a.WMs'nss1h-1"4 "d De Oorlog. Gemengd Nieuws. Plaatselijk Nieuws. Ingezonden Stukken. Marktberichten. Predikbeurten. Binnenlanascii Nieuws. FaS m OMv"* 8B'« »'W-' AKHE MUSSCHEN. In fle vergadering van den raad van Vlijmen is een wijziging der begroeting aangenomen, die wel een eigenaardig karakter draagt. Door het raadslid Van Engelen was in del vorige raadsvergadering geklaagd over het reusachtig leger van musschep, dat zoo veel schade aanricht voor de landbouwende bevol king en gevraagd of daar geen middel tegen tevinden was. B en W. kwamen nu met helt voorstel om vijftig gulden op de begrooting uit te trekken ter bestrij ding der musecben. Dit bedrag ia bestemd om bestefcd te worden centsgewijzie, dat wil zeggen: elkeen, die ëëu musschenkop inlevefrt, wel te verstaan een kop van een vliegende musch, niet van een, kleintje mët ëën nog kalen kop, die mogen, volgens dein Vlij- mënschën Raad versmachten en verhongeren in hun nest, als Me koppen dejr zorgzame oudjes op het ge meentehuis zijn gebracht op het gemeentehuis in levert ontvangt de somma van.... een cent. Mëi dië vilftig gulden hopen de vroeden aldus vijfduizend muesohen om 2eep te helpen. Men raadde aan, de nesten dér beestjes te verstoren en vooral werd dë hoop gevestigd op de schooljeugd, die zal gaan. wed ijveren om zoo veel mogelijk musachen te dooden. De heer Van Heesbeen brak nog een lans voor" de musschën, die toch ook veel rupsen en ongedierte uit de hoornen pikken, maar zijn stem was die "eens roe pende in de woestijn. Of de wet het toelaat, werd Bevraagd. Men wi6t het niet. Toch zijn de vroeiden van Vlijmen niet in conflict met de Vogelwet van 23 Sept. 1912, waarbij in de toe lichting op art. 1, onder de schadelijke vogels voor land-, tuin- of bosclibouw of voor de visscherij, ook de musch is opgenomen. (Tijd) DRIE MILLIOEN. Over het betaalkantocr te Broek op Langeimijk (betaalmeester de hhheer W. Dirkmaas Jz.) werd in dit seizoen, dat is vanaf Juni 1915 tot heden, voor verhandelde groenten uitgekeerd een hdrag van drië millioën gulden. AANSTAAND OFFENSIEF. De Gazetta del Popoio van Turijn verneemt uit Saloriki, dat de loopende geruchten omtrent een aanstaand offensief der geallieerden juist zijn. Vol gens inlichtingen, verstrekt door een Fransch staf officier, bedraagt het aantal der lot op heden te Saloniki gelande manschappen 250.000, waarbij niet inbegrepen zijn de Servische contingenten, die daar nieuw geformeerd ztjn en wier aantal nog dagelijks door van Korf ce komende eenheden, versterkt wordt D transporten der landingstroepen worden onafgebroken voortgezet, zoodat men bij het offensief over min stens f'00,000 man Zal beschikken. De troelpen van de tegenpartij bedragen op het oogenblik hoogstens 200.000 man, en veel meer kan men er niet been brengen. De operaties, die generaal Sarail van Saloniki uit deukt te ondernemeta, zijn drieledig: de bezetting van het Wardar-dal, hét doorbreken van het Bulgaar- sche front, en eindelijk de bedreiging van den groo- ten weg naar het Oosten. Men heeft groote verwach tingen van deze ondernemingen, daar zij zullen samenvallen, heet het, met elen gemeenschappelijk offensief op a'le fronten, dat waarschijnlijk begon nen zal worden in de tweede helft van Maart, als de sneeuw zal zijn gesmolten en dé voorjaarszon de heirwegën gedrocgd zal hebben. EEN WAARSCHUWING VAN KEIZER WIl.HFI.M AAN HET ADRES VAN ROEMENIé. Uit Boekarest, 11 Februari. De Roemednsche bla den melden, dat keizer Wilhlm na afloop van ht ban kët to Nisj tot tsaar Ferdihand en