Scheermessen, Scheerapparaten, Credietvereeniging Amsterdam rente voor Credietnemers mei f verlaagd DINSDAG 4 APRIL 1916. 59ste Jaargang. No. 5773 Raad Warmenhuizen. Scheerriemen, Riem voor Veiligheids- mesjes. Scheermesscherper. I. Agentschap Alkmaar. en dus gesteld op 5'|20|0 h 6°|0. N IJ PELS &>Co, UitgeversTRAPMAN Co. EERSTE BLAD. Binnenlandsch Nieuws. Met ingang van 1 APRIL is de - PROVISIE INBEGREPEN. 1, 2, 3 jaar garantie. Haarwerker, ys' SCHA illtlld Nisus- COURANT. I i. Advertentie-Luünvllil Dit blad verschijnt viermaal per week: Dinsdag, Woensdag, Donderdag en Zaterdag. Bij inzending tot 's morgens 9 ure wor- enADVERTENTIEN in het eerst uitkomend nummer geplaatst. SCHAGEN, LAAN 0 5. - Int. Telepb. No. 20. Prijs per 8 maanden f 0.90 per post f 1.05. Losse nummers 6 ct. ADVERTENTIEN van 1 tot 5 regels f 0.36, iedere regel meer 6 ot. (Bewijsno. inbegrepen). Groote lett. worden naar plaatsr. berek. Dit nummer bestaat uit twee bladen. Vergadering van den Raad der gemeente Warmen huizen, gehouden op Vrijdag 31 Maart 1916. Allen present. Voorzitter burgemeester Blom, die de vergadering opent, waarna lezing en goedkeuring der notulen loigt. Volgt mededeeling, dat de huurder Dirk Bijl ver der van de huur der gemeentelanderijen afziet en deze opnieuw zijn verhuurd, nu tegen bedragen van resp. 30 en 50 meer dan bij vorigen verhuur. Al- zoo 'n voordeeltje van 80. Mej. de Moei, benoemd als onderwijzeres ln de va cature, ontstaan door het vertrek van mej. Hacke- nitz, bericht eerst primo April in functie te kunnen treden. De collecte voor den watersnood, door hei steunco mité gehouden, heeft 2000 opgebracht De verkoop hoornen bracht 42 op. De jongste kasverificatie gaf aan ontvangsten *130363.06,5, uitgaven 123581.01,5, kasgeld 6782.05. Goedgekeurd. Ged. Staten hebben de gemeenterekening in de vo rige maand goedgekeurd, geretourneerd. Van den Comm. der Koningin i9 bericht ingeko men, dat aan den gemeenteveldwachter N. Ham, al hier, met ingang van 1 Mei a.s. eervol ontslag is verleend; met opdracht, hiervan aan den Raad me dedeeling te doen. De gasfabriek-directeur, de heer Rljpma, zegt har telijk dank voor de hem* toegekende gratificatie. Van de Gezondheidscommissie is het verslag over 1915 ingekomen. Het rijksbureau voor drinkwatervoorziening be richt de uitkomsten van boringen in het duingebied nabij Schoorl. Verschillende commissiën tot wering van school verzuim zenden hurine jaarverslagen en berichten der benoemingen voor diverse functiën in.deze com missiën. Een paar reclames Hoofd. Omslag zijn ingekomen. Bij Kon. Besluit van 8 Maart jL is goedgekeurd de verordening voor heffing van schoolgelden; zulks tot 1 Januari 1920. B. en W. stellen voor, het salaris voor het veld wachterschap afgescheiden te houden van dat voor de betrekking van gemeentebode. Het salaris voor veldwachter wordt hierbij gesteld op 425.plus vrije woning en 60.voor uniform en rijwiel en 10 gratificatie. Voor gemeentebode wordt het salaris vastgesteld op 100.waarvoor dan hondenbelasting en school geld zullen moeten worden behandeld; echter niet de werkzaamheden voor vergunning, daar voor het schatten van dranklokalen aparte personen worden aangewezen. De heer Swan vraagt, of in verband met het eer vol ontslag aan Ham, al oproeping van sollicitanten is gedaan. Voorzitter zegt van wel. De heer Swan veronderstelt dat de solliciteerenden dan ook de salarisvoorwaarden wel zullen kennen. Voorzitter zegt, dat er reeds meer dan 30 sollicitan ten zijn. De heer De Groot: Het betreft hier de regeling der salarissen van veldwachter en van gemeentebode. Voorzitter licht nog toe, dat het niettemin de be doeling is de functiën van veldwachter en gemeente bode in één persoon 4e vereenigen. De secretaris zegt, dat het in eene naburige ge meente