Birkenwasser, J. STUURMAN, Hulpverleening. Liefdadigheidsconcert. Aanbod tol holpverleening. De Ramp in Anna Paulowna. ZATERDAG 22 JANUARI 1916. 59ste Jaargang. No 5732. het beste voor Haaruitval, Roos, Enz. UitgeversTRAPMAN Co. EERSTE BLAD. Plaatselijk Nieuws. Binnenlandsch Nieuws. HAARWERKER, Alititti Nieuws- Adierteiüe- Liifll j it blad verschijnt viermaal per week: Dinsdag, Woensdag, Donderdag en Zaterdag. Bij inzending tot 's morgens 9 ure wor en ADVERTENTIEN in het eerst uitkomend nummer geplaatst. SCHAGEN, LAAN D 5. - lof. Teleph. No. 20. Prijs per 8 maanden f 0.85 per post f 1.-. Losse nummerB 5 oent ADVERTENTIEN van 1 tot 5 regels met inbegip van bewijsno. f 0.35, iedere regel meer(8 ot. Groote lett. worden naar plaatsr. berek Dit nnmmrr bestaat uit 8 bladen. De volgende giften zijn bij onze redactie ingekomen: V. G. f 10. A. B.7 5. J. V. te S. f 2, K. W. S, te H. f 5, v. d. M. te H. f 10. Wat is het nog miserabel schandelijk weinig! Wel wordt er in verschillende plaatsen in onze omgeving gecollecteerd, of op andere wijze geld verzameld, maar toch blijven er onder onze duizenden lezers nog zoo- velen pver die wat, ja zelfs veel kunnen missen. Ge beurtenissen als thans, vertellen ons van veel schrij nend leed, er is zooveel ellende, maar daarom ook zooveel nulp noodig. üoef dus geef spoedig en geef veel. Ook in onze gemeente wordt al het mogelijke gedaan cm hulp te bieden. Zoo langzamerhand wordt het een 250-tal vluchtelingen die in onze gemeente een on derdak hebben gevonden en tot dusverre is nog een elk geplaatst kunnen worden. De regeling is niet steeds gemakkelijk, maar met wat geduld en overleg worden allen geholpen. Een groot aantal kinderen zijn hier op school. Vrijdagmiddag is vanuit Den Haag een Roode Kruis- auto met dekens en beddegoed gearriveerd, ook het Oranjehuis zal nog zenden. Donderdagavond is onder presidium van onzen bur gemeester een vergadering gehouden met verschillende personen uit de omgeving, w.o. uit Anna Paulowna. Besloten werd om het hoofddepot van kleeren in Scha- gen te vestigen en van daaruit de leiding te voeren. Het dames-comité voor kleeding en voedsel is ook reeds druk in de weer, om de benoodigde kleeden enz. aan te koopen en straks beschikbaar te stellen. De lijsten in onze gemeente hebben ongeveer f 2000 opgebracht. Het bestuur der Winkeliersvereeniging is eveneens gunstig geslaagd in zijn bemoeiingen, om huisvesting te brijgen. Voor 61 personen is gratis huisvesting toe gezegd, aan wekelijksche bijdragen een bedrag "Van F 100, terwfjl nog f 200 in eens is toegezegd. Het doet ons goed, dat Schagens burgerij zoo algemeen tot helpen en bijstaan bereid is. Voor de noodlijdenden in Anna Paulowna, zal de Sckager Orchest-V ereeniging, onder leiding van den heer Jac. Janseen. op Zondag 30 Januari 1916, een wel- tiadigheidscouoert geven. Het Dubbel Gemengd Kwartet zal zijn medewerking verleenen. Het volgende programma zal worden uitgevoerd: 1. S. O. V., marsch Jac. Jansen. 2. Dramatische ouverture, c kleine terts, Jac. Jansen. 3. Melodie Jac. Jansen. 4. „Sonnet", dubbel gem. kwartet met orehest-begeleiding Jac. Jansen. 5. Lukas 11:8-14, Kerstzang dubbel gemengd kwartet M. A. Brandts Buijs Jr. 6. a. Historiette Lucien Berg. b. Serenata Sorrentina Joseph Rico. 7. Leondina, Pastorale Van Overbeeke, 8. Doux baisers, Wals Victor Nijpels. 