WOENSDAG 1 MAART 1016. 59ste Jobrg ene, No. 5754 Raad van Schagen. In Heidehoeve. UitgeversTRAPMAN Co. FEUILLETON. Binnenlandsch Nieuws. SCHAKER illtiiu Niens- COURANT. t AiTBrteniiï- LnlIinHii Uit blad verschijnt viermaal per week: Dinsdag, Woensdag, Donderdag en Zaterdag. Bg inzending tot 's morgens 9 ure wor den ADYERTENTIEN in het eerst uitkomend nummer geplaatst. SCHAGEN, LAAN D 5. Int. Teleph. No. 20. Prijs per 3 maanden f0 85; per post f 1.-. Losse nummers 5 een ADYERTENTIEN van 1 tot 5 regels met inbegip van bewijsno f 0.35, iedere regel meer 6 ct. Groote lett. worden naar plaatsr. berek Vergadering van den Raad der gemeente Scha gen, op Dinsdag 29 Febr. 's morgens 10 uur. Afwe zig met kennisgeving de heeren Kpster en Van der Kamp. Na opening worden de notulen der beide vorige vergaderingen gelezen en goedgekeurd. Van Ged. Staten is goedgekeurd teruggekomen het raadsbesluit, betreffende de Roggeveenstraat. Voorz. deelt mede dat het werk daar is gegund aan den heer J. Keesman als laagste inschrijver voor f 2437. De^ hoogste inschrijving waa f 3800 en de raming Naar aanleiding van een opmerking in de vorige vergadering gedaan, betreffende de afsluiting der tramcoupure in den Westfrieschen dijk bij Lage- dijk heeft de Voorz. op 4 Februari een telefonisch gesprek gehad met den Hoofdingenieur van den Prov. Waterstaat, die hem meedeelde dat de kunstwer ken in voldoenden staat van onderhoud waren en voor ongerustheid niet de minste grond bestaat, dit betreft ook de coupure bij de Keins. De borgstelling van den heer Janvier was in orde, dus hadden B. en W. aan dezen- de plaats voor den stoomdraaimolen gegund. Punt 2. Verzoek van den heer P. Bakker om scha devergoeding voor enkele marktdagen waarop ten gevolge van de verboden uitvoer minder schapen ter markt waren aangevoerd. B. en W. stellen voor, hierop afwijzend te beschik ken, daar de totale aanvoer over 1915 niet minder was dan vorige jaren. De aanvoer was in 1914 ruim 38000, in 1915 ruim 49000 stuks. Aldus besloten. Punt 3. Verzoek van het comité van het N.O.G. om herziening der salarrissen van het onderwijzend personeel. B. en W. stellen voor, hierop niet in te gaan, daar de jaarwedden met vergoeding voor bijakten in deze gemeente niet ongunstig zijn. De Kaad kan zich met dit voorstel vereenigen. Punt 4. Adres van de vereeniging van klein-ste- delijke en plattelands-gemeenten om aansluiting bij geroemde vereeniging. B. en W. stellen voor hiertoe niet over te gaan, daar dit op een jaarlij ksche uitgave van ongeveer f 16.— zou komen te staan en het practisch nut niet iptrpu deze uitgaaf opweegt. o«k dit vindt de Raad goed. Punt 5. Voorstel tot wijziging van de melkver- ordening. - Dit betreft een administratieve handeling naar aanleiding van een opmerking van Ged. Staten, waarmee de Raad zien volkomen kan vereenigen. Punt 6. Voorstel tot wijziging van het raadsbesluit d.d. 22 Dec. 1915, betreffende de Roggeveenstraat. Ook dit betreft een administratieve handeling, daar daarin niet was opgenomen de aankoop van een paar perceelen weg. Dit wordt nu aangekocht voor f 1.