Schcger Courant. in vast Werkman, Een Baasknecht. Kaasmakersknecht woonhuis mot kapberg, Een flinke Knecht Eenflinke Boerenknecht flinke Arbeiders Een Boerenknecht, Een vast Werkman, voorheen WESSAHEN LAAH, - Wormerveer een huismanswoning timmermansknecht Een Boerenknecht, een flinke stuit Koemest Arbeider gevraagd. Een Pontveerknecht, Zefboer, otii knjcht, met Tosbthooren 2 kippenhokken ip 2IHIU IS IEMUI Vasl Werkman, Timmerlieden Telers gevraagd Algemeene Vergadeiing, DIENSTBODE. Mélotte Ploegen en Eggen Eckert Ploegen en Zaaimachines Richter Motor Dorschmachines Sfille'S Patent Meelmolens Groningen - Haarlem - Leeuwarden - Kampen. GREPPELPL0EG systeem Kuiper, levens le gebruiken ais één- scharige diepploeg. H V Kweekerij.,DuinbDsch Een Dienstbode, D. J. WDIS heef! overgedaan. Afdeetlng ,,'t Zand en Omstr." Magazijn te SCHAGEN Laagzljde 0- 60. ZATERDAG 12 FEBRUAR11916. 59ste Jaargang No. 5744. DERDE BLAD. Brieven uit Engeland. Binnenlandsch Nieuws. Boomgaard to luin mei klein drie mei ren bij J. van Scheijen, en jongens gevraagd, Voerbietenzaad, P. VOS Mz., Aartswoud. N. Y. Koninklijke Fabrieken Lijnzaadkoeken merk ySter" en W L en Soijaboonenkoeken merk W L. zijn Zaak S. HARTMAN. S. HARTMAN D. J. WÜ1S. K. ACKEMA en VAN LIER, Extra spreekdag Zeer belangrijke op Maandag 14 Februari, oi haliwas Een Arbeider, Eene nette Dienstbode. Rpnfau Stroo- en Bietensnijders DCiiiaii Graanmolens en Lijnkoekbrekers Mntfnrpn voor benzine, benzol, petroleum, gas te Schoorl pl.m. 1000 llesschen diverse Wijnen H. W. PISART, Na lang aangedrongen te hebben lende klassen, waaruit de maatscha Londen, 30 Januari 1916. bij de verschil lende Klassen, waaruit de maatschappij is samen gesteld, om toch zuinig te wezen Dij den werk man om bioscoop en gramaphoon, bij zijn patroon om schouwburg en auto, op te geven begint, eindelijk en ten laatste, de Regeering met een voorbeeld in zuinigheid te geven. Is er groot gejuich in den lande? Komen er van alle zijden bewijzen van instemming? Integendeel. Dat men van regeeringswege behoorde te beginnen, dat men van Tioogerhana een voorbeeld moest vellen daarover was ieder het met zich zelf en met zijn buurman eens. En het ontbrak niet aan raad gevingen. Niemand heeft iets tegen een hoog salaris, wan neer hij hetzelf ontvangt natuurlijk. Maar ook kan niemand ooit begrijpen, waarom een ander eep hoog salaris zou genieten, en hij niet. De Engel- .1. _i.wi/.U farfotsTorrnrA 11 u in PPT1 schë ministers mogen zich ontegenzeggelijk in een zeer redelijke belooning voor hun werk verheugen, een zestig duizend gulden per jaar, is, meen ik, zoowat het gemiddelde. Is het te verwonderen dat alle niet ministers en, hoewel Engeland zich kan beroemen op een talrijk kabinet, zijn er toch altijd nog eenigen meer buiten als er in aandringen op bezuinigingen aan die zijde? De kamerleden konden ook nog een duitje geven, of liever, wei geren te ontvangen, en dan waren we al weer een mooi stukje op weg. Vooral omdat, terwijl we de ministers hij tientallen tellen, de kamerleden bij honderdtallen gaan en een aardig stukje over de helft van duizend komén. Maar de ambitie bij de betrokkenen was niet groot. En sommigen rekenden ons voor, dat het stoppen of liever verminderen, van al die salarisjes den oorlog maar een paar dagen aan