9. Finale. We laten ter verklaring der dramatische ouverture de volgende verklaring volgen: Ouverture is de naam van een muziekstuk, onderhevig aan een zekeren vorm, evenals Sonati, Symphonie enz., wordt gespeeld als opening van een concert. De bedoeling van deze ouverture is geweest, rekening houdende met de bescheiden krachten van ons orkest, daar te stellen het innerlijk gevoel van iemand die ten oorlog moet, in verband dus met dezen vreeselijken oorlog. Het geheel is gebouwd op een motief (heel kort) van Soldatenkoor uit „Faust" van Gounod, d.w.z. nu in den droevigen toonaard. De ouverture heb ik gedacht als in hoofdzaak drie- deelig: 'teerste deel, langzaam en droevig, geeft ons het angstig voorgevoel en verdriet, voor den strijd; het tweede deel geeft den eigenlijken strijd weer, de harts tocht wordt opgezweept, steeds wilder; een oogenblik van rust geeft ons de heerlijke, vriendelijke gedachte aan thuis en vrede; de gedachten worden echter weer verstoord en de strijd ontbrandt weer hevig; het derde deel is een breede melodie in marsch-tempo, de terug keer naar huis, (de bassen geven de opgewondenheid weer) de melodie blijft echter droevig door herinneren aan do gevallen kameraden, alleen aan het slot. het terugzien van geliefden en bekenden, doet alle leed vergeten. De ouverture eindigt dus in c groote terts, in helderen toonaard. Tot ons groot genoegen mochten we het volgende briefje ontvangen: Schagen, 19 Januari 1916. Weled. Geb. Heer, Ingevolge uwen oproep tot ..hulp", is het mij zeer aangenaam, u te kunnen modedeelen, dat het „Schager Dubbel Gemengd -Kwartet', de „Schager Orkest-Ver- eeniging" en ondergeteekende als solo-pianist, zich gaar ne geheel belangloos disponibel stellen, om mede te werken, in Schagen of omstreken, waar eventueel hunne krachten te gebruiken zijn, om uitvoeringen te geven voor de noodlijdenden der watersnood. Indien u voor bekendmaking wilt medewerken dit in uw courant te plaatsen, tevens onzen hartelijken dank. Hoogachtend, JAC. JANSEN. Muziekdirecteur te Schagen We hopen dat van dit belangeloos aanbod een ruim en druk g bruik zal worden gemaakt. We kunnen niet te veel helpen. l'ITSLAG VERKOOPING. Uitslag der openbare verkooping van huismanswo ning. 2 schuren. 2 werkmanshuizm. erven en uitmunten de Louw- en weilanden, staande en g'l<^jen te Anna Paulowna, aan dein Zijper Dijk, het Groot Noord- Holl. Kanaal en den Zuiderweg, nabij de Kolksluis en t Zand, te zamen groot 39.8o.50 H.A., ten verzoeke van den heer A. P. Sipman, ten overstaan van Notaris Vrijburg te Zfjpe, in het lokaal van den heer Heijselaar te Schagen, op Donderdag 20 Januari 1916. Perceel 1, huismanswoning met 2 schuren, erf en bouwland, groot circa 2.69.06 H.A;, fcooper de heer R. Wafjboer te Nieuwe Niedorp voor f 7546. Perceel 2, bouwland, groot circa 4.34.00 H.A.. koo- per de heer A. de Graaf te Anna Paulowna voor 17140. Perceel 3, huis met bouwland, groot ongeveer 23,18 Aren, koopèr de heer J. Brak te Zijpe voor f1055. Perceel 4, huis met bouwland, groot circa 2.00.81 H.A., kooper de heer H. Doorn to 't Zand voor f 3400. Perceel 5. bouwland, groot ongeveer 2.64.93 H.A.. kooper de neer K. Appei te Alkmaar voor f 4155. Perceel 6, bouwland, groot ongeveer 3.13.62 H.A., kooper de heer K. Appel te Alkmaar voor f 5200. Perceel 7, bouwland groot ongeveer 2.50.93 H.A. en pc-reee. 8, bouwiaiiu. gr. o ongeveer 2.1 ó.o/ H.A., koo per de heer J. Bra.i te Zijpe voor f A)l. Perceel 9, bouwland, groot 4.99.40 H.A., kooper de heer K. Slot en c.s. voor f 7200. Perceel 10, weiland, groot 5.11.60 II.A., opgehouden Perceel 11, bouwland, groot circa 4.