IS 1 De Ramp in Anna Paulowna. SF&rfSbMMSK Verzeherings M". „West-Friesland", de redding der twee vermiste knaapjes VERZEKERT D. KUILMAN L. F. Tb. KUMAN. Staatsloterij. Binnenlandsch Nieuws. c UIT WIERINGEN. DIRECTIE: deo per stuk, watl n dezen tijd zeker niet te hoog- is, aaruserduareedsvoor 'een waarde van 900.000 aan rundvee in veleighheid gebracht. cl V di E 'i V bi z d Het was met een niet ongunstigen indruk dat we Zaterdagmorgen uit Van Ewijcksluis en omgeving wa ren thuis gekomen. Alles wees er op, dat de ramp waarschijnlijk beperkt zou blijven tot den 0o6tpoider. Zelfs s avonds om 7 uur ontving de hulpdijkgraaf van Zijpe nog gunstige berichten. Maar te negen uur onge veer bereikte ons het bericht, dat de Westpolder on derliep. In den weg van Kleine Sluis naar Van Ewijck sluis was een gat geslagen, terwijl het water op enkele punten over den weg üep. En het duurde niet lang of enkele vluchtelingen kwamen Schagen, reeds binnen en bevestigden dat droeve bericht. Onze Burgemeester, Jhx. Van Doorn, zond dadelijk een renbode naar Anna Paulowna met aanbieding van hulp en werden verschil lende maatregelen genomen om menschen en vee dat zeker wel komen zou, onder dak te brengen. Zondagmorgen vroeg kwamen verschillende personen met hun enkele schamele bezittinkjes hier een onderdak zoeken en dat hun hulpvaardig van gemeentewege werd verstrekt. Onze Burgemeester bracht overal bereidwillig zijn hulp en allen werden geholpen. En toen zijn we maar weer onzen droeven tocht begonnen, maar weer gesneld naar die plaats van on heil en rampspoed. Aan de Oudesluis vonden we alles in beweging om onder leiding van Burgemeester De Moor de sluis te stoppen. Deze liet veel water door, èen geduchte aandrang van water als daarop stond. Tientallen karren met paarden bespannen reaen heen en weer om zand aan te voeren, zakken werden vol- geschept en zeilen liet men' nu voor de sluisdeuren zakken, om zoo een goede en doelmatige barricade op te werpen. Intusschen gutste het water nog maar steeds door de sluis. Het bevel werd gegeven om die met zand vol te storten om zoodoende het water te koeren. Burgemeester De Moor beklaagde zich zeer over de late boodschap dien hij over het verder opdringen van het water had ontvangen, zoodat hulpmaatregelen zoo haastig waren moeten worden genomen. Het was aan de Oudesluis door het opdringen van de honderden bezoekers naar de plaats van de ramp, de doo. tocht vai, rijtuigen en fietsen alles over die smalle sluisbrug, een onhoudbaren toestand. Het eerste wat gedaan moest worden, was de weg afzetten en de militaire hulp was gevraagd. Te voet zijn we verder gewandeld naar de Kleine Sluis en op onze wandeling wezen talrijkeplaatsen op den weg op het feit, hoe het water een overtocht daarover had gevonden. En zoowel rechts als links toonde een wijde waterplas, dat de ramp, hoe groot en ontzettend reeds, nog grooter. nog ontzettender was geworden. Wat Zaterdag nog droog lag, werd nu over spoeld door een watermassa, en even troosteloos was het gezicht, waar men ook heen keek. De verschillende gedeelten van den weg die met grond en zakken zand waren opgehoogd, lagen nu verlaten, men had de strijd hier opgegeven, was gevlucht, om elders maar weer te beginnen den opdringenden vijand te weerstaan. Zoo langzamerhand naderden wij de Kleine Sluis en hoe verder we kwamen, hoe treuriger de indruk. Alle huizen en huisjes waren reeds verlaten, in een enkele woning was nog een bewoner achtergebleven om te (redden wat nog te redden was. Door een op geschoven raam klauterde men naar binnen om nog een Zondagspak of wat anders naar buiten te brengen. Want