De Oorlog. Plaatselijk Nieuws. Marktberichten. Predikbeurten. Gemengd Nieuws. dan. Dit verbod houdt verband met het feit, dat do'>r ingezetenen meermalen 't Duitsche volkslied ^verd aangeheven, hetgeen den aidaar vertoevende Belgen r-gerde^ en reeds tot vechtpartijen aanlei ding gaf. DESERTEURS GEVLUCHT. Men schrijft'uit Bereën aan de Tel.: Gisteren (Zondag) heerschte er in het internee- nngskapip een ongewone drukte. Het werd nl. aan geen van de geïnterneerden vergund om het kamp te verlaten. Yoor velen van hen was dit een teleurstelling, aangezien zij, die de functie van huisknecht, enz. vervulden, op hun werk verwacht werden. Deze piftatrege'. vond zijn grond in het feit, dat Zaterdagmiddag om 5 uur een viertal geïnterneerde deserteurs (uit Elzas-Lotharingen) op het appel ontbraken. i Blijkbaar zijn zij in den tijd, dat ze in het rayon mogen wandelen, gevlucht. Twee dagen te yoren wist een 'geïnterneerde niet deserteur nog te ontsnappen. In het. dorp, waar veile werkgevers, tot schade van de arbei "ers-inwoners, de geïnterneerde Mecklen- burgers voor ha1' geld en minder in hun dienst hebben, wordt de s'uiting van het kamp zeer 'be treurd. Ook voor 'de caféhouders, die door de vele be zoekers yan de Duitschers goede zaken maken, is de sluiting een schadepost, terwijl de grootste te leurstelling wel yoor de Alkmaarsche schoonen ge boekt moet worden. Dezen toch waren ook thans weder, evena's voorheen, in, grooten, getale, tot voortzetting van liaar relaties niet de Duitschers, overgekomen. WERINGEN. Van den landstorm, jaarklasse 1912, zijn in deze gemeen,te opgeroepen, om 1 Februari a.s. te Am sterdam te worden ingedeeld 'de volgende jongelin gen: W. S. Bakker te Westerland, Jan Dekker Je. te "Hippolytushoef, D. Doves Je. te Boterhoek Evert Everts te Stroe en Meijert 'de Haan Wz. te Hollebalg. WUERINGEN. Voor rekening van li leden ('t Westdeel) onzer onderade«'ing der V.P.N. werden jl. Vrijdag op de Amsterdamsche eierenvehing geveild 267 kipeiereu, welks prijzen varieerden van f 6.90 tot en mefo 8-76 gld. per ,100 stuks. Aan schoon geld zullen de leden per kilo ontvangen f 1.25. Handel bij enorme aanvoer vlug. f GEBREK AAN SODA. Men meldt uit'Leerdam: Heden worden de soda-fabrieken stopgezet, wegens gebrek aan aanvoer van .grondstof uit Engeland. in de entrepots te Botterdam is nog wel Ameri- kaansche soda in voorraad, doch deze is nog niet door de N.O.T. vrijgemaakt. VERDWENEN RUBBER. De te Weenen gevestigde firma J. V. heeft bij de politie te Rotterdam de opsporing verzocht van 1851 kilogram rubber, voor ham- in 30 zakken in een Rijnschip aldaar geladen en daarna spoorloos ver dwenen Schipper S. van dafc Rijnschip zegt, dat hij de rubber in de Maas ovterboord geworpen heeft uit vrees in een smokkelzaak betrokken te wordien. Die rubber beeft een waarde van ongeveer f 19000. Er wordt naar gejzocht. KOOL1ELLING. In de koolstreek ten Noorden van 'Alkmaar, welke zich noordwaarts uitstrekt tot Anna Paulowna, van waar vrij wat kool wordt aangevoerd op de markt te Noordscharwoude, wordt in den loop dezer wee(k op aanschrijving