Aliensct Nieuws-- DINSDAG 14 DECEMBER 1915. 58ste Jaarg ang, No 5711. Uitgevers TRAPMAN Co. BE SCHEPPING. Binnenlandsch Nieuws. SCHAGER CODRIHT. L>it blad verschijnt viermaal, per week: Dinsdag, Woensdag, Donderdag en Zaterdag, Bij inzending tot 's morgens 9 ure wor en ADVERTENTIEN in het eerst uitkomend nummer geplaatst. SCHAGEN, LAAN D 5. lot. Teleph. No. 20. Prijs per 3 maanden f 0 85 ,per post f 1.-. Losse nummers 5 cent ADVERTENTIEN van 1 tot 5 regels met inbegip van bewijsno. t 0.35, iedere regel meer; 6 ct. Groote lett. worden naar plaatsr. berek Men verzoekt ons voor het onderstaande plaat sing: Zondagavond geeft de Gemengde Zangvereeniging „Euphuma" weder een naxer grouta'uitvoeriiigen van een oratorium, zooais die de laatste jaren iienben plaats gehad. Telkens met reen kolossale belang stelling en waardeering van het publiek en te- recüti mogen we er wel bijvoegen. Op muzikaal gebied zijn, liet dan ook uitvoeringen, die heel veel 'schoons te genieten geven. Meester werken van, muzikaal genie worden uitgebeeld, oie reods van eerbiedwaardig en ouderdom zijn» ma<ir toch steeds de jaren door niets van hun aantrek kelijkheid, van hun schoonheid hebben verloren. Neen, integendeel, meesterwerken die nog steeds met geëvenaard, worden, die nog- steeds.als ae noog- ste kunstuiting mogen geiden, en juist daarom den geest des tijds trotseerem Bitmaal wordt uitgeyoerd hot oratorium „De Schepping", bet beroemde werk 'van den groeten componist Joseph Haydn. Vier jaar geleden is hier ditzelfde uitgevoerd, allen, die toen hiervan genoten hebben, zullen opnieuw opgaan om 't yel© schoons dat hier geboden wordt, te hooren. De belangrijk heid van deze uitvoering 'dringt er ons toe, er iets naders van mede te doelen,. Haydn was een Oostenrijker, die 31 Maart 1732 geboren werd en 31 Mei 1809, dus op.77-jarigen leef tijd stierf. Zijn vader was een eenvoudig wagen maker, zoodat het 'duidelijk is, dat Haydn alleen door zijn groote natuurlijke gaven vooruit kon, ko men. Zijn jeugd was dan ook een moeilijke strijd, maar door hard, "werken kwam hij langzamerhand omhoog. Het kon ook niet zijn, dat een zoo groot genie onopgemerkt bleef. Ais een bewijs van zijn werklust dieae, dat Haydn 125 symphonieën schreef, 77 strijkkwartetten, 35 kla vier-trio's, 24 opera's en,nog veel meer. Zoo o.a. yier oratoria, en wie den omvang ziet, die sommige de zer werken hefiben, krijgt een groot respect voor zóóveel werkkracht en, kunnen. Haydn's roem verbreidde zich over de'wereld, en in 1771 maakte '"ij, op uitnoodiging daartoe, een con certreis door Engeland, in 1798 nog eens herhaald. Hier kreeg hij opdracht wor Milton's'gedicht „Hejt verloren Paradijs", muziek te schrijven, en hier uit ontstond: „De Schepping", die voor 't eerst in 1790 te Weenen werd uitgeroerd. Met ongekend succes1 En thans, na meer dan honderd jaar, komt dit werk telken jure weer op vele programma's voor en laat nooit na een verheven, injdruk te maken. Het voert den mensch gedurende enkele uren weg uit de dagelijksche sleur van zorgen en maar al te veel 'outer materiëeie overwegingen en handelingen het brengt den, hoorder in een sfeer van schoon heid en reinheid, die gedachten opwekt van eer bied voor hoogere macht. Haydn heeft bet Joud-testameatische verhaal van de schepping der aarde en alles wat dam- op 'en in en boven is, in muziek verteld. Zijne voorstelling van het ontstaan van "alles heeft hij weergegeven door middel van zang en snarenspel, van bazuinen en fluiten en damnetten. Het eerste deel schildert 'ons den chaos, toen er nog niets bestond. Het orkest geeft ons hiervan een voorstelling, waarna de aartsengel Raphaèl (de heer J. Ph. Caro) den, eersten scheppingsdag verkondigt, toen