lol I April GRATIS. NIEUWE ABONNE's In Heidehoeve. VerzeKering-M". „West-Friesland", W0ENSDA6 15 MAART 1916 59ste Jaarg anq. No. 5762 UitgeversTRAPMAN Co. VERZEKERT van de Schager Courant, ontvangen de nummers Brieven uit Engeland. FEUILLETON. Tweede Kamer. Binnenlandsch Nieuws. SCHAKER Alitmm Niens- Uit blad verschijnt viermaal per weekDinsdag, Woensdag Donderdag en Zaterdag. Bij inzending tot 's morgens 9 ure wor- en A.DVERTBN TIEN in Ret eerst uitkomend nummer geplaatst. COURANT. Miemie- Luüiiillil SCHAGEN. LAAN D 5. Int. Teleph. No. 20. Londen, 24 Februari 1916. Er is in Engeland een partij, die ik zou willen noemen de .Pruisische". Men versta mij niet verkeerd. Ik meen niet Pruisische gezind, verre vandaar. Mijn bedoeling iseen partii met Pruisische ideeën, een militaristische, imperialistische oorlogspartij. Geen wonder dus, dat deze vechtersbaas de verbitsterste vijand is van den anderen dito. genaamd Pruisisch militarisme. Ook de Engelsche heert 'tschoone devies: ..Heb je er de macht toe, doe 'tdan, of 't recht is of niet" en huldigt (Jus 't recht van den sterkste. Zij vindt haar woordvoerders in de conservatieve bladen, met name de Northcliffepers. Lord 'Northcliffe. vroeger Mr. Harmstoorth, is rijk en heeft zoodoende vele dag- en weekbladen over 't heele land verspreid in zijn bezit gekregen. Deze bladen kunnen dus dagelijks dezelfde meening overal tegelijk verkondigen en dus den oningewijde den indruk geven, dat hunne ideeën door zeer veïen geduld worden. Ten onrechte. Want de meeste menschen hier, de beschaafden, de rechtscha- pfenen, de zelfstandigen, ze weigeren eenvoudig een blad van deze pers in te zien, nadat ze er eenmaal mee hebben kennis gemaakt. Ook mij is 't zoo gegaan. Ik had al zooveel slechts van deze bladen gehoord, dat ik besloot er eens mee kennis te maken om een eigen oordeel te kunnen vellen. Ik wilde 't niet alleen van hooren zeggen hebben. Ik begon met de „Daily Mail", die in de wandeling Dailv Liar (Dagelijksche Leugenaar) genoemd wordt, te bestellen, voor een maand. Na veertien dagen hield ik er mee op. 't Werd me te machtig. Ik walgde er van. En zoo is 't me met vele andere ook gegaan. Zelfs de vroeger zoo beroem de Times" ,is sinas eenigen tijd in deze handen ge komen. De zaak, waar deze bladen en hun partij zich op 't oogenblik wel 't meest voor interesseeren, is „de algeheele blokkade". Maandenlang hebben ze al op ditzelfde aambeeld geslagen. Eindelijk, eenige weken geleden, werd aangekondigd dat Sir Ëdward Grey hier over een redevoering zou houden. Doch de mooie rede van den Minister van Buitenlandsche Zaken, die van eerbiediging van rechten der neutralen sprak, heeft de recht-van-den-sterkste-menschen meer dan teleurgej- steld. Na dien tijd is door hen niet anders gedaan dan gegevens verzamelen, om toch vooral aan te toonen „hoeveel er wel door neutrale landen gaat naar Duitsch- land, dat zoogenaamd sinds 1 Maart 1915 door Enge land geblokkeerd wordt". Of deze cijfers juist zijn, daarom bekommert men zich niet. Ér blijft allicht iets van hangen, al wordt later ook de valschheid be wezen op deze bewijzen behoefden ze niet lang te wachten. De J;Daily Mail" publiceerde verleden week o. zooveel kostelijk nieuws van dit soort, maar reeds den volgenden morgen (de kranten verschijnen hier 's mor gens) werd alles door de „Daily