der Groente Centrale, een nieuwe Jcoolt^Uing gehouden. KOLHORN. Aan de damséanoe, door den heer P. Jt Waiboer van, Anna Paulowna, alhier inhet lokaal Jonker ge geven, werd door 10 personen deelgenomen, van wie 8 het moesten afleggen, 3 speelden remise en 5 wonnen, zijnde de heeren J. Geel, Kolhorn, J. Kui per Dz., Kolhorn, G. Bier, Baraingerhorn, B. Wit, Winkel en K. Veuger, Zijpe. Er was veel 'belangstelling. KOLHORN. In de Vrijzinnige Kieevereeniging alhier, werd de heer Jm. Blaauboer Gz. candidaat gesteld voor den Gemeenteraad. De afdeêling der S.DA.P. stelde dien heer K. Burger. ST. MAARTENSVLOTBRUG. Zondag jl. gaf The Royal Bioscope van Haarleim een middag- en,'avondvoorstelling in het lokaal v&n den heer G. Veuger Hz., alhier. Een vrij talrijk publiek was opgekomen. "Behalve verscheidene an dere nummers werd als hoofdnummer gegeven: Het geheim van den, exprestrein, drama in 2acten. Ver schillende op het doek getooverde nummers vielen blijkbaar in 'den smaak van het publiek, getuige het flink applaus. Na afloop een gezeUig bal na. BREEZAND. Zaterdagavond vergaderde in het café van den hr. G. Borst de vereeniging „Door Recht en Eenheid tot Vooruitgang. De voorzitter, dc heer C. Tiel, opende met een woord yan welkom de 'goed bezochte vergadering, waaraf/de notulen werden gelezen en onveranderd goedgekeurd. Bij de nu volgende bestuursvrekiezing werd de voorzitter bij acclamatie herkozeD, terwijl gekozen werd in plaats van den 'secretaris, die wegens aan staand vertrek bedankte, de heer M. v. d. Weil. Zoo wel de heer Tiel als de heer v. d. Wel namen hun benoéming aan. Aan de orde kwam daarna de candidaatsitelling voor een lid van den Gemeenteraad. De secretaris geeft een 'kort verslag van de vergadering, welke jl. Donderdag in Veer burg is gehouden en wijst er op, dat men daar gaarne met deze vereeniging wil samenwerken. 'Daar zijn voorloopig gesteld de hee ren P. Kaan en C. Tijsen. De~Taatste wenscht ech ter geen candidatuur te aanvaarden. Wil men hier nu 'ook samenwerken, dan kunnen we óf den heer Kaan stellen, óf daarnaast ''een of twee voorloopige candidaten, waaruit dan later een keuze kan wor den gedaan. Een gecombineerde vergadering daar voor te beleggen, vindt hij echter niet 'gewenscht, omdat dan de vereeniging wier leden het trouwst opdomen, de macht in "handen heeft. De hee" A. de Graaf, die ook als belangstellend lid de vergadering in Veerburg bijwoonde, deelt ook nog een en ander daarvan mee en vindt samenwer king gewenscht Dit is ook.de meening van de,ove rige 'eden der vereeniging. Op da vraag yan den voorzatter, of iemand naast den heer Kaan nog een ander wenscht te stellen, wordt ontkennend geantwoord, waarna dezo met al- gfemeene stemmen wordt igecandideerd. Aan deto beer Kaan zal evenals aan de Kiesvereeniging te Kleinesluis daarvan worden kennis gegeven. Aan de orde komt thans de rekening en verant woording van den penningmeester, den 'heer L. C. Sipman. Op verzoek van den voorzitter wordt deze nagezien door de heeren A. de Graaf en P. v. Sti- priaan, die haar volkomen in orde bevinden en voor stellen