De Oorlog. Ramp Anna Paulowna. aangifte melken. a. met ingang van 4 dezer verboden, de weke] ijk- sche veemarkten te Rotterdam te houdeln; i Gemengd Nieuws. carmen sylva. Eerste Kamer. Tweede Kamer. Burgerlijke Stand. Plaatselijk Nieuws. Predikbeurten. Marktberichten. verla'en, ingevolge ontvangen aanstelling tot zuster voor de ge-jfinsverplegiiig te Leiden, uitgaande van don Protestantenbond. t WINKEL. De beer Jb. Lindeboom, thans t«i Velsen, vroeger te Winkel, heeft met goed gevolg examen afgeleegd voor diploma A, als machinist bij de koopvaardij. Voor het onderzoek naar de bekwaamheid in het melken, in te stellen door de Vereeniging tot Ontwikke ling van den Landbouw in Hollands Noorderkwar tier. hebben zich 22 vrouwelijke en 44 mannelijke personen aangegeven. Hieronder zijn niet minder dan 10 leerlingen van de Rijkslandbouwwinterschool te Scha gen. Het examen zal wederom te Hoorn in de maand Mei. zoo mogelijk op de Proefzuivelboerderij worden gehouden. NIEUWE MEDORP. Vrijdagavond 3 Maart, werd in belt lokaal van den heer Kooiman alhier, een openbare vergadering ge houden van de Vereeniging voor Vrouwenkiesrecht, afdeeiing Winkel en Nieuwe Niedorp. onder presi dium van mevr. yan Holte, van Winkel, die in wel gekozene woorden de bijeenkomst opende. Mej. C. S. Groot hield daarna eene flinke rede, waarin zij met gloed ein warmte over het vrouwen kiesrecht sprak. Het was een flink, 'geroutineerd trio dames, dat vervolgens na 'eene pauze het oonöelstukje „Op Kamers" opvoerde. Dat was een, leuk nummertje. Nog een paar boeiende voordrachteia een van de voorzitster en een van mej. G. S. Groot en dan was men genaderd 'tot et e|inde van bet pro gramma, waarvan de zangnummers vervielen wegens ziekte van haar, die ze zoude uitvoejren. Wat jam mer was. Meft een kernachtig woord isloot de presi dente de nog al druk bezbehte bijeenkomst. DE VEEMARKT TE ROTTERDAM VERBODEN. De minister van landbouw, nijverheid en handel heeft: f B. bepaald, dat wanneer bijzondere redenen afwij king van het sub A bedoelde verbod noodzakelijk maken, zoodanige afwijking kan worden toegestaan door den burgemeester van Rotterdam, onde\r de door den Districtsveparts 'te Rotterdam aan te geven voorwaarden. I (Skct.) Naar men ons van bevoegde zijde mededeeSt, is dit Verbod et geivolg van de( uitbreiding van bet mond en klauwzeer- in de omgeving van de stad. BLOEDIGE VECHTPARTIJ. Donderdagmiddag 'ontstond onder het werkvolk van de steenfabriek ö:r firma Heynes, 'te Arnhem, een twist over 'een af te (kondigen staking van flp steenkruiers, waarbij r het tot een gevecht kwam. Een der aangavallenen krpeg hulp van zijn vier zoon waarop ook vele anderen hun messen trokken en de stridj algemeen werd. Ten slotte' werden twep personen zoodanig toegetakeld, dat zij naar het zie kenhuis moesten wordetn vervoerd. Hun toestand ten gevolge van de 'vele messteken is levensgevaarlijk, zoodat zij door de poliite nog niet konden worden ge hoord. De vier mede-optredende oozns zijn gearres teerd. RUIME BELOONING. Op de 'Valkenbosc" laan in Den Haag, moesten Z loopknechten Donderdag leen kwitantie innen. Zij ontvingen een bilj«t van 1000 guldien,inplaatsvan ©dn van 100, ateoo 900 guldien tervejej. Toen zij het Igeld terugbrachten ontvingen zij tot 'beloon ilng.... samen een kwartje. Een toen een van hen gistermorgen het waagde, nog eens bij de zaak aan te loopen om „mijnhejer zelf" te spreken, werd hij door ddzen de dieur gewezen. DURE KOOL. Aan de markt te Noordscharwoudei bracht gisteren een partijtje! roodel kool de reuzemsom van f 40.cte 100 stuks op. Men deelt ons mede dat eveneens