Anna Paulowna en Breezand, J. STUURMAN, ëbü Adres-veranderingen. Seegers' HAARVERF. DINSO A8 I FEBRUARI "9ste J m r q a n q. Mo 5737. uadr uemadiuti opgaven van telkens een anner adres aanleiding yeeit tot vertraging en verwarring, gelieve men echter zooveel woyeiijk een vast anres op te geven. Verft uw Haar met de beroemde UitgeversTRAPMAN Co. Beleefd verzoeken wij aan onze abonné'suit ons mededeeling te doen van hun tijdelijk nieuwe adres. W ij zullen dan gaarne de Courant daarheen zeilden. DE U1TG. Binnenlandsch Nieuws. Raad van Callantsoog, 16 W6nden Haarverikammen mel 5 jaar garantie. Raad Heor Hugowaard. mmt S C HA G ER Alieieei Nieuws- Uit blad verschijnt viermaal per week: Dinsdag, Woensdag, Donderdag en Zaterdag. Bij inzending tot 's morgens 9 ure wor en ADVEbiTEYTIEN in het eerst uitkomend nummer geplaatst. Adïertemie- LiiHnvMil I Prijs per 8 maanden f0 85; per post f 1.-. Losse nummers 5 cent A DYERTENTIEN' van 1 tot 5 regels met inbegip van bewijsno. SCHAOEN, LAAN D 5. - Int. Tcleph. No. 20. f 0.35, iedere regel meer 6 et. Groote lett. worden naar plaatsr. bert k Zaterdagmorgen hall elf, vergaderde de Raad dezer gemeente voltallig. De voorzitter opent de vergadering, allen gelukwen- schende met de intrede van het nieuwe jaar en de üoop dat het den leden en de hunnen goed moge gaan. Hierna worden de notulen gelezen en na een opmer king van den neer De Heer, na een kieine wijziging goedgekeurd. Ue opmerking van den heer Ue Heer betrof art. 8 van het rqgiement van orde. Sprener nad in de vorige vergadering de opmerking gemaakt, dat de notulen met alleen moeten bevatten een kort en zakelijk verslag, doch ook duidelijk de bedoeling van den spreker moe ten Weergeven. Het is zoo gemakkelijk, dal door een omzetting van woorden een andere bedoeling wordl weergegeven. De voorzitter zegt, dat bedoelt punt in het reglement van orde is opgenomen en zegt toe van het nu gespro kene aauteekemng te zullen maken. Bij gehouden kasopname bleek bij den gemeente ontvanger overeenkomstig de boeken in kas te zijn een bearag van f 1700.71%. De gemeenterekenmg over 1914 is goedgekeurd te rug gekomen, met een saldo van f 596.32. Verder is van üed. Staten bericht ingekomen, dat het onderzoek betreffende de gemeentebegrooting nog niet is afgeloopen, doch geven machtiging de begrooting voor- loopig op de helft goed j.e keuren. Van de commissie van het N.O.G. is ingekomen het bij de lezers zeer bekende adres om verhooging der onderwijzerssalarissen en herziening der verordening. De memorie van toelichting wordt in haar geheel voorgelezen, daar enkele heer en er nog niet mee be kend waren. B. en W. hebben het stuk behandeld en adviseeren er afwijzend op te beschikken, daar het te genwoordig niet de tijd is, tot verhooging over te gaan. De heer Vos vraagt, waarom twee heeren de toelich ting niet hebben ontvangen. iJe voorzitter zegt, dat de heer Vos zich dan heeft te wenden tot den heer Ebels, een der omlerleekenaars. Verder zegt voorzitter, wel te geiooven in den geest van heer en wethouders te spreken, wanneer hij zegt, bij behandeling der eerstvolgende begrooting de saia- risverhooging op de agenda te plaatsen. Ue neer jJc lieer vraagt wal nei aanvau^sa.a.is i>. De voorzitter zegt van f 600. De heer Den Das gelooft dat ze er lang niet mee toe kunnen komen. Ais je de onderwijzers ziet, ze druipen door hun kleeren heen. Er moet zooveel af. De heer' Thomasz vindt bet ook veel te laag. De heer Vos zegt, dat een boerenknecht het beter heeft. De voorzitter zegt, dat B. en W. ook veel voor verhoo ging gevoelen, doch meeuen tot de volgende