deze tweede ramp had gezinnen getroffen, die. weinig als zij reeds bezaten, nu eensklaps van alles waren beroofd. Hun inboedel, hun huisje, 't was hun heele bezitting, alles hadden zij moeten veriaten. met leege handen waren zij gevlucht voor het water. Aan de overzijde van de vaart stonden de huizen tot halverwege de ramen in het water Een poes had op de bovenste richel van het raam een toevlucht gezocht en miauwde luid in haar angst. En intusschen we daar liepen, golfde en spoot het water over den .weg en steeds meer en meer werd aan de westzijde van den weg naar het station, alles onder water gezet. Het was toen dat we met eigen oog het ontzettende van opkomend en aanspoelend water hebben aanschouwd, hebben gezien hoe steeds hooger steeg de watermassa, alles wegspoelend en doorweekend. Niets kon het kee ren, door alles trok het heen. over alles spoot het heen, steeds zoekend een uitweg, loopend, ja, waar het 't laagste was om aanstonds weer verder en verder te drin gen, steeds meer verwoestend, als 't ware de ellende met zich voerend. Het waren oogenblikken om nooit te vergeten. De Kleine Sluis lag vrijwel geïsoleerd. Slechts het postkantoor^ het Raadhuis en het hotel Veerburg waren niet verlaten. Ook de dokter was in zijn huis gebleven, dat ais een eiland in 't water lag. Met een bootje kon dokter den weg bereiken. Wij spraken een dorpsbewoner, die aanwees, dat het zeewater, dat nu «enigszins naar zee afstroomde en niet bizonder hoog stond, 's nachts bijna éen meter hoo ger was geweest. En dat de Westpolder en Kleine Sluis ondergedoopen was, was veroorzaakt niet zoozeer door "het over den Ewijcksvaartweg strooimende water, maar door een groot gat in den weg. Inderdaad: een duizend meter boven Kleine Sluis Was een gat in den weg van een meter of 10 breed, waar niets meer van den weg te zien viel. Hierdoor was het zeewater van den overstroomden Oostpolder met geweld den Westpolder ingestort. Geen wonder dan ook, dat de Westpolder geheel gelijk stond met den Oostpolder. Op vele plaatsen was dit stuk weg overigens zwaar beschadigd door het overstortende water. Een paar varkens stonden hongerig in den grasberm te wroeten. Een stuk touw aan de pooten. Blijkbaar hadden ze zich uit hun hok losgerukt, en zich zwem mende gered. Ook een eenzaam kalf was den dood ontsnapt. En overigens: niets dan water en nog ééns water, niets dan vernieling en verwoesting wat 't oog aan schouwde. Aan den spoordijk werd nu alle aandacht gewijd, want tot daar was het water reeds gekomen, een groot deel van den Westpolder overstroomend. Aan den spoordijk Waren de militairen onder leiding van kapitein Van Els aan den arbeid, om den doorgang onder de spoorbrug te versterken, een duiker te ver stoppen. En welk een arbeid. Steeds weer een wa terstraal die met een vingerdikte begon, om weldra in kracht en omvang toe te nemen. Maar steeds weer mest werd met wagenvrachten neer gestort, aangeplemd met zakken zand. .zeilen werden neergelaten, en eindelijk, na reuzenarbeid, was het werk zoover gevorderd, dat met eenige zekerheid verder kon worden gearbeid. Schotten werden in de spoorbrug neergelaten en onder leiding van den heer Stuijven- berg. opzichter van de H.S.M., werd dit werk door spoorwegpersoneel verricht. Alle handen waren in de weer om te keercn wat nog te keeren was. Het waren daar angstige oogenb likken. En weer verder het pad op, den polder in. In den Westpolder Was het water gekomen tot den Kromme tocht, waar het door den weg, die nog vrij wat hooger lag, werd gekeerd. Zou dat zoo blijven? een vraag, die op dit oogenblik nog niet kon worden beantwoord. 