e|pn partijtje gele kool is verkodht voor f .50.de 100 stuks. BEZUINIGING IN ENGELAND. Er is in Guildhall te Londeneen vergadering gs- h. uder,, waarin de noodzakelijkheid van b zuiniging den yolke is duidelijk gemaakt zoo meldt het Hbld. Niet alleen zal op de staatshuishouding zooveel mo gelijk moeten worden bespaard, maar ook ds burgers zelf zullen groote zuinigheid moeten betrachten» op dat er zal kunnen worden voldaan aan de groot© fi nancieel© lasten die deze oorlog land en volk oplegt. Er is een tijd geleden door de regeering een com missie benoemd, die had na te gaan welke bezuini gingen in den openbaren dienst mogelijk zoudui zijn. Deze commissie heeft Zaterdag'haar rapport in het licht gegeven en Izij beveelt nu tal van maatregelen aan, die tot besparing kunnein leiden. Natuurlijk zijn dat in hoofdzaak kleine besparingen, die 'echter ge zamenlijk een vrij .aardig bedrag zouden kunnen vormon, hoewel dan toch nog niet zoo, dathet van veel invloed zou zijn ter verlichting van-'de oorlogs lasten. Immers del commissiei mocht zich niet inlaten met Kwesties van politiek waaromteent 't pari ment reeds heeft beslist. En de groote civiele uitgaven de militaire komen in het geheel niet in aanmer king zijn juist het gevolg immers van parlements besluiten. Ouderdomspensioen, ziekteverzekering, ar beidsbeurzen en de nieiuwe onderwijsmaafcrege|len de den jn de verloopen twinitg jaar dei uitgaven st'jgen met 35 millioen p.1 st. En hiervan moest de commis sie afblijven. Zij merkt alleen op dat de staat, wiï hij aanmerkelijke bezuiniging verkrijgen, zijn werk zaamheid zou moeten beiperken en zekere wetten zou moeten intrekken, efn zij geeft te kennen dat de uit gaven voor oorlogsschulü en pensioenen, na den oor log zoo hoog zullen zijn, dat Ihet gevaar bestaat dat de belastingen zoo zwaar zullen gaan drukken, dat tan slotte in diel richting zou moeten worden gegaan. Maar de commissie kon vloorloopig niet anders doen dan allerlei kleine bezuinigingen voorstellen, beper king van het 'aantal ambtenaren, o. la. uitbreiding van de diensturen, afschaffing van subsidies, herzie ning van salarissen en toelagen, beperking van den postdienst d. Ook geeft da commissie in overweging geen kin deren onder vijf jaar 'in dd scholen toe te laten en den schoolleeftijd ojp zes jaren te brengen* en wil zij del tijdelijke 'schorsing vaD het ouderdomspensioen mogelijk maken in die gevallen, dat pensioentrek- keTs door oorlogswerkziaamheden een weekloon ver dienen. 1 In de „Timeis'' (worden mededeelingen gedaan van d-_ bezuinigingen die de regeering a'reeds in de vol gende begrooting heeft aangebracht. D? bezuini gingen komen tot een bedrag van ongeveer 3,5 mil lioen p. st. Zoo wordt vooral voor gebouwen en open bare werken veel minder aangevraagd, o. a. 32,000 p. st. ongeveier minder voor de koninklijke paleizen en parken, ongeveer 25.000 p.'st. minder voor de par lementsgebouwen, ejnz. Dan is de regeering er in ge slaagd zij was niet zoo beperkt in haar bevoegd heid als de bezuinigingscommis8ie| om flink te be zuinigen op de ziekteverzekering (ongeveer 4400,000 p. st.) en op de werlkoosheidvcizekering (ruim 100,000 p. st.). Zcc komt men tot een vrij aanzienlijk bedrag, dat echter tegenover de geweldige oorlogsuitgaven ge heel in het niet valt. Men kan immers van het al dus bezuinigde) nauwelijks een dag oorlog voeren. De koningin-weduwe van Roemenië is overleden. Zij heeft niet lang haar gemaal overleefd, met wie zij 40 jaar getrouwd was geweest. Deze koningin heeft zich als schrijfster veel naam gemaakt en onder haar schuil naam van Garmen Sylva is er veel