1 Wat blijven ze belangstellend. kern, die in wmlge minuten ep de ke» «igeue, •«wig* wijze allen in welgekozen woorden voor medewer king en voor aandacht dankte en er op wees dat deze avond is een propaganda-avond voor de nuch terheid. Spr. eindigde met nogmaals de jonge ver- eeniging der J. G. O. B.-ers aan te halen en den wensch uit te spreken, dat deze jonge afdeeling met kracht zal strijden voor datgene, wat ons ideaal ge weest is en zal blijven. Onder applaus sloot spreker officieel den welgeslaagden en zoo hoogst gezelligen avond. WIERINGEN. Tot hoofdingeland van polder Waard Nleuwland werd herkozen de heer D. Jb. Mulder, terwijl in plaats van den heer H. Waiboer, welke is overleden, werd gekozen de her 3. A. Waiboer, te Anna Pau- lowna. WIERINGEN. - De verhuring van wegen, kaden, dijken, rietgewas, vischwater, enz., in eigendom van den polder Waard Nieuwland, heeft opgebracht f 1942 tegen f 1310 in het vorige jaar. WIERINGEN. Voor rekening van 60 leden onzer onderafdeellng der V. P. N., werden jl. Vrijdag op de Amsterdamsche eierenveling geveild 12.330 kipeieren, 235 eendeieren en 8 ganseieren. De hiervoor verkregen prijzen wa ren zeer goed en varieerden voor de kipeieren van f 6.95 tot en met f 7.45 per 100 stuks, voor de eenfl- eieren f 7.per 100 stuks en voor de ganseieren 20 cent per stuk. Aan schoon geld zullen de leden voor de eendeieren ontVangen f 6.68 per 100 stuks, voor de ganseieren 19 ct. per stuk en voor de kip eieren f 1.13 per kilo. Per stuk berekend gelden kip eieren van 15 in een kilo 7.53 ct., 16 in een kilo 7.08, 17 in een kilo 6.65 ct. en van 18 in een kilo 6.30 ct. of gemiddeld per 100' stuks f 6.87. Handel vlug met vraag naar groote en kleine zin delijke eieren, en zwaar slaehtgevogelte. GEWORGD. Zondagmiddag is te Leiden de 19-jarige L. Wage naar, die op zolder bezig was met het doen van gymnastiek-oefeningen, met den hals in een der werktuigen verward geraakt, waardoor hij geworgd werd. Zijn moeder vond hem levenloos. EEN NIEUW RAPPORT VAN GED. STATEN VAN NOORD-HOLLAND. Gedeputeerde Staten van Noord-Holland hebben aan de Provinciale Staen een nieuw, uitgebreid rap port gezonden aangaande den watersnood en de in verband daarmede genomen maatregelen. Allereerst wordt een overzicht gegeven van de uit breiding der schade en de maatregelen tot herstel. Veel is reeds hieromtrent door de wekelijksche rap porten en door berichten van andere zijden, mede gedeeld. De aannemingssom voor de werken in Waterland bedraagt 1.823,000, die in Katwoude 486,700. Het totaal der geldleeningen, waartoe de onder scheidene waterschappen tot betaling der kosten van de door hen in verband met den watersnood geno men maatregelen gesloten, bedroeg sedert de mede- deeling van Ged. Staten d.d. 16 Febr. 1.1 8,176,500, hetgeen met de vroeger opgegeven leeningen te sa- men een som oplevert van f 4.016.500. Aannemende, dat na het dichten van de doorbraak het peil in den Oostpolder van Anna Paulowna door afspuiing tot ongeveer 0.40 M. A.P. verlaagd kan worden, dan zal toch nog ongeveer 20.000.000 kub. M. water uit dien polder moeten worden weggemalen. De eigen middelen zijn onvoldoende; de inrichting van electrische hulpbemaling, waarbij stroom van de Marinewerf te Den Helder zou worden betrokkn, bleek te weinig zeker en te kostbaar. Wilde de Pol der vóór 1 Mei, uiterlijk half Mei, droog zijn, dan moest gezorgd worden voor zeer krachtige werktui gen. Een Dieselmotor van 800 P.K. van de fabriek „Werkspoor", te Amstrdam, (gereed ten behoeve van het departemnt van Marine) kan worden verkregen, die binnen 4 weken werkvaardig kan worden opge- Bteld aan den dijk bij de Van Ewijcksluis. Verder is op aannemelijke