haar goed te keuren, hetgeen met algemeene stemmen geschiedt. Voorzitter dankt daarop de com missie voor haar moeite 'en den penningmeester voor zijn nauwkeurig beheer. Daar de rekening sluit met een nadeelig saldo van f 15.62, brengt de voorzitter in bespreking hoe dat nadeelig saldo zal worden gedekt. Besloten wordt het ontbrekende zooveel mogeMjk door vrijwillige bijdragen aan te zuiveren, waarvoor op de vergadering reeds f 10.81 wordt gegeven. De heer H. Smit stelt voor 'de contributie met 10 cent te verhoogen en te brengen op 50 'cent, welk voorstel met algemeene stommen wordt aangeno men. Daar de rondvraag niets oplevert, sluit de Voor. zitter, na den afgetreden secretaris bedankt te heb ben voor de goede diensten. WIERINGEN. Naar wij vernemen is de heer dr. J. W. de Goeje opnieuw aangesteld ais geneesheer der N'ed. Herv. Diaconie van Hippolytushoef en WesLerlaud. Deze 'heeft? de benoeming aangenomen. In de N. R. Ct. lezen we hierover: Het classicaal bestuur van Alkmaar heeft op Wie- ringen een onderzoek ingesteld naar ,het geschil tus- schen den kerkeraad te Hippolytushoef c. a. 'en 't gemeentebestuur en tusschen den kerkeraad en dr. De Goeje, inzake geneeskundige 'armenverzorging. Er is thans alle reden om aan te nemen dat deze geschillen, die tot zuoyeel onverkwikkelijks aanlei ding hebben gegeven, in der minne zullen opgelost worden. Reeds heeft de kerkeraad het verschuldig de aan dr. De Goeje ovfer de jaren 1913, '14 en '15 uitbetaald en hem de geneeskundige' behandeling der armen voor 1916 wederom opgedragen. DOOR HAAR BROERTJE IN BRAND GESTOKEN. Toen Zondagmorgen mejuffrouw Lens te Breda even van huis ging om een boodschap te doen en haar vierjarig dochtertje onder toezicht van een ouder zoontje achterliet, heeft deZe knaap een cou rant om het hoofdje der kleine gevouwen en dit pa pier met lhcifers in brand gestoken. Onmiddellijk vatten het haar en de kleertjes van het meisje Vlam. Op het. hulpgeroep der kinderen kwam een buur vrouw toeloopen, dit 't meisje in een wollen deken wikkelde, ep er me*, naar het R.-K. Gasthuis snel de. Toen de moeder, die inmiddels geroepen was, in het gasthuis kwam, vond ze haar kindje reeds stervende. De vader was gemobiliseerd en niet.te Breda aan wezig. LANGEDIJK. De tuinhouwvereeniging De Toekomst heelt zich thans definitief bij de Langedijker Groente-Centrale aangesloten. De contributie aan den Ned. Tuinbouw- raad is verhoogd vanwege de vele verdiensten de zer vereeniging. WAARLAND. Zondag 9 Januari gaf de tooneelvereeniging „Ons Genoegeneen openbare uitvoering in het lokaal van mej. de Wed. van Opkom aihier. Dei zaal was flink bezet. Opgevoerd werd: De zucht naar rijkdom, drama in drie Ledlijven en een voorspel. Men had blijk baar nogal flink gestudeerd, want er werd zeer goed gespeeld. Liet de stilte wel eens wat te wenst hein over, naarmate de ontknooping naderde, weid dit beter. .Ook de grimeur had in dit stuk alle eer van zijn werk. Het nastukje, getiteld: „De Hoofdrol", kon nogal den lachlust opwekken; jammer genoeg hadden de Jongelui geen geduid genoeg om dit kluchtspeiletje. bedaard aan te hooren, want men kon er niet'veel van verstaan. Een dansje na. Enkele weken geleden hebben we reeds gemeld, dat dé Entente-mogendheden een begin hadden gesmaakt met de ontruiming van Galipoli. Nu Is deze ontrui ming geheel voltooid. Na negen maanden van ver woeden strijd is dit oorlogsdoel opgegeven. Duizen den en nog eens duizenden zijn daar gesneuveld, om gekomen en het resultaat is nihil. 