is voorgekomen, dat de veldwachter weiger de gemeentebodediensten te doen. Daarom vonden B. en W. het secuur, hier de jaarwedden voor die beide functiën apart te regelen. De heer Biersteker bespreekt, dat het dan toch wel het doel is, die functiën in één persoon te ver eenigen. De heer Kraakman zegt, ja anders zouden zij geen brood verdienen, als er twee personen voor werden aangesteld. Voorzitter zegt ook, dat anders de salarissen te gering zouden zijn. Én de regeling wordt nu zoo voorgesteld, om te voorkomen, dat de bode werk zaamheden weigert te doen. De voorgestelde regeling wordt goedgekeurd. B. en W. stellen voor het vernieuwen en verbete ren va nden straatweg te Warmenhuizen te gunnen aan den laagsten inschrijver daarvoor, den heer Kmjnsberg, alhier, voor 3043.50. Begrooting was Hoogste inschrijver was Denijs voor 3050. Voorzitter zegt, dat de gedeelten die slecht bevon den zijn, alle in dit werk opgenomen zijn geworden. Het bedrag dat daarvoor aangegeven was, is daar door verhoogd en nu 3000 zooveel geworden. Maar de werkzaamheden zijn zeer noodig. De straat is zeer slecht. De heer Biersteker vraagt of afwatering en rio- leenng er ook in begrepen zijn. Voorzitter zegt van wel. De secretaris zegt, dat er nog f 40 bij komt voor het afsteken van bermen van den Ouden Wal, plus kosten van toezicht. 94000 nieuwe steenen zullen moeten worden ver werkt, en verder oude steen. De heer Gutker zegt, dat de straatweg overal slecht 18 bij ons. De heer Swan zegt, dat hij zich wel hiermee ver- ®nigen kan, maar dat het alleen jammer is, dat de Krooting hiervoor niet is opgemaakt geworden, vóór toch tucu een Bemeeme"°Pzlcnier; die had j'ldig het werk aan de straat te verrichten, kun- y begrooten. tin„npnu ,'8 bet toch wéér niet gebeurd, dat die begroo ^eerder gereed was als die voor de gemeente, den r ze6t, dat er voor het straatwerk voor Dus HM) en voor 1916 1500 is begroot. De h ln totaal- eer Swan vindt de toestand van den weg wèl erg. Vrachtrijders durven niet met de vracht te rij den, bang als zij zijn, die te verliezen. Zoo stoot de weg bij het berijden. Algemeen wordt goedgevonden de gunning aan Knijnsberg. t De secretaris zegt dat B. en W. voorstellen om 60 gratificatie toe te kennen aan het hoofd der school te Schoorldam, waar dat schoolhoofd in April a.s. zijn 25-jarige ambtsvervulling als zoodanig al daar hoopt te herdenken. Voorzitter zegt dat B. en W. hebben gemeend, dit te doen omdat de jubilaris altijd met de meeste nauw gezetheid zijn ambt vervulde en zij bedoelen dit als een bewijs van erkentelijkheid voor de verdiensten van den jubilaris. Voorzitter vraagt of de Raad er zich mede kan ver eenigen? Met allen voor wordt aldus besloten. Overeenkomstig het advies der gascommissle wordt door B. en W. voorgesteld met ingang van 1 Mei a.s. de prijs van het gas met 1 cent per kub. meter te verhoogen, en de inrichting der muntmeters zooda nig te veranderen, dat zij werken op het bedrag van den nieuwen gasprijs. Verder luidt het voorstel om muntgasvepbruikers, die na 1 April a.s. aansluiten een waarborgsom van*1.50 te doen storten, om ze zoodoende te dwingen, hunne verplichtingen hij even tueele verhuizingen na te komen, en de verschuldig de 50 cent voor administratiekosten te voldoen. Voorzitter vraagt of men meer inlichtingen wenscht De heer Biersteker veronderstelt, dat het door de gasverbruikers wel met blijdschap begroet zal zijn dat 1 Februari de gasprijs met 1 cent verlaagd 'werd Nu is Mei wel gunstiger tijd en de gascommissie veronderstelt spreker zal wel grondige redenen hebben om de verhooging van gasprijs in overwe ging te geven. Voorzitter zegt, dat er grondige redenen voor zijn. Vooral de zeer hooge steenkolenprijzen zijn een mo tief. i Laagzijde B 50, Schagen. deel te dragen. B. en