van haar hand verschenen. BERLIJNSCHE LOOPGRAVEN-PHILOSOPHIE. Onder dezen titel schrijft „der Tag": Er heeft zich te Berlijn sedert e nigch 'tijd een merkwaardige gewoonte ingeburgerd. Men zit bijv. in eanecoupee van da Stadsbahn; de] doorloop staat vol met menschen. Als nu in dit geval een beetje asch van de sigaar van een der staande passagiers op de jas van een ander vait, dan is dat wiel ver geeflijk. Vroeger zou men dan echter verontschuldi gingen aangeboden hebben. Tegenwoordig echter zegt zulk een „misdadiger", als hij de verontwaardigde blikken van den eigenaar der jas op zich gericht ziet: Nu ja, in de loopgraven krijgt men nog wel and Te gaten in zijn kleeren. iedere onbehoorlijkheid, onvoorzichtigheid, ver gissing, 'ompheid, iedere overbodige hardheid, ja zelfs onbillijke bevoorrechting wordt afgedaan met een zin, die aanvangt met de woorden: Nu ja, in de loopgravenDe winkelbedienden beantwoorden iedero aanmerking op de kwaliteit van goederen, die meo duur betalen moet, met de opmerking, dat: „de lui in de 'oopgraièem blij zouden zijn, als alles wat zij krijgvi, zoo goed was". Kinderen, die een standje krijgen, omdat zij te druk zijn, zeggen dat er in de loopgraven nog veel meer lawaai gemaakt wordt. Een corpulent dame die minstens 100 kilo weegt, ein zich nog op een volle bank in de tram tusschen de passagiers wil dringen, zegt tot de slachtoffers, die ze wi' platdrukken: In de loopgraven zoudt u nog wei wat ongemakkelijker zitten. Dit. argument kan men niet meer ontloopen. Nog afgezien A an het feit, dat er hier in de meeste ge*, vallen grove onwetendheid omtrent da loopgraven en, eene kwaadaardige belastering van hare bewoners blijkt de soldaten te velde leven immers kameraad schappelijk met elkandeir is hi et toch ook niet nuo- dig om alle ongemakken van de loopgraven naar Berlijn over te planten en dia dan altijd anderen te laten ondervinden: Bovendien zijn die! ongemakken in de loopgraven voor zoover zij onvermijdelijk zijn ook noodzakelijk, want zij worden geleden ter wille "au het voort bestaan van het iDuitscihe rijk, dat ar echter hoege naamd niet beter om wordt, als de Berlijners hunne| meóemenschen slecht behandelen. En het is niets anders dan idjele praat, als men eien ander troost met de opmerking, dat het in de loopgraven „nog eirger" is. politieman hem niet gezocht had. VEEVOEDER VAN STROO. Men weet dat bet vraagstuk, dei voedende bestand deel en van stroo 'beter tot bun recht t,e latcjh ko men dan bij 't gebruik als haksel, vooral in Duitsch land reeds ivoor den oorlog de scheikundigen en landbouwers bezig hield. Tijdens den oorlog werd de vraag urgent, en werden dan >>ok vole oplossingen gegeven, die, vooral als betekenen van hongersnood nogal do aandacht trokken. Zoo werd uit het stroo- poeder van Frkdenthal, een zeer fijn gemalen stroo -—'zoo fijn* dat de celwanden, die den voedzamen in houd afsloten, geopend worden da gevolgtrekking gemaakt, dat stroo, hout, enz. gegeten werd of zou worden. Sedert meér dan twintig jaar was het trou wens reeds bekend )en o. a. aan de proefstations te Gottingen, 'Hohenheam en Mockern werd er aan ge- werkt( dat stroo door behandelen met chemicaliën Ver was men daarmee, dat liet stroo-voer met aard in beter verteerbaren vorm kon worden'omgezet. Zoo appelmeel in voedingswaarde gelijk stond. Als be zwaar gold echter, dat die ontstane brij niet duur zaam .maar zeer bederfelijk was en dikwijls nog che micaliën bevatte* IBij het drogen met heit oog op het vervoer, bleek de vezelmassa viltachtig en'daar door oneetbaar tel worden. Er is nu blijkbaar oan dit prcc.ede'verder