De Oorlog. Gemengd Nieuws. Plaatselijk Nieuws. Marktberichten. Binnenlandsch Nieuws. barsingerhorn. burgtent en een stoomcarrouseel. De bedoeling is de gewone pacht te bedingen ais bij plaatsing op pu- nnek oerrein, met verhooging voor onkosten die de gemeente moet maken. De heer Bakker vraagt of de vacantie vroeg ge- oeg begint met het oog op het .'bouwen, hetgeen voorzitter bevestigend beantwoordt. De heer Koorn verneemt op zijn vraag dat de wegen aan de ge meente zijn verpacht, opdat deze hier recht voor staanplaats kan eischen en dat de opbrengst, dezer belasting in de gemeentekas vloeit. De kohieren van het schoolgeld over het 4e kwar taal van 1915, worden kvastgesteid zooals zij wer den voorgedragen, voor School 1 op f 70.98, school II op f 97.50 en School III op f 19.92. Voor ^et geven van herhalingsomderwijs worden benoemd: aan Schooi II in 'de plaats van den heer Lunshof, de lieer I.. Mallekote en in de plaats van moj. Van Etteren aan School I mej. C. Ooster hout. Aan J. Hoep wordt ontheffing verleend van het bepaald» bij art. 44, 2e lid der Bouw- en Woning- verordening dezer gemeente, voor het bouwen van èen woning in, een bestaand gebouw, waarvan de fundamenten niet voldoen. De bouw zal 'geschieden voor P. van Duin. De Gemeente-opzichter heeft den toestand onder zocht en verklaarde dat geen bezwaar tot inwilliging van het. verzoek bestond. De grondslag is van dién aard dat geen verzakking is te vreeton: Ook de Ge zondheidscommissie heeft geen bezwaren. Het be sluit tot ver leening, der geh raagde ontheffing wordt hierna met aljemeene stemmen genomen Een adres is ingekomen om een bijdrage voor eein tentoonstelling en congres-op gemeentelijk finantiëel ■gebied. De voorzitter licht toe, dat zulk een tentoon stelling zeer zeker in heit belang der gemeente kan züjn, waarom wordt voorgesteld f 2.50 bij te dragen. De totaaikosten worden geraamd op f 5000. Met dit bedrag meent hij, dat deze gemeente een in verhou ding tot de overige gemeenten voldoend bedrag geeft. De tentoonstelling zal in September 1906 gëhouden worden. Den heer Bakker is dit bedrag te weinig. Er zul len ook gemeenten zijn die niets geven. Hij stelt voor f 5 toe te staan. In stemming gebracht, blij ken hiervoor slechts 2 stemmen, die van den voor steller en den heer Koorn. Het voorstel van B. en W. wordt hierna aange nomen. Als punt 8 komt aan de orde het voorstel tot het instellen van een tijdelijk werkloosheidsfonds. De voorzitter licht hierbij toe. Reeds in September 1914 heelt de Regeering aan de gemeentebesturen een circulaire gezonden, waarin op het bestaan van ver- eenigingen piet wwkloosheidsfondsen werd gewezen onder inededeeling boe het Rijk die fondsen wilde steunen, en daarbij ook de hulp van gemeenten werd ingeroepen. Aanvankelijk is hieraan weinig aandacht gewijd, daar in deze gemeente geen 'afdeeling van zoodanigvereeniging bestond. Later is hier even wel een afdeeling van den Timmerliedenbond opge richt en door dezen Bond is er thans om gevraagd. De rege'ing van Rijkssteun, welke alleen isnood- maatrege', is zoo, dat alvorens het Rijk bijdraagt de vereeniging aan verschillende eischen 'moeit vol doen. Hef Rijk treedt slechts op voor buitengewone gevallen, b.v. als de kas van het fonds niet toelaat verder uit te keeren. De gemeente keert hetzelfde uit als d kas der vereeniging. De uitkeering go'at in 8 dagen nadat des betrokkene werkloos is, en be draagt voor gehuwden f 