ministelr-president Radoslavof, in tegenwoordigheid van tal van Bul- gaarscho militaire autoriteiten, gezegd zou heb ben: Als Roemenië niet ziet, wat België heeft ge- lëdën, orrdat het er te ver van af ligt, dan heeft het, geloof ik, wel gezien, wat Servië, waaraan het grenst, geleden heeft. Als die les nog niet voldoendë is gweest, dan hébben wij met dé Bulgaren en de Turken een leger, dat groot genoeg is om den Donau over to trekken en ik héb hooren zeggetn, dat de afstand van den Donau naar Boekarest slechts 60 K.M. is. I Van een lonaen vlieaer. voor Franschen -15-» uvavi UHkCll 1U CC 11 U111U1CC1 Fransch eomminiqué van de krijgsverrichtingen eervol vermeld is. Guynemer, die steeds een een dekker gebruikt, waarbij hij tevens zelf het machine geweer Destuurt, heeft officieel reeds vijf Duitsche vliegtuigen naar beneden geschoten. In zeven maanden is deze jeugdige vrijwilliger, die vijfmaal door verschillende keuringscommissies afgekeurd is, omdat hij, naar zijn lengte gerekend, te weinig woog, van gewoon soldaat sergeant geworden en heeft de militaire medalje, het legioen van eer en het oorlogskruis met vier palmen verdiend. Toen de oorlog uitbrak studeerde Guynemer te Parijs, hij heeft zich toen terstond als vrijwilliger aangemeld en werd naar Pau gezonden om er zich als vlieger verder te bekwamen, want in het geheim had de jongen al reeds vroeger gevlogen, tegen den zin van zijn vader, die deze sport voor zijn zoon te gevaarlijk vond. Zijn grootmoeder, zoo weet het Journaal te vertellen, "haa den jongen student geld gegeven om te leeren vliegen. Zij heeft aan een re, acteur van het Journal verteld, dat haar kleinzoon een heel aardige bescheiden jongen was. Eens toen hij bij haar op bezoek kwam, zeide het oude dametje, dat heel slecht begint te zienJongen, heb je daar nu een vlek op ie jas gemaakt? Nee, grootmoeder, antwoordde de kleinzoon, dat is het legioen van eer. Natuurlijk prijkt het portret van den moedigen vlieger in het Journaal: een tengere, lange jongen, met een aardig gezicht DE ENGELSCHE KRUISER ARETHUSA OP EEN MIJN GELOOPEN. Uit LONDEN, 14 Februari. De kruiser 'Arethusa is op de Oostkust van Engeland op een mijn geloopen. Men vreest dat,het schip geheel verloren is. Er zijn 10 opvarenden verdronken. DE AMIRAL CHARNER VERLOREN. Uit PARIJS. 14 Februari. Het verlies van den krui ser Amiral Charner, die door een Duitschen onder zeeër is geraakt, wordt bevestigd. Uit de Syrische kust is een vlot a angefroffen, met 15 matrozen, waarvan er nog maar één in leven was, die verklaarde dat het schip op 8 Februari, des ochtends om 7 uur, is ge torpedeerd De kruiser zonk binnen enkele minuten zonder booten te kunnen uitzetten. BEZUINIGING. In het werkhuis te Boston (Engeland) zal voortaan worden bezuinigd; zoo hebben het de regenten besloten. Overgeschoten aardappels komen den volgenden maal tijd als gebakken aardappels weer óp tafel. De vleeschporties voor de verpleegden worden kleiner; na tuurboter wordt afgeschaft en vervangen door margarine. Maar de bezuiniging, die thans in vele pngelsche huishoudens en inst<°'!J te worden, behoeft die thans ngen steeds meer regel schijnt men niet uitsluitend bij de la gere standen of in gestichten te zoeken. Zoo Jezen wij, dat b.v. de bisschop van York ten dezen een WA/wkttftl J 11 - hooge geestelijke heeft zijn de helft teruggebracht, en al voorbeeld geeft Deze huishoudkosten lot opIWUIOUII^ CU. £11 wat hij bespaart, wordt belegd in de oorlogsleening (hetgeen lang geen slechte belegging is en zeker 5 pet geeft) Hij vindt, dat