AliGieei Niius- VRIJDAG 31 DECEMBER 1915. 58ste Jaargang, No 5720. Uitgevers: TRAPMAN Co. EERSTE BLAD. Raad Winkel. BRIEVEN VAN EEN ONBEKENDE. Binnenlandsch Nieuws. SCHAGER COURANT. Dit blad verschijnt viermaal per week: Dinsdag, Woensdag, Donderdag en Zaterdag. Bij inzending tot 's morgens 9 ure wor- en ADVBRTBNTIEN" in het eerst uitkomend nummer geplaatst. SCHAGEN, LAAN D 5. - Inf. Telepb. No. 20. Prjjs per 3 maanden f 0.85 per post f 1.-. Losse nummers 5 oent ADVERTENTIEN van 1 tot 6 regels met inbegip van bewijsno. f 0.35, iedere regel meeriö ct. Grroote lett. worden naar plaatsr. berek Dit nummer bestaat uit 8 bladen. Openbare vergadering van den Gemeenteraad. Aan wezig alle leden. De voorzitter heet de aanwezigen welkom en opent de vergadering, waarna de notulen der vorige vergadering worden gelezen en onveranderd goed gekeurd. i Omtrent het behandelde in de vorige vergadering deelt de voorzitter mede, dat de voorziening van een woning voor die ge zinnen, die" getroffen zijn door den brand op 9 No vember Jl., zonder tusschenkomst der gemeente, 'n gunstig verloop heeft gehad. Dat de wed. Joon wordt verpleegd tij haar zoon te Oude' Niedorp en de kosten daarvoor (f 6 per week) worden betaald door de Armbesturen, terwijl van gemeentewege geneeskundige hulp wordt verstrekt: dat van de li. IJ. S. M. betreffende overname van het tramwacht- lokaal te Winkel tegen den toegangsweg naar hot station Lutjewinkel, nog steeds geen bericht is in gekomen. Ingekomen stukken: Een verzoek van het bestuur der Coöp. Zuivelfabriek „West-Friesland" te Lutje- winkel, om het scheidingshek langs den nieuwen weg aan hem over te dragen en te vergunnen daar een nieuw hek te plaatsen, waarvan hët onderhoud voor rekening der fabriek zal komen. Het wordt wenschelijk gevonden om inplaats Van overdragen, hetgeen in. zich sluit het weggeven van eigendom men der gemeente, te spreken van ruiling en den onderhoudsplicht in een contract vast te leggen. Goedgevonden. i Een mededeeling van Ged. Staten, dat bij Kon. besluit de kosten van verpleging in het krankzin nigengesticht, van Jantje Schoen zijn gebracht ten laste van het Rijk. Voor kennisgeving 'aangenomen. Een dankbetuiging van den Directeur der Gasfa briek voor de toegekende tractementsverhooging. Een proces-verbaal van kasopneming bij den ge meente-ontvanger, waaruit blijkt, dat tot op dat oogenblik over de diensten 1914 en 1915 was ontvan gen f S6418.88 en uitgegeven f 79495.14%, zoodat in kas behoort te zijn 6923.73%, overeenkomende mot de vertoonde gelden, terwijl boeken en bescheiden in orde zijn bevonden. Een verzoek om f 10 subsidie voor'den Proef- en Schooltuin Kennemërlanü te Alkmaar. B. en W. stellén voor het verzoek voor kennisgeving aan te nemen, niet daarmede te kennen gevende dat bot geen nuttige instelling ie, maar met het oog op de financiën. De heer Breebaart 'bepleit 'het nut ervan voor de a.s. tuinbouwers en wanneer er hiervandaan ge bruik gemaakt werd van de tuinbouwschool zou hij zeker subsidie willen verleenen. De heer Van Holth'e acht den proeftuin te Nieuwe iNiedorp meer voor Winkel dan een te Alkmaar. De heer Breebaart kan dezen proeftuin niet beschou wen als zijnde van dezelfde strekking. Het voorstel van B. en W. vfrordt aangenomen. Een verzoek van het Ned. Onderwijzers-Genoot schap, afdeeling Schagen, om duur totoeslag. B. en