Schap Courant Verzekering-M11. „West-Friesland", De Oorlog. De critieke toestand. Dinsdag 4 April 1916. 59ste Jaargang No. 5773. TWEEDE BLAD. VERZEKERT Binnenlandsch Nieuws. Raad Harenkarspel. Gemengd Nieuws. Marktberichten. Plaatselijk Nieuws. Per Telegraaf. Om de ongerustheid wat te doen bedaren werd er Zaterdagachtermiddag het volgende bericht ver spreid, blijkbaar door onze regeering ge-inspireerd: Naar aanleiding van verschillende loopende geruch ten, hebben wij ons ter bevoegder plaatse om inlich tingen gewend en aldus met stelligheid vernomen, dat de jongste maatregelen in zake militaire ver loven geen verband houdt met eenige bestaande di plomatieke verwikkeling tusschen Nederland en eene der oorlogvoerende partijen. Maar dat is ook het eenige en het is ongeveer nie mendal, wat in dien tusschentljd is los gekomen. Het Handelsblad wijdt de volgende ontboezeming aan het geval: Als wij onvoorwaardelijk geloof kunnen hechten aan de ontvangen min of meer officieele mededeelin- gen, dan zou het raadsel, dat Vrijdag 1.1. geheel Ne derland in rep en roer bracht, in hoofdzaak opgelost zijn. Alle maatregelen die genomen zijn, alle gewichtige militaire besprekingen, die gehouden zijn, waren niet het gevolg van een minder goede verstandhouding of een dreigende minder goede verstandhouding tot eenige naburige mogendheid, doch werden uit sluitend genomen en gehouden, omdat men vreesde voor militaire operaties dicht bij onze grenzen. Nu behoeft men waarlijk geen groot strateeg, geen ervaren militair-deskundige, te zijn om te weten, dat een snelle verlegging van het westelijke oorlogsfront tot dicht bij onze grenzen volkomen uitgesloten is. Zelfs een volkomen geslaagde doorbraak van de Engelsche en Fransche legers, gevolgd door een over haasten terugtocht der Duitsche armeön zou nog niet in enkele dagen de vijandelijkheden in de onmiddel lijke nabijheid onzer grenzen brengen, Wij weten uit de gevechten van Augustus en begin September van de haastig terugtrekkende Engelsche en Fran sche legers, van den terugtocht der Duitsche legers tijdens de gevechten bij de Marne, hoe lang over den afstand van een paar honderd K.M. tot onze Bra- bantsche en Limburgsche grenzen zou worden ge daan. Hoe moeten dan de strijdende legers, wier mogelij ke nabijheid in Nederland zooveel onrust heeft ge bracht, met snelheid bij onze grenzen komen? Of beter, hoe moet een leger der geallieerden nabij die zuidelijke grenzen komen, waar de centrale mogend heden reeds zijn? Er is maar één antwoord mogelijk: door een landing. Wij zien waarlijkn iet in, hoe an ders dan door een landing aan de Belgische kust, ofergens daar in de buurt, in de nabijheid van onze grenzen strijd zou kunnen ontstaan. Het kost ons zeer veel moeite aan de mogelijkheid of waarschijnlijkheid daarvan te gelooven, Als iets in dezen oorlog gebleken is, dan is het wel, hoe moei lijk een aanval op goed verschanste troepen in, hoe moeilijk juist een landing, een aanval van uit zee tegen goed verdedigde stellingen is. En dan een aan val op de Belgische kustwij kunnen nauwelijks aan de mogelijkheid gelooven. Uit den aard en richting der troepenbewegingen mogen wij niet afleiden nabij welke grenzen vijan delijkheden gevreesd worden: de hier te lande wo nende buitenlanders zouden immers van die bewe gingen uit mededeelingen in de dagbladen kunnen hooren. Toch moet onze regeering inlichtingen ontvangen hebben, die haar ernstig op haar hoede doen zijn. In de N. R. Ct., juist dien