6, kostwinners f 4 en an deren f 2. Alleen leden die minstens gedurende drie maanden regelmatig contributie hebben betaald heb ben hiexop aanspraak. De helft hiervan komt uit de kas de** gemeente, de andere helft uit de kas der vereeniging, Wanneier de laatste tot 25% is gedaald dan neemt het Rijk de verplichting van de veree niging over. i i De bedoeling van B. en W. is voor 'dit do t een crediet te verlesfien groot f 100 uit onvoorziene uitgaven. Voorts za' er een commissi worden be noemd van 3 leden en 1 plaatsvervanger. De beo Koorn deelt mede, dat 16 t den uit deze gemeente zijn aangesloten bij de afdeeling van den Timmerliedenbond. Door hen wordt per week 9 cent contributie betaald. Hij meent evenwel dat dé uit keering is f 3 voor een gehuwd en f 2 voor een on gehuwd persoon, terwijl hij voorts meent dat de gemeente een subsidie moet verleenen van min stens f 25. De voorzitter gelooft dat de bedragen f 2 en f 3 van den heer Koorn zijn de sommen door dé kas sen der vereeniging bijgedragen en dan stemmen ze overeen met de cijfers door voorzitter genoemd. Wat de f 25 subsidie betreft, deze wordt geèischt, wanne r een vast gemeentelijk fonds wordt gevormd, doch dit is niet de bedoeling. De hc-er Bakkor vraagt of al'een timmerlieden hiervan profiteeren. De voorzitter antwoordt dat alle vakbonden die aan zekere eischen voldoen aangesloten kunnen zijn of zich nog kunnen aansluiten en van die vereeni- gingen kunnen hier ook afdeelingen zijn of komen. De eischen zijn, evenwel niet gemakkelijk, zocdat de toeloop nooit groot zal worden. - Wanneer normale tijden intreden kan het gemeentefonds worden op geheven. De heer De Graaf verklaart zich tegen het voor stel. Slechts 1 afdeeling is thans aangesloten. De timmerlieden hebben tot 'heden steeds werk gehad, terwijl de toestand thans steeds beter wordt. De voorzitter wijst er op, dat het de gemeente niets kost, wanneer er geen werkloozen komen. Het betreft hier. hulp aan beste werkkrachten die toonen zelf te willen zorgen, waar ze wekelijks daarvoor bijdragen. Het zou Diet goed zijn, 'dat door werk loosheid zoo'n, gezin geheel werd uitgeput. De beer. De Graaf betwjitelt of hier geholpen worden beste werkkrachten en beste vaklui; deze zullen steeds werk vinden. Alleen de minderwaar digen zullen profiteeren. Voorzitter meent, dat minderwaardigen ook geen lust tobben wekelijks contributie te betalen. Da heer Koorn voorziet, dat op het congres van landarbeiders za' werden besloten tot toetreding in deze zaak. Daarvan is ook een afdeeling hier. Aan den toer Stammes wordt medegedeeld, dat aan leden alleen wordt uitgekeerd, waarna hij zich met het voorste' van B. en W. •vereenigt. De heer Van Haaften acht bet voor 'de gemeente een k'eine bijdrage en vindt het wenschdijk zooiets te steun ?n. De heer Sipman meent, dat cfe timmer lieden hier bevoorrecht worden boven {mderen, waar op voorzitter nogmaals mededeelt, dat gelegenheid voor anderen ook openstaat. De heer Blaauboer vindi de reseling prachtig. Vervalt een gezin in armoede, dan mo t toch geholpen worden. Nu dragen belang hebbenden zelf to*. den steun bij. De 'lieer Bakker was aanvankelijk tegen het voorstel, dcch waar nu blijkt, dat ook voor landarbeiders gelegenheid is tot aansluiting, hoopt hij dat dit voor hen een prik kel zal zijn, en zal daarom voorstemmen. De heer Geerligs gelooft ook dat de kosten voor deze gemeen'© heel. licht te 'dragen zullen zijn. Op welk g bied ook, in