^2.56 11.A., koo- 5per de heer A. de Graaf te Anna Paulowna voor f 7200. Perceel 12, weiland, groot circa 5.11.54 H.A koo per de heer Jb. Sz. Visser te Oude Niedorp voor f7300. ONDERSTEUNING BIJ ZIEKTE. In de kwartaalvergadering van de Vereeniging tot Ondersteuning bil Ziekte, werd het volgende verslag over den toestand uitgebracht: De ontvangsten bedroe- f® in het 4e kw. van 1915 f 356.50 en de uitgaven 412.60, zoodat dit kw. een tekort van f 56.10 gaf. Aan de leden werden 468 recepten afgegeven, terwijl 5 halve uitkeeringen a f 1.50 werden uitgekeerd. De vereeniging telde op 31 Dec. 118 gezinnen en 50 enkele personen als leden. BEVORDERD. Onze vroegere plaatsgenoot, de heer B. Roep is in Ned.-Indië bevorderd van civiel-gezaghebber tot con troleur, standplaats Liroeng, hoofd-eiland van de Ta- laoet-eüanden. AARTSWOUD. Druk werd hier aan het herstellen van den zeedijk gewerkt, wat ook wel noodig is want nu eerst blijkt in welk een desolaten toestand de steenglooiing is. Oogenblikkelijk gevaar is hier uitgesloten. NIEUWE NIEDORP. Wij vestigen wel de aandacht op de advertentie in dit no. voorkomende over oprichting eener zangver- eeniging te Nieuwe Niedorp, Maandagavond a.s. Die lust voor zang heeft, kome ter vergadering. MH.HORY Den 16en werd hier aan ingezetenen aangezegd, dat ze op 17 fanuari inkwartiering kregen; de meesten een tweetal militairen. Velen moesten hiervoor buiten gewone drukt emaken en een en ander inrichten. Op den avond werd een middagmaal gereed gemaakt, maar tot heden bleef de inkwartiering uit. Ook afzegging ont vingen de menschen niet. HARENKARSPEL. Algemeene vergadering van 'de Tuinhouwvereeniging „Samenwerking", op Donderdag 20 Januari 1916, des avonds 7 uur, in het lokaal van den lieer N. Boon te Kalverdijk. Aanwezig waren 21 leden. De voorzitter, de heer Joh. Burger, opent te onge veer half acht de vergadering en betreurt de geringe opkomst. Spr. zegt voorts, dat het jaar 1915 in j^et 21- gemeen voor de bouwers is geweest een goed jaar, hoe wel de opbrengst van het land niet schitterend was, doch de prijzen maakten het goed. Hij hoopt dan ook, dat, wanneer binnenkort alhier een beroep wordt gedaan om steun voor onze ongelukkige landgenooten, die zoo ontzettend geleden hebben door de watervloed, de beur zen flink zullen opengaan, om die nood eenigszins te leenigen. Daarna worden de notulen gelezen, die zonder aan merking en onder dankzegging aan den secretaris, wor den goedgekeurd. Medegedeeld wordt dat een schrijven was ingekomen van den heer Zeeman, voorzitter van de Groente-Cen trale om hier een kooltelling te houden bij de leden. De uitslag daarvan was, dat aanwezig waren 121500 roode kool in 5 soorten, 102300 gele kool in 6 soorten en 272.540 Deensehe witte kool in 6 soorten. Schrijven en telling hield verband met de sluiting der grenzen voor de roode kool. Een schrijven was ingekomen van den heer L. Doe- kes, dat hij de functie van bestuurslid weer aanneemt. De vergadering stelt f 5 beschikbaar voor een hulde blijk aan den heer Lohnis, Inspecteur van Landbouw, Mede heeft het bestuur f 5 gegeven aan