W. stellen voor het verzoek voor kennisgeving aan te nemen. De heer Breebaart verklaart zich tegen duurte- toeslag, 'doch zijn de jaarwedden onvoldoende dan die verhoogen. De heer Van Holthe acht het ge- wenscht om, als aan onderwijzers duurtetoeslag ge geven wordt, het dan aan alle gemeente-almhtena- ren te geven. De voorzitter deelt, mede, dat in een vorige vergadering op een gelijk verzoek afwij- zend werd beschikt, omdat de geheele gemeenschap den druk der tijden ondervindt en toeslag voor een bepaalde categorie meer zou moeten worden opge bracht door ingezetenen, die er zelf nog ."meer door gedrukt worden. Hot voorstel van B. en W. wordt aangenomen. De Graancoxnmissie doet rekening van hare werk zaamheden. Do ontvangsten hebben bedragen een som van f 11551.44, de uitgaven f 11586.43%, een tekort dus van f 34.99%, welk tekort voornamelijk is ontstaan door te goedgeefsche bepalingen omtrent bijkomende kosten van thuis bezorgen enz. Er is 820 HL. tarwe omgezet. De voorzitter dankt dé commissie voor hare be middeling, en dit geringe tekort zal uit „onvoorziene uitgaven" worden betaald. De heer Breebaart dankt den Raad daarvoor namens de commissie en brengt tevens een woord van dank aan den secretaris, 'die er veel arbeid aan heeft gegeven. Goedgekeurd wordt ;de rekening der gasfabriek over 1914 en een gedeelte van 1913. Goedgekeurd wordt de begrootjng der gasfabriek voor 1916. Daarbij wordt de wenschelijkheid uitgesproken, de fabriek van voldoende bedrijfskapitaal te voor zien. Do heer 'Spaans zegt de vergadering te moeten verlaten, doch dat het hém spijt op do»agenda niets te hebben aangetroffen van het schoeiingswerk te Lutjewinkel. De voorzitter zegt daarvan nog géén voldoende gegevens in zijn ,bezit te hebben. B. en W. stellen voor de belooning der behandëj- ling van armpatiënten, f 12 pet jaar en per patiënjt, uitgezonderd enkele chronische patiënten, waarvoor f 20 wordt gegeven, weder van kracht te verkla ren, en nu niet voor één jaar, maar tot wederöp- zeggens toe. De heer Van Holthe deelt mede van dokter Keus te hebben gehoord, dat dit veel te laag is. Op een verzoek om een vaste jaarwedde in de vorige vergadering, is afwijzend beschikt. In hoofd zaak was dit gevraagd door den heer Keus om in het pensioenfonds te worden opgenomen. Spreker is voor een vaste jaarwedde, waarin alle werkzaam heden zijn opgenomen. Een gevolg is, dat dokter Keus er sterk over denkt de gemeente te verlaten en solliciteerendef'isJ De voorzitter acht aan 1 een vaste Jaarwedde be zwaren verbonden ten opzichte van het aanwijzen der patiënten. De vraag is of moet worden losge laten de gevolgde regeling. Doch waar een vaste Jaarwedde toch ongeveer hetzelfde bedrag zou zijn, jals het tegenwoordige, zou, nu f 12 te kort is, ook dat te kort zijn. De tegenwoordige regeling is ge baseerd op de toëstanden in de omgeving De heer Breebaart acht de tegenwoordige rege ling zoo slecht niet. De'been Van Holthe zegt af te gaan op hetgeen dokter Keus hem gezegd heeft, 't zijn Juist die patiënten, die het heele jaar doorloo- pen. De 'heer Breebaart meent, dat al heeft de dokter een vaste jaarwedde, dit/ toch wel zoo blijven zal, en als de heer Keus plannen heeft om weg te gaan, blilft hij hier niet voor een paar honderd gulden. Besloten wordt de bestaande regeling tot weder- opzeggens toe van kracht te