God hemel en aarde schiep, en de aarde was zonder vorm en leeg, en duisternis over al heerscbte. En God sprak: Daar zij lichtl en er wüs licht. De donkere schaduwen en der helle geest» nschaar wijken vol schrik en verwarring voor Gods lichtl de eerste dag brak aan.. Prachtig is hier weergegeven de overgang van den chaos, de onrust en wanorde, in kalmte en rust. Het ontstaan van. het firmament, de scheiding der waatpen, het ontstaan van regen en hagel en sneeuw wordt ons geschilderd in een aria van Raphaël, de donder en bliksem door het orchest en artsengel Ga- briël (Mevrouw Truus Urlus) zingt met het koor der engelen den Tof van, God en van den tweeden dag. Op den derden dag scheidde God de aarde en de zeeon. Het beuken der golven, hoe heuvelen .en ber gen verschijnen, de rivieren 'en beekjes het land doorstroomen, wordt ons 'in, schoone klanken ver teld, en vervolgens het ontstaan van gras, en .krui den cn hoornen, 'n Heerlijke natuurschildering wordt ons hier gegeven in een aria >door den aartsengel Gabriël, waarna het koor in een jubelzang den der den dag prijst en looft. En op den vierden 'dag schiep God de zon, de maan en de sterren, en scheidde den dag van 'den nacht. Heerlijk hooren we van bet orkest den zonsop gang, Uriël zingt mede hoe die zon als een vreugde volle bruidegom, gelijk een trotsche reus langs haar baan gaat. Met zachten tred en teeder schemerlicht glijdt de maan door den'stillen nacht, en gouden sterren zonder tal versieren thans het firmament. Het eerste deel eindigt met het zoo indrukwek kende en prachtige koor: ,,De heem'len verkonden 'den lof des Hoeren, En wat Hij heeft gewrocht, prijkt aan 't. firmament.' meegezongen door alle solisten en begeleid door het volle orchesit. t Een grootsch flank- en jubellied! Het tweede deel 'van „De Schepping" stelt voor den vijfden scheppingsdag, toen de aarde met die ren bevolkt werd, de visschen in 't water, de voge len in de lucht, het kruipend gedierte, en het vee en wild gedierte. Aartsengel Gabriël zingt de beroemde, heerlijk mooie vogel-aria, prachtig begeleid door het .orchest De leeuwrik fluit zijn vroolijk 'morgenlied, cn liefde kirt het teed're duivenpaar. Uit het lommer rijk geboomte klinkt 'der 'nachtegalen lieflijk v ge kweel door de avondlucht. Nóg drukt geen leed op hun bestaan, nóg is tot klachto niet gestemd hun helder gezang. Raphaël, Gabriël en Uriël bezingen achtereenvol gens het visschengewemel, het idyllische beekje, 't spel der vogelen in de lucht, om te leindigen met een terzet: De Heer is groot in Zijne macht, en eeu wig blijft zijn roem. Het koor en orchest maken t tot. een indrukwekkend danklied. En nu volgt van Raphaël de bekende aria: „Dra legert zich op 't wereQdrond, 't geheele dierenrijk, in vollen groei en overvloed." Op den zesden dag schiep God.den eersten mensch, waarvan aartsengel Uriël ons vertelt: En God schiep den mensch naar zijn. evenbeeld, als man en vrouw schiep Hij 'den mensch, den adem des levens blies de Heer in zijn aangezicht en de mensch werd zoo tot een levende ziel. Prachtig mooi zingt hier Uriël. „Met kloeke, fiere waardigheid, 'met schoonheid. Kracht en moed begaafd, 'vol edele zelfbewustheid, staat de mensch, een man en koning der natuur," enz. En het Hemelsche koor bezong het einde des zes den dags met Jubelend gezang. „Voltooid is thans het groote werk, en 's Heeren lof bezingen wij. Juichend wordt Zijn naam gepre zen, want Hij aheen, is hoogverheven, Halleluja!" Het mooist* het glansrijkste koor /van het ge heele werk. Hiermede ls het tweede deel van het werk ten einde, waarna het derde en laatste deel het idylli sche leven, der eerste menscheai schildert in pracht van klanken en woorden. De partijen van Adam en Eva worden in dit ge deelte gezongen door den heer 'Caro ■'en Mevrouw Truus Urlus. Nadat Uriël ons een heerlijk stemmingsbeeld heeft getooverd van het paradijs, zingen Adam ien Eva een loflied aan hun Heer en Schepper. Het Koor begeleidt den'zang van het eerste men- schenpnar. 