den gang kon houden, d. w. z. de kosten er van dekken. Thans is de regeering zelf met een voorstel ge komen. De museums zullen gesloten worden, een paar uitgezonderd. Het Britsch Museum, de Tate Gallery, het Matural History Museum en nog ver scheidene meer gaan dicht. Potdicht, met uitzon dering, gelukkig, van de leeszaal van het Britsch Museum. Gelukkig, zeg lk, in de eerste plaats voor mijzelf, en in de tweede plaats voor een meneer, die er altijd is. wanneer ik er kom, en er vermoe delijk ook vaak zal zijn, wanneer ik er niet ben, en die ik er nog nooit iets anders heb zien doen dan slapen. Een storm van verontwaardiging is opgegaan. Waarom de museums sluiten, wordt gevraagd. Bezuiniging? Zeker, daar zijn we voor. Maar hoe veel zal die bezuiniging bedragen? Zeshonderd duizend gulden per jaar, zfegt de regeering, met een gezicht, alsof ze wil zeggen: „Hoe vind je dat nu wel? Als we dat doen zijn we er boven op." „O zoo," zeggen de critici, „en als we jullie salarissen verminderen, zal het bedrag den oorlog maar een paar dagen kunnen bekostigen? Welnu, het sluiten van de museums zal ons net 10 minuten verder brengen." Tien minuten! 't Is niet veel, als 't waar is, en nagerekend heb ik het niet. Maar 't brengt ons, aangenomen dat de berekening goed is, toch tien heele minuten verder, en daarbij nog aangenomen dat het tien minuten zijn, waarop net Engelsche leger «it te eten want alle tien minuten zijn, dunkt mij. lang niet even duur moet het een heerlijk idee zijn te weten, dat al die borden leeg en al die magen vol worden, zonder dat het ons een cent kost En bovendien, we kunnen nog meer doen. De Wandsworth Borough Council heeft besloten, om (feen kinderboeken meer uit ie leenen in de public ïbraries. Dat brengt nu misschien wel niet zooveel op, maar 't heeft in elk geval dit nut, dat het den kinderen duidelijk maakt dat oorlog geen pretje is, en dat we er allemaal onder behooren te lijden. De kinderen, die nu niet stil in een hoekje kun nen zitten om een of anderen ïndianenhoofdman te vergezellen op een scalpenjacht, zullen 't vader en moeder gauw te bont maken en de deur worden uitgestuurd. Ze zullen gaan naar de parken, waar de volgende maanden ae natuur van plan is uit te komen, alsof er geen oorlog bestaat. En ze zullen hun kinderoogen verlustigen bij het zien van de eerste voorjaarsbloemen, de crocussen, de hyacinten en tulpen. Mis, glad mis! Ze mogen het gras zien groeien, maar bollen zijn er verleden herfst niet geplant in de parken en Regent's Park en Hyde Park, en ook de prachtige tuinen van Hampton Court zullen zich zelf niet herkennen in Maart en April. Waarom ook.-' Dat brengt onze tien minuten toch minstens op elf. De ,;Nation" vergelijkt de handelwijze van de regeering in het sluiten der museums bij die van een millionnair, wanneer deze, opmerkende dat hij duizenden guldens per dag uitgeeft aan kleeding, voeding enz., besluit om te gaan bezuinigen, en zijn krant afschaft Een bezuiniging van 27, cent per dag. Maar dat is niet alles. Het feit aat de millionnair juist zijn krant zou afschaffen, en niet zijn sigaren, of zijn wijn, zijn auto's of zijn bediende, is van Deteekenis. De museums worden gesloten. Als er aan één deel van ons lichaam voedsel ont houden moet worden, laat het dan aan de her- sfenen