Tweede Kamer. Marktberichten. Plaatselijk Nieuws. genoeg. Verlies arm ik niet wensehelijk rieden; voor deel hoeft ook niet. Je moet er een kerel voor aan stellen. en er zijn onderhoudskosten ,enz. Maar als de overhaalkosten er naar geheven 'worden dat er geen schade is; is 't goed. Voordeel hoeft niet. De heer Pool: Het eerste jaar zal 1 niet zooveel zijn, maar later zal van zoo'n overhaal door den pol der nog aardig geprofiteerd kunnen worden. Ten slotte verklaren allen zich voor verbetering van vaarwater. Het Dagelijksch Bestuur wordt gemachtigd om met de comftnssieleden uit de verschillende dee- len des Polders overleg te plegen en zoo het beste plan te kiezen. Voorts wordt algemeen goedgevonden hiervoor goedkeuring te vTagen op eene geldleening van f 50.000, aan te gaan tegen hoogstens 5 pet. Voorts wordt goedgekeurd f 5000 kasgeldieening aan te gaan. Bij de rondvraag brengt de heer J. v. d. Oord de brug van W. v. d. Molen ter sprake. De gemeente Broek op Langendiik wil 50 pet. in de kosten van aankoop bijdragen, de gemeente Heerhugowaard 25 pet. en onze polder 20 pet. Hangt nu op die 5 pet. Spr. vindt dat niet goed. De Secretaris meent, dat Broek nog wel zal bijdraaien en 55 pet. zal willen bijdragen. De heer v. d. Oord tneent van niet en wii nu maar, dat de Polder 25 pet. zal bijdragen. Onze vroegere commissie was ook al erg voor opheffing, zegt spr. Met 15 stemmen voor, wordt besloten /lat de Polder in plaats van 20, nu 2d pet. zal bijdragen. Aanschrij ving hiervan aan de raden van Broek en Heerhugowaard zal vo|gen. De heer Poolland bespreekt een verzoek van Hugo- waard's Belang om bestrating van opritten der wegen. Dit wijst de vergadering van de hand. De heer Poolland zegt eerst 4 dagen na benoeming als Hoofdingeland, daarvan bericht te hebben ontvangen. Toegelicht wordt dat eerst de meening heerschte, dat zijn benoeming ongeldig was, wat later werd opgehelderd. De heer Poolland bespreekt nog eens om de mole naars verhooging van salaris te geven. Hij stelt t 20 verhooging voor, voor hen. Met 12 stemmen tegen verworpen. Voor 5 heer-en. Onder dank volgt nu sluiting ANNA PAULOWNA. In ons bericht over.de proefvelden zijn twee druk fouten geslopen: De velden zijn 1500 vierk. M., niet 500 vierk. Meter en de ondiepste laag, waarop de grondmonsters zullen genomen worden ls 2—20 c.M., niet 20—30 c.M. ANNA PAULOWNA. Ter Secretarie der gemeente Anna Paulowna zijn inlichtingen te bekomen omtrent een gevonden oud hee- ren riiwiel, een rijzweep en een steiler van een voet van een ploeg, terwijl inlichtingen worden gevraagd omtrenl een verloren broche. ONTSNAPTE RUSSISCHE KRIJGSGEVANGENEN Eenige dagen geleden hebben een tweetal Russische krijgsgevangenen uit hun gevangenschap in Duitschland weten te ontsnappen en zijn in het noorden van het land over onze grenzen gekomen. De mannen, wisten echter niet direct, dat zij reeds op Hollandsch grondgebied waren en hielden zich nog eenige. dagen verbórgen. Zoo kwam het dat zij eerst in de provincie Friesland werden opgemerkt. Vandaar werden ze ge transporteerd naar Kakhuizen en de burgemeester van die plaats zond ze naar den Hoofdcommissaris van Politie te Amsterdam, met verzoek de mannen ter beschikking van den Russischen consul te willen stel len. Te Amsterdam bestaat echter geen Russisch con sulaat. De hoofdcommissaris meende ook, dat het „ter beschikking stellen" van den Russischen -consul niet geheel in overeenstemming zou zijn met zijn neu- traliteitsplicht als overheidspersoon, evenmin als het doen terugvoeren van de mannen naar Duitschiand. Uit oen oogpunt van politiezorg vond de heer Roest van Limburg het ook