een \Tarmoeze- nier in Zuidholland voor de ramp, door brand, waar door de man, niet verzekerd, bijna geruineerd was. Een uitgebreid jaarverslag werd daarna gelezen en waaruit wij vernemen, dat het bestuur, wegens bui tengewone omstandigheden, zooals verlof aan militai ren, 11 maal vergaderd had en 4 algemeene vergaderin gen werden gehouden, die gemiddeld door slechts 30 leden bezocht waren. Het ledental bleef om en bij de 50. Daarna werd door den penningmeester rekening en verantwoording gedaan. De ontvangsten bedroegen f 543.07, de uitgaven, met inbegrip van het nadeelig saldo over 1914 van f 3486, waren f 492.80. batig sal do f 50.27. De heer G. Doekes, lid der commissie voor het nazien der tekening, zegt, dat alles in de beste orde is bevonden. De voorzitter dankt daarna den pen- ningmeeester voor diens accuraat beheer. Hierna volgt verkiezing van een bestuurslid voor de Centrale Veilings vereeniging te Warmenhuizen. Af tredend de heer Joh. Burger, die bij acclamatie met algemeene stemmen wordt herkozen. Tot afgevaardigden naar die Centrale Veilingsvereeni- ging worden benoemd de heeren Jb. Molenaar, A. Duii- ves.J. Baas. P. Stroet. G. Doekes, W. Mannoveld, C. Tesselaar. L. Doekes, N. Kruijer. D. Zutt. A. Zwaan, J. van Duin, P. Spaans Jbz., N, Boon en J. Spaans Jz. Tot plaatsvervangers worden benoemd de heeren W Kok, G. Boekei. B. Spaans, J. Homan, W. Strooper en P. Hof. Punt 6. Aanbesteding turfstrooisel en manden. Voor zitter zegt. dat de prijzen van turfstrooisel abnor maal hoog zijn en de manden eveneens belangrijk hoo- ger in prijs zullen zijn. Na eenige discussie wordt besloten, wat het turfstrooisel betreft, dit aan het be stuur over te laten, en wat de manden betreft, hiervan LAAGZIJDE D 50, - SCHAGEN. zal binnenkort een prijsopgave gevraagd worden. Volgt het laatste punt: Toekenning van presentiegeld aan <ie bestuursleden. Algemeen was men er voor oin eenige vergoeding te geven, doch omtrent het bedrag wat toeg?kend moest worden, was men het niet direkt eens. iciuiolte werd het voorstel om f Ö.5ü te bepalen, aange nomen. Bij de rondvraag zegt de heer A. Zwaan, in de mee ting te zijn, dat men bij de Onderlinge, agent de neer C. Kempt te Oudkarspel, zijn kool Kan verzekeren egen brandschade voor f 0.85 per f 1000 en nu dezer dagen zijn kwitantie thuis krijgende f 1 moest betalen vóór f 400, Hoewel hij niet in een gunstig perceel woont, met riet bedekt ii, vindt hij het verschil wel wat groot. Dit vindt ook het bestuur. De heer J. Baas zegt, dat de voorzitter van de Cen- zitter van de Centrale Veilingsvereeniging te Warmen huizen bij vergaderingen zeer slecht verstaanbaar is en vraagt of het niet mogelijk is, dat het bestuur bij ver gaderingen meer in het midden der zaal ging zitten. De voorzitter beloofd er in de eerstvolgende bestuurs vergadering over te spreken. Door enkele leden wordt daarna een klacht geuit dat in den herfst en dezen herfst vooral, door verschil lende personen de kleine kool, achtergebleven op het land, zonder toestemming yan den eigenaar van het land wordt gehaald. Mén noemt het eenvoudig brutaal. De voorzitter zegt, dit wed tfe hebben geweten, doch aangezien er geen klachten in kwamen en de kool- snorders, zooais men ze gewoonlijk noemt, van ver schillende landbouwers vergunning hebben, ingrijpen zeer moeilijk is. De vorige week zijn echter tegen