begrooting te moeten wachten. De heer De Heer zegt, als B. en W. het dan ernstig ter hand willen nemen, hij er zich wel mee kan ver eenigen. Aldus besloten. Ter tafel komt thans de verordening op de helling der secretarieleges. T, Op de heffing was van den heer De Heer een aan merking ingekomen, om de kiezerslijsten niet voor a •ct., doch voor V# ct. per kiezer beschikbaar te stpllen. V oorzitter zegt, dat B. en W. ook 5 cent veel te hoog vonden, doch meenden een vast bedrag van f 1 te moe ten stellen. Het voorstel-De Heer zou ongeveer 8o ct. worden In stemming gebracht, wordt het voorstel-De Heer ni 1 stemmen, die van de heeren Rampen, lliomasz, ut Heer en Vos, aangenomen. Het geheel wordt hierna in stemming gebracht met algemeene stemmen aangenomen. Het kohier schoolgeld over het 4e kwartaal wordt vastgesteld op f 55.39V». Het suppl. kohier schoolgeld over 1915 wordt vastgesteld op il29.93Vs. Dit betreft de kinderen die voorheen elders (Koegras) school gingen. De heer Vos vindt het wenschelijk, dat met de inning dezer gelden niet te groote haast te maken, daar liet. doordat het over een neel jaar loopt, voor de inenschen wel wat bezwaarlijk kan zijn. Goedgevonden wordt de termijn niet al te kort te ne men, evenals dit met den H. O. is geschiedt. Ged. Staten wenschen in de begrooting voor 1916 een kleine wijziging. Dit betreft een verkeerde becijfering. Hieraan zal worden voldaan, waardoor de post on voorziene uitgaven met enkele guldens wordt verhoogd. B. en W. stellen voor, een der lokalen van de O. L. school te gebruiken voor de eventueel te houden stem mingen en herstemmingen. Op de secretarie is hier voor geen geschikte gelegenheid. De neer Vos merkt op, dat daar een dag schoolver zuim aan verbonden Is. De voorzitter antwoordt, dat daar niets aan te doen is. Op de secretarie lijden de werkzaamheden er te veel onder. De heer Vos vraagt, of het dan beter is, dat de kin deren er onder lijd 'n. De voorzitter antwoordt hierop, dat wel meer verzuim is, voor minder noodzakelijke zaken. Juist daarom, zegt de heer Vos, er wordt al zoo veel verzuimd. De heer Den Das merkt op, dat het toch slechts 1 lokaal is en misschien kunnen de klassen om beur ten een halven dag naar huis. De heer Vos vraagt nog, of geen tent kan worden gehuurd, dat echter volgens den voorzitter ook niet mogelijk blijkt. Tenslotte wordt met algemeene stemmen besloten een school te gebruiken. Ais leden van de stembureaux worden benoemd voor de Tweede Kamer de heeren Rampen en Den Das, plaatsvervangers de heeren Kruisveld en Vos. Voor de de Prov. Staten de heeren Kruisveld en De Heer, plaats vervangers de heeren Den Das en Thomasz: 4e ad d heer Rampen, plaatsverv. de heer Vos. Voor de herstem mingen de heeren Vos en Thomasz, plaatsverv. de hee ren Kruisveld en De Heer, 4e lid de heer Den Das. plaatsverv. de heer Rampen. Ais leden van ue commissie tot wering van scnoo. verzuim worden herbenoemd de heeren J. Langhorst, A. Baken en J. Govers. De heer De Heer vraagt of de commissie nog een huishoudelijk reglement heeft. De voorzitter meent van niet. De heer De Heer: Dit moeten ze toch volgens de wet hebben. De voorzitter zegt toe spoedig met een concept dien aangaande te zullen komen. Ter tafel komt thans de rekening over 1914 en de begrooting voor 1916 van het Burgerlijk Armbestuur. Als commissieleden voor het nazien dezer rekening worden aangewezen de heeren Thomasz, Rampen en De Heer. Aan het Burgerlek Armbestuur wordt voorloopig de helft van de op de begrooting gevraagde bedragen ver leend. Rondvraag. De heer Vos dacht, dat wel een ver slag zou komen