Noord-Holland en de Zuiderzee. Uit en Voor de Pers. Ingezonden Stukken. Gemengd Nieuws. Moord. J. Gebrek aan turf in. Friesland. In Friesland met zijn hooge en lage venen be gint het gebrek aan turf grooter proporties aan te nemen. In de veenderijen is geen turfje meer voor radig alle turf is tegen hooge prijzen verkocht. De schippers en slijters buiten de veenderijen zijn hier en daar ook al totaal uitverkocht. De Exporteur-kooper alsmede de Producent-verkoo- Goudavorm leveren aan één der Centrale pakhuizen, per zijn verplicht onmiddellijk na levering van bo vengenoemde buitengewone soorten schriftelijk op gave daarvan te doen aan het Centraal Bureau te Alkmaar. Degenen die, om welke redenen ook, tot nog toe hierin nalatig zijn geweest kunnen dit als nog vóór 8 April opgeven aan genoemd Bureau. Overtreding van bovenstaande bepalingen heeft voor de betrokken handelaren onherroepelijk intrek king der consenten tengevolge en voor de betrokken Producenten, dat al hun kaas voor binnenlandsch gebruik zal worden bestemd. De Sub-Commissie vopr Noord-Hol land uit de Kaasvereeniging, G. NOBEL, Lutjewinkel, J, J. STUIT, Purmerend, H. S. DE VRIES, Hoorn, H. H. KOSTER, Wieringerwaard. NOORDSCHARWOUDE. Als gevolgvan het besluit betreffende de aanstel ling van een zesde leerkracht aan de o. L school, al hier, hebben zich 17 damessollicitanten aangemeld. VARKENS VOOR DE ENGELSCHE MARKT. Het bestuur van het Nederlandsch Landbouw-Co- mité heeft, naar het Nederl. Landb. Weekbl. meldt, het volgende adres gezonden aan den minister van Landbouw, Nijverheid en Handel: De omstandigheden hebben er toe geleid, dat ge durende maanden de Engelsch markt niet van var kens wordt voorzien op een wijze als dit vroeger ge schiedde. Het wil ons voorkomen, dat dit moet leiden tot een vervreemding van de Engelsche markt ten opzichte van ons varkensvleesch. Dit resultaat zal na den oorlog ongetwijfeld zijn invloed doen gevoel- len en het schijnt ons een wijze handelspolitiek toe, als getracht wordt op de een of andere wijze hierin verandering te brengen. Wij beseffen heel goed, dat deze verandering niet mag gaan ten koste van de volksvoeding in Neder land. en aan den anderen kant zijn wij overtuigd, dat, als het zenden van varkensvleesch naar Enge land niet tegen dusdanige voorwaarden kan geSchie- den, dat de kosten van het fokken en mesten van varkens goed gemaakt worden, een korte proef mis schien te nemen zou zijn, doch het zenden zeer spoe dig beëindigd zoude wezen. Aangezien wij overtuigd zijn, dat Uwe Excellentie over voldoende gegevens beschikt om het voldoen aan vorengenoemde voorwaarde in cijfers uit te druk ken, onthouden wij ons van het maken van bereke ningen. Wij verzoeken Uwe Excellentie echter wel te willen overwegen, maatregelen te nemen, waardoor de Engelsche markt weer voorzien kan worden van varkensvleesch, zonder datd it behoeft te geschieden ten nadeele van de volksvoeding in Nederland en op dusdanige wijze, dat de fokker en mester van var kens zijn onontbeerlijke medewerking con amore kan verleenen." v Het bestuur mocht reeds mondeling van den minis ter de verzekering ontvangen, dat de inhoud van het schrijven ernstig in overweging zal worden genomen. WATERSNOOD. Met pompen aangevangen. Het was Zondag een gewichtige dag voor Water land. Tqen toch is met pompen begonnen. Zoowel het electrische hulpgemaal bij Monnikendam, als de vas te gemalen De Rijp, De Poel en die te Kadoelen en Oostzaan, zijn in werking gesteld. Het hulpgemaal te Uitdam is nog niet geheel gereed. Er was geen bijzonder