Chroniclé" weerlegd en voor 't grootste deel als leugen aan de kaak gesteld. En waar soms waarheid gesproken werd, waren de cijfers reusachtig groot gemaakt, door alles in kleine maten uit te drukken. Toch heeft het er, als men de redevoering en de batten over dit onderwerp, in de Kamers nagaat nog niet veel aan, dat deze mensehen van: „we-hebben-de>- macht-er-toe-dus-we-doen-'t", het winnen zullen. Duidry lijk blijkt dat 't Engelsche gevoel voor recht ondanks- alles. de overhand zal blijven hebben. Lord Svdenham had een motie gesteld, waarin bij de Regeering aangedrongen werd op verscherping van 7. Eerst had Goldammer Ihet over een reis naar Ita lië, en, tracht daaroveir do noodige lectuur méé. F«m paar dagen later was het Parijs dat zijn belangstel-» ling had eit redeneeirde hij honderd uit over hét on aangename van een lange reis. Marie had niets met reizen op en vond een bekorting heel goed. Manr Goldammer snoefde en genoot op zijn 'manier reeds te voretn. De tijd voor de bruiloft'naderde en Goldammer be gon ver; chtelijk over Parijs te spreken. Walt die Franschen zich wel verbeelden.'Hij kapte evengoed zoo niet beter. Het was een groot vooroordeel dal juist alles uit Parijs moest komen. Maar de Ber- lijnsche modé had order de verstandige menschen reeds tal 'van aanhangers. Waarom moest men ook stieds zijngoed geld' 'over do grenzeto dragen? Dres- den, dat was «en 'heerlijke, stad. wat Marie van een reisjet daar heien dacht? Ach, 1 et 'was voor haar alles hetzelfde, meende Marie onverschillig. Liebreich vond Dresden ook een verrukkelijke stad. Daar was een beroemde galerij, die te zien, de meesterwerken die daar hingen te bewondereln, dal was st-eclds het vurigst verlangen van zijn leven ge west. „Laat papa in mijn plaats meegaan, dan heeft die nog eens genot", slo<g Marie onverschillig voor. Gi'ldarmor schudde van het lachen. Dat zou een mooie streek zijn. Maar 'iefjev jij blijft toch miih blondkopje. Verrukkelijk haar heb je. Op den brui loft dag zal ik je z"lf kappen." Marie 1 «dekte heur haar mejt beide handen. „Neen .neen, zoolang ik hierboven ben, niet" Fn la'er behror je mij n et huid en haar." Hij gaf haar eer» luide zoen. „Maar hoe moet helt nu met Dresden?-' j'ij 'nchte: „Mijnentwege kar je do n wat je wilt", O i den 20ston April zou de bruiloft worden Vierd. Alle voorbereidingen, werden met ijver getrof fen. Om 10 ui r zou men naar helt stadhuis gaan, Prijs per 3 maanden ADVERTENTIE» r, per post f 1.-. Losse nummers 5 oen van 1 tot 5 regels met inbegip van bewijsno f 0.3B, iedere regel meer 6 et. Groote lett. worden naar plaatsr. berek de Blokkade. Hij beeft deze motie echter na een lang debat weer moeten intrekken. Een der sprekers, de Markies van Lansdowne. hield naar aanleiding van deze motie een rede, die door de „Daily Chroniclé", van even groot gewicht geacht wordt als de speech van Sir Edward Grey, van eenige we ken geleden. Lord Lansdowne zei dé o.a., dat onder meer de invoer door neutralen van katoen reusachtig genoemd was door de blokkade-menschen. Er wera gezegd: „lp 1913 bedroeg deze katoeninvoer in Holland en de Scandinavische landen 73000 ton, in 1915 310000 ton. Dus wat geeft onze slappe blokkade?" Lord Lans downe zeide echter: Men vergeet, dat deze' z.g. slappe" blokkade pas 1 Maart 1915 aanving. Welnu, laten we eens alleen de