AUmti Nieuws- Airattitit- Liilliimllal DINSDAG 28 DECEMBER 1915, 58ste Jaarg aog. No 5718. UitgeversTRAPMAN Co. SCHAGER CBURANT. Dit blad versohijnt viermaal per week: Dinsdag, Woensdag, Donderdag en Zaterdag. Bij inzending tot 's morgens 9 ure wor en ADVERTENTIES in het eerst uitkomend nummer geplaatst. SCHAGEN. LAAN D 5. - Inl. Teleoh. No. 20. Prge per 8 maanden f 0-86 per poet f 1.-. Lusse nummer» 5 oenl ADVERTENTIES van 1 tot 6 regels met inbegip van bewgano. t 0.85, iedere regel meer 6 et. Groote lett. worden naar plaamr. berek Ingezonden Stukken. Mijnheer .de Redacteur. Bij de beihandeling van het adres in de raadsver gadering van Woensdag 22 dezer van de afdeeling Behagen van 'den A.N.T.B., is het mij tegengevallen dat door u, a's raadslid èn als patroon aangesloten bij den Bond van Nederl. Boekdr., niet wat mee*- in het midden is gebracht en verdedigd wajt het eerste gedeelte van dat adres betrof. Door de. gesproken woorden bij het tweede ge deelte van dat adres blijkt 't ztoo duidlaijk, dat 't u alleen te doen schijnt te zijn uw collega's zooveel mogelijk te drukken. Was het als aangesloten patroon niet uw plicht uw collega's ter wi'le te zijn en te zorgen dat het werk nh-t verhuist naar ongeorganiseerde, patroons? Ge weet, dat in 'de toekomst aanbesteding I van drukwerk door invoering van een tarief voor drukwerk voor het gehee'e land overbodig zal zijn. Ge weet hoe moeilijk 't is hier in de gemeen te goede werkkrachten te krijgen en te behouden; meermal:» hebt ge er. zelf mee te kampen. Ge weet dat hët anders is a's voor 25 jaar terug, toen door een groote jongensexploitatie met loonden van '50 ets.f 6, 't gemakkelijk ging 'uw zaak op te wer ken. Zijn de drukwe^kprijzen evenals de 'oonen. der gezellen na dien tij* meft 150% gestegen? Geeft de aanbesteding van, het drukwerk in de gemeente Zij- pe daarvan een sprekend bewijs? 'Durft u, mijn heer Trapman, die prijzen in vakbladen te publi ceer en of 'ze aan de Centrale Commissie ter be oordeel ing opzenden? Immers neenl Ge !weet dat ge er op toe moet leggen, maar't doel schijnjt bij u 't middel te heiligen I "Van Lóenén moesrt verdrukt worden. De inkomsten van uw b'ad ver oorloven het u die kleine patroons heft bestaan on dragelijk te Imaken, maar ge weet ook wel hoe in Hoorn de courant van Vermande voor die van Hou- dijk heeft moeten zwichten en hoe een 'Nieuws blad van, Nederland en andere bladen naar den kel der zijn gegaan. Nog een enkele vraag, [mijnheer Trapman. Wat gaf 'de commissie aanleiding yoor te ste'len tot aanbesteding over te gaan? Waren de prijzen, ver geleken met die door u vroeger aan de gemeente Schagen berekend zooveel hoog er? Hebt u ook vroe ger de drukwepkpnjzen voor de gemeente Behagen als nu voor de gemeente Zijpe berekend? Mijnheer Trapman, ik zal het hierbij maar laten. Er was evenwel wel meer, b.v._ Schagen's Harhio- niekapel, Harddraverij enz., waarover iets kon wor den gezegd.. Ten slotte: U bij voorbaat dankzeggend voor *de opname in uw ^ad, verblijf ik in afwachting. J! BREGMAN. Behagen, Deo. '15. 