J. STUURMAN, D1N S D A G II JANUARI 1916. 59ste Jaarg ann. No 5725, SCHEER-APPARATEN Ingezonden Stukken. Binnenlandsch Nieuws. UitgeversTRAPMAN Co. i waaronder de bekende merken Gillet's, Autostrop enz. KAPPER, cpinnvD ij u u n u Ij ft Alitmtti Nieuws- COURANT. Airaiemie- LulliivUil Dit blad verschijnt viermaal per week: Dinsdag, Woensdag, Donderdag en Zaterdag. Bij inzending tot 's morgens 9 ure wor- en A.DVERTENTIEN in het eerst uitkomend nummer geplaatst. SCHAGEN, LAAN D 5. Int. Teleph. No. 20. Prijs per 8 maanden f 0.85 per post f 1.-. Losse nummers 6 een ADVERTENTIEN van 1 tot 5 regels met inbegip van bewgsno, i 0.35, iedere regel meer|6 ot. Groote lett. worden naar plaatsr. berek Koegras, 6 Januari 1916. Mijnheer de Rédacteur. Beleefd verzoek ik eenige plaatsruimte ter be antwoording op he* schrijven van den heer v. d. Meer, bij voorbaat mijn oprechten dank. De heer v. d. Meer schrijft, dat hij goed op de hoogte is met de toestanden in N.-Holland, en dat hij de cijfers die hij opgaf, niet uit zijn duim heeft gezogen,; hij geeft, geheel onvolledig, een cijfer op, dat hij met een proef bij hem aan de fabriek heeft verkregen, dus niet aan een boerderij, waar de melk naar een dagfabriek gaat; en neemt aan, dat aan een dagfabriek de melk vetter wordt verkaasd, dan, aan een groote zoetfabriek, dus voor een dagfabriek neemt hij maar een cijfer, waar haalt hij dat van daan? Mijnheer V. d. Meer, ik wil met zuivere cij fers komen, doch nu nog niet, ik kan ook wel een cijl'er noen en, zooaJs u, doch dat zegt niets, toon uw proef' volledig, daar vroeg ik om, dan zal ik de mijne volledig toonen. En nu het laatste wat de heer v. d. Meer schrijft. De ondergeteekende kan, hem inededeelen, dat hij geen veehouder is, en dus ook geen nadeel kan iijden door mogelijke bedrijfsver- andering van den bedrijfsvorm der dagfabrieken, daarvoor behoeft de heer v. d. Meer niet bang te zijn, en kan dus gerust terugschrijven; als hij het ook niet doet, beschouw ik het en misschien meer deren met. mij, dat bij zich heeft vergist met zijn eigen nauwkeurige proef. Ook vind ik, dat'u, mijn heer v. d. Meer, beter hadt gedaan, een artikeltje te schrijven over de voordeelen en nadeelen der groote en kleine fabrieken, daar u nu toch wensch- te een steentje bij te dragen voor de groote fabrie ken, doch dan niet met een cijfer komen, maar me(t meer, b.v. de uitbetalingen van uw fabriek tegen over een goed werkende dagfabriek, doch dan dfe cijfers niet zoo ontleden, maar zooals het moet zijn. Nu ook nog iets over de groote fabrieken, waar de melk behandeld en gecontroleerd wordt, zooals 't behoort; ik had gedacht dat juist die fabrieken we} met het hoogst aantal punten op de kaaskeuringen uit zouden komen, doch tot mijn verwondering en tevens tot mijn voldoening waren het juist de dag- fabrieken, Vertel ook eens hoe dat kan. Hopende dat hierdoor ■'mijnheer v. d. Meer met zijn volledige proef zal komen, teekent met dank zegging voor de opname, hoogachtend, Uw dw. F. DE BEURS, Controleur der Kaasfabrieken in Koe gras en' Callantsoog. 1ERINGEN Heden Vrijdag vertoefde "hier een commissie uit het Classicaal Bestum*, die bij den Kerkeraad en Diaconie der Ned. Herv. Gemeente van Hippolytus- hoef en Westerland, in verband met verschillende kerkelijk aangelegenheden een uitgebreid onderzoek heeft ingesteld. WIER1NGEN. Vergadering d r IJsclub Wieringen, op Zaterdag 8 Janua-i 1916, des avonds 7% uur in het lokaal van den heer M. de Haan. Aanwezig 13 leden. Na opening door den voorzitter den" heer J. Jong kind met een, woord van welkom aan allen, worden door den secretaris, den heer C. Duijnker, de bo- tulen der vorige vergadering gelezen