Alismci Niciïs- Aiverttntii- Luüiifklil ïerzehering-M". „West-Friesland", DIR S D1 fi 25 APRIL 1QI6. 59ste Jaarq anq. Ne. 5785 UitgeversTRAPMAN Co. VERZEKERT op ZATERDAG 29 APRIL 1916 Binnenlandsch Nieuws. Polder Anna Paulowna. SCHAGER COURANT. Dit blad verschijnt viermaal per week: Dinsdag, Woensdag, Donderdag en Zaterdag. Bij inzending tot 's morgens 9 ure wor- en ADVERTENTIEN in het eerst uitkomend nummer geplaatst. SCHAGEN, LAAN D 5. - Int. Teleph. No. 20. Prijs per 3 maanden f 0.90 per post f 1.05. Losse nummers 5 et ADVERTENTIEN van 1 tot 5 regels f 0.35, iedere regel meer 6 ot. (Bewijsno. inbegrepen). Groote lett. worden naar plaatsr. berek Vergadering van Dijkgraaf, heemraden en hoofdin- gelanen, op Zaterdag 22 April, des morgens 10,30 uur. Afwezig de Dijkgraaf, de heer Jb. Stammes, en de Heemraad, de heer D. C. Rezelman. Vóór de vergadering wordt geopend, zegt de heer A. P. Sipman, hoofdingeland, dat hij wel een convo catie heeft ontvangen voor deze vergadering en daar om ook present is, doch hij meent, dat hij door ver koop van zijn land geen hoofdingeland meer is. De secretaris, de heer J. K. Kaan, deelt den heer Sipman echter mede, dat hij zoolang hoofdingeland blijft, totdat hij door een ander is vervangen. De heer P. Kaan, Heemraad, opent thans de ver gadering en deelt mede, dat de heeren Stammes en Rezelman wegens ziekte deze vergadering niet kun nen bijwonen, hij hoopt, dat ze weer spoedig hersteld mogen zijn, vooral in deze omstandigheden, nu er zooveel te doen is, is dit dubbel noodig. De heer Kaan zal nu als waarnemend dijkgraaf deze verga dering leiden- en heet de heeren welkom. De secretaris leest daarna de notulen, welke onder dankzegging worden goedgekeurd. Van Ged. Staten is goedkeuring ontvangen, betref fende de geldleening ad f 500.000, terwijl tevens van dat college bericht is gekomen, dat tegen de wijze van werken voor het dichtmaken van het gat in den Amsteldijk bij hen geen bezwaar bestaat. Van den hoofdingenieur v. Prov. Waterst. is bericht ingekomen dat de dichtgemaakte gaten in den Spoordijk weer kunnen worden geopend, terwijl de heer Beunker, opzichter bij de spoorwegmaatschappij, heden, Zater dagmiddag, daarover met het Dag. bestuur nog een bespreking zal houden. De heer Wijdenes Spaans komt het gewenscht voor dat bij opening der spoordijkgaten zal worden ge zorgd, dat het water van het niet-ondergeloopen land in den polder niet wordt vermengd met dat van het wel ondergeloopene; het eerste is nog zoet en bij ver menging zou dat land er onder lijden. Bovendien wijst spr. op het lekken van de kleine sluis bij Veer- burg, dat nog al aanzienlij^ is. De voorzitter meent, dat, daar het water in het droge gedeelte hooger is, men voor vermenging niet bang behoeft te zijn. De heer J. C. Blaauboer zegt, dat de bedoeling van het Dag. bestuur is, de spoorgaten niet eerder te openen, vóór de Oostpolder droog is. De heer A. de Graaf begrijpt dit niet; spr. is niet bang voor het inelkaar loopen van het water en wil de gaten zoo spoedig mogelijk openen dan kan het water uit het droge gedeelte van den Westpolder weg; de bemaling daar kost elke week f 450. De voorzitter zegt, dat hem niet bekend is om met openen te wachten tot de Oostpolder droog is. De heer J. C. Blaauboer antwoordt, dat dit door hem en den