gewerkt In een Duitsch.landbouwblad wordt althans bericht, dat zeker dr O. door del'juiste behandeling en men ging van dei t stroobrij er een droog kruimelig voer uit bere;d heeift, dat veelzijdige toepassing vinden kan. Een regiment veld-artillerie voerde het met succes in; anderzijds \ona het lingang bij het. mesten van varkens, waarvoor het voedsel ook niet in al te rui me keus voorhanden was. I De stroo-voorraden in Duitschland zijp nog zeer groot, z1 «rt rnen. Daarom en omdat de bewerking weinig kostbaar je, kan het nieuwe voeder telgen niet te hoogen prijs geleverd worden. Een aantal fabrie ken is van rijkswege op de vervaardiging ervan in gericht, (hun aantal en capaciteit zal naarmate van h°t beschigbaar komende/ stroo nog worden uitgebrei Den Haag, 3 Maart De verwachting, dat de Senaat deze week door de Staatsbegrooting zou komen, is niet verwezenlijkt. Dins dagmiddag is dr. Lely aan het woord ter verdediging van zijn Waterstaatsbegrooting, en dan resten nog: Land bouw, Nijverheid en Handel c.a.. Suriname. Curagao en het uitgestelde „Indische debat". Of de Eedswet er thans ook nog aan vastgeschakeld wordt is niet ze ker. Geschiedt dit wel, zoo is de geheele volgendel week er mee gemoeid. Heden, Vrijdag, werdep Marine. Oorlog, de Vesting- igrooting, alsmede die van Posterijen, Telegrafie en Telefonie afgedaan. Bij Hoofdstuk VIII voerde mr. Thaaft de kwestie aan van den invloed, die de Zuiderzee-demping op onze defensie zou hebben. Z.i. zou de afsluiting ern stige afbreuk doen aan de positie der stelling-Amsterdam. In 1892 had een onderzoek plaats, maar dat heeft na een kwarteeuw geen waarde meer. Debeide soc.-de- mocratische senatoren, de heeren Van Kol en Polak, wezen op de uiterst geringe waarde van forten per manente vestingwerken") tegenover de „dikke Bertha's" van deze dagen. De heer Van Kol wees er op, hoe het modern zwaar geschut op 12 K.M. afstand, met vijf schoten een pantserfort „doodelijk" trof! Minister Bosboom geeft dit toe, maar betwijfelt toch, of wij duurzame vestingwerken vooralsnog zul len kunnen mis6en. Intusschen staat vast, dat zij een ander karakter gullen dragen dan de tegenwoordige. Do grond zal een hoofdrol vervullen, maar dat men beton geheel terzijde zal kunnen stellen, is volgens Z.Exo. zeer onwaarschijnlijk. Een onderzoek is gaan de, ook in verband met een ontwerp, dat wordt voor bereid, naar hetgeen voor de defensie moet worden gedaan met het oog op de Zuiderzee-plannen. Naar de toestanden in de hospitalen en den militairen ge neeskundigen dienst in het algemeen (waarover de heer Henri Polak op zijn beurt een weeklacht deed hooren) zal gen. Bosboom een persoonlijk onderzoek instellen. Zijn beschikking met betrekking tot militair vertoon bij kerkelijke plechtigheden (men herinnert zich wat er geschreven is over den uitvaartdienst voor de geval len militairen in de R.-K. kerk in Den Bosch) wenseht de minister te handhaven om „eene beweging te voor komen, waar moeilijkheden uit' zouden kunnen voort komen." De heeren Reekers en v. d. Doe^ hadden de aanschrij ving wat kras genoemd. Eindelijk deelde gen. Bosboom nog mee dat de Landstormlichting 1911 niet zooals aanvankelijk het plan was dadelijk na die van 1912 zal worden opge roepen maar veertig dagen later. Inmiddels wordt clan de militielichting 1916 ingeschoven. Wanneer deze is afgericht, gaat ae militie-lichting 1908 piet groot ver lof huis-toe. Bij P. en T. wees de heer Polak op do onbillijkheid dat de niet-geëxamineerde „hulp-telegr,\fisten" hooger salaris bereiken dan de wél-geëxamineerde. En op de „lokale krachten", welke de heer Polak „eene kaste van paria's'* noemde, die 't nooit tot eene behoorlijke positie kunnen brengen. Minister Lely gaf hem wei nig troewt. Sprak van ,;strijd tusschen'hart en macht". M.a.w., de nummi zijn er niet. Met den heer Bergsma is Z.Exo. 