en zonder op- of aanmerking onder dankzegging goedgekeurd. Hierna deed de beer J. C. Klein, penningmeester, "ekening en verantwoording, welke door de heerlen N. J. Poel en S. Numeijer werd nagezien en in orde bevonden. De ontvangsten ledioegen f 91.13%, de uitgaven f 6.95, alzoo een batig saldo van f 84.03». Onder dankzegging aan den penningmeester werd de rekening met algemeene stemmen goedgekeurd. Aan de orde is bestuursverkiezing, wegens» perio dieke aftreding van den voorzitter, den heer j. Jongkind, welke met groote meerderheid van stem men werd herkozen. De heer C. Duijnker vroeg of de beer Jongkind zijn benoeming weer aannam waarop de heer Jongkind antwoorddeof het goed was of hij zulks een oogenblik in beraad mocht houcen, hetgeen werd toegestaan. Rrndyraag. Een voorstel van den hee" J. Luijtom maatiegeien te nemen tegen de gevaarlijke draad versperring op de banen en om te voorzien in de gevaarlijke barsten aan het einde der baan. Voor zitter zegt er nota van te zullen nemen. Volgt een voorstel van den heer M. de Haan om, zoo er dezen winter geen ijs komt, een feestje voor de leden en nieuw toe te treden 'eden te organi- seeren, bijv. in den vorm van een tooneelavondje en den heer Oden te verzoeken de leiding ervan op zich te nemen. De heer De Haan zegt, de hiervoor te gebruiken lokaliteit zouden wij door den Burgo- meester kunnen laten aanwijzen. Met algemeene stemmen wordt dit voorstel aangenomen. De voorzitter en de heer Oden worden aangewe zen het een en ander met den Burgemeester te bespreken. Een voorstel van den heer Jb. Bruul, om, zoo er geen ijs kwajn doch wel sneeuw, een hardrijderij te organiseeren voor paard, en arres'ee om luxeprijzen en een extra-prijs voor het schoonste geheel werd meit negen tegen vier stemmen aangenomen. Hierna deelt de voorzitter mede, dat hij zijn herbenoeming aanneemt en stelt voor als er sneeuw en geen ijs is een kinderfeestje per slede te hou den, hetgeen met algemeene stammen werd aange nomen. Hierna sluiting. DE QUAEST1JE TF BREDA. In aansluiting op ons bericht, dat de Naamlooze VennooCschap „Nederlandsche Groenten- en Vruch tendrogerij" zich met geweid toegang verschaft had tot de lokaliteit, waarin het Leger des fieils te Breda zijne bijeenkomst houdt, diene het volgende: Zaterdagmiddag, teen het personeel der Naam looze Vennootschap een oogenblik niet in het lo kaal aanwezig was, hebben de heilssoldaten deuren en ramen van binnen van goede afsluitingen, voor zien en assistentie der politie ingeroepen, waardoor het aan de werklieden niet mogelijk was de lokalen wederom te betreden. Op last van den Officier van Justitie te Breda is er thans dag en nacht politie in het lokaal aan wezig om het Leger des Heils tegen eventueel© ge welddadigheden van de zijde der Naamlooze .Ven nootschap te behoeden. Eergisteren (Zondag) zouden de godsdienstoefenin gen weer in het lokaal gehouden worden. NIEUWE N1EDORP. Zondagavond 9 dezer gaf in het lokaal van den heer Kooiman alhier het Belgisch Tooneelgezel - schap „Rossenbacher" een uitvoering. Opgevoerd werden: 'Zijn wensch, Hoogste plicht en Verwach tingen, respectievelijk blijspel, drama en tooneelspel, elk in één bedrijf. Een en ander werd flink ten ge- hoore gebracht en vervolgens met geanimeerd bal besloten. GEBREK AAN GRONDSTOF. Gen eld wordt da* de N. V. De Goudsche Machi nale Garenspinnerij, labriek van bind- en pak touw, koord, visschersgaren enz., heeft zich genoodzaakt gezien, niet ingang van 10 Januari de werktijden in te krimpen en wel in dier voege, dat in plaats van 58 uur slechts 48 uur per week zal worden ge- i werkt. De reden hiervoor is het gebrek aan grondstoffen; deze toch moeten