voorwaarden een persmolen gehüurd met een vermogen van minstens 150 kub. M. per mi nuut. Met inbegrip van hetgeen de reeds bestaande gema len voor de drooglegging van den Oostpolder zullen kunnen verzetten zal aldaar te zamen ongeveer 695 kub. M. water per minuut kunnen worden uitgesla gen. De polder Katwoude zal hoofdzakelijk langs me- Chanischen weg moeten worden drooggelegd, waartoe de gemalen samenwerken. De bemalingscapaciteit is verhoogd door het opstellen van een electrisch aan gedreven centrifugaalpomp, nabij de Sluisbaak. Wat het overstroomde gebied in Waterland en den polder Oostzaan betreft, wordt o. a. het volgende medegedeeld: Voor de bemaling, ervan komen wat de bestaande gemalen betreft, in aanmerking: a. de stoomgemalen De Rijp en De Poel, van Water land, met een gezamenlijk vermogen van 500 kub. M. per minuut, uitslaand op de Zuiderzee. b. het zuiggas-gemaal te Kadoelen, met een vermo gen van 300 kub. M. per minuut, uitslaande op het Noordzeekanaal. c. het gemaal van den Polder Oostzaan, met een vermogen van 175 kub. M. per minuut. d. het motorgemaal van Purmerland, met een ver mogen van 80 kub. M. per minuut, benevens de wind molen. Het totale beschikbare vermogen is 975 kub. M. per minuut. Na de afspuiing zou de drooglegging van het overstroomde gebied, behalve de meren, met dat ver mogen, ongeveer 100 dagen duren,. Met het oog op de groote belangen die aan een spoedige drooglegging zijn verbonden, is deze termijn echter veel te groot en moest dus naar hulpbemalingswerktuigen worden omgezien. Voor drijvende persmolens waren geen geschikte ligplaatsen in voldoend aantal te vinden; bovendien zijn molens van de groote capaciteit, die vereischt worden, schaarsch. De aannemers Van Hattum en Blankevoort boden tegen aannemelijke voorwaarden het gebruik van drie hunner groote persmolens aan met een gezamenlijk vermogen van 600 kub. M. per minuut. Deze molens lagen in Duitschland en op ver zoek van Ged. Staten verkreeg de minister van Bui- tenlandsche Zaken van de Duitsche regeering toe stemming de verzending van het materiaal te willen bevorderen. Binnenkort zullen die molens in het Noord-Hol- landsch Kanaal achted de Willemsluizen kunnen gaan pompen. Verder bleek het inrichten van electrische hulpge malen de aangewezen oplossing. Met de uitvoering van het electrische gedeelte en de bediening van de hulpgemalen belastte zich naar men weet de Kennemer Electriciteit-Mij., terwijl de dienst der ge- meente-electriciteitswerken van Amsterdam den aan leg van de electrische geleidingen tot de hoofdvoe- dingspunten uitvoerde. Een ringkabel van ongeveer 20 K.M. lengte is langs den zeedijk gelegd. De noodige motoren en transformatoren werden, dank zij ook de medewerking van het gemeentebe stuur van Amsterdam, de firma Bloemendaal en Laan, te Wormerveer, de firma Crok en Laan, aldaar, en de directie der Vereenigde Kon. Papierfabrieken, firma Van Gelder Zonen, te Velsen, verkregen. De fa briek Werkspoor, te Amsterdam, heeft, in vereeniging met de Werf Conrad, te Haarlem, in ongeveer drie weken tijds 8 eentrifugaalpompen van plaatijzer ver vaardigd, waarvan twee met een gezamenlijk vermo gen van ongeveer 420 kub. M. per minuut, zijn opge steld nabij Monnikendam, en zes, met een gezamen lijk vermogen van ongeveer 980 kub. M. per minuut, bij Uitdam, en wel in het verlengde van de Uitdam- mer die, om zoodoende van een goede toestrooming van het water verzekerd te zijn. Eindelijk is nog door de zorgen van de Gemeente- electriciteitswerken van Amsterdam, het gemaal Ka- doelen uitgebreid met twee stel eleetrisch gedreven pompen, die te zamen een vermogen hebben van 150 kub. M. per minuut. Indien alle