'Hoe mooi of de Engelsche bladen dezen laatsten terugtocht nu ook mogen voorstellen, het is en,blijft een geducht échec. En het is te begrijpen, dhlt in 'de Duitsche Pers een juichkreet klinkt over deze Turksche overwinning. De Turksche berichten 'spreken er van, dat deze laatste terugtocht is geschied met groote verlieiziein der Engelschen. Terwijl 'het typische is, dat van Engelsche zijde er op wordt gewezen, dat het ver lies bedraagt 1 man. Is dit laatste waar, dan 1 is hier een echt meesterstuk van krijgskunde afge speeld. Een dergelijke troepenmacht inschepen zon der verlies is haast een wonder. Turkije juhelit eveneens, en met reden, 'want ook Turkije heeft nu een front minder to bevechten. Turksche troepen komen vrij en de hoofdstad van het Turksche rijk is nu aap die zijdei veilig. Wat Turkije nu zpl doen is nog moeilijk te zeggen. Allerlei mogelijkheden staan open,,de toekomst zal heit spoedig leeren. Het eenjge front waar op dit oogenblik met kracht gestreden wordt, is in het Oosten, 'in Galicië en die Boekowina. De Russen bevechten daar nog steeds hunjegenstanders, al ishet tot dusver met niet iveel resultaat, als alleen dat de 'Duitschers en Oosten rijkers veel troepen naar deze plaatsen moeten zen den. De Russen spreken in hun berichten wel over een gestadig avanceeren, van een doorloopeud op dringen, maar meer precies zijn hun aanduidingen niet. De indruk dien men krijgt van deze gevechten is, dat de Russen gotd toegerust, ook wat hun ar tillerie betreft, hardnekkig aanvallen, tot dusver 4onder succes, wat volstrekt niet zeggen wil, dat het steeds zoo zal blijven. ,De strijd daar vraagt de volle belangstelling. Elders in ons blad is er alreeds op gewezen, dat Duitschland satisfactie geeft aan Amerika in, zake de Lusitanja en dat de Persia-zaak begonnen is. De Times-correspondent te Washington seint aan zijn blad, dat de "Persia-crisis als geëindigd bet- sohouwd kan, worden. De Amerikaansche bladen bevatten officieuse mededëelingen, waarin gezegd wordt, dat de centrale mogendheden eindelijk be reid schijnen te zijn om de Amerikaansche eischeu in, zake den onderzeeërs-oorlog in te.willigen. Men ;s in de Vereenigde Staten algemeen van meening, dat de omstandigheden, waaronder de Per- sia ten gronde ging, nooit officieel zullen kunnen vastgeste'd worden en dat, zoo dit toch nog het ge val zou zijn, de centrale mogendheden'het optreden van den commandant van den onderzeeër af zuliein, keurep, en verontschuldigingen aanbieden. Toch ver wacht men nog we', dat zij Zich ook voortaah niet stipt zullen houden aan de Amerikaansche eischen en dat er nog „vergissingen" zullen voorkomen. Aan heit Westelijk front wordt nog steeds heftig gastreden om den Hartmannsweilerkopf, die nu weer heet te zijn in Duitsche handen. In Champagne is het ook roerig, daar hebben de Duitschers na voor afgegane verwoede beschieting, een aanval gedaan, D© aanva' .heet afgeslagen. MARKT VAN JANUARI 1966 EN JANUARI 1916. Schager markt van 6 Januari 1906. Aangevoerd: 7 Gelde koeien f 110 a f 140. 