deze gemeente is eerder gebrek aan arbeidskracht dan ov rdiaad. He' voorstel tot opriohting wordt hierna aange nomen. Alleen de heer De Graaf stemde te «en. Het reglement voor dit fonds wordt hierna vast- geste'd en tot led m der commissie van bestuur_wor- den benoemd de beeren D. Koorn, Jb. Jonker Hz. en S. Speets, tot p'aatsvervangend lid de heer J. de Graaf. De beer Koorn neemt del'benoeming aan,. Hierna volgt benoeming van een tijdelijk wethou der. Voorzitter licht toe da* over het wettelijke van deze benoeming in dit geval verschi' van opvatting bestaai. De Gemeentewet noen t als reden \ocr te- noeming van een tijdelijk wethouder wel verhinde ring en ongesteldheid, maar niet ontstentenis. Het oordeel van het Gouvernement;is evenwel gevraagd en geantwoord is dat de tegenwoordige Minister cle opvatting huldigt dat in dit geval benoeming van een tijde'ijk wethouder wel mogelijk is. Waar nu vsr- aischt is, dat een wethouder a'le stukken toekent van den Raad en B. en W. uitgaande (omdat de Burgemeester telvens Secretaris is) en de heer Re- aelpian binnenkort voor eenige dagen uit de ge meente za' zijn, wordt het wenschelijk geacht tot benoeming van een tijdelijk wethouder over te gaan. Tot stemming overgaande verkrijgt de heer Stam mes 7, de heer Blaauboer 2 stemmen en de heer Geerligs 1 stem. De heer Stammes, alzoo benoeimd, verklaart de benoeming aan te nemen ën dankt voor het inA'm gestelde vertrouwen. Den voorzitter doelt het genoegen, dat de Raad zoo gelijk in k0uze was en hoopt op genoegelijke samenwerking. Bij de rondvraag zegt de heer Van Haaften te hebben verwacht, dat we zouden worden gesteld om te voorzien in de vacaturen bij het onderwijs door het ontslag aan den heer Lunshof en "mej. Van Elteren De voorzitter deelt mede, dat voor Hoofd van School II een herhaalde oproeping is geplaatst en dat t onderzoek der sollicitanten naar "de betrék- king van ondejwij'zeres aan School I bijna is vol tooid. In beide plaatsen zuilen tijdelijke leerkrach ten worden aangesteld. Hierna sluiting. AFGEROOMDE MELK, KARNEMELK EN WET. De minister van Landbouw, Har,del en NijKerheid heeft den commissarissen dier Koningin verzocht, de belanghebbenden te doen wijzen op de bepalingen be treffende het verhitten 'van afgeroomde melk, kar nemelk en wei in inrichtingen waarin ineik van meer dan één eigenaar wordt verwerkt en hun daarbij mede te deelen, dat men geen 'gevaar zal loopen in -strijd met de verbodsbepalingen te han delen, indien n en zorg draagt, geen andere dan ge kookte of tot een temperatuur van ten minste 85 gr. C. verhitte afgeroomde mel/k, karnemelk of wei te vervoeren en dat bij verspreiding van mond- et1 klauwzeersn etstof, in verband staande met over treding van bovenbedoelde bepalingen, aan de vee houders, op wier vee de smetstof werd overgebracht, geen vergoeding lan 1 edi ijfsschade zal woi'dm toe gekend. DE BELASTING OP DE OORLOGSWINST. Men, meldt uit Den Haag: Het Kamerlid Schaper beeft in zijn Kerstrede te Amsterdam gezegd, dat de Staatscommissie inZLke een belasting op de oorlogswinst binnenkort met eei ontwerp zou komen, dat eenige millioenen zou op brengen. Wij kunnen nader hieromtrent het volgende meet- deelen: Een subcommissio uit de ruim dertig* leden tellen de Staatscommissie, welke subcommissie uit de zes belastingan btenaren bestaat, die deel 'der commissie uitmaken, beeft een voorontwerp opgemaakt. De me morie van toelichting van dit voorontwerp