—, om het niet als een schenking te moe ten beschouwen. Punt 7. Voorstel vervulling vacature mej.Atema. Ter voldoening aan het verzoek, in de vorige vergadering gedaan, om het advies te hooren van het Hoofd der school en van de Commissie van toelicht op het lager onderwijs, zijn nu de rap porten van deze ingekómen, die reeds bij de stuk ken hebben gelegen.' Hierdoor komt geen verandering in het voorstel van B. en W., zoodat de gedane oproeping om sol licitanten met acte nuttige handwerken en acte Lager onderwijs kan blijven gehandhaafd. Allen voor. Punt 8. Voorstel tot verhooging jaarwedde van den len fitter der gasfabriek. Toen de andere salarissen verhoogd zijn, was de le fitter in dienst en daar toen nog niet gedacht kon worden aan een spoedige terugkomst, bleef dit salaris zooals het was. Nu echter de heer Burger zijn werkzaamheden heeft hervat, acht B. en W. het gewenscht zijn salaris te brengen van f 14 pp f 15. Goedgekeurd. Punt 9. Voorstel tot verandering van schoollokaal en van onderwijs. Van de. Schoolcommissie en het Hoofd der School zijn hierover advies ingekomen. Daar de vijfde klasse overbevolkt is en de school- autoriteiten daarin verandering wenschen, kwam het de heer Deenik wenschelijk en mogelijk voor, in dat groote lokaal een schot te plaatsen. Hierdoor kwam tevens aan de orde het onderwijs Fransche taal en werd het mogelijk om dit. onder de gewone schooluren te brengen. Dit zal door bovengenoemde verandering mogelijk worden, als de Raad tevens overgaat tot het aanstellen van een nieuwe leerkracht. B. en W. stellen in aansluiting van het zeer uit voerig rapport van het Hoofd der school daarom den Raad voor, in genoemd lokaal een schot te plaatsen en over 'te gaan tot het aanstellen van een nieuwe leerkracht en het onderricht der Fransche taal onder de gewone schooluren te geven. Finantieel zal dit geen noemenswaard bezwaar opleveren, daar de splitsing van lokaal slechts on geveer f 40 zal kosten en de nieuwe leerkracht Over eenkomstig de Wet door het Rijk vergoed wordt, zoover het mifiimum salaris betreft. Met het oog medé op het geven van handwerk- onderwijs buiten de gewone schooluren, acht het Hoofd der school een onderwijzeres als nieuwe leer kracht het méést gewenscht. De heer Roggeveen merkt op, dat slechts alleen gesproken wordt van Fransch en wijst op het on- erwijs van Duitsch en Engelsch. De voorzitter zegt, dat Duitsch reeds onderwezen wordt onder de schooluren en dat Fngelscb thans niet onderwezen wordt, maar zoo noodig ook daar gelegenheid voor zal zijn. De heer Trapman kan zich zeer goed met het voorstel van B. en W. vereenigen en brengt warme hulde voor het in deze door het Hoofd der school uitgebracht rapport en de practische regeling. Maar het blijft echter voor spreker slechts een noodtoestand, die bèslist dan ook niet stagneerend mag werken op <j® plannen betreffende de nieuwe school. Het blijkt steeds duidelijker dat de toestand op deze school uiterst slecht is, en hoe goed deze regeling ook is, gezien de toestand waarin wever- keeren, blijft spoedige oplossing der schoolbouw dringend. Spr. dringt aan op den noodigen spoed. De heer Meurs vraagt, of net noodzakelijk is, dat juist een onderwijzeres wordt benoemd. Gezien de deschiedenis die ze elders met-de gehuwde onder wijzeressen hebben is spreker er niet voor er zoo veel onderwijzeressen in te halen. Eén is hier ge noeg. Tot dusver zijn we hier van deze kwestie vrij gebleven, zegt spreker, en ik hoop er ook in de toekomst vrij van te blijven. De heer Trapman wijst er