feestbetoon, zooals op den 23sten 1.1., toen de dijken gedicht waren, en te Mon nikendam de vlag werd uitgestoken. Toch zal den lsten April 1916 zeker in de annalen van Waterland met een kruisje worden geteekend. WIERINGEN. Voor rekening van 60 leden onzer onderafde'eling der V. P. N. werden J.l. Vrijdag op de Amsterdamsche eierenveiling geveild 11.128 kipeieren, 241 eendeieren en 5 ganseieren. De hiervoor verkregen prijzen wa ren zeer goed en varieerden voor de kipeieren van 8,05 tot en met f 8.75 per 100 stuks, voor de eend eieren 8.30 per 100 stuks en voor de ganseieren 19 per 100 stuks. Aan schoon geld zullen de leden ontvangen voor de eendeieren 7,95 cent per stuk, voor de ganseieren 18 ct per stuk en voor de kipeieren 1,34 per kilo. Per stuk berekend gelden alzoo de kipeieron van 15 in een kilo, bijna 9 cent, 16 in een kilo 8,37 ct., 17 in een kilo 7.9 ct en van 18 in een kilo 7.44 ct., of gemiddeld per 100 stuks 8.10. Han del vlug met hooge en vaste prijzen. RUILING. Men meldt uit Amsterdam: Naar ons uit'goede bron wordt medegedeeld, zijn in ruil voor de 3000 paarden, voor welker uitvoer naar Duitsehland consent is verleend, verscheidene andere artikelen waaraan thans behoefte bestaat, en waaronder ook een belangrijke hoeveelheid ammu nitie, van Duitsché zijde ontvangen. BRAND IN HET INTERNEERINGSKAMP TE GRONINGEN. -ib^den nacht van Zaterdag op Zondag ontdekten, om ongeveer 2 uur 40, de Nederlandsche soldaten in het interneeringskamp te Groningen brand in de tent die dient voor het geven van voorstellingen en tot recreatiezaal. Het gebouw ligt op het meest oostelijke gedeelte van het terrein en is circa 1000 vierkante meter groot. Onmiddellijk trokken de ge-interneer den met man en macht uit om met eigen bluschma- teriaal den brand te bedwingen. Natuurlijk werd ook de Groningsche brandweer gealarmeerd. Het bleek al dadelijk, dat aan het behoud van het gebouw niet meer te denken viel, zooda.t de kampbevolking zich bepaalde tot het nathouden van de dichtstbijstaande tenten. Daardoor mocht het gelukken den brand tot de groote tent te beperken, hoewel de vensters van de op 8 M. afstand staande tent werden beschadigd. De brandweer van Groningen doofde daarop met eenige stralen den vuurgloed uit. Van het geheele gebouw bleef niets over dan asch; er kon niets van den in houd worden gered dan een weinigje muziekstukken. Drie piano's, vier biljarts, stoelen, tafels en ander meubilair gingen verloren. De „Follies" zagen al hun tooneclrequisieten, ter waarde van naar schatting 150 tot 200 pond sterling, in de vlammen opgaan. Ook de Groninger-dagbladbeker, een wisselprijs, door de bri gade het vorige jaar gewonnen, ligt in de asch ver smolten. Hoe de brand ontstaan is, weet niemand. Des avonds hadden de „Follies" er nog een voorstelling gegeven. Te half elf was het gebouw gesloten. Wél brandde er nacht en dag een kachel voor; of deze te hard gestookt is weet men niet. Men meldt ons uit Deventer: Gisteravond heeft een bewoner van een woon wagen bij een twist den bewoner van een anderen woonwageu verraderlijk doodgeschoten door hem van achteren te treffen. De dader is voortvluchtig Nekkramp. In het hospitaal te Harderwijk is een 19-jarlge milicien aan nekkramp overleden. In de gemeente Engwierum trok een schare huis moeders in optocht naar het gemeentehuis, waar zij den burgemeester haar nood klaagden. Som migen deelden mede in geen 3 dagen warm eten te hebben kunnen bereiden uit gebrek aan turf. Zi vroegen daarin voorziening van gemeentewege, wa de burgemeester toezegde. Te