merkwaardigen Vrijdag, stond een geheimzinnige mededeeling over „weder waardigheden" van de „Breda" op de Noordzee „van zoo ingrijpenden en gewichtigen aard. dat zij in de zen tijd voor publicatie niet vatbaar" waren. Hebben die wederwaardigheden, vragen wij ons af, wellicht de regeering aanleiding gegeven, aan zulk een aan val op do Belgische kust te gelooven? Of heeft zich soms wellicht reeds iets als het ge val voorgedaan door den oud-minister Colijn in de „Stemmen des Tijds" geschetst? „Als zij (de Duitschers) dat verdedigingsvermogen nu eens onvoldoende achten en tegelijk van meening zijn, dat een Engelsche inval door Nederland in Duitschland te duchten is Wij gelooven echter niet, dat al deze onrust ge wekt is, omdat één der srtijdende partijen onze regee ring onzweepte of prikkelde om in het bijzonder tegen de andere strijdende partijen op onze hoede te zijn. Onze regeering kan zelve weten en begrijpen, welk ge vaar er in het algemeen voor zulk een aanval op onze kust bestaat en heeft van den aanvang van den oorlog af hare maatregelen genomen om dat gevaar te keeren, Hoe en wat die maatregelen zijn, kan en 'mag geen nabuurstaat bekend zijn en onder pressie van zulk een nabuurstaat zullen zeker niet die maat regelen gewijzigd worden. Zooals wij zeiden, het raadsel van Vrijdag is gedeel telijk opgelost. Maar wat ter wereld onze regeering heeft doen denken, dat weder vijandelijkheden nabij onze grenzen zouden kunnen plaats vinden, is ons nog volkomen 'onbegrijpelijk. Wij blijven het dan ook zeer betreuren, dat de regee ring gemeend heeft, niet duidelijker te kunnen spre ken. En wat zeggen nu de buitenlandsche bladen? De correspondent van het Hbld. te Londen seint d.d. 3 April: „De geruchten uit Nederland hebben hier groote opgewondenheid veroorz.aakt. Zaterdag en Zop dag vroegen mij herhaaldelijk Engelschen naar nieuws uit Nederland. De Nederlandsche kolonie wist echter niets, De meeste Nederlanders waren over tuigde dat de egruchten zeer overdreven waren. Nie mand geloofde ook slechts een oogenblik, dat Holland ooit in moeilijkheden met de geallieerden zou komen. De „Times" en de „Daily News" verklaarden op grond van mededeelingen uit bevoegde bron, dat de bewering, dat het zou komen tot een actie tegen Nederland naar aanleiding van vertoogen als ge volg van de conferentie van Parijs, totaal onge grond was. Er is naar aanleiding van die conferentie niets gebeurd, dat aan dé vriendschappelijke betrek kingen tusschen Nederland en Engeland afbreuk kan doen. 15e „Times" zegt, dat in den bevredigenden toestand van diplomatieke betrekkingen tusschen Nederland en Engeland sedert maanden geen wijziging is geko men. De „Daily News" verklaart in een hoofdartikel, dat de Nederlandsche regeering vermoedelijk van mee ning is, dat er ernstige gebeurtenissen te wachten zijn, waardoor de toestand van Nederland moeilijker wordt. Zij neemt daarom voorzorgsmaatregelen. Alles wijst er op met groote, haast absolute stellig- "rid, dat een verdediging, die tegen niemand direct Rericht is, is en zal blijven het hdofdmotief van de maatregel van Nederland." ujDe Fransche bladen laten zich in denzelfden geest De Frankhfurter Zeitung schrijft onder meer: „Volgons de mededeelingen, die tot nog toe uit Den 'laag zijn ontvangen, is het niet waar, dat Engeland een doortocht door Nederland heeft geëischt, en tot dog toe schijnt het ook niet waar te zijn, dat Enge- 'and alleen of in verbinding met andere entente-mo- gendheden een