'Zij bezingen de zon, 's werelds ziel .en oog; het sterrenheir, de pracht van 'duisteren nacht; der elementen kracht; het lieflijk gemurmel der beekjes, het heerlijke (geuren der bloemen en plan ten. Alles, wat bestaat op aarde, wordt |door het eerste menschenpaar uitgenoodigd, den lof~te zin gen van den Schepper .aller "'dingen. Langzamerhand zwelt Wit danklied aan, tot een machtig koor: „Heil U! ,o' God, o Schepper, Heil. Wij prijzen U in eeuwigheid." En dan zingt Adam: „Nu is onz' eerste plicht ver vuld: den Schepper brachtén we onzen,dank- Kom, volg mij nu, gij levensgezellinne, 'ik leid u," enz. In een schoon duet zingen Adam en Eva'van hun levensgeluk met en voor elkander. Van den dauwen den morgen, de koelte des avonds, het ver friss ch end vruchtennat, der bloemen zoete geur. Maar zonder u, wat ware mij 'de 'morgendauw, de avondkoelte, het vruchtennat, de bloemengeur..Met u wordt groo- ter elke vreugd, met 'u verdubbelt het genot, met u is zaligheid het leven, u zij het geheel gewijd. Gelukkig menschenpaar 1 Hier eindigt het werk. Hei) besluit met een mach tig koor, van alle stemmen en 't geheele iorchest. „Zingt den Heer met alle stemmen," .eindigend met een overweldigend Aïnenl! Ziehier de korte weergave van wat „De Schep ping" van Hajdn inhoudt. Wij hopen erin geslaagd !te zijn, den belangstel lenden 'ezcr een indruk bij te brengen van 't vele schoons, dat hun met de ujtvoering fvan dit werk wordt aangeboden. Een groote belangstelling zij het loon 'voor vele moeiten en zorgen, die zijn aangewend om het werk zoo goed mogelijk tot zijn recht te brengen. langereis. Vergadering van de afdeeling Langereis, van den Bond voor Staatspensionneering. ten lokale van den lieer G. Modder, aldaar, op Zaterdagavond 11 De cember 1915. Daar de voorzitter, de heer M. de Jong, vertrokken is, presideert de vice-voorzitter, de heer K. de Beurs, die de 7 aanwezigen verwelkomt en de vergadering opent, waarna de secretaris, de heer J. G. Beidt Gz., de notulen leest, die worden goedgekeurd. Ingekomen is een schrijven van den heer Visser, declamator te Hoorn, waarin deze zich op billijke voorwaarden beschikbaar stelt om in de afdeeling op te treden met 'voordrachten. Wordt besloten olm den heer Visser1 aan te schrijven, tot het .geven van nadere toelichting op zijn voorwaarden, om, indien de/.e aannemelijk worden geacht, dezen heer te la ten optreden met zijn voordrachten op de weldra in de eerste helft van Januari te) houden, prope- ganda-avond. De heer Ds. Van Leeuwen zal voor dien avond als spreker worden uitgenoodigd. Bij loting wordt uitgemaakt, dat deze propaganda- avond bij den heer P. Vis zal worden gehouden. Verder wordt nog besproken, dat er hier nog wel enk n zijn, die bovendien een voordracht zouden willen doen op een propaganda-avond, mits.er over voordrachten te beschikken valt, die niet te moei lijk zijn, vooral ten opzichte van den zang. Zal nader worden overwogen. Vervolgens doet de heer IJ. Pool, penningmeester der afdeeling, rekening en verantwoording over hert, afgeloopen dienstjaar. De rekening wordt eerst na gezien door de heeren S. Oudt en B. Verhoeven, die rapporteeren, haar in orde te hebben bevonden. Dfe ontvangsten beliepen f 35.14%, de uitgaven f 13.86», voordeelig slot f 21.28. Onder dank wordt .de reke ning goedgekeurd en vastgesteld. Daarna is aan, de orde bestuursverkiezing. Ter voorziening in de vacature-M. de