'teens, dat men moet waken tegen alte hevige inkrimping van den Zondagsdienst. De Begrooting van waterstaat gaf den heer Polak aan leiding om wijzend op de weer toenemende werk loosheid (speciaal in de vakken der diamantbewerkers, havenwerkers en in de bouwvakken); een toestand, die door de scherpere blokkade neg zou kunnen verergeren te vragen, dat ook na 1 Mei de tijdelijke werkloosheid regeling van minister Treub met steun van het K. N. S.-Comité zal blijven voortduren, desnoods dan met eene automatisch-werkende bepaling, dat wanneer in een bepaald vak het werkloosheid-cijfer beneden een bepaald cijfer daalt, de noodregeling ophoudt. En om gekeerd bij stijging van dat riifer boven dien norm. 5e lieer De Vofvan Steenwük klaagde op «»r «prik kelden. boozen toon over de „geheimzinnigheid der Regeering met betrekking tqt de veiligheid van de IJsel- brug bij Zwolle. overlegging van het rapport der Waterleiding-Commissie eischena. De heer Fransen on dersteunde dat „desideratum". De heer Van der Hoe ven wees op het gevaar, dat de doorgraving van het eiland Rozenburg kan hebben voor Rotterdam en voor den waterweg naar zee. Deskundigen van gezag geven toe, dat het gebaar voor overstrooming in bedoeld ge val' verre van denkbeeldig is. A.s. Dinsdag te twee ure. heeft Exc. Lely op al deze vragen, wenken, eischen en opmerkingen te ant woorden. Mr. ANTONIO. TELEGRAFISCH WEERBERICHT, naar waarnemingen verricht'in den morgen van den 4ddn Maart 1916, medegedeeld door het Koninklijk Meteorologisch In/stituut te De Bilt. Hoogste barometerstand 756,4 te Haparanda. Laagste barometerstand nabij 745 Zuid-Duitsch- laiid. I 5 .Verwachting: Noordenwind, gedeeltelijk bewolkt, weinig of geen neerslag, ttnogelijk nachtvorst, iets dachten in'het, zuiden. Gister-, Vrijdagmiddag, had in het Parlement rege- geling van werkzaamheden plaats. Aan de agenda voor het abdeelingsonderzoek zijn enkele ontwerpen toege voegd. o.a. dat tot uitstel (met drie jaren) de Invaliditeits- wet-Talma. Wanneer het ontwerp-Ouderdomsrente In openbare behandeling zal kunnen komen is nog ganscheHjk on bekend, zei praeses Borgesius. Wellicht zal het Leening-ontwerp den voorrang voor publieke zitting krijgen, 't Kan ook wezen, dat voor deze openbare be handeling van het 125 millioen-ontwerp het sectie-on derzoek zal worden onderbroken. Met volkomen, ze kerheid kan echter thans nog niets daaromtrent wor den gemeld. GEMEENTE SCHAGEN. Overleden: Louwrens Zwagerman, oud 39 aarj, G! MEENTE ZÏJPE. Ing-.'schiiver. van 1—^5 Maart 1916: f (verb een T: ijnfje Boot, 82 j., weduwe v. Maar ten Louw. - GESLAAGD. Mej. T. v. d. Kamp, alhier, is geslaagd als gediplo meerd kraamvrouwverpleegster, GESLAAGD. Te 's-Gravenhage is geslaagd voor derde stuurman J. D. Vader Wz. te IJmuiden. ROND VAN ZIEKENFONDSEN, Donderdag vergaderde te Schagen het Noorderdistrict van den Provincialen Bond van Ziekenfondsen. De ver gadering werd geleid door het lid van het hoofdbestuur, den heer Joman van Oudkarspel. Tegenwoordig waren St. Maarten, Het Koegras en Schagen II, Helpt U Zelf. Kolhorn had kennisgeving van verhindering gegeven. Tot eandidaat van het hoofdbestuur werd gesteld de heer G. Metselaar, Schagen, aftr. lid. Door Schagen II werd voorgesteld de fondsen van het Noorderdistrict, Anna Paulowna, Callantsoog, Koegras, Kolhorn, St. Maar ten. Petten, Schagen I, Vereeniging tot O. bij Z., en 