alle Britten met goede inko mens <ïat voorbeeld moeten volgen. Men mocht ook wel eens de nationale zelftucht van de Duitschers tot voorbeeld nemen vond de HERTEN TN DEN HARZ. Er wordt thans in Duitschland van verschillende zijden geëischt, dat men meer gebruik zal maken van de groote wildvoorraden, voor de volksvoeding. "De Goslarsche Zeitung geeft een overzicht van de menigte wild, die er op het oogenblik in den Harz is. In 25 Houtvesterijen moeten meer dan 6000 herten zijn. Dit is in ieder geval de meening van de deskundigen. Deze ichatting betreft slechts de houtvesterijen, waarvan men jenigszins een overzicht had. Zij zullen echter ook wel die zijn, welke het meeste wfid bezitten. In den Harz alleen heeft men dus een groote menigte herten, waarvan naar het oordeel der vaklieden, twee derde zeschoten zouden kunnen worden. Alleen de Harz zou dus een niet onbelangrijke rol kunnen spelen voor de volksvoeding, vooral, als men er nog do groote voor raden in de zwijnenparken bij rekent. Het schieten van al dit wild zou ook daarom van groot ^belang zijn, omdat- de herten in den winter en de zwijnen het geheele jaar door gevoederd worden. Ook in dit opzicht zou het dus' tot groote besparing leiden ORTHOPAEDISCHE NIEUWIGHEDEN. In een zitting van de Orthopadische Gesellschaft in den Rijksdag te Berlijn heeft professor Sauerbruch uit Zurich een lezing gehouden over een willekeurig be weegbare kunsthand. Reeds vroeger is geschreven over proeven van Sauer bruch om een kunsthand in beweging te brengen door de spieren van de na de amputatie overgebleven stomp. Sauerbruch heeft intusschen in een oorlogshospitaal zijn proeve voortgezet en heeft technisch steeds betere re sultaten bereikt. Het is hem gelukt een plastisch ver anderde stomp bovenarm een hefkracht van tien kilo gram te geven. Een spiercomplex uit de buigers van de stomp van den benedenarm verricht een arbeid van gemiddeld dertig -tot vijf en veertig kilogram. Door oefening kan deze kracht zelfs nog worden vergroot. Een professor in de mechanica Stodola construeert de kunsthanden, die voor dit doel bijzonder worden in gericht. De vingers worden door een band zonder einde bewogen. Het overbrengen van de kracht op eiken vinger is van de houding van de andere vingers on afhankelijk. Op deze wijze is het mogelijk voorwer pen. "Onverschillig van welken vorm, geheel te om vatten, daar de vingers zich om de onregelmatige op pervlakte kunnen sluiten. Sauerbruch bracht een uit voerig verslag uit over de plastische operatie, die Tioo- dig is, om de bron van kracht te vormen, die zoo mo gelijk uit een groep van pezen en spieren van de buig en trekspieren gevormd moet worden. In de meeste gevallen wordt slechts één bron van kracht gevormd. Bij bovenarmstompen wordt echter een tweevoudig spier complex gemaakt. Moeilijkheden leverde eerst de ver binding van het spiercomplex met het mechanisme van de kunsthand. Deze heeft men daardoor verkregen, dat de spier- complexen door een tweede operatie vereenigd worden én in het achterste gèddeelte een door huid goed over dekt kanaal gevormd wordt. Door dit kanaal wordt een stift van ivoor van één centimeter dikte gelegd. Aan de uiteinden van deze stift is een metalen boog bevestigd, die in het midden een ring draagt. Van dezen ring uitban elke trekking van h$t spiercomplex gemakke lijk op het mechanisme worden overgebracht. De pro these zelf moet zoo gemaakt zijn, dat zij bij stompen bovenarm in den schoudergordel of in een rompgor del rust, die zich plat tegen het lichaam aansluit. Bij