Jong (vertrokken)) wordt als bestuurslid gekozen de heer B. Verhoe ven, die dit aanneemt, Hij zal in 1918 moeten aftre den. In plaats van de heeren S. Opdt en K. Wit Cz-, aftredend als bestuursleden en niet herkiesbaar, wor den benoemd de heeren F. Kuiper en Jb. de Vries. Beiden zullen in 1919 aftreden. Het Bestuur zhl onderling de functies verdoelen. Bij de rondvraag wordt, naar aanleiding van een vraag van den heer G. Jonker, omtrent de toegang tot den propaganda-avond bepaald, dat er vrijen toegang voor iedereen zal zijn, met dameis, om dien propaganda-avond te.bezoeken. De heer IJ. Pool wilde gaarne vernemen hoe» het. nu meester De Jong vertrokken is, verder geregeld zal worden 'met het doen rondgaan der couranten van de Staatspensionneering. Meester gat ze steeds met de schoolkinderen mede. De heer Verhoeven, hoofd der school, verklaart wijze te zullen zorgen voor het rondgaan der cou- zich desgevraagd met genoegen bereid, op dezelfde ranten. Hierna sluiting. oude niedorp. Vergadering van het Veefonds alhier op Zaterdag 11 dezer, ten huize van den beer A. Mijts. Door afwezigheid van den 'voorzitter den heer A. Won der, werd de vergadering met een welkom geopend door den heer C. Rempt, waarna de notulen van die voorgaande vergadering door den boekhouder, den heer Kooijman, gelezen, onveranderd werden goed gekeurd. Uit het (Jaarverslag, dat de boekhouder uitbracht, bleek dat de oorlog, ook hier zijn inyloed bad laten gelden, nm. de 'dure koeien hadden don omslag doen rijzen. 'De omslag bedroeg gedurende het geheele jaar 1.8%, dit is gemiddeld f 3.03 .per runa. Het vorige jaar bedroeg de omslag f 2.55 per rund of 1.3%. Tn 1912 waren die cijfers 2.81 per rund of 1.75%. Van de 125 veehouders waren, er op zijn hoogst verzekerd 895 runderen voor f 154670. Gemiddeld werden er verzekerd 845 runderen. Af gekeurd werden er 34 koeien, waarvoor was ont vangen f 1820.50. Volgde de rekening over het afgeloopen jaar, die nogal eenigen tijd in beslag nam. De heeren C- Wit- smeer en 'A. Mijts werden Hiervoor aangewezen. Thans kwam de voorzitter ter vergadering, die de leiding overnam. Nadat de rekening door genoemde 'heeren, met de bijbehoorende bescheiden was.nagezien, adviseer den zij, deze goed te keuren met een nadeelig saldo groot f 66.67%, ontvangen was f 4840.85%, uitge geten f 4907.53. Met algemeene stemmen werd deze rekening met woorden van dank aan 'den boekhou der, goedgekeurd. Kwam aan de orde Verkieteing bestuurslid. Aftre den moest de directeur, de' heer A. Wonder Pz., die met algemeene stemmen werd herbenoemd. Hierop werd de heer D. Kaag (herbenoemd Tot hulpcom missaris aan den Langereis, beide heeren namen hun benoeming aan. De boekhouder word gemach tigd om een leening te sluiten ten name vanhet fonds voor kasgeld.. De heer C. Witsmeer vroeg bij de rondvraag of de kosten van een veearts 'door het fonds werden betaald als men een rund verloor. Voorzitter ant woordde van 'niet, vroeger is dit wel het geval ge weest, maar dit was 'te duur. Hierna sluiting. m webringen. Onze vroegere plaatsgenoot de heer Tj. Brouwer, Rijksveldwachter'te Amsterdam, is als zoodanig over geplaatst naar Enkhuizeai. w1hrin«kn. Door de jongelingsyereeniging „De Club" is op gericht een gymnastiëkvereeniging. !Als voorwerker werd gevraagd de heer H. 