met raadzaam deze twee vreem delingen te Amsterdam aan hun lot over te laten en zoo deed hij de mannen weder teruggeleiden naar Enkhuizen, den burgemeester dier gemeente advisecrend aan de Regeering om inlichtingen te vragen hoe ver der in deze gehandeld zou moeten worden. WIERINGERWAARD. Woensdagmorgen is van den meelmolen van den heer "R. alhier, terwijl men aan het malen was, een der ijzeren roeden afgebroken. Het gevaarte woei over den molen en kwam aan iden anderen kant in het touw van den vang terecht, en vervolgens op den ach terklap van den moelwagen, waaraan men juist bezig was te Iaden. Op dat moment waren de zoon en de rijknecht juist weer in den molen om iets anders te halen. De paarden, die voor den wagen waren gespannen, bleven ook ongedeerd. Een wonder wag het genoemd worden, dat alles zoo »is afgeloopen. BREEZAND. Woensdag werd vanwege de Coöperatieve Aankoop- vereeniging aanbesteed het bouwen van een pakhuis aan de Westerzandvaart, volgens bestek en teekening van den heer J. Hoep. Er waren zeven biljetten in gekomen, welke luidden als volgt: H. Jonker f 2800 Jb. Jonker f 2711, A. Raap f 2607, C. Vlaming f2627, J. de Graaf f 2800, C. N. Smiers f2636 J. Hoep f 2625. Het werk is aan den laagsten inschrijver ge gund. CALLANTSOOG. Op het strand alhier is tusschen paal 10 en 11 eene sloep aangespoeld, toebehoorende aan het on langs gezonken stoomschip „Tubantia". Zij is onder milit|aire bewaking gesteld. CALLANTSOOG. Bij de Woensdag gehouden stemming voor een Heem raad, van den polder Caliantsoog, wbgens periodieke aftreding van den heer H. Zeeman, is deze als. zoodanig met algemeene stemmen herbenoemd. NOORDSCHARWOUDE. In het lokaal van den heer D. Stam alhier, had eergisteravond het vierde concert plaats van de „Sym phonie Sempre Crescendo". De uitvoering van een mooi, varieerend programma, heeft do talrijke opgekomenen groote voldoening ge schonken. Belangrijke muziekstukken werden keurig uitgevoerd en de directeur, de heer Jac. Prijs, heeft met zijn vereeniging een welverdiend succes behaald. De sojo voor clarinet door de heeren G. en Jac. Prijs uitgevoerd, verwierf een dankbaar applaus, dat wel het krachtigst was by de uitvoering van de door den directeur gecomponeerde Tuinbouwmarsch, die een dankbare herinnering is aan de stichting van de veiling aan de Wuiversloot. Een geoefend mannenkoortje zong het couplet, bij deze marsch behoorende en groote instemming betuigde men bij: JDe trein, die puft heeft ons verlucht, Geen bouwer, die nu hog meer zucht". Dat was een succes, de compositie waardig. Grapendaal bracht met een keur van voordrachten en coupletten een aangename hfwisseling. WIERÏNGEN. Tot bestuursleden der kaasfabriek „De Eendracht' te Oosterland werden herkozen de heeren N. Bakker, M. S. Bajcker en V. Heyblok. Eerstgenoemden na men het aan, doch de heer Heijblok bedankte wegens zijn hoogen leeftijd, zoodat in diens plaats werd gekozen de heer J. Bosker. —WIERÏNGEN. Voor de nieuw te tnaken dijkwerken in Polder Waard- Nieuwland, is tot opzichter aangewezen de heer O. Bosker alhier. —WIERÏNGEN. Wegens periodieke aftreding ven den heer D. N. Mul der, werd tot bestuurslid der kaasfabriek „Nooit Ge dacht" te Hippolytushoef gekozen de heer J. N. Mostert OUDKARSPBL. Wy vernemen, dat Zuster Van Steen, haar ontslag als verpleegster der Gezinsverpleging heeft aangevraagd en onze gemeente gaat verlaten. OUBKARSPEL. Een kind van J. H., eaféhouder alhier, dronk Zon dagmorgen uit een pot met kokend water. Geneeskun dige hulp moest worden ingeroepen. Thans gaat 't, naai" wy vernemen, goed. ZUIDSCHARWOUDE. De afdeeling Langedijk van de Ned. Vereeniging