van de commissie tot wering van schoolverzuim. De voorzitter: Daar is u de vorige keer ook al mee gekomen en toen heb ik geantwoordt dat vanaf 1916 maandelijks verslag wordt uitgebracht. De hoer Vos; Maar van 191o hebben we nog geen verslag? De voorzitter: Dit zullen ze nog niet klaar hebben. De heer De Heer merkt op dat er nu wel een vrij groot bedrag in ,kas is, doch hoe staat het met de stortingen der pensioengelden. Mij is meegedeeld, dat nog gestort moet worden van het 4e kwartaal 1913, het heele jaar 1914 en 1915. De heer De Heer zegt, dit wel te weten, doch het be drag is niet aan de gemeentekas afgedragen. De voorzitter zegt, aat dit op een bepaalden datum moet gebeuren. De neer De Heer zegt, dat het toch al veeleerder had moeten gebeuren. Bovendien was van het laatste kwartaal 1915 geen lijst bij den gemeenteontvanger aan wezig, wat de ambtenaren moeten afdragen. De voorzitter zegt, dat tot 1 Dec. afgedragen is. De heer De Heer: Dit is toch niet het volle kwartaal. De voorzitter: Alles moet langzamerhand worden af gewerkt. Maar er moet toch mee doorgezet worden, zegt de heer De Heer. De heer Vos vraagt, of er niets aan te doen is, dat de gemeente bij het telefoonnet aangesloten wordt. In) 'die Zijpe hebben ze allen verhinding, zou het hier niet kunnen? De voorzitter: Ik zal het in B. en W. bespreken en hoop van ganscher harte, dat de pogingen slagen. Verder vraagt de heer Vos, of de voorzitter al iets gehoord heeft op het verzoek om vergoeding inzake de mijnenkwestie. De voorzitter zegt nog geen antwoord te hebben ont vangen. D>e heer Vos vraagt, of bij eventueel nog voorkomen de g< vallen geen moeite gedaan kan worden om ze een eind weg te brengeiv evenais dit te Petten geschiedt. De voorzitter zegt, dit reeds beproefd te hebben, doch volgens deskundige verklaringen is er te veel ge vaar aan verbonden. De heer Vos: Te Petten hebben zij ze toch ook 1000 meter weggesleept. De voorzitter: Dit moeten ze te Petten weten, doch ik moet me aan de deskundige verklaring houden. Als er menschengevaar aan verbonden is, mag ik er niet ver der op aandringen. Het heeft al meer menschenlo- vens gekost. Als deskundigen dit oordeel geven, is het van u niet gepast er verder op aan te dringen. De heer Vos merkt op, dat wel eens naar de school mag worden gekeken. Er is een dakraam uitgewaaid en er zijn pannen af. De voorzitter zegt een onderzoek te zullen laten in stellen. Hierna neemt de voorzitter tiet woord naar aanlei ding van het in de vorige vergadering gesprokene in zake het studeeren door den heer Langhorst. Volgens den heer Vos zou ik den heer Langhorst tot schade van het onderwijs verkeerd hebben ingelicht. Door deze be schuldiging vindt de voorzitter het noodzakelijk dat deze zaak nader wordt toegelicht. Uit deze toelichting blijkt, dat eerst de heer Lang horst zich t»t B. en W. gewend heeft met de vraag wat dezen er van dachten als genoemde heer voor re- serve-officier studeerde. B. en W. hierop geantwoord, dat za d»it niet goed konden keuren, daar het door de iaarliiks terugteerende oefeningen zal zijn tot schade van het onderwijs. Van de hoogere militaire autoriteiten hebben B en W. toen een schrijven gehad om hen m^de te d'eelen, wat de motieven waren voor deze wei- aeriniz Dit schrijven is toen beantwoord, waarna de heer Qorst zich tot den heer schoolopziener gewend heeft om diens oordeel te vernemen. Deze heeft geant- wwrd dat als het langsbelang het meebreng en de heS" Langhorst door het legerbestuur geschiEt geacht -i. «tudeeren. goed doet deze studiën aan te wordt om te st n^g g wekeQ 0Dder de wapenen S