laatste helft der jaren 1913 en 1915 beschouwen. Dan vinden we, dat gedurende die tijd in 1913 49000 ton werd ingevoerd en in 1915 52000 ton, dus hier is geen noemenswaard verschil, 't Zelfde kun nen we constateeren van reuzel". Zoo ging hij de ge- heele lijst langs en toonde aan, dat de smokkelhandel sterk verminderd was en nog steeds aan 't verminderen is. Wat oliën en vetten betreft, bleek, dat over 'tge- heele jaar 1915 273000 ton naar Duitschland was ge gaan,. d och in November en December slechts even over 1000 ton. Verder had hij cijfers, die aantoonden, dat de invoer in Holland en de Scandinavische landen van dierlijke, plantaardige en miserale oliën en vetten en van veevoer en graan in de maanden Januari en Februari van 1916 minder was geweest dan anders in normafe tijden. „Echter", vervolgde hij, „hoewel de neutrale regeeringen en handelaars goed gezind zijn, verhindert dit niet, aat er steeds menschen blijven, die 't zoo nauw niet nemen met hun handel en die hun duister beroep evengoed zullen uitoefenen, al zouden we meer strikte voorzorgsmaatregelen nemen. Tenslotte merkte hij op, dat hij hoopte aangetoond te hebben, welke goede resultaten de Begeering met hare blokkade maatregelen verkregen had en dat zij volstrekt niet ver diende aangevallen te worden, zooals soms gebeurde. Een ander, Lord Faringdon. (juist terug van een reis door Scandinavië, om zich van de werking van de blokkade op de hoogte te stellen) was van meening, dat de neutrale landen hun uiterste best deden om hun verplichtingen na te komen. Hij was ten zeerste in genomen met de schikkingen getroffen door lichamen als de „Nederlandsche Overzee-Trust" en „The Merchant Guild and Manufacturers-Association of Denmark" en hij geloofde dat ze ten zeerste in Engelands voordeel zouden blijken te rijn. Lord Emmott, voorzitter van het „Oorlogshandel Co mité" zedde, dat. als de Regeering alle werkelijke cij fers wilde publiceeren, agitaties als van „Daily Mali" en „Morning Post" onmogelijk zouden gemaakt worden. Zulie agitaties hadden geen ander resultaat, dan dat ze de neutralen prikkelden en dat dezen gingen ge- looven, dat Britten, die ze eens onvoorwaardelijk ver trouwden. weinig beter rijn dan Duitschers. De verha len en cijfers óver goederen, die den vijand bereikten, waren niet alleen sterk overdreven, maar meestal ge baseerd op „valsche inlichtingen". En voor alles moest Engelands eerlijke naam benouden blijven. De markies van Crewe merkte op, dat hij de men schen ,die de internationale wetten en de rechten der neutralen zoo licht telden, wel zou willen toeroepen: „Bedenkt toch, dat, als ons succes komt, en komen doet 't zeker, ons geweten zuiver moet rijn". Tenslotte trok Lord Sydenham rijn motie, die om een scherpere blokkade vroeg, in. Deze motie stond in nauw verband "met de blokkade campagne waar ik mee begon. Naar aanleiding hier van is ook verleden week in de City een meéting gehouden, waar o.a. Lord Bevenport sprak. Bij het liegen en lasteren kreeg daar ook de regeering een beurt, 't Heette: „IJoyd George vraagt om „silver bul- ylets" (zilveren kogels") voor den vijand, maar hij geeft golden billets" (gouden baantjes) aan rin vrienden." Maar Lloyd George was er als de kippen bij en verzocht ze feiten te noemen. Die waren niet te vinden. En reeds den volgenden morgen moest de lasteraar