'P. D. van der Speek Obreen, die 'zoo bereidwillig was de leiding enz. op zich te nemen. W1 KRINGEN Voor rekening van 13 leden (*t Westdeel) onzer onder afdeeling der V.P.N. werden jl. Vrijdag op de Amsterdam sche eierenveiling geveild '263 kipeieren, welke opbrachten f 9.10 per 100 stuks. Mede wer den geveild 13 ionge "hanen en 12 konijnen, welke prijzen varieerden voor de Jonge hanen -van f 0.80 tot. en met f 1.11 per stuk en voor de konijnen van f 0.60 tot en met. f 0.93 per "stuk. Aan schoon geld zullen de leden voor de kipeieren per kilo ontvan gen f 1.50. Handel Vlug met Veel vraag naar z/waar s'achtgevogelte. wieringen. Heden, Zondag, 12 December, na afloop der avond godsdienstoefening, vergaderde het kiescollege der Ned. Herv. Kerk van Hippolytushoef c.a. tot het kiezen van een ouderling 'en een diaken. Periodiek waren aan de beiurt van aftreding de heeren -Jb. Mostert en S. P. Wigbout, welke.beiden werden her kozen en hun herbenoeming aannamen. kolhorn. Den lOÜen vergaderde in lokaal Rempt alhier, het bestuur van de plaatselijke commissie Nederl. Anti- Ocrlogsraad. Door penningmeester werd rekening en verantwoording gedaan over het eerste boelcjajar; een nadeelig saldo, van >f 10.64 werd geconstateerd. Na nazien en goedkeuring der rekening werd dit bedrag door 'het bestuUr aangezuiverd. Besloten werd voorts de propaganda in dezen winter aan te vangen met verspreiding en weer terughaling .van 'n door het hoofdbestuur beschikbaar gestelde circu laire, een abonnement op het 'orgaan „De toekom stige vrede" te nemen voor ieder der bestuur^le»- den; de bestuursfunctiën voorloopig ongewijzigd te laten, en als plaatselijke pers voor de persberichten, punt 8 propaganda-voorschriften Hoofdbestuur, te beschouwen de Schager ICourant. Dq afdeeling bleek te bestaan uit 106 'medestan ders en 3 plaatselijke vereenigingen. kolhorn. Het aansteken der kustlichten 'zeehaven 'Kolhorn, va* gemeentewege aanbesteed, werd voor het jaar 1916 aangenomen, 'door "den heer D. Portegijs, zee sluis Kolhom. kolhorn. Het Nutsdepartemeni alhier besloot dit jaar een huisvlijttentoonsteïling 'te/ 'houden. dienstweigering. In de rechtszaak opruiing tot dienstweigering, die te Assen tegen Ds. Bahler en Ds. Bugenholtz dien de, is de eisch geweest: drie maanden gevangenis straf tegen den eerste en twee maanden tegen den tweede beklaagde. oorlogskredieten. Naar wij vernemen zijn de wetsontwerpen, waar- hij twee nieuwe buitengewone oorlogskredietèn van 50 millioen gulden ieder worden aangevraagd van den Raad van State terug bntvangen 'en zullen zij thans zeer spoedig bij de Tweede Kamer inkomen. de ontsnapte duitsche officieren aan gehouden. Naar wij vernemen, zijn de beide Duitsche offi cieren, die Maandag jl. uii het interneeringsdepot te Eergen, wisten te ontsnappen, in den nacht van Zaterdag op Zondag te Rotterdam gearresteerd, Zij zijn, na een nacht 'op bet hoofdbureau aldaar te hebben doorgebracht, Zondag naar Bergen terugge voerd. De aanhouding geschiedde door den hoofdinspec teur der Amsterdamsche recherche Yai1 Soest (en den inspecteur dier recherche Broekhoff. De 'Am sterdamsche politie was te weten gekomen, dat bei de officieren zich te Rotterdam ophielden, met het gevolg, dat 'zij in een woning daar ter stede wer den aangehouden,. d1enstweigerings-actie. Wij lezen in „Opwaarts": Bondgenoot Honnef wordt bedreigd mei ontslag uit zijn betrekking op het stadhuis te Rotterdam, indien hij niet wil beloven zijn propaganda^ op te geven. (Honnef is redacteur van het zendingsblad van de Vrije Christengemeente „Licht en Waarheid", dat hij maandelijks te Rotterdam in ©enige duizendtallen verspreidt. Het geheel ademt een chr.