komen. Het landsbelang moet boven aUes staan en later zullen we wel weer dat ik hier. Hieruit biijkt dus Wtt, zeg het zel(s hebben aan geen «ehuld h zich voortaan "Se'hÏÏ- vÏÏVXnde van niemand beter mijn ln- NuSzaf hij er wel ieer omheen draaien, dat doet hVoorzitter: U schuift u achter den heer Langhorst. LAAGZIJDE D 50, SCHAGEN. Dit vindt ik niet netjes. Ik ben bereid u in comité zitting alle stukken te laten zien, die op deze zaak betrekking hebben. Hiermee worden de discussies afgebroken en wordt de openbare zitting gesloten, om in geheime zitting over te gaan. WIERINGEN. erkooping ten overstaan van notaris C. L, van den Beigh te Sciiagen, ten verzoeke van den heer G. L.vuit en ninueivn, len huize van den neer Lont te Rippoiytushoef. 1. Paai wei dj e, 29.50 A., hoogste bieder S. P. de Vries f 750. 2. Middelgedeelte van de Nolle, groot 38.10 A., hoog ste bieder C. N. Lont f 485. 3. Armenweidje, groot 30 A„ hoogte bieder C. N. Lont f 860. 4. Nollekrocht, groot 72 A„ hoogste bieder S. P. de Vries f 1400. Perc. 1 en 4 overgenomen door D. Blaauboer. 5. Simon Kooij-Ven, groot 63.70 A.. hoogste bieder B. H. Kraan f 900. 6. Strandakker, groot 1.17.60 H.A.. hoogste bieder C. N. Lont f 3015. gemijnd door D. Lont f 8 daar boven. 7. Huis en erf, groot 6.90 A., hoogste bieder P. Kreijger f 760, gemijnd door D. van Uuin f 2 daar boven. Totaal-opbrengst f 8180, totale grootte 3.37.70 H.A. WIERINGEN. L.l, Zaterdag zijn van hier naar Dean Helder ver trokken 90 militairen en zullen de nog aanwezigen a.s. Dinsdag vertrekken, zoodat dan ons eiland weder door militairen verlaten is. Het grondvervoer gaat hier geregeld door en zal dan door burgers geschieden. WIERINGEN. Door den heer Burgemeester alhier is van een Lief- dadigheidsvereeniging te Amsterdam een partij wollen dekens, sloopen. diverse onder- en bovengoederen ont vangen voor de hier vertoevende vluchtelingen uit Anna Paulowna. u<LRI!\GL!\ Van dei 15 tot heden op ons eiland circuleerende lijsten voor de watersnoodramp in Anna Paulowna, zijn reeds 11 lijsten bij den heer Burgemeester inge komen, welke ruim f 1100 bedragen. HEERHUGOWAARD. De afdeeling Hugowaard en Omstreken van den Bond van Ned. Onderwijzers, heeft in zijn gisteren gehou den vergadering besloten te trachten om, in samen werking met ae afdeeling van het Witte Kruis, het rooken van schoolgaande kinderen tegen te gaan. OUDKARSPEL. Van het land van den beer C. O., liggende in de Bleekmeer alhier, is een groote voorraad mest ont vreemd; men is de(n) verdachte(n) op het spoor. NOORDSCHARWOUDE. De Tooneelvereeniging ..Cicero" alhier heeft in den door den Provincialen Bond van Dilettanten-i ooneelver- eenigingen gehouden wedstrijd den ..eersten prijs" ver worven. OUDKARSPEL. Door het breken van den haak viel de sluiswachter aan het Noordednde alhier, de heer P. E., j.1. Za terdagavond in de sluis. IJlings toegeschoten hulp mocht er in slagen hem weer op het droge te brengen. SCHAGI RBRUG. Op Maandag 31 Januari j.1. werd ten overstaan van notaris Vrijburg te koop gepresenteerd: een huis met erf, boet en tuin, groot 14 Aren, gelegen te Schager- brug en toebehoorende aan wed. H. van der Busse. Werd opgehouden op f 2440. ZIJPE. In deze gemeente zijn voor de militie, lichting 1917, 38 personen ingeschreven. Hiervan hebben 10 een re den tot vrijstelling Opgegeven, t.w. 1 wegens het kost winnerschap en 9 wegens broederdienst. IVIERINGERWAARD. Gedurende de tweede helft der maand Januari zijn in verband met de overstrooming te Anna Paulowna, aan het hulptelegraaf- en telefoonkantoor alhier be handeld 656 telegrammen en