36 Vette koeien f 180 a f 307.50. 4 Kalf koeien f 150 a f 210. 2 Vaarzen f 90 a f 100. 12 Nuchtere kalveren f 10 a f 21. 60 Vette schapen f 31 a f 40. 240 ODverhouders f 17 a f 25.50. 3 Bokken en, geiten f 4 a f 7. 37 Varkens, vette per KG. f 0.54 a f 0.55. 17 Idem (magere) f 16 a,f 20. 56 Biggen f 13 a f 15. 200 Konijnen f 0.75 a f 1.50. 150 Kippen f 0.75 a f 1.25. 80 Eenden f 0.60 a f 0.80. 950 KG. Boter f 1.20 a f 1.35. K.G. Kaas f 0.35 a f 0.40. Kipeicen f 4.50 a f 5. In ons overzicht van deze markt schreven wij o,m, Wat de prijzen én den handel betreft, zette de eerste markt yan 1906 zich zeer goed in. Vette koeien waren vlug met hooge prijzen. Voor goeds kwaliteit kon 38 cent gerekend worden. Voor vette schapen werd de ze'dZame prijs van f 40 gernaakt. Van vette varkens was de aanvoer groot; de prijzen vast. i En nu na 10 jaar. Schager markt van 6 Januari 1916. Aangevoerd: 5 Stieren f 180 a f 250. 2 Gelde koeien f 260 a f 430.. 113 Vette koeien f 200 a f 500. 15 Kalfkoeien f 220 a f 230. 2 Vaarzen f 180 a f 190. 22 Nuchtere kalveren f 8 a f 22. 50 Vette schaoen f 36 a f 53.50. 347 Overhouders f 24 a f 36.50. 39 Varkens (magere) f 20 a f 28. 15 Vette per KG. f 0.36 a f 0.42 85 Biggen f 12 a f 20. 76 Konijnen f 0.50 a f 1.60; 121 Kippen f 0.70 a f 1.75. 284 KG. Boter f 1.55 a f 1.65. 10 KG. Kaas f 0.60 a f 0.70. 1672 Kipeieren f 7 a f 8. Hierbij schreven wij: Op de markt heerscht alge meen een gedrukte stemming. Vette koeien, eerste kwaliteit 50 cent per pond. Vette schapen f 53.50, overhouders 6 pond. Wat verder de aanvoe" en de prijzen betreft, ga men de cijfers na, die spreken voor zich zelf. DE FOUTIEVE NOTULEN. In de gemeente A., waarzoo doet niets ter zake, Vergaderde 'de Raad, Nadat men eerst wat over dit en dat. Do kaas, de boter en het vee gesproken had, Werd de vergadering geopend, zooals 't hoort; De notulen, heel goed gepend, Volgde e'k met diepe stilte ea volle aandacht Tot het end. Toen nu de Burgemeester vroeg, of men ze goéd vond, Nam 't Raadslid P. het woord en sprak: ,,'ti Is mis, Daar is iets in, heer Burgemeester Dat juist verkeerd geschreven is. De secretaris las ons voo", Dat d'eene helft der premie door den ambtenaar En d'andere door ons betaald zal worden, Dat's 't bez!waar, Het tegendeel is Juist geschied: Niet d'eene 'maar de andere helft, zoo is bepaald, Zal door den ambtenaar, terwijl de eene Door de gemeente wordt, betaald." En Raadslid H. verzekert, juist van pas, Wat P. daar zei, de zuivre waarheid was. De secretaris gaf verzeek'ring van verbeet'ring van 't geval, Zoodat de eene, d'andre en de andre d'eene wezen zal. Schagen. R. ZAAK GEKOCHT. De heer C. Nanne, vrachtrijder Petten-Schagen, heeft de hrandstoffenzaak van mej. de Wed. 