De Oorlog. Plaatselijk Nieuws. Binnenlandsch Nieuws. Marktberichten. Uit en Voor de Pers. Gemengd Nieuws. Binnenlandsch Nieuws. N. h.^ct. werkelijkheid word, dank tij „fufl speed"-riktingea van het Huis. De Aigemeene Beschouwing©® zijn gelukkig geslo ten. Minister Treub dupliceerde niet; vond dus niet noodig na den aandrang, o®. door den iheer De Aleester op hem uitgeoefend, nog iets te zeggen. Minister 1'osthuxna beeft nog even weerlegd de be- schouwingeu-Bichon betreffende den secretaris-ge neraal bij Landbouw en, de Haagsche bouwgrond - maatschappij „Konjngskade". En de premier be paalde er zich toe te verklaren, dat de Regeering bereid is duurte toeslag voor te dragon. Waardoor de motie-Ketelaar dus overbodig werd, gelijk mr. Gort van dr-r Linden zei, en de voorsteller beaamde, haar intrekkend. Dat do motie-Helsdingen zou wor den verworpen, was to verwachten en geschiedde. De premier had gezegd, dat wanneer normale tij den herleefd zijn, do Regeering traktemeatshereie- niug voor hoogere en lagere ambtenaren enz. zal overwegen. De heer Gort van der Linden ging niet in op den bizonder heftige® aanval, door mr. Mar- chant gericht tegen de verklaring van den premier, dat in deze tijden de invloed der Regeering was ver sterkt en die van het Parlement verzwakt. De he-r Marchant repliceerde voor dr. Bos, door ongesteld heid verhinderd te" vergadering te komen. Hij pro- testeeide tegen 's ministers woorden en noemde ze inconstitutioneel. Vrijwillig heeft de Kffmer een deel van haar mede-zeggenschap in de regeering des land aan hot Kabinet gelaten mei, het oog op dj buiten- gowons omstandigheden. Meent men, dat de Kamer niot meer den'„wil des volks" uitvoert, men ont- binde haar. Maar een beroep over het Parlement heon, tot het volk gericht* gaat niet aan. In de zaak van don heden in de aanklacht, op grond waarvan, zes maanden tegen hem was gevorderd, vrijgespro ken journalist* spoorde do heer Marchant tot gema tigdheid aan, erbij voegend, dat hij 't bedenkelijk zou achten indien de Regeering in 'deze invloed op do actie der justitie had uitgeoefend. Hot ntwerp tot beschikbaarstelling van levens middelen e® veevoeder, alemede kosten van tijde- lijko Rijksbureau*, is goedgekeurd, nadat minister Posthuma verzekerd bad, dat het monopo'ie zoo spoedig mogelijk zal worden opgeheven. Hij is daar allerminst in beginsel voorstander van, maar nood breekt ook hier wet. Do Regeering had het graan onmogelijk goedkooper kunnen aanschaffen. Hoofdstuk II (Hooge Collegiën) is onder den ha mer door, alsmede een gwnsch stalletje „kleingoed", o.a. wijziging van art. 50 dei- Pensioenwet voor de Gemeente-ambtenaren, vaststelling der begrooting vaa hot Leeningfonds 1914 voor 1916. Over dat tot machtiging tot het aangaan van, een overeenkomst met de „Kon. Paketvanrt-Mij." te Am sterdam betreffende het onderhouden van stoom vaartverbindingen in Ned. Indië van 1916 tot en met 1J-25, zal morgen. Woensdag, verder worden be raadslaagd op grond van een wijziging, door de Re- georing aangebracht. De heer Fock klaagde hier over de late, z.i. door niets te rechtvaardigen indiening van hot ontwerp. Bij ue (goedgekeurde) bekrachtiging eener over eenkomst met de Nederlondschet Handelmaatschappij voor den verkoop in Nederland van de vdor lands- rokening in 'Ned. Indië gewonnen voortbrengselen van, land- en tuinbouw, omiz?., mankte de heer Van Raalte