verklaren. Benoomingen. Tot lid van hot Algemeen Burgerlijk Armbestuur de heer Jb. Dekker, aftredend. Tot re gentes van het Wees- én Armenhuis mej. de Wed. G. Keizer-Dekker, aftredend. Tot lid der GaScom- missie, de heer G. Meurs, aftredend. Aangenomen. Tot leden der Wegencommissie de heeren J. Koomen Hz., C. Meurg en P. Wit Cz., allen aftredend, allen aangenomen. Tot lid der Commissie van Toezicht op het Handwerkonderwijs te Winkel, mej. M. Mel- chior. Overeenkomstig het voorstel van B. en W. wordt besloten in 1916 een kasleening te sluiten van hoog stens f 4000. Rondvraag. De heer Breebaart klaagt over den toestand dor wegen. De voorzitter"zegt voorziening, zoo mogelijk door het aannemen van arbeidskrach ten, toe. Niets meer ,te behandelen zijnde sluit de voorzit ter de vergadering, met den wensch, dat het volgend jaar weder ieder de kracht moge geven de "belan gen der gemeente te behartigen en dat jaar, voor ieder in eigen kring een gelukkig jaar moge zijn. Een wensch, dien dtT aanwezigen ook den voorzitter gaarne toewenschen. I LXXVI. Gods hand!, die leidt u. Houdt maar vast Zoo mat gij voort met al uw last. JAN LUIKEN. Doe Bteeds bij dag, wat kalmte schenkt aan d'avond. MAHABHARATA. Het £s morgen gewieest hét is avond geweest. Alwéér een dagl Niets nieuws ondier de zon! Het is Januari geweest het is December gewor den, Alweer een jaar! Niets nieuws onder de zon! Aan den p,Vand leggen we het werk onzer handen ineen: aan den morgen vatten we 't weer aan. Ook déze avond de laatste van 't jaar doen w-e alzoo. En mor gen zullen we 't weer aanvatten. Niets nieuwst Niets 't Schijnt of Huygens gelijk heeft als hij zingt lek soeck het hier, ick soeck het daer, lek vind niets nieuwis aan 't Nieuwe Jaer, Dan dat men 't nieuw! heeft willen noemen. 't Jaer is een kettingb, die iok magh Van alle schakelen beginnen. Zéker! volkomen waar! „Eind" en „begin" dat Is tenslotte slechts een kwestie van afspraak onder mensdhen. Zelfs een wil lekeurige afspraak. We zouden heel goed bij een andere „schakel" kunnen eindigen en beginnen, gelijk die Is- raeliten dat immers ook doen. Maar begin en eind bepalen moeten wie. Want wij, menschen, zijn ein dige wlezens, die wel door hel oneindige worden gelrok ken, maar die hel niet kunnen overzien en omvatten. En in die onmacht worden we gedreven het oneindige der !ijd te verdeelen in de eindigheid van „uren. da gen, maanden en jaren". En nu die afspraak eenmaal de scheiding bepaald heeft op 31 December—1 Januari, nu verwekt dat ook in menschen een „eindniii-begLn"- stemimiing. Dat is heel eenvoudig niet wég te redeneereh. Daaraan is niet te ontkomen. En daaraan willen we ons ook taiet onttrekken. De stemmen van Oudejaarsavond spreken Ongevraagd tot ons. Maar ze vinden bij ons een geopend! oor. Bewijs: de hlondérden Sdie het heele jaar door de kerk kunnen missen, maar die hun 'Oudejaansavondkerkgang iniet gaarne zouden verzuimen. En dat terwijl de stemmen van Oudejaarsavond meestal ons geen aangename dingen zeggen. Wie klinkt het lied van komen en gaan" aange naam in de oor en? Wie hoort den weemoedigen zang der vergankelijkheid onbewogen aan? Vooral wan neer wé in 't afgéloopen jaar in eigen omgeving, aan eigen geluk, aan eigen ckerb'ron, aan eigen, bezit die waarheid van dat weemoedige lieia hebben moeien on dervinden. Neenl 't zijn geen aangename dingen die 