't Spijt ops, 'dat de heer Bregman hier de zaken niet wat zuiverder uit elkaar houdt en ons raadslid maatschap zoo heel gezelligjea dooreenhaspelt met ons 'id zijn'van de firma Trapman en Go. O.i. heeft dat geen sikkepit met elkaar te maken en moet het een, heel séherp gescheiden blijven van 't ander. Tot dusver heb ik dit ook gedurende,mijn raadslid maatschap gedaan. Ik ben niet afgevaardigd alsldruk ker, maa*- als particulier, 'niet om de 'belangen van mijn collega's drukkers te behartigen, maar om "het a'gemeen helang te dienen. En als ik nu meen dat aanbesteding van drukwerk is in't aigdmeen belang mijner gemeente, za' ik dat trachten te bereiken, ook al vindt een collega en zijn aanhang, dat van mij ook heel erg lee'i.jk.'Dat de heer Bregman bier van die onaangename dingen 'over meent te 'moeiten zeggen, is zijn zaak. Dat bggft, zeg ik nogmaals, hielt mijn raadslidmaatschap uieta te maken. Toch v.il ik er vriend Bregman wel leven op wijzen, dat drie medeinschtijvers der firma Trapman en Co. bij1 de Schagerbruggen aanbesteding, die» aanbefetddings - prijzen voor het bestuur van den Bond van 'Boek drukkerijen hebben gebracht. Dit schreef, dat bet een zaak van het district was. Op 'verzoek'van den districtsvooreitter verklaarde de firma mapman en Go. zich bereid in een districtsvesrgaidiermg van druk kers haai- aangeval'en standpunt te verdedigen. De vergadering werd uitgeschreven en wat gebeurde? het voegde den heeren aanklagers dien dag niet. Wat u daar' verder schrijft over het er onder duwen van kleine collega's is eigenlijk te belache lijk. De zaak toch, waar u zelf als drukker werkt en waarvoor 'u zoo dapper meent te moeten opko men, zit immers mei eens in handen van een klei nen patroon, maar geheel in handen van 'n consor tium dominee's; van verdrukken of onder den voet loopen kan hier immers feeen' sprake zijn. En wat die Schngerbrugger geschiedenis betreft, u weejt immers heel 'goed, dat de 'aanbesteding van druk werk daar, doodgewoon voortgekomen is uit han delingen des heeren Van Leverink en dat het pa troon-worden van don heer Van Loenen alleen het gévolg is geweest van al die strubbelingen. En wat u nu b.v. verder zegt over een loontoe- stand op mijn, drukkerij van voor 25 jaar, die zoo laag zou zijn geweest, dat ik daaruit als patroon dé noodige voordeelen zou hebben getrokken ja, mijnhee** Bregman, het spijt mij heel erg voor u, maar ik ben lang nog geen 25 jaar patroon, juist even 18 jaar, dus heb ik van dien zoo lagen loon- standaard geen cent kunnen profiteeren. U wilt toch zeker in uw haatdragondheid tegen over mij niet zoo ver gaan, om mij aansprakelijk te stellen voor toestanden die bestonden voor ik patroon was? En wat de door mijzelf uitbetaalde loonen betreft, u weet, dat door uw bond van werk nemers door mijn bond van werkgevers een loon- tarief is Vastgesteld, en u weet ook, dat de 'firma Trapman en Co. flink daarboven uitbetaalt, in hoofd zaak loonen geeft aan ongehuwden en gehuwden vanaf 13 tot 17 guidrn per week. En dat mijn firma ondanks die beste loonen lage prijzen voor haar werk noteert, gaat u niemendal aan, dat heeft met mijn lidmaatschap van den' Raad bovendien niets te maken en 'ben fk u ook daarvan geen ver antwoording schuldig. Ek wil u dan ook wel zeggen, dat ik op epistels als het uwe ook niet meer zal in gaan, en ik heb dit nu wel gedaan, om aan te too- nen tot welke leelijke en soheve voorstellingen de conourrentienijd sommige menschen en hun aanhang kan brengen. Critiea als raadslid, vriend Bregman, hebt 'u mij niet te 