'Jn. Tuinman alhier overgenomen. REGEERINGS-LEVENSMIDDELEN. Thans zijn in, deze gemeente de volgende regee- rings-ievensmiddelen verkrijgbaar gesteld: Kaas bij de winkeliers De Rooij, Groot, De Nijs mi Purmer, ad f 0.44 per pond. Groenten bij de 'groentenhandelaars De Groot, Molenstraat en R. Bras, en wel: Uien ad 8 cent per KG. Roode kool ad 5% cent per KG. Gele kool ad 5 cent per KG. Koolrapen ad 5 cent per KG. Boter bij do winkeliers Rotgans, Roggeveen en Purmer ad 42% cent 'per pond. Bruine boonen en groene erwten bij de winke liers K. Molenaar (filiaal A. Heijn) en Rotgans en wel bruine boonen tegen !10 cent per pond. Groene erwten tegen 21 cents per kilogram, en 11 oent per pond. CONCERT. De Schager Orchestvereeniging (Symphonie) geeft Zondag 30 Januari a s. haar eerste uitvoering onder leiding van den heer Jansen. Heit dubbel kwartet zal tevens eenige liederen zingen. REGEERINGSVARKENS. Uit vertrouwbare bron vernamen'wij nog dat door de Regeer ing een nieuwe prijsregeling voor var- kensvleesch, 'spek en reuzel, is vastgesteld, waarbij reuzel en spek belangrijk lager- zullen zijn. Voor onze slagers is de prijslijst van dien aard, dat zij de volgende week weer regeeringsvarkens zullen be trekken. Besloten Is voor deze week de 'verhoogde prijzen niet in toepassing te brengen. Het voorloo pig bestuur van de Slagersvereeniging heeft zich tot de Burgemeesters van de gemeenteD Oude Nie- dorp, Nieuwe Niedorp, St. Maarten, Zijpe, Barsin- gerhorn, Winkel, Anna Paulowna, Wieringerwaard en Schagen gewend, meit het verzoek, in hunne ge meente een unjform tarief vast'te stellen, van, wélk tariefaan heeren Burgemeesters een afschrift is to.egezönden. In deze gemeenten zijn de slagers bij ds Slagersvereeniging te Schagen aangesloten. GEMEENTE SCHAGEN. Geboren: Simon Gerardus, zoon van Leonardus Ja- cobus Overtoom en Gerarda Helena de Reuver. Jacob Pieter, zoon van Klaas Keotman en Maartje Mooij. POLITIE. Opgevangen: een Duitsche herdershond. Gevonden,: een halsdoek. Verloren: een gouden broche. Inlichtingen ter Secretarie. NOORDSCHARWOUDE. Maandag. Bloemkool f 4 a f 6. Roode kool f i.70 a f 17.101 Gele kool f 1.60 a f 11.90. Deensche witte f 1.20 1 a f 12. Uien f 4.90 a f 5.10. Roode kool per zak f2.15 a f 4.30. Roode kool per wagon f 870 a f 910. Deen sche witte per wagon f 440 a f 470. NOORDSCHARWOUDE. Dinsdag. Bloemkool f 4 20 a f 5.70. Roode kori f 1.50 a f 22.70. Gele kool f 2 a f 13.50. Deenscl e witte f 1 a f 15.30. Uien, f 4.60 a f 5.10. Roode kool per zak f 4.18 a f 4.20. Witte kool per wagon f 400 a f 470. Roode. kool per wagon f 901 a f 920. Heden werden 3% wagon roode kool geveild. BROEK OP LANGENDIJK. Maandag. 2100 Bloemkool le soort f 4.10 a f 6.30, 2e soort f 1.70. 1500 Roode kool f 2-50 a f 8.70. 2700 Gele kool f 2.30 a f 7.40. 2800 Witte kool f 2.90 a f 12.70. 18 Zak roodo kool f 4.45. '1 Wagon witte kool f 478. Dinsdag. - 11300 Bloemkool le soort f 4.20 a f 7.25, 2e soort f 1.50. 2000 Roode kool f 1.40 a f 7.60. 9000 Gele kool f 2 a f 8.40. 1100 Witte kool f 6.?0. 15 Zak roode kool f 4.60. 50 Zak gele kool f 2.70. 