Heemraad, den heer L. C. Sipman, is besloten. De heer Wijdenes Spaans antwoordt den heer De Graaf, dat hij toch zeker met het zoute water niet is gediend. Na eenige discussie wordt op voorstel van den voor zitter goed gevonden te handelen naar omstandig heden. De heer Wijdenes Spaans deelt nog mede, dat de provincie f 450.000 heeft uitgetrokken voor de kosten in de droogmaling van Waterland en Anna Pau lowna. Voorzitter deelt mede, dat de aannemer met het dichten van het gat in de doorbraak f 25.500 premie heeft verdiend; wegens het slechte weer kon 14 da gen niet worden gewerkt, terwijl de oplevering 3 dagen te laat was, er was dus een premié voor 11 dagen; de besteding van den Van Ewijcksvaartweg gaf tot resultaat, dat Kroon, van Wieringen, de laag ste Inschrijver was voor f 2740.aan hem is het werk opgedragen. Deze mededeelingen worden voor kennisgeving aangenomen. Aan de orde komt nu een aanvullingsbegrooting tot een bedrag van f 2860.— in ontvangst en uitgaaf; de ontvangsten komen uit de opbrengst van verkochte roerende goederen en de uitgaven door bet maken van een paardenpad; deze begrooting wordt zonder discussie goedgekeurd. De gewone jaarlijksche begrooting over het dienst jaar 1916 wordt nu in behandeling genomen. De se cretaris leest de posten; begonnen wordt met de uit gaven- De heer Wijdenes Spaans spreekt zijn ingenomen heid er over uit, dat het Dag. bestuur voorstelt de algeheele kosten, veroorzaakt door de doorbraak la ter bij een buitengewone begrooting te behandelen, en geheel afgescheiden te houden van de gewone be grooting. Het Dag. bestuur stelt voor de jaarwedde van den algemeenen opzichter te brengen van f 1300 op f loOO. Naar aanleiding van dezen post, zegt de heer K. A. Kaan, dat hij zich hiermee niet kan vereenigen; de activiteit van den opzichter buiten bespreking la tende, meent spr., dat de toestand hier thans niet zoo rooskleurig is om de jaarwedde van de opzich tersbetrekking, die met f 1300 voldoende wordt be taald, te brengen op f 1500. Voorzitter antwoordt, dat het Dag. bestuur vóór de overstrooming al reeds had besloten voor te stellen tot deze verhooging en nu heeft de opzichter er nog veel werk bij gekregen. De heer K. A. Kaan meent, dat de opzichter toch ook voldoende hulp heeft gekregen. De heer A. de Graaf is het volkomen met den heer K. A. Kaan eens en wil den post op f 1300 laten. Voorzitter zegt, dat het salaris nog nooit is ver hoogd. De heer A. P. Sipman zegt al gehoord te hebben dat verhooging niet in den geest is van vele Inge landen. De heer Wijdenes Spaans zegt, dat een heele poos geleden er door hem al op is aangedrongen, en toen ook is goedgevonden, om een onderzoek in te stellen op andere plaatsen naar de belooning der opzich ters. Spr. heeft echter van dat onderzoek nooit iets gehoord. Uit een onderzoek, door spr. toen gedaan, is hem gebleken, dat in verhuoding met elders, hier slecht wordt betaald en daarom is t 1500 niet te veel De voorzitter zegt, dat door het Dag. bestuur wel een onderzoek is gedaan en daaruit bleek, dat hier te weinig wordt betaald en daarom stelt het Dag. be stuur ook deze verhooging voor; secretaris leest ver schillende salarieeringen van elders voor. De heer K. A. Kaan wijst er op, dat de opzichter en de Dijkgraaf niet actief zijn opgetreden bij de door