is be handeld in de eerste vergadering der commissie, die half Dcember is gehouden, In die vergadering bleek groot meeningsverschil te bestaan omtrent hét be- Ustingobjeect. Verschillende 'eden der commissie hebben na ge doemde vergadering nota's ingediend, waarin zij hun standpunt «uiteenzetten. Het voornemen bestond, dat de commissie in den loop dezer 'maand weder zou vergaderen. y Uit een en ander volgt, dat een definitief ontwerp der commissie nog wel eenigen tijd op zich zal laten wachten,. LEGERU1TBRE1D1NG NA DEN OORLOG IN DUiTSLHE RIJK. Wie zich de illusie mocht gemaakt hebben, dat de oorlogvoerende landen geleerd zouden hebben welke vieeseliJke ellende het militarisme met zich brengt, en dus aan beperking der bewapening gaan, denken, zal bedrogen uitkomen, indien tenminste de voorspelling van Paul Michaelis in het „Berliner Tageblatt" bewaarheid mocht worden. In, een artikel, dat tevens spréékt van da ontzet tende financiëelê lasten, die Duitschland na den oor log zal te dragen hebben, zegt hij o». a.: „Het Duit- sche volk is gelukkig zulke geschil'en in zake den aigemeenen dienstplicht te boven. Het weet uit een honderdjarige ondervinding, wa,t dega instelling voor waarde heeft; zoo ide huidige oorlog ook al bewê- zen heeft, dat de toestand tot dusverre niet volko men was, kamer in de toekomst slechts aan gedacht worden, het bestaande stelsel van zijn uitwassen te bevrijden, en het principe van den aigemeenen, dienst plicht n,og volkomener dan vroeger door te voeren. Juist in de moeilijke school van den 'wereldoorlog hebben wij kunnen leeren, welke fouten wij begaan hebben en wat er moet geschieden om den weer- plcht nog volkomener dan vroeger in de richting van een werkelijk volksleger uit te breiden." SPAARsAAMHEiü GEBODEN 1 De „Köln, Zeitung" schrijft, na gewezen te heb ben op de zekerheid, die men in Duitschland heeft over wat de voeding betreft, wie te kunnen volhou den, „indien we zuinig zijn te beginnen met brood, met alle levensmiddelen. Het schijnt echter haast of men in vele kringen dat „indien" heeft vergeten. Wit het vorige jaar meende, dat het gebrek uit de Duit- sche. huizen verdwijnen zou, wie verwacht had, dat met de vleeschiooze dagen ook het vleeschverbruik belangrijk zou verminderen, schijnt gedwaald te hebben. Wij hebben gezien, dat verbruikers aan den avond voor de vleeschiooze dlugen zich in grooten ge tale van vleesch voorzien, en er is geen „Kondito- rei", geen bakkerij in de groote steden, waar niet gebak ea zoetigheden in groote hoeveelheden te koop staan. De verantwoordelijkheid schijnt op „staat en, „politie" te zijn afgewenteld en de verbruiker vergeet, dat alle regeling van staatswege tenslotU tevergeefs is, indien hij niet zelf met ijzeren wil en groote offervaardigheid het zijne er toe bijdraagt. Vaak hebben de verbruikers vergeten, dat bet broodrantsoen, 'dat. toch alleen als ma dmumgrens bedoeld is, volstrekt niet voor bet individu het mo- reele verlof beteekent om nu ook zooveel brood te eten, a's'hij krachtens'zijn broodkaar t'kan koo- pen. Juist omdat op dit gebied den enkeiing 'de hem toekomende Ihoeyeelbeid voedsel door den staat wordt gewaarborgd, n ag 'niet worden/vergeten, dlat het gebod van vrijwillige spaarzaamheid én vrijwil lige beperking 'hierdoor volstrekt 'niet is opgehe ven, maar dat het steeds vaderlandsche plicht 'van ieder is, s'echts zoo weinig brood te gebruiken, ais maar mogelijk is ën met streng