tot afschaffing va* Alcoholische Dranken, vergaderde «eer gisteravond ten lokale van den heer Kramer alhier. Goedgevonden wordt, dat medewerking ml worden verleend aan de poging tot reclasseeringvan drank zuchtigen. Eveneens zal getracht worden een Jeugdat- deeling op 'te richten, waartoe de noodige stappen zullen worden gedaan op een a.s. Zondag te houden, vergadering te Nieuwe Niedorp. Besloten werd, niet deel te nemen aan de 1-Meidagviering, uitgaande van de afdeeling der S.D.A.P. Nog zal ae mogelijkheid; worden onderzocht van een 'doelmatige verspreiding van vlugsehriftjes. Daarna sluiting. BROEK OP LANGENDIJK. De Raad van Broek op Langendijk heeft besloten nog geen commissie van 2 personen te benoemen ten einde- de mogelijkheid van eiectrificatie van den Langedijk te onderzoeken, doch of te wachten, wat de burgery in deze zal doen. WIERÏNGEN. r Op de bovenzaal van het Hotel Scheltus hield onze Boerenleenbank haar algemeene vergadering, waar aan wezig waren 68 leden. Na opening door den heer P. S. Kuut als voorzitter der Commissie van Toezicht, worden door den heer L. "J. Bosker, wegens afwezigheid van den secretaris^ den heer Spaander, de notulen der vorige vergade ring gelezen en onveranderd goedgekeurd. Hierna is aan de orde rekening en verantwoording over het 6e boekjaar. Deze rekening nagezien en in orde bevonden door de Kascommissie, (de heeren C. P. Kaan, D. Minnes en S. -C. Veerdig, wordt door den kassier, den heer 'C. J. 'Bosker, voorlegedezen en luidt ais volgt: Rekening 1915. Ontvangsten: in kas vorig- jaar t 1971.73V», ontvangen spaargelden f 135073.12 terug betaalde voorschotten f 20935, ontv. in loopende reke ning: a. van de Centrale Bank f 46338.19, b. van me deleden f 29225.39, c. afschrijvingen f 6, d. op de reserve gebrachte winst f 365.71y»; rente van voor schotten f 3620.11, provisie en kosten voorschotten f 31.14, rente in loopende rekening f 1638.39, provisie en kosten id. f 18.55, diverse ontvangsten f 2129.92, totaal f 241.353.26. Uitgaven: terugbetaalde spaar gelden f 70484.09, gegeven voorschotten f 22873, aan de Centrale' Bank f 116643.98, aan de medeleden, f 15162.96, uitgegeven rente spaargelden f 4301.52, id. in loopenae rekeningen f 63.59, id. provisie en kosten id. f 43.94, salaris kassier f 550, diverse uitgaven f2188.41, op de reserve gebrachte winst f 365.7iy», op 31 Decem ber 1915 in kas f 9276.051/», totaal f 241353.26. Balans 1915. Actief-: in kas 31 Dec. 1915 f 9276.051/», uitstaande voorschotten f 86013, tegoed van de Cen trale Bank f 86349.25, id. van de leden f 5988.11, aan- deelen van de Centrale Bank f 90, meubilair f 108, totaal f 187824.411/». Passief: saldo spaargelden t 175255.05, schulden aan de leden f 10828.96, reserve fonds T 1449.751/», winst f 290.65. totaal f 18?824.4iy». De rekening wordt met algem. stemmen goedgekeurd. Door den heer J. Hermans wordt verslag uitge bracht als afgevaardigde naar de algemeene vergadering der Centrale Bank, te Utrecht, waarvoor voorzitter hem bedankt. Aan de orde is bestuursverkiezing. De periodiek af tredende heeren L. Spaander, 'P. C. Kaan, S. J. Koory. en J. Schuurman, worden allen met groote meerder heid herkozen. Allen nemen t' aan. Nu Volgde verhooging Salaris kassier, die echter voor verhoóging bedankte. Aan de orde kwam een verzoek van de Boerenleen bank te Broek in Waterland om steun voor zusterban- ken. Het bestuur stelde voor f 100 subsidie beschikbaar te stellen, hetgeen werd aangenomen en hetwelk op voorstel van den heer Brouwer bestemd wordt voor het Algemeen Watersnood-Comité. Rondvraag. De heer M. P. Lont zegt 't niet goed te- vinden het geld aan