't Zand uit te noodigen tot eene gemeenschappelijke be stuursvergadering, ten einde eenige gewichtige punten, het algemeen huishoudelijk reglement betreffende, te be spreken. Dit voorstel.werd aangenomen. Daarna sluiting PENSIOEN GEVRAAGD. De heer S. Koomen, postbode van Schagen op Dirks hom, heeft tegen 1 Aprü eervol ontslag, met toekenning van pensioen, uit zijne betrekking aangevraagd. DURE SUIKER. De suikerpenen-contracten wijzen voor dit jaar een zeer hoogen prijs aan. Door Halfweg wordt thans be steed 23 gld. per 1000 K.G. met 14 pet. suikergehalte en f 1.50 voor elk percent boven dat gehalte. Spinazie staat op 24 gld. per baaltje van 50 K.G. Ook hier is de normaalprijs verdubbeld. EVANGELISATIE te: ZONDAG 5 MAART. Schagen. Hoep, voorm. 10 uur. Ds. T. Kloosterman van Alkmaar. Breezand. voorm. 10 uur, de heer G. A. Niessink van Huisduinen. ALKMAAR, 3 Maart 1916. Fabriekskaas. Kleine f 81.50. kleine boerenkaas f 79, commissie boerenkaas f 81, middelbare boerenkaas f76 Aangevoerd 300 stapels, wegende 136124 K.G. Handel stug. Graanmarkt Aangevoerd 1148 H.L. Tarwe f 10 a 12, gerst chev. f 12 a 13, haver f 7.70 a 8, paardeboonen f 21 a 22, bruine boonen f 24 a 27, citroenboonen f25 a 26. witte boonen f 24 a 26, duivenboonen f 21.50. kanariezaad f 15 a 25.50. .groene erwten f 26 a 28 ALKMAAR, 4 Maart 19lè. 12 paarden f 150 a 400. 35 koeien f 230 a 380 101 schapen f 17 a 48. 624 nuchtere kalveren f 12 'a 32 127 magere .varkens f 26 a 54. 264 biggen f 15 a 30.' lripeieren 6 a 61/2 cent., boter 82i/g a92ya cent per 2 W ARMENHUIZEN. f Uitschot kool f 0.78 a 3.57 per zak, 1 wagon uien NOÓRDSCHARWOUDE. Vrijdag. Roode kool f 3.20 a 40.—. gele kool f 2 50 a 11 Deensche witte f 1.20 a 6.50, uien f 9.10 a 9 80 Deen- sche witte zak f 6.40 a 8. Zaterdag. Roode kool f 3.50 a 11.40. gele kool f 1.80 a 15 Deen- sche witte f 3.60 a 11, gr. uien f 9.80 a 10 Deensche witte zak f 3.80 a 7.20. Het werk aan de dijkbreuk vordert de laatste da gen uitstekend. Met het leggen der zinkstukken is men nu zoover gevorderd, dat de bodem van het gat na genoeg bedekt is. Ook neemt de ondernemer reeds krachtige maatrege len om mat materialen over zee te kunnen komen bij het gat. Daartoe wordt een vaargeul gemaakt van het vaarwater naar de dijkbreuk. Een groote zandzuiger is hieraan bezig. Het is de bedoeling met de zware bakken het gat in den dijk te kunnen bereiken. Ook is een zandzuiger aangekomen in de Ewijcks- vaart, om daaruit te "baggeren voor de bekisting die gemaakt wordt langs den Ewijcksweg. Eveneens wordt met kracht gewerkt aan den spoor dijk. Ruim 100 man waren heden werkzaam om de zen te versterken. Het nog groge deel van den Westpolder wordt dus zooveel mogelijk beveiligd. Het water staat heden zeer laag zoodat de toestand aan de Kleinesluis heden bemoedigend was. De wa ttermachines van den Polder malen. Blijven we dus nog een poosje gespaard voor stormen en hooge vloe den, dan zal het mogelijk zijn den Westpolder leeg te malen terwijl de hoop en de kans bestaat, dat dan de bekisting langs den Ewijcksweg dit gedeelte voldoen de kan beschermen.. Nog vernemen wij, dat twee Inspecteurs der Volks gezondheid onzen Polder hebben bezocht, onder ge leide van de Burgemeesters van Anna Paulowna en van Schagen. Zij hebben den algemeenen toestand opge nomen en speciaal de barakken en de zaai van „Neer burg" geïnspecteerd, om de ligging der werklieden na te gaan. De heeren hebben eveneens de dijkbreuk bé- zocht. De laatste berichten melden dat het Donderdag was de "hervatting van den strijd om Verdun. Uit Parijs wordt dit bericht aldus gezonden: Het kenmerk