braak. Was die doorbraak dan niet te voorkomen ge weest, het vee had bij tijdige waarschuwing gered kunnen worden. Daardoor is ontevredenheid ont staan. Bovendien krijgt de opzichter f 300 per jaar voor het onderhoud van zijn rijwiel en meent de heer Kaan, dat, als we een nieuwen opzichter wilden heb ben en we deden die f 300 van de begrooting of we op een salalris van f 1500 wel zouden klaar komen. De heer Jb. Waiboer is het met dit gesprokene niet eens; we mogen er geen bestraffing van maken. De voorzitter verdedigt het voorstel nog eens en vindt het geen motief om over iemand, die vergrijsd is in den dienst van den polder, te zeggen, dat we voor f 1500 wel een ander kunnen krijgen. De heer K. A. Kaan zegt nog, dat de Opzichter ook gemeente-opzichter is en het wel gebeurt, dat onder de bijbaantjes d.e hoofdbetrekking moet lijden. De heer Wijdenes Spaans antwoordt hierop, dat, wat de betrekking van gemeente-opzichter betreft, spr. het den opzichter daarvoor zoo gemakkelijk mo gelijk maakt en hij van oordeel is, dat het opzichter schap van den polder daar niet onder behoeft te lij den; juist omdat het polderopzichterschap niet ge noeg oplevert, moeten er bijbetrekkingen bij gezocht worden. Het voorstel van het Dag. bestuur om het salaris met f 200 te verhoogen, wordt verworpen met 96 stemmen; vóór de heeren C. Wijdenes Spaans, P. van Stipriaan, Jb. Waiboer, J. C. Blaauboer, L. C. Sipman en P. Kaan; tegen de heeren D. de Jong, C. Tijsen, A. Langereis, C. J. de Magure, A. de Graaf, A. P. Sipman, C. Tiel, K. A. Kaan en C. Geerligs. De heer Wijdenes Spaans stelt nu voor, den opzich ter f 200 gratificatie te geven voor de verdere drukte, aan den watersnood verbonden. De heer K. A. Kaan zegt, dat dit punt niet op de convocatie staat en daarom niet behandeld behoort te worden, 't kan wel wachten tot een volgende ver gadering. De heer Wijdenes Spaans zegt, dat het toch in ver band met de begrooting wel kan worden behandeld. De heer C. Geerligs verklaart zich vóór dadelijke behandeling. In stemming gebracht, verklaren zich allen voor dadelijke behandeling, met alleen de heer K. A. Spaan tegen. Het voorstel-Wijdenes Spaans om f 200 gratificatie te geven, wordt verworpen met 8—7 stemmen; de heer De Graaf stemde voor het voorstel, de andere 8 heeren, die tegen verhooging waren, stemden ook tegen de gratificatie. Bij punt 63: Onderhoud werktuigen, gereedschap pen, enz., staat f 1313 uitgetrokken; vorig jaar f 600; de heer De Graaf vraagt waarom dit zoo hoog is. De voorzitter antwoordt, dat de oorzaak ligt in het vele malen, dat dit jaar zal moeten gebeuren. Bij punt 69, schoonhouden en kroozen van polder- slooten, waarvoor een bedrag van f 500 staat uitge trokken, vraagt de heer K. S. Kaan, of elke eigenaar daar niet voor kan zorgen; het zou dan beter gebeu ren en minder kosten. De secretaris vreest, dat het een warboel zou wor den, in 1919 komt wijziging van die verordening aan de orde en dan kan men het veranderen. De heer De Graaf zou het ongelijke druk op de eigenaars uitoefenen vinden, daar de één veel moest onderhouden, een ander niets; nu draagt het geheel de kosten. Bij post 76, onderhoud van sluizen, vraagt de heer Wijdenes Spaans of de Kleine sluis bij Veerburg aan de aandacht van den opzichter is ontgaan; die sluis lekt aanzienlijk. De