op, dat, als de nieuwe school er is, het handwerkonderwijs buiten de gewone schooluren wordt gegeven, het Hoofd der school wijst er op dat zeker 2, misschien wel 3 on derwijzeressen noodig zullen zijn. De voorzitter zegt, ook hiervan overtuigd te zijn. Allen kunnen zich volkomen met het voorstel van B. en W. vereenigen, zoodat dit aangenomen wordt Punt 10. Voorstel tot vaststelling van een veror dening betreffende gemeente werklieden. Dit betreft speciaal de benoeming en het ont slaan van het personeel, waarbij de rechtspositie der gemeentewerkliedeh volkomen wordt beves tigd, zóó dat bij ongewenscht onislag beroep op den Raad open blijft. De Raad kan zich ook met de verordening vereenigen. Pnnt 11. Voorstel tot wijziging van de verorde ning op de heffing van den Hoofaelijken omslag. Dit voorstel is mede het gevolg van het adres van de afd. S. D. A. P. betreffende die onderwerp. De aftrek voor noodzakelijk levensonderhoud „Oom Assel,'' antwoordde Liebredch, „ik heb niet aan Je broer gedacht. Ek welet wed dal- ons geen an dere redding overblijft ale Goldammer. Je moet al je bes+. doen om Marie er toej te ki ijgeta dat zij Goldam mer trouwt." De hond blafte in de kamer eü Liebredch liep daar heen. Toen oom Hans alleen was stond hij na tie denken. Het was een uiterst moeilijke toestand. Nu zijn, lie veling in de sterkst mogeüijke uitdrukkingen, den on uitstaanbare® ouden gek tiad uitgescholden, die geloof de on d; t bij geld had 'zich allee aar te kunnen permitteer en, nu zou hij haar moeten aanraden om met dien man te trouwen. Waar was er redding uit dezé klem. Aan alle kan ten koek ttiet onheil om dien hcejk. De arme man was nog in grooten tweestrijd ovejr de opdracht, waarmee hij zich belast 'zag, toon de deur openging en Marie met een stralend gelzicht binnenkwam. „Papa zegt, dat u mij Iets hebt te vertellen. Maalk. vlug voort, want mijn aardappelen Voor vanmiddag heb-ik nog niet gereefd." Zij sprong weer op haar oude plaatsje, het hoekje van den tafel en sloeg ongeduldig met de hakken, te gen elkaar en droogde zich de handen aan haar keu kenschort die aij in de haast nóg voorgehouden had. Hans Assels' hart klopte batig in angst en mede lijden. Hij voedde dat heit oogenblik gekomen was om dat gelukkige, Jonge schepseltje, dat hij als zijn eigen'kind lief had, diep ongelukkig te maken, Wan neer Marie haar plicht deied en naar vader ledde, was haar leven verknoeid. Maar bet moest zoo zijn hij moest spreken, Uoldammer zou op de beslissing aandringen. Nu trad oom Hans kalm, maar bleek op haar toe. ,.Wat ziet u er ellendig uit, oompje?" is "I"'rI j8 °°k iets hdel ernstigs gebéurd, mjin lieve ling. Lr moet iets heel ergs geheurén." üiJ schilderde haar, hoe haar vader in zijn rouw, uat wist zij immers zelf weL weinig had gewerkt, en a» tiierop geraakt was. Toen had Goldammer hem ge '-t.pen en bij was door steeds mwr schulden in de macht van dein rijken kapper geraakt. Hij noemde haar de hooge som die haar vader schuldigwas. Marie schreeuwde het luid uit. „O, dgt heb ik wel gedacht. O mijn-angst mijn zorgen. Wat nu? Hoe maken we ons van djeïi man loe?" Zij gleed t van den tafel af en wrong zich de handen. „Arm kind." „Maar ik kan toch werken, ik wil alles doem om vader te helpen." „Alles?" 