drie koolsnorders procesverbaal opgemaakt, zoodat dit mis schien helpen zal. Afdoende is misschien, wanneer door ,4e leden der tuinhouwvereeniging geen permissie meer wordt gegeven om de kleine kooltjes weg te halen, en dit per advertentie in de Schager courant en Ons Blad bekend te maken. Aldus wordt besloten. Hierna sluiting. VAN SCHRIK GESTORVEN. De motorschipper Hoogland van Monnikendam ge raakte met zijn schip vast in de Broekermeer en schrok zoo, dat hij op de plaats dood bleef. MISHANDELING VAN MILITAIREN. Men schrijft uit Barneveld aan het Hdbld.: Omtrent de afschuwelijke mishandeling van twee mi litairen te Stroe, kan nog het volgende worden mede gedeeld. Woensdagavond ontmoette een zes- a acht tal vrachtrijders een militair, met wien zij reeds eer der twist hadden gehad. Aanstonds trokken eerstgo- noemden hun messen, om hun tegenstander eens flink toe te takelen. Gelukkig echter voor hem wist hij te vluchten en zich te verbergen. Toen nu de vechtlustige®, even later een paar andere militairen tegenkwamen, die hun geen stroo in den weg hadden gelegd, staken zij er dadelijk met hun vervaarlijke messen in het wild op los. Een der militairen werd een diepe steekwond in de zijde toegebracht, die hem rakelings langs het hart ging, en de ander bekwam twee vreeselijke steek wonden tusschen borst en hals. Hoewel laatstgenoemde dadelijk verbonden werd, was hij toch reeds bijna doodgebloed. Vier vermoedelijke messentrekkers, genaamd J. Looijengoed, H. v. d. Belt, E. Bunt en Schuiteman, zijn gearresteerd en naar Milligen overgebracht, ten einde met de slachtoffers geconfronteerd te worden. WINKEL. De schoolbevolking op 15 Januari J.1. bedroeg 160 leerlingen, waarvaji 64 meisjes en 96 jongens. In deze gemeente is een geval van Roodvonk ge constateerd bij den heer J. Kooij in de Weere. Het was Vrijdag een slechte dag voor Anna Pau lowna. Het water was Donderdag aardig gezakt, zoodat gedeelten van den Westpolder tegen den spoordijk aan gelegen, bij het station, reeds eenigszins droog liepen. Doch in den nacht van Donderdag op Vrijdag en den heelen Vrijdag door, is het water zoo hoog gestegen (70 a 80 centimeter), dat alles weer diep onder water staat, dieper dan 't tot nog toe geweest was. Het hoofddorp, Kleine Sluis, had tol dusverre nog heel wat bewoonbare woningen, de Zuidkant van den Molenvaartsweg verbeterde zichtbaar, doch de Noord wester van Donderdagavond en -nacht, heeft alle illu sie®, die reeds weer ontwaakten, vernietigd. Vrijdagmorgen was de Kleine Sluis geheel onderge- loopen. De Molenvaartsweg, die de verbinding vorm de met het station en den drogen Westpolder, is geheel ondTgeloopen. Alles tusschen station, Kleine Sluis en Oudcsluis, is nu ook één watervlakte, waar het tot dus ver nog het groene weiland en het zwarte bouwland liet zien. Ook de weg Klpine Sluis naar Oudesluis is niet meer begaanbaar: de Kleine Sluis is nu dan ook ge heel van elk rijtuig- en personenverkeer afgesloten. Hier en daar begon men reeds weer z'n boeltje te beredderen en opt t ejknappen, zelfs enkele zaken wer den reeds weer heropend maar Donderdagnacht was iedereen gedwongen tot vertrekken. In de kerk vonden eenig evrouwen en kinderen een onderkomen, zij werden vanmorgen met vaartuigen weg gevoerd. Kleine SluLs is nu zoo goed als geheel verlaten. De Burgemeester bleef op zijn post om zijn zwaar