Surhuisterveen en omgeving is ook het ge brek groot. Toen men hoorde, dat een schip met lange turf in aantocht was, reed men het met boe renwagens tegemoet, om in den nood te voorzien De schipper besloot van deze gelegenheid te pro fiteeren en vroeg voor de 100 turven ee* prijs van f 1.70 terwijl in andere dorpen deze turf voor f 0.90 verkocht wordt Die speculatie was het pu- pliek te machtig, het liet den schipper met zijn turf zitten, hoe groot het gebrek daaraan ook is, WAARLAND. Benoemd tot kaasmaker aan .de kaasfabriek „L)e hoop op Zegen" alhier de heer W. Kuis te Schoorl. De Heer K. C. L. de Knegt. onderwijzer aan de L. school alhier, is als zoodanig benoemd te Waddinxveen (Z.-H.). WIERINGERWAARD. Voor een paar weken geleden, zag de Heer op een morgen 2 schapen met 4 lammeren in zijn land. Op zichzelf niets ongewoon, doch dat een dezer schapen 10 dagen later twee lammeren ter wereld bracht was zeker wel iets bijzonders. Wat was nu 't geval? Eéh schaap had vier lam meren, waarvan aat tweede schaap heel moederlijk de helft voor haar rekening had genomen, totdat haar zelf later twee kindertjes werden geschonken. ZUIDSCHARWOUDE. Rectificatie. Door een misverstand bij een telefo- nisch gesprek is gemeld, dat de heer Reinders 3 stemmen kreeg bij de benoeming van een gemeente ontvanger te Zuid-Scharwoude. De heer Reinders kreeg geen enkele stem, ofschoon hij als no. 1 was aanbevolen. Het Bestuur der banne Zuid-Scharwoude heeft afwijzend beschikt op het verzoek der Tuinbouw- vereeniging, om de kiesgerechtigdheid van 1 op >/3 H.A. en de verkiesbaarheid van 3 op 1 H.A. grondbezit te brengen. Te Hoorn is gisteren een vergadering gehouden van een aantal Coöperaties en Arbeidersvereeni- gingen uit het Noorden van Noord-Holland. In be ginsel werd besloten tot oprichting van een Centrale Anbeiderscoöperatie voor Noord-Holland. SINT MAARTEN. Voor rekening van den heer W. Govers alhier zal op de Stroet een rentenierswoning worden ge bouwd. Uitvoerder is de heer P. Visser te Stroet. NIEUWE NIEDORP. J. Da landbouwcursus alhier onder leiding van de heeren J. Porte en J. Teer is geeindig<T met 12 leerlingen, die allen van de le naar de 2e klasse werden bevorderd. Twee van de 14 leerlingen, waarmede de cursus was aangevangen waren we gens dienstplicht niet tot het einde de cursus blijven volgen, LUTJEWINKEL. De landbouwcursus onder leiding van den heer J. Porte alhier is 31 Maart geëindigd. Bij de laatste les waren aanwezig de heeren W. C. Visser van Nieuwe Niedorp en J. Vethman, Winkel, de eerste als lid der commissie van toezicht, de tweede na mens Waard en Groet. Aan de 7 deelnemende leer lingen de heeren G. Beers, J. Kaasbeek, C. Leijen, A. Molenaar, A. Nobel, A. Pool en G. Wit werd diploma uitgereikt door den heer Visser, die dit van passende toespraken liet vergezeld gaan. OPMEER# De heer N. Haringhuizen oud leerling aan de H. B. S- te Hoorn behaalde met goed gevolg het einddiploma dier school. ZIJPE. We kunnen thans mededeelen, dat |de door de directie der Kenn. Electriciteit Mij.