't Was alleen langs den Balgdijk dat we Van Ewijck sluis konden bereiken en ook nier was in den Balgvaart het opdringende water duidelijk merkbaar. En het was te Van Ewijcksluis dat wij hoorden van Vertelden we in ons vorig nummer, dat twee kinderen vermist werden, die men vreesde dat verdronken waren, Zondagmorgen vroeg aan de Van Ewijcksluis Was het eerste, dat men ons verheugd mededeelde, het feit dat de twee vermiste kinderen gevonden en ge red waren. We hebben de twee jongetjes dan ook in goeden welstand aangetroffen ten nuize van den heer R. Dekker, waar ze op dat oogenblik liefderijk waren opgenomen en van den doorstanen angst uitrustten. Uit hun eigen mond vernamen we, dat ze met hun tweeën, Anth. Bakker, 10 jaar en J. Bakker, 9 jaar oud, in den schrikkehjken nacht van Donderdag op Vrijdag hun huisje aan den Achterweg waren uitge vlucht, nog vóór hun vader en moeder met 3 andere broertjes. In de verwarring, in den doodsangst, raak ten ze van de anderen af, en zij zagen en hoorden er niets meer van. Vader, Simon Bakker, was werk man bij den heer Corn. Blaauboer, en de twee knaap jes snelden naar de boerderij en vluchtten in de graan schuur. Ze klommen op een groote schelf van on- gedorschen tarwe en hebben daar de verschrikkingen van het bruisende, kokende, alles vernielende, en maar steeds en steeds wassende water doorleefd. Ze hoor den geen menschelijk wezen meer, alles was w Alléén waren ze, (emidden van de woedende ele menten, slechts in de nabijheid van het loeiende, brul lende, met den dood worstelende vee. Maar... zij za ten hoog en droog en veilig, en, zooals kinderen zijn, ze schikten zjch in hun lot, stilden hun honger met de tarwekorrels uit de aren en sliepen op het warme stroo. Zoo brachten ze door den onheilsnacht, den Vrijdag den nacht daarop en den Zaterdag en nog een nacht, en ieder dacht dat de ramp het gezin Bakker twee kin deren had ontroofd. Vader en moeder met de 3 over gebleven kinderen waren den langen weg naar Wie- ringerwaard gevlucht, vóór het komende water af en men denke zich in, in hun gemoedstoestand, die onzeker heid omtrent het lot hunner kinderen. Intusschen werden de verschillende boerderijen door boertjes en schuiten en vletten bezocht, om nog te red den, wat te redden viel. Zondagmorgen voer zoo'n reddingsvlot, bemand met soldaten langs de boerderij van Blaauboer. De jongetjes hoorden menschelijke stem men, die ze sinds 60 lange uren niet vernomen hadden. En ze gingen roepen, schreeuwen om hulp, hopende ge hoord en verlost te worden. En ze wérden gehoord. Men stelle zich de verrassing de blijdschap voor van de manschappen der vlet, die wel op redding waren uitgegaan, maar t allerminst hadden gedacht een paar kinderen te zullen redden. Ijlings werden de jongetjes van de strooschelf gehol pen en naar de Van Ewijcksluis vervoerd, waar ze de eerste hulp ontvingen van den heer J. £euris, later van mevr. Dekker. Spoedig waren de jongens weer vrij goed op dreef, en het duurde niet lang of we zagen ze spelen met en ze hun ellen prentenboeken enz. Als kinderen, de al weer vergeten. De ouders werden zoo spoedig mogelijk verwittigd van het Mijne nieuws... daar was vreugde. En aan de Van Ewijcksluis was de bedrukte stemming der menschen ervan opgemonterd. Want wét ook verwoest en vernield werd, men- schenlevens althans vielen er bij de ramp niet te betreuren. Dèt wist men nul En het was ook te Van Ewijcksluis, dat men ons vertelde van de ongekende hooge vloeden die in den avond en nacht van Zaterdag op Zondag vanuit zee waren komen opzetten en de oorzaak waren geweest van de ramp van den Westpolder. 