J. STUURMAN, SCHEER-APPARATEN ZIJN VROUW. WOENSDAG 12 JANl'ARI 1016. 59ste Jaarg ann. No 572fi EERSTE BLAD. Ingezonden Stukken. I Binnenlandsch Nieuws. brutaal. diefstal van «300 mark. uitvoer van vleesch naar engeland. oudesluis. schagerbrug. callantsoog. h vrenkarspll. harlnkarspel. callantsoog waaronder de bekende merken Gillet's, Autostrop enz. KAPPER, FEUILLETON. 7. callantsoog callantsoog st. maarten. st. maarten. eenigenburg. Raad Anna Paulowna. SCHAGER Alicitei Nieuws- COURANT. Aieefteiiie- LuUnvIlil Prijs per 8 maanden f085; per post f 1.-. Losse nummers 5 cent ADVERTENTIEN van 1 tot 5 regels met inbegip van bewijsn0# t 0.35, iedere regel meer 6 ot. Groote lett» worden naar plaatsr. berefc Dit nnmmer bestaat uit twee bladen. Aan de Redactie van de Schager Courant. M. Onder het opschrift: „Eén jaar Duitsche zeeschui- merij" geeft u in uw laatste nummer een bericht, dat aan het 'Fransche blad „Le Matin" is onüeeind en waarin aan het elot de "onware zin (van u oi van Le Matin?) staat: „Aldus zijn in iets meer dan 9 maanden bijna 2000 volmaakt onschuldige passagiers» door de laaghartige moord'ust der Duitsche zeeschuimers tot een vreeselijken dood ge - wijd." Zoo u merkt» heb ik 5 woorden onderstreept. U begrijpt toch goed de beteekenis dezer woorden? Welnu ii eid dar, in een eerstvolgend nummer, dat het niet in uw bedoeling gelegen heeft, dit be richt a's een waarheid aan uw lezers te gerven. Er is ii oua land al vee' te veel onrecht aan de Duit- schers gedaan door ophitsende leugens, en ik kan niet gelooven, dat u daar bewust aan mee aou doen. A., 10 Jan. '16. P. S1ADT. Als mijnheer Stadt goed 'had willen lezen, dan had hij zelf wé' gezien, dat het bericht uit Le Matin afkomstig is, uit een Fransch b'ad, dus met een Fransche tint. Wat dat beteekent weet iedere onbevooroordeelde lezer. We krijgen zoo den indruk dat mijnheer Stadt zich per se geroepen acht op te„ treden als verdediger van Duitschland en zijn onschuld. Da's ons goed hoor, mijnheer Stadt geve aan zijn Duitsche bewondering zooveel lucht als hem lust, maarwe zouden heel erg graag wi'len, dat de Schager niet werd uitgezocht als heit blad, waarin deze ontboezemingen een plaats zou den moeten vinden. Wat mijnheer Stadt in dit op zicht reeds in Alkmaarsche bladen heeft geschreven, maakt ons wel wat huiverig voor zijn anders zoo gewaardeerde belangstelling. RED. Zondagavond heeft bij den heer S. aan de Wees- perstraat te Amsterdam op brutale wijze een dief stal plaats gehad. Toen de familie zich te bed had begeven, heeft men zich door insluiping, vermoede lijk met 1 ehuip van een valschen sleutel, toegang weten t ""Schaffen tct de woning en daar een portefeuille met een partij' diamanten, bestaande uit 3GO karaat „einden" en eeoige bankbiljetten tot een gezamenlijk bedrag van ongeveer f 3C/00 ontvreemd. De politie stelt een onderaoek in. De militaire wielrijder B-, afkomstig uit Enkhui zen en in garnizoen te Gouda, is te Gouda aange houden, als verdacht van diefstal door insluiping van ruim 6300 Mark, waarvan nog pl.m. 6000 Mark in zijn bezit werd gevonden, geborgen in eed kistje in de kazerne te Gouda. De verdachte is ter be schikking gesteld van den garnizoenscommandant, om daarna te worden overgebracht naar Alkmaar, ter beschikking van den officier van