cene later te behandelen motie aan hangig, de strekking hebbend om onderwerpen als deze fitf'ëris aan goedkeuring bij de wet to onder werpen Waar de' Kamer blijk geeft* haar praatlustigbeid te wil'en opofferen aan het publiek belang, n,u zoo zeer betrokken bij het zuinig zijn met den natio- nalen tijd, is zeker optimisme gerechtvaardigd. Morgen, Woensdag, zulten wij, door het struik gewas van klein ^ro ontwerpen de behandeling van Hoofdstuk VI (Marine) wel bereiken. Mr. ANTONIO. de schepping. Men verzoekt ons mede ie deelen, dat voor de slotrepetitie yan „De Schepping" op Vrijdagavond in de plaats van den heer Jac. Ph. Caro zal zingen de heer Bram van dér Stap van Delft. De heer Caro is n'. yoo" Vrijdagavond verhinderd. Op Zondag - avond echter treedt de heer Caro als solist op. ONTSLAG GEVRAAGD. Po heer K. Daan, assistent bij do H. IJ. S. Mij. alhier, heeft eervol ontslag uit zijn betrekking ge vraagd. Ziezoo, het feit kan nu worden geconstateerd, dat er van het brengen van hulp door Engeland en Frankrijk aan Servië niet alleen niemendal is te recht gekomen, maar ook, dat zelfs geen Fran- sche of Engelsche so'daat meer op Servisch grond gebied staat. Zij zijn allen'naar Grieksch grondge bied teruggedreven. Voor Engeland en Frankrijk dunkt ons verre van een aangename positiev en 'het'zal niet anders kun nen of 't zal oen heel slechten invloed h.-bben op hun prestige in het Oosten. En het is Juist dat pres- tiSA dat met dezen oorteg iop het. spel staat, met de beslissing van den 'oorlog zelf. De beslissing yan den oorlog gelooven we niet, dat in het'Oosten moet worden gezocht* tenminste als deze beslissing ooit komt* wat nog zeer de waag i9. Maar al gaat het niet om do beslissing van den oorlog, dat prestige is toch ook veel waard en hangt natuurlijk ook wel met die beslissing samen, en dat prestige van de Entente is in den laatsten tijd in niet geringe mate geschokt. Do mislukking van de expeditie, aan de Dardanellen, do vergeefsche pogingen Bulgarije aan haar zijde te krijgen, de tegenslag in HMeso- potamiè, en dan het uitblijven eerst en, de mis lukking daarna van de hulpverleening aan Servië en in verband daarmee hot neutraal blijven van Grie kenland, en daarbij de wel wat moer Idan 'gewone afstand tu68chen woorden en daden, dat is alles niet geschikt om 'bet "gezag van do mogendheden der Entente in het Naburige Oosten te "doen toene men, met welk gezag ook weer dat van den Euro peaan in bet algemeen wordt gezegd saimen te han gen. Neen, het la voor de Entente long geen zeer eer volle periode. Griekenland heeft zijn welwillendheid zoover uitgestrekt, dat het nu zijn legeer terugge trokken heeft uit do landstreek tusschen Saloniki en Doiran en daar mag de Entente dan manoeuweeren en Saloniki blijft de operatiebasis. Want het schijnt vast te staan, dat de Ententemogendheden er niet aan denken Saloniki voorloopig te ontruimen. Maar dat moet als gevolg hebben, dat dan 'ook pogingen zullen worden aangewend om hen daaruit te var- drijven. De 150.000 man der Entente zijn niet vol doende om zich te handhaven. Versterkingen zouden er moeien komen. Als dat maar spoedig genoeg kan geschieden. Generaal Lacroix wil d8 1CO.OOO man van do Dardanellen naar Saloniki dirigeeren. Dan moet het overschot van het Servische leger er heen, plus- 50.000 Italianen en 100.000 man 'nieuwe troe pen. Mapr als zij maar niet te laat