volledige sluiting van de Nederland sche grenzen tegenover Duitschland in den vorm van oen ultimatum heeft geëischt. Uit deze niet beves- \\oib ftPni<"ktcn Is echter duidelijk op te maken, van •uken t-nnt het gevaar mogelijk zou kunnen komen, aartegen de Nederlandsche regeering in allen ge valle goed vindt voorzorgsmaatregelen te nemen. De Parijsche conferentie van de entente-mogendheden, behalve Rusland, heeft, naar men weet, besloten dat een hoofddoel van de economische actie dier mogend heden de verhindering van de proviandeering van den vijand moet zijn. Met andere woorden: men wil den uithongeringsoorlog, dien men tot nog toe ver geefs tegen Duitschland heeft beproefd, verscherpe* door den druk, dien Engeland op den handel der neu tralen uitoefent en die al zwaar genoeg is, te ver zwaren. In deze richting ral het ook wel liggen, er bij Nederland en, naar men mag aannemen, ook bij andere neutralen, op aan te dringen, hun grenzen tegen Duitschland volledig te sluiten en alle handels verkeer, zoover het nog bestaat, en, in het voorbij gaan opgemerkt, natuurlijk niet slechts ten bate van Duitschland, maar ook van de anderen bestaat, volkomen te staken. „Of Engeland laatstelijk bovendien omgaat met de gedachte, die sedert het begin van den oorlog niet weer te voorschijn gekomen is, nl. van een militaire actie tegen Nederland in de richting van de Schelde, zal wel niemand met zekerheid kunnen zeggen. Maar' het blijft opmerkelijk, wat de Haagsche correspondent van de Frankfurter Zeitung uit de beste bron heeft gehoord, dat nL het Nederlandsche ministerie berich ten over de mogelijkheid van een landing op de Ne derlandsche kust had ontvangen, Er zal spoedig blij ken of de voorzorgsmaatregelen, die men in Neder land overweegt en voorbereidt, reeds op grond van eenigerlei positieve feiten worden genomen of slechts van mogelijkheden, waarmede men rekening moet houden. Nederland heeft tot nog toe onder geen geringe offers een correcte en waardige onzijdigheid bewaard en het rechtmatige zelfbewustzijn, dat dit krachtige en op zijn geschiedenis trotsche volk eigen is, in niets tekort gedaan. Ofschoon Duitschland om redenen, die eerst later kunnen worden uiteengezet, bij een groot deel van de openbare meening in Nederland voor zijn bestaansstrijd niet het inzicht heeft gevonden, waar op wij gelooven aanspraak te hebben en dat voor ons gewenscht zou zijn, is toch voor de waardeering, wel ke dat land en zijn volk bij ons genieten, van betee- kenis, dat er zich in Duitschland nu weer noch in politieke kringen, noch in de pers, zoover men haar tot nog toe kan overzien, een enkele stem heeft laten hooren, die er obk maar aan twijfelde, dat Neder land in den verderen loop van dezen oorlog vastbe raden zal weten te volharden in een politiek, die aan zijn welbegrepen eigenbelang beantwoordt, wolko po litiek het tot nog toe in zijn onzijdigheid heeft erkend We zien dat ook de buitenlandsche pers weinig positiefs beweert en ook van de noodige veronder stellingen uitgaat, zooals trouwens bij ons zelf pre cies eender is. Dit alles, dank zij de onnoodige ge heimzinnigheid onzer regeering. Laat ons hopen dat het comité-generaal der Tweede Kamer, dat heden wordt gehouden, de aanleiding moge zijn, dat ook het Nederlandsche volk ingelicht wordt over den al gemeenen toestand. ALKMAAR SPOORSTRAAT 68 Werkaevers legen Ziekte- en Onaevallenschade van Personeel en Ligenzakendrijvenden voor zichzelf AGENT te Aartswoud Joh. Veerman, Alkmaar