1 Zijbegreep hem, keek hem met starre blik aan en tuimelde een paar stappen achteruit 'Luid snikkend sloeg zij haar keukenschort voor haar gezicht en leunde half machteloos tegen den tafel.. „Ik zie,' z<ide oom Hans, dat jereeds begrijpt op welke wijzie de redding van ja vader mogelijk is." „Dat nooit nooit oom Hans. Verlangt van toi mij wat u wilt, trouwen, dezen ouden pomadekop-,, nouit. Maar oom Hars, dat kan u geen ernst zijn, „Jammer genoeg is het vreesëlijke ernst." ,;lk loop weg ik doe heit nooit." „Luister *nu eens, mijn kindje, In elk menschelijk leven komen óogenblikken voor, waarin men zich o zoo graag zlou willen verzetten tegen het noodlot maar gehoorzamen is toch het'eind. Toen Je arme moeder besefte dat zij zou sterven, mag zij nog zóo dikwijls gesmeekt en gebeden hebben: „Is het niet mogelijk, dat dieze drinkbeker aan mij voorbij gaat?" Maar het einde van haar leven kwam en zij sclhedde met angst én zorg. Maar ik weet dat zij tein slotte beeft gesproken: niet zooals ik wil, maar zooals U wilt o Heer." Toen ik eens m mijn leven voelde dat ik een u/smaakt mensch was en het door mij begeerde meisje, mij met eien spottende blik koel afwees en ik toen begreep dat ik nooit gelukkig zou worden door vrouwenliefde, toen heb ikmij eerst ook n;et willen Klikken in dat vraoselijke, ■'en heb ik gen ord on mijn ziel was doodsbeidroefd, en toen kwam is lm H een ei vond ik jou en jouw streel nde kinderhand heeft mij met mijn lot ver doend. Ock je arme vader he^ft zijp Jijden gehad. Teen hij op /'r knieen son* 't sterfbed yan je moei— der log en niet wilde dat zijn allerliefste van hem zou h eugaan. het vas voor hem niet te dragenom haar te moeten missen die in het leven zuC staf en steun was g weeet. Maar het ™*d kern nii 13*- spaart om de drinkbeker tot op den bodem te le- „O, boe treurig, hoe el'eruiig,zuchtte Marie. wordt voorgesteld op f 500 en de aftrek voor kin deren beneden 14 jaar op f 25. Voor elk persoon, die door ziels- of lichaamsge breken niet in staat is in eigen onderhoud te voor zien en die ten laste van den belastingplichtige is, wordt het onbelastbaar bedrag nog met f 25 ver meerderd. Aangeslagen worden zij, die een zoodanig in komen hebben, dat zij daartoe in de termen vallen, onverschillig of zij op zich zeiven wonen, dan wel bij anderen inwonen. Hiermee is dus ook ingevoerd het heffen van Hoofdelijke omslog van inwonende zoons, die ge zien hun inkomen, hiervoor in aanmerking komen, De heer Trapman wijst hier uitdrukkelijk op en zegt dit tot zijn groote blijdschap te kunnen con- stateeren. Uit het tarief stippen we het volgende aan, mee- nende de nieuwe verordening hiermede voldoende te hebben toegelicht Van een belastbaar inkomen van f 50 tot en met f 150 wordt f,2.50 per f 100 betaald, van f 200 tot f 350 f 2.60 per f 100, f400 tot f 55o fk.70 per f 100, f 600 tot f 700 f 2.80 per f 100, f 750 tot f 850 f 2.90 per f 100, f 900 tot f 1000 f 3 per f 100, f 1100 tot f 1300 f 3.10 per f 100. f 1400 tot f 1500 f 3.20 per f 100, f 1600 tot f 1700 f 3.25 per f 100. f 1800 tot f 2600 f 3:30, f 3.35, f 3.40 enz., 2700 tot f 4100 f 3.80, f 3.90, f 4 enz. en boven f 4100, f 5.20 va» elke f 100 meer, Een en ander verhoogd met het percentage om tot het totaal bedrag Hoofdelijke Omslag te komen. Zoowel de verordening op de heffing ale op de invordering wordt goedgekeurd. Punt 12. Benoeming leden