komen. Het duurt alles zoo lang! uit den duitschen rijksdag. Ui Bwlijn, 14 Doe. De sociaal-democraat' Lieb- knecht. stelde in den Rijksdag o.m. de waag: Is de regeering, indien do andere oorlogvoerenden hiertoe bereid zijn, ook van haar zijde bereid op den grondslag van een afzien van annexaties toe te stemmen in 'onmiddellijke 'vredesonderhandelingen? Staatssecretaris von Jagow antwoordde: Met verwijzing naar de beraadslaging van 9 De cember, weiger ik de beantwoording van deze waag. De heer Liebknecht vroeg in aanvulling, van zijn •ersto waag: Welke houding zal de regeering aan NOORDSCHARWOUDE. wounsdog. Bloemkool le soort, f 14 a f 16.50. Roode kool 80 cent a f 17.80. Gole kool f 1.90 a f 10.20. Deensche witte kooi f 1 e f 14. Wortelen f 1.60 a f 1.80. Uien f fi n i 5.50. Geladen: Za'-rdag 22 wagons groenten. Maandag 10 wagons en Dinsdag 12 wagons. WARMENHLTZEN. Wowsdog. Koode kool f 2.90 a 1' 11.90. Gele kool f 2.10 a f G.so. Witte kool f 4.40 a f 12.90. Zak roode kool f 1.88 a f 1.96 BR'»EK OP TANGKNDIJK. Woensdag. 12800 BloemYoo' le soort f 10 a f 17.80, 2e soort f 2 a f 4.20. 3k«» Roode kool f 2.30 a f 12.70. 16600 Ge'e kool f 1.50 a f 6.80. 5200 Witte kool f 3.50 a f 12.80. 30 Baa' uien f 5.20. 60 Baal wortelen f 1.60 a 2. 1500 Rammenas f 15. TELEC.RAFISCh WEERBERICHT naar waarnemingen verricht in den morgen van dec 15 December 1915, medegedeeld door hot Koninklijk Meteorologisch Instituut te De Bilt. Hoogste barometerstand 770.0 Zuid-Oost Duitsch- land, 'aogslo barometerstand 754.1 te Skagen. Verwachting tot den avond vrn 16 December. Meest matige tot krachtige Z. tot'7 W. wind, be trokken tot zwaarbewolkt, waarschijnlijk regen- of sneeuwbuien. Zelfde temperatuur. nemen tegenover legemoeUtomende voorstellen van 1800 beweren soldaten hadden begraven. De dooden neutrale regeeringon. i zouden alle in zomeruitrusting zijn geweest. De voorzitter viei hier den spreker in de rede met de opmerking: Dat is geen aanvulling, maar een geheel nieuwe vraag. Deze afgevaardigde stelde nog verschillende ande re vragen, die noga' aanleiding gaven tot opgewon denheid. z1jpe. Van betrouwbare zijde wordt medegedeeld, dat,na 1 Januari a.s. in deze gemeente geen goedkoop on- gebuild tarwemeel, bestemd voor het'bakken van 't zgn. egeeringsbrood, meer beschikbaar zal worden gesteld. ÜCHAGERBRUG. Aan den heer M. H. van de Vreede, gemeente veldwachter alhier, is vanwege den Algemoeaen Ne- dorlandschen Politiebond uitgereikt het brevet en bronzen dienstkruis voor 10-jarlgen trouwen dienst. HARENKARSPEL. Vrijdagnamiddag had te Kerkebuurt een ongeval plaats, dat nogal goed ia afgeloopen. De koetsier van dep heer Eecen reed met een wagen vol hout op het Laantje tusschen 'Kerkebuurt en Tuitjohorn, Door het schrikken van oen der paarden kwam de wagen te dicht aan den slootkant* waardoor de wal inzakte en de wagen met de twee paarden in de sloot te recht kwam. De koetsier wist zich door een sprong van den wagen te redden. Behalve wat materiëelc schade liep het geval beet af." HVRENKARSPKL. Tot hestuurelid van den polder Woudmeer is Maandag herbenoemd de heer'C. Bakker te Kalver- dijk. EENIGENBURG. Tot voorzitter van de banne Eenigenburg is her benoemd de Hee" G. Schoorl en tot Hoofdingeland van die banne de heer D. 