Scheermessen, Scheerapparaten, Credietvereeniging Amsterdam rente voor Credietnemers mei II Scbeerriemen, Riem voor Veiligheids- mes es. Scheermesscherper. VerzeKering-M". „West-Friesland", Agentschap Alkmaar. en dus gesteld op 5'j20|0 8 6( N IJ PELS Co., °f„Trêrerfrrt§i2' Uitgevers: TRAPMAN <fc Co. EERSTE BLAD. Binnenlandsch Nieuws. Tweede Kamer. 1 STIIIIflM&H «""werker, VERZEKERT Met ingang van 1 APRIL is de PROVISIE INBEGREPEN. Bekendmakingen. Pr edikbeurtesL Anna Paulowna. 1, 2, 3 iaar garantie. Uit D,iad verschjjnt viermaal- per week: Dinsdag, Woensdag, Donderdag en Zaterdag. Bij inzending tot 's morgens 9 ure wor- en \.DV RjRTENTIEN in het eerst uitkomend nummer geplaatst. SCMÜEN, USN 0 5. - Int. Teleoh. No. 20. Prijs per 3 maanden f 0.90 per post f 1.06. Losse nummers 5 ot ADTERTENTIKN van 1 tot 5 regels f 0.35, iedere regel meer ot (Bewijsno. inbegrepen). Groote lett. worden naar plaatsr. berek Dit nummer bestaat uit 3 bladen. BARSINGERHORN. I>e 9de Algetneeqe Vergadering der leden van de Coö peratieve Boerenleenbank, gevestigd te Barsingerhorn. werd gehouden' op Donderdag j.1. ten huize van den heer P. Scheringa. Aanwezig waren 43 leden. Voorzitter, de heer S. Spaans Cz., wees in zijn ope ningstoespraak op de groote gebeurtenis van Januari j.1., waarbij zoowel In onze omgeving als elders in ons,land de landbouwende bevolking zoozeer tot haar nadeel is betrokken geworden, op de groote ramp, die ook over Onze gemeente dreigde te komen, docli die, dank zij het. krachtdadig optreden van het Folder- bestuur van Waard en Groet, is kunnen worden af gewend. Eveneens wees spreker op den veelbewogen tijd, dien wij nog bij voortduring beleven ten opzichte van den economischen toestand, waarin ons kleine land ten gevolge van den Europeeschen oorlog verkeert. Hij sprak den wensch uit, dat het onze Regeering gelukken moge ons land vrij te houden van de tooneelen van verwoesting en verdelging, die in de oorlogvoerende landen worden aanschouwd, blijkens de nog altijd zich herhalende berichten in dag- en weekbladen. Wat overigens den toestand van onzen boerenstand betreft over het jaar 1915, die kan wel niet an ders dan gunstig genoemd worden en als gevolg daar van verkeerde ook onze bank in goeden staat. Een verblijdend feit ook mocht genoemd worden het „met klein verlof' terugkeeren van den kassier, den neer D. v. d. Oord en van den heer Jm. Blaauboer Gz., die aan -de Bank zooveel diensten bewijzen. Na de lezing der notulen door den secretaris, den heer A. Geextsema, die onveranderd werden goedgekeurd, bracht de kassier zijn jaarverslag uit. Het aantal le den der bank is thans 96. In het jaar 1915 was de kapitaal-omzet grooter dan in vorige jaren: het be droeg bijna 500 duizend gulden. De winst ter beleg ging in het reservefonds was f 296.021/3. De heer Jb. Bakker Az., als secretaris van den Raad van Toezicht en de heer P. Over als lid der com missie van onderzoek der rekening, voegden het hunne hieraan toe Als financieele commissie voor het nazien der rekening over 1916, waarin de heer P. Kater aanblijft, werden gekozen de heer en Jb. W'aiboer Cz. en J. Schenk Az., met als plaatsvervangend lid de heer D. Smit Gz. Aangenomen werden de voorstellen van het bestuur om .het salaris van den kassier te bepalen op f 300 en f 40 disponibel te stellen tot vergoeding van verga- derkosten. Inmiddels werden ter tijdsbesparing tot stemopnemers in deze vergadering