stompen van den onderarm gaat de prothese tot op den bovenarm, waar zij zoo vast gemaakt moet worden, dat zij niet verschuiven kan. Op deze wijze krijgt het geheele bewegingstelsel de noodige vastheid. Door het binnenste van de arm-omhulling gaat naar de vingers een harde, maar fijne staaldraad, die met den kracht- beugel van de stomp gemakkelijk in verbinding gebracht kan \Corden door een vedersluiting. Aan het uiteinde van dezen draad in de hand gaan draden of onmiddellijk of door een katrol of hefboom naar de vingers. Iedere verkorting van het spiercomplex heeft een verkorting van den draad ten gevolge en daardoor een sluitbeweging van den vinger. Dé hana wordt passief geopend door veeren. Is de kunsthand goed geconstrueerd, dan kan de inva lide door de spierkracht van zijn stomp nog aanzien!- lijken arbeid verrichten. De sluitkracht van de vingers van een kunsthand is zoo groot, dat men ze nauwelijks met geweld open kan maken. Daaruit blijkt, dat de invalide voorwerpen ook met veel kracht kan aanpak ken en vast houden. Met oefening is er veel te berei ken. Reeds na twee, drie weken kunnen de patiënten dingen doen, die zij in het begin voor onmogelijk gehou den zouden Rebben. Het belangrijkste ls, dat zij «in elke positie in staat zijn de hand te openen of te sluiten. Proefssor Sauerbruch waarschuwde er tegen de kunst hand met de natuurlijke hand te vergelijken. Een kunst hand blijft nu eenmaal een kunsthand. De groote voor- deelen van de levende hand, baar gevoel tast- en spier- zin zijn nooit te bereiken. De spreker was yan meening, dat-een combinatie van goede arbeidsprothesen met ae nieuwe methode een grooten vooruitgang bet eek ent. BENOEMING. Benoemd tot Evangelisatiepredikant in Noordholland dr. D. E. Boeke, thans Herv. predikant te De Cocks- dorp op Texel. Dr. Boeke zal te Schagen komen wonen en di&r en te Breezand zijn arbeidsveld vinden. PROVINCIALE STATEN. Vanwege de S.D.A.P. zijn candidaat gesteld voor de Provinciale Staten in het district Schagen de heeren A. G. A. Verstegen te Helder en P. van Zoonen te Zuidscharwoude. Geachte Redactie 1 Mag ik langs dezen weg aan het Bestuur der afd. Zijpe der HolL Mij. .yan Landbouw dank brengen voor zijne volledige opheldering inzake de collecte voor den Watersnood. Mij dunkt, het kan ook san dat Bestuur niet anders dan welkom zijn geweest door mijn vraag de gelegenheid te hebben gekregen, de geruchten tegen te spreken, die anders wellicht bij sommigen inderdaad in wantrouwen voedsel gevonden of daaraan voedsel gegeven hadden. Redenei^ zoowel van zakelijken als persoonlijken aard nopen mij, ooWhans weder te teekenen, met beleefden dank, M. de R.I Uw d.w INWONER V'A.N ZiJPE. 14 Februari 1916. TELEGRAFISCH WEERBERICHT, naar waarnemingen verricht in den morgen van den 15en Februari 1916, medegedeeld door het Koninklijk Meteorologisch Instituut te De Bilt. Hoogste barometerstand boven 760 te Zuid-Duitsch- land, laagste barometerstand 738.5 te Christiansund. Verwachting tot den avond van 16 Februari. Meest matige tot krachtige wind uit W. richtingen. Veranderlijke bewolking. Waarschijnlijk regen of sneeuw buien. Iets zachter. ALKMAAR, 14 Febr.. 1916. Aangevoerd 11 koeien en ossen f 220 a 360, 8 vette kalveren f 70 a 170, per K.G. f 1.60 a 2 125 nucht. kalveren f 12 a- 30, 71 magere schapen f 18 a 40. 457 vette varkens 56 a 102 ct. per ned. pond, 10 magere varkens f 28 a 34. AMSTERDAM, 14 Febr. 1916. Ter veemarkt waren heden aangevoerd 501 vette koeien, waarvan de prijzen waren: le kwal. 96 a 100 ct., 2e kwal. 90 a 95 ct. 3e kwal. 85 a 89 ct. per K.G.. 89 mejk- en kalfkoeien f 300 a 380, 203 nucht. kalveren f 24 a 32 32 6chapen f 25 a 40. 