gemalen en hulpgemalen in werking zijn, kan dus uit het overstroomde gebied per minuut etrca 8066 lenb. M. water worden weggemalen- Een nauwkeurig gedetailleerd overzicht va* de wijze, waarop de meren zullen worden drooggelegd, is niet te geven, zoolang de toestand der bemalings werktuigen niet met juistheid bekend is. Ook omtrent den dunr der droogmaling van de meren kunnen in verband daarmede bezwaarlijk voorspellingen wor- don £f*da.cLü. Bij de voorbereiding der te treffen maatregelen heeft echter het denkbeeld yoorgezeten, dat die droog legging binnen enkele weken na de afmeting tot Wa- terlands peil moet zijn voltooid. De kosten. De kosten voor de drooglegging zullen uit den aard der zaak belangrijk zijn. Een nauwkeurige raming is niet mogelijk; vermoed wordt dat deze in totaal niet hooger zullen zijn dan 450.000, welk bedrag in groo te lijnen als volgt kan worden gespecificeerd: a 4 groote plaatijzeren eentrifugaalpompen f 10,870 b 4 kleine idem met reservewaaiers 8,750 c Pers- en zuigleiding, vacuumpomp en krombekken n 46,850 d Fundeeringen en bouw gemalen H 22,600 e Constructiewerk en riemschijven 14,680 f Montage en transporten (pompen en motoren) 12,365 g Gebruik en afschrijving der electrische leidingen 15,000 h Aanleg van het leidingnet 19,000 i Transformatoren-stations 10.000 j Electrische montage, arbeidsloonen en transporten 25,000 k Onkosten der hulppompen voor de meren 31,000 1 Aanleg hoofdleidingnet, benevens hulpge maal Kadoelen, enz. 12,500 m Hulpgemaal met Dieselmotor in den Anna Paulownapolder 25,000 n Electriclteitsverbruik, huur van persmolens en verdere bemalingskosten 174,000 o Onvoorzien en afronding 22,385 Voorts hebben Ged. Staten, ten einde een algemeen overzicht te verkrijgen, aan de verschillende polder besturen verzocht om nauwkeurig aanteekening te houden van de kosten, welke zij ten behoeve der droogmaling voor hun eigen gemalen zullen hebben besteed. Ged. Staten stellen voor genoemd bedrag van 450,000 in elk geval voorloopig voor rekening der provincie te nemen. Hoezeer de definitieve regeling eerst zal kunnen geschieden, wanneer ook omtrent de verdeeling der verdere in verband met den waters nood gedane uitgaven een beslissing, met welker voor bereiding zij zich reeds onledig houden, genomen wordt, meenen zij intusschen thans reeds als hun oordeel te mogen uitspreken dat de uitgaven ten be hoeve van de drooglegging van de overstroomde ge bieden gedaan, wel in d eerste plaats in aanmerking komen om door de provincie te worden gedragen. Voorgesteld wordt bij 8e suppletoire begrooting het bedrag van 450,000 te verkrijgen door verhooging van den post „geleend kasgeld Als bijlage zijn bij het rapport gevoegd afschriften van missives van den minister van Waterstaat, van B en W. van Amsterdam en van het Hoogheemraad schap van Rijnland, inzake uitloozing van het over- stroomingswater op het Noordzeekanaal. NOG EEN GERUSTSTELLING. De Telegraaf schrijft: Is er, na de officieele verklaring der Engelsche re geering en nu een ieder weet, dat het gerucht om trent een ultimatum door het Duitsche gezantschap te 's-Gravenhage in omloop werd gebracht, nog een geruststelling noodig voor wat betreft de inzichten ten aanzien van Nederland?? Welnu dan Op een zéér intieme vergadering van Belgen, die, door hun positie en relaties hier te lande in staat zijn, een grooten invloed uit te oefenen op de open bare meening, welke vergadering gisteren in Den Haag plaats had, werd lezing gegeven van een drin gend en vertrouwelijk schrijven van een der Belgi sche ministers, waarin den aanwezigen gevraagd werd, al hun invloed aan te wenden ten einde het praatje uit de wereld te helpen, als zou