justitie! aldaar. Men schrijft aan de Telegraaf: H-rr VvlJ vfaneIïieü. heelt men van Kngeische rij de tien exporteurs van vleesch hier te lande in over- vvegiiig gegeven, voortaan niet al het beschikbare vleesch uitsluitend naar Duitschland uit te voeren, maar minstens de helft voor Engeland te bestem men. Zijdelings is medegedeeld, dat zij, die niet vol doen aan dezen wenk, er niet op behoeven te re- kenen, na den oorlog nog voor de levering aan En geland in aanmerking te komen. Er zijn nu over deze kwestie onderhandelingen gaande, waarbij naar men ons mededeelt, onze regeering hare tusschenkomst verleent. De moeilijkheid is gelegen in het teil, dat yan Eiigeische zijde wordt veriangd, de levering te doen geschieden op den ouden voet, ui. door de waren in consignatie te geven op de Lomdenflche markt, terwijl Nederlandsche expor- teurs we' zeer gaarne ook naar Engeland willen \erzenden, maar alleen dan, als de Eugeischen even- ais de JJuitschers t vieesch ïeeos hier te lande aanknopen, zonder veideje risico. Er wordt nu ge tracht, ten oplossing ue vinden, die zoowel de ex porteurs als ingeland kan bevredigen LA.NGElHjR. ueslaaga voor de acte TuL.bouw-onderwijzer de heeren r. olas te Broek op Langend'ijk en P. Zee man te Zuidscharwoude. utluKAhseil in de gehouden vergadering van het St. Nicolaas- LOiuite, onderdeel van het Drankweer-Comité, deed de pennii'giueesttre&se vetsiag van haar gehouden beheer.' Hieruit bleek, dat de ontvangsten hebben bedragen f 256.66. De uitgaven bedroegen f 212.56%. Een Dedrag van ongeveer f 26 moest echter nog worden betaald. Een commissie werd benoemd, die de rekening en bescheiden zal nazien en van haar bevindingen pu bliek verslag zal doen. Gedurende December '1915, de eerste maand der openstelling bvan het hulptelegraafkantoor bei Oude- sluis, zijn aldaar binnen den kosteloozen kring be steld: 13 telegrammen en 1 telefodhoproepbericbt. Naar we vernemen, is dezer dagen een aanvang gemaakt met de plaatsing van het nieuwe orgel in de Nederl. Herv. kerk alhier. Dit orgel zal worden geleverd door de firma Van Dam te Leeuwarden. ZIJPE. Voor de betrekking van molenaar in den polder H. van de Zijpe en Hazepolder, hebben zich niet minder dan 9 sollicitanten aangemeld. De heer J. W. Roobol, candidaat tot den H. D., heeft bedankt voor het beroep ais predikant bij de Ned. Heiv. Gemeente alhier. li' de Maandag j'. gehouden stemming is tot voor zitter van den polder Koetenburg gekozen de heer A. Hoogvor8t en tot bestuursleden de heeren H. Kuiper alhier en K. Francis te Zijpe. Maandagnamiddag had het zoontje van den heer P. B. te Tuitjehorn het ongeluk "om spelende voort onder een juist passeerenden melkwagen te gera ken, zoodat hij met een gebroken been moest wor den opgenomen. Op hel. strand alhier is aangespoeld, het in ver ren staat van ontbinding verkeerende lijk van een manspersoon, hetwe'k naar de Algemeene Begraaf plaats dezer gemeente is overgebracht. Waarschijn lijk is het dat van een Engelsch zeeofficier bil de LAAGZIJDE B 50, SCHAGEN. Tegen het eind van April gaf Ernst een groot feest ten bate der vacantiekolonies. Ditmaal had hij fcizonder veel moeite getroost, daar vele voorname personen uit de hoogste kringen hun tegenwoordigheid hadden toegezegd. Het programma was rijk voorzien, toch zocht