'tWas nachts om 3 a 4 uur geweest dat men met het nog aanwezige vee was gevlucht en zooals we van dezen en genen konden, waren wel enkele dieren ach tergebleven, misschien verdronken, maar hoofdzakelijk had men hlle levende have kunnen bergen. We hebben ook nog een bezoek gebracht aan de cou pure te Wieringerwaard. Daar vonden we allen bezig om vanuit den Oostpolder nog te redden wat te redden was. Vee werd nog aangebracht, w.o., hoe was het mogelijk, nog enkele levende exemplaren. We telden nog vier koeien, die er zoowaar het leven nog hadden af gebracht en vrij goed waren. We hoorden nog van een zestal geredde paarden. De bezoeken aan dc boerde rijen moeten anders allertreurigst zijn en doode dieren drijven in de stallen rond en alles draagt de teekenen van den geduchten strijd .om het leven die hier gestre den is. Men had de arme dieren in Wieringerwaard hun! n-ngst hooren uitbulderen. En daar lagen ze nu op den kant, enkele van die vele, mooie dieren, de trots en glorie van den eigenaar, de beenen stijf, het lichaam dik opgezwollen en het witte schuim uit den mond. Wat was het treurig! 11 Van over het verre, verre water naderden de boot met dood vee of huisraad alles hielp wat helpen ;on. om»nog te redden wat te redden was. En rondom stonden stoelen, tafels, kastjes, potten en pannen, het eigendom, eenig bezit van die kleine bezitters, die daar mee hun (heele hebben en houden verloren zagen gaan. We spraken er een, die ons vertelde dat zijn huisje was weggespoeld en hij niets meer bezat dan de kleeren die hij droeg. Weg de arbeid van zoovele jaren, weg het weinige dat men had kunnen oversparen. Wat zal er veel moeten worden gegeven, veel moeten worden geofferd, om die velen te kunnen helpen, die zoo dringend hulp noodig hebben. Aan de coupure was men druk in de weer om alles te versterken en de machinist van het stoomgemaal, Kok. vertelde ons het een en ander van den toestand in den nacht van Zaterdag en Zondag. En dan is het haast wonder dat hier het .water is gekeerd, dat de Wieringerwaard behouden is gebleven. Toen de wakers den heer Kok riepen, stroomde het water langs en in het stoomgemaal hem tegemoet, en wist men voor een oogenblik niet hoe het te keeren. We konden ons ervan overtuigen hoe de muur van het stoomgemaal van binnen was gestut, en onder leiding van den dijk graaf Koster alles werd gedaan om gevaar te keeren. Tal van treffende verhalen werden gedaan over red ding van vee, dat men verloren waande. Een arbei der had een varkentje, 'smans «enigst bezit. En het is te begrijpen dat zijn hart daaraan hing. Het gelukte hem eindelijk een bootje te bemachtigen, zijn huisje te bereiken en hij vond zijn varkentje... hangende aan de voorpootjes aan een tonnetje, dat wat hooger stond. Zoo had het beestje zichzelf het leven behouden. Men vertelde ons van zes paarden die door de water zee, achter elkaar, waren komen aanzetten. Den weg langs, niets daarboven uitstekend dan de zes koppen, steeds vooruit, tot eindelijk het punt van red ding was bereikt. We hebben er twee zien zwemmen, twee groote Belgen paarden, als otters, vol kracht en noest willen, totdat eindelijk vasten grond hun onder de pooten kwam een krachtig zien uitschudden en opgewekt stapten ze achter hun geleider aan. We zouden kunnen doorgaan en vertellen van kippen die men redde, op den kant van de boot ze neerzettend, waar de beesten roerloos bleven zitten en n >g veel meer, maar onze plaatsruimte zou te klein worden. En eindelijk gingen we 's avonds, nadat we te Ou desluis nog eens hadden gekeken, naar huis. Van alle kanten kwamen karren met paarden bespannen om te helpen zandrijden. de