Engeland, en de geallieerden in het algemeen, een schending in wel ken vorm ook, van Nederland's neutraliteit in het schild voeren. Gij zult toch even goed begrijpen, als ik zelf, schreef de minister, dat de geallieerden die strijden voor het recht en de zelfstandigheid der kleine natiën, er nooit aan gedacht kunnen hebben, door Nederlands neutra liteit aan te tasten, het doel van hun strijd te verloo chenen. Wel in aanmerking te nemen, dat deze verklaring volstrekt niet geschreven werd, met de bedoeling haar openbaar gemaakt te zien. We gelooven eer het tegendeel, Maar als geruststelling voor het Nederlandsch pu bliek heeft ze daardoor juist een dubbele waarde. DOOR DEN ROOK GESTIKT. Bij het ontstaan van een brand hedenmorgen in de gasfabriek te Vugth was de werkman W. Schuurmans in de onmogelijkheid door de vlammen heen een uit weg te vinden, zoodat hij in den rook is gestikt. Hij laat een groot gezin achter. GOUDEN TIENTJES. In Friesland handelt men tegenwoordig in gouden tientjes, die men er zelden meer ziet. Men betaalt er zelfs 11 gulden voor. BENOEMD: Tot hoogheemraad van Waterland den heer D. Pauws Hz., te Nieuwendam, en den heer C. Uitentuis, te Broek in Waterland; in het bestuur van den polder Wieringerwaard, tot dijkgraaf, den heer K. Koster Hz., en tot heemraad den heer J. Kaan Az., beiden te Wieringerwaard. DE HANDEL IN LOMPEN. „Ons Bedrijf", een weekblad waarin de belangen van den vrij uitgebreiden handel in allerlei afval wordt besproken, vertelt over den lompenhandel het volgende: Zonder eenige overdrijving kan aangaande den lom penhandel van een paniek gesproken worden, die den geheelen handel influenceert. De directe aanleiding tot deze stagnatie is gelegen in het uitvoerverbod van katoen, in eiken vorm, hetwelk 1 April jl. werd uit gevaardigd. Hoewel velen dachten, dat bedoeld ver bod slechts zou gelden voor ruwe katoen en katoen- afval, bleek weldra, dat deze uitvoerbepaling even eens betrekking had op alle lompensoorten; dat de diverse lompen zonder uitzondering onder dit verbod vallen en niet meer over 's lands grenzen mogen. Het onmiddellijk gevolg van dezen regeeringsmaatregel was, zooals verklaarbaar is, het stopzetten der aan- koopen door den groothandel. Het resultaat hiervan was de onvermijdelijke enorme prijsdaling van schier alle katoenen lompen. Zoowel voor den groot- als den kleinhandel is deze terugslag een bittere teleurstel ling en vordert hij een belangrijk geldelijk verlies, temeer waar de handelaren over de ooren in de on gesorteerde voorraden zitten, daar de werkkrachten voor sorteering der goederen sedert lang ontoereikend waren. Hoe deze markt zich in de eerstkomende we ken zal ontwikkelen, is een groote vraag, want zeer veel hangt af van het feit, dat de Regeering alsnog uitvoerconsenten wil verleenen Ja of neen. Naar ons gewerd, hebben verschillende groothandelaren reeds pogingen in het werk gesteld om uitvoervergunnin gen te erlangen, maar terwijl wij die neerschrijven, is ons nog niet bekend of deze pogingen al dan niet zul len slagen. Het is evenwel wenschelijk, dat de Neder- landsche Regeering voor dezen gerechtvaardigden aandrang moge bezwijken, om zoodoende den natio- nalen handel zooveel mogelijk ter wille te zijn. BURGERBRUG. Aan het veer te Zijpesluis zal een pontwachters- knecht worden aangesteld. Er wordt voor dezen al daar een rijkswoning gebouwd. DE BUITENGEWONE REGEERINGSMAAT* REGELEN. De nachtdienst op de stations der Nederl&ndsehe sportwegen, welke Vrijdagavond, in verband met den internationalen toestand was gelast, is weer verval len. Alleen de hoofd- en overgangsstations blijven l dn «achts geopend. nekkramp Men schrijft ons uit