getroffen gemeente te besturen. Op de Secretarie (thans rondom ph water omgeven^ werden de werkzaamheden niet gestaakt. Om echter met de burgerij in aanraking te kunnen blijven, doet thans de Burgemeester pogin gen, om de wachtkamer 2e klasse van het station te mogen inrichten als Secretarie. Voorts vertoeven nog op Kleine Sluis de Directeur en ambtenaren met personeel van het postkantoor, de Dijk graaf bewoont nog het Polderhuis, „Veerburg" is nog niet verlaten door den heer Jonker, hier vertoeven dan tevens nog enkele anderen. Deze enkelen leven als eilandbewoners, de een bij den ander, en elkaar helpend waar noodig en mogelijk. Met de buitenwereld is gelukkig de telefonische ver binding blijven bestaan. Al even treurig is 't met de Ewijcksluis gesteld, Ook hier is men van elke verbinding met de buitcnr wereld verstoken, thans zelfs is met Kleine Sluis het- verkeer onmogelijk. Ten behoeve van de bevciligings- en herstellingswer ken is een hulp-telefoonlijntje geleed naar de Kleine Sluis. Er zijn hier alleen die menschen, die er moeten zijn. voor hunne werkzaamheden als anderszins. Slechts twee huize® trouwens zijn nog bewoonbaar, dat is alles. Het spreekt vanzelf, dat in deze omstandigheden het ook voor den Westpolder kritiek staat. Tot rijdagmor- uen stond het water nog tegen de Krommetocht (of Middenvliet). Deze was flink opgehoogd en versterkt met duizenden zakken zand, want daarachter ligt nog een belangrijk deel eer de spoordijk is bereikt. Maar den heelen Vrijdag zweepte de sterke Zuidwestenwind de golven op, en deze sloegen over de Krommetocht. Het zou al een wonder zijn, als deze landerijen ge spaard blijven. Tot Vrijdagavond was er veel water ge komen tusschen Middenvliet en Zandvaart. Achter de Zandvaart echter was nog geen water. Overigens keert de spoordijk tot nu toe alle waterge weld. De dichtgestopte spoorduikers houde® flink stand ondanks den groote® drang. De bewoners van het droge gedeelte van den West polder zijn echter gewaarschuwd om hun vee en goe deren in veiligheia te brengen. Wie dit tot nu toe •niet reeds gedaan had, heeft zich Vrijdag voor de na doelen van verrassingen, die niet buitengeslote® zijn, kunnen vrijwaren. Aan den spoordijk wordt doorloopend gewerkt. De groote zorg is er nu op gericht, dat de dijk niet onder mijnd geraakt. De wallen en glooiingen zijn met biels en balen stroo, zandzakken, enz., zooveel mogelijk versterkt. Hedenmorgen het overstroomde gebied bezoekende, .trof ons onmiddellijk de groote uitbreiding, die de ramp heeft genomen. Het station Anna Paulowna ligt aan de Oostzijde geïsoleerd. Men kan het niet verlaten langs de gewone toegangswegen, doch moet zich be geven langs de rails naar den Molevaartsoverweg. De heele Spoorbuurt ligt diep onder water. Aangekomen aan genoemden overweg, kan men niet anders dan den Westpolder in. De Kleinesluis is van hier niet te bereiken, of men zou het buitenkansje moeten tref fen van mee te mogen varen met vlet of jol, die enkele malen daags de verbinding onderhoudt met de autori teiten (burgerlijke en militaire) in West- en Oostdeel. Er was weinig drukte aan 't station, althans van burgers. Deze waren te tellen. Daarentegen wemelde het van militairen e® arbeiders. In de le klas wachtkamer van het station had Dr. Aldershoff zijn apotheek en instrumenten ondergebracht, hier jnam hij Izijn