strijd tegen den watervijand i Fn weer verder naar de Kleine SM'. De weg lag was bier ook nog in vollen gang. En terwijl wij heen gingen, lolde het gezang van eenige bezoekers omhoog, die uitzongen hun vreugde over een naar hun idéé zeker weibesteden dag! Maandagmiddag maar weer op pad en we hadden bij de coupure van den Westfrieschen dijk reeds dade lijk oponthoud. Eenige mannen waren bezig deze cou pure af te sluiten, maar het was gelukkig maar een repetitie. Je kunt nooit weten. En verder tuften we langs de Schagerbrug naar Het Zand, om tenslotte Drie- bruggen en den Spoordijk te bereiken. Zoo druk en woelig als het gister langs den weg was, zoo rustig was het nu. Het uitgaande publiek had er be paald genoeg van gezien. Aan de spoorbrug was men nog steeds bezig om de kisting te versterken en men deelde ons mede, dat het daar nu goed was voorzien, ook de duiker. Het water stond in den Westpolder nog steeds tot aan de Krommetocht. béterde, totdat we tenslotte wonuagen iwderden nog droog stonden. Verder waren pastorie, raadhuis en wat daar volgde, vrij droog en ook in den benede buurt was de toestand nog vrij goed. .Aan de Kleine Sluis was het een druk gerij van kar ren met zakken grond om het gat in den weg naa de Van Ewijcksluis te stoppen. Verder was er alles rustig en vele huizen waren nog verlaten. De dienst op het postkantoor was nog gaande en de telegrafische verbinding was nog contact. Alle toestellen waren naar boven getransporteerd. Ook in het raadhuis was liet geheele archief naar den zolder verhuisd en vonden we daar den len ambtenaar, den heer Keijzer. druk op een schrijfmachine aan den arbeid. We hoorden dat er in den Polder buiten die er bijzondere belangen hebben te behartigen, niemand meer wordt toegelaten, mede ook vooral omdat er zoo gestolen wordt. Schande lijke individuen, die van de ellende van medemenschen gebruik maken om zich te verrijken. Marechaussees zijn gearriveerd en ons werd meegedeeld, dat niet ge schroomd zal worden hoogst ernstige maatregelen te nemen tegen diegenen die op heeterdaad worden be trapt. Op het oogenblik dat we in Kleine Sluis waren, was er juist vergadering' van Dijkgraaf, Heemraden en Hoofdingelanden. De toegang naar het Polderhuis was mogelijk gemaakt door een groote lange loopbrug. Ook Zaterdag had het polderbestuur vergaderd. We vernamen dat het Dag. Bestuur toestemming had verkregen tot een voorloopig onbeperkt crediet en aan Ged. Statein zal machtiging worden aangevraagd tot een geldlee- ning, maximum rente 6 pet. Er zijn commissies uit het polderbestuur benoemd die elk een deel van den older onder hun beheer en toezicht zullen nemen. Je vergadering werd bijgewoond door den opzichter van den Provincialen Waterstaat, den heer Nieuw- dorp. Met dezen zijn alle plannen besproken en hem is opdracht gegeven om allen spoed te betrachten voor de volgende werken: stoppen van het gat in den zee dijk, tevens het "Versterken van den zeedijk. Dan zal de weg van Ewijcksluis naar Kleine Sluis en Oude sluis geheel worden opgehoogd en op de hoogte wor den gebracht als vroeger was. Dan zal het eerst de Westpolder worden drooggelegd en dat zal misschien gedeeltelijk door spuien en verder door droogmalen moeten geschieden. Dan zal de Oostpolder worden drooggelegd, wat alleen door leegmaien kan gebeu ren. Dijkgraaf en Heemraden hebben machtiging ge kregen met den Provincialen Opzichter alle verdere plannen uit te voeren en tot spoedige aanbesteding over te gaan. Uit alles kregen we den indruk dat roet de noodige voortvarendheid zal worden opgetreden D We spraken ook eenige heeren bestuursleden van de