gesprekken. BURGERBRUG. Op de laatstgehouden vergadering van het plaatselijk steuncomité alhier, deed de penningmeester rekening en verantwoording betreffende den gehouden feestavond. Daaruit bleek, dat de ontvangsten bedragen hebben f 124.01, de uitgaven f 31.51, zoodat een bedrag van f 92.50 in de kas van het algemeen steuncomité te Zijpe gestort kan worden. BURGERVLOTBRUG. Naar wij vernemen zal de jaarlijksche rekendag der Doopsgezinde Gemeente gehouden worden op Zondag 6 Februari a.s. Voor het nazien der rekening is eene commissie benoemd, die op den rekendag verslag van hare bevindingen zal uitbrengen. WIER l IV Overeenkomstig haar verzoek, heeft het bestuur van „Het Witte Kruis" alhier aan Zuster Nierstrasz mot ingang van 1 Mei a.s, eervol ontslag verleend als wijk verpleegster. UIERINGBN. Naar wij vernemen worden door de Evangelisatie „Rehobotb te Hippolytushoef, haar kerkgebouw, voor de hier vertoevende militairen beschikbaar gesteld, om. zoolang zij op het eiland ingekwartierd blijven, dit in te richten voor een zoogenaamd Militair Tehuis. Iede re avond, zal door 't houden van stichtelijke lezingen, voordrachten enz., enz., zoo aangenaam mogelijk wor den gemaakt. WIERINGEN. ,v Voor rekening van 37 leden Ct Oostdeel) onzer onder- afdeeling der V.P.N.. werden j.1. Vrijdag op de Am- sterdamsche eierenveiling geveild 1653 kipeieren en 21 eendeieren. De hiervoor verkregen prijzen waren zeer goed en varieerden voor de kipeieren van f 6.05 tot en met f 7 per 100 en voor de eendeieren van f 6.90 per 100 stuks. Aan schoon geld zullen de leden voor de eendeieren ontvangen f 6.38 per 100 en voor de kipeieren t 0.98 per K.G. Per stuk berekend gelden alzoo kip- eieren van 15 in een K.G. 6.54 ct.. 16 in een K.G. 6.12 cent, 17 in een K.G. 5.75 cent en van 18 in qgn K.G. 5.42 cent of gemiddeld per 100, schoon geld. 5.94 cent. Handel vlug met veel vraag. OUDESLUIS. In den tooneelwedstrijd, uitgeschreven door den Bond van Dilettanten-Tooneelvereeingingen in Noordholland, behaalde de tooneelvereeniging alnier den tweeden prijs in de derde afdeeling, bovendien verkreeg de heer Hs. Slikker, den len personeel en prijs voor de uitspraak. OUDESLUIS. Onder de kinderen uit Anna Paulowna, ondergebracht in de Ned. Herv. Kerk alhier, heerschen de wateipoaken. VALKOOG. Voor rekening van den heer P. Slot, zal aan den Stroeterdijk nabij Groenveld, een dubbele arbeiders woning worden gebouwd. Het Werk is opgedragen aan den lieer Dam te Dirkshorn. SINT MAARTEN. De collecte voor de noodlij noude behoeftige slacht offers van den „watersnood, heeft alhier opgebracht, na aftrek van noodzakelijke onkosten, f 922, welk bedrag, met toestemming van de Algemeene Watersnood-Com missie, aan den heer Burgemeester van Anna Pau lowna is afgedragen. ST. MAAR1BN De heer Van der Poll uit Alkmaar, Ingenieur der Kemnemer Electriciteit-Mijis gemeente rond geweest, behalve Stroet en Rijpje, tot verkrijging van aansluitingen voor de electrificatie. De resultaten zijn schitterend, zoodathet van de gemeentenaren niet zal afhangen, als deze gemeente soms niet verlicht werd. HET VERDRONKEN VEE. Tot dusver zijn ongeveer 400 kadavers van verdron ken koeien uit Waterland naar Amsterdam vervoerd, om, na op het abattoir van de huid ontdaan te zijn. door de stadsreiniging vernietigd te worden. De die ren, die in hun stallen zijn omgekomen, worden door '.de soldaten ^Uitgezaagd en Sinck's toestel is naar het overstroomde gebied vertrokken om de doode beesten uit te hjjschen. Geruchten, dat het vleesch voor de consumptie zou gebruikt worden, zijn natuurlijk on waar. Hef "doode