W. stellen voor, dit voor kennisgeving aan te nemen. Goedgevonden. De heer Biersteker vindt ook: voorzichtig doen maar. Voorts is ingekomen een schrijven van Ged. Staten inzake bijdrage voor leerlingen, die deelnemen aan het onderwijs aan de Ambachtsschool te Alkmaar. B. en W. vinden dat de verordening, die hierop is, in alle gevallen voorziet en stellen voor, deze te handhaven. Goedgevonden. Van het bestuur der afdeeling Warmenhuizen van den Roomsch-Katholieken Bond van Bloemisten, Land- en Tuinarbeids, is een verzoek ingekomen waarin wordt medegedeeld dat de afd. met belang stelling kennis heeft genomen van de behandeling van een nieuw systeem van werkloosheidverzekering door Z.Exc. den Minister van Financiën. Doei is, door middel van werkloozenkassen reserve te vormen. Waardeering hiervan door het Raadscollege wordt in het verzoek wel verondersteld en wil men gaarne dit college van medewerking en instemming zien blijk geven. B. en W. doen het voorstel, de gevraagde instem- DE AGENTEN: BREEDSTRAAT 11. ALKMAAR. Algemeen wordt de voorgestelde verhooging van gasprijs en het veranderen der muntmeters goedge vonden. Voorzitter zegt, het gebeurt meermalen, dat munt- gasverbruikers wegloopen, zonder dat men er iets van hoort. Dan zijn ze iets achterstallig en verhaal het dan maar, wat er te vorderen is. En ze krijgen het gestorte terug als ze vertrekken. Secretaris: Naar aanleiding van de goedkeuring op de regeling van de schutsluisgelden, zal door B. en W. tegen 1 Mei a.s. de sluis worden verpacht. De heer Swan valt in:zal getracht worden de sluis te verpachten. Voorzitter: 't Hangt er natuurlijk van af hoe de inschrijvingen zijn. Goedgevonden, de sluis te verpachten. Voorts doen B. en W. het voorstel om de door de H. IJ. S. M. verzochte nieuwe vergunning tot het plaatsen van waarschuwborden, te verleenen. Goedgekeurd. Schrijven is ingekomen van de gemeente Nieuw Leusden, met een afschrift van een adres, door die gemeente gezonden aan H. M. de Koningin, met ver zoek te willen bevorderen, dat in de wet een artikel wordt opgenomen, dat onderwijzers minstens 2 jaar in eene gemeente in functie moeten zijn geweest, al vorens zij een andere standplaats mogen zoeken. Verzocht wordt aan den Raad van Warmenhuizen adhaesie hieraan te betuigen. De heer Swan vindt, dat we het nu maar voor ken nisgeving moeten aannemen. Spreker zou er op het oogenblik niet over willen beslissen. 't Is nog al een kwestie van ingrijpenden aard. De heer Biersteker vindt dit ook. 't Is wel een schaduwzijde vindt spr., dat de on derwijzers nog al vaak vertrekken. Maar als zij el ders een kansje hebben om een 50 gulden extra te krijgen, is dat voor hen toch om te doen. Het salaris is voor hen toch al niet zoo hoog. Goedgevonden wordth et schrijven voor kennis geving aan te nemen. Komt ter tafel een schrijven van de vereeniging van plattelands- en kleine stedelijke gemeenten, die pogingen in het werk stelt om te komen tot een fusie van zulke gemeenten en om adhaesiebetuiging daarop verzoekt. B. en W. stellen voor, die pogingen te steunen. Allen voor. Van de Koninklijke Nederlandsche Automobiel club is een verzoek ingekomen om bij verordening te bepalen, dat de belemmeringen voor snel verkeer speciaal op de straathoeken zooveel mogelijk worden opgeruimd. De club is bereid,i n die kosten van opruiming een ming met de regeling van den Minister te betuigen ofschoon de gemeente Warmenhuizen nog niet rijp is voor werkloosheidsverzekering. Goedgevonden. Ged. Staten hebben ten aanzien van de gemeente- begrooting de opmerking gemaakt, dat posten 70, 71 en 90 te laag zijn gesteld. Zij betreffen respectievelijk onderhoud straten en pleinen, idem wegen en voetpaden en het onderhoud van straatlantaarns en verder verlichtingsmateriaal. Cijfers van