zfelfbedA/ang bespa ringen op zijn broodkaart toe te passen. Op diezen plicht n oet heden opnieuw gewezen worden, als wij op den drempel van 'dit nieuwe jaar nagaan, 'wat wij zelf hebben gedaan om het uithongeringsplan van onze vijanden te liet te doen, dan moeten we zeggen: ..F.r moet veel anders worden dan in den laatsten tijd!" Dit besef hebben we dringend noo- dig, want hiermede staat vee', zeer vee'l op het spel. BERLTJNSCHE BEVOLKINGSCIJFERS. De bevolking van Berlijn is terug gegaan. In 1912 werd het hoogste bevolkingscijfer bereikt. Dit be droeg 2.095 030. Bij het begin van den oorlog was het Tevolkingscijfer i.995.806 tegen thans i.837.169. De achteruitgang betreft alleen de mannelijke be volking, de vrouwelijke is toegenomen. Deze laatste bedroeg in 1912 1.000.607 tegen thans 1.091.963. De millioen passagiers, November 1914. ZOU HET M AAR ZIJN? In een onderhoud met de 'Japan Adyertiser heeft graaf Okoema volgens de Central News ver klaard, dat Duitschland vredesvoorstellen heeft ge daan aan Japan en Rusland, die beiden hebben ge weigerd en voornemens zijn lden oorlog tot t eind voort te zetten. Japan en Rusland hebben zich trouwens beide ver bonden geen afzondei lijken vrede te s uiten. ALLE AMERIKANLN NAAR FRANKRIJK. Victor Cambon, de bekende Fransche diplomaat, schrijft in de Echo de Paris een artikel over wat men ziet en höort te Washington en daarin waar schuwt hij o.m. zijn landgenooten om na den oor log gereed te zijn de vele Amerikanen, «Hg dan bij massa's Frankrijk zullen bezoeken, behoorlijk te ontvaügen: „Er is geen Amerikaan, die me*'niet ge zegd beeft vast besloten te zijn dadelijk na den oorlog Frankrijk te bezoeken. Zij willen allemaal de plaatsen zien, waar de Franschen gestreden en geleden hebben. Voor hen zal dat een manier zijn om hun erkentelijkheid te betoonen voor de gewel dige sommen, die wij hen lhten verdienen en voor ons een gelegenheid om er een deel van terug te krijgen. Honderden en honderden duizenden Ameri kanen zullen naar Europa vertrekken. De groote stoomschepen zullen er overvol mee zijn, evenals onze spoorwegen; hun auto's zullen langs onze we gen snellen, in onze steden en buiten zullen geen hotels genoeg 'zijn om hen te herbergen Op dat punt zullen wij heel wat te doen hebben, want al de welgezindheid van onze gasten van mor gen zal ben niet beletten bijzonder veeleischend te zijn op het stuk van onderhoud en comfort van de logementen. Wij hebben in Frankrijk geen flauwe voorstelling bvan de verfijning, die het materiëele leven in Amerika kenmerkt. Niet slechts 'voor de rijke menschen is dat een behoefte geworden, maar voor alle burgers van het vrije Amerika. Bij ons zou men zeggen al de klassen 'der maatschappij', maar hier zijn, geen klassen. ,Zoo men in Amerika op het oogenblik meer geld verdient dan ooit en zoo men besloten is het op de wegen van Frankrijk uit te gatin strooien, dan doet n en dat niet om er al dé aangename din gen van een Amerikaansch bestaan te ontberen. De Amerikanen zullen naar -Frankrijk gaan; zij zullen ar terugkeeren en ruim alles 'betalen, op voorwaar de, dat het hotel aan den smaak der gasten be>- antwoordt, vooral wat betreft hygiëne, de wij-ze, waarop bet hotel bestuurd wordt en de zindelijk heid. Men "moge bedenken, dat de statistieken van voor den oorlog de som, die de Am pi ikpansche toe risten in Europa uitgaven, op meer dan twee millian per jaar schatten. Er zal geen vruchtbaarder