hoofdzakelijk van overzee uit oor logvoerende landen kworden aangevoerd. VERBODEN KERKGANG. Men schrijft aan de Maasbode: Zoolang de parochie Langeveen (gem. Turbber- gen) bestaat, konden de bewoners der aangrenzende Duitsche grensgemeenten 's Zondags te Langeveen ter kerke gaan. Nu is dit anders geworden. Uit ver- trouwbare bron vernemen we, dat de Duitscbe au toriteiten thans definitief aan hun landgenooten heb ben verboden, de kerk op Hollandsch gebied te be zoeken,. Dit verbod is voor deze bmenschen een groote last, daar zij circa 4 uur van de naaste Ka tholieke kerk te Neuenhaus verwijderd zijn. EEN ONVERKLAARD SCHOT. Terwijl een draaiorgel in de Brouwerstraat te Schiedam werd gedraaid en daaromheen zich eeni ge kinderen hadden geschaard, viel eensklaps een schot, dat een 13-jarig meisje in den slaap trof. Als dader is gepakt een 14-jarige jongen. De toe stand van het meisje is zeer zorgelijk. DIENSTWEIGERINGSMANIFEST. Ds. Schermerhorn van N. Niedörp en ds. Huizin- ga van Schagerbrug moeten 18 Januari tè Alkmaar terecht staan in zake de onderteekening van het dienstweigeringsmanifest, De eerste, die zichzelf zal verdedigen, moet bo vendien terechtstaan, omdat hij te Hoorn ih hr open bare vergadering het manifest heeft voorgelezen en het heeft bekrachtigd, door de 'Volle verantwoorde lijkheid van zijn, handteekening te aanvaarden. Hier uit zal dan moe,ten blijken, dat door hem het mani fest is openbaar gemaakt, iets wat voor de Recht bank te Assen, t. o. van ds. Bahler niet is'bewezen. EEN BOOT OMGESLAGEN. Men meldt uit 's-Hertogenbosch: Zaterdagmiddag gingen G. van Oskeuls en H. Bou- man, uit Orthea, in een bootje op het onderstroomde land langs den spoordijk der lijn "s-Hertogenbosch- Utrecht nabij Ortheh een vischnet uitzetten. Hierbij is het bootje omgeslagen en zijn beide inzittenden, ongehuwde mannen van resp. 20 en 34 jaar verdron ken,. DIPHTHERITIS. In de gemeente Winterswijk, alwaar sedert een paar jaar de diphtheritis beerschende is, zijn in het afgeloopen jaar t$n gemeentehuize nog 95 ge vallen aangegeven tegen 125 gevallen in 1914. De ziekte is dus wel aan bet verminderen, 'doch bijna geen week gaat er voorbij zonder een geval van aangifte. EEN ONGEPASTE GRAP. Te De'ft gaat het gerucht dat een werkman van de Ned. 'Gist- en Spiritusfabriek vergiftigd is, door zoutzuur dat zijn maats in een flesch water haddlen gedaan. Gelukkig is hier slechts sprake van een on gepaste grap, daar een deskundig onderzoek uit wees, dat de man gerust dien geheelen inhoud van de flesch had kunnen gebruiken zonder het gering ste nadee' daarvan te ondervinden en de man van den schrik meer onpasselijk was geworden dan van heet ingeslikte vocht. Deze ongepaste aardigheid kostte echter aan twee werklieden hun, betrekking. HELDER. Als directeur van de a'hier opgerichte. Arbeids beurs i naar Het Volk meldt, benoemd de heer Verstegen, soc.-demacr. lid van den Gemeenteraad en redacteur van het 'matroeenblad Het 'Anker. De boer Verstegen moe* nu als raadslid aftreden. PETTEN. De staking van de arbeiders aan de Hondsbossche zeew ing heeft een vrij kalm 'verloop, daar het meerendeel der stakers werk heeft gevonden bij de duinaanplanting dpr Ned. Heidemaatschappij en de anderen diensten verrichten bij de landbouwers in den omtrek. BARSINGERHORN. In de laatst gehouden 'vergadering van de Veree- njging D, O. G. werd de aandacht gevestigd op dén ongunstigen toestand, waar in de dorpsweg of Hee- renweg verkeert, over het gedeelte dat' gelegen is ten westen ven, het buis van den, heer C. Smit Gz., waar, zooals men weet, de bestrating voor voetpad en wielrijderspad eindigt. Ofschoon het niet wel mogelijk is, om in