van den Donderdag is de hervatting van den strijd om Verdun. De operaties van den vijand vertoonden toch een toenemende bedrijvigheid. Dit is de tweede phase van de uiterst hevige krachtsinspanning van de Duftschers. door hen gedurende drie volle maan den voorbereid. Zij werd voorafgegaan door partieele, voortdurende aanvallen met he. doel onze aandacht af te leiden en wel drie aanvallen op het Yserfront, een in Artois, een bij Frise, een bij Solssons. drie in Champagne, een in Argonnen en nu onlangs een in den Elzas. Onder dekking van die diversies, waarvan enkele zeer heftig werden ingezet, brachten de Duit- schers troepen, materiaal en munitie voor Verdun bij een; zij lieten troepen en zwaar geschut uit Servië terugkeeren en versterkten de tweè legerkorpsen op het Verdunfront met vier eh een half legerkorps, waar toe de beste troepen behoorden. Zij bombardeerden 40 K.M. van het Verdunfront en zetten ten slotte den hoofdaanval in op een front van zes K.M. Zij konden echter niet doorbreken. Drie dagen rust volgden; thans is het offensief hervat. Het avondcommuniqué maakt melding van een reeks buitengewoon hevige infanterie-aanvallen. De verliezen van den vijand zijn geweldig', evenals bij do vorige aanvallen; de Duitschers kregen nergens 'vasten voet in de loopgraven. De Fransche generale staf heeft zich duchtig geweerd gedurende de rustperiode, welke de vijand ons liet. Men kan derhalve met volkomen ver trouwen den uitslag afwachten van den stormloop der Duitschers op Verdun. Het eerste gedeelte van den slag leidde niet tot het doel; thans zal het evenzoo gaan. Het Fransche blad de Temps blijft waarschuwen voor den toestand te Verdun. Het blad schrijft: „De toestand is bevredigend, doch blijft niettemin zeer ernstig. Onze machtige tegenstander heeft zich zelf in een zaak van zóó groot belang gestoken en daar bij een zoo groot effectier aahgewend, dat hij 'het niet na een gedeeltelijken tegenslag zal opgeven. Hij zal 2ijn aanvallen op hetzelfde iront hernieuwen of in een ander gedeelte van dat gebied. Het zou on voorzichtig zijn te veronderstellen, dat de krachtsin spanning in het gebied van 'Verdun de eenige zou zijn, welke de vijand onderneemt. Ons opper bes-el, dat van al deze bewegingen op de hoogte is, is gereed om dit offensief met alle noodice kracht tegen te gaan. Wij zijn aah een staaium in den oorlog gekomen, waar Duitschland met groote binnenlandsche moei lijkheden te kampen heeft en het zal voor geen enkel middel terugdeinzen In haar pogen, om tot eiken prijs de overwinning te 'behalen". Uit Berlijn komt niet veel anders dan het bericht waarin'de behaalde winst wordt vastgesteld. Het bericht luidt Volgens nauwkeurige mededeelingen bedraagt de bij het tot dusverre ingezette offensief voor Verdun door de Duitschers behaalde terreinwinst sinds 21 Febr. 170 vierk. K.M., d.i. meer dan het viervoud van de ter reinwinst door de Franschen behaald bij hun offensief in Champagne in den herfst van 1915. Daarbij zijn de Duitscne verliezen betrekkelijk gering. Steeds is er krach tig naar gestreefd nergens troepen doelloos te offeren; steeds heeft men dien weg ingeslagen, welke met de geringste verliezen tot het doel leiat. Het voorterrein ten noorden en oosten van Verdun is in Duitsch bezit, in het bijzonder een fort op het noordfront, terwijl de troepen tot den voet van de Cótes Lorraines zijn door gedrongen. Een Fransch officier, die gewond werd bij de ge vechten op 28 en 29 Februari bij Douaumont, deelde aan een medewerker van de „Liberté" mede. dat de Duitschers tot acht maal toe op het dorp aanvielen en dat telkens hun aanval