het Watersnood-Comité te geven en niet aan zusterbanken. Men vraagt voor de boeren. Het besluit dat reeds gevallen Is wordt echter gehand haafd. Hierna sluiting, ZOMERTIJD. Nader vernemen wij, dat op het voorstel van de Nederlandschp spoorwegmaatschappijen tot invoe ring van den zomertijd van hoogerhand afwijzend is beschikt. EEN LAFFE AARDIGHEID. Twee, knechts van de firma Buyvoets, worstfabri- kante te Almelo, stopten den 14-jarigen slagersleer ling P. tegen wil en dank in een om een spil draaien den ijzeren pot. Daarop brachten zij den pot in een snel-draaiende beweging, zoodat de knaap weldra bewusteloos werd. De daders staakten nu hun ge vaarlijk spel en legden den armen jongen in een soort rookkast, om bij te komen, maar na een uur was de jongen nog niet tot bewustzijn teruggekeerd. De patroon werd met het geval in kennis gesteld. Onmiddellijk ontbood deze geneeskundige hulp en ontsloeg op staanden voet de knechts. De knaap is herstellende, maar het zal nog wel eenigen tijd duren vóór hij zijn bezigheden kan her vatten. NIEUWE OORLOGSBROOD-PERIODE. (O f f i c i e e 1). De kwaliteit van den Amerikaan- schen tarweoogst van 1915 maakt de tarwe over het algemeen slecht bewaarbaar. De Regeering heeft zich dan ook reeds gedurende geruimen tijd genood zaakt gezien, bij den aanvoer met dit feit rekening te houden. In den aanvang van dit jaar is met de Holland- -Amerika-lijn, den Kon. Holl. Lloyd en de Ned. Ree- dersvereeniging een overeenkomst gesloten, welke, als er overigens geen moeilijkheden bij den aan voer ontstonden, een volkomen voldoenden aanvoer van tarwe zal waarborgen. Tengevolge van bet vooral in den laatsten tijd steeds bezwaarlijker scheepvaartverkeer is de aan voer van tarwe kleiner geworden dan met het oog op het maken van een voorraad wenscbelijk geoor deeld mag worden. Er doen zich thans nieuwe moeilijkheden voor. Zes schepen van de Holland-Amerikalijn, bestemd om in April ongeveer 45,000 ton regeeringstarwe van Amerika te verschepen, worden hier reeds sedert ge ruimen tijd opgehouden tengevolge van een geschil tusschen directeuren en personeel en zullen dus ook bij spoedige oplossing van dit geschil veel later dan verwacht was, de tarwe kunnen aanvoeren; twee andere schepen, bestemd om na aankomst te Rotter dam tarwe te gaan halen, zijn met schade op zee aangetroffen., terwijl een derde schip wegens schade moet worden gedokt. Hoeveel schepen nog in een gelijke omstandigheid zullen komen, is uit den aard der zaak niet aan te geven. De Lodewijk van Nas sau, van den Koninklijken West-Indischen Mail dienst, geladen met chilisalpeter voor de Neder- landsche regeering, wordt reeds sedert 22 Maart in de Duins vastgehouden. Deze boot was voor haar volgende reis ook bestemd voor den aanvoer van graan. Ook de voortaan te volgen reisroute om het Noorden van Schotland, zal, zooals vanzelf spreekt, de duur van de reis aanmerkelijk verlengen. Uit een en ander mag veilig worden afgeleid, dat de aanvoer van granen in de e.k. tijden groote be zwaren zal ondervinden, reden waarom do minister van landbouw, nijverheid en handel besloten heeft maatregelen te nemen om de zuinigheid bij bet tarweverbruik te bevorderen. Van 14 dezer af zullen de meelfabrikanten voor- loopig geen tarwebloem meer mogen malen. Zoodra de in den lande bij de fabrikanten en bakkers aan wezige voorraad bloem is verbruikt, doch in ieder geval uiterlijk van Maandag 24 dezer al, zal slechts bruin tarwebrood (brood van ongebuild tarwemeel) gebakken mogen worden. Het Rijksgraanbureau zal echter op verzoek van de burgemeesters bloem be schikbaar stellen ten behoeve van die personen, voor