ten hoogste f 60 uitge trokken. Bij de rondvraag brengt de beer Mienis de vlaggen ter OUDKARSPEL. Ten lokale van den heer H. J. A. Buckmann alhier had j.1. Donderdagavond do door het Departement Oud karspel der Mij. tot Nut van 't Algemeen uitgeschreven Reciteerwcdstrijd plaats. Acht dames en heeren namen er aan deel. De uitslag was als volgt: publieksprijs mej. T. Kramer-Kist van Zuidscharwoude (een paar fraaie schilderijen); Je prijs T. Kostelijk Pz. met 118y» punt, met „Waarom do Mottige niet kwara";2e en 3e 3e prijs moest om geloot worden, mej. A. Schoenmaker met „De gebroken Schaats" en de heer K. Dijkhuizen met „De man die niet kon fluiten", hadden elk 115 punten. De heer Dijkhuizen zag hiervan af en verklaar de onder daverend applaus van het publiek, genoegen te nemen met den derden prijs, aan mej. Schoenma ker dus den 2en prijs gunnende. Een eervolle ver melding ("diploma) verwierf de heer P. Zeeman met,. „Geweten De jury bestond uit de heeren M. Eecen te Oud karspel, Ds. Sinninghe Demsté te Dirkshorn en Ds. De Graaf te Schagen. Over het algemeen genomen achtte de jury de keuze der stukken niet gelukkig. 't Was een mooie avond, welke besloten werd met een gezellige dansparty. ÜGÜGWOUD. In de vergadering van het Departement der Maat-

Schager Courant | 1915 | | pagina 2