Ernst nog naar een aparte attractie, die aller ver bazing zou opwekken.f Toen zeide een zakenvriend tot hem: „Ik hen n fameus ide». Er is vandaag een jonge zangeres, een leerling van Lucca, uit Oostenrijk teruggekomen, 'n dame die beeldschoon moet zijn en een buitenge woon talent bezit. Wat zou je er van denken, als je voor dtt? toekomstige ster je salons opende. Erust was direct een en al belangstelling. „Maar ral zij ook willen zingen?" vroeg hij. De and r trok de schouders -hoog op en zeide: „Wat beteekent „willen"? Zij is toch zangeres van beroep er dus a's zij een goed salaris krijgt, zal zij graag willen." Lachend knikte Ernst en informeerde nu waar nij het adres der dame kon veruelmen. Reeds een half uu*1 later was hij op weg. i.Weduwe Perronilas bij op een deurplaatje. Een knorrige oude persoon vroeg, 'wat hij wilde. Hij gaf zijn kaartje af. Daarop werd hij naar het salon gebracht. Het zag »r "bie bont en fantastisch uit. maar alles was ordinaire rommel, en van de goedkoopst© Boort. Ernst glimlachte en dlacht: „Theatervernis." Een kléine oude dame trad binnen, gehuld in eeti geelzijden japon een gezicht met duizend rim pels, sterk bebaard gericht en stekende zwarte oogen. Onrustig en wagend zag zij Ernst aan. Deze bedwong zijn verbaring en vertelde kort en duidelijk wat hij w onechte. De oude antwoordde met een belangstellend glim lachje: „Ja, maar mijn dochter heeft nog nooit in het publiét gezongen." „Des 'e beter voor mij!" zeide Ernst vroolijk. „Dan is h«i mij beschoren, mejuffrouw uw dochter aan het Ber'ijnsche publiek voor te stellen." Maar mama dacht er anders over. „Wij wilden eigenlijk eerst voor den intendant der opera zin koopvaardij. De orderkleeding was gemerkt „J. A. Mc Intosh", terwijl op het lijk eenig Engelsch geid werd gevonden, benevens een horloge met 'n riemn- pje om den po's bevestigd. In de onmiddellijke nabijheid van het dorp is op het strand een mijn aangespoeld, waarschijnlijk een Engelsche, welke onder militaire bewaking is ge steld Voor opkomst in werkelijken dienst van Land- stormpliehtigen der jaarklasse 1912, op 1 Februart a.s., komen voor deze gemeente in aanmerking G. de Boer, P. de Haan en M. Hollenberg. Maandag 17 Januari zal een begin gemaakt wor den met het verkrijgen van aansluitingen bij het net der Kenneanèr Electriciteits Maatschappij. Daar Daar de hiermee belaste persoon een deskundige op dit gebied is, wordt de burgerij in de gelegen heid gssteld om hem 'tgeen men wil 'weten, te vragen Ook zu'len voor Maandag 17 Januari nog circulai res worden rondgebracht, waarop heel duidelijk is aangegeven hoe duur (en dit is het kardinale, punt) het verbruik van dit jiieuwe licht den aangeslotene komt ta staan. Na afloop der godsdienstoefening werd Zondag morgen jl.. in de plaats van den heer D. A. Blom, welke had bedankt, als Notabel benoemd de heer A Klerk 1 1 11 i L! Als bizonderheid kan worden gemeld, dat in 'de jaren 1912, '13, '14 en '15 op de begraafplaats te Eenieenburg, geen 'enkele begraving is geschied arrond'ssements-rechtbank te alkmaar. Zitting van Dinsdag 11 Januari 1916. Uitspraken: P. Sto'p, Zijpe, namaken 'van zilverbons en als echt uitgeven: 1 jaar en 6 maanden gevangenisstraf. J. van Dissel, Den Haag, diefstal met braak: 3 jaar gevangenisstraf. F. Broeier, Rotterdam, idem: 