den regentijd de openbare wegen door onze. dorpen overv al en altijd even goed begaanbaar te houden voor voetgangers en fietsers, weet toch ieder, dat het boven aangewezen deel van den Heer en weg in dien tijd, 'meer dan dit ergens elders over het dorp het geval is, een modderpoel gelijkt, tot groot ongerief voor ieder, die daar moet paaseieren. Daarom werd gewezen op de wenschejijkheid, om de bestrating voor voetpad en fietspad door te trekken tot op het tramstation Heerenweg, en den diaarnaast liggeaden rijweg, op welke wij'/e dan ook, geschikter te maken voor het verkeer dan hij nu is. Ten einde tot die verbetering te geraken, zal door D. O. G. een adres worden gericht, aan het Bestuur LAAGZIJDE B 50, - SCHAGEN. der Banne Barsingeiborn. EEN ADELLIJKE BEKLAAGDE. Dat een oude adellijke dame als beklaagde in de rechtzaal verschijnt, gebeurt niet allen dag. Deze week echter stond voor de Bossche recht bank terecht de een-en-zestigjarige gravin de W. dfe W. v. K. Schm. K. uit het Liniburgsche. Ze had drie zonen als officier in het Duitsche leger en dezen vochten aan het front. De een had met verlof van onze Koningin, toen de oorlog uit- ijbrak, dienst genomen in het Duitsche leger, terwijl oen schoonzoon eveneens aan het front was ais oficier. Haar dochter, die met dezen 'officier getrouwd was, had haar verblijf verlaten en was gaan sa menwonen met familie op een landgoed in West- falen. Nu waren de kinderen ziek 'geworden en 'er was daar niet aan meel of rijst te komen. Daar vandaan had de dochter naar haar moeder hier te lande geschreven om meel -"en rijst en de oude gravin, 'iet haar equipage voorkomen, laadde rijst, meel en brood onder het voetkleed en begaf zich op weg naar Duitischland. Een harer zonen verzamelde koper en had haar geschreven om o.ud koper te sturen. Ook hieraan gaf de gravin, gevolg, zij laadde in haar rijtuig eien heelen zak met oude hulzen, eveneens met bestetn- j ming voor Duitschland. Maar de kommiezen kregen argwaan en stelden een, onderzoek in het rijtuig in met het gevolg, dajt ze de smokkelwaar ontdekten 'en twee keer achter Elkaar proces-verbaal tegen haar opmaakten. Toen ze voor de rechtbankmoest verschijnen, liet zij verstek gaan, in de meening, dat het wel met geldboeten zou afloopen. Voor het eerste proces leg de d e rechtbank een boete op van zes-en-zestig gulden, voor het tweede echter een maand gevan genisstraf. Bij het tweede geding had zwaar gewogen, de omstandigheid door den kommies verhaald, als 'zou i de gravin, toen hij sommeerde om halt te houden, 1 tot den koetsier gezegd hebben „durchfahren", waar- 1 door ze zich zélf en den koetsier 'aan groot gevaar had bloot gesteld. Van deze vonnjssen was ze nu in yerzet gekomen, in de hoop, dat de gevangenisstraf 'zou veranderd worden in een geldboete, De officier vroeg van het eerste vonnis bekrach tiging en eischte in de tweede zaak eveneens een geldboete van zes-en-zestig gulden. Als verdediger trad op mr. J. baron van Hugen- poth, die verschillende 'motieven aaavoerdde, .waar op hij een niet te zware geldboete vroeg. Huisgezin. WIERINGEN. De heer Kruizinga, candidaat bij den ''H. D. te Scheemda, heeft voor het beroep naar de Nederl. Herv. 