'Kuiper, beiden te Eeni genburg. WAARLAND. Als bewijs, dat ook hier gebrek aan woningen be gint te beerscnen, kan 'dienen uit het feit, dat dc eigenaar van een eerstdaags ledig "komende woning, aanbiedingen heeft gehad van 7 huurders en 3 koo- pers. Nader vernemen wij uit goede bron, dat de eige naar van genoemde woning, deze heeft verkocht voor f 1500, benevens het erf, 'groot een paar snees, aan den beer G. Jaspers te Zijdewind. ALKMAAR. Van verschillende melkveehouders, die hunne ge produceerde me'k zouden vervoeren met bestem ming naar Amsterdam, werd op last van den Burge meester gisteren door de 'politie in beslag genomen plm. 320 liter melk, waarvan ruim 100 liter afkom stig uit Bergen, die door deze gemeente vervoerd werd. In het ontbrekende werd voorzien door inbeslag neming aan de fabriek van, melkproducten Uithoorn, van 4( 00 L. BURGERBRUG. Voor het Departement Burgdrbrng zal Dinsdag a.s. optreden Prof. Dr. L. Knappert te Leiden, met het onderwerp: Het Nederlandsch© volkskarakter vroe ger en thans. Daar de toegang tot de vergadering voor ieder kosteloos, openstaat, behalve voor per sonen beneden, zestien ja,ar, is het te verwachten, dat velen van de gelegenheid gebruik zullen maken, den begaafden spreker te gaan hooren. VERKOOPING VAN LAND. Dinsdag had in het caifó „Halfweg" van den heer D. Barton aan. <te Stroot* gemeente St. Maarten, de openbare verkooping plaats van weiland, gelegen aan de Eglemeptssloot langs den Burgerweg, nabij den Ruigenweg, te zamen. jgroot '4.07.39 HA., eigendom van den hee!r D. Bakker te Alksmaar. De veiling had plaats in 17 perceeltjes, ten over staan "van Notaris J. van der Veen te Alkmaar. Koopers der massa werden !de heet H. 't Hart te Anna Paulowna en D. Wagenaar te Burgerbrbg voor f 8130. wiilrïnoen Door de afdeeling der S. D. A. P. alhier is 'bij den Burgemeester een adres ingediend met verzoek dat door hem maatregelen worden genomen ter verkrijgbaanstelling van goedkoopep levensmiddelen zooals snij- 'en slaboonen, zuurkool, andijvie, roode en witte kool, koolrapen, wortelen, bieten en divers 5 soorten peulvruchten (groene, witte, grauwe erwten en bruine boon©®) en ook 'brandstoffen. ARRONDÏSSEMENTS-RECHTBANK TE ALKMAAR Zitting van Dinsdag 14 December 1915. i Uitspraken: H. J. Gardes, Alkmaar, verzetzaak: vonnis be krachtigd. D. Mol, Spanbroek, uitvoer uit. de stelling Am sterdam: f 5 of 5 dagen hechtenis. "."Tuinman, M. Tromp en G. v. d."Eng, Uitgeest, erfvredebreuk: no.. 1 vrijgesproken; no. 2 en 3 elk f 5 boete of 1 dag hechtenis. K. Bommesnj, Oterleek, overtreding motor- en rij wiel wet' f i boete of 1 dag hechtenis. 1 D. de Boer, Schermerhorn, idem: f 1 boete of 1 dag hechtenis. J. de Graaf, Eg-mond, uitivVjér uit stelling Amster dam: f 5 of 5 dagen hechtenis. D. Homma, Alkmaar, vernieling: f 15 of 15 dagen hechtenis. Joh. Kunnen en G. Beentjes, Heemskerk, mishan deling: elk 'f 15 boete of Ü0 dagen hechtenis. P. Schouten, Medemblik, baggerstroop'erij met be hulp 'van een vaartuig: f 5 of 2 dagen hechtenis. J. Schram, Oteirleek, uitvoet uit stelling Amster dam: f 1 of 1 dag hechtenis. Joh. Doodeman, MKiiudërwettenzaak: f 7 of 1 week tuchtschool. ilekeJ uii 3 HET COMITé-GENERAAL. „De Standaard" acht hel een leemte, dat een comité- generaal genomen kon worden zonder aat een finale con clusie gegeven werd en deze conclusie op Jast van het comité zelf werd gepubliceerd. Daarom schrijft het blad Men sluit do deuren, om vrij te> kunnen beraadsla- slagen, en ook om bewijzen te kunnen over