stembureaux voor de Tweede Kamerhiervoor worden gekozen de heeren Roggeveen en Meurs, voor de Provinciale Staten de neeren Boekei, Schoorl en Snel en voor den Gemeenteraad de heeren Trapman, Blaauboer en Koster. De overigen als plaatsvervangers. Punt 13. Benoeming lid van de Plaatselijke Com missie van toezicht op het lager onderwijs, ter voorziening in de vacature-Mui]s/Van de voordracht luidende: 1. Ds. T. P. de Graaff, 2. Jb. (je Vries wordt no. 1 met 7 van de 9 stemmen gekozen. Rondvraag. De heer Trapman dringt, aan om met den noo digen spoed werkzaam te blijven in de kwestie- vakonderwijs voor meisjes, die nog steeds hangende is. Er bestaat, hier een groote behoefte aan een leer kracht die goed vakonderwijs aan meisjes zal kun nen geve». Ook is altijd nog aanhangig het adres van Volksonderwijs betreffende deze zaak. Spreker hoopt, dat voor het volgende winterseizoen vroeg tijdig voorstellen zullen worden ingediend. Niet willende afdingen op de capaciteiten van ge wone onderwijzeressen, gelooft spreker niet, dat haar kennis van dit vakonderwijs op die hoogte staat, dat ze voor die meisjes, die verdere opleiding wenschen, in 6taat zouden zjjn als onderwijzeres op te treden. Het zal dus noodig sijn, naar andere krachten kuit te zien. Verder zegt spreker, dat de vorige maand beloofd is met ee» teekening van de nieuwe school te komen. Ook in dezen dringt spreker op den noodigen spoed aan. Ik heb, het, zegt de heer Trapman, in comité reeds gezegd, doch wil het hier herhalen, dat het voor ae gemeentebeurs piet voordeelig is geweest, dat er steeds met den schooljbouw op uitstel is aangedrongen. De meening, die vooral van den kant van B. en W. is geuit, dat de tijden voor bóuwen zeer duur waren en er dus ge wacht moest worden, blijkt niet voordeelig te zijn geweest, steeds duurder als de materialen zijn ge worden. Het ware ook voor de financiën der ge meente te wenschen geweest, dat groote spoed was betracht. De Voorz. zegt, dat de architect reeds met plan nen bij den heer Van Buijsen den Schoolopziener geweest is en dat het hoogstens een kwestie van' „Het leven is geen spel, mijn arme lieveling:, hei, is een opdracht die wij hebben te vervullen, en wel degene die naar zijln geweten handelt en goed doet," „Wanneer u hebben wilt dat ik volgens mijn g< we tten handel, oom Hans, denk er aan om, dat u mij bepraten wilt, om een mensch voor Gods altaar lief de te beloven, die ik niet kan uitstaan. Hoe zal ik mijn geweten ooit met zulk een leugen kunnen be swaren?" J „Jij moet van die 'liefdie uitgaan, die God van o®s eischt voor al onze medemenscihen. Goldammer is niet een slecht mensch, hij is goedig en verstandig. Je belooft hem trouw te zajn en je plicht als zijln vrouw te vervullen. Deze helofle kan je houden." „Zijn vrouw." Het meisje rilde. „Nooit nooit" Zij was nog 'steeds vol verontwaardiging en tegen zin, hield haar'ooren toe -en liep hard weg. Toen zij voor de'keuken stond, viel. heth aar in dat zij haar vader dadelijk zeggen wilde, dat zij onder geen kt» ing Ue verschrikkelijke opdr acht kon ver vullen, dia oom'Hans van haargeeischt had. Zij Ik orde haar vader 'in het salon spreken etn was op oienzeifden gtdragen toon, als waarop hij steeds zijn alteemspraken 'hield. Zij snelde, zonder zich te bezinnen, bij hem binnen. Emil Liehreich stond