'Kerk tè Oosterland o. a. alhier, bedankt. HARENKARSPEL. Door de Diaconio der Ned. Herv. Kerk alhier is een stuk land, groot 1.33 HA., liggende in den pol der Koetenburg, ondershands gekocht van de wed. Keet te Schag m. Een en ander is het gevolg van het verkoopen van een stuk land, door genoemd college, genaamd Dokvis, onder de gemeente Oud karspel. Z1JPE. Wij vernamen, dat alhier binnenkort wederom zoogenaamde regeeringsvarkens zullen worden ont- Mangen, welke» evenals de vorige zendingen, weder onder de slagers zullen worden verdeeld. ZIJPE. Het aantal leden van de afdeeling Zijpe en, Cal lantsoog van Het Witte Kruis bedroeg op 1 Januari 1916 '614. De contributie over 1915 bedroeg f 516. terwijl van zedelijke lichamen een bedrag van f 25 werd ontvangen. i YYI ER ING KR WAARD. Enkele dagen geleden was'de heer C. B. van Lan- gedijk, vroeger *e Schagen, een paar 'dagen bij zijn ouders aan de Nieuwesluis, bij welke gelegen heid hij wat mosselen en 'alikreukels zou gaan zoeken. Door den barden wind woei zijn "jas over 't hoofd, waardoor zijn portefeuille met ruim f 50 inhoud uit de binnentasch 'was gevallen zondèr dat dit door B. werd bemerkt. Eerst den volgenden dag miste hii dezelve, waarna men direct ging zoeken. Men VftTi zich zijn bLijdschap voorstellen, toen men d© portefeuüle geheel ongeschonden ruim 100 me ters verder tegen de steenglooiing zag liggen. Een wonder mag 't wel heeten, dat de zee het niet had weggespoeld. WIERINGERWAARD. Voor eenigea tijd ge'eden werd melding gemaakt, dat het Polderbestuur besloten bad de in de kom der gemeente staande booman om den anderen één te laten uitrooien. Thans 'circuleert alhier een adres om aan genoemd college te verzoeken, op hun be sluit terug te komen en de boomen te laten staan. HOOG WATER. Uit Zuid-Drente meldt men dd. 8 dezer aan de Telegraaf Toen wij hedennamiddag een bezoek aan Zwart sluis brachten, bleek ons onderweg, dat in die streken de toestand ook zeer bedenkelijk is, en de meesten der bewoners in benarde omstandigheden verkeeren, altemaa' door het... booge water !i En nu de wind naar 'tN.-W. is gegaan, kan de a.s. nacht om met Poot te spreken, hen nog meer benarren. Bij „Doosjes" was 'men den gepasseerden nacht druk bezig geweest met het plaatsen van planken op den.dük,»om het Meppelerdiep water van den straatweg te houden, daar anders 'de gemeenschap tusschen Meppel en Zwartsluis verbroken zou ge raken, althajis zeer bemoeilijkt 'worden. Te Hamin- gen staat bet water langs een groote lengte over dein dijk; ook te Dingstede, een, enclave van Meppel nabij Zwartsluis, staat het er critiek bij. Te Zwart sluis kan niet gestroomd worden: 't Buitenwater is daarvoor te hoog, hooger dan 't binnenwater, zoo dat thans niets hiervan naar zee wordt afgevoerd. Helt meeningsverschi' van de beide betrokken, pro vinciën in dezen houdt 'de afdoende maatregelen reeds jaren lang tegen en daarvan worden de be woners dier streken de dupe. De toestand wordt met elk jaar treuriger, want de'hoogte van den water stand neemt onverpoosd toe. Aan het Handelsbl. wordt gemeld: In de provincie Friesland ziet het er weder treu rig uit door de hoogte van het boezemwater, dat thans tot meer dan 7 dM. boven het provinciaal peil is gestegen. De laag gelegen gemeenten Smallinger- land en Tietjerksteradeei hlijden er in bijzonder groote mate onder. Wegen en voetpaden zijn on- dergeloopen en daardoor onbegaanbaar geworden. Uit meer dan één plaats kunnen de leerlingen de scholen niet bereiken. In verscheidene huizen, is 't water tot in de woonkamer doorgedrongen; zoo<M men er klompen 'of hooge laarzen moet dragen. Het water is in den omtrek van Heerenveen zóó gestegen, dat de Korfbaan naar Oranjewoud blank staat, Langs .de, Schoterlandsche 'Compagnonsvaart staat het water hier en, daar op de voetpaden. Te Valom heeft 'het boezemwater ,een groote hoogte bereikt. Niettegenstaande soms des nachts is gewerkt, opi 'he* natte element te keeren, dlrong het reeds enkele buizen/binnen, I L- C. Het zuiden van Friesland, het gebied van de Lin- 'de en de Tjonger, is weer een watervlakte. Som mige .menschen hebben'hun woningen moeten ver laten