D. Schenk Kennemerpark en Jb. Helder, Stationsplein, Barsin- ëerhorn N. Dubbelman, Bergen F. G. Hofmann, lirkshorn P. Swart, Hoogwoud J. Nieuweboer, Heiloo P. Vos, Hugowaard A. Kwantes, Nieuwesluis F. Koster Hz„ Nieuwe Niedorp C. Dekker Hz., Oude Niedorp M- Kooijman, Obdam A. Kroon. Oud karspel C Rempt, Oudesluis K. Paarlberg, Scnagen Th. Paauw, Scnagerbrug A. L. Zuidscnerwoude, Wieringerwaard Alb. Kuin Pz., Warmenhuizen K. de Geus, Wieringen E. J. Baijs en C. M. Koorn. Winkel J. Blom, Sint Maarten (Stroet) D. Barten, Julianadorp F. de Beurs. De raad dezer gemeente vergaderde Maandagmor gen 9 uur. Alle leden present. De voorzitter opent met een woord van welkom de vergadering, waarna de notulen worden gelezen en goedgekeurd. Naar aanleiding van de notulen deelt de voorzitter mede, dateen bezoek is gebracht aan do directie van ed H. IJ. S. M., doch nog niet bekend is, hoe het resultaat vau de audiëntie zal zijn. Voor zitter heeft echter wel eenige hoop op het welsla gen daarvan. Ingekomen stukken: 1. Procesverbaal van kasopname bij den gemeente ontvanger, waaruit blijkt, dat overeenkomstig de boe ken in kas was f 1065.30,5. 2. Verslag van de gezondheidscommissie, wat bij heeren raadsleden gecirculeerd heeft. 3. Verslag van de commissie tot wering van school verzuim, waaruit blijkt, dat noch te Kerkbuurt, noch te Waarland, noch te Dirkshorn ouders behoefden te worden opgeroepen. 4. Verslag van het herhalingsonderwijs, waaruit blijkt, dat te Kerkbuurt 20, te Dirkshorn 13 en te W aarland 8 leerlingen dit onderwijs vrij geregeld hebben gevolgd. Te Kerkbuurt was dit onderwijs met 21, te Dirkshorn met 17 leerlingen aangevangen. 5. Verslag betreffende de volkshuisvesting, waarin niets bijzonders voorkwam. 6. Goedkeuring is ingekomen op de kohieren school geld 4c kwartaal, de af- en overschrijvingen en de betalingen uit de post van onvoorziene uitgaven. 7. Dankbetuiging van de telefoonhouder, J. Smit, voor de verleende gratificatie en de verhooging van tractement. 8. Bericht van de gascommissie van Warmenhuizen dat over Januari 8878 kub. M. en over Februari 7705 kub. M. gas verbruikt is. 9. Goedkeuring is nog ingekomen op de verhooging van jaarwedde van den ambtenaar van den burger lijke stand. 10. Van de Ned. Automobielclub is een circulaire ingekomen betreffende het ontruimen of afronden van gevaarlijke hoeken. De voorzitter wil dit voor kennisgeving aannemen. De heer Doekes wijst echter op een zeer gevaarlijke hoek op het Westeinde. Bedoelt werd het huis van J. Bakker. Wanneer e engedeelte van dit huis werd weggenomen, zou hier een flinke verbetering komen en wanneer dan de helft van de kosten door genoem de vereeniging betaald werd, zou het nog wel zijn om aan te gaan. Nu wordt nog gewezen op meer gevaar lijke hoeken te Tuitjenhorn. Daar de verschillende punten, niet alleen voor de auto, maar voor alle ge meen verkeer nadeelig zijn, wordt besloten het adres niet voor kennisgeving aan te nemen, doch voorloo- pig aan te houden. Ter tafel komt thans een circulaire van het ge- meenetbestuur van Nieuw-Leusden, waarin^ steun wordt gevraagd voor een aan de Kroon te zenden adres om onderwijzers die voor de eerste maal be noemd zijn, te verplichten twee jaar in die gemeente te blijven. Daar dit pas is ingekomen, wil wethouder Borst het aanhouden. De heer Groot vindt dat er wel iets goeds in ligt De voorzitter zegt: Maar er ligt ook iets kwaads in. Je bindt hen te zeer. Spr. ge looft niet dat hiervan iets zal kuan®° komen. De