vorigen dienst wijzen trouwens voor die onderhoudsposten hoogere bedragen aan. B. en W. stellen voor, aan de bezwaren van Ged. Staten tegemoet te komen en deze posten de noodige verhooging te doen ondergaan. Kosten te vinden uit verhooging van Hoofd. Omslag. Goedgevonden Het hoofd der school alhier, de heer Konijnenburg, verzoekt met ingang van 1 Januari 1916 voor het be zit zijner acten land- en tuinbouw, elk 100 toe te kennen. Dus totaal 200. Met groot vertrouwen doet adressant dit verzoek, overtuigd als hij zich houdt van het groote nut van land- en tuinbouwkunde voor deze gemeente en zij zal wel willen medewerken in deze dure tijden in het belang van den ambtenaar, terwijl de districts schoolopziener gaarne adressant's verzoek steunt. De heer Gutker merkt op dat dit schoolhoofd thans 100 voor landbouw en 50 voor tuinbouwacte krijgt en acht deze laatste van even groot belang hier. Spr. stelt voor, voor elke acte f 100 toe te ken nen. De heer De Groot zegt dat de bedoeling is 100 voor landbouwacte te geven indien er onderwijs in landbouwkunde wordt gegeven. Omtrent tuinbouwkunde is nog geen regeling in de verordening opgenomen. De heer Gutker vindt de regeling voor land- en tuinbouw ook toch niet gelijk en zou voor elk 100 willen stellen. Spr. juicht toe dat we hier iemand met tuinbouwacte hebben en zou gaarne zien, dat de gemeente dit zooveel mogelijk steunt De heer Swan vindt tuinbouwonderwijs voor ons nog wèl zoo belangrijk als landbouwonderwijs. De heer De Groot vindt dat we niet moeten afdwa len van wat bij verordening bepaald is in deze. Dan moest daar ook een bepaling in staan voor het ge val onderwijs in tuinbouwkunde plaats vindt. Maar onderwijs in landbouw lijkt spr. voorloopig voldoende toe. De heer Gutker zou 't toch gaarne van gemeente wege steunen als iemand zoo'n acte heeft. We zien wel eens dezulken naar naburige plaat sen gaan voor het geven van zulk onderwijs, om daar door bijverdiensten te genieten. Dat is niet buitenge woon wenschelijk, vindt spr. Land- en tuinbouw heb ben we trouwens niet te schiften, waar hier veel aan „tusschenbouw" (akkerbouw) wordt gedaan. Daarom is het zoo te waardeerenu dat hij beide acten bezit. De heer De Groot dacht, dat landbouw hier om vatte: landbouw en akkerbouw. Voorzitter meent, dat akkerbouw meer bij tuin bouw hoorde. De heer Gutker: Ik weet bij ondervinding, dat je er later veel gemak van kunt hebben als je vroeger zulk onderwijs hebt genoten; maar het wordt niet allemaal op dezelfde wijze gewaardeerd! De heer De Groot wil zich er wel mee vereenigen dat voor elk der beide acten f 100 aan adressant wordt toegekend, doch dan onder bepaling, dat er in beide vakken door hem onderwijs wordt gegeeven. Met allen voor wordt voor elk der beide acten 100 aan adressant toegekend en aan B. en W. op gedragen onderwijs te doen geven in landbouw- en tuinbouwkunde. De agenda is nu ten einde en volgt de gebruike lijke rondvraag. De heer Gutker brengt nu ter sprake de wipbrug. Die blijft maar in denzelfden toestand. Voorzitter zegt: Door den opzichter is er onder zoek ingesteld en die vindt dat er geen bezwaar bij den toestand is. Alleen een nieuwe grendel is noodig en zal worden aangebracht. De heer Biersteker zegt geen deskundige te zijn, doch wel den indruk te hebben, dat ook de steenen muren niet sterk zijn. Voorzitter! s van meening dat de gemeente-opzich ter, die het onderzoek deed, het toch behoort te w6ten. De heer Kraakman: Als de andere grendel er ook altijd op was, lag de brug vast De heer Gutker wijst er op, dat heele stukken muur los liggen.. De heer Biersteker heeft ook gezien dat er Bpeling is in dö steenen. De heer De Groot vindt, dat de geheele muur nog eens bewerkt moet worden. Voorzitter belooft er den opzichter nog eens heen te zullen