benoemd de heeren Jb. Waiboer Cz., P. Kistemaker Jr., J. Schenk Az., Dl Smit Gz., P. kater en Jb. Kossen, die in 3 paren, voor de 3 vol gende stemmingen, dat zaakje gauw ten einde brachten. Zoo werden achtereenvolgens gekozen of liever herko zen tot lid van het bestuur de heer J. v. d. Horst, tot lid van den raad van toezicht de heer J. Bakker Az. en tot kassier de heer D. v. d. Oord. De heeren D. Blaauboer en C. v. d. Oord werden bij acclamatie herbenoemd als plaatsvervangende bestuursleden. Alle gekozenen namen met genoegen de hun toever trouwde betrekkingen bij de boerenleenbank aan. Zonder stemming werden' aangenomen de voorstellen van het bestuur, opgegeven onder hos. 12, 13 en 14 van de agenda. Mocht vroeger de bank dispositos en spaargelden opnemen tot een gezamenlijk bedrag van f 200000. bij den grooten toevoer van deposito's in den laatsten tijd; heeft het bestuur het raadzaam geacht dit bedrag te verhoogen tot f 300000, welke verhoo ging in deze vergadering werd goedgekeurd. De heer P. Kistemaker Sr., als vice-voorzitter, nam vervolgens het woord om de vergadering bekend té maken met een schrijven van den heer Inspecteur der Centrale Boerenleenbank, waaruit bleek, dat ,de admi nistratie onzer leenbank, gevoerd door den heer S. Spaans Cz., gedurende de 16 maanden, dat de kassier als landweerman in militairen dienst was, uitstekend in orde was bevonden, zoodat de bank te Barsinger horn deze toewijding van haren voorzitter ongelwiji- feld zeer op prijs zal stellen. Om deze reden stelden bestuur en raad van toezicht voor om met hunnen dank den heer Spaans eene gratificatie toe te kennen van f 200. Onder applaus werd dit voorstel door de vergadering goedgekeurd. Voorzitter dankte voor deze onderscheiding. De, rondvraag leverde niets ter verdere behandeling op. De heer Kistemaker dankte nogmaals den voorzit ter voor de leiding dezer vergadering en hierop volgde sluiting, onder bekendmaking, dat de kantooruren te Schagen voortaan zijn vastgesteld op Donder da gv oor- middag van 10 tol lU/s uur. DE OORSPRONG VAN EEN SENSATIEBERICHT. Het Handelsblad meldt: Naar wij met zekerheid vernemen, ls het bericnt omtrent een ultimatum van Engeland, dat Vrijdag door een boekhandelaar gebulletineerd werd, ver spreid door het Duitsche consulaat hier ter stede. De Duitsche consul-generaal te Amsterdam, baron von Humboldt-DacKroeden, deelde ons mede, dat hij het bericht uit Den Haag had vernomen, en alle aan leiding meende te hebben om de juistheid er van aan te nemen. De boekhandelaar, van wien hierboven sprake is, vernam het bericht van den kanselarij secretaris van het Duitsche consulaat. Later had de heer Von Humboldt vernomen, dat het alleen ging over de mogelijkheid van een ultimatum en dit ook aan verschillende personen meegedeeld. HET HAAGSCHE DRAMA. Omtrent het familidrama, dat zich in den nacht van Zondag op Maandag in een woning aan de Anto- nius Ileinsiusstraat te 's-Gravenhage heeft afgespeeld moet uit nadere gegevens gebleken zijn, dat de heer O. inderdaad tot zijn wanhoopsdaad is overgegaan wegensf inancieelen achteruitgang. VLEESCH EN SPEK. Wegens het voortduren van gebrek aan vleesch en 8Pek zijn vele gemeentebesturen in Oostfriesland be gonnen varkens te laten slachten en tegen den kos- tenden prijs (0.80—130 mork per pond) beschikbaar te voor de gemeentenaren. WALVISCHVANGST IN 1915. |n de uitroeiing der walvisschen, althans in som- pi?0 %'auggebieden bracht de oorlog eenig respijt, ond <ier jachtvelden behoort tot de water ep 4« k'i 1 heerschappij, maar Noorwegen zond alvischvaarders uit, die daar hun werk verrich ten en de producten er van grootendeels in Duitsch- land en Oostenrijk verkochten. Met de tegenwoordige „rationeele exploitatie" van den walvisch was dat niet alleen traan, maar ook vlèesch en beendermeel. De Noorsche vangst van 1915 moet ongeveer 460.000 vaten traan, en 110.000 zak vleeschmeel en beender meel opgeleverd hebben, een en ander ter waarde van 32 millioen kronen. Wat niet in Noorwegen zelf noo- dig was heet, grootendeels althans, weer naar Groot- Britannië uitgevoerd te zijn, want de uitvoer uit het Britsche rijk van traan en bijproducten was verboden. Noorwegen is niet al te zwaar getroffen door de be moeilijking van de vangst en den handel, waar de hooge kolenprijzen enk. nog bijkwamen, want ook de opbrengst was hoog ln prijs. Engeland heeft in sommige gebieden de vangst verboden, nl. bij de Shetlandeilanden, de Westkust van Ierland en de Hebriden, waar de aanwezigheid der walvischvaarders (of pseudo-walvischvaarders) gevaarlijk zou kunnen worden. Maar ook bij IJsland en de Far-Oer bleef de vangst'beneden het gemiddel de. Op Spitsbergen was zeer weinig te doen, door dat de toestand van het Poolijs de scheepvaart daar be moeilijkt heeft. Zoodoende had het Noordelijk half rond wat rust- Anders ia het san de Zuidpool, waar Nordenskjöld ln 1901 op de rijke cetaeeën-fauna opmerkzaam werd, ed er geen geheim van maakte. Noorsche walVisch- vaarders, enkele Engelschen en Amerikanen begon nen daar de slachting. Op Zuid-Georgië, een vrijwel onbewoond eilapd ten Zuiden van het Zuid-Ameri- kaansche vasteland, vestigde zich een aantal maat schappijen, die in 1915 daar 275.000 vaten traan en een kleine honderdduizend zak beendermeel bereidden. In ongeveer 5 jaar werd er voor ongeveer dertig mil lioen gulden van Zuid-Georgië uitgevoerd, alleen aan traan. De vangst gaat daar nu rustig haar gang, bij Zuid-Georgië alleen vangt men een 400Ö walvisschen per jaar. Hun aantal, verzekert men, neemt echter nog niet merkbaar af. Verscheidene 'andere vang- plaatsen op het Zuidelijk halfrond, zooals de Zuid- Shetlands-eilanden, zijn ook nog de moeite waard, in het algemeen zijn die bij Zuid-Amerika beter bezet dan de Zuid-Afrikaansche, waar de Walvisch-baai bijv. lang niet meer is, wat ze vroeger beteekende. DEN HAAG, 7 April. Bij gansch-gemengde stemming heeft de Kamer heden met 40 tegen 27 stemmen verworpen het reeds aangekondigde voorstel van den heer Teenstra, om ook a.s. Maandag 10 dezer des middags en dea avonds te vergaderen voor de algemeene beschouwingen over het ontwerp-Ouderdomsrente. De gronden waarop tegen dit voorstel werd gestemd, liepen uiteen: De heer Teenstra, de voorsteller, wees op den groo ten omvang die de debatten over de Ouderdomsrente nemen, niet slechts uit de Rechtsche, maar ook uit de Linksche gelederen zullen nog tal van leden het I. v UulwlHII, Laagzlide D 50, Schagen. ALKMAAR SP00RSTBAAT 68 Werkgevers legen Ziekte- en Ongevallenschade van Personeel en Eigenzakendrifvenden voor zichzelf AGENT Ie Aartswoud Joh. Veerman, Alkmaar D. Schenk Kennemerpark en Jb. Helder, Stationsplein, Barsin gerhorn N. Dubbelman, Bergen F. G. Hofmann, Dirkshorn P. Swart, Hoogwoud J. Nieuweboer, Heiloo P. Vos, Hugowaard A. Kwantes,_Nieuwesluis oogwo Hugowaard A. K