5 jaar gevangenisstraf, i Ve~gadering van den Raad der gemeente Anna Pau'owna, gehouden op 11 Januari 1916, nam 2 -uur. Alen zijn tegenwoordig. Eén vacature. Na opening der vergadering volgt lezing der no tulen. I De hee- Van Haaften Igeeft *e kennen dat naar zijn oordeel hij geon aanleiding heeft gegeven ivoor het antwoord van den voorzitter aan hem, dat hij zou zijn afgedwaald van de kinderen naar de groot© m°nschen. Hij heeft wel gezegd dat de heer Van gen." „O, niets is eenvoudiger als dat Ik zal den in tendant ook uitnoodigen." „M*m. hij ook komen?" „Ik hoop het" „Nu goed, ik wil mijn dochter vragen." Daarmee strompelde de oude heen. Vroolijk zag hij haar na. „De echte theatermoe der!" dacht hij. Vijf minuten later kwamen moeder en dochter. Voor een oogenblik was Ernst sprakeloos. In de hoogste verbazing qn bewondering zag hij de jonge dame aan. Zulk een schoonheid had hij nog nooit gezien. Dan begon de moeder: „Ik heb met mijn dochter gesproken zij heeft er nieit op tegen." Ernst was gelukkig. Zijn blik hechtte zich aan haar heerlijke gestalte vast. En verheugd zeide» hij: „Ik hen er buitengewoon verheugd over, dat ik 't kan zijn, ('ie de eer zafl hebben, u aam ons kunstlie vend publiek voor te stellen." Zij liet haar aantrekkelijksten lach hooren, 'liet haar prachtige tanden zien en neeg eenigszins het mooie kopje» waarop een vloed van zwartbruine lok ken pronkte. „Wi't u thans de goedheid hebben," vroeg hij, „mij te laten weten, wat u demkt te zullen zingen, opdat ik daarmee mijn programma kan in orde brengen?" De kunstenares knikte vriendelijk. „Voor vanavond zult u het precies weten. Daarmee kon hij vertrekken. Als door een schoonen droom bevangen ging hij h««n. kwam in zijn bureau en zette zich voor zijn lesseaaar. Hij deed alles werktuigelijk. Zijn gedachten waren elders. Was het werkelijk mogelijk, dat er zooveel gra tie liefs cn schoons, zooveel betooverende schalks heid en zooveel vrouwelijk'1 hopgheid in één per soon vereeuigd konden zijn? Nooit, nog nooit had hij iets gezien wat daarop geleek. En hij was een kenner, maar iets zoo m elk opzicht volkomen schoons had hij nog nooit gezien. Voor den eersten keer, zoolang hij in de zaak was, zat hij voor zijn lessenaar te droomen. I Des avom'" had hij haar antwoord in de hand. Sierlijk, fijn en toch zoo zeker en vast waren 'wilde drie stukken zingen: „Eindelijk nadert het uur" uit „Figaro's bruiloft" „Afschuwelijke, waar wilt gij heen" uit „Fidelio" en de „Genade aria" uit „Robert de duivel". Hij was verrukt. Plotseling kreeg hij een idee. Men moest tevoren een zaalrepriitie houden. Dan had hij gelegenheid de schoonë morgen reeds weer te zien haar zoo mo gelijk alleen te zien! Hij schreef haar direct. En dezelfde bode bracht ook haar antwoord. Ja, zij zou morgen komen, om elf uur en de proef nemen. Hij kuste bet briefje. En den heelen nacht door kon hij ge*-n rust vinden, zooals anders. Den volgenden, dag liet hij een prachtigen ruiker rozen komen, om" de schoon© waaidig te ontvangen. Precies flf uur werd de deur geopend en ver scheen juffrouw Perroni. Maar met haar de oude mama. Ernst was daar een weinig over teleurgesteld, maar liet het niet blijken. Hij begroette de dames eerbiedig. „O, dans u zeer," zeide de Juffrouw met een schelmsch lachje, toen