451 vette varkens, geen handel. WARMENHUIZEN. Witte kool f 5.30, uitschot per zak f 1.19 a 1.45, NOORDSCHARWOUDE. Roode kool^ f 4 a 10, gele kool f 1.70 a 13.20. Deen- sche witte f 4 a 12, uien f 6.50 a 7, gele per zak f 3.40 a 4, Deensche witte per zak f 3.50 a 4.50. Deen- sche witte per wagon f 900 a 903. Dinsdag. Roode kool f 1.50 a 7.40, gele kool f 1.20 a 6.30. Deensche witte f 1.10 a 6.80, uien f 7, Deensche witte per zak f 3.60 a 4.40, Deensche witte per wagon f935. BROEK OP LANGENDIJK. Maandag. 80 Bloemkool f 5, 1600 roode kool f 2.10 a 5,10, 1100 gele kool f 13.40. Dinsdag. 1000 Roode kool f 1.10 a 4.80, 5600 gele kool f 1.20 a 5.80, 2100 witte kool f 1,20 a 4.60, 30 zak roode f 5.50, 110 zak witte f 2.80 a 4.54, 34 baal uien f 7 a 7.30. WOENSDAG 16 FEBRUARI 1916. NEDERI.ANDSCH HERVORMDE GEMEENTE te: Barsingerhorn, nam. 7 uur. Ds. Spaargaren van Zuid- Schermer. DONDERDAG 17 FEBRUAR 11916. EVANGHUSATHZ te: Breezend, nam. 7 uur, de heer *H. Woltman te Nieuweroord. GEMEENTE SCHAGEN. Geboren: Pieter Jan. zoon van Johan Pieter Meurs en van L)ifiuwertje Maria Kaan. Zondagavond had in de kolfbaan van den heer C. Bregman het aangekondigde concert plaats, ten bate van de slachtoffers van den watersnood, door de Scha- ger Orchestvereenigmg, directeur de heer Jac. Jansen- De zaal was goed bezet. De aanwezigen hebben er een paar genotvolle uren kunnen doorbrengen. Was de ver wachting hoqg, ?e is niet beschaamd. De Scbager Or- chestvereeniging bezit in den heer Jansen een uitnemend dirigent, die met de leden zijner vereeniging, keung sa menspel weet te verkrijgen. Vooral de Dramatische Ou verture van den directeur zeiven .en Serenata Sor- rentina van Jozeph Rico, oogstten een welverdiend ap plaus, om van de andere numpiers maar te zwijgen. De liederen op het programma vermeld, je zingen door het Schager dubbel gemengd kwartet, zijn niel uitgevoerd, tengevolge van noodzakelijke afwezigheid van sommige leden. Daarvoor werden andere gezongen, waar van ons Ave Verum 'en Zondagsvree tiet meest bekoor den. Het was wel (e merken, dat het koor zich soms behelpen .moest. Dit heeft echter niet belet, dat de avond uitstekend geslaagd is. Jammer was, dat het genoegen van velen in het publiek gestoord werd door het hinderlijk gedrang van enkelen, die hun fatsoen niet konden houden. Waarom worden zulken niet uit de zaal verwijderd? ÜAMAKAH6FEL. Boven ons raadsverslag voorkomende in het no. van Zaterdag, stond vermeld Raad van Oudkarspel. Den opmerkzamen lezer zal ontdekt hebben, dat dit Ha renkarspel moest zijn. SCHOORLDAM. De heer E. Blom, brugwachter alhier, is benoemd tot len havenmeester te Urk. NIEUWE NIEDORP. De nu ruim drie jaren bestaande Jongelieden Ge- heel-Onthoudersbond hield Zondagmiddag 13 Februari éen propaganda-vergadering ten lokale van den heer Kooiman alhier. Presidente, mej. M. Brugman van Wormerveer, die de bijeenkomst opende met een welkom aan allen en die vervolgens in een flinke openingsrede het groote nut der geheelonthouding uiteenzette. Daarna trad de spreker, de heer Jo Meijer op, die op verdienstelijke wijze over de Geheelonthouding sprak en stellig rpet aandacht gevolgd zal zijn. Toen hij zijn onderhoudende rede had beëindigd, ging hij nog een paar aardige pennevruchten declameeren. In dè vervolgens ingetreden pauze werd gelegenheid gegeven aan de jeugdige bezoeksters en "bezoekers om zich (leeftijd 14—23 jaar) als