z'n woorden openlijk herroepen. Uit alles blijkt, dat hier in Engeland t gevoel Voor eerlijkheid en billijkheid nog de overhand heeft. Vóór om 12 uur in de kerk trouweta, dan thefc bruliofts m-ial in hotel, vandaar naar huis en rr ar den ti ein. Men schreef reeds 15 April, toen op een vroegert morgen Hains Assel diëp ontsteld naar huis kwam en meedeelde dat zijn broer Filip eeto nieuwe aanval van beroerte had gehad en gestorven was. „Hij was in de laatste dagen zoo aiardig en vrien delijk voor mij," vejrteida de bedroefde^ met tranen in de oogen. Ook zoo vet 1 geduldiger en hij wildet roei nam", om zich heen hebben als juist mij. en op een zekeren dag zeide hij mij dat (hij mij voor zoo veel om vergiffenis bad te vragen. Dat roerde mij, én ik 'ztiiee: '„Och Philip dat hindert niemendal, dat jeens minachtend op mij hebt neergekeken. Je was ook veel flinker als ik, en je! hebt hët veel var- der gebracht." „Ja, dat heb ik," zeide hij, „een beetje domme'ijk ben je steeds geweest," en dat moest ik hem wei toestemmen, en nu is hij dood, mijn eenige 1 roeder, hoe gTaag zou ik mij nu nog door hem laten uitscheiden." Hans liep de volgende dagen af en aan, hij moeöt zoo goed a.s het maar eenigszini kon, zijn treuren de schoonzuster bijstaan, de cinderen wareta nog fce onverstandig daarvoor. Tegen Marie was oom Hans buitenge voon zacht en liefdevol. Hij had innig mede lijden met. haar. „Armdirg", zuchtte hij, „wat doet je angst mij leed, ik wilde, dat 'ik je heipen kon, maar nu is er niels meer aan 4e gansche geschiedietnis te doen. Het onveranderlijke moet nu gebeuren en maak tou maar dat j zoo tevi eden hemt als maar éanigszina kan." Ik kaï mij er niet indeiaken, oom Hans.I k heb bet gevoel alsof ik steeds in luid weenen moeit uit- Geloof mij, Mar iet je, het gaat hondarden meisjes znü er later zijn het toch heelbevreden echtgenooten. Ja I Jiift. 1 ij ons in buis en ziet «lken dag hoo geluk kig of je vaider is." .„la, dat is ook mijn eenigeh troost. D; ar vei scheen Goldammer dienzelfden dag weer net een nieuw voorstel. Hij was er nu zelf wól wat mee verlegen. Eigenlijk was er geen heerlijker oord .i s Ber ijn. Nergens bed men zooveel te zien. Van a les kon men gen iet'n. Wat of Marie er vau dacht om maar cl t dagen in het Keizerhof te blijven?" ilal kost op zichzelf toch reeds een bom duiten. De goedkoopste kamer is dagelijks vier mark, terwijl den oorlog, was de Regeering van Engeland voor mij geworden de meest ideale, die men zich denken kan. Tijdens den oorlog, wel. is ze me soms tegengevallen. Zoo schreef ik in m'n vorigen brief over 't sluiten van de museums en dergelijke verkeerd begrepen bezuinigin gen. Maar, wie begaat in moeilijke tijden niet wel eens een foutl In dergelijke gevallen is dan echter 't grootste deel van 't Engelsche volk óók verontwaardigd over de regeeringsmaatregelen. En met mij doet het nu ook dezen goed, te zien. dat hun Regeering een tactvolle houding tegenover de neutralen aanneemt in deze blokkade-zaak. Zij, die. hier zoowel als elders Engelands zaak willen dienen, door het „goed recht" der Blokkade te bepleiten, begrijpen de werkelijke Engelsche volksgeest niet 'óf... sympathiseeren met de Pruisische partij. ALKMAAR SPOORSTRAAT 68 Werkgevers legen Ziekle- en Ongevallenschade van Personeel en Eigenzakendrijvenden voor zichzelf. AGENT