6paren, alsjeblieft niet, ik heb anderen ook nooit ontzien, maar voortaan mijn particuliere za ken daarbuiten laten hoor, anders gaat je penne- vruoht naar de papiermand. TRAPMAN. VOORZIENING IN DE BEHOEFTE AAN KAAS VOOB BINNENLANDSCH VERBRUIK. De kaas voor binneniandsch gebruik wordt als volgt verkregen. De verbruikers koopen deze bij hun winkelier, welke de kaas alleen uitgesneden mag verkoopen. Wenscht een verbruiker één geheele kaas te koopen dan mott die vóór de aflevering door den winkelier worden doorgesneden. De winkeliers en alle andere verkoopers, die de kaas abeen uitgesneden of doorgesneden aan direc te verbruikers mogen verkoopen, kunnen de kaas bekomen bij de grossiers of zij kunnen zich daartoe wanden tot den Burgemeester hunner gemeente. De Burgemeesters vragen 'de kaas aan bij het Algemeen Administratiekantoor voor levensmiddelen- voorziening, Noordeinde 167, Den Haag. Binnen 3 maal 24 uur na ontvangst der kaas uit de Rijks pakhuizen wordt door de Burgemeesters het fac tuurbedrag via de Kaasvereeniging Kanaalstraat 2, den Haag, overgemaakt aan de kassiers van het Centraa' .Bureau voor de Distributie van Noordhol- landsche Kaas: de firma D. A. Wisselbak,te Alk maar. De Grossiers moeten eerst ais grossier worden in geschreven bij de Rijkscommissie van Toezicht op de'beschikbaarstelling en den Uitvoer van Kaas. Aan vragen voor inschrijving zijn te richten aan de «Kaasvereenjging:Kanaalstraat^ 2, 's-Gravenhage* Voor deze inschrijving is noodig: het teekenen van een, contract en, het storten van een waarborgsom. Is dit geschied, dan is de grossier ingeschreven. Daarna kan de grossier kaas bestellen voor bin neniandsch gebruik bij de K aasver eeniging"Af deeling M, Kanaalstraat 2, 's-Gravenhage. Zoodra de grossier 'van, het Centraal-Bureau voor de Distributie van Noordholiandscbe Kaas te Alk maar een factuur over het bestelde ontvangt, zorgt hij voor toezending van het faotuur-bedrag aan den kassier van genoemd Centraal-Bureau: de firma D. A. Wisselink tel Alkmaar, waarna dei kaas wordt vér zonden vanaf een der Rijks-pakhuizen (Alkmaar Purmerend, Hoorn oi Bdam). Alle kaas, welke voor binneniandsch gebruik be stemd is, wordt gemerkt: lo. onverschillig of de kaas 40% of 30% vet in de droge stof bevat, wordt op iedere kaas een letter B gebrand. 2o. Bovendien wordt de kaas welke minstens 40 procent vet in de droge stof bevat, voorzien van. een prikmerk, een zeshoek waarin 40 Kaas van betzelfde vetgehalte, waarvan :de korst niet geschikt is voor het aanbrengen van bedoeld prikmerk, wordt voorzien van een brandmerk: 40. Kaas welke minstens 30% vet in de droge stof, wordt behalve aan bovengenoemde letter 'B, ge brand met het merk: 30. Tenslotte zij er nog'eens nadrukkelijk op gewezen, dat aanvragen om kaas zoowel aan het Centraal- Bureau als aan één der Rijkspakhuizen geen uit werking hebben Alleen orders we'ke op bovengenoemde wijze door grossiers of Burgemeesters naar Den Haag 'wor den opgezonden, hébben levering van kaas uit e^n der Rijkspakhuizen tengevolge. De Sub-Commissie van de Kaasvereeniging voor Noord-Holland: G. NOBEL, Lutjewinkel J. J. STUVT, Purmerend. H. S. DE VRIES, Hoorn. H. K. KOSTER, Wieringerwaard. Mijnheer de'Redacteur. Heeft U s.v.p. voor onderstaande eenige ruimte? In 't Raadsverslag van Oude Niedorp