lid te doen inschrijven om hier tot oprichting eener afdeeling van den J.G.O.B. te komen. Daarna volgde nog een aardige voordracht voor heer en dame en las mej. M. Brugman een drietal ge dichten op boeiende wijze voor. Keurige piéno- en vioolmuziek van mej. Anna Eijl en haar broeder Isi- dore uit Den Haag, vulde verder het programma. Me.j Brugman deelde mede, toen zij de bijeenkomst sloot, dat 24 leden waren toegetreden en hier een afdeeling was opgericht. Eén donateur was toegetreden. De toe- getredenen -"Werden tenslotte verzocht nog te blijven voor 'n onder onsje" en om de Bondszaken verder te gaan bespreken. NIEUWE NIEDORP. Zondagavond gaf de alhier gevestigde gymnaitiek-ver- eeniging „Hercules" met dames-afdeeling „Hebe" eene openbare uitvoering In het lokaal De Prins Mauxits, van den heer J. Peetoom. Het welvoorziene programma werd flink afgewerkt. De gymnasten hebben ons mooi werk laten 2len en flinke toeren verricht, ze werden dikwijls luide toegejuicht. De directeur, de heer Van Zoonen, heeft succes gehad en de uitvoerende vereëni- ging jpet tuem. Dc heer Slikker van Oudesluis gaf ter afwisseling verschillende voordrachten, die Ijij meestei lijk voordroeg. Wij hebben voel genoten bij zijn op treden. En de heeren Kos zorgden terdege voor wel luidende muziek .en deden, toen een mooie groep het programma 'besloten "had, verder door hun zangerig snarenspel de joetjes luchtig ,.yan den grond" gaan bij het zoo begeerlijke „Bal na". ANNA PAULOWNA. De rundveefokvereeniging alhier hield Maandag 14 Februari eene vergadering in het lokaal van den heer G. Borst. Er waren 13 leden aanwezig. Door afwezigheid van den voorzifter, den heer A. de Graaf, werd de vergadering geopend door den heer J. Nannes, waarna de notulen werden gelezen en onder dankzegging goedgekeurd. Later leidde de heer P. van Stipriaan als vice-voorzitter de bijeenkomst. De heer D. Stammes deed ais penningmeester reke ning en verantwoording. Ontvangen was f 679 70 en uit gegeven f 857.90i/2. Van jaar tot jaar was de finaneieek- toestand der vereeniging, trots de subsidie, achteruitga gaan tot een totaal bedrag van f 164.14. De vraag werd gedaan, hoe het stond met de vergoe ding aan den controleur, waartoe vroeger besloten was. V oorzitter deelde mede, dat deze naar een genomen besluit, in het traktement was begrepen, geworden. Op verzoek belastten de heeren H. t Hart en H. Pateer zich met het nazien. Door den' laatsten werd rapport uitgebracht. Een post van f 3.15 was in de uitgaven tweemaal geboekt, waardoor het nadeelig saldo met deze som verminderde. Verder werd een gunstig rapport uitgebracht, dat den voorzitter gelegenheid gaL den heer L>. Stammes dank te zeggen voor diens accuraat beheer. Hierna deelde de heer N. Raap den uitslag van het melkonderzoek van het 2e jaar mede. leder der leden kreeg de gemiddelde opbrengst per koe van zijn stal, terwjjl daarnevens die van het yorige jaar werd op gegeven. Deze uitkomsten echter hadden niet de volle waarde, zooals ze leken, daar tusschen oude koeien ook vaarzen en twenters voorkwamen. De heer C. Neu- vel had de hoogste opbrengst gehad, gem. 4892 K.G). per koe, de heer J, Verburg de laagste: gem. 3560 K.G.