F. Koster Hz., Nieuwe Niedorp C. Dekker Hz., J-VOOlUi Xa>| XUC.UVYV& AliVUUi V», Oude Niedorp M. Kooijman, Obdam A. Kroon. Oud karspel C. Rempt, Oudesluis K. Paarlberg, Scnagen Th. Paauw, Scnagerbrug A. L. Zuidscnerwoude, Wieringerwaard Alb. Kuin Pz., Warmenhuizen K. de Geus, Wieringen E. J. Baijs en C. M. Koorn. Winkel J. Blom, Sint Maarten (Stroef) D. Barten, Julianadorp F. de Beurs. gelijk „spijbelen", deftig genaamd „absenteisme" in derdaad beschamend. Trouwens, Links en Rechts maken er zich beurtelings aan schuldig. Hier geldt het spreekwoord van pot en ketel, elkaar verwijtend dat ze zwart zijn!De heer Van Twist wees nog op de urgentie der behandeling van het buitengewoon Oorlogscrediet, alsmede van den duurte-toeslag. Ter wijl ook het ontwerp betreffende de vergoedingen aan de gemobiliseerden, waar duizenden in den lande naar hunkeren, zéér spoedige behandeling vordert. De heer Tydeman bestreed het voorstel-Teenstra, be toogend, dat de Maandag en Zaterdag, bij art. 48 R. van Orde, aangewezen als dagen, waarop niet ver gaderd wordt, voor tal van leden onmisbaar zijn tot het afdoen van hun particuliere belangen en bezig heden. De voorzitter was ook tegen het denkbeeld van den heer Teenstra. Zijne bestrijding berust op het besei, dat die enkele Maandag-inschakeling toch bitter wei- O* DE AGENTEN: BREEDSTRAAT II, ALKMAAR. woord voeren. En de tijd voor Paschen is uiterst kort! Verschillende leden gaven er vdorkeur aan de Stille Week te vergaderen. Zooals de heer Schaper later in herinnering bracht, er is een antecedent, nL in 1903 werd ook de Stille Week in beslag genomen, maar dat is en blijft hooge uitzondering. Vóór het zomer-reces moeten, zoo eenigszins mogelijk, nog af gedaan: de wijziging L. O.-wet, die op 1 Juli in wer king zou treden; het Buitengewoon Oorlogscrediet; de heffing-voorstellen; de duurte-toeslag niet te ver geten. De Oorlogswinstbelasting! Hoe op tijd door dien rijstebrij-berg heen te komen? Majoor Van Twist gaf in overweging om de Ouder domsrente-beschouwingen af te breken als 't noodig is om met andere belangrijke wetsvoorstellen een aanvang te maken. Het verwijt,' dat wellicht Rechts had te wachten van iets op obstructie lijkende uit voerigheid (de heer Schaper riep uit, dat hij er zich voor schamen zou, thans dergelijk verwijt tot Rechts te richten) pareerde de heer tan Twist door op te sommen het aantal kolommen, door Linksche mirckers bil de behandeling van de wet-Talma (ln Oct. 1912) volgepraat. De heer Duys komt op deze hjst voor met.... 88 kolommen der „Handelingen de heer Goeman Borgesius, thans Kamer-prestoent, met 26 En toen de voorzitter de heer tan Twist in de rede viel hem opmerkend, dat hij buiten de orde tong antwoordde de heer Van Twist - die heden Seer slagvaardig was dan ik hem ooit tevoren bij- dagen, £aar®Ptt? achtereenvolgens 26, 30 en heden jn leden van Link® present w aren. Waar meri /vlotte behandeling van zaken" wenscht, is der- nig zou baten. Zelfbeperking is en blijft het eenige. Is 't noodig, dan zal de praeses „een meer ingrijpend voorstel" doen. En gelijk reeds gezegd van in schuiving van andere ontwerpen wil de heer Bor gesius slechts in uitersten nood*weten. Ten slotte werd dan het doodvonnis over het voor stel-Teenstra voltrokken. Dat het Parlement vóór de Stille Week door het ontwerp-Ouderdomsrente komt is natuurlijk uitgesloten. En hoe.'t verder waar de straks-genoemde stapel werk nog