25 Baal wortelen f 1.96. BROEK OP LANGENDIJK. Van 38 Januari werd aan de veiling aangevoerd 36400 bloemkool, 14450 roode kool, 52600 gele 'kool, 14100 witte kool, 2575 rammenassen, 106 baal uien en 25 haal wortelen.' ALKMAAR, 10 Januari. Aangevoerd 13 koeien en ossen f 240 a f 380, 9 vette kalveren f 60 a f 170, per KG. f 1.20 a f 1.70, 21 nuchtere idem f 8 a f 24, 49 vette schapen f 23 a f 48, 487 vette varkens 47 a 88 cent 'per KG. AMSTERDAM, 10 Januari. Ter veemarkt waren heden aangevoerd: 521 vette koeien, waarvan de prijzen waren: le kwal. 96 a 100 cent, 2e kwal. 90 a 95 cent, 3e kwal. 80 a 85 cent per KG., 60 melk- en kalfkoeien f 300 a f 380, 79 nuchtere kalveren f 12 a f 20, '7 schapen f 25 a f 40, 475 vette varkens le kwal. 88 a 9 ent, geen handel. WARMENHUIZEN. Dinsdag. Roode kool f 4.70 a f 12.50. Gele kool f 2.90 a f 4.30 Roode kool per zak f 1.15 a f 2.25. Witte kool per zak f 2 20'. Roode kool per wfcgon f 900 a f 923. Voortaan driemaal 's weeks veiling, nl. op Dins dag, Donderdag en Zaterdag. PURMEREND, 11 Januari. 121 Stapels kleine kaas f 66 a f 69- 699 KG. boter f 1.60 a f 1.70. 438 Runderen, waaronder 273 veitte en 12 stieren. Vette stug 78 a 100 cent perKG. Gel de stug f 160 a f 230. Melkkoeien stug f 200 a f 380. 23 Paarden f 90 a f 400. 20 Vette ka'veren 140 a 150 cent per KG. 215 Nuchtere kalveren f 12 a f 33 matig. 456 Vette varkens 78 a 87 cent por KG. vlug. 57 Magerp varkens f 33 a f 46 vlug. 224 Biggen f 12 a f 22 vlug. 380 Schapen en lammeren- Vette stug f 32 a f 48. Lammeren stug f 23 a 'f 32. 30 Zak peren f 1.50 a f 2. 170 Zak appelen f 1-50 a f 1.75. Kipeieren 'f 6.25 a f 7. I TELEGRAFISCH WEERBERICHT naar waarimmingen verricht in den morgen van den 11 Januari 1916, rriedegdeeeld door het Koninklijk Meteorologisch Instituut te De Bilt. Hoogste barometerstand nabij 7.70 in Zuid-Duitsch land, laagste barometerstand 738.1 te Stokholm. Verwachting tot den avond van 12 Januari. Stormachtige tot krachtige N.W., later afnemen de ën krimpende wind, zwaarbewolkt met tijdelijke opklaring, aanvankelijk nog buiig om guur, later iets zachter." 1 WOENSDAG 12 JANUARI. NEDERLANDSCH HERVORMDE GEMEENTE t Dirkshorn, 's avonds "7 uur, Ds. De Graaf f. KRUITFABRIEK ONTPLOFT. Uit New-York, 10 Januari. Volgens een telegram uit Phi'adelphia hart een verschrikkelijke ontploffing plaats in de kruitfabriek van Duppnt, 'gelegen te Carneys .Point. Dertien menschen zouden zijn ge dood en 'velen gewond. De ramp zou *e wijten zijn aan kwaadwilligen. Het te'egrafisoh verkeer is verbroken. Bizonderhe- den ontbreken. VEERTIG WAGONS SUIKER. Het Stockholn sche blad Aftonhladet vertelt helt volgende vermakelijke vei haal: Veertig wagons suiker rolden van het zuiden naar de stail Worowsk in het noorden. En de trein werd begeleid door een lid van den geméenleraad en de levensn iddelencommisBie van Worowsk. Aan een groot station hield de trein eenige uren stil. Het gemeenterSadslid ging in de restauratie om thee te drinken. Kort daarop treedt een man bin nen, die er betrouwenswaardig uitziet, loopt op hem toe en vraagt