te Aartswoud Joh. Veerman, Alkmaar D. Schenk Kennemerpark en Jb. Helder, Stationsplein, Barsin- gerhorn N. Dubbelman, Bergen F. G. Hofmann, •irkshorn P. Swart, Hoogwoud J. Nieuweboer, Heiloo P. Vos, Hugowaard A. Kwantes, Nieuwesluis F. Koster Hz., Nieuwe Niedorp C. Dekker Hz., Oude Niedorp M. Kooijman, Obdam A. Kroon, Oud karspel C. Rempt, Oudesluis IC Paarlberg, Schagen Th. Paauw, Scnagerbrug A. L. Zuidscnerwoude, Wieringerwaard Alb. Kuin Pz., Warmenhuizen K. de Geus, Wieringen E. J. Baijs en C. M. Koorn. Winkel J. Blom, Sint Maarten (Stroet) D. Barten, Julianadorp F. de Beurs. Den Haag, 14 Maart. In den tijd van een goed half uur heeft het Parlement minister Van Gijn's voorstel tot het aangaan der geld- ieening van 125 aiïllioan goedgekeurd. Algemeene Be schouwingen werden niet gevoerd, en het amend-De Geer op art. 4 van 't ontwerp (waarvan de lezer de strekking kent) werd door den minister van Financiën overgenomen. De heer Juten maakte zich nog eens tolk van nen, die coupons 'der leening ook als geldig betaal middel van belasting willen zien aangemerkt. Exc. Van Gijn wees er echter op, dat men hier met geen „bank papier" te doen heeft en zag op tegen den administratie ven omslag, wélke dergelijke maatregel zou berokke nen. Stemming werd over de geldleening niet gevraagd. Bij het yoorstel óm vrijstelling van successie-recht te vej-leenen voor het verkrijgen, door den Staat, van de collectie Oud-DeJftsche aardewerk uit de nalatenschap der douairière jhr. mr. J. Loudon, geb. De Stuers (wijlen de moeder des ministers van Buitenlandsche Zaken) bracht mr. Tydeman warme hulde en dank aan de schenkers van deze prachtige, beroemde verzame ling. Minister Van Gijn sloot zich namens de Regee- ring bij', tüe woorden aan. Morgen-, Woensdag-ochtend de Schepenwet in open bare zitting. A.s. Dinsdag afdeelings-onderzoek van en kele ontwerpen, o.a. dat betreffende de Oorlogswinsten. De heer Snoeck Henkemans legde de eoden af en nam ritting. Hij was in gekleede-jas en voelde zich na tuurlijk dadelijk thuis in den kring der collega's van gisteren en van nu. Mr. ANTONIO. man'in eigen huis voor niemendal woont. Majar voor niets heeft men niets, etn je eet er piekfijn voor je geld. Dat scheen 'hein de beste huwelijksreis, dié heele trouwerij kostte hein toch eert bomduftan." „Wanneer het höm te duur was, kan het huwelijk, wat haar beftoeft, wel achterwege hlijven," reide het meisje net éem op flikker «inde hoop. Maar dat kwam haar zeer slecht te stade. „Poe mij het vurig genoegen enredene^ niet too dwaas, als wilde je me ontsnappen," riep hij toor nig. „Wij zijnaangeteekend, de gelboden zijn geleien, dus nu is er geen gelegenheid meer om er tusschen- uit te knijpen. Wanneer je nu parée naar Dresden wil za1 het g^euren. maar ik vind het een verkwis ting," Zij verzekerde ham, dat haar aanDrasdea niet het minst gelegen lag en dat hij, wal haar betrof, kor reizen waarheen hij wilde. „We richten allee in zooals het is afgesproken," zei de hij, zich vergenoegd de handen wrijvend. „P Jij pakt het allernoi digste in jet handkoffers en wij blij den bijna tot nain het 'eind van het diner. Het heeft toch ook zijjj aangename zijde, als men het zelf be- talwi moet, en dan rijden wij hierheen. Jij trekt de japon aan die je van mij cadeau gekregen hebt, ik s'eek mij in een nieuw pak en wij gaan