zijn. Zeer waarschijnlijk zullen we spoedig toe zijn aan een soort van papiernood, wat ongetwijfeld zal helpen, om onze hersenen op dieet te stellen. De Observer verzocht in zijn uitgave van vanmorgen ingezonden stukken voortaan zooveel mogelijk te beKorten, daar het formaat van de krant ver kleind zal worden. Dit is, op zich zelf genomen, een felicitatie waard. Want een krant als de'Ob server kun je eigenlijk alleen maar lezen, zonder een ander tot last te zijn, in een stationwachtkamer of, liever nog, midden op de hei. In een gewone huiskamer is het ondoenlijk, zonder ramen en, deur open te zetten. Evenwel, dit heeft met de kwestie niets te maken. De Observer wordt kleiner, en de Daily Chronicle, die al veel kleiner is, zal waarschijnlijk nog weer kleiner worden, of misschien ook, zijn prijs ver- hoogen, allemaal, omdat het papier zooveel duurder gaat worden. Wat per slot van rekening weer hier op neerkomt, dat onze arme hersenen er onder moeten lijden. Aangenomen natuurlijk, wat sommi gen misschien zullen betwijfelen, dat de kranten voedsel, en niet iets anders voor de hersenen op leveren. De Strandmagazine, zeker ieder van de lezers van de Schager Courant wel bekend, heeft zijn prijs van 227, cent op 30 cent gebracht. Misschien zal iemand zeggen, dat dit Magazine altijd al 30 cent heeft gekost, want dat er opstaat 6 pence. maar dan heeft hij het mis. Als er op een boek of tijfschrift een prijs staat, beteekent dat niet, dat dht boek of tiidscnrif werkelijk zooveel kost. Nee, daar mag je 25 o/0 aftrekken, als je zoo vlug bent in het hoofd- rekenen, zoodat 30 cent beteekent 227», en_ f2.10 een heel gewone prijs voor boeken f 1.575. Behal ve als er drie letters achter den prijs staan, delet ters net, want dan betaal je voor net boek precies wat er op staat. En die drie vervelende letters heeft de Strandmagazine in zijn Februarinummer achter den pnj» 6 pence gezet. Q« overal bekende uitgave Everyman's Library, die nu reeds meer dan 700 werken telt, heeft deze week haar prijs van 60 op 66 cent gebracht De winkeliers komen ook voor een moeilijkheid za£..mee te geven, waarin je het zelf kon dragen. Tijdens dén oorlog is dat veranderd. Het aantal werkkrachten verminderde hoe langer hoe meer. en de vrijgevigheid van winkeliers op het gebied van „bags" werd steeds grooter. Wat we nu zullen moeten doen, is me een raadsel. Zelf komen met een koffer denk ik. Je kunt toch moeilijk aardap pelen meenemen in je hand. Evenwel, als het moet, zullen we het goedmoedig doen. En diegenen van ons, die een kinderwagen rijk zijn, zullen hun weelde nooit zoo goed besenen als dan. Vermoedelijk zullen dan ook de ingezete nen van de kinderwagens geen bezwaar maken tegen de onverwachtpn vermeerdering van wat zij, zonder twijfel, zullen aanzien als „speelgoed en lekkers". VERKOOP HOLLANDSCHE KOEIEN. De landbouwkamer voor Westfalen heeft, met het oog op de enorme behoefte aan weidevee, een groot aantal koeien uit het overstroomde deel van Neder land aangekocht, om deze dieren op enkele plaatsen in 't openbaar te veilen. Alleen Westfaalsche landbou- WHOOI°gen '£00PeTS °Ptre^en- Aangezien gebleken is dat nog voorraden hooi aan het verbruik in het binnenland worden onttrokken, welke handelwijze blijkbaar gegrond is op verwachting dat de uitvoer