on derneming zijn, dan de Fransche provincie in ge reedheid te brengen om de Amerikanen goed te ont vangen en hen vast te houden." KONIJNEN. De konijnen komen in het wild in Duitschland zóó talrijk voor, dat dé spoorwegdirecties aan hun be ambten verlof hebben gegeven, jacht op de konijnen te maken,, daar zij een gevaar vormen_voor de spoor dijken. De vellen moeten aan de militaire autoritei ten worden afgeleverd. MIJNEN. De Daily News verneemt uit Kopenhagen, dat voortdurend vele mijnen langs de kusten van Noor wegen en Zweden drijven; oorlogsschepen zijn tel kens bezig ze te vernielen. Ook drijven talrijkej mij nen in de Oostzee en meer dan honderdjujn er aan gespoeld op het eiland Gothland. f 2 a f 12.10. 1700 Witte kool f 3 a f 9. 2e soort Gele kool De Duitschers hebben bij hun aanvallen in Cham pagne een klein voordeel 'behaald. Het Fransche 'e- gerbericht erkent dit, maar het resultaat is gering. Het is als steeds: geduchte strijdkrachten, kolos saal ver'ies, resultaat klein. Dit is vooral ook van toepassing op den strijd aan den Hartmannsweiler- kopf. Ten minste twintig dagen hebben die gevech ten geduur'd, afschuwelijk bloedverlies hebben zij bij herhaling ten gevolge gehad, en dat alles, bracht slechts een zeer lichte golving in 'bet front teweeg, dat nu vrijwel weer op de oude plaats is terugge keerd, want, zoo veide Berlijn op 9 Januari, ten Zuiden van den, Hartmannsweilerkopf 'is het onB gisteren gelukt op den Hlrzstein de laatste van de loopgraven, die op 21 December in handen van den. vijand rwaren gevallen, te heroveren. De Franschep erkenden, dat zij, na „vruchtelooze" aanvallen van den vijand, den top van den Hirzstein hadden ont ruimd. Nu weten onze 'ezers er weer alles van, nl. dat er niets is veranderd. In Montenegro zien we, dat de Oostenrijkers voor uit dringen. Heit plan is, dat blijkt 'uit alles, om de Montenegrijnen van de zee af te sluiten en daardoor allen aanvoer der Entente aan dien kant onmogelijk te maken. Uit Rusland nog geen nieuws. Wel' hevige gevech ten, maar nog geen resultaten. De- Times meldt dat van Russische zijdo spoedig een groote ommekeer is te verwachten. Het Russische leger is gereed, er is onzatglijk veel ammunitie, er is een nieuwe offen sieve beweging te verwachten. Veel zegt het niet, en of van deze woorden werkelijk daden zullen groei en is al heel moeilijk te zeggen. In Engeland redekavelt men nog over de dienst plichtwetten, Er wordt voor de regeering 'eein groo te meerderheid verwacht. TELEGRAFISCH WEERBERICI T naar waarn°mingcn verricht in den liiort-en van den 12 Januari 1916, medegedeeld door het Koninklijk Meteorologisch Instituut te De Bilt. Hoogste barometerstand 771.4 te Vlissingen, -laag ste barometerstand ongeveer 750.0 in het Oosten. Aanvankelijk Z.W. tot matige^ Later wr arschijnlijk toenemende Z. tot W. wind, betrokken 'tot zwaar bewolkt, tijdelijk opklarend, waarschijn'ijk regen* buien, iets zachter. AL TE GOEDKOOP. De zetter heeft de regeeringsboter g'ster geno teerd op 42% cent per pond. De belangd tellende 'le zer zal begrepen hebben, dat dit moet zijn per half pond. Ons werd meegedeeld, dat de verschillende winkels reeds zijn bestormd om die goédkoopafcoter Helaas! 