Dordrecht. Tc dezer stede moet zich een geval ^an nekkramp hebben voorgedaan bij een vrouw, woonachtig aan den Riedijk. De patiënte is naar bt ziekenhuis over gebracht en de woning is ontsmet. Aan het N. v. d. D. wordt gemeld, dat in het Aca demisch Ziekenhuis te Groningen een medisch stu- dent is opgenomen, die aan nekkramp lijdt. EEN NIEUWE ZAKKENROLLERSTRUC. Te Rotterdam trok Vrijdagavond een muziekkorps door de stad. Toen er bij de marinierskazerne eemg gedrang ontstond, vóelde een bejaard heer zich eens klaps onder bij de beenen grijpen. Hij werd omhoog geheven, terwijl de onzichtbare handen zich onder zijn overjas bewogen. Op hetzelfde oogenblik liet men hem weer vallen. Van de eerste ontsteltenis be komen bleek het dat men zijn portemonnaie met 125 geroofd had. Ter gemeente-secretarie. Boer: Kank mien hier ook angèven veur t kiezen? Ambtenaar: Néén, daarvoor is 't te laat. Boer: Kank d'r ook kwaod mee? Ambtenaar: Hoe bedoelt u? Boer: Jao ,kan mien dat ook geld kosten, of kunt ze der mien ook veur in de kaste zetten? GROVE KNOEIERIJEN MET HUISHOUDELIJKE ARTIKELEN. In het „Maandblad tegen Vervalschingen schrijft dr. Van Hamel Roos: „Nu de uitvoer van nagenoeg alles zoo langzamer hand verboden wordt, en de knoeiers derhalve ook niet langer het buitenland „begunstigen" kunnen met hun vervalschte producten, is het begrijpelijk dat getracht wordt, de oorlogswinsten binnen te ha len ten koste van de landgenooten. Wij constateeren bijv. in zg. „zuiver cacaopoeder" zonder eenig han delsmerk of naam van een fabrikant in den groot handel verkocht belangrijke hoeveelheden meel een vervalsching die hier in jaren niet voorge komen is en zich reeds verraadt door de lichtere kleur van het poeder een bedrog waardoor na tuurlijk de kooper belangrijk financieel benadeelt wordt. De tweede knoeierij met huishoudelijke artikelen, die wij moeten signaleeren, is een herhaling der soda- vervalsching. Ditmaal is men tot het oude knoeimid- del, nl. zwavelzure soda (z.g. Glauber-zout) terugge komen en constateerden wij daarvan een bedrag van ruim 35 pet. in als „soda" verkochte waar, hier ter stede ons 0.26 per kilogram geleverd, Er werd bij den verkoop uitdrukkelijk gezegd, „dat men blij mocht wezen deze waar nog te kunnen krijgen in deze tijden...." Dat er schromelijke verwarring ln den soda-handel heerscht, bleek ons toen wij later bij denzelfden leverancier andere soda ontvingen 0.20 per kilogram, welke ln groote kristallen verkocht werd en onvervalscht was. Het vervalschte pro duct was in casu derhalve 100 pet duurder dan het zuivere I Wij vragen in het belang van de verbruikers van een zoo gewichtig huishoudelijk artikel: Kan onze Regeering niet een veel grooter hoevelheid soda ver krijgbaar doen stellen, zoodat den knoeiers het voor wendsel van gebrek aan goede waar ontnomen wordt? Vooral in dezen „schoonmaak-tijd" is het hoogst noodzaklijk, dat onze huisvrouwen zich niet behoeven te bedienen van vervalschte soda zonder een behoorlijk reinigingseffect, en die door de ver valsching een bijtende en schadelijke werking op de meubelen, weefsels enz. kan uitoefenen." HARINGHUIZEN. Zondag 9 April, gaf de zangvereeniging alhier, di recteur d heer F. v. d. Meij, in het lokaal van den heer Groen eene uitvoering, welke we als uitstekend geslaagd kunnen beschouwen. De zangnummers ge tuigden van ernstige studie en werden dan ook zon der uitzondering fraai vertolkt. Noemen we slechts 't mooie Goeden Nacht en Mijn Vaderland, terwijl Meikoeltje en Vooglengroet ons mooi de lieve lente aankondigden. Ook de afwisseling was goed verzorgd en vielen de leuke voordrachten zeer in den smaak van het pu-" bliek, 't Nastukje „Liefde", werd