hij haar de rozen gaf: De repetitie begon onmiddellijk. Met prachtig orgaan, met klokkenzuivere steim, die heerlijk geschoold was, zong de kunstenares de aria uit „Figaro". Wondervol klonk het. Met stormachtig enthousiasme klapte Ernst in de handen.. Met een schalksch lachje dankte zij. De beide andere groote aria's gelukten even goed. Na een half uur was de repetitie afgeloopen. Voor de dames zich gereed maakten om te ver trekken, noodigde Ernst ze 'uit tot een souper. Mamaatje zag haar dochter vragend aan. Aangenomen! Galant opende Ernst de deuren 'naar de eetkamer, waar bereids drie couverts gereed stonden. „Het ziet er uit a's een tafeltje dek Je»" schertste de oude dame. Vroolijk antwoordde hij: „Wij 'willen hopen dat het dadelijk even goed functionneert." Hij gaf het teeken, en er werd dadelijk opgediend. Toen men plaats nam, zeide hij: „Jammer ge noeg moet ik u om verontschuldiging vënzoeken, mijne dames, dat ik u mijn vrouw niet kan voor stellen. Die is momenteel met mijn zuster in Wies- baden." „Ach, is mevrouw uw echtgenoot© ziek?" „Alleen wat overspannen." Toen 9prak hij over wat anders. Plotseling vroeg mama: „Hoe bevalt u de stem van mijn dochter?" Gorkom hier de rechte man op de rechte plaats is, maar niet wi"en beweren, dat hij Hit te Bree- zand niet zou zijn. Zijn bedoeling was alleen te doen ui'komen dat iemand tegen zijn zin op een plaats benoemd, niet hetzelfde kan presteeren dan elders op de plaats zijner keuze. De voorzitter merkt op, dat hij 'dit antwoord heeft gegeven en de heer Van Haaften 'toen geen aanleiding vond, Skarop terug te komen en 't thans niet ga°l om over een afgedane zaak opnieuw de discussi» te openen. De vraag is al'een, is het ge sprokene Juist weergegeven n dan meent hij van wel. Ook de heer Van Haaften twijfelt hieraan niet, doch hij is blijkbaar vorige maal niet duide lijk g-weest.. Ook d beer Bakker protesteert tegen een uitdruk king in de notulen, nl. Waar staat als door heto gezegd: „Als de voorzitter de meening .der raads leden kende, zou "hij er anders over denken." Dit kan hij niet gezegd hebben. Hij zou de meening der leden zélf hebben moeten kennen om aldus te spre ken. Zijn bedoeling is geweest, dat beter ware ge- hande'd eerst >»et oordeel 'der raadsleden te vragen, alvorens tot verdere handelingen over te gaan. De juiste woorden hiervoor gebruikt weet hij evenwel niet. Voorzitter zegt den zin te hebben neergeschren ven naar gemaakte aanteekeningen, doch wiist er voorts op dat notulen inielt is een stenografisch verslag. Volgens voorschrift zou kunnen worden vol staan met opneming van genomen besluiten ondier vermelding wie het voorstel steunden. De heer Bakker wenscht evenwel wijziging van het genotuleerde, door tusschenvoeging van het woord „misschien". De heer De Mazure oordeelt dat dit geen wijziging brengt- De heer Da Graaf verklaart dat het 'gesprokene door den heer Bakker zeer juist is weergegeven. Die uitdrukking heeft hem getroffen en daardoor herinnert hij zich deze goed. Graag gelooft, hij dat de heer Bakker 'anders heeft bedoeld, doch hij heeft het niet anders gezegd. Het voorstel tot wijziging wordt verworpen. Al leen de heer Bakker voor. Hierna worden de notulen vastgesteld. De voorzitter wil nog verklaren dat hij met be doeling een geheime zitting