staat: ,,de verordening, regelende de salarissen der onderwij zers is pas gewijzigd, zeer ten ge-noege van het (on derwijzend personeel". In die gemeente 'wordt aan de onderwijzers alte eindsalaris 't minste uitbetaald, wat de wet voor schrijft En als men 'nu weet dat zooiets nergens in den omtrek het geval is, en arme gemeenten in Drente en Friesland zelfs boVen het wettelijk mini mum zijn, dan geloof ik, dat er achter „zeer ten genoege van bet onderwijzend personeel" wel een paar groote vraagteekens mogen staan. D dankend 'voor de plaatsruimte, Een lezer van 't raadsverslag. Binneniandsch Nieuws. LELIETJES VAN DALEN. De Engeische regeering heeft den invoer van le lietjes-van-dalen uit Nederland verboden, omdat het vermoeden bestaat, dat veel van de_z.g.n. Nederland- sche lelietjes feitelijk uit Duitschland zouden af komstig zijn. Engeland heeft nl. 'véér den oorlog altijd massa's lelietjes-van-dalen uit Duitschland be trokken, waar de grond en het klimaat voor deze cultuur zeer geschikt zijn en de regeering vreest, dat de Duitsche kweekers zullen trachten via Ne derland naar Engeland te leveren. UITVOERFRAUDE. Aan het station te Venlo hebben de douaneambte naren Donderdagavond bij de visitatie van een voor vertrek gereedstaanden goederentrein een nieuwe methode tot fraudeeren 'ontdekt. Aan een der wa gons was namelijk een dubbele bodem aangebracht, niet binnen-in, docb onder tegen den vloer van dém wagen. In deze geheimö bergniimte bëvond zich een hoeveelheid van 2 zak maïs, 60 KG. vet en meel. MOND- EN' KLAUWZEER. De minister van Landbouw heeft tot het bestuur van het Nederlandsch Landbouw-Comité het volgen de schrijven gericht: Het zal uw Comité niet zijn ontgaan, dat den 22sten Dec. I.L in de Tweede Kamer der 'Staten- Generaal de navolgende motie is aangenomen: „De Kamer, overwegende, dat de bestrijding van het mond en klauwzeer door het zg. afmaak-systeem thans geen aanbeveling verdient, gaat over tot de orde van den dag". Door te voldoen aan de, door aanneming van deze motië, aan mij kenbaar gemaakte meening, zal de bestrijding van het mond- en klauwzeer voor het grootste deel 'komen te rusten op de landbouwers zelf. Ik acht het daarom mijn plicht u te verzoékan deze aangelegenheid onder 'de aandacht der belang hebbenden te brengen, opdat door hen kan worden nagegaan, wat in elk bizonder geval en wat in elke gemeente moet worden verricht, waar onverhoopt het mond- en klauwzeer mocht uitbreken. In verband niet de noodzakelijke voorbereiding tot den strijd acht ik het in bet belang van de vee houders niet geraden van gedragslijn te verande ren, alvorens bun de gelegenheid te geven de noo dige maatregelen te treffen. De aandacht zal daarbij in hooge mate 'worden geschonken aan de isoleering der besmette erven en hoeven, en de zorg van de smëtstof 'binnen de gran- zen van bet terrein te houden; een taak, die door [gebrek aan personeel voor het veeartsenijkundig I Staatstoezicht niet uitvoerbaar is, maar die door de i belanghebbenden met ernst opgevat en met inspan ning van alle krachten naar ik hoop, kan worden volbracht Evenals tot dusverre, zal voor zooveel mogelijk door inspectie worden 'getracht nalatigen in het doen van de tijdige aangifte, bedoeld in art. '13 van de wet, tot hun plicht te brengen; en er voorts voor