naar het ho tel. Het. is toch eigenlijk precies hetzelfde cf wij hiei zijn of ergens andirrs Maiie haalde de schouders op en volgde zijn wil- Zij had door Óen dood van Philip Assel, die een neef van 'haar vader was, om uitstel van de brui loft gevraagd, maar tevergeefsch. Zoo kort voor de feestelijzheid konden er geen veranderingen nr.eeir in werdén aangebracht. Alle menschen moeten eenmaal sterven en de goede Philip was nu juist geett heilige geweest. „Maar nu kon oom Hans toch niet aan het bruiloftfi m. al da lnemen en die had zij er toch het aller netste bij gehad „Dat is geheel zijn zaak," bromde Goldammer. '„Wil bij r irj, dan is het ook goid. Voor zulk 'een groote versiering vlan den tafel kan hij moeilijk doorgaan." Voor het 1 ruiloftsmaal waren een J20-tal personen uitgenoodigd. Op den: namiddag voor den bruilofts- torn Marie 'i itgegaan was, trad haar verloofde bij Liebreich in de kamer. „Mi;n doclter is niet Óhuis,"zoo ontving de foto graaf zijn bezoeker, het jammer vindend dat deze tevergeefsch gekomen v is. LANGED1.JK. De afdeeling Langedijk van Volksonderwijs zal trach ten te Dirkshorn een afdeéling op te richten. De heer P. van Mever zal daartoe in een vergadering optreden met het onderwerp: Huis en School. LANGENDIJK. Tegenwoordig worden aan den Langedijk en omstre ken reeds uien gekocht voor het volgend jaar. Men be steedt tot f 4 per baal. Ook kool wordt op die wijze op voor gekocht. OUDKARSPEL. Door de zangvereeniging „Caecilia" alhier, directeur de heer Jac. Jansen te Scnagen, is voor opvoering ter gelegenheid der kermis in 'Studie genomen de komische revue-operette: „De Barbier van Straatsburg". -iKIlONL) SS M MS-H. C..iteN 11 VL.tMAAIt Zitting van Dinsdag 14 Maart 1916. Uitspraken: J. P. de Bruin, Andijkv diefstal, 6 mnd. gev. C. Mienis, Alkmaar^ diefstal, 6 mnd. gev. A. Zuurmond, zwervenddiefstal, 8 mnd. gev. J. Geel, Ziipe, bedelarij, 3 d. h., 2 j. en 4 maand rijkswerkinrichting. N. Schot en K. Kant, Oudkarspelv diefstal in vereen, elk 2 mnd. gev. H. A. Koezemans, Alkmaar, wederrechtelijk binnen dringen f 10 of 10 d. h. T. Wonder, Wieringerwaard, eenv. beleediging f 10 of 10 d. h. W. A. Maas, BovenkarspeL. eenv. beleed., f 15 of 10 d. h. H. A. Oosterbroek, Noordscharwoude, (Kinderwetten- zaak) teruggegeven aan ouders zonder "toepassing yan DE PRIJS VAN HET COURANTENPAPIER. De directeuren der dagbladen zijn door de Vereeniging ,>De Nederlandsche Dagbladpers" tegen den 21sten de zer maand opgeroepen tot een buitengewone algemeene vergadering, om „de mogelijkheid te overwegen, óf de abonnementsprijzen der dagbladen moeten en kunnen worden verhoogd, óf de omVang der bladen verminderd, óf iets anders gezamenlijk kan worden beproefd". In het orgaan der Vereeniging van Dagbladuitgevers wordt bericht: „Ons is gebleken, dat de prijs voor het courantenpapier na den len April a.s. wederom belangrijk zal worden verhoogd en wij rijn overtuigd, dat hieraan niet te ontkomen is. Dus zullen andere maat regelen moeten worden genomen, om de zeer belangrijke nadeelen gezamenlijk weg te nemen." De prijs van het papier, eén dar belangrijkste uitgaven voor een courant, is sedert het begin van den oorlog gestegen met 70 pet. HEIDE NAAR DUITSCHLAND. Op verschillende plaatsen in Noord-Brabant wordt op het oogenblik veel hei opgekocht, die naar Duitsch land wordt