deeling Helder der Hofi. Maatschappij van Landbouw. In overleg met Helders Burgemeester, die daarbij zijn krachtige hulp had verleend, wordt een onderzoek in leid, hoeveel vee op de boerderijen van Koegras n worden gestald en met hoeveel voer en hooi men m ge kan helpen. Mocht blijken, dat de aangeboden ruimte voor vee niet voldoende was, dan was op de Rijks- Werf voor de rest een uitstekende plaats. We zien dus ook vanuit Den Helder en Koegras krachtige hulp geboden. We willen hier nog even aan toevoegen, dat vrij stelling van grondbelasting kan worden verkregen voor diegenen, die door de ramp zijn getroffen, Bij bur- meester Wijdenes Spaans zijn daarvoor formulieren te verkrijgen. Op Oudesluis vonden we allen op post. Burgemeester De Moor deelde ons mede, hoe in opdracht van den Rijkswaterstaat ook alles zal worden gedaan om d< sluis aan het Noordhollandsch Kanaal en verdere plaat sen te versterken. Dit werd noodig geoordeeld om de massa's water die vanuit het midden onzer pro vincie door het Noordhollandsch Kanaal worden ver wacht. Zeilen, riet en allerlei hulpmiddelen worden reeds gerequireerd. Te Oudesluis werd de kerk geheel ingericht voor de vluchtelingen uit het overstroomde land. Dinsdagmorgen hebben we nog even een bezoek aan de Kleine Sluis gebracht. De toegang was geheel met militairen afgezet, die niemand zonder pas door lieten. Het Raadhuis te Kleine Sluis stond vol men schen om passen voor doorgang. De toestand was vrijwel hetzelfde. Het water stond nog steeds tot den Spoordijk en Krommetocht. UIT WIERINGERWAARD. [en. Vanmorgen half vijf werden allen die konden en wilden werken opgeroepen om te helpen voorzien aan den dijk en de coupure bij 't stoomgemaal. Voor een oogenblik kwam 't water al heel wat naar binnen. Het gevaar is echter voorloopig en naar wij van harte ho pen, geheel geweken. Den geheelen dag zal er doorgé- werkt worden. Duizenden zakken grond worden aan gevoerd ter ondersteuning aan de (Sjken. Verscheidene menschen hebben reeds een gedeelte hunner méubéién naar de zolders getransporteerd. Aan de Nieuwesluis heeft het water hedennacht een bijna ongekende hoogte bereikt. Zondagmiddag. Duizenden menschen komen van heinde en verre weer onze gemeente bezoeken ten einde een over zicht te nemen van de ontzettende ramp. Ook wordt vandaag nog heel wat vee uit de boer derijen gered en voor een gedeelte hier aangebracht. Men heeft daarvoor een aantal booten ter beschikking met ervaren schippers, o.a. ook uit Langedijk. Wal vandaag nog leeft wordt gered. Een treurig gezicht is 't, wanneer men die arme dieren ziet; zij worden aan de booten gebonden, terwijl door twee menschen de koppen boven water worden gehouden. Wanneer al Idjie booten er eens 24 uur eerder waren geweest, zou er zeer zeker veel meer gered zijn. Nu hadden die hulpelooze beesten reeds 2 m. 24 uur in 't water ge staan. Ook .Wordt er vandaag van uit bijna alle huizon huisraad en inboedel met booten weggehaald en hier onder dak gebracht. De toegang tot den weg naar het stoomgemaal is stop gezet. Burgemeester en Polderbestuur zijn den geheelen dag in overleg met den Ingenieur van den Prov. Waterstaat bezig voorzorgsmaatregelen te nemen. Alhier ging op 16 Jan. de godsdienstoefening niet door wegens te geringe opkomst. De aangekondigde bevestiging van nieuw gekozen kerkeraadsleden had dus ook niet plaats. Maandag. De toestand in Wieringerwaard is zeer goed te noe men. Vandaag zijn nog gerequireerd 20 militairen ter bewaking en 40 voor assistentie versterlung dijken. Vandaag hoopt men met alles zoo ver klaar te komen, dat onzen polder, behoudens zeer hoogen waterstand, geen