of hij bij hein mag plaats nemen. Nadat hij zich heeft gezet, zegt hij: „Transporteert u suiker?" „Ja, suiker. Veertig wagons." „Veertig wagons?! Waarom zooveel? Dertig zou toch ook genoge zijn." „Er is veel noocüg. Veertig wagons is 'niet eens toereikend." „Als veertig niet toereikend zijn, komt het er ook niet op aan, of u er veertig 'of dertig mee brengt. Hoeveel hebt u betaald?" „Zeven roebel per pud." „Neem acht roebel en vérkoop mij tien wagons. Een roebel per pud. Tienduizend roebel krijgt u niet eiken 'dag. In orde?" Het gemeenteraadslid zegt aarzelend: „Natuurlijk zijn -tienduizend roebel.... Maar ik heb al getelegrafeerd, dat ik met 'veertig wagons kom „Verzint u dan wat. 'Er is toch altijd wel wat ta bedenken. Of gelooft men u niet?" „Natuurlijk word ik geloofd.... In ieder geval kan ik wat verzinnen „In orde dus!" Een uur later reist de trein verder naar Wo rowsk. Met dertig wagons suiker. Op het volgende station snellen 'twee Jongelui op het gemeenteraadslid toe en nemen elkander de woorden uit den mond. „Transporteert u suiker? Dertig wagons?" „Ja." „Dat is in ieder geva' te weinig Voor een stad als Worowsk. Verkoop ons tien wagons." „Dat kan nietl Laat me met rust," zegt de Wo- rowsker. „Wij laten u gTaag met rust. Verkoop ons tien wagpns en dan doen we het. Hebt u zeven roebel per pud betaald?" „A—acht!" De jongelui kijken elkander aan. „Zoo zoo, acht.... acht 'dusWij geven aoht-en- een half per pud. Vijftienduizend winst. Dat is niet te versmaden....!" „Goed,"' zegt de Worowsker benepen. „Anders laten jullie me niet met rust." Nog een paar uur later gaat de trein verder met twintig wagons suiker. Op 'het derde en vierde sta tion spreekt niemanrt het gemeenteraadslid aan. Op het zesde station loopt hij zelf naar iemand toe, die er uitziet als 'een koopman en zegt: „Ik heb suike"." „Hoeveel?" vraagt, de koopman ernstig. „Twintig wagons. Negen roebel 'per pud." „Dan hebt u te veel betaald.... Voor acht-en-een- hajf zou ik 'misschien vijf wagons gekocht heb ben." Het gemeenteraadslid gaapt. „Nu, goed dan! Ik ga er op in. Uw uiterlijk is me zoo bizonder sym pathiek, dat Vijftien wagons suiker rollen naar Worowsk.... Ia de stad zelf kwamen er tenslotte slechts vijf.... TOUW VAN PAPIER. In Engeland heerscht zoo groote schaarschte aan de grondstoffen voor touw, dat sommige fabrikanten naar een middel hebben uitgezien óm die te ver- Vangen, Er is thans een firma, die erin geslaagd is, touw van papier te maken; het uiterlijk van dit surrogaat is bijna gelijk aan dat van het echte artike1. HET SLAGSCHIP KING EDWARD VII GEZON KEN. Uit Londen, 9 Jan. Officiéél. Het slagschip „King Edward VII" is op een 'mijn gestooten en moest wegens de zware zee verlaten worden. Het zonk korten tijd daarna. De bemanning werd gered. Er gingen geen menschenlevens verloren. Slechts twee mannen liepen kwesturen op. De „King Edward VII" was een slagschip van 16.600 ton, gebouwd in 1913 en bewapend met vier kanonnen van 30.5 cM., 4 van 23.4, 10 van 13 cM., 12 van 7.6 en 12 van 4.7 cM. en mei vle" '■yüo-

Schager Courant | 1916 | | pagina 2