pluimgedierte gaat niet naar het abattoir, maar naar de Belt, waar het verbrand wordt. REGENWATER. Men meldt aan de Alkm. Ct.: In de dorpen benoorden het IJ zijn de regenbakken óf vol zeewater óf geheel omhoog gedreven, zoodat er gebrek aan drinkwater heerscht. Op aansporing van de gezondheidscommissie te Edam zal thans zoet wa ter worden aangevoerd. DE KONINGIN. Men meldt ons, dat bij de Koningin zich verschijn selen van influenza hebben voorgedaan. SLACHTOFFER VAN ONVOORZICHTIGHEID. De 20-jarige militair R. van der Flier, van Zeist, werd eergisteravond van het balcon van de tram Drie bergenZeist geslagen, toen hij met zijn hoofd in aan raking kwam met een langs die lijn staanden lantaarn paal. Na zijn val, kwam hij nog eens in aanraking met de Jram, waardoor zijn hand ernstig gekwetst was. Nai ergens te zijn binnengedragen, werd hij per brancard naar de Ziekeninrichting vervoerd. ONDER DEN TREIN. Te Zwolle is Zaterdagavond bij aankomst van den militairen trein van Utrecht de milicien Harmsen bij het uitstappen onder den trein geraakt. De beide beenen werden hem afgereden en de dood trad bijna on middellijk in. Het ongeluk was een gevolg van uit stappen vóór de trein stilstond. MINISTER TREUB. Minister Treub was voornemens gisteren voormid dag. OüiïikHej'ijk na rijn audiëntie bij H. M. de Ko ningin, een onderhout! la hebben met den tijdelijken voorzitter van den ministerraad, minister Cort van der Linden. Naar wij vernemen, heeft minister Treub zich naar H. M. de Koningin begeven, om zijn portefeuille ter beschikking van IL M. te stellen. In verband met de ongesteldheid van de Koningin, heeft de audiëntie intusschen slechts zeer kort ge duurd en waarschijnlijk zal de minister thans schrifte lijk zijn ontslag indienen. PURMEREND. Men rekent met de kistdammen om Purmerend in het laatst dezer week gereed te zijn, waarna krachtige uitmalingmachines het water uit ae stad en omge ving zullen pompen, waarmede men dan in 3 of 4 etmalen hoopt gereed te komen. Het geheel beslaat een oppervlakte van veertig hectaren. MAARTEN. Door de Meisjesclub alhier wordt nogmaals opgevoerd de Kinderoperette „Sneeuwitje". Daar de uitvoering ge geven worm met net uitsluitend doel, de entréegelden te bestemmen voor de noodlijdenden van de overstroo ming. is het wel te hopen, dat zeer velen dit doel hel pen bevorderen door de uitvoering bij te wonen. Vergadering van den gemeenteraad, gehouden !op Zaterdag 29 Januari 1916.. I Afwezig waren de heeren Appel en Overtoom. Voorzitter, burgemeester 'v.. Slooten, die de ver gadering opende, waarna de notulen werden gele zen en goedgekeurd. Ingekomen is een kennisgeving van den neer p. Konijn, dat hij zijne herbenoeming tot lid van het Armbestuur aanneemt. ingekomen zijn verder de verslagen van de com missie 'tot wering van schoolverzuim in schoolwe ken I, II. III en IV, die 'na vöorleKintr voorkennis geving worden aangenomen. Van da 'Tuinbouwvereeniging te Heer Hugowaard is een schrijven ingekomen, waarin den gemeente raad in overweging wordt gegeven oml de onderhan delingen met het polderbestuur van Heer Hugo waard en met het 'gemeentebestuur van Broek op Langendijk over aankoop' van de brug van Klaas v. d. Molen weer te hervatten. De voorzitter opent de besprekingen op dit punt De heer Poolland zegt: Ik ben 'op die vergade ring geweest en ik hoorde daar, dat helt bestuur van denpolder Heer Hugowaard en dat van de gemeente Heer Hugowaard met het gemeentebestuur van Broek op Lrngendijk er al over onderhandeld bad- d n. Maar die onderhandelingen waren afgebroken

Schager Courant | 1916 | | pagina 1