't was een abuis! VERKOCHT. Een perceel weiland, gelegen aan de Nes, groot 1.56.60 HA., eigendom van 'mej. Wed. J1Jiminink, is ondershands gekocht door den heer C. Marees aan den Nesdijk voor f 3000. NOORDSCHARWOUDE. Woensdag. Bloemkool f 4 a f 5.50. Roode kool f 150 a f 19.70 Gele kool f 1.70 a f 13.10. Deensche witte f 1 a f 11.4C Uien f 4.90 a f 5. Roode kool per wagi n f 880 - a f 900. Witte kool per wagon f 444 a f 50. Geladen werden Zaterdag "jl. 14 wagons, Maandag 15 en Dinsdag 20 wagons. Dinsdag zijn candidaat geste-M voor i'l d van den Gemeenteraad, vacature-Jm. Blaauboer de heeL ren:, K. Beek te Barsingerhorn, Jm. Blaauboer Gz. Jr. te Kolhom en K. Burger te Kólhorn. De stamming is den 19den dezer. ONDER CENSUUR. De soc.-dem. mobilisatieclub der 4e divisie 'ont ving namens den generaal-majoor dezer divisie het volgende schrijven: „In antwoord op uw verzoek deel ik u mede* dat voorloopig ,door mij toestemming wordT gegeven tot de uitgave en de uitreiking aan de 'eden van dé soc.-dem. klub hier genoemd, voor een orgaan als door u bedoeld, onder de volgende voorwaarden: „lo. dat telkenmale, dat het'orgaan verschijnt, mij onverwijld een, exemplaar wordt aangeboden; „2o. dat geen propaganda met bedoeld geschrift zal worden gemaakt in de kantonnelmenten, kwartier ren of op eenige andere wijze." Opgemerkt dient hierbij diat. van katholieke zijde onder de militairen derzelfde divisie wel een orgaan, genaamd „De R.--K. Soldaat", vrijelijk verspreid en verkocht wordt. Toen de aandacht van den generaal-majoor op dit verschi1 in behandeling van verschillende poli- atieke richtingen gevestigd werd, uitte hij de pioö- ning, dat het katholieke orgaan alleen „bovenaard- sche" zaken behandelt* het socialistische échter de aardsche. Evenwel bevat het katholieke orgaan ook zoo aard sche zaken als een polemiek tegen de soc.-dem. K&- merfraktie. Wanneer het soc.-dem. orgaan daarop nu zou wilen antwoorden en dit antwoord onder de lezers van het katholieke orgaan zou willen verspreiden wordt dit belet door bet verbod van den generaal- majoor om bet soc.-dem. orgaan *aan 'anderen dan de leden der soc.-dem. mohilisatieklub te verstrek ker. Het Volk. DE DUITSCHE OFFICIEREN TE BERGEN. Amsterdam, 11 Jan. De Telegraaf verneemt, dat de geïnterneerde Duitsche officieren Woensdag a.s. uit het kamp te Bergen naar de Wierickersehans zullen wor den overgebracht. De geinterneerde Duitsche soldalen blijven in het kamp te Bergen. KORDAAT. Maandagavond, toen waardoor is ons niet duidelijk kunnen worden de dienst van de stoomtram Voor burg—Den Haag bijzonder ongeregeld was, stond een dame in het wachthuis bij den Tol aan de Laan van Nieuw-Oost-Indië. Ze keek, zooals op alle halte plaatsen de passagiers, verlangend uit naar de stoom tram. In het wachthuisje stond ook nog een heer en in een hoek gedoken, leunend tegen het houten beschot, de hand onder het hoofd, hing, quasi half sla pend, een man. Toen hij zijn kans schoon zag. sprong hij op en trachtte de dame haar taschjn uit de hand te rukken. De dame, die zeer kordaat was, hield stevig vast en de heer wilde tusschenbeide komen. Echter deinsde hij terug voor een mes, dat de onverlaat trok. 