leggen, die, voorshands althans, niot voor publiciteit vatbaar zijn. Maar het resultaat, de uitkomst van de in 't geheim gehouden beraadslagingen, werkt toch op den feitelijken toestand in. En daarom nu moest men de kennis van dit resultaat noch aan de gis, noch aan schending van 't geheim overlaten, maar zelf een formule pübliceeren. Men ziet ook nu weer, hoe 't anders loopt. Van klaar verraad van hot geheim is vanzelf ook nu geen sprake, en toch vortelt men nu reeds in alle hoeken en streken, waar het comité-generaal op neer kwam. Gebleken zou namelijk zijn, clat onze toestand niet zoo rooskleurig is, als men zich begon in te beelden, en vrij zeker weet men dan ook nu reeds, dat er van een moor algemcene demobilisatie voorshands niets komen kan. Van zekere zijde liet men reeds hooren, dat de pa pieren van den minister van Oorlog, die de laatste weken al lager noteerden, "kennelijk weer gerezen zijn. Doch al zulke uiting van opinie blijft nu by een raden en gissen. En dit juist kon voorkomen worden, zoo het comité zelf met het nemen van een conclusie geöindigd was, en publicatie van die conclusie had gelast. de indruk van de rede van den rijks kanselier. De Zwitsersche pers maakt uit de verklaringen van don Duitschen rijkskanselier do gevolgtrekking, drit de n)iiitaire veiligheid van Duitschland het zal nood zaken, betzij België tot de Maas te annexeeren, het zij aan dit land em. militaire, polïtieEkd en. economi sche overeenkomst op te dwingen, waardoor het slechts in naam onafhankelijk zal blijven. de tweede schoen van staatswege. Een cecigszins tragi-komisch. besluit heeft het Duitsche ministerie 'van oorlog moeten nomen, om een eigenaardige®, misstand te verhelpen. Invaliden met een kunstbeen, hadden tot nog toe wel een bij zonderen schoen gekregen ivoor hun kunstmatigen voet* maar voor hun gezonden voet zelf moeten zorgen. Wat bizonder drukkend was bij de tegen woordige schoenprijzen. Er is daarover bij hét •'mi nisterie geklaagd en dit heeft nu last gegeven, dat de invaliden met één been voortaan kosteloos schoe nen voor beide voeten krijgen, voor zoover hun omstandigheden dit noodzakelijk maken. Onderoffi cieren en manschappen, die reeds het 'slachtoffer waren geworden van den ouden toestand, kunnen op aanvraag nog den schoen voor 'het andere been krijgen. de koude. Over den toestand aan de Strypa schrijft de oor logscorrespondent van ide 'Éerl. Lok. Anz. volgens Wolff, dat de Russen tot voor kort in-groote aan tallen ten offer vielen, aan de heerschonde groote koude. In één-stelling alleen zou men SP0,lijken van bevroren Russen hebben gevonden. De-bewoner! van het dorp Doeropole vertelden, dat de Russen daar EEN VAL VAN 250 METER. Maandagmiddag verspreidde zich' het gerucht, dat er op de Oranje-Nassau III te Heerler'heidc een ernstig ongeluk zou hebben plaats gehad. Gelukkig bleken <1© eerste gegronde vermoedens onwaar. Drie arbeiders, Wierts uit Voerendaal, Starmens uit Klimmen en een derde, "wiens naam wij Jiog niet konden te weten komen, hadden juist plaats genomen in den korf om af te dólen. Als zijnde een mijn in voorbereiding, is de schachtinstallatie der Oranje-Nassau III natuurlijk nog niet compleet en geschiedt het stijgen en dalen jn een soort korf. Een plotseling defect aan de rem van het electrisch gedreven ophaalwerktuig veroorzaakte voor zoover men tot pu toe kon vaststellen een heden- storten