van hooi nog zal worden toegestaan, brengt de Minister van Landbouw ter kennis, dat vergunning voor uitvoer van hooi niet zal worden gegeven. TRAGISCH. Te Achterveld, bij Barneveld, is de 78-jarige weduwe B. Boers en in een pot met kokend water gevallen en aan de gevolgen daarvan overleden. UIT PURMEREND. Van "hooger hand is order gekomen om de groote sluis met een basaltdam te dichten en de kleine sluiis door schotbalken af te sluiten, waarmede reeds is Sfen- gevangen. Doe! is hierdoor Schermerboezem te ont lasten van het met geweld door de sluis stroomende water uit Waterlands boezem. Gevolg zal nu zijn dat de stand van Waterland belangrijk hooger zal rijzen, wat reeds nu in dien korten tijd merkbaar is, en wel ongeveer twintig centimeter. Indien nu IJmuiden maar behoorlijk kan spuien, zal de hoogtestand niet zoo'n vaart loopen. UIT NIJKERK. De commissie die te Nijkerk zitting hield voor het ontvangen van schade-qpgavpn, schat de totale schade op f 140.000, terwijl door het watersnoodcomité is in gezameld een bedrag van ruim f 13000. TAAI LEVEN. Bij den veehouder De Boer in d« Belmermeer (Rans- dorp) ontdekte men bij het weghalen van dood vee, twee katten boven in den hooiberg. De diepen hadden daar sedert de overstrooming 25 dagen zonder yoedsel doorgebracht. TRAGISCH-KOMISCH., Het volgende heeft zich te Erp voorgedaan: Voor drie weken deed daar het gerucht de roadie, dat 's avonds met het lossen een knecht van „De Ba tavier" bij het aan wal stappen achterover viel, in het kanaal terechtkwam en verdronk. Het was de kost winner zijner moeder, die in Amsterdam woont. Direct ging de politie aan het afdreggen, doch tevergeefs. Ook was dadelijk aan "de moeder geseind, die spoedig te Erp op het raadhuis Terschoen om iet: van Li«r loon te vernemen, wellicht om zjjn lijk te zien, muur het was een vergeefsche reis: het lijk werd niet gevonden. En daar komt dezer dagen op eens het bericht, dat bedoelde knecht gezond en welvarend vertoeft in Am sterdam. Wat toch was het geval, zooals men zegt* Bij een twist aan boord was hij in het water geworpen. Goed zwemmer zijnde, was hij spoedig aan wal. keerde niet weer naar de boot terug, doch zocht een goed heen komen naar Amsterdam. Gir. Ct. VEE UIT HET OVERGESTROOMDE GEBIED. De laatste koeientransporten uit het overstroomde go- bied werden via het abattoir te Amsterdam naar Dui'sch- land uitgevoerd. Ruw geschat rekent men, dal ongeveer 10.000 stuks vee uit de ondergeloopen polders naar Duitschland verhuisd zijn. Met het uitzagen der cadavers, wélke zooals men weet ter voorkoming van eventueele vleesehknoeierijen, aan het abattoir vernietigd worden, komt men lang zamerhand gereed. Eergisteravond werden wederom een veertigtal koeien- lijken voor de vernietigingsovens afgeleverd. In 't begin der volgende week verwacht men aan het abattoir de laatste zending. In 't geheel zullen dan ongeveer 350 cadavers door de ovens verwerkt zijn. ONTROUWE POSTBEAMBTE., Te Amsterdam heeft de centrale recherche van het hoofdbureau een brievenbesteller aangehouden, die zich brieven met geldswaardigen inhoud had toegeëigend. Het was herhaaldelijk voorgekomen, dat brieven met een dergeliiken inhoud vermist werden in een bepaal de wük, Overtoom en omliggende omgeving. Dit rif den chef der centrale