- te houden voor- dracht-avonden zullen plaats hebben te Oudesluis en St Maartensbrug, respectievelijk op 13 en 14 April a.s. zlin geweest, voor rij nAur een andere plaats mogen soUiciteeren. Gevraagd wordt aan Hugowaard. daar op adhaesie te betuigen. Met algemèen goedvind wordt aldus besloten." Mag ik zo vrij zijn, om in uw blad daarover mijn bescheiden mening te uiten. M. i. moet het pogen van de gemeente Nieuw Leusden op niets uitlopen, daar 't niet te denken is, dat de Minister het solsi- teren der onderwijzers, door zulk een bepaling in de wet op het L. O. op te nemen, aan banden zal leggen. Zulk een bepaling zou een aanval wezen op onze persoonlike vrijheid. Solsiteren staat ieder vrij, dat is onafwijsbaar. Heeft een gemeente te klagen over de vele muta ties onder 't onderwijzend personeel, dan moet ze maar eens eerst beginnen de salarissen zó te her zien, dat de belastbare inkomens komen te liggen boven 't niveau van het inkomen van brugwachters, voerlieden, arbeiders, wegwerkers, stalknechts, scheepsjagers, poetsers bij de S.S., enz. enz. Dóór ligt de fout. De traktementen zijn veel te laag. Ik kan nog maar altijd niet begrijpen, hoe 't mogelik is, dat voor zulke armzalige loontjes liefhebbers te vin den zijn. Is 't niet een schandaal, dat een onderwijzer met enige jaren dienst in een welvarende gemeente in Noord-Holland minder verdient dan een stalknecht bij een flinke stalhouder! En wanneer, na een afdoende salarisverbetering, dan nog van de zijde der bevolking een beetje meer waardeering van ons werken volgt, en de school niet enkel haast beschouwd wordt als een inrichting, waar de kinders goed opgeborgen zijn, maar waar van ze zo spoedig mogelik afgenomen moeten wor den om wat te verdienen, dan zal. die voortdurende verandering in 't personeel onzer scholen wel wat minder worden. Meer salaris en meer waardeering! Voor 't opnemen dezer regels, mijnheer de Redac teur, de dank van JAC. C. VISSER. H. d. S. te Haringhuizen. (Vervolg.) Het tegenwoordige Koegras met Huisduinen en Den Helder was op het einde der 13e eeuw nog een onherbergzaam eiland. Bij de menigvuldige overstroo mingen vluchtten er echter de bewoners der omlig gende schorren en eilandjes op de hoogten. Ook Texel ontving zoodoende zijn bevolking. Pas in 1616 werd de zanddijk naar Callantsoog ge legd, die in 1665 doorbrak. Door deze doorbraak leed het dorp groote schade. Ook in 1570 was het geheele dorp weggeslagen. Het Koegras is pas in 1817 drooggelegd. De Heer Hugowaard bleef tot 1626 een meer, -bij vorige stormvloeden ontstaan. Het getal dezer vloeden, die het beruchte kenmerk hebben van historische waarde te bezitten om hun belangrijkheid is boven den halven honderd. Ziehier het lijstje: DE MILITAIR-GENEESKUNDIGE DIENST. Zoo is er dan, na lang zoeken, één man in Neder land gevonden, die tevreden is over den militair ge neeskundigen dienst, schrijft het N. v. d. D.: Een merkwaardig samentreffen wil, dat 't dezelfde man is die verantwoordelijk moet worden gesteld voor de bestendiging der ergernis wekkende gebre ken, vooral sedert anderhalf jaar in dezen dienst aan het licht gekomen. Minister Bosboom, die Maandag J.L, in zijn memo rie over Amersfoort sprak en verzekerde dat „reden tot ongerustheid (over de functionneering van den geneeskundigen dienst) naar zijn stellige overtuiging niet bestaat heeft nu een uitvoerige beschouwing over het militair hospitaal te Amsterdam in het licht gegeven Men vindt dat stuk elders. De toestand, ook te Amsterdam, „levert geen grond tot ongerust heid". Enkele kleine gebreken worden erkend, maar méér niet. Dit stuk ademt slechts één geest: Dat ge mopper en dat geschrijf hebben zoo goed als niets te beduiden. Wij behoeven nu niet af te wachten, wat deze mi nister eventueel nog over andere onderdeelen van den mil. gen. dienst zeggen zaL Wij weten 't: van hem is niets te verwachten. Alle redactioneele artikelen en ingezonden stukken waarvan de schrijvers den moed hadden, het gevaar te loopen van achteruitzetting in den dienst, nu* ze getuigden ter wille van de waarheid; dat alles