'De taschroover achtte het toch beter te vluchten, maar zonder buit, daar de dame haar eigendom niet had losgelaten. Vad Mr. TROELSTRA. Men deelt mede, dat de heer Troelstra aan een zijner vrienden geschreven heeft, dat zijn gezondheid, zij het ook langzaam, toch geregeld vooruit gaat en dat hij over een maand of drie, doch in elk geval direct na Paschen, in de Kamer hoopt terug te ziin. DIENSTWEIGERING. Behalve ds. Schermerhorn en ds. Menno Huizinga. zullen Dinsdag 18 dezer te Alkmaar nog terecht staan, in verband met het 'z.g. dienstweigeringsmanifest, ds. Boeke te Schoorl, ds. Boenders, te Abbekerk, en ds. Teriet, te Zuidscharwoude. P. B. J. Ferf. Het lid der Eerste Kamer voor Noord-Holland, de heer P. B. J. Ferf, heeft wegens voortdurende onge steldheid, ontslag als lid dier Kamer genomen. OUDE NIEDORP. Voor den Landstorm, jaarklasse 1912 zijn opgeroe pen om op 1 Februari in dienst te treden, de neeren NIEUWE NIEDORP. M. de Graaf. Jb. Berkhout, M. Beets en L. J. Davids, Er worden alhier pogingen in het werk gesteld, om een gemengde zangvereeniging op te richten voor Nieu we Niedorp en omgeving. Binnenkort zal er in dit blad waarschijnlijk^een oproeping tot een bijeenkomst voor dat doel worden gedaan. Het ledental der Witte Kruis-afdeeling bedroeg op 1 Januari 1.1. 280. De rentebetaling en aflossing der leening voor de stichting van een ijshuis kon weder gewoon plaats hebben. Drie aandeelen konden worden uitgeloot en wel de nos. 16, 33 en 35 M'INKEL. Vergadering van de afd. Winkel van den Bond voor Staatspensionneering op 10 Januari j.1. Tegenwoordig slechts 11 leden. Na opening der vergadering door den voorzitter, worden de notulen door den secretaris ge lezen en goedgekeurd. Tot bestuursleden worden benoemd de heeren J. C. Kars, K. Bart en A. Mantel, in de plaats der heeren; P. Smit Gz., D. Dekker en J. Speets, die niet herkies baar zijn. Door de afgevaardigden naar de Algemeene en Fede- ratievergadering, wordt verslag uitgebracht, welke ver sslagen onder dankzegging worden aanvaard. De reke ning van den penningmeester wordt onderzocht en in goede orde bevonden en voor zijn gehouden beheer ontvangt hij den dank der vergadering. De ontvangsten hebben bedragen f 126.04Va, de uitgaven f 111.72, ba tig saldo f 11.32Va. Op 30 Januari a.s. zal een propaganda-avond worden gehouden, waar dan enkele passende tooneelstukjes zul len worden opgevoerd. Zal plaats hebben bij den heer Kroon. Aan het slot der vergadering worden de afgetreden bestuursleden bedankt voor hun medewerking en steun, in de door hen bekleedde functie aan de goede zaak verleend en voortdurende belangstelling wordt gevraagd, nu ze ook weer plaats hebben genomen in de go-' lederen der gewone leden. Met een dankbaar woord wordt de vergadering ge sloten. In een daarna gehouden bestuursvergadering is tot voorzitter benoemd de heer Ds. J C. Kars GASONTPLOFFING. Bij de firma W. Wolthers, muziekhandelaar in de Heerestraat te Groningen, heeft gistermorgen een gasont ploffing plaats gehad, welke echter zonder persoonlijke ongelukken is afgeloopen. De ontploffing is ontstaan in het kantoor. Dat de druk groot is geweest, blijkt wel hieruit, dat 'de beide ruiten aan de straal, op een afstand van ongeveer 30 meter van 't kantoor, totaal verbrijzeld zijn. Eenige violen werden van de wanden gerukt. N. Gr. Ct. WELDOEN". Een liefdacjige instelling liet in Den Haag langs de huizen collecteeren. Bij ae teèling der ontvangsten ont- dekte men een valsch dubbeltje. Een volgencF collecte bevatte weer een valsch geldstukje en men "kwam tot de conclusie dat in een bepaalde straat steeds 'n valsch geldstukje in de bus werd geworpen. Men giste., had vermoedens... en besloot bij een dame, wonende op zeer goeden stand, een leege bus te presenteerén. Hel bedrog kwam uit, w|ant liet bleek, dat die dune ge-ruimen tijd valsch geld op het altaar der weldadigheid offer- jA'4-

Schager Courant | 1916 | | pagina 2