moet worden afge daan gaan moet: 't blijft ieder een ondoorgron delijk raadsel. Heel „rustig en onbewogen" was de Kamer-atmos feer heden niet De anti-rev. afgevaardigde voor Hil versum, de heer Rutgers, heeft nagenoeg den gan- schen dag gevuld met zijn verdere, zeker vaak talentvolle bestrijding van het aanhangig wetsont werp. Toen hij na de discussie en de beslissing over het voorstei-Teesntra zijn rede zou hervatten, was het rumoerig ln de zaal. De heer Rutgers b,egon schier fluisterend te spreken. De voorzitter maande hem herhaaldelijk aan te beginnen. .„Ik ben al lè.ng begonnen, meneer de president L" schreeuwde mr. Rut gers, van zijn handen 'n spreektrompetje makend. De heer Borgesius werd jdol-driftig, smeet zijn hamer ter zijde en riep uit, dat hij „van dergelijke praatjes ver schoond wilde blijven"Dit was zeker zeer kras. Maar het geduld van den „speaker" wordt pp zware proef gesteld, en het nerveus-sanguinische tempera ment van den grijzen Parlemejats-leider en bewege- lijken politicus is feitelijk niet geschikt voor het ijze ren zelfbeheersching vergende voorzitters-ambt In dèt opzicht kan de heer Borgesius zich noch met wijlen Gleichman noch met jhr. Otto van Nispen op één lijn stellen. In zijn bestrijding van het ontwerp heeft de heer Rutgers de Concentratie o. a. voor de voeten gewor pen, dat zij vroeger voorstandster van verplichte ver zekering was. Speciaal.de houding van mr. Tydeman onderwierp hij aan scherpe critiek. De heer Duys was zeer-waakzaam en overlaadde den spreker uit Hilver sum met zijn tallooze interrupties. Dr. Bos was door ziekte verhinderd tot dusver de zittingen bij te wonen. Voor de Vrijz.-democratische fractie trad mr. Limburg voor het ontwerp in het krijt Mr. ANTONIO. VOOR J AAR S-STIERENMARKT. B. en W. der gemeente Schagen, brengen ter al gemeene kennis, dat de Voorjaars-stiorenmarkt zal worden gehouden op Donderdag 27 April aanstaande. Schagen, 3 April 1916. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. P. W. VAN DOORN. De Secretaris ROGGEVEEN. ZONDAG 9 APRIL 1916. NEDERLANDSCH HERVORMDE GEMEENTE te: Schagen, geen dienst. Anna Paiüowna, 10uur, I>s. Reinders. Winkel, voorin. 9.30 uur. Ds. Kars. Kolhorn, voonn. 9.30 uur, Ds. Theesing. Onder wen): De intefcht in Jeruzalem. Haringhuizem, voorm. 9.30 uur, Ds. Van Loon. Heerhugowaard, voorm. 9.30 uur. Ds. Broekema. Veenhuizen, voorm. 10 uur, Ds. Staal. Dirkshorn, voorm.. Ds .Damsté. St. Maartensbrug, voorm. 9.30 uur, Ds. Nieuwburg. Burgerbrug, nam. 1.30, Ds. jrieuwburg. Wieringerwaard, voorm. 9.30 uur, Ds. Barnouw. Be vestiging van lidmaten. Callantsoog, voorm. 10 uur, Ds. Groeneveld. Be vestiging van Lidmaten. (Collecte voor fonds Nood lijdende Kerken en Personen). Noord-Zijpe, geen dienst. Huisduinen, voorm. 10 uur, de heer G. A. N iessink. Julianadom geen dienst. Westerlana, voorm. 10 uur, Ds. Witkop. Doop. Den Oever, voorm. 10 hur, Ds. Van Griethuizen. DOOPSGEZINDE GEMEENTE tos Nieuwe Niedorp, geen dienst. Hippolytushoef. voorm. 10 uur, Ds. Leendertz. Stroe, "geen dienst. Wieringerwaard, voorm. 10 uur, Ds. Van der Veen. Doop. Oudesluis, voorm. 10 uur, Ds. Huizinga. Ledenver- toeving: rekendag en kerkeraadsverkiezing. EVANGELISATIE te: Breezand, voorm. 10 uur, de heer R. G. Barends. behagen, Hoep. nam. 6 uur, Ds. J, P. Dijk van .Broek op Langendijk. 