en de polders hebben een harden strijd,'tegen het opgestuwde boezemwater te voeren, vooral die 1 onder de dorpen Nylamer en ■'Oldelamer. Ten wes- 'ten, van, bet laatste dorp sloeg Zaterdag een §root* gat "in den polderdijk, waardoor een aantal boerde- rijen geheel' door het water werd ingesloten. Een boer moest zijn vee door het water naar den "dijk leiden, om het elders op een veilige plaats te stal len,. Den ganschen Zondag heeft men gewerkt, onw van palen en planken een beschoeiing voorde dijk- bres te slaan en daarna het gat te dichten. Mooi stil 'weer begunstigde het herstellingswerk, zoodat men a'te Imop heeft het verdere gedeelte! 'van Olde lamer watervrij te houden. f Door den 'lang aanhoudenden sterken west-zuid- westelijken wind is het water sinds dertig jaren niet zoo hoog te Meppel geweest als thans, de lande rijen rondom de?© gemeente zijn ,in een zee her schapen. j' Tal van straten zijn overstroomd; in de huizen aan de Havenstraat is 'het water binnengedrongen en staat in derzelver vertrekken vrij hoog. Vooral in, 't naburige gehucht Hesselingen is 't allertreu rigst gesteld. De weg, die nog voor eenige'jaren be langrijk is opgehoogd, is voor een groot gedeelte ondargeloopen, hetwelk voor de bewoners, en vooral voor de arbeiders der inrichting van de gemeente reiniging, 'zeer hinderlijk is. Er zijn woningen die niet te bereiken, zijn dan, 'met een bootje, of met hooge waterlaarzen. j Het eenige afdoende middel om het water te keeren, en tevens op peil te houden, is 't plaatsen van een stoomgemaal. Sinds jaren is door de wa terschappen, van Overijssel en Drente bij de regee- ring daartoe aangedrongen, en boewei de voorwaar- |den, dat de belanghebbende provincies in del kosten zullen deelen, door de Staten is aangenomen, be hoort een stoomgemaal vooralsnog 'tot de vrome wenschen. - i 4 Daartoe uitgenoodigd hebben de heeren mr. Smeen ge en Duijmaer van Twist, leden der Tweede Ka mer, de gemeente bezocht, den abnormalen toe stand bekeken, en aan onderscheidene hooge pun ten, een kiekje doen nemen. Hdbld. Uit Hoogezand bericht men ons van Zondag, dat de Rijpma-poldet bij Scharmer onder water is ge- loopen, waardoor ongeveer 500 HA. land blanjk stalan. De cshade voor de landbouwers is zeer groot. De waterstand in de Vecht bereikte gisteren een hoogte als hier bij menschenheugenis niet is be kend. De straat naar het station staat bij de bad inrichting voor een groot gedeelte onder water, de Ossemarkt staat blank en het water stroomt de huizen binnen. Aan den 's-Gravenlandschen Weg naar Bussum stroomt het water over den dijk en den weg en aan het eind van den Korten Muider- weg bij Muiden, is de verbinding tusschen Weusp en Muiden verbroken en worden de voetgangers daar per bootje Muiden binnengebracht. Te Huizen is gisteren het water van de Zui derzee oyer de Meent geloopen. Zondag heeft het water in de Vecht te Maarsen een hoogte bereikt, zooals 'in geen jaren is voor gekomen, Geheele grachten staan blank en vele hui zen langs de Vecht zijn door het water ingesloten. DE TYPHUS TE DE RIJP. Het aantal typhuslijders in de gemeente De Rijp is thans gestegen tot 36. Twee personen zijn aan de ziekte bezweken. Een tweede barak met 12 bed den is thans in gebruik genomen. Het bacteriologisch onderzoek paar de oorzaak der epidemie wordt me|t kracht voortgezet. N. v. d. D. DROOGLEGGING ZUIDERZEE. Het wetsontwerp-Lely in zake de drooglegging der Zuiderzee zal thans 'zeer spoedig bij de Twee- de Kamer inkomen. DUITSCHGEZEVDE BEVOLKING. Men meldt uit Harderwijk:' Door den generaal-majoor, commandant van het intarneerngsdepoi, is-'het zingen op straat verbo-

Schager Courant | 1916 | | pagina 1