voor het levensgroote portret vian zijn overleden vrouw en sprak tot haar als kon zij hem nog hoor en. Zijn dochter verstond bij haar binnenkomen nog de'plechtig uitgesproken woorden: „ha'p mij';, „Sta mij bij in mijn nood en ellende.'' Diep geroerd bleef H Marie staan en waagde het nauwe,ijks. zich te verroeren. üaar vader had 'haar binnenkomen bemerkt en draaidi aich met schitterende oogen om; „Daar komt de hulp, de redding." „Dat wat u van mij verlangt Goldammer trou wen dat kan ik onmogelijk doen, vader." „Mijn kind, wat zal er dan van ons worden?" „Elke arbeid'wil ik voor u doen, maar mij verkoo- pen, een slavin te worden een man toebehooren die ik verafschuw 'dat kan niet, dat is mensch- outeerend." „En a's nu al je kracht uitgeput is, je handen tot bloedns toe gewerkt hebben, en Je kunt daardoor nauwelijks ons leven verlengen, wai dan? Want hoe ellendig wordt vrouw enarbeid betaald. Je moeder heef tctdiep in den nacht gewerkt, en hoe weinig heeft (het opgebracht," enkele dagen zal zijn, of de stukken zijn ter tafel. De heer Trapman wijst er op, dat het een zeer lange weg, is, die bewandeld wordt Misschien móét dat, doch beter was het z.i. ge weest, als eerst de Raad wat meer kennis van d« plannen had kunnen nemen. Het kan zeer goed zijn, aat wij lang niet kunnen meegaan met wat.de schoolopziener goedkeurt en dan zou alles weer denzelfaen langen weg moeten, ook ten opzichte van het M.U.L.Onderwijs zijn we nog niet in de gelegenheid geweest onze gedachten kenbaar te maken. We staan ten opzichte daarvan nog steeds blanco. Spreker hoopt, dat eindelijk de tijd van oplossing eens komt 't Blijkt een toestand die eigenlijk niet te pas komt. De heer Trapman zegt verder dat Voorz. ook nog steeds in gebreke is gebleven de stukken over te leggen over de diviaend-uitkeering door de Nooraer-Stoomtram vereeniging. De Voorz! zegt, dat zóó te nebben opgevat, dat de stukken gezocht moesten worden, om er mee naar genoemd bestuur te gaan. Voorz. zegt toe, te zullen zorgen, dat ze in den Raad komen. De heer Snel zou gaarne aa» de raadsleden een afschrift van het rapport van den heer Deenik inzake M.U. L O. toegezonden zien. Dit zal geschieden. De Voorz. zegt, dat in de Gascominissie behan» deld is, de kwestie Brandverzekering. Wanneer de oude en nieuwe gedeelten in de polis gesplitst wor den, zal de verzekeringssom van de oude gedeelten belangrijk moeten worden verminderd, iets wat bij het samenstellen van den nieuwen balans, ook van veel invloed zal zijn. De Raad kan zich hiermee volkomen rereenigen, daar het toch niet aan te bevelen is, dat voor een hooger bedrag verzekerd wordt dan de betrekke lijke ovens werkelijk waard zijn. De Gascommissie kan dus hiermee haar gang gaan. Hierna wordt de openbare zitting gesloten en gaat de raad over in Comité. ZU1DSCI1ARWOUDE. In de gistere® te Zuidsdharwoudé gehouden verga- dar in« van de af afd-Heerhugowaard én omstreken van dcn Bönd van Ned. Onderwijzers, werd als) se cretaresse gekozen mej. E. v. d. Burg, te Noord scharwoude. De'overige bestuursleden werden bij ac clamatie harkozön. Er werd eën bedrag uitgetrokken, voor d. in on» land vertoevende Belgische onder- wijzere. Een brochure zal worden samengesteld om do ouders te wijzen op het schadelijke van het roo- ken door kinderen. Aan de gemeenteraden van Zuid en