heer Hoogland vindt, als de verstandhouding tus schen hoofd en onderwijzer niet goed is, het veel be ter is, dat ze direct weg gaan. Dé heer Borst vindt de vele veranderingen ten nadeele van °°derwij». Na deze voorloopige bespreking wordt besloten adres tot de volgende vergadering uit te stellen. Uit het venlag van d® hulpköurmoöiter blijkt uat ln deze gemeente 107 dieren zijn geslacht, waarvan er 11 geheel en 4 gedeeltelijk zijn afgekeurd. Bovendien werden veel onderdeelen afgekeurd. Eenmaal is pro cesverbaal opgemaakt, doch hierop volgde ontslag van rechtsvervolging. Met de huisslachting werd nog al eens gezondigd, waarop, omdat onbekendheid met de verordening werd voorgegeven, een waarschuwing volgde. Betreffende de schoolbouw is van den minister van Binn. Zaken bericht ingekomen, dat, met het oog op de kinderen, wordt afgekeurd dat de privaten en wa terplaatsen buiten de school staan, waarom langs de zuidgevel van de school te Dirkshorn een gang zal moeten worden aangebracht, waardoor school en pri vaten met elkaar zullen worden verbonden, Wat het Waarland betreft, wil de minister van de gemeente niet eischen dat daar hooge kosten worden gemaakt, zoo spoedig tot den bouw van een bijzondere school wordt overgegaan. De voorzitter zegt, dat uit een en ander blijkt, dat wat het eerste betreft, de ge meente in het ongelijk, wat het tweede betreft, de gemeente ln het gelijk gesteld Is. Besloten wordt de werkzaamheden als gewenscht wordt, uit te voeren. De gemeente-opzichter is reeds bij den schoolopzie ner geweest en deze is ook reeds hier geweest. Verder wordt besloten tot het uitvoeren van ver schillende gewone onderhoudswerken. Uit een mede deeling blijkt, dat de post leermiddelen met 80 en 90 is overschreden Als leden in de commissie tot wering van school verzuim worden herbenoemd de heeren Blad, Kiste- voor ersp. de heeren Hof, Wartenhorst en Nieuwboer. maker en Smeets. Op de dubbeltallen kwamen mede Hierna gaat de raad in comité voor het opmaken van het kohier H. O. HEN ZEEGEVECHT? Men seint ons uit Vlieland: Gisteren was hier zwaar kanongebulder hoor baar in het Noordwesten, Twee vliegtuigen, komende uit het Noordwesten, verdwenen in Noordoostelijke richting. WATERSNOOD. De stremming van het verkeer op het spoorweg traject Purmerend—Oost?aan is met ingang van he den opgeheven. Uit Zaandam: Het peil van het water in den Oostzanerpolder is ln de laatste 24 uur, dank zij het af9pulen door de sluizen en het werken der watermachines, ongeveer 12 cM. gedaald. EEN MILITAIRE MAATREGEL. Naar wij vernomen, hebben gisteren de militaire autoriteiten in de provincie Zeeland last gegeven, dat geen aardappelen uit die provincie mogen vervoerd worden. De schippers die geladen hadden mochten niet vertrekken. Wat de aanleiding is geweest tot het nemen van dezen maatregel is tot dusver niet bekend geworden. DE VACATURE IN OED. STATEN. De N. R. Ct. meldt: (k Naar men ons mededeelt, is in een gisteren gehou den vérgadering der vrijzinnige Statenleden van Noord-Holland besloten in de vacature, ontstaan ln het college van Gedeputeerden door de verkiezing van mr. J. Kappeyne van de Coppello tot eerste Ka merlid, candidaat te stellen mr. Slingenberg (vrijz.