prachtig gespeeld. Alle rollen zaten er vast in en werd er af en toe mooi spel geleverd, 't Talrijk opgekomen publiek be loonde zangers en spelers telkens met een dankbaar applaus, 't Was voor „Concordia" een succesvolle avond. ZUIDSCHARWOUDE. De heer P. Jonker, onderwijzer te Noordscharwou- de, is benoemd tot onderwijzer met verplichte hoofd- acte, te Dinteloord. BARSINGERHORN. Als leerling aan de Rijkskweekschool voor onder wijzers te Middelburg, is na het toelatingsexamen ge plaatst Klaas van der Ham, van hier. AARTSWOUD. Uitvoering der Rederijkerskamer „De Hoop", een ieder ingezetene weet wat dat zeggen wil, daar gaan we heen. En zoo ook jl. Zondag waren er ruim 200 personen naar de kolfbaan van Bruin gegaan om te hooren opvoeren het blijspel in 4 bedrijven, „Een man van de Wereld". En of zij hun tocht hebben beklaagd, ik geloof het niet. Er werd hartelijk gelachen en om het stuk en om het spel. De Hoop heeft weder eenige lauweren geoogst, met dit zeer bedrijvige stuk. Het woord van dank door J. Koorn gebracht, was dubbel verdient. Een gezellig bal was het slot. HERVATTING DIENST STOOMVAARTMAAT SCHAPPIJ „NEDERLAND". De stoomschepen „Kambangan", „Krakatau" en „Bawean" vertrekken Dinsdagavond, van msterdam, om Woensdagmorgen vroeg in zee te gaan. De beide eerstgenoemde varen met lading van Amsterdam naar Batavia, de „Bawean" gaat in ballast van Am sterdam naar New-York om daar te laden in den dienst New-YorkJava. De drie schepen nemen de noordelijke route. WOLVORDERING. Vanwege het algemeen hoofdkwartier wordt mede gedeeld, dat door den hoofd-intendant van het leger dit jaar weder alle inlandsche wol zal worden ge vorderd. DE POES. Te Delft werd Zondag in de Gereformeerde Kerk op de lamingstraat de godsdienstoefening verstoord door smartkreten die zich tusschen de orgelmuziek mengden. De organist vond dra de oorzaak der on welluidende muziek: in het orgel zat een kat, die razend van angst, zich niet liet vangen. De gemeente behielp zich verder zonder orgelspel. Eerst 's mid dags werd de poes uit haar vrijwillig gekozen gevan- gems eriost. OOSTZAAN. Te Oostzaan is de toestand weer zoodanig, dat vele inwoners weer naar hun huizen terugkeeren. De waterstand is van dien aard, dat het hoogste ge deelte van het dorp droog is; dat is nl. de Kerkbuurt welke wederom bevolkt is. De veldwachter Rijnders heeft Zaterdag voor het eerst na de overstrooming, den weg OostzaanZaandam, Weerpad, te voet af gelegd. Er staat nog eenige cM. water evenals op de rige dorpswegen. Binnen enkele dagen zal t ge: dorp droog komen. KAAS. f Het bestuur van de Nederlandsche Vereeniging van Kaashandelaren heeft aan den Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel een telegram ge richt met beleefd verzoek de afgifte van consenten voor den uitvoer van volvette Goudsche kaas dade lijk te doen hervatten, opdat de exporteurs van dit soort kaas niet de dupe worden van de onregelmatig heden in Friesland, die volgens de dagbladen de aan leiding zijn geweest tot dezen maatregel. Het Hbld. verneemt, dat met ingang van 10 April de Rijkscommissie van Toezicht op de beschikbaar stelling en den uitvoer van kaas, daartoe gemachtigd door den Minister van Ladnbouw, Nijverheid en Han del, weder consenten tot uitvoer zal afgeven. ZIJ heeft waarborgen ontvangen, dat verschillende tekortkomingen in de distributie, die behalve in Fries land ook in Zuid- en Noord-Holland voorkwamen, in het vervolg tullen vermeden worden. ove- geheele DTWPSTALLW I* DE BIJENKORT TB AMSTERDAM. Naar De Tel. verneemt, zijn Zaterdagmiddag personen van het personeel van de Bijenkorf, op ve"! zoek van den directeur, den heer Isaac, door de po. litie gearresteerd, te