is ge logen. Gelogen zijn de klachten die om zoo te zeggen iedér van ons van betrouwbare zijde'uit zijn omgeving heeft vernomen, sedert de mobilisatie, over den el- lendigen toestand in sommige hospitalen, over de wanorde, de vervuiling, het gevaar voor infectie, enz. enz.; over de schromelijke gebreken van het heele systeem. Wij weten dat verscheidene jongelui, half- ziek, liever dienst bleven doen of wachtten tot zij met verlof naar huis gingen, om de verschrikking van het militaire hospitaal te ontgaan. Ten slotte zijn die klachten aangegroeid tot één kreet: „Wee den zieken soldaat!" Dat alles is "óf sdhandelijk overdreven, of gelogen. Minister Bosboom zegt het. Het is misschien maar goed, dat wij het nu weten. De Kamers hebben nog andere redenen om tegen dezen minister, afgezien van de eigenlijke defensie- belangen, op te treden. De heer Bosboom heeft vroe ger al niet onduidelijk te kennen gegeven, dat de schuld van tekortkomingen in den militairen genees kundigen dienst (hij moet ze zelf erkennen!) bij de burgerlijke elementen ligt, de reserve-officieren. Thans geeft Z.Exc. aan het slot zijner verdediging van den toestand te Amsterdam te kennen: „Verre weg het grootste deel van de hospitaalbevolking ver eischte geen ziekenhuisverpleging en bevat in zich de elementen, geschikt om onrust en ontevredenheid te wekken." Wij geven toe, dat ons volk veel recalci- trate elementen bevat, maar dan moet de tucht ge- hanhdaafd worden, en in elk geval zegt dat niets ten gunste van het systeem en van dien slechten toe stand, welks verbetering deze minister van de Ka mers had kunnen eischen; zeker zouden de Kamers de unkele millioenen op de vele honderden, in den laatsten tijd geleend, voor dat doel toegestaan heb ben. In de eerste plaats daarvan beleedigt de minis ter ons volk, Hij schijnt er vast op te rekenen, dat zeker grondwetsartikel gelezen moet worden: „de ministers zijn onafzetbaar" In deze uitingen van den minister is niet de mili tarist aan het woord het echte militarisme, het Duitsche bijv., zorgt integendeel perfect voor de ver pleging van het vechtmateriaal maar de militarist bureaucraat. Het woord is nu aan de volksvertegenwoordiging. Haringhuizen, 2 April 1916. Mijnheer de Redacteur, In het raadsverslag van de op Donderdag 30 Maart gehouden vergadering van de geementeraad in Heer- Hugowaard lees ik: „Is ingekomen een adres van de gemeente Nieuw Leusden, behelzende het verzoek aan H. M. de Ko ningin om in de Sehoolwet op te nemen, dat de jon ge onderwijzers twee jaar in een gemeente moeten 't Jaar 333 1173 1477 1658 365 1219 1497 1663 516 1257 1502 1665 570 1277 1509 1675 806 1304 1516 1682 808- 1334 1530 1684 839 1362 1532 1686 860 1372 1565 1709 1015 1376 1570 1717 1016 1377 1595 1775 1017 1404 1610 1825 1134 1407 1621 1916 1164 1421 1625 1170 1434' 1651 Nog van (Volgens opgave „Honig") een enkelen stormvloed willen we een woord spreken, 't Is die van het jaar 1285 (komt niet in Honing's lijstje voor) „daar soo veel landts ver- dorf, huisen weghspoelden, hof en landt omgewor pen wierdt, de beesten bijna alle verdronken en voorts ontelbare getal van menschen ommequamen". In dien stormvloed zijn de Sterremeer, Schermer, Lange Meeren, de Waardt, nevens vele andere Poe len en Braaken gekoomen", Zeelandt en Vriesland liepen eveneens onder in dit jaar. „Chrisopto Liberta Mortum Oppetit" (Liever dood dan onvrij) schreven de Klein-Friezen in hunne va nen. GTaaf Floris V nam de gelegenheid van dit hoog water te baat, also de voornoemde Vriesen door dese Landbraak van den anderen