gebroken werd door den be- wonderenswaardigen tegenstand van de Fransche sol daten. Na middernacht hernieuwden zij hun aanvallen met nog grooter heftigheid. De officier verklaarde, dat de vijand, voor het grootste gedeelte bestaande uit do elite-afdeelingen van net 15e legerkorps, grooten moed betoonde, terwijl de Duitschers wisten, aat zij den dood te gemoet gingen. Zij naderden als op een parade tot op een afstand van 20 'M. en stormden dan vooruit, onder den kreet: voorwaarts. Het mitrailleurviHir wierp de eerste gelederen terug; toen klonk het bevel: met de bajonet voorwaarts, enargeerenl Het handgemeen tn de duisternis was gruwelijk; er hadden vreesdijke ver- rissingen plaats; zoo werd een Duitsch officier door Duitsche bajonetten doorstoken; een vijandelijke com pagnie chargeerde op een sectie, welke haar te hulp snelde. Het gevecht duurde tot het aanbreken van den dag; de toegangen tot het dorp waren bedekt met lijken en gewonden. Wij deden een tegenaanval, welke ons in staat stelde vasten voet te krijgen in een kleine redoute ten noord-westen van Douaumont, waaruit de Duitschers ons onder mitrailleurvuur namen. In den morgen werd het rustig. UITTOCHT Uil VERDUN. L iJ Op last van de Fransche militaire overheid hebben de inwoners van Verdun, zooals men weet, hun stad. verlaten. Maandagochtend tegen acht uur sloeg de eerste Duitsche granaat dicht bij de stad iicor, wel dra door een tweede, door vele gevolgd. Tegen den avond verminderde het bombardement; de burgers der stad, die in hun kelders een wijkplaats gezocht had den kwamen voor den dag en dorsten weer adem halen Maar den volgenden ochtend barstte het bom bardement met grooter hevigheid los en 's avonds werd den bewoners van de stad bekend gemaakt, dat er voertuigen gereed stonden om hen buiten de gevaar lijke zone te brengen. De stad ging ontruimd worden, geen burger mocht blijven. Volgden de hartverscheurende tooneelen, die zich reeds vele malen ïn dezen oorlog bij den uittocht van burgers uit Zoo menige stad hebben afgespeeld. Er is nu geen burger meer in Verdun. De Matin heeft met tal van te Parijs aangekomen inwoners van Verdun gesproken. Het blad prijst hun goeden moed en de hulpvaardigheid, die hen jegens elkander bezielt. Zoo Jieeft een der uitgewekenen aan het blad het volgende treffende verhaal gedaan: Een oude gebrekkige vrouw, die te Verdun met een be jaarde dienstbode van twee-en-zestig jaar stilletjes leefde, weigerde koppig haar woning, waar ze zoo zeer aan 'genecht was, te verlaten. De dienstbode wei gerde haar meesteres alleen achter te laten en bleef met haar in den kelder van het huis. Maar de twee vrouwen mochten, konden er niet blijven. Ze moesten weg. Toen herinnerde de dienstbode zich, dat er in een stal naast hun woning een wagentje stond. Ze wist er haar oude meesteres toe te krijgen in het wagentje te gaan zitten ein toen heeft de trouwe dienst bode. zelve bejaard, in een sneeuwstorm en door slijk haar meesteres over een afstand van veertien kilo meter voortgetrokken. DE SLAG OM VERDUN. (PER TELEGRAAF.) ^ARTJS (Havas). De slag van Verdun is Vrijdagnacht in hevigheid verdubbeld. Buiten dat gebied neemt do vijand over bet geheele front eene verdedigende hou ding aan. \ooral hevig js gevochten in den sector van Douaur mont, waar de vijand eergisteren het dorp binnendrong. Na langdurig verwoede gevechten zijn wij erin ge slaagd het terrein ip de onmiddellijke omgeving te her overen. Een naburige redoute is reeds in onze han den. Overal elders zijn de vijandelijke aanvallen ond« zware verliezen teruggeslagen.

Schager Courant | 1916 | | pagina 2