-Wat vetgehalte betrof, had de heer C. List de hoogste op brengst 3.28 pet en A. Langereis de laagste 2)89 pet. De slotuitkomst was, dat het gemiddelde procent aan vetgehalte verleden jaar was 3 pet. en dit jaar 3 09 pet Deze uitkomst was iuist en waardevol, om daarmede te doen uitkomen, nat de fokvereeniging nuttig werk zaam was geweest. De hoogste opbrengst van vaarzen was geweest 4775 K.G. en de laagste 1730 K.G. Hierin was verbetering aan te brengen. Die van twenters 5120 K.G. en 2582 K.G. en die van oudere koeien 6018 K G en 3230 K.G. Het hoogste vetgehalte van vaarzen was 3.74 pet. en het laagste 2.71 pet. Die getallen waren voor twenters 3.72 pet. en 2.50 pet. en voor oudere koeien 3.75 pet. en 2.15 pet. Uit het voorgaande bleek ten duidelijkste, dat er alle reden was voor het voortbestaan der vereeniging. Bij de verkiezing van een bestuurslid werd in de plaats van den heer D. Stammes, die niet herkiesbaar was. gekozen (4e heer H. Pateer, die de benoeming aannam. Wegens de afwezigheid van den heer A Graaf kon het verslag der algemeene vergader an den Bond niet uitgebracht worden. Medegedeeld werd, dat de vereeniging een volgend jaar f 150 subsidie minder zou ontvangen. Dit zou het bestaan der vereeniging in gevaar brengen, vooral ook, omdat het aantal koeien sterk zou verminderen. Volgens berekening zou een derde der koeien niet onderzocht kunnen worden, want el bleef het lodental gelijk, véle zouden geen dieren meikon. Pogingen kul len worden aangewend, om de nadeelige gevolgen van den noodtoestand te ondervangen. Als afgevaardigde naar de vergaderingen van den Bond werd aangewezen de heer A. de Graaf en als plaatsvervanger de heer N.. Raap. Bij de rondvraag deelde de heer Liödenbeig mede, dat sommige boeren zelf monsters "hadden genomen in plaats van den controleur. Hij vroeg of dit mocht. Hem werd nader toegelicht, dat de noodtoestand hier van de oorzaak .was geweest, maar dat dit volstrekt niet werd toegestaan. Onder dankzegging voor de opkomst werd de ver gadering hierna gesloten. OUDESLUIS De boerenplaats aan de Groote Sloot alhier, vroe ger bewoond door den heer Joh. v, d. Oord, en thans met 6 H.A. weiland er bij, behoorende aan den heer Jb. Stammes c.s., is Jieden uit de hand verkocht aan den heer Jn. Stammes uit Anna Paulowna. ANNA PAULOWNA. De heer P. Hartog alhier, slaagde bij het op 24 en 25 Januari j.I. te Amsterdam gehouden examen vanwege de vereeniging van leeraren in de handels wetenschappen voor het diploma Nederlandsche taal en handelscorrespondentie SCHEIDSGERECHT. Noor den onderhandse hen handel over het Betaal- kantoor van „De Noordermarktbond" is thans het Scheidsgerecht voltallig, aangezien nu ook door „De Koophandeldrie handelaars, n.1. de heeren A. Vroegop, C. Trompetter en C. Brinkman, daarvoor zijn aange wezen, naast drie leden van de Commissie van Beheer der markt. Dit zestal koos tot Voorzitter de heer A. C. Kroon, burgemeester van Oudkarspel, terwijl tot secre taris werd benoemd de heer A. Vroegop, tot penning meester de heer P. Meereboer NIEUWE NIEDORP. Maandagavond 14 Februari 1916 vergaderde het De partement van 't Nut van 't Algemeen alhier in het café van den heer J. Peetoom alhier. Voorzitter de heer P. Koopman, die de vergadering, door een zestal leden bezocht opende en de aanwezigen welkem heette. De rekening van den penningmeester, den heer Ds. Haars was nagezien door eene commissie, bestaande uit de heeren D. Kuilman en Jb. Visser, die haar in orde hadden bevonden. Ze werd goedgekeurd met een nadeelig saldo van f 2.47yt. Ter voorziening in de vacature, ontstaan door het vertrek yan den heer Runt, wordt thans als lid der commissie voor .de Spaarbank gekozen de heer D Brouwer. De heer Tonkens wordt als lid aangenomen. Vervolgens wordt het huishoudelijk reglement be- handeld en voorloopig vastgesteld, om het aan de good- keuring van het Hoofdbestuur alsnog