Noordscharwoude zal een adres wordien gezond den om over te gaan totde aanstelling van een zesde: leerkracht, mede ai om het 7de leerjaar bete tot zijn recht te doen1 komen. Te -Zuidseharwoude is door Damlust een klasse- wedstrijd gehouden. In de eerste klasse behaalde A. v. Nienes, te Noordscharwoude, den eersten prijs. P. v. d. WeHe, alhier, aen tweeden prijs... Tweede kl.,:. D. Klay, Oudkarspel, la, W. Verkroost 2e,en Jb. de Geus, 3e prijs. Derde klasse: le prijs G. da Boer, Wz., 2e pr. P. Kramer, allein alhier. i Bij den wedstrijd om prijzen was de uitslag: le kl. A:. A. y. Nienes, N.-Scharwoude, le pr, J. dé Geus, 2a pr. i' le kl. B: Jb. Strijbis, le'pr, P. v. Welle 2e pr» 2e kl. A: D. Klay, Oudkarspel, le pr, W. Verkroost 2c prijs. 2e k'. B: Jb. Kuyt la pr„ J. Pluiater 2ö pr. 3e kl. A: «J. de Boer le pr, H. Schrijver 2e pr. 3e kl. B: C. de Geus le pr., W. G. Bouman 2e pr. De heer P. van der 'Welle zal, bij de sluiting van het seizoen een seance geven voor de le klasse, dé hoer D, Klay \oor da 2e klasse. „O, kon ik maar iet» dat geld opbracht." „Maar is het 'al niet verheven genoeg, als jij je arme vuder uit zijn'ellende kuïit helpen?" „Maar hoe?" „Wij moeten Ged danken, dat ons p deze wij- ze de iiulpzftme handi geboden wordt, en naar vroo- lijk aangrijpen. Slechts door'Goldammer kunnen, wij goej geborgen worden." „Het is onwaardig, het is afschuwelijk. „Marie, ik bezweer je ikr naam van je overleden ■moeder. Zij wil het dat jij je vader bijstaat en helpt Hij hief in z'n vertwijfling beido armen >«n- hoog, en daar geschiedde iest dat het arme kind door merg en boen ging, De oude man wierp zich voor z'n kinid op de knieën en sloeg zijn armen smieekend om haar hn. Marie schreeuwde het uit, greep hem 'bij de ar men, scheurde hem omhoog, daarbij siamelde zij: dat niet papa, dat niet dat is ve 'schrikkelijk, dat mag niet, dat is tegen de natuur." Zij sloeg vol liefde haar armen om hem heen en braotit hem naar de sofa, streelde zijn ble: ka in gevallen wangen, knielde voor hem neer en be loofde hem allle te zullen doen wat hij wildie. Bij deze belofte verhelderde zijn gezicht, hij lach te haar toe, noemde haar zijn goede engel, zijn kleinood, preea haar edel hart, waarop hij niet te- vergeëfsch gerekend had, en verzekerde: „Je zult gé lukkig worden zeer gelukkig, De» vaders zegen nuuwt voor de kinderen huizen vol liefde." De ontsteltenis van het meisje loste zich op in, tranen. Zij legde haar hoofd op zijn knieën en begoo Hartbrekend te snikken. De vader streelde heurhaar en sprak tot haar. Eindelijk zeide hij haar, helen te gaan, zich wat op te knappen, hij wilde Goldanmner dadelijk een boodschap sturen, dat zijn aanzoek dankbaar- was aangenomen. Dat kon Marie nog niet aanhooren. Zij stormde de kamer uit, aan de keukentafel viel zij op een stoel neer, legde hcar hoofd daarop, het schee® aJs- of de geheele wereld voor haar weggezonken was, alles veranderd, 'het leven een groote cnaos gewordh. Zij kon het zich niet indenken, dat zij het steeds aan de zijde van dien man zou uitJnouden, dia van af haar kinderjaren voor haar geweest was de ge vreesde huisheer, later de goede oom, maarvanaf hët oogenblik dat hij de teedera oude had gespeeld; het onsympathiekste wezen dat zij ooit'had gekend. (Wordt vervolgd.)

Schager Courant | 1916 | | pagina 1