uitgevoerd en naar men beweert bestemd zou rijn om kruit te vervaardigen. De prijs is 4 cent per K.G. en menig heiboer kan op rijn gemak tien gulden op een namiddag verdienen. MOEILIJKHEDEN IN DE CACAO- EN CHOCOLADEFABRIEKEN. Dezer dagen zal een conferentie plaats hebben van de minister van Landbouw, Nijverheid en Handel, een comité uit de ca cao-fabrikanten en het bestuur der N.O.T. om te trachten tot een oplossing te geraken van de bekende moeilijkheden waarin zien de cacao^ en chocolade-industrie op het oogenblik bevindt. In een algemeene vergadering gisteren door den R.-K. Gildebond te Breda gehouden, is besloten onderstaand telegram aan den minister van Landbouw, Handel en Nijverheid te zenden. „Chocolade-industrie te Breda, waarin ruim 700 men schen werkzaam rijn, moet wegens niet vrij krijgen van grondstoffen speciaal cacaoboonen, personeel in massa's ontslaan. Wij verzoeken eerbiedig te willen ingrijpen, op- ,dat niet honderden werkloos geraken. GESTRAND. Gisteravond is de nieuwe salonboot Van Hasselt, ko mende van Stavoren, met bestemming naar Enkhul- Vandaag het» Tk juist jou noodig, mijn beefe. Wij moeiten samen eens "een woord in vertrouwefc over zakdn spreken over heat mijn en dein.." Verbaasd keek Liebreich zijn vriend aan. Hij had immers 'op zich genomen om zijn zaken te re gelen en voor heto te. zorgen „Hier zijn a'le gekwiteerde reketcringen tot een bo- drag van 740 Mark en 65 pfennig. Die kan Je met een dankje van 'mij in oud-vangst némen. Jouw oude handschriften ihoudt ik nog. 'Men Ikon Indet weten 't is altijd beter wat dan niemendal. 'Wordt mijn •vrouwtje wat hals^arrig, dan is dit nog eens 'etejn kléin brandijzer ett tenslotte oude "heer Imoetën wij jouw huishouding nog negfPen. Je imoet niet geloo- ven, dat jij hier maar zoo in het blauwe kunt voort leven er maar languit opde berenhuid kunt lier— gan." „Ik begrijp niet," stamelde Liebreich. „Nu luister dan maar goed ert doe mij een genoe gen en wees niet zoo onbegrijpelijk. Ik kan niejt voor alles zorgen. Wensch niet als een paard te werken, terwijl jij de luiwammes uithangt. Dus je krijgt per maaind vijftig mark toelage en dat is meer dan vol doende voor een schoonvader, die trouwens zeff nog een flkike man is. Meer geef ik niet, dus daarnaar zal jij je moeten regelen. Je zaak kan ook nog we(l wat opleveren. Huur verlang ik niet, dus Je zult zrtr verstandig doen als jij Je daarnaar inricht." .W.at zal mijn dochter daarvan zeggen?" „Wees verstandig oude. Als je mij op het laatste) oogenblik mijn bruid ontneemt, dan heb je morgen op den dag de t deurwaarder iö huis, 'begrepen, en nu. eet smakelijk, mijn beste". Daarmee verliet Goldammer hét salon en liet zijn vriend alleen, die zich van de komende dagen gouaën bergen had beloofd niet anders) 'gedacht had, dan als een rentenier te kunnen leven, in de grootste op gewondenheid achter. Liel redeh verzonk ito diep nadenken. Ja, Ja, hij moest zeggen, Goldammer had gelijk. Wat een op stand zou het geven, wat een opgewondenheid, 'wan neer Marie te weten kwam wanneer er niet zoo. vrij gevig voor haar vader zou geeorgd worden, als zij gedacht bad. Dus mond houden, da tijd zou we] zorgen. Zijn dochter zou wel een weg en middelen vinden om hem eeh gemakkelijk leven naar zijn smaak te verschaffen. 1 (Wordt vervolgd.)

Schager Courant | 1916 | | pagina 1