te onderwerpen. £)ra. rondvraag die niets opleverde, volgde sluiting EEN GEZONDHEIDSMAATREGEL Uit overweging, dal in het beiang der volksgezond heid, voorzorgsmaatregelen behooren te worden geno men alvorens de geheel of gedeeltelijk ondergelopen woningen weder betrokken worden, heeft de gemeente raad van Purmerend een verordening vastgesteld waar bij verboden is dergelijke woningen*en de daarby bl hoorende regenbakken m gebruik te nemen zonder daar- bekomen schriftelijke vergunning van B. en W. Het gemeentebestuur zal de woningen doen reinigen en droog stoken en de waterbakken doen leegpompen. VARKENSFOKVEREENIGING. De Noordhollandsche Varkensfokvereeniging heeft gis- teren te Hoorn onder leiding van den heer H. J. Avis (Midwoud) een algemeene vergadering gehouden U t het jaarverslag blijkt, dat te Venhuizen een af deeling is opgericht. De oorlog heeft z(jn Invloed doen gelden op de fokkerij. De prijzen waren zeer hoog, maar ook de yeevoederprijzen. De gezondheidstoestand «ij wenschen. In het verslag werd de vraag ge- steld, of -het wel goed is, dat maximumprijzen zijn ge steld, waardoor zy. die net betalen kunnen, op kosten vaJ> de fokkers goedkoop vleesch kunnen eten. Het hoofdbestuur meent, dat de voorziening in de geneeskundige behandeling van het vee niet voldoet dt° de veehouders stellen, en acht het wenschelijk, dat oud-leerlingen van Rijkslandbouw-win- M «n tweejarige voortgezette studie be- noemdkunnen worden tot veehelper met de bevoegd heid het vee te mogen genezen, behandelen, verlos- Hq?' ,^astree[fn inspuiten. Het hoofdbestuur meent maken VOeö te veel van hun monopolie misbruik Op 31 December J.1. waren onder controle 169 zeu- gen. De vereeniging telt thans 280 leden. Dr. Bakker, pjksveearts te Alkmaar, hield een in leiding over wetenschappelijke teelt, vooral in verband met het bestuursvoorstel om geen zwartgevlekte dieren meer in controle te nemen. Hij zeide, dat bij den aan- koop van fokmateriaal degelijk rekening moet worden gehouden met de ejgenschappen van ouders en voor ouders. Registratie en strenge controle zijn daarvoor noodzakelijk. Uit de papieren moet de levenskracht van de vereeniging uitgaan. Voorts waarschuwde hii noa tegen famiSeteelt. 8 Het voorstel om geen zwartgevlekte dieren meer in controle te nemen, werd aangenomen. Verder werd besloten, toe te treden tot de vereeni- ging tot bevordering Van wetenschappelijke teelt De rekening over 1915 werd goedgekeurd ten bedra- tóu?üSj£tau-S'1P Jr- WCTd tot ««talais» In het Westen heerscht buitengewoon groote leven digheid. in het bizonder in Artois en Champagne. D® toestand gelijkt er veel op die er heerschte in het najaar van 1914, toen de groote bewegingsoorlog er nog pas tot een positieoorlog begon vast te stollen. Zou de levendigheid van den jongsten tijd een aan kondiging yan het einde van den positieoorlog zijn? Hebben we met het eerste stadium te doen van P°" gingen om aan dien stilstand, die toch maar' nipt on bepaald kan worden verlengd, als er ooit in het N\ es- etn een beslissing moet vallen, te breken? Het heeft er stellig allen schijn van, dat beide psr" tijen bezig zijn elkander op alle deolen van het front, die in de eerste plaats voor een offensief in aanmer king zouden komen, zoo druk mogelijk bezig te houden, teneinde de voorbereiding tot een grooten aanval ta belemmeren. Op onderscheidene plaatsen zijn de strijdende par tijen elkanders voorste loopgraven binnengedrongen. oordeden vtan belang zijn »«n geen van beide den behaald.

Schager Courant | 1916 | | pagina 2