gescheiden, en door de wateren afgesondert waren soo dat d'een d'ander niet te hulpen komen mocht (kon) en bestond in dat Trou bel-water te visschen; hij vaardigde terstond een goed deel heirkoggen af, versien met kloeke Roeijers en mannen van wapenen, daar hij tot overste van maakte Dirk de II Heere van Brederode, een seer wijs en kloek oorelogsman, de welke met sijn roei schepen ofte Heirkoggen het geheele gewest van 't voorschreven Vrieslandt in ohderdanigheidt bracht en daarna, als de hoogte van het water wederom ter zeewaart ingevloeit en de Landen bequaam wa ren om daar over te komen te voet of te Paerdt, heeft den voornoemden Grave Floris de Vijfde in die Landen doen maken Memelik, Enijgenburg, Midden burg en Nieuburg tot seer sterke slooten ofte Bur gen, opdat hij daarmeede de ingebooren wederspan nigheidt der Vriesen soude bedwingen en hen lieden mulibanden." In 1297 is het kasteel te Eenigenburg weder bele gerd en verwoest. Doch niet om deze laatste poging tot onderwer ping der Friezen was het ons te doen. Wel om het geen hier zoo tusschen de regels gelezen moet wor den, nl. hoe het er in Noord-Holland omstreeks 1300 moet hebben uitgezieq. Had de Zuiderzee zijn werk werk al voltooid? Geenszins. Wel rekent men het jaar 1170 dat de Zuiderzee is ontstaan(?), maar dit ziet op den door braak door het Vlie en de verwijding van het Mars diep. In het jaar 1399, of misschien ook zooals wel be weerd wordt in 1400, (ook niet in de lijst van Honing te vinden) ontstond dat deel van de Zuiderzee, dat thans het Hoornsche Hop heet. Marken brak van het vasteland los. Wanneer het IJ is doorgebroken, tot in het hart van Noord-Holland dringende, het juiste jaar is mij tot mijn spijt niet bekend, maar dit zal in elk geval vóór 1500 geweest zijn.- Om op het jaar 1400 terug te komen, het zeewater drong alle gaten binnen, tot zelfs bij Knollendam. Arm Holland. Dit is echter de opkomst geweest voor Edam en Monnikendam, naardien het Vlie en het Marsdiep zeer in bevaarbaarheid hebben toegenomen. Vóór 1400 was van deze plaatsen zeer weinig of niets bekend, evenmin van Purmerend. Waar hier sprake is van den geweldigen storm die in het jaar 1400 gewoed heeft, haalt Soeteboom een zoo curieuse historie naar voren, die hem ver haald is van een vroegeren schrijver (vóór 1500) dat we niet nalaten kunnen dit verdichtsel uit Hertog Aalbrechts tijd, te weten het verhaal van het „Zee wijf ofte meerminne" in te lasschen. Tijdens den vloed, die Marken losscheurde van het vaste land zwom een wild en ongetemd wijf op de Zuiderzee heen en weer, het naakte lijf glimmend van het zilte nat. In de Purmer-Eee-dijk had het water een gat geslagen, waardoor ze heen zwom. Maar toen dit gjsit toegedamd werd en zij niet weer terug kon in zee, dreef zij slapend en wakend in het binnenwater tusschen Katwoude en Monnikendam, als de eenden naar voedsel duikend. Nadat men na een poos aan de meerminne gewoon geraakt was, wist men haar te Edam op het droge te brengen en „stelde haar dan ten toon". Uit verre landen toog men naar Edam (men sla voor een poos maar over, dat Edam pas na 1400 be bouwd geraakt is) om de meerminne te zien .De lust om het zeewijf te bezitten maakte de Haarlemmers op hol. En de Edammers waren niet spoedig te vin den voor de overdracht Nil volentihus arduum niets onmogelijk voor hen, die willen - Haarlem kreeg zijn zin. Na eenig loven en bieden genoot het de tweedehandsche eer een zeewijf te bezitten. Daer wesende, leerde sij spinnen, leefde veele Ja ren en sterf (stierf) ten lesten (gelukkig maar