't grijze Oudejaar ons toefluistert. Wie, die op dezen avond' het „Grootboek der Menschheid" opslaat, wordt niet pijn lijk getroffen, door het reusachtig tekort, dat daar staat genoteerd. „Alles went", zegt het spreekwoord, en misschien dat een Oudejaarsavond in bloed en brand en tranen op den duur ook niet al te pijnlijk meer zal treffen. Maar voorloopig is jhet met mij zoover nog niet. Een donkere vlek te meer bij Ide vele sombere schaduwen, waarop deze avond onweerstaanbaar mijn aandicht ves tigt. „Maar deze vreeseüjkè dingen gaan buiten ons om", hoor Ik beweren. Ons land en ons geweten voelt" den druk dezer dingen niet. Het eerste is wel zoo on geveer waar. De oorlogsgod heeft zijn bloederige han den nog van ons afgehouden. Welk een reden tot dank baarheid! Hij is zelfs oorzaak, dat de welvaart en voorspoed die in de oorlogslanden geen otnderdak meer konden vinden, bij ons hun intrek kwamen nemen. Maar de booze geesten, die den oorlogsgod altijd om geven als: zorg, duurte, armoede, hebben toch ook onze grenzen niet geëerbiedigd. Desondanks de druk op ons land door dén oor log uitgeoefend! is piet al le zwaar. Maar die op ons gewetenDaar zijn wonderlijk-verdraaide gewetens, haid* huidige gewetens, die maar een bitter klein beetje ge voelen. En vindingrijke gewetens, die, als ze iels voe len. dit oogenblikkelijk op anderen wéten of te wen telen. „De vorsten zijn verantwoordelijk yoor de verschrik kelijke dingen in onze dagen. Of de diplomaten. Of het kapitalisme. Of de groothandelaars". Er is een j deel waarheid in dergelijke beweringen. Maar 'i is 1 niet de volledige waarheid. Verantwoordelijkheid, en schuld moeten verder gedistribueerd worden. Ieder zijn deel, ook gij en ik. Gij 'ontkent dit? En wijst uw aandeel „schuld" af? Sla dan op dezen avond het „Grootboek van uw eigen. Leven" op. 't Klopt ook lang niet. Let eens op de posteneerlijkheid, waarheid, naastenliefde, rechtvaar digheid. enz., enz. Wat een tekort! JaI dat zegt Oude jaarsavond u toch wel heel duidelijk. Den druk daar- j van voelt gij. Ook de grofste hardhuidl En dat aan-; vaardt gij. Welnu! tel tarnen de som van uw tekort en mijn tekort, plus het tekort van. den groothandelaar, van den Duitsdien Keizer, van den Czaar yan Rusland, i van hun diplomaten en vain nog ©enige mallioenen men schen meer daar hebt gij hét moeras, waaruit de oorlogsgassen opstijgen. Zoo voel ik de dingen. En dat komt Oudejaarsavond nog eens flink ouders troepen Neenl 'f zijn wel onaangename dingen, waarover de laatste dag des jaais ons onderhoudt. Maar het feit, dat wij deze dingen toch willen hoo- ren, is wel het beste bewijs, dat het recht is aan den kant van den aanklagenden en beschuldigenden en veroordeétenden Oudejaarsavond. Maar 't is ook een bewijs, dat er verlangen -naar het betere, het hoogere in ons 'leeft. Wie schuld bekent en het vonnis aan vaardt, zet de eerste schrede op 't pad, dat omhoog leidt. Omhoog uit 't moeras van zonde en ongerechtig heid. Omhoog uit 't moeras van mensehenwee en we reldellende. Het nieuwe begin! „Veel heil en zegen!" wenschen we elkaar straks weer toe. En 't is goed, .dat we dit doen. Als het maar niet te veel oude sleur en ijdel woordenspel is. We moesten er een weinig ernst mee maken. Hoe? Kom! laat de dichter u 't 'antwoord geven: Met wenschen zijn we, ol zoo gul; Het steekt er niet op éene. En mooi? Het klinkt maar steeds„Geluk, En leed en rampen gjeene!" 