wie op medische gronden het gebruik van bruin tar webrood onraadzaam gèoordeeld wordt. De betrok ken personen zullen een verzoek daartoe moeten doen bij den burgemeester hunnen gemeente» onder overlegging van een geneeskundig attest. k De minister van Landbouw, Nijverheid en Handel meent te mogen verwachten, dat zoodra algemeen bruin tarwebrood zal moeten worden gebruikt, dit voor hen, die te voren gewoon waren wtitebrood te gebruiken, geen reden zal zijn om zieb te bedienen van het goedkoope bruin tarwebrood, dat op brood kaarten wordt verkrijgbaar gesteld. BEN BASK VOOR VRErESONBERHANDK.IimKN De Romeinsche correspondent van „De iya souit Naar ik uit welingelichte bron verneem, worden ten Vaticane stappen overwogen, om, naar aanleiding der redevoeringen van den Duits ch en Rijkskanselier en £squith, langs diplomaticken weg zekere vragen te stellen. OUDERDOMSRENTEWET. 4 Naar de Nederlander verneemt, zal de regeermg ten aanzien van de Ouderdomsrentewet een bemiddelend voorstel 'doen, ongeveer van de strekking der door de heeren Limburg en Tydeman ontwikkelde denkbeelden. GESTRAFTE BOEREN.' r t Naar wij vernemen zijn er een aantal landbouwers die weigeren de hun opgelegde verplichting tot het leveren van consumptiemelk na te komen. De Rijks commissie yan Toezicht op de Kaasvereeniging heeft nu verboden van deze landbouwers kaas to koopen. OPKOMST VAN MILICIENS EN LANDSTORM MANNEN UITGESTELD. w (Officieel). Het departement van Oorlog deelt mede, dat, in verband met het voorkomen van ge vallen van nekkramp in verschillende gemeenten van ons land, de opkomst van de miliciens der lich ting 1916 en landstormmannen, die in het tijdvak van 16—20 dezer was vastgesteld, tot een later te be palen tijdvak wordt uitgesteld. GEBREK AAN CHILI-SALPETER. (Officieel.) Naar aanleiding van verschillende vragen over de gevolgen van het vasthouden van do Lodewijk van Nassau, uitsluitend geladen met chili-sajpeter, geadresseerd aan de Nederlandsche regeering, in het Engelsche Kanaal, deelt het mi nisterie van Landbouw, Nijverheid en Handel het volgende mede: De sterke regens in den nawinter, waardoor de grond veel oplosbare stikstofverbindingen heeft ver loren., en het thans heerschende schrale weer zijn oorzaak, dat de rogge dit voorjaar groote behoefte heeft aan een krachtige salpeter-bemesting. Door het niet tijdig aankomén van de schepen riet chili-salpeter zal deze bemesting echter veel te •venschen laten. Dit zal vrij zeker ten gevolge heb ben, dat de roggeoogst in 1916 zeer onvoldoende zal zijn. Laat daarbij de maisaanvoer te wenschen, dan zal er meer rogge aan het vee moeten worden ge voederd. Een en ander zal leiden tot een sterke verminde ring van de voor brood beschikbare hoeveelheid rogge. VERSLAG STAATSCOMMISSIE VOOR HET ONDERWIJS. Verschenen is bet verslag der Staatscommissie voor het Onderwijs (de zg. Bevredigingscommissie). De commissie heeft gemeend, bij het begrenzen van het gebied, over hetwelk zij zou rapporteeren, het vakonderwijs te moeten uitsluiten. Voor zooveel betreft bet voorbereidend, hooger en het algemeen vormend middelbaar onderwijs (Hoo- gere Burgerscholen) beeft de commissie, na rijp be raad, gemeend, geen wetsvoorstel te moeten formu leeren. Overgelegd worden drie wetsontwerpen: le. tot wijziging en aanvulling van de wet tot re geling van het lager onderwijs; 2e. betreffende de opleiding van onderwijzers; 3e. tot regeling-van het bewaarschoolonderwijs. In het voorgesteld artikel 192 der Grondwet wordt ónder meer voorgesteld, te bepalen, dat overal in het rijk van overheidswege de gelegenheid wordt ge geven tot het ontvangen van voldoend openbaar