weten de chef-controleur K. de controleurs O. en D. De chef-controleur K. was reeds langen tijd bij d9 Biienkorf in dienst en genoot daar het volste vertrou- wen dat hij zich had waardig weten te maken door zijn activiteit in het opsporen en aanhouden van per. sonen die ten nadeele van de zaak diefstallen hadden „enleegd. K. gold zelfs voor onomkoopbaar: een per- soon die op diefstal was betrapt en hom geld aan bood om de zaak ongedaan te maken, kreeg niet al- leen nul op het rekest, maar zag zich zelfs wegen8 poging tot omkooping aangegeven! In den laatsien tijd vertoonde K. zich echter herhaaldelijk op afdee- lingen waar hij absoluut niets te maken had, het- geen de aandacht van de directie trok, die K. met de eveneens onder verdenking staande controleurs O. en D. onder scherp toezicht plaatste. Zoo kon geleidelijk geconstateerd worden, dat allerhande artikelen van de gading der heeren waren; etenswaren, schoenen, kousen, dassen en anderè dagelijksche benoodigdhe- den, evenzeer als luxe-artikelen. Totdat de directie de heeren Zaterdagmiddag met de politie verraste. Maar er is nog een vangst gedaan. Te Leiden werd de hand gelegd op een kwitantie- looper van de Bijenkorf, die er sinds eenige dagen met een bedrag van f 200 van door was. Bij zijn arrestatie bleek gelukkig nog het grootste gedeelte van deze som in zijn bezit te zijn. 't Is wei merkwaardig te vernemen, dat deze man reeds her haalde malen in een gesticht voor krankzinnigen verpleegd is. Of deze man in een helder oogenblik of in een vlaag van zwakzinnigheid met f 200 in den treia is gaan zitten, zullen wij in het midden laten, maar het feit, dat hij door de directie van de Bijenkorf met het innen van gelden werd belast, wijst er wel op, dat bij het aannemen van personeel niet al te nauw keurig wordt ge-informeerd. Waardoor het ook ver klaarbaar is, dat bij de Bijenkorf zoo vaak van ver duistering sprake is. HARINGHUIZEN. De leverantie van 70 kub. M. grint voor de banna alhier, is gegund aan den laagsten inschrijver C. da Wild, te Alkmaar, voor f 3.63 per kub. M. De omslag voor deze banne is vastgesteld voor dit Jaar op f 7 per H.A. In de buitenlandsche per» nog steeds groote be langstelling over den crltleken toestand van enkele dagen geleden. Nog steeds blijft men ln het buiten land, evenals wij Nederlanders zelf, raden naar (ie oorzaak van al dat buitengewoon gedoe. En het hangt van de positie af die men Inneemt, zóó ook luidt in den regel de meenfng die men heeft. De Londensche correspondent van de Manchester Guardian ontvangt uit gezaghebbende bron de vol gende verklaring van de crisis in Nederland: Daar Duitschland ernstig ongerief ondervindt van het gebrek aan rubber, koper en smeerolie, heeft de Duitsche staf een coup voorbereid, om Nederland te dwingen voorraden van die artikelen af te geven. De middelen zijn duister, maar de samentrekking van een groote Duitsche strijdmacht aan de Nederland sche grens zou een stap daartoe zijn. Het plan ia mislukt, omdat Nederland tegenmaatregelen nam en daarna begonn ende Duitsche gaenten in Nederland hun leugenveldtocht over een Engelsch ultimatum en aanvallende bedoelingen van Engeland, om de Nederlanders te misleiden. De zegsman beweert, dat er aanwijzingen zijn, dat Duitschland den coup nu tegen Denemarken, in plaats van tegen Nederland, zal richten De Neue Frele Presse weet de gebeurtenissen van verleden week weer anders te verklaren: Minister Loudon vernam Donderdag, 30 Maart, avonds laat door een diplomatiek cijfertelegram uit Parijs, dat op de Parijsche conferentie de forceering van den Scheldemond en de landing van een En gelsch leger van 200.000 man te Antwrpen ale uit voerbaar werd