- dcm.), Statenlid voor Haarlem. Over de vacaturen, ontstaan door het bedanken van jhr. mr. J. W. G. Boreel van Hoogelanden en die van prof. mr. G. A. van Hamel, die eveneens heeft te ken nen gegeeven zich niet meer herkiesbaar te stellen, zal met de rechtsche en sociaal-democratische frac ties overleg worden gepleegd. WIERINGERWAARD. Begunstigd door prachtig voorjaarsweer, had Maan dag alhier eene voorkeuring plaats van stieren voor de provinciale keuring te Alkmaar. Aangobodcn werden 27 eenjarige en 7 tweejarige en oudere stieren. Van de eenjarige werden aange houden 14 en van de tweejarige en oudere 4 stuks. OUDESLUIS. Zaterdagavond hield do sociëteit Burgerkring al hier, haar tweede buitengewone vergadering. Nadat de voorzitter de vergadering geopend had, werd het woord gegeven aan den voor dezen avong geënga- geerden spreker, de heer mr. Kamp, uit Den Haag. Voor de pauze werden door spreker ernstige stukken ten gehoore gebracht Daarna kreeg men luimige voordrachten te genieten. Onverdeeld hield spreker de aandacht gespannen, door de schoone manier vdn zeggen in den u eens ernstige of dan weer guitige strekking zijner stukken. schade werd echter niet aangericht Een aantal onzer vliegers steeg op om de „raiders" aan te vallen. Luite nant Brandon steeg om 9.45 op tot 8000 voet Hij zag toen een Zeppelin 3000 voet boven hem. Op 9000 voet kwam hij boven den vijand en liet eenige bommen vallen, waarvan er drie. naar hij gelooft deol trof fen. Om tien uur kwam Mij nogmaals boven het .lucht schip en wierp nog twee bommen op het voorschip. Brandon's eigen machine werd herhaaldelijk getrof fen door mitrailleurvuur. Waarschijnlijk is dit d*^ Zeppelin geweest, waarvan de bemanning een mitrail leur, munitie en een petroleumreservoir over boord wierp; het kan ook het luchtcship geweest zijn, dat in de Theemsmonding terecht is gekomen. TOESTAND TE KONSTANTINÓPEL. Uit Londen, 3 April. Aan de „Times" wordt uit Sa- loniki bericht: In een particulieren brief uit Konstan- tinopel, die aan de aandacht van den censor Is ont snapt, wordt bericht, dat aldaar dagelijks 50 personen van hongers terven. Men ziet geregeld op de straten menschen van uitputting ln elkaar zakken. HET LOOPT SPAAK. De Weensche correspondent van de N.R.Ct schrijft d.d. 27 Maart: Het begint er nu heel leelijk met onze maag uit te zien. Er zijn haast geen melk. geen vleesch en geen aardappelen meer te krijgen. De doorvoer stokt zeer dikwijls. Sinds drie dagen krijg ik bij mijn slager geen vleesch meer en moet mijn dienstmeisje de buurt af- loopen om iets te krijgen. En het is overal zoo, Voor een klein stukje matig vleesch betalen wij prijzen als voor een truffelpastei van pauwenoogen. Her haalde malen komt het voor, dat men de eenvou digste dingen niet meer krijgen kan. Den eenen keer zijn het de aardappelen, een ander maal is het de melk, een derden keer het vet, enz. De woeker bloeit, en veel wordt achterbaks gehouden. Het leger koopt alles op en betaalt eiken prijs. Geen wonder dus dat de gewone mensch met een half leege maag moet rondloopen. Alle politiek is levensmiddelenpolitiek geworden. De kranten zijn vol van de maatregelen, noodig om de middenstand en de minder gegoeden voor nijpend gebrek te bewaren. DE LUCHTAANVAL OP ENGELAND. Uit Londen, 1 April. De Zeppelin-luchtschepen, die in den afgeloopen nacht den aanval deden, waren ver deeld in twee eskaders en nog een afzonderlijk lucht schip. De twee eskaders traden op tegen de oostelijke graafschappen, het afzonderlijke luchtschip deed een aanval op de noordoostkust. Voor zoover bekend is, werden |54 ontplofbare en brandbommen op de ooste lijke graafschappen en 22 op de noordoostkust gewor pen. Het luchtschip, dat in zee viel, was de L 15, dat door geschutvuur