van dm korf door den werkvloer heen tot op de 250 meter verdieping. Gelukkig heeft de neerstorting niet met een razende vaart plaats gehad, anders waren de drie inzittenden ongetwijfeld verpletterd. Men verwachtte nochtans het ergste. De met het toe zicht belaste autoriteiten -waren reeds ter plaatse, even eens de ziekenauto van het hospitaal te Heerlen. In- tusschcn was men langs de in de schacht geplaatste noodladders afgedaald. Wierts heeft vrij ernstige inwen dige kneuzingen bekomen. Starmans heeft een arm ge broken en eenige minbeteekenende wonden; dé der de kwam met eenige lichte verwondingen vrij. Daar het opliaalwerktuig niet meer funclionneerde, moesten de drie personen door don verbindingsweg van Oranje- Nassau III naar Oranje-Nbssaui I een onderaardsche weg van pl.m. 3 K.M. Vervoerd worden. Allen be vinden zich naar omstandigheden vrij wei. Het is vel geen 'alledaagsch gebeuren, 250 M. naar beneden te storten en eenige uren later langs eén 3000 M. langen onderaardschen weg weer op te stijgen. L. K. MOND- EN KLAUWZEER. Het lid Van de Tweede Kamer, Duymaer van Twist, had den minister van landbouw, enz. de volgende vragen gesteld betreffende het» heerschen en dé béstrij- ding van het mond- en klauwzeer. lo. Is het den minister bekend, dat bij 'dén vee houder Westerhof in de gemeente Blankenham de ge- hecle stel met vee is afgemaakt en begraven, terwijl ten hoogste 5 stuks vee aan mond- en klauwzeer lij dende waren. Zoo ja, wat was daarvan de reden, en hoeveel stuks vee van elke soortwerd afgemaakt en begraven? 2a. Kan do minister een opgave verstrekken van het aantal stuks vee van elke soort, dat sedert 1 Januari 1915 lydende aan en verdacht van mond- en klauwzeer is afgemaakt geworden? 3o. Kan de minister mededeolen, jot welke bedrage® ten laste van don dienst 1915 assignaties zijn toe gezonden aan-de burgemeesters voor afmaking van vee ten gevolge van het mond- cn klauwzeer? 4o. Is reeds met do uitbotaling van dc bedrijfsschade een aanvang gemaakt, en zpo ja, hoever is deze uitbe taling gevorderd 5ö. Is de minister in staat en bereid om een vol ledige opgave te doen van wat in andere landen van regceringswcge gescliiedt om hot mond- en klauwzeer to bestrijden én mot name of ook elders en op wel ke wijze het systeem van afmaken wordt toegepast? Het antwoord van den: minister van landbouw, nij verheid en handel luidt: 1. In den avond van den 24stdn November j.I. werd mond- en klauwzeer geconstateerd bij een rund van D. Westerhof, JLindediJk, gemeente Blankenham. Toen d«a volgaadw morgea zou worden overgegaan tot toepassing der voorgeschreven maatregelen, bli reeds 8 koeien van het besiag, beslaande uit koeien, 4 pinken, 3 schapen cn 6 varkens, aan d< ziekte te lijden. Bii gemis van een geschikte slacht plaats in "de omgeving, waarheen het verdachte die kon worden vervoerd, werd aanvankelijk besloten h« slachten der verdachte dieren op tie hoeve te doei plaats hebben. Aangezien echter voor de tocbereidse [en daartoe nog geruime» tijd zou zijn benoodigd, zoo dat nog een dag zou verloopen alvorens met he slachten een aanvang kon worden gemaakt, oordeeld* de districtsveearts het met het oog op dc groote kans dat ook de verdachte dieren inmiddels ziek zou dei worden, in het belang van de bestrijding der ziekte dat niet alleen de zieke doch ook de verdachte die ren "zoo spoedig mogelijk werden afgemaakt en tes plaatse begraven, hetgeen is geschied. 