praktijk waar. Zij het dan ook primitief. Het kwam ons overigens voor, dat de toestand niet ongunstiger was dan gisteren. De halve stormwind van vannacht heeft geen nieuwe onheilen gesticht, het wa ter staat nog tot de Zandvaart (van halte Breezand tot den Balgdijk). Wel staat het hoog aan alle kanten, toch was het water enkele centimeters gezakt sinds llet^is echter duidelijk, dat zoo'n tijdelijke stands- verandering niets te beteekenen heeft, al brengt 't dan ook eenige hoop. De rijzing en daling gaat geheel op en neer met den zeestand, is afhankelijk van weer e® wind. Blijvende verbetering is niet eer te wachten dan bij beter weer en gunstigen wind, die 't ook mo gelijk zal maken met meer kracht en meer resultaten te werken aan het dichten van de groote dijkbreuk. Hoe lang dit inog kan durenniemand weet dit vooralsnog te zegge®. Wij ondernamen de wandeling van station Anna Paulowna naar Oudesluis, langs den spoordijk. Hier hebben we den indruk gekregen, dat er al hier iets ernstigs moet gebeuren, wil de spoordijk het begeven. Deze is werkelijk in goede conditie, en de treinenloop is dan ook normaal. Overal wordt nog aan dit traject door vele soldaten en burgers gewerkt om nog te voor zien waar een kans bestaat voor gevaar. De duikers zijn enorm versterkt, de bruggen geheel dicht gegooid. Waar de dijk ietwat laag is, of ae dijk wat smal. is hij versterkt met spoorbiels, aan elkaar verbonden met ijzerdraad. Alle overgangen werden bewaakt door soldaten, de bajonet op net geweer. Niemand kan passeeren zonder pas. Toch kan men hier geen kant heen, tenzij langs het spoor. De posten dienen dan ook, om diefstal te beletten. Een beklemmende® Indruk wekt dat op: aan de eene zijde van den spoordijk water, vernieling en ver woesting, zoover het oog reikt; aan den anderen kant het frissche weiland of het bewerkte bouwland, orde I en regel. Hier treft alleen de eenzaamheid, want alle j akkers zijn verlaten, de huizen ontruimd. Hier wonen geen menschen meer, alles is weg. Een enkeling is nog bezig, 't zij met het redden van veldvruchten of van meubeltjes. Ook ginds over de watervlakte nog eenig teeke® van leven: een enkel schuitje, of vlet. bezig met bergingswerk. Over den Oude Veerweg af en toe een voetganger of een rijtuig, zich begevende naar of van Kleinesluis. Deze weg namelijk is de eenige verbinding, die nog bestaat tusschen de Kleinesluis en de bewoonde, gelukkiger omgeving. Zoo midden door dit oord van verwoesting wandelend, kwamen we aan de Oudesluis, waar heel wat meer bedrijvigheid heerschte. De bevolking van Oudesluis is dan ook aanzienlijk toegenomen door de vele vluch telingen. Hier passeert alles uit Zijpe, uit Anna Pau lowna, uit Wieringerwaard. De sluis uit de Zijpe is stevig dichtgegooid, en overal ziet men hier versterkingsmateriaal aan de kluften. Juist werden een paar vletten over den dijk getrok ken, den Oostpolder in. want de scheepvaart is na tuurlijk gesloten. Met een gangetje ging het den dijk neer. I Het bergingswerk in den Oostpolder is nog steeds I in volle® gang én we vernamen, dat nog heel wat graan e® andere veldvruchten geborgen wordt. En toen verlieten we weer de zee, die eerst land was, en zagen weer rondom ons welvaart en bedrij-1 vigheid. zooals het ook eerst aan de overzijde was. F.n de schrille tegenstelling doet pijn!!

Schager Courant | 1916 | | pagina 1