't Begint te winnen. Men is nu begonnen met het uitmalen van den Oostpolder. Nog niet met alle ma chines, maar het begin is er toch. Eerst heeft men echter het gat in de kade bij de scheepshelling aan de Van Ewijcksluls moeten dichten. Gistermorgen ls men daarmee begonnen. Er is nu een stevigen dam in geworpen, aan belde kanten van extra stevige schuttingen voorzien. Aan de zijde van de Ewijckfl- vaart is dit zelfs een dubbele schutting. En nu is gistermiddag de groote zuiger aan het werk gegaan. Deze betreft zijn water uit de toevoer- sloot, welke van het Oude Veer naar den duiker loopt, waardoor het stoomgemaal van den heer Van Gijn, wanneer deze uit den Oostpolder maalt, zijn water ontvangt, Gisteren wilde het met de zuiger nog niet te best, maar heden gaf hij zeer goed water. Twee groote pijpen reiken van af dezen zuiger over de kade heen in den sloot. Deze hangen in takels aan een paar groote hokken, maar tevens is onder leder dezer pijpen als steun een stapel zandzakken aange bracht. Aan de zijde der Van Ewijcksvaart behoeven de afvoerbuizen uit den aard der zaak. slechts kort te zijn. Zij reiken slechts even bulten den zuiger. Van een hoogte van omstreeks 2 M. en 4 M. storten daar twee machtige waterstralen van ongeveer oen halven meter in doorsnee, bruischend naar beneden en ver oorzaken daar rondom de plaats waar zij neerkomen een dam van schuim, welkem et stroom of wind ge stadig wordt medegevoerd. Ook het stoomgemaal van den heer Van Gijn maalt thans op den Oostpolder en verzette heden flink water, terwijl ook de molen in den Oosthoek weer TT) Rfl.lt.. Overigens werd er nog niet gemalen. De machine, welke op de kade bij den heer Jn. Blaauboer is ge steld, zal waarschijnlijk heel spoedig beginnen. Men was hedenmiddag bezig de ketel te vullen en haar in werking te zetten. Mogelijk is zij in den laten na middag nog wel begonnen. Maar de meeste hoop is nog steeds gevestigd op de groote Dieselmotor met dito centrifugaalpomp. De bedoeling was, dat deze Woensdag 12 April geheel ge reed zou zijn, om te beginnen, maar het heeft niet mogen zijn. Vandaag is er namelijk geproefstoomd om te zien qf de onderbouw de werking zou kunnen vedragen. Maar toen men daarmee aanving, begon nen de palen, waarop het gevaarte staat, (en dat zijn nogal zulke knapen) zóó te trillen, dat het heele ge vaarte stond te schudden. Eén der groote afvoerbui zen, welke in een daarvoor gegraven gat dwars door den kruin der dijk, gereed ligt om aan den grooten pomp te worden aangeschroefd, kon men door de tril lingen zelfs duidelijk zien bewegen. De algemeene gedachte was dan ook deze, dat het z^ó niet zal gaan. Men weet, dat het eerst in de bedoeling heeft ge legen. vóór men de machine plaatste, haar op een groot betonblok neer te zetten. Men is daar later op teruggekomen, omdat men hoopte, dat het zóó wer zou gaan. Maar nu zal dat betonblok toch nog moeteD wórden aangebracht Men heeft heden dan ook on middellijk de nooaige maatregelen genomen, om zoo spoedig als mogelijk is, het benoodigde cement enz. hiervoor aan te voeren en zal dan zoodra dit aange komen is, de ruimte onder motor en pomp met ge wapend beton volgieten. Want ooji de pomp is enorm zwaar, wat reeds bleek, toen zij op de palen werd ge plaatst Toen men haar daarop had laten neerkomen, waren deze palen namelijk 3 mM. gezakt Met dit al is het zeer jammer, dat nu deze vertra ging weer is ingetreden, want nu zullen er nóg wel enkele dagen na den 12den verloopen, eer gemalen

Schager Courant | 1916 | | pagina 1