gevaar meer heeft te duchten. Den geheel én dag wordt er weer zeer veel huisraad uit de huizen gered. Bij al deze ellende wordt, naar men beweert, ook weer gestolen. Een schipper vertelde ons, dat behalve 3 rijwielen, ook nog een meubelstuk dat door hen uit de boot was gelost, later spoorloos was verdwenen. Alle wegen worden bewaakt. UIT KOLHORN. Alhier zijn een paar honderd geniesoldaten aan den dijk aan 't werk gezet en Meerdere zijn aangevraagd en werden gisteren verwacht. De toestand wordt nog altijd zeer hachelijk geacht, een paar weken goed weer kan den polder redden. Granen en zaden worden dan tairen ingekwartier. Avonds is het hier vrij vendiger dan anders. Den 16en, Zondag werd ook gewerkt. Kolhorn was toen vol vreemdelingen, die per rijtuig of rijwiel waren gekomen om naar de over strooming in Anna Paulowna te zien, maar omdat ze daar niet werden toegelaten, hier bleven. Op den dijk voor het café „De Roode Leeuw", stonden dan ook den geheelen dag fietsen bij honderdtallen. Schreven wij in ons stormbericht van 1.1. Zaterdag dat de dijken om ons eiland flink stand hebben gehou den en alles goed was afgeloopen, zoo zijn wij nu in staat nog 't een en ander mee te deelen In den dijk van Polder Waard Nieuwland is over een lengte van 80 Meter een gat geslagen, -twelk thans door een 40-tal mannen wordt dichtgem t. Blijft 't weer en hooge zeeén aanhouden, zoo vr> i men hier nog 't ergste. Van de wierhoofden (dijken van zee wier) bij de uitwateringssluis in \\aard Nieuwland is niets meer te zien. Alles is door de kokende zee weg geslagen. Te Lutieland, tusschen de Haukes en Qua rantaine was in ae steenglooiing een gat van 10 meter lengte, hetwelk met zeilen en zakken zand zoo goed mogelijk gestopt werd. Hieruit blijkt dus, dat alhier de storm de dijken danig heeft geteisterd en doorbraak bijna gebeurd was, doch gelukkig voorkomen is, daar men anders, evenals in Anna Paulowna. door een verschrikkelijke ramp getroffen zou zijn. Al de op zee zijnde visschersschepen zijn behouden in de ha vens teruggekeerd. Wielingen heeft bij dezen storm god dank geen onheilen te boeken. Zondag spoelden er vele diverse voorwerpen, o.a. ook een paar koeien, enkele kalveren, varkens, enz. enz. op het strand aan. Alles vermoedelijk uit Anna Paulowna komende drijven. Ook bracht de postboot vele menschen, die aldaar van huis en goed beroofd zijn aan, welke bij familie en kennissen een gastvrij te huis kregen. Tevens werd ook levend vee als koeien en paarden per boot aangebracht, waarvoor stalling en voedsel aanwezig is. Passagiers van hier worden niet overgebracht. Mi litairen worden naar Den Helder en Medemblik recht streeks vervoerd. ALKMAAR SPOORSTRAAT 68. Werkgevers fegen Ziekte- en Ongevallenschade van Personeel en Eigenzakendrijvenden voor zichzelf. Trekking van iMaandag 17 Januari. 5e Klasse le Lyst. No. 14189 f 100000 No. 3642 f 1000. Nos. 1569 1807 en 19675 elk f 400. Nos. 1340 1400 5401 en 9053 elk f 200. Nos. 3202 3996 4089 4130 4333 4965 6294 7120 7614 14962 15281 17235 18858 en 19675 elk f 100. Prijzen van f 70. 99 134 282 344 459 570 604 638 736 869 890 905 986 1054 1086 1108 1359 1534 1555 1727 1845 1915 1954 1962 2167 2373 2479 2850 295(5 2962 3144 3163 316-4 3190 3210 3255 3381 3605 3973 4195 4239 4287 4295 4389 4390 4441 4510 4705 4706 4707 4969 5023 5089 5241 5270 5436 5478 5684 5/80 5793 5950 6429 6535 6716 6823 6844 6914 6926 7146 7247 7374 7514 7742 7794 7960 7995 8018 8301 8335 8336 8681 89/3 9o42 9341 9352 9426 9661 9818 9959 9998 10145 10204 10250 10268 10320 10817 10870 10981 11061 11134 11344 11768 11938 12058 12245 12563 12685 12723 