zou- den we zeggen) en wierd op t Kerckhof begraven om dies wille dat se dikwijls dat H. Kruijs eere en revé- "Lezer^die qude historieschrijvers, 't is of ze de geschiedenis zagen gebeuren, Maar genoeg van den vloed van 1400. Een weinig mystificatie bij zooveel werkelijkheid hoort er bij. Maar vraagt de een of andere lezer: heeft nie mand te eeniger tijd gepoogd het water te keeren of middelen te beramen tot eigen veiligheid? Ge laast het reeds uit het verhaal van den haring, men ging weer elders wonen en liet de zee baas. Men vergete niet, hoe weinig bestuursvorm het re- geeringslichaam of het hoofd van het land bezat, tegenover het particulier initiatief. Do eer van de eerste werkelijke poging tot het kee ren van het zeewater komt aan den om vele redenen groot te noemen man, Graaf Floris de Vijfde. En die isvermoord. Dat teekent den tijd. Hij had, om er maar eenigen te noemen, in zijn gebied de stormvloeden zien huishouden van 1275 en 1217, Maar die van 1285 spande dén kroon. Vandaar dat Floris V zijn gebipd beschermde door „nieuwe dijken ofte Zeeburgen tot waterkeeren leide, onder welke geweest zijn die van het waterschap IV estzaan paet een dam in de Zaan bij Knollendam, de Graftdijk, en „andere daaromtrent gelegene Dijkaadien en dam men opdater door dies te meerder den oploop des zees geweert en den aanslag des nieuwelijks ingebroken Meiren geweert mochten werden." Uit dien tijd dagteekenen alle de namen in Water- - land op dam, zegt Soeteboom. Geheel Waterland werd aldus van het gevaar, dat toentijds steeds uit het Noorden dreigde en al dreigender werd, voor een goed deel verlost. Dat het daarbovèn gelegen deel nog geenszins bevrijd werd bewijzen de jaren 1421, 1470 en 1570. Het jaar 1421 verzwolg geheel Petten, met de kerk en de inwoners die er een schuilplaats hadden ge zocht. Van het ontstaan van den Dollard spreken we terloops. (72 dorpen vergingen in de Dordtsche Waard.) De geschiedenis van den slaperdijk (1526) en den wakerdijk (1624) zullen we voorbijgaan. Maar de beide vloeden van 1470 en 1570, vooral de laatste, toen de Zijpe voor de derde maal overstroomde, doen zien hoever de zee zijn rechten nog deed gelden. En pas was deze nood weder gelenigd, of 15 Sept j 1597 brak een storm uit het Noordwesten de noord- dijk van de Zijpe. O, de indijking van de Zijpe is een litanie van wa tersnoodrampen geweest, even groot als toen men in 1421 in de grachten van Utrecht kabeljauw ving. Urk, van ouds een Rhijn-eiland, zegt Smids, heden in de Suiderzee gelegen, in den jaare 996 al bekend. Hier waren ook zeer zwaare keijen van een seld- saame groote (als die der Huinebedden) omtrent en in de zee gezien. Deze woordenboekachtige opsomming zegt ctas: Urk eens aan hetzelfde vasteland. „De kerk om streeks 1650 weggespoeld" zegt ons. Hier houdt de zee thans huis en dit was al reeds in 1000 zoo. Baatte daartegen het werk van Floris V? Bezien we de kaart van Noord-Holland omstreeks 1575, dan staan we verbaasd, dat het zooverre kon gekomen zijn. Geheel Noord-Holland ingevreten door de zee. Pas in het begin der 17e eeuw ging men over tot het terugwinnen van veel land, dat eens verloren ging. En juist in dien tijd omdat omstreeks 6100 de bedijking va nde Zijpe voorgoed tat stand gekomen is Zoo werden de Purmer in 1622, de Wijde Wormer in 1626, de Enge Wormer in 1638, de Waterlandsche meren in 1628, de Heer Hugowaard in 1625 drooggemalen. Ook het octrooi voor de drooglegging van Het Koe gras is reeds in 1629 verleend, maar eerst in 1817 is dit werk tot zijn beslag gekomen. In 1825 deed