worden gewaakt, dat artikel 14, houdende verplich ting tot afzondering van zieke dieren, behoorlijk wor de nageleefd. Waar zulks noodig is, zullen zij, die alle voorzor gen tegen besmetting nemen met alle middelen, die de wet biedt, worden beschermd tegen de gevaren, welke hen bedreigen van Ge zijde van hen, die door nalatigheid zorgeloosheid of onverschilligheid de ver breiding van de ziekte in 'de hand werken.. Maatre gelen die het verkeer en den handel tot de kleinst mogelijke afmetingen terugbrengen, zullen zeer waar schijnlijk meer dan tot nu toe noodzakelijk blijken- Bij de thans gevolgde wijze van bestrijding as slechts bij uitzondering tot dergelijke, hinderlijke maatre gelen overgegaan, omdat de strijd in de eerste plaats gericht was op de uitroeiing van den besmettings haard. Wordt deze echter in stand gehouden, dan zijn da gevaren, die daaruit voortvloeien, belang rijk gropter; men denke slechts aan het algemeen bekende „vluchten" met vee om de gevolgen, van de ziekte te ontkomen, wanneer in de omgeving hot mond- en klauwzeer'uitbreekt. Het gevaar voor be smetting van markt- en 'handelsvee zal dan niet anders dan door sluiting van markten in de besmette gebieden kunnen worden voorkomen. Ik vertrouw, dat uw comité den weg zal vinden, om de veehouders, nu zij in de naaste toekomst waarschijnlijk zullen worden geplaatst voor een taak, die inderdaad veel van hen eSseht, op té wek ken tot krachtigen arbeid. Van mijne zijde, zal dan door eene strenge toepassing en handhaving van al de bepalingen, die de wet mij ter voorkoming van verbreiding van bet mond- en klauwzeer in de hand geeft, e't ernstig streven hunnerzijds krachtig wor- den gesteund. Door het bestuur van het Ned. Landbouw-comi' té is dat schrijven ter kennis gebracht van de be sturen van alle provinciale en gewestelijke land- bouwmaatschappijen, vereenigïngen en bonden en van de besturen der rundvee-stamboeken. BEDREIGING EENER INDUSTRIE. De N. R. Ct. ontving een schrijven, waarin o.m. het volgende voorkomt: „Een andere (Indische) industrie, nl. die van al coholvrije dranken, wordt nu met ondergang be dreigd. De zaak is deze: genoemde industrie be - trekt het benoodigde koolzuur van een Nederland- sche fabriek, waartoe stalen cylinders gevuld wor den, die geregeld een en weer reizen tusschen Ned.- Indië en Nederland. Engeland nu verbiedt de Ieege, te Rotterdam aangekomen cylinders, eigendom van Nederlanders, te lossen om ze daar door een Ne- derland&cbe fabriek te 'laten vullen met Nederland- sche fabrikaten!" De Nederlandsche fabriek, voor wie deze cylin ders ter vulling bestemd zijn, deelt het blad, mede, dat zij alles in het werk heeft gesteld, om de cy linders afgeleverd te krijgen en de bestelling te kun nen uitvoeren. Zij heeft zich daartoe gewond tot de N. O. T., tot de nijverheidscommissie, tot den Mi nister, to* het Engeische gezantschap; overal waren haar pogingen vergeefs. De boeken van de onder neming waren reeds tweemaal onderzocht, eenmaal vanwege het Engeische consulaat, 'de tweede maal door een ambtenaar van de invoerrechten en ac cijnzen namens de N. O. T., beide malen met voor de Engelschen, bevredigend resultaat. Toch schijnt men nu geen enkele kans te willen loopen, dat de cylinders de Duitsche grens overgaan om daar wel licht voor vergiftig© gassen