recherche, hoofdinspecteur A. Heeroma, aanleiding, aan een paar rechercheurs op te dragen met deze vage aanwijzing hun voordeel te dom. Bij hun nasporingen kregen de politiemannen argwaan tegen een besteller, van wien zij te weten kwamen, dat hif nogal veel geld uitgaf voor particuliere genoe gens. Zij hielden hem goed in 't oog en zoo zagen ze hem Woensdagavond, nadat hij uit zijn dienst was thuis- gekeerd. opnieuw uitgaan. De man ging een banket bakkerswinkel binnen, kocht daar een paar rollen cho colade en betaalde met een bankbiljet van vijf en twin tig gulden. De rechercheurs vonden hierin aanleiding den man te arresteeren. Bij fouilleering werden werden nog drie dergelijke bankbiljetten op hem bevonden. De nummers van een dezer biljetten kwamen overeejn met die van een biljet, dat uit een brief vermist werd'. Bovendien "had de aangehoudene nog een aantal onge bruikte postzegels bij zich; vermoedelijk uit een brief ontvreemd; voorts had hij een abonnementskaart van het Concertgebouw ten name van een ander in zijn bevatte geen 'geldswaardigen inhoud. De aangehoudene legde een volledige bekentenis af. Hij is gehuwd en vader en reeds veertien jaar in dienst der posterijen. Het op oneerlijke wijze verkregen geld besteedde hij voor zijn particuliere genoegens. Hdbl. KEUKENZOUT VOOR TUBERCULOSE-LIJDERS. Het is bekend, dat aanhoudend transpireeren zeer af mat en een gevoel van groote vermoeidheid veroorzaakt. Vooral longlijders kunnen daarvan veel last hebben, spe ciaal 's nachts. Daar het vocht, dat uit de poriën van het lichaam dringt, zout bevat, is men de afmatting, die zich bij sterke transpiratie openbaart, gaan toeschrijven aan het zoutverlies van het lichaam. Een Duitsche arts, dr. Linek. heeft nu bij verschillende longlijders proeven genomen met gewoon keukenzout en hiermee uitstekende resul taten gekregen. Ook diende dr. Linck het middel toe aan soldaten, voor deze op marsch gingen. Bij terug komst bleek had, dat de mannen, aie zout gebruikt hadden, veel frisscher en minder warm waren, dan die het niet gekregen hadden. Voor de soldaten was een theelepel zout yoldoende. Er biedt lich aan, ##n flink per soon, als: foed bekend met de bouwerij en ijkomende machinerieën. Br. fr. lett. L.D. Hulppostkantoor, Wierin- gerwaard. Gevraagd tegen 1 Maart: kunnende melken, bij J. VRIES Keinsmerbrug. Gevraagd die goed kan melken en met paarden om kan gaan bij A. VISSÊR, stal houder,' Schagen. Gevraagd, tegen half Maart a.s.: ('t liefst met aankomende zoon) die kan ploegen, zaaien en met paar den omgaan. Adres: den heer W. G. v. d. BIJL, Nieuwe weg, Groote ITpolder, SÏoterdijk. gevraagd aan de stoomzuivelfa- briek „Westfriesland" te Abbekerk. Zich te vervoegen bij den directeur G. STAPEL Jz. te Lambertschaag. Uit de hand te koop een net sterk morgen besl grasland. Br. lett. X. Bureau van dit blad. Te koop: wegens verandering \an zaken, een zoo goed als nieuw b'j N- LA MIN G, Veenhuizen O.