besproken. Een formeel besluit daar over werd echter niet genomen. Maar reeds de be spreking van het plan gaf de Nederlandsche Regee- ring aanleiding, de mogelijkheid van uitvoering ern stig onder het oog te zien, Zoo men ziet, het blijft hetzelfde spelletje van elkaar de schuld geven. Wij willen nog het volgende oordeel der Wiener Allgem. Zeitung nog even mee deden: De Wiener Allgemeine Zeitung, die ln voeiing ie met het, aan het ministerie van Buitenlandse^*, Ze ken verbonden, persbureau,, behelst een artikel, .er in groote lof gezwaaid wordt aan de houding v<u. o at land naar aanleiding der Jongste gebeurtenis" .n. Holland, zoo staat te lezen, had ditmaal reden om meer dan vroeger bevreesd te zijn voor zijn neutra liteit. Europa weet, dat Holland eerlijk neutraal al blijven en daarom zal niemand den dank, Ja mett dan dit, de bewondering aan dit volk onthouden kun nen voor zijn waarlijk neutraal en correct gedrag. Als nu Holland zijn toevlucht neemt tot buitenge wone maatregelen, in het belang zijner onzijdigheid, dan zal het daartoe zeer dringende redenen gehad hebben. De Centralen zijn van het eerste oogenblik van meening geweest, dat de rechten en de vrijheid der neutralen niet aangetast mogen worden. Duitsch land en Oostenrijk-Hongarije hebben zich niet van pressie en brutale manieren bediend om ze tot een andere houding te dwingen. Banden van hartelijke vriendschap bestaan tusschen Holland, het Duitsche en het Habsburgsche rijk. De koelbloedigheid, de verstandige opvatting en het fijne tactgevoel bij de bewoners van dit oude cul tuurland zijn sinds eeuwen bekend en hebben in de zen wereldoorlog opnieuw uitgeblonken. Geen oogen blik hebben de Hollanders den strikten weg der neu traliteit verlaten, alle pogingen daartoe hebben ge faald en op het gebied der menschlievendheid, dat in dezen oorlog het domein der neutralen geworden is, heeft het zooveel goeds verricht, dat het daardoor aanspraak maken mag op aller dank. Oostenrijk en Duitschland hebben steeds een open oog gehad voor de prestaties van het Nederlandsche volk, voor d® verdiensten van de wijze en alom vereerde Koningin I en haar loyale vastberaden regeering De flinke houding der Hollandsche regeering teg« over de pogingen der entente worden hier zeer lui* begrepen en hoog gewaardeerd. Wel is waar tracht Reuter door een sussend telegram de algemeens op winding te doen kajmeeren maar djens uitlating®0 moeten wegens hun dubbelzinnigen en gedraaide» i» houd voorzichtig gelezen worden. Natuurlijk is volgens dit bureau niets door Eng®" land en zijn bondgenooten gedaan, dat aanleidt kon geven tot de sensatiemakende geruchten en d® opgewonden stemming van het Hollandsche volk natuurlijk is op de conferentie niets besproken, dftt voor Holland nadeelig kan zijn, maar het zou ni®| de eerste en ook niet de laatste keer wezen, dat Entente-mogendheden op die wijze uit een door schuld gemaakt en moeilijk dilemma trachten te s-O* men. Als de Hollandsche regeering spreekt vaö °"n toenemend gevaar, als zij de vrees voor hare neut/V liteit als reden aangeeft voor hare voorzorgsnia»*' r8i daarmee het schuldboek der EnteBw ontwijfelbaar met een nieuwe post vermeerderd- wat Nederland nu doormaakt, is voor dit wakker» volk een proef van zijn draagvermogen; een ju0*31 d1(3 het glansrijk heeft doorstaan. Oostenrijk Duitschland, die met vriendschap vervuld zijn Nederland, die nooit iets gedaan hebben en oo niets zullen doen, wat Holland in moeilijkheden gevaren zou brengen, wenschèn de Nederlands® regeering van harte geluk met haar kordate en "|UF ke houding. (De stijl va* dit stuk ie ale va* ee* offie— penvoerder. Corr.)

Schager Courant | 1916 | | pagina 2