gebruikt 'te worden. En de N. R. Ct. voegt er bij: Men weet, wat voor belangrijk artikel in Indië het koolzuurhoudend water i6. Een heele nijverheid houdt zich bezig met de vervaardiging daarvan. En deze fabriek kan 'het daarvoor benoodigde koolzuur niet leveren, omdat Engelland den Invoer van de cy linders ui* onize eigen koloniën niet wenscht toe te laten. Geldelijke garantiën 'zijn aangeboden. Zelfs heeft de fabriek zich bereid verklaard een verte genwoordiger van Engeische zijde toe te laten bij het transport naar en de vulling 'van de cylinders in de fabriek. Zoover mogelijk is men dus gegaan, en welke waarborgen had men nog kunnen, wen- schen? Niets heeft gebaat. KRANIGE REDDING. De stoomtrawler „Zaanstroom II", schipper L. Gro-m, heeft Zondagmiddag te IJmuiden aangebracht tien mATttiftn ©xi twee vrouwen, vormende alle opva renden van het te Gothenburg thuisbehooreudö Zwedsohe stoomschip „Export", .kapitein Bengts- son. Na te Groningen Hout .gelost te hebben,'laadde het te Eniden cokee voor Cnris tineham. Na vertrek i op Dinsdagmiddag uit Emdem werd het op de Noordzeé doo» een storm beloop en, waardoor bet in ontred derde r toeetand kwam te ver koeren, terwijl de ma chine defect geraakte ec. 'de machinekamer vol wa ter 'iep Het was voor de opvarenden een oninogo- lijkbeid e+ zinkende stoomschip te verlaten, daar de drie booteD waren weggeslagen. Vrijdagmiddag be merkte de bemanning van don trawler, die toeval lig door het slöchte weer ©enigszins uit den koers was gedreven, het ontredderde stoomschip en stelde dadelijk pogingen in het werk om de schipbreuke lingen te redden- Bij het overzaten van de scheep s- boot sloeg deze door de.wilde zeeën tegen, den traw- le- stuk, zoodat men als laatste redmiddel moest trachten de menschen met lijnen van boord te halen. Door uet flinke optreden.van de visscherslieden, die nvt levensgevaar met hun trawler langszijde van het stoomschip moesten trachten te komen en ver binding te krijgen, gelukte het den Zweden de aan een lijn verbonden reddingboei, welke doe de vi=- scbers was uitgeworpen, op te pikken, waardoor de redding, hoewel hoogst bezwaarlijk, toch mogelijk werd. Des namiddags circa 'één uur, bad men do menseben overgenomen, die het schip op 55° 45' NB. en 5° OX. verlieten. Men wachtte niet af tot het stoomschip zonk, hoewel het naar de meening der zeelieden niet lang inee** drijvende kan zijn geble ven. Alle eigendommen van de Zweden gingen bij deze schipbreuk verloren. ERNSTIG STOOMTRAM-ONGELUK. Men meldt uit 's-Gravenhage: Wederom 'valt een ernstig oDgeluk op de stoom- tramlijn 's-Graivenbage-Voorburg te betreuren ten gevolge van bet door den wissel rijden van een tram. Het ongeluk geschiedde Zaterdagavond te tien mi nuten Qv°r negenen, even voorbij de halte Voorburg, toen de team uit D.en Haag naar Leiden, welke had behooren te wachten totdat de tram uit Leiden was gepasseerd, dopr den wissel reed en zoodoende ter hoogte van de buitenplaats Vreugd en Rust", waar de weg een bocht maakt, botste tegen de van uit Leiden aankomende stoomtram. Beide rijtuigen werden zwaar beschadigd. De ma chinist van de tram uit Leiden, die hei i ongeluk had zien, aankomen, sprong van zijn machine en viel in het wate* langs den weg, doch werd ongedeerd op het droge gebraoht. De machinist