13037 13040 13058 13163 13308 13367 13490 13562 13663 13726 13843 13877 13970 14049 14056 14123 14299 14365 14433 14543 14617 14764 14853 14945 15075 15165 15791 15197 15204 15297 15414 15506 15837 15942 15946 16122 16125 16204 16230 16234 16406 16474 16658 16790 16937 16961 17010 17251 17377 17555 17621 18219 18591 18630 18806 18840 18974 19167 19217 19297 19502 19516 119520 19625 19690 19967 20053 2271 20140 20204 20360 20420 20740 20862 20883 OUDE NIEDORP. Zondagavond gaf in het café van den heer A. Mijts de tooneelvereeniging „Molière" alhier een goed ge slaagde uitvoering. Opgevoerd werd: „De poorten van den Hemel", in 4 bedrijven, door Albert van Waasdijk. Het is een mooi stuk, dat best werd opgevoerd. De rollen waren goed verdeeld en zaten er best in. Het applaus dat hen ten deel viel, was verdiend. Bal na ONDERLING VEEFONDS. Bovengenoemde vereeniging vergaderde Maandag 17 Januari ten huize van den heer O. Schermer te lfoog- woud. Aanwezig waren 11 deelhebbers. Ng een korte openingsrede door den voorzitter, den heer C. Pijper, werden de notulen gelezen door den secretaris, den heer C. Schilder, welke onveranderd werden g'>edge keurd. Daarna werd d" rekening nagezien door de hee ren D. Koorn, J. Hartog en C. Klaver, waaruit bleek dat de ontvangsten over 1915 hadden bedragen f 3038.601/j, de uitgaven f 2923.72i/s, alzoo een saldo van f 114.88. Met een woord van dank werd de rekening oedgekeurd. Alsnu volgde stemming keurmeesters. Voor e Weere werd herkozen de heer C. Konijn en voor de Gouw, inplaats van den heer C.' Pijper, welke had bedankt wegens zijn benoeming als directeur, de heer foh. Appel. Tot voorzitter en secretaris werden de af- Itredenen met een groote meerderheid herkozén. Bij e rondvraag vroeg de heer Van Diepen inlichtingen hoe te handelen met de afgekeurde koe van den heer S. de Goede, daar hij had vernomen dat de markt te Purmerend niet was te bereiken. Zal worden onder zocht. De heer J. Hartog wijst op de laatste omslag heffing. Het bestuur bekent volmondig hierin eenigszins te hebben gefaald, doch zal er voortaan rekening mee houden. Hierna volgt sluiting. - AARTSWOUD. In de vergadering van de afdeeling van den Bond voor Staatspensionneering, werd tot bestuurslid gekozen de heer K. Schreuder en herkozen de heer C. Leeuw, tevens als secretaris. De rekening sloot met een'batig saldo van f 40.74*/». Besloten werd, vermoedelijk in 't laatst van Februari een propaganda-avond te houden. Alsdan zal Ds. Sinnighe Damsté van Dirkshorn als spreker worden uitgenoodigd, terwijl een tooneelstukie zal worden opgevoerd. ALKMAAR, 17 Jan. 1916. Aangevoerd 6 koeien en ossen f 250 a 360, 9 vette kalveren f 50 a 175, per K.G. f 1.20 a 1.60. 44 nucht. idem f8 a 24 10 magere schapen f 10 a 25 386 vette varkens 70 a 90 ct., 19 magere varkens f 28 a 40 TREURIGE GEVOLGfcN. 1 8 w- Men meldt uit Amersfoort: In de gemeente Hoogland is een oude polderwachter, Bertus van der Hooff, door den schrik bevangen, te water gevallen en verdronken. Een zoon van den land* bouwer De Ridder werd bij een poging tot redding meegesleurd en is ook verdronken. De overwegwachter van het spoor te Amersfoort is krankzinnig geworden. Hij had nachtdienst bij de ri vier de Eem, zag het water stijgen, maar verliet zijn post niet. Heden bleek hij te lijden »fln verstandsver bijstering. HOOGWOUD. Aan mej. M. Timmerman, onderwijzeres aan de O. L school aan de Langer eis alhier, is een pensioen toe gekend van f 500 per jaar. ZUlDfW HARWOl'DE. Voor de vacante betrekking van hoofd der school alhier, hebben zich 12 sollicitanten aangwn*?.4

Schager Courant | 1916 | | pagina 2