-eoc. geest. Het manifest wordt erin besproken en aanbevolen; dienstweigering uit christelijk princiep goedgekeurd. Hij trekt des Zaterdagsavonds door.de stad meteen muziekgezelsch&pje, dat godsdienstige lliederen 'ten gehoor© brengt.) interneeringsdepot bergen. De commandant van het Interneeringsdepot te Ber gen 'Noord-Holland) is van zijn functie ontheven en wordt vervangen door den majoor van het iNedfeT- landsch-Indiscbe leger Kruisheer. In genoemd depot bevinden zich thans 5 geïnterneerde Duitsche offi cieren, benevens een 150-tal onderofficieren en min deren van de Duitsche zee- en landmacht. predikanten-dienstweigeraars". Men meldt aan de N. R. iCt., dat het Classicaal Bestuur van Hoorn een predikant, die het z.g.n. dienstweigeringsmanifest Iheeft onderteeknd, heeft aangespoord deze onderteekening te. herroepen. Daar deze hieraan niet voldaan beeft, heeft het Classi caal Bestuur hom '„ernstig vermaand, in het ver volg van dergelijke onberaden stappen zich te .ont houden", en nog eens aangeraden, openlijk zijn „medeonderteekening terug te nemen". oorlogswinstbelastingq Het Hdbld. schrijft: Onze Italiaansche 'Correspondent 'zendt ons het voornaamste van den tekst van de Italiaansche oor logswinstbelasting. 'In Italië blijkt men er gemak kelijk in geslaagd te zijn zjulk 'oen belasting vast te stellen. Maar in Italië is, efvenmin als in Denemar ken, evenmin als in Engeland, evenmin als in an dere landen, een talrijke (commissie benoemd om de zaak te bestudeeren. In Neder-and wel: voorzitter is dr. D. Bos, lid der Tweede Kamer en niet minder dan twee en dertig, zegge twee en'dertig bankiers, industrieel en, politici, ambtenaren enz. staan den heer Bos bij. En als at rapport versdchijnt, dan is de wét er uog niet! En als de wet er is, waar zijn adn de oorlogs winsten? Komaan, drié en dertig van dfe knapste en geleerd ste Nederlanders kunnen toch wel in enkele maan den doen wat een paar Italianen, een paar Denen in zeer veel korter tijd klajar speelden? Of is mis schien juist de omvang -'der commissie een be - ietsel?. Op 5 Octóher is d© commissie ingesteld toen wij eens informeerden hoe het werk ging, 'hoordlem wij: dat zij („diligent" was. ze smokkelen met alles. Tn de gemeente Lonneker werden dezer dagen eenige bekeuringen ingesteld tegen personen, die een groot aantal centen bij zich hadden om ovfer de grens te brengen. Aan het verschaffen van cen ten aan onze naburen is een niet onbelangrijk voor deel verbonden; 'ze geven op 1000 centen 15 Mark winst. onaangename verrassing. Terwijl de barbier te Akketwoudfe met zijn gezin rustig in dé kamer zat, werd een 20-tal revolver- en pistoolschoten door de ruiten ïgelost, De koge's vlogen overal in. Gelukkig werd niemand getroffen- De vermoedelijke daders 'zijn gevonden. een avontuurlijke reis. Vóór. eenige maanden deserteerde in Zuid-Ame- rika een opvarende van het Nederlandsche stoom schip „Stella", die zich naar later bleek'verhuurd had op een Amerikaans chen schoener- Na met dit schip een reis gemaakt te hebben naar Suriname, werd' hij daar wegens ziekte achter gelaten. Wijl hij na zijn genezing zonder middelen van bestaan was. wendde hij zich om hulp tot de autoriteiten, die hem op transport stelden op het stoomschip „Fauna", dat van daar 'naar Amsterdam vertrok, ten einde hem hier tor beschikking van dd justitie te 'stellen wegens het deserteeren van een Nedërlandsch schip. Bij aankomst in de sluis te» TJmuiden wachtte hij Zondag de komst 'van 'de politie niet af en wist, nog voor het schip goed vast lag, aan Pand te komen en te ontsnappen, terwij1 het nog niet gelukt is hefrn te 'vatten. diefstal van militaire goederen. Verschillende diefstallen, zijn ontdekt in de maga zijnen van de Engelsche Intendance te Parijs. Het parket, van de Seine en de Engelscbe ^autoriteiten hebben een onderzoek ingesteld, waarbij bleek, dat Engelsche soldaten, die de magazijnen bewaakten, en Engelsche arbeiders gemeenschappelijk met acht Fransche werklieden de schuldigen zijn. Een en ander leverde uit juridisch oogpunt eenige moeilijkheden op: imoest'de'Fransche justitie of de

Schager Courant | 1915 | | pagina 1