algemeenvormend lager onderwijs en verder o. a. dat het Bijzonder algemeen vormend lager onder wijs, dat aan de bij de wet te stellen voorwaarden voldoet, naar denzelfden maatstaf als het openbaar onderwijs uit de openbare kas wordt bekostigd en dat de wet de voorwaarden vaststelt, waarop voor het bijzonder algemeen vormend middelbaar en voorbereidend hooger onderwijs bijdragen uit de openbare kas worden verleend. De meerdere kostèn van de ontworpen regeling voor het rijk worden geraamd op ruim 10 millioen gulden, terwijl de ontworpen regeling van de on derwijzers-opleiding ongeveer 4 millioen gulden meer zal kosten. Bij het verslag is gevoegd een nota, waarvan het commissielid mr. Tydeman uiteenzet de nadeelige gevolgen, welke hij van de ontworpen regeling vreest voor bet openbaar onderwijs. - SINT MAARTEN. Heden werd door Gen heer K. S. alhier 125 baal uien afgeleverd voor den ongekenden prijs van f 15 per baal of f 1875 de massa. Is bovengenoemde handel ongekend hoog, evenzoo is het alreeds met den verkoop van witte kool, welke nog moet worden uitgezet. De heer C. de G. alhier toch heeft nu alreeds «witte kool verkocht voor f 300 de 10000 K.G. Wanneer <dit geen strop geeft, is de teelt van dit soort ik ooi voor 1916 weer gewaarborgd. WATERSNODO. Van de zijde van het provinciaal bestuur van Noord- Holland wordt als Vervolg op de mededeeiingen van de vorige week omtrent den voortgang der werkzaam heden, welke in verband inet den watersnood zijn on dernomen, het volgende medegedeeld: Omtrent Anna Paulowna «zyn onze lezers voldoende ingelicht. De afmaling van den Zuidpolder by' Edam en den polder Katwoude gaat geregeld voort. Voor de droog legging van het 'Volendammermeertje zyn maatrege len genomen. r Het gedeelte van den polder Katwoude, bekend als de Lagedijk, zal vermoedelijk binnen een week boven water zijn. De afepuiing van 'Waterland en van den polder Oostzaan op het Woordzeekanaal is Maandagavond lü dezer gestaakt, omdat, niettegenstaande er te Schei- lingwoude met volle kracht werd gemalen, de water stand van 't kanaal biet verder verlaagd kon worden. Het overstroomde gebied is door de afspuiing op een peil van ongeveer 0.55 M. N.A.P. gebracht, zijnde ongeveer 1.25 M. beneden den hoogsten stand. Sedert Zaterdag 8 April fe nahii de Willemsluizen te Amsterdam èen drijvende persmolen als hulpgemaal in werking. De electrische hulpgemalen, bij Monnikendam Uitdam en Kadoelen,' zijn thans naast de eigen gemalen van Waterland en den jpolder Oostzaan eveneens in bedrijf. PER TELEGRAAF. LID GEDEPUTEERDE STATEN. Tot Lid van Ged. 'Staten voor Noord-Holland, zyn gekozen 'de heeren Mr. Slingenberg (Vrijzinnig-Demo craat) en Van Lennep (Christ.-Historisch). TELEGRAFISCH WEERBERICHT naar waarnemingen verricht in den morgen van den 13en April 1916, 'medegedeeld door het Koninklijk Nederlandsch Meteorologisch Instituut te De Bilt. Hoogste barometerstand 754.1 te Haparanda, laag ste barometerstand 738.1 te Skudesnaes. Verwachting tot den avond van 14 April. Meest matige tot krachtige Z.W. tot w. wind. Be trokken of zwaarbewolkt tact tijdelijke opklaring. Re genbuien. Zelfde temperatuur. Den Haag, 12 April. Ook heden heeft de Kamer een niet gansch-onaan- zienlijk stukje van den dag besteed aan de bespreking der vraag, of men 'het ontwerp-Ouderdomsrente gedu rende de Algemeene Beschouwingen al dan niet zal afwisselen door het afdoen van andere urgente ont werpen. Zooals men weet, is het streven om de Stlllo Week vrij te houden, en president Borgesius heden, Woensdag, weer op zijn post maakt zich in ernst de illusie dat door twee avond-vergaderingen te be reiken zal