do Zuiderzee nog eens na vijftig jaren haar macht gelden. Ook Petten kreeg in 1836 nog eens een beurt. Waterland, dat in eerstgenoemd jaar met een verlies van bijna 1800 runderen, tal van chapen en hoenders, benevens de schade aan eigen dommen, uit dezen nood kwam, heeft thans in 1910 weder het ergst gevoeld, wat het beteekent, een on- betrouwbaer element tot buur te hebben. Maar het ergste gevaar is geweken. Tot straks een nieuw feit van beteekenis ons wakker schrikt Hopen we van niet, of liever, hopen we iets anders Met de middelen van den tegenwoordigen tijd denkt men niet meer aan zwarigheden. Wat dunkt u, Zou de Zuiderzee, die eens lant was, niet weder lant kunnen worden? P. J. TEELING. HET.DUITSCHE LEGER. Uit Berlijn, 1 April. Uit de vertrouwelijke medeJee- lingen van den plaatsvervangenden minister van Oor log over de Duitsche weerkracht kan worden mede gedeeld, dat Duitsehland met zijn menschenmate- riaal voor legerresereve nog lang toe kan. Een ver lenging van den dienstplicht tot boven het 45ste jaar wordt daarom, naar reeds eenige keeren werd mede gedeeld, niet overwogen. Men is zelfs in de gelukkige omstandigheid manschappen, die in den oorlog het 45ste levensjaar hebben overschreden, van het front terug te kunnen nemen. Een belangrijk aandeel in dezen gunstigen toe stand is aan de voortreffelijke zorg voor de gewon den toe te schrijven, aan welke het gelukte een bui tengewoon hoog percentage van gewonden weer als bruikbaar voor den dienst aan het leger toe te voe gen. De door den minister meegedeelde verliezencijfers kunnen in vergelijk met de bekende verliezen der tegenstanders in het geheel niet als hoog worden be schouwd. Zooals het met de mannen staat, staat het ook met de grondstoffen. De grondstoffenvoorziening is voor langen tijd gewaarborgd. Zeker moet met deze of gene grondstof spaarzamer worden omgegaan. Een ingrijpen in het economische leven kan niet worden vermeden, doch bezorgd behoeft men niet te zijn, ooi niet bij een nog zoo langen duur van den oorlog. Een schitterend beeld toonde de minister van de in dustrie en de technische instellingen van het lege*- Juist de laatste successen bij Verdun toonen, dat zij in staat zijn aan alle mogelijke eischen te voldoen. Dezem et trots gedane mededeeling des minister* werden in de begrootings-commissie door de aanwe- zigen met buitengewone bevrediging vernomen. Op 3 April worden de beraudsluKingen hervat# PAPIERVERSPILLING. Nu er zooveel zuinigheid bij het gebruik van papio' gewenscht is en ook op die zuinigheid wordt aange drongen, is het te begrijpen, dat nog eens nadrukke* lijk de aandacht wordt gevestigd op bezuiniging vaD het papierverbruik in de regeëringsdepartementon. Het bestuur van de Londensche Newspaper Propri0- tors Association heeft dan ook een motie aangon°" men, waarin wordt gewezen op do noodzakelijkheid om de papierverspilling in de regeeringsdeparternen- ten (ook ministerie van Oorlog cn militaire commaB" dementen) door het parlement tegen te gaan. In verband hiermee is belangwekkend een deeling van de Daily Mail, die herinnert, dat in l»1 13 door het Stationerey Office voor de regoering w® ingefioekt aan verschillende soorten papier voor 0 bedrag van 190.000 p. st., waarbij dan nog voor 00 100.000 p. st. aan voorraden kwamen van sPecl benoodigde enveloppes e. d. .,,nÉ. De Daily Mail herinnert hoe bijv, in 1012 de gere Controller of the Station ery Office voor een quéte-commiseie een verklaring aflegde en o. a. inlichtingen werden gevraagd oT«r de Ut»»

Schager Courant | 1916 | | pagina 2