2. Sedert 1 Januari 1915 werden als lijdende aai en verdacht van mond- en klauwzeer afgemaakt: 23.108 runderen (koeien, pinken, stieren fin ossen) 3120 kalveren, 4638 schapen en geiten cn 7982 var kens. 3. Door de commissarissen der Koningin werden ten laste van den dienst 1915 voor -een totaal bedrag van f 7.866,896.59ys aan -assignaties tot het doen van uit gaven ter bestrijding van het mond- en klauwzeer aan de burgemeesters toegezonden. 4. Met de uitbetaling aan de bedrijfsschade is hi Juli j.1. een aanvang gemaald. Sindsdien werd aan 371 veehouders een tegemoetkoming in schade, ver oorzaakt dooit de toepassing van Se maatregelen ie- gen het mond- cn klauwzeer, verleend. De behande ling van de talrijke aanvragen ondervindt echter nu en dan vertraging door de buitengewone drukke werk zaamheden, aan de bestrijding der ziekte verbonden. Zij_'geschiedt echter met den grootst mogelijken spoed, 5. Ten aanzien van vraag 5 moge worden verwezen naar -hetgeen daaromtrent is medegedeeld in de Jdo morie van Antwoord op het Voorloopig verslag over hoofdstuk X 'der Staatsbegrooting voor hét dienstjaar 1916. heerhugowaard. Evenals het vorige jaar bestaan weer plannen voor een Kerstboom in de Ilerv. Kerk. Door een aantal jonge meisjes zullen de komende dagen liisten worden gepresenteerd voor bijdragen. Onder leiding van den heer Dierdorp zullen door een koor van jongelieden eenige meerstemmige liederen worden gezongén. NOORDSCHARWOUDE. Wij vernemen, dat in de sloot aan den Laanweg alhier enkele zakken uien zijn gevonden: men brengt di' in verband met te Warmenhuizen plaa.'s gehad hebben den diefstal. De zaak Ss in onderzoek.' 01 DKARSPKL. In de gisterenavond ten lokale vanden heer Buck- mann druk bezochte vergadering, gaven zach 63 leden op voor de nieuw opgelichte vereeniging tot aankoop van kunstmest. Het bestuur werd als volgt gekozen: C. Winder, voorzitter, J. Weel, secretaris-penningmeested. K. Bruin, J. Tuinman en M. Borst Kz., reserven A. Swager Az., O. Bakker en Jb. van Meurs. Statuien en reglement werden goedgekeurd. In deze vergadering wérd tevens medegedeeld, dat Ide handelingen, in de verga dering van de tuin beu wvcreeniging „De Eendracht" aan den heer Wi v. i. Molen toegeschreven, hoofdzakelijk ten laste moeten komen aan het hoofdkantoor van de N.V. L andbóuwkantoor „Noordholland" waarvan de heer v. d. M. vertegenwoordiger is. WIEWNGERWAAKD. In eene op Dinsdagmiddag gehouden vergadering van het Kiescollege der Ned. Iïerv. Gemeente, werden dó hoeren J. Broed als onderling len C. Blaauboer-Vries diaken, herkomen. BREEZAND. De heer Quak, voorheen te Riftterdaro, beroepen Evangelist aan de Evangelisatie te Breezand, hoopt Zon dag 19 December a.s., voormiddags 10 uur, zijn in- 0trede alhier te doen. DE HOOFDREDACTEUR VAN „DE TELEGRAAF" VRIJGESPROKEN. De Vierde Kamer der Rechtbank te Amsterdam d'èöd Dinsdag uitspraak in de zaak tegen den heer J. C. Schröder, hoofdredacteur van „De Telegraaf". Hij heeft naar aanleiding van een onderschrift on der eén ingezonden stuk in „De Telegraaf" van 16 Juni 1915, aanvangende met de woorden: „In het centrum van Europa bevindt zich een groep gewetenlooze schur ken, die dezen oorlog veroorzaakt hebben", zich ie verantwoorden gehad wegens overtreding van art. 100 van het Welhoek van. Strafrecht: het ingeval van een oorlog, waarin