boven de oostelijke graafschappen was getroffen. De granaat trof het bovenste gedeelte van het omhulsel dicht bij het hek. Het schip viel toen snel met het hek naar voren in zee, niet ver van de oostkust van Kent Een machinegeweer, eenige munitie, een petroleum reservoir, dat door een granaat was getroffen, en eenige machinedeelen werden uit dit of uit een an der schip naar beneden geworpen. Door de telegrafische stoornis ten gevolge van den jongsten storm, is het nog niet mogelijk het juiste getal der slachtoffers vast te stellen. Volgens tot dus verre ingekomen berichten zijn 28 personen gedood en. 44 gewond. Uit Berlijn, 2 April. (Officieel.) In den nacht van 1 op 2 April hebben marine-luchtschepen wederom een aanval gedaan op de Engelsche oostkust. De hoog ovens, groote ijzerfabrieken en industrieele inrich tingen aan den zuidelijken oever vw de Tees en de haveninrichtingen bij Middlesborougn en Sunderland werden anderhalf uur lang met ontplofbare en brand bommen beworpen. Uit de sterke ontploffingen, bran den en instortingen van gebouwen bleek dat de aan vallen geslaagd waren. Ondanks de levendige beschieting leden de Duit schers geen verliezen en werden geen toestellen be schadigd. ZEPPELIN. Het oorlogsdepartemcnt meldt d.d. 2 April: Het aantal dooden als gevolg van de Zeppelinraid in den nacht van 31 Maart bedraagt volgens het in1 gekomen rapport 43, terwijl 6 menschen zijn gewond. Ongeveer 200 ontplofbare en hrandbommen hebben de luchtvaarders laten vallen. Een kapel van de Bap tisten, drie woonhuiten, twee buitentjes werden ver nield; een gemeentehuis, vier woonhuizen en een tramloods werdeng edeeltelljk vernield; militaire Belangrijk nieuws ls er niet Bij Verdun in hoofd zaak dezelfde toestand. De Duitschers hebben weer een klein voordeel behaald, nu ten oosten van de Maas. Het dorp Vaux was gedeeltelijk reeds in Duitsch bezit, nu hebben ze ook het deel dat nog niet in hun handen was, ook in bezit genomen. Veel beteeekent het niet, maar er spreekt duidelijk uit dat de strijd bij Verdun no geven hardnekkig wordt gevoerd en dat de Duitsche aanvallen nog maar steeds worden voortgezet, nu op den eenen, dan op den anderen oever van de Maas, om steeds meer te pogen, grond te winnen, vooruit te komen. En of dit afbrokkelingssysteem ten slotte tot het gewensch- te eindresultaat zal leiden? Wie zalh et zeggen? Aan het Oostelijk front is het eveneens niet veel bijzonders. Daar schijnt de zaak zoo ongeveer stop te staan, en wat in hoofdzaak zijn reden wel zal vin den in het voorjaar. Dan ls het in Rusland een ont dooien van Ijs en bevroren modder, eent oestand dis groote Invloed uitoefent op weg en veld. Van vlug bewegen in zich krachtig ontplooien ls dan geen sprake meer en dat moet stagneerend op het krijgs bedrijf werken. ONTRUIMING VAN SALONIKI GE8ISCHT? Athene, 2 April. Ingevolge een vei langen van d af gevaardigden van Saloniüi, heelt Griekenland ge ëischt, dat de geallieerden die stad eullen ontruimen De afgevaardigden hebben ook verzocht, om Duitschland mede te deelen, dat een nieuwe lucht aanval op die stad als een tegen Griekenland gerichte aanval beschouwd zou worden. TELEGRAFISCH WEERBERICHT medegedeeld door het Koninklijk Meteorologisch In stituut te De Bilt, op 4 April 1916: Hoogste barometerstand nabij 765 Oost-Duitsch- land; laagste barometerstand 747,1 te Bodo: Verwachting: Zwakke tot matige winden uit wes telijke richting, toenemende bewolking, waarschijn lijk nog droog, behoudens kans op onweer, overdag koeler. Amsterdam. 