't Is alles goed gemeend, gewis! Maar och! m'n lieve menschen. Laat ons elkaar meer 't goede doen, Wat minder 't goede wenschen. POLDERBESTUUR. Tot bestuursleden van dia Baune en den Polder Valkkoog zijn gekozen: tot molenmeester de heer Jb. Bruin Gz. te Alkmaar, tot hoofdingeland de heer A. Wit Kz. te Valkkoog en tot secretaris en penningmeester respectievelijk de heeren F. Smit van de Welde te Valk koog en A. Klerk tei Sint Maarten. ZIJDEWIND. Alhier is opgericht een vereeniging van R.-K. land en tuinbouwers, met aanvankelijk 76 leden, ctoder den naam afd. Zijdewind van den R.-K. Diocesanen land en tuinbouwbond. Als bestuursleden voor de groep veehouders werdén gekozen de heeren: W. Zut^ voor zitter. ,C. Jóing, secretaris-penningmeester. D. Wijtuker, J. Bakker Jn.Sr. en A. Ruiter J voor de groep tuinbou wers de heeren W;. Leegwater, Voorzitter. F. C. Jong. secretaris-penningmeester, D. de Groot, A. Dekker ecu D. Doodemam. ZIJDEWIND. Tot bestuursleden van de R.-K. Kiesvereenigmg die deze week werd opgericht, zijn benoemd de keerén H. Wit, voorzitter, G. Jong Jbz., vioe-voorzitter, F. C. Jong, se^taris-penningmeester, J. Wit, C. Terbeek, D. Wijnkar en J. Bakker Jinz.Jr. OUDE NIEDORP. Tot bestuurslid der coöperatieve stoomzuivelfabriek „Nooit gedacht" alhier, werd' herkozen de heer J. Iigl- hart en tot lid van de R.V.T. de heer L. Bas. In de plaats van den heer J. Ligthart, die bedankte als kaas- markter. werd enoemd de heer D. Burger. BROEK OP LANGENDUK. De heer C. Ouwiehand alhier, behaalde te 's-Graven- hage de adte wfckundé L.O. WIERINGEN. Ji. Dinsdagavond! hield Ide naaivereeniriim „Dorcus" haar kijkavond, op de bovenzaal der Ned. Herv. Kerk te H'ippolytushoef. Op lange tafels was de reuzen- collectie gemaakte boven- en ondergoederen uitge stald. De belangstelling was echter niet bijzonder groot, slechts wéinigen waren opgekomen, doch die namen met groote belangstelling 't een en ander in oogen- schouW en spraken hun bewondering er over uit, «dat door de dames van „Dorcas" zulk een prachtcollec- tie goederen was vervaardigd. Woensdag wérden al deze goederen, 160 stuks, onder 42 behoeftige gezin nen verdeeld. Dat ieder zijn pakketje in den vorm van een kerstcadeautje, dankbaar aanvaardde, behoeft geen vermelding. Wel behoeft hier vermelding een woord .van dank aan "de damos van „Dorcas". voor hetgeen zij wekelijks in hun vrijen tijd zoo belangloos voor de vereeniging opofferen, en aan de milde gevers, welké haar in staat stéllen dit liefdadige 'wérk te verrichten. YARKENSVLEESCH. Voor ieder varken dat gedurende de laatste maanden werd uitgevoerd, moesten twee stuks ter beschikking van de binnenlandsche consumptie wx>rdên gesteld te gen den prijs van l 80 per 100 K.G. Dit is nu veranderd. Voortaan zullen de expor teurs niet meer 200 pet., doch 120 pet. yan hun uitvoer ter beschikking hébben tc stellen, doch nu tegen dm prijs van 70 cent per K.G. We hebben, aldus het Hdhld., den directeur van het distribu tiebureau. dén heer O. Reitsma, gevraagd hoe hel mogelijk is deze regeling, die immers den exporteur in ietwat gunstiger conditie plaatst en daarenboven het varkensvlees en voor het Nederlandsche publiek tot lageren prijs verkrijgbaar stelt, door te voeren. De heer Reitsma, vertelde ons het volgende: „Door