van de tram uit Den Haag kreeg een beenwond, een aantal perso- nen die zich in de beide trams bevonden, hoofdza- jkelijk militairen, die met Kerstverlof waren, liepen min of meër érnstige verwondingen op, vooral kwet suren aan de beenen. Het grootste aantal gewon den kwam voor in de tram, die uit de richting Den Haag kwam aanrijden. Het totaal aantal gewonden "bedraagt ongeveer 15, onde- wie enkelen tamelijk ernstig. Van dezen zijn acht personen, onder wie een dame, binnengebracht in het Ziekenhuis St.-Antonius-Hove te Voorburg. Een dezer is vrij ernstig gewond. Vier militairen, van wie een vrij zwaar gewond, zijn vervoerd naar bet Militair Hospitaal te 's-Gravenhage. Ken vrouw, 'die zich in,'een der tramrijtuigen be vond, is. ontijdig bevallen en|in een particuliere wo ning binnengebracht. De geneeeheeren te Voorburg waren spoedig ter plaatse om de eerste hulp te verleenen, terwijl in den loop van den avond de officier van Justitie, mr. Carstens en de substituut officier mr. Bijnen te Voorburg kwamen om met den wnd. burgemees ter, den heer Van den Berg, een .justitieel onder zoek in te stellen. Van een der in Pint Antonius Hoeve opgenomen militairen is een voet verbrijzeld; dit lichaamsdeel zal hoogstwaarschijnlijk moeten worden afgezet Voorts bevinden er zich nog vier personen met voeit- óf beenwonden, waarvan één vrij ernstig. Het groot aantal kwetsuren aan voeten of bee nen moet hieraan zijn itoe te schrijven, dat het platform van het balcon van een der 'wagens over dat van het balcon van een anderen wagen schoof, terwijl beide balcons propvol militairen waren, "die van ver'of naar hun garnizoen terugkeerden. Deea bedde balcons hebben \1an de botsing het meest ge leden. Verdere schade werd aan de beide wagens toe gebracht, doordat de reizigers, die er zich in be vonden en er niet uit konden, daarop de ruiten stuk sloegen om zoo naar buiten te komen. De locomo tieven zijn er vrij goedafgekomen; van de een zijn de drie lampen geheel vornie'd. Omtr r-t de botsing wordt nader gemeld: KOLHORN. Den 25sten werd alhier in lokaal Jonker een too- neelvoorstelling gegeven door (de Rederijkerskamer „Oefening baart kunst". Opgevoerd werd het too- neelspel „Het hoogste recht" van Ina Boudier-Bak- ker en als nastukje „Jack the Ripper in Holland", kluchtspel door W. N. Peijpers. Zoowel 't een als 't ander werd hoogst verdienstelijk gespeeld, Hot in grooten getale opgekomen publiek was zeer vol daan. KOLHORN. Den 24ston werd in de zaal Rempt alhier een biograafvoorstePing gegeven door de inrichting Reg- ter r,e De Jong. De zaal was 'matig bezet, de .-oor- steil ngen voldeden zeer.1 Den 25en werd een tweede voorstelling gegeven voor een yolle zaal, weer was het publiek uitermate vo'daan, Den 26ste» weed een namiddagkindervoor stelling g°geven; ook hiervan was het succes groot, terwijl, lettende op het gétal besproken plaatsen, ook de 'laatste voorstelling, 's av. 26 December, ruim bezocht kon heeten-f WIBRTNGEN. Op den len en 2©n Kerstdag jl. hieM onze "afdee ling van den Ned. Protbond met de kinderen der Zondagsscholen Kerstfeest. Den 'eersten dag in de Ned. Herv kerk te Hippoiytushoef met 78, den twee den dag in die te Westerland met 60 kinderen. In de beide kerken prijkte een prachtig verlichte en ver-

Schager Courant | 1915 | | pagina 1