zijn, dat de Algemeene Beschouwingen deze week afloopen. De heer Borgesius is echter een man vjan te groote ervaring ten te scherpen kijk op de din gen des Parlemints, dan Gat hij niet zelf hel alte-op- timistische van zijn veronderstelling achteraf zal moeten erkennen. In tusschen heeft de Kamer besloten, deze woei op Donderdag én op Vrijdag a.s. ook 's avonds t« vergaderen. Het eerste voorstel werd zonder stem- mlmz, net tweede m«* 3* («tmirtljk R, I Ui aangenomen. Ecu voorstel-Duvmacr van 1 strekkend den duurte-toeslag te behandelen na eerster, termijn" van de Ouderdomsrente - dus v66t de replieken werd met 36 tegen 33 stemmen v**. worpen De voorzitter had beloofd, het ontwerp-duurt®. toeslag te zullen aan de orde stellen „zoodra dit uiU eene geregelde behandeling van zaken strookt". Uae nremie op de breedsprakigheid - zou men 'tkuun^ noemen - lokte in de Linksche gelederen kmea van bijval uit. Bij het debat over deze regeling werkzaamheden wees dc heer Rutgers erop, dat toenaderingsdenkbeelden van den heer Limburg toen moeten worden overwogen. En zeker fa er Iets te gevoelen voor het denkbeeld, dat de Kamer zekere Dauze" zou hebben om eens over den stand vaa zaken bij het ontwerp-Ouderdomsrente rustig buiten de prikkelende atmosfeer van de openbare zitting te beraadslagen. In hoever 1 dien kant toch nog «ft zal gaan, heeft men af te wachten. President Borgesius begint nu de zittingen zoolang mogelijk te rekken. Een zeer groot deel van den dag werd ingenomen door het vervolg van de rode-Duys. Hij noemde het ontwerp-Treub eene „schrale uitwerking van een goed principe*. -Nogmaals: de leeftijdsgrens ia te hoog, de renten rijn te laag. Dat de vrijzinnigen er mee dweepen, acht de Zaandamsche schepen „tee. 1 ken van verval". Maar: vergeleken met het ontwerp, Talma, acht de heer Duys dit wetsvoorstel eene groote verbetering. Onjuist is z.i. de bewering, dat het ont- werp-Talma de arbeiders minder iaat betalen en meer zou geven. De kans om een hoogere rente te krijgen is bij het stelsel-Treub veel beter. In een twaalftal stellingen heeft de heer Duys tenslotte zijn meeiung saamgevat. Waarna wij kregen majoor Van Twist. Die de in consequentie der vrijzinnigen laakte, evenals i maar erop-los beioven door de sociaal-democraten. In 1913 zou de heer Sann.es op een verkiezingsavond zelfs tien gulden beloofd hebben aan man en vrouw. Later beweerde mr. Troelstra, dat 'de heer Sannes toen wat gul van bui was geweest. Kwam nog, in den zeer laten middag de vrijz- democraat uit Zuidhorn, de heer Teenstra. Die Rechts verweet dat 't wel hier aan 't afbreken Is, maar verzuimt te zeggen, wat 't dan eigenlijk wèl wil. De heer 1 een- stra is te vinden voor elke compromis, toenadering, samengaan, mits Rechts blijkt daartoe ook te willen meewerken. Dat is nu juist de groote kwestie, de vraag!..,., Ook de heer Teenstra zal Wel gevoelen, dat er niet veel kans is op gunstig' antwoord door Rechts!,,; Morgen, Donderdag, begint de veelurige praterij te elf ure. Mr. ANTONIO. 1 Opgave van hét aangevoerde en der daarvoor be taalde prijzen, ter weekmarkt te Schagen, op Donder dag 13T April 1910. 3 Paarden f 125 a 300. 5 Stieren f 75 a 180. 62 Geüdekoeien (mag.) f 240 a 320, duur. 156 Idem (vette) f 220 a 490. 80 Kalfkoeien f 260 a 450, duur^ atug. 10 Vaarzen f 185 a 230. 16 Pinken f 145 a 165., 201 Nuchtere kalveren f 12 a 30. 492 O verhouders f 34 a 47.50. 2 Varkens (vette) p. K.G. f 0.76 a 0.80. 133 Biggen f 15 a 24. 6 Konijnen f 0.50 a 2.20. 60 Kippen f 0.50 a 2. 655 K.G. boter f 1.30 a 1.4a 30 K.G. kaas f 0.90. 60284 Kipeieren f 6.50 a 7.50. 