de bepaling, dat 200 pet. van den uitvoer voor het binnenland moest worden gereserveerd, is het ons mogen gelukken een groot saldo aan varkens te verkrijgen, zoodat, zelfs wanneer de grenzen eeniga maanden moesten worden gesloten, de aflevering van „regeeringsvarkens'niet behoeft té worden gestaakt. De prijzen op de markten waren ook wat teruggeloopen, waartoe verschillende oorzaken meewerkten. Zoo bleek de hoeveelheid varkens in ons land erooter dan aan vankelijk was geschat. De geruchten aie de ronde de den over de „Hochstpreisen". welke in Duitschland vastgesteld zouden worden, de aanbiedingen van de boeren die tegen Kerstmis hun varkens verkoopen om de pacht te betalen, benevens de hoogo maisprijam, dat alles werkte roede can de markt- te drukken. We kwamen zelfs angstig nabij de prijsgrens waarbinnen het varkensmestt-rsbedrijf nog loonende kan worden geacht. Dit is echter nu voorbll. Met de „Hochstpreisen" blijkt het zoo'n vaart niet te loop en, de mais is weder in prijs gedaald!, terwijl de (bijzondere aanvoeren van Kerstmis .hebben opgehouden. De export is iets ont last. doch niet voel. Imïners toen 200 pet. van den uitvoer ter lieschikking moest worden gesteld voor f80 per 100 K.G., bedroeg het verlies daarop voor de ex porteurs ongeveer 200 m. f 0.23 b f 46- Thans moe ten zij voor het 'binnenland afleveren voor f 70 per 100 K.G. en bedraagt dus het verlies 120 m. f 0.33 is f 39.60 op iedere 100 K.G. uitvoer". „Zal deze verlaging", zoo vroegen wé, .nu pok wer kelijk ten goede kannen aan hél publiek? „Ja", was hét antwoord, „dit is wel de bedoeling. De slagers zullen jju hun Thaximuroprij zen moeten opgeven en andera ontvangen zij geen „regeeringsvar kens" voor 70 oent..." BRAND. In den vroegen ochtend, omstreeks 5 uur. werd gister brand ontdekt in een der groote houtloodsen op het terrein van de taieu bel fabriek van' de firma Pander en Zn. aan den Zuidbinnensinged te 's-Gravenhage. De brand liet zich dadelijk ernstig aanzien en alleen aan snel en krachtig optreden yan dé brandweer, .die met 13 stralen het vuur aantastte, is het te danken, dat de vlammen bedwongen werdén tot bedoelde loods, de eigenlijke fabrieksgebouwen geen schade leden en hét personeel, ongeveer 600 man, weer gewoon aan den arbeid kon gaan. De brandschade wordt geschat op een halve ton. Uit vrees voor overslaan aar vlammen, moesten bewoners van aan he: fabrieksterrein gren zende Spijkemakerstraat hun woningen ontruimen. De fabrieksgebouwen zijn grootendeels op beurspoiis ver zekerd. De vermoedelijke oorzaken van den brand 'rijn On bekend. 's Avonds wordt er in de bewuste bergplaats niet door personeel verkeerd!. Met licht en vuur wordt er ook niet omgegaan. Het eenieg wpt misschien mo gelijk zou kunnen zijn is, dat 'er, door een hapering aan de eleotrische beweegkracht, waarmede enkele ?nn- chincs, in het benedengedeelte van de bergplaats ge dreven waden, vonken zouden kunnen zijn opgewekt, die zich, onopgemerkt, aan een gedeelte van het vcIq droge hout. dat In de bergplaats aanwezig is, zouden kunnen hebben medegedeeld, Daardoor zou een deel van het hout nan het smeulen kunnen zijn geraakt. ONGEREGELDHEDEN IN HET INTERNEL- RINGSKAMP TE ZEIST. Naar men aan het ..Centrum'' mededeelt hebben de bewakingstroepen in het kamp bij Zeist Dinsdag een groep Belgische geïnterneerden "overvallen, die zich in