van.den Raad heietft ver meden, om daar bet oordeel der leden te Vragen over de onderwijskwestie, hoewel heim dit wol was aangeraden. Hem kwam he* evenwel voor ter ver mijding van den schijn, dat hier andere belangen dan die van bet onderwijs zouden kunnen gelden, dat het gewensebt wat alles zoo openbaar mogelijk te behandelen. Medegedeeld wordtr i. dat. hoeken en kas bij den Gemeente-Ontvanger zijn nagezien en in orde bevonden; er was en moest zijn in Kas f 276/.60%; 2. bij Kon. Besluit is ont heffing verleend van het wettelijk voorschrift dat een onderwijzersvacature -binnen 4 maanden moet worden voorzien, teu aanzien van, de vacature-Tref fers aan Schoo' I; 3. de wijziging der verordening tot heffing van schoolgeld is bij Kon. Besluit goed gekeurd; 4. Ged. Staten 'keurden goed het supple toir kohier van den Hoofdlelijken Omslag over -1915, suppletoire begrooting, bsluit tot af- en overschrij ving en een besluit tot betaling uit onvoorziene uit gaven. Deze mededeelingen worden voor kennisge ving aangenomen. Burg en Weths. stellen voor "hen te machtigen over te gaan tof verhuren van het plein bij School I, voor staanplaatsen van inrichtingen gedurende de kermis. Er is nl. een aanvraag van een schouw- Eerlijk begeesterd zeide bij: „Eenvoudig bewon derenswaardig, ik ben er verrukt over." Met een stommen, dankbaren blik knikte het meisje hem toe. „Gelooft u, dat ar met die stem iets te begin nen is?" vroeg de oude verder. Hij keek verbaasd op. „Te beginnen?" „Nu ja, ik bedoel bij de opera?" Hij lachte. „O zoo. Maar natuurlijk geloof ik dat!" Bewonderend zag hij Mila aan. Docb de oude vroeg verder. „Hebt u ook betrek kingen bij de intendance?" Opgewekt zside hij: „Neeiit betrekkingen nu juist niet, maar ik ben van plan een paar heeren van d© pers uit te noodigen, en wanneer die wat over de jongedame schrijven, kan het toch alleen een aan beveling zijn, zoodat de aandacht van den intendant er "op gevestigd zou kunnen worden." „Hm, dat was zoo kwaad niet." Vragend zag de moeder naar de dochter. „Het zou zelfs heel goed zijn,"' antwoordde deze. Opnieuw zag Ernst bewonderend naar de schoone kunstenares en knikte haar toe.' „Het zou mij een groot genoegen, lieve juffrouw, als ik u op de een of andere wijze van dienst zou kunnen zijn." Dankbaar gaf Mila hem de hand, die hij dadelijk vol aandacht kuste, wat mamaatje met verborgen onbehagen opnam. Toen begon hij opnieuw: „Maar is het u werke lijk ernst, juffrouw, wilt u werkelijk naar he|t too- neei gaan?" „Maar natuurlijk!" Zij lacht© luid, zoo amuseerde haar deze vraag. De oude vroeg echter bijna knorrig: „Wat an ders? Waarvoor heeft zij dan die kostbare studie gemaakt? Dacht u, dat 'wij ons met de concert zaal zouden vergenoegen?" Met rustige vroolijkheid zeide hij: „Ik dacht dat de juffrouw er allerminst aan dacht, het beroep van zangeres te kiezen." Snibbig riep mama: „Niet? Wat zou zij dan an ders doen? Ik ben begeerig dit te weten." „Waarom zou zulk een schoone dame niet veel eer aan een huwelijk denken,""antwoordde hij rus tig. Vast staarde Mila hem aan. Thans was zij ernstig. Mama 'acht© 6cbril op. „Huwelijk? Ach, wat u zegt! Met wien? Wellicht met een ■'mijnheer von HabenichtsT Ach neen, daarvopr. danken wij beleefd."' Wordt vervolgd.

Schager Courant | 1916 | | pagina 1