- Niedorp. Te koop: bii C. NIEUWEBOER, Groetpolder, Winkel. BAL Groote Keete, Callantsoog. Terstond gevraagd: goed kunnende ploegen en rijden, tegen hoog loon. bij C. D. van Wieringen, Zuidwijkermeerpolder' Beverwijk. Gevraagd, met 1 April, een: "ieuwe woning disponibel, bij M. OVER, Verlaat, O. Niedorp. GEVRAAGD: goed kunnende melken, tegen hoog loon, bij H. Bood, Langerei* gem. Hoogwoud. gevraagd. Betonwerken. Fabriek mtjewmkel Direct aan de Conserven- Vleeschwaren- fabriek van P. Verburg te Noord- Scharwoude. Gevraagd, tegen 1 Maart: goed kunnende melken, bij K. Los, Koegras, Gevraagd, tegen 1 Maart: goed kunnende melken. Zondags niet te spreken, bij G. DoekesJbz., Haringkarspel. van éénjarige Tuinzaden voor Zaadoogsf 1916. Aangebodenle kwal. eigen teelt Rosa Jaapjes A f 0.96 per Kilo. Groene A f0.96 Per 100 Kilo f92.-. IN ZADEN. opgericht 1761. Voedert uw Vet met d« lutrere murws uitmuntende door hoog elwtt- en Tet|r*halt*>n graeta va*€i»#a- w aarde. Kere-Diploma Parija 1900/ Negen gouden medailles. Ondergeteekende deelt zijne ge achte clièntèle mede dat hij aan den heer Hij zegt hartelijk dank voor het in hem zoo ruimschoots gestelde vertrouwenen beveeltzijn opvolger ten zeerste aan. Naar aanleiding van boven staande Advertentie maak ik be kend, dat ik de zaak van den heer heb overgenomen, en de zaak op den welfden voet zal voortzetten. Hopende dezelfde gunst en ver trouwen te mogen genieten als mijn voorganger zoo beveel mij bij u ten zeerste aan Aanbevelend, Uw dw. dr. TANDARTS, zullen Woensdag 16 Februari van 9—4 uur een houden, voor operatieve behande ling, vullen, enz. Adres„Het oude Slot," Schagen. Uit de hand te koop met 4 H. A.. 76 Are Wei* en bouwland, nelegen ;ian 't Paadje, gemeente Nieuwe Niedorp. Te bevragen bij C. OVER Klz", te Oude Niedorp. van den Bond van Melkveehouders. voormiddags 9Vj uur, in 't lokaal van den heer G. A. DE WIT te -t Zand, Bespreking te bedingen prijzen voor het nieuwe contract Zeer gewichtig, Komt allen ter vergadering I Ook niet-leden worden verzocht deze bijeenkomst bij te wonen. Namens het bestuur W. JIMMINK Hz., Secretaris' Gevraagd een: bii T. TOES, timmerman, Groote Keeten. Biedt zich aan oed bekend met boerderij en ouwerij. AdresP. Vader, Lands welvaren, Schoorldam. TE KOOP: bij C. Bakker, Stolpen, Schager- brug. Tegen 1 Maart'a.s., wordt ge vraagd bekwaam ploeger, liefst met zoon, door K. Breebaart Jzn, Casualita te Winkel. D. Rezelman, Hötèl „de Toelast" Alkmaar, vraagt, tegen 15 Maart of eerder Zelfstandig kunnende werken. Loon f 140.—. vrije wasch en verval. 1TIU1UI £11 en br0Dgas. zijn enkele der vele specialiteiten der Zorg tijdig te bestellen, anders wordt ge tfrty Z"k teleurgesteld. Wegens geringe verzending naar net Buitenland wordt ieder er attent op gemaakt dat de kweeke- rii ruim voorzien is van groenblii- vende en BLOEMHEESTERS, RO ZEN, VRUCHTBOOMEN, prachti ge HAGEBEUK en ander HAAG PLANTSOEN. Profiteert van de gelegenheid. Bij den op Maandag den lien dezer in hef lokaal ..Cérès'* door den deurwaarder v. d. Kamp Ie houden verkooping zullen worden gepresenteerd. Van deze soorten zijn reeds meermalen in „Cérés" mei succes verkocht. Gevraagd P. G. op een nader overeen te komen loon met vrije woning. Klein gezin geniet de voorkeur. Zuch aan te melden bij C. J. Vermoet te West einde bij Anna Paulowna. GEVRAAGD: liefst, kunnende melken of gen het te leeren, bij G. Schagen. ene- LEERAARBOEKHOUDEN M.O. Toussaintstraat 16, ALKMAAR, leidt op voor praktijk en examens, beveelt zich aan voor 't inrichten en contrdleeren van administraties en hel opmaken van balansen.

Schager Courant | 1916 | | pagina 11