Nederland niet betrokkenis, opzette lijk verrichten van een handeling, waardoor de onzij digheid van den Néderlan|dschen Staat in gevaar wordt gebracht. Het O. M. had zes maanden gevangenisstraf tegen beklaagde geöischt. De Rechtbank, vonnis wijzende, sprak den beklaag de vrij van- (biet ten laste gelogde. De Rechtbank over- daargelaten of overigens in dezen het bewijs van dat feit is geleverd, in elk geval door het onderzoek ter terechtzitting niet SS kome®. vast te staan, dat be klaagde door zijn voorgeschreven toedoen het bij dag vaarding genoemde gevaar in het leven heeft geroe pen; dat niel is geblekeh van eenige uitwerking, welke het geïncrimineerde stuk, hetzij dan hier "te lande, hetzij over de grenzen zou hebben geiiad, terwijl de recht bank niet reeds uit den inhoud zelf van het stuk, gelijk het luidt, de gevolgtrekking heeft kunnen ma ken, dat het noodzakelijkerwijze de onzijdigheid van den staat in gevaar heeft moeten brengen; dat beklaagde derhalve behqprt te worden vrijgespro ken; verklaart niet wettig en overtuigend bewezen het feit, aan den beklaagde bij dagvaarding te laste gelegd; gezien art. 216 van het Wetboek van Strafvordering; spreekt den beklaagde Johan Christiaan Schrflder voornoemd vrij van hetgeen hem bij dagvaarding is ten laste gelegd; Gewezen door 'de heeren mrs. W. A. van Wouden berg Hamstra, Vice-prcsident, G. A. Servatius en F. B. Enthoven, rechters, tegenwoordig in raadkamer mr. W. M. G. Jolles,' substituut-griffier, en uitgesproken door mr. Van Woudenberg Hamstra voornoemd, ter openbare terechtzitting va® den 14en December .1915. Ter voorkoming va® misverstand wijzen wij, aldus het Hdbld., prop, dat deze vrijspraak niet betreft de vervolging, waarvoor de heer Schröder in preventieve* hechtenis werd gezet. De Telegraaf deelt moe: Na onderzoek van de zaak, waarvoor onze hoofd redacteur in voorloopigc hechtenis genomen is, hoeft zijn wij goed ingelicht de rcchter-commi sv:, mr. A. J. van Roven, een request aan do rechtbank ingediend, waarbij hij verzocht den heer J. C. Schrö der *$it de preventieve hechtenis te ontslaan. Maandagmiddag heeft de 2e kamer in de rechtbank, na dagen lang dit verzoek te hebben aangehouden, het van de hand gewezen, in overeenstemming met het requisitoir van het O. M. EEN AANHOUDING. In hu® woning in den Rang te Rotterdam is aan gehouden een pas gehuwd paar. De rechtbank heeft 'egen hen rechtsingang met last tot instructie en be- rel tot gevangenneming verleend. Zij worden verdacht van heling en diefstal van -ruim 2200 mark, waarvan een Duitsch koopman uit Bochum enkele weken 'ge leden op den Visschersdijk beroofd Is, toon hij Rotter dam bezocht om inkoopen te doen. Het paar was toen nog niet gehuwd en woonde op hel Rooderand, Kort na het pjegen van den diefstal werd opgemerkt, dat zij groote inkoopen aan meubilair deden en spoe dig daarna lieten zij zich wettelijk in den echt ver binden. Terwijl dit feit luisterrijk iii hun woning op het Roodezand gevierd -wendt, met lal van bruiloftsgasten, verscheen de justitie, die. door de politic bijgestaan, oen -huiszoeking hield. Hiérbij wei-d een vrij groote som in Nederlandsch geld gevonden, waarop dc jus lil ie dadelijk beslag heeft .gelega. Sedert schijnen er meer feiten aan het licht gekomen te zijn, hetgeen thans de arrestatie va® het echtpaar ten .gevolge heeft gehad.

Schager Courant | 1915 | | pagina 2