Het kamp schuldig maakten aan dobbelspel. Op een vian hen werd zelfs 400 gulden bevonden, meerendeels door dobbelen gewonnen. Ook in de Belgische cantine zijn eenige .ongeregeld heden voorgevallen. De dienstdoende sergeant -werd mejt ledige bierfleschjes geworpen, waarop deze een schot in de lucht iosto. De hierop afkomende marechaussees hebben daarop met de Manke sabels met gewéld pte cantine ontruimd. DE PRIJZEN DER EIEREN. Men schrijft uit den GeWerschfen Achterhoek djd. 28 December: De eieren beginnen steeds meer in prijs te dolén, dank zij het verbod tot uitvoer. De pluimvee club „de Graafschap" te Winterswijk noteerde 56 cent per pond, d.i. 6Vs cent per stuk. In één maand tijds is hierdoor de prijs van 83 tot 56 oent gekomen, zoodat wé thans den normalen prijs om dezen tijd .van het jaar be reikt hebben. AARTSWOUD. Woensdagavond1 hiéLd He Aankoopvereenigmg „Ons Belang" hare algemeen© vergadering in het lokaal van den heer Veerman alhier. Opgekomen waren 18 leden en 1 gast. Met een hartelijk woord van welkom opent de voorzitter, de heer P. Hartog, do vergadering en leest de waarnemende secretaris, de heer Jac. Kui per Gz. de notulen, welke onveranderd eai met een woord van dank worden vastgesteld. Punt I. Ingekomen stukken. Een circulaire van eenige heeren, om voor den Directeur yan Landbouw, den heer Löhnis, bij zijn aftreden een huldeblijk aan te bieden. Besloten wordt f 5 toe te zenden. n. Verslag van de commissie van onderzoek der rekening. De boeken en bescheiden werden in orde bevonden. De ontvangsten hadden bedragen f 302.33, de uitgaven f 203.07, saldo f 99.26, met inbegrip van het vorige jaar. De omzet had bedragen f 31990.84. III. Jaarverslag. Hieruit blijkt, dat het ledental met 6 is vermeerderd en thans 59 bedraagt. Op verzoek wérd de heer C. Zeilemaker 'als vertrouwensman aan gesteld. 9 Monstere werden opgezonden, enz. IV. Voorstel van het bestuur om de vereeniging op Coöperatieven grondslag in te richten. Na een toe lichting van den voorzitter, waarin hij er op wijst dat dit in de toekomst geëisaht wordt, om reden het C. B. weldra niet Binders mag leveren, dan aan coöpe ratieve vereenMngeu enz. Na een aangename gedachten- wisseling wordt besloten met algemeene stemmen over te gaan om de vereeniging op coöperatieven grondslag in te richten. Aan het bestuur wordt opgedragen de voor bereidende stappen te doen en dan wederom te vergade ren. Hierdoor vervallen de verdere punten^ zoodat de voorzitter, na nog een aangename discussie de verga dering sluit'. SNEEUWBAL. Onder patronaat van Baronesse Melvil van Lijnden, Grootmeesteres van H. M. de Koningin, mevr. do Beaufort. Grootmeesteres van H. M. ae Koningui- Moeder. mevr. Cort van der Linden, mevr, Loudan, Baronesse Sweerts de Landas Wybórgh. mevr. van Karnebcek, Baronesse de Smcth van AJphen en mej. Thorbecke, wordt eene organisatie in het leven ge roepen, oml van uit Nederland hulp aan de krijgs gevangenen van alle oorlogvoerende Staten te zen den. Het plan is, zooveel mogelijk goederen in natura te zenden. Onder het motto„Kleine waterdrupp'len Kleine korrlen zand, Vormen saam de trotsche zee En hét schOone land",, is. Ier verkrijging van de noodige gelden, de sneeuw balmethode gekozen. De sneeuwballen zullen plaatselijk rollen. Ook hier ter plaatse is da beweging reeds druk

Schager Courant | 1915 | | pagina 1