4000 Eendeieren f 7.25. NOORDSCHARWOUDE, Roode kool f 3.40, uien f 9. stek f 4.10 a 5.10, aard- appelen f 2 pe rzak, Spinazie f 0.12 a 0.13 per pond. NIEUWE VEEMARKT. Aangevoerd: Aangevoerd1 43 koeien, waaronder melkkoeien 1400 a 450, vette koeien 1 f 350 a 450, id. per K.G, t 0.90 a L15. 18 nuchtere ,B sjachtkalveren f 24 a 32, 18 vette varkens, per K.G. 1 f 0.80 a 0.92, 26 schapen waaronder raelkschapen met lammeren f 45 a 57, ovexhouders f 38 a 50. 20 jonge 1 lammeren 1 - a f -, 4 geiten waaronder meikgeiten f 8 a 12, jonge geiten f 2 per stuk. Handel vlug. VAN EWIJCKSLUIS, 12 April 1916. Aangevoerd aan den vischafslag: 101 pond bot fU.16 a 0.16y» per pond, 104 pond schol f 0.10 a O.löy» per pond. POLITIE. Verloren: Een huissleutel. Inlichtingen ter Sec rek, ne. GOEDE ZAKEN. De heer H. Spaans te Barsingerhorn verkocht Woens dag drie runderen tegen de volgende hooge prijzen: een eerste prijs-koe f 850, kooper BleekemoTen te \m- sterdam, een os f 775. koopster de Paaschtcntoonstej ing1 Vereeniging, een schot f 690, kooper Roskam te Pui merend. Samen voor drie stuks rundvee het hoogs bedrag van f 2315. TWEE MARKTEN. Als gewoonlijk was er Woensdag aan onze Tentoon stelling een drukke handel in vet vee verbonden; hoe wel de afzet 'èn van vette koeien èn van vette varkens niet zoo groot was, als vorige jaren. Het fonds boekte 141 vette koeien, waarbij een prijs van f 850 op naam kwam van den heer H. Spaans te Barsingerhorn. Er werden 36 vette varkens Verkocht, waarvan de hoogste prijs 48 cent was. In den regel is Ge aanvoer van vet vee, den dag nè de tentoonstelling minder 'groot, dan op gewone Don derdagen. Van dezen regel werd ook thans niet afge weken. De fondscyfers ülustreeren den toestand: ver zekerd werden 53 stuks. Hoogste prys, een os< L. Smit te Barsingerhorn, f 650, kooper 'de heer A. Waiboer te Haarlem; voor een koe werd f 490 betaald S. Slik ker te Koegras. Voor eerste kwaliteit werd 55 cent betaald. De aanvoer van gel dek oei en was goed, waf met het oog op «den gevorderden tijd verwacht mocht worden. l>e handel was 'matig vlug. Kalfkoeien liepen tot f 450. Nuchtere kalveren waren belangrijk hooger dan ver leden week; de handel was graag. Boter en eieren prijshoudend, met gragan haBifa'' VOLKSHUISVESTING. Bij .Kon. besluit van 28 Maart zijn aan de Schagen verleend voorschotten uit 's rijks kas, ten ^nd3 genoemde gemeente in staat te stellen to' defl ea3;" koop ,van grond voor en den bouw van oen 25-t»1 fr" beiderswonmgen, en wel een voorschot tot een van ten hoogste f 3450 voor den aankoop van Srond .én een voorschot yan ten hoogste f 46.550 voor en bouw van 25 arbeiderswoningen. PAA8CHTENTOONSTELLING. De belangrijkste collectieve inzending van veerver- pen die tot den landbouw in betrekking stzzifi 1 prijs medaille met f 10, Boeke on Huidekoopcr. HfiW* iem—Schagen; 2e prys medaille met f 5, J. Wig!»m8< Schagen; 3e prys medaille met f 2.50, Jac. Met, Heer hugowaard. voor afzonderlijke voorwerpen tot den Iandbotf* betrekking staande: medaille met f 5, A. Jonk JZ.i Kolhorn, boerenwagen: V. S. Ohmstedo. Alkmaar, mf®*" machine en H. C. Stoutjesdyk, Landbouwhuis, maar, cultivator. Voor andere inzendingen ter beoordeeling dw fur7! medaille 'met f 5, J. II. Schcno, Schagen; N v. Geelen, Schagen en K. Blaauboor, Schagen; Bestuu" prijzen behaalden Kosters Ijzerhandel, Schagui, Prins, Schagen^ rijwielen; G. de Wit, Schagjn, ae- persartikelen; C. Kuiper, Anna Paulowna, rijtu.genj A. Peereboom, Nieuwe Niedorp, zadelmakersartikelen en J. Peereboom, Wieuwe Niedorp, rijwielen. In de zaal van den heor Heftsetaar was F' drie Matinée Musicala, of te wel koneert. Du i--"

Schager Courant | 1916 | | pagina 2