sturen. De heer Gutker vindt de toestand zooals dis nu is, ook nog een bezwaar voor wielrijders. De heer Biersteker bespreekt de abri, die bij hem in de dorpswijk is. Daarheen is wel een gasbuis aan gelegd,' maar we kunnen nog geen gaslicht branden En al is de winter haast om, spr. zou toch graag de verdere werkzaamheden daar gedaan zien, opdat er behoorlijke gasverlichting zal kunnen worden ontstoken. Zal gebeuren. De heer Swan wijst op het niet denkbeeldige ge vaar voor pokken d,ie thans heerscfcen en zou ge legenheid tot inenting wenschelijk achten. Voorzitter vindt er niets tegen, de gelegenheid daar voor open te stellen. Goedgevonden. De heer Swan wijst op het woningvraagstuk en zou gaarne willen dat B. en W. dat ernstig bestu deerden. Hoe 't beste hier woningen te krijgen? Spr. doet nog geen voorstel, doch vestigt er de aandacht op. Voorzitter wijst op de dure tijden. De heer Swan vindt al moet de gemeente er des noods iets bijleggen, toch moet er in voorzien worden. Gebrek aan arbeidskrachten en tevens aan woningen, dat gaat toch niet. 't Wordt al erger. De heer De Groot meent, en hij let daarir^op het aankomend geslacht dat men 's avonds langs de straat ziqt promeneeren, dat we over een jaar of wat dik in onze arbeidskrachten zullen zitten, Maar nu ja, 't is mobilisatie. De heer Biersteker: Als we later normale tijden hebben en de arbeidskrachten keeren weder, zouden er dan nog te weinig woningen zijn? Jongelui zijn nu weg komen dan weder. Bij ons bijv. 3 uit één gezin. Voor hen zijn toch later bijv. geen 3 woningen noodig, Voorzitter: Je kunt er niet op aan, dat ze onge trouwd blijven. De heer Biersteker zegt: 't Is niet mijn bedoeling 't stop te zetten en dat de jongelui niet meer trouwen. Geens zins. Maar al zetten we woningen, zal er nog gebrek aan arbeidskrachten zijn, denk ik. Het particulier initiatief mocht waar er verleden jaar financieel toch een best jaar is gemaakt door verschillende in gezetenen ook wel wat doen. Laten die ook wat offeren en tot woningbouw overgaan, al is het een duren tijd. De Bouwvereeniging kan niet alles doen. Voorzitter vindt het ook. Alles maar op de gemeen te schuiven gaat toch 'niet aan. Als je in de streek van Beemster, Schermer enz. komt, daar zie je boer derijen, steeds met arbeiderswoningen er bij. De heer Swan vraagt voorzitter of er nog meer levensmiddelen beschikbaar zijn te stellen. Regee- ringsvisch bijv., om voor verminderden prijs beschik baar te stellen. Regeeringsgroenten hebben we hèele maal niet gehad. Voorzitter: Die zitten hier in het groentenland en hier zijn levensmiddelen in overvloed. De heer Swan: Nouin overvloed?.... De heer De Groot vindt het nu den tijd om wat aan te schaffen. Alles raakt zoowat uit de hoeken De heer Swan merkt verder op, dat mej. Timmer te Schoorldam heel wat werk in de- school aldaar heeft gedaan ter vervanging van het hoofd, dat de heer Van Veen, die al weken ziek is. Spr. denkt over toekenning van een gratificatie. Voorzitter prijst haren ijver en is wel voor gra tificatie. Zal eerst onderzocht worden. Hierna sluiting. (Reeds aan onze lezers te Warmenhuizen en Schoorldam toegezonden.) KAASVOORZIENING. De sub-commissie voor Noord-Holland uit de Kaas- vereeniging vestigt bij dezen nogmaals nadrukkelijk de aandacht van Exporteurs en Producenten op het verbod tot aanvoeren en leveren van kaas buiten de erkende weekmarkten te Alkmaar, Purmerend Hoorn en Edam om. Niet op de markt gekochte kaas moet toch op de markt gezet worden, opdat het voor binnenlandsch gebruik bestemde gedeelte vóór de weging kan worden afgemerkt. Fabrieken welke lunchkaas, broodkaas en dergelijke soorten direct aan exporteurs leveren moeten dezelfde week één vierde deel van hetzelfde gewicht in Edammer- of

Schager Courant | 1916 | | pagina 1