3 April. Ter veemarkt waren heden aangevoerd 660 vette koeien, waarvan de prijzen: le kwal. 100 a 105 ct., 2e kwal. 93 a 97 ct, 3e kwal. 85 a 91 ct, per K.G., 165 melk en kalfkoeien f 300 a f 425, 261 nuchtere kalveren f 12 a f 22, 56 schapen f 25 a f 50, 313 vette varkens, geen handeL Alkmaar, 3 April. Aangevoerd 13 Koeien en ossen f 220 a f 500, 6 vette kalveren f 75 a f 150. per K.G, f 1.20 a f 1.50, 190 nucht. kalveren f 12 a f 22, 2 ma gere skhapen f 20 a f 40, 326 vette varkens 80 a 90 ct per nea. pond. NOORDSCHARWOUDE Dinsdag 4 April Groote Uien 13.20, Stek 1.80 4.60. PURMEREND 4 April 1916. 51 stapels kleine kaas 70 72; 912 K.G. Boter 1.50 1.60; 642 Runderen, waaronder 206 vette en 5 stieren, vette matig 80 105 ct. p. K.G., gelde matig 180 320, melkkoeien matig 220 430; 12 Paarden 125 475; 11 vette Kalveren 130 k 150 ct. p. K.G.; 1038 nuchtere Kalveren 14 35, vlug; 200 vette Var kens 79 k 89 ct. p. K.G., matig; 116 magere Varkens 32 45, matig; 144 Biggen 16 k 24, matig; 2031 Scha pen, matig 27 45; Kipeieren 5,50 k 7,25; Eendeie ren 7.—; 200 Kievitseieren 20 ct - BROEK OP LANGENDIJK. Van 27 Maart—1 April werd aan de veilnig aan gevoerd 5375 gele kool, 750 witte kool, 173 baal uien en 6 baal wortelen. RAAD VAN SCHAGEN. Vergadering van den Raad der gemeente Schagen op Woensdag 5 April 1916, des voormiddags 10 uur. Punten van behandeling: 1. Ingekomen stukken. 2. Benoeming onderwijzeres o. 1. s. 3. Oproeping onderwijzeres o. 1. s. 4. Voorstel tot wijziging van de verordening op de invordering van het schoolgeld. 5. Voorziening vacature werkman bij den reini gingsdienst. 6. Voorstel tot het sluiten van een kasgeld-leening 7. Vaststelling le suppletoire begrooting dienst 1916. 8. Voorstel tot wijziging van de Algemeene Politie verordening en de Verordening op het bouwen en bewonen. 9. Verzoeken om afschrijving Hoofdelijken omslag, Schagen, 1 April 1916. De Burgemeester, J. P. W. VAN DOORN. AANBESTEDING (Verbetering). Vrijdag had alhier de aanbesteding bij uitnoodiging plaats een boerenhofstede in den Westpolder van Anna Paulowna. Ingeschreven werd door: M. Tuin man, alhier, voor 5150, J. Hoep, te Anna Paulowna, 5025, J. Keesman 5010, C. R. Vlaming 5010, P. Voorman 4898, Begrooting 4250, opgemaakt door den heer C. Blaauboer, door wien het werk zal wor den uitgevoerd. BURGERLIJKE STAND. Geboren: Henri, z.v Wilhelm Heinrieh Niestadt en Maaike van Rijswijk. POLITIE. Verloren: Een vulpen. Inlichtingen op het secreta rie. DEN HAAG. (Officiëel.) Het Departement van Marine heeft bericht ontvangen, dat de Nederland sche schoener Elzina Helena gisterennamiddag in de Noordzee is getorpedeerd. Bemanning met sloep op lichtschip Noordhinder aangebracht. DEN HAAG. (Officiëel.) Het Departement van Marine deelt mede, dat het onderzoek op het wrak der Tubantia door de Re geering is overgenomen van de Hollandsche Lloyd. Het is gisteren gelukt de juiste plaats van net wrak te bepalen. Het duiken is begonnen. GEMEENTE ST. MAARTEN Geboren: Maarten, z. v. Jan van Twuijvên en Trijn tje Zwakraan; Cornelis, z. v. Dirk Koning en Trijntje Zeeman; Klaas, z. v. Klaas Visser en Willempje Brou wer. Ondertrouwd: Rimon Hendrik Jurjen van Druna, 25 j., Alkmaar, en Maartje Sijbrands, 23 j., St Maarten Overleden: Guurtje Strijbis, 78 J., wed. v. Jan Peet oom; Dirk Leeuwenkamp, 73 J., echtgen .v. Neeltje Neefkes: Klaas Visser, 1 z. v. Klaas Visser en Wil lempje Brouwer.

Schager Courant | 1916 | | pagina 5