opzichter wordt geroepen en deze deelt mede, dat het niet aan de aandacht is ontgaan, doch het is niet van ernstigen aard. Bovendien is het lek niet te zoeken; de heele boel zou er uit moeten worden gebroken. De heer Wijdenes Spaans zegt, dat het zoeken met een zak fijne kalk best kan gebeuren; de heele om trek van de sluis kan er mee .worden afgezocht Na eenige discussie vindt de vergadering goed, dat het Dag. bestuur een onderzoek instelt, zulks op voor stel van den voorzitter. De heer Wijdenes Spaans maakt de opmerking: als het onderzoek dan maar gebeurt ook! Bij post 80: Aankoop noodmaterialen staat f 300; de heer Wijdenes Spaans vraagt hoeveel in voorraad is. De voorzitter antwoordt, dat het Dag. bestuur dit punt onder de oogen heeft gezien en van oordeel is, dat de voorraad lang niet voldoende is. De opzichter zegt, dat er niets in voorraad is, alles is weg. Wat er was. was ook weinig, zegt voorzitter. De opzichter merkt op, dat er waren: 4 zeilen, 1 is er vlak voor de overstrooming bij gekocht, 24 an kers, 1 zak verbindtouw en 2000 kilo ijzergewicht; als de opzichter weer zooveel zal moeten koopen, heeft hij aan f 500 nog niet genoeg. De heer K. A. Kaan oordeelt, dat de noodmaterialen moeten worden verdeeld in gebouwtjes, geplaatst langs den geheelen dijk. De heer C. Geerligs zegt, dat er wachten moeten worden aangesteld, waarvoor instructies moeten wor den vastgesteld hoe in noodtijd moet worden gehan deld. Voorzitter zegt, dat dit ook de bedoeling is; er moet veel meer gebeuren, Later kunnen we hierop terug komen. Dit wordt goedgevonden. Bij de ontvangsten stelt het Dag. bestuur voor, de omslag op f 14 per H.A. te stellen; vorig jaar was het f 12; dit is noodig door verschillende belangrijke uit gaven en het nadeelig saldo der vorige rekening. Zonder discussie goedgevonden. Bij den post, dat ontheffing aan de pachters kan worden verleend, vraagt de heer K. A. Kaan, naar de bedoeling hiervan. Voorzitterzegt, dat de pachters evengoed pachters moeten blijven, doch we zullen zien, wat het ver pachte kan opbrengen, om daarnaar de pacht te be palen. De ontvangsten en uitgaven worden geraamd op een bedrag van f 124.723,005, met een post van on voorziene uitgaven van f 1418,28. De heer C. 'l'iel informeert nog naar het verdiepen van do 7andvaart, wat dest':ds reeds was toegezegd, Voorzitter zegt, dat het Dag. bestuur is meegedeeld, dat dit niet meer noodig was, daar de te plaatsen maalden, er niet komt. De heer C. Tiel zegt, dat.het wél doorgaat. ALKMAAR SPOORSTRAAT 68 Werkgevers legen Ziekte- en Ongevallenschade van Personeel en Eigenzakendrijvenden voor zichzelf AGENT Ie Aartswoud Joh. Veerman, Alkmaar D. Schenk Kannemerpark en Jb. Helder, Stationsplein, Barsin- gerhorn N. Dubbelman, Bergen F. G. Hofmann, •irkshorn P. Swart, Hoogwoud J. Nieuweboer, Heilcso P. Vos, Hugowaard A. Kwantes, Nieuwesluis F. Koster Hz., Nieuwe Niedorp C. Dekker Hz., Oude Niedorp M. Kooijman, Obdam A. Kroon, Oud karspel C. Rempt, Oudesluis K. Paarlberg. Schagea Th. Paauw, Schagerbrug A. L. Zuidscherwoude, Wieringerwaard Alb. Kuin Pz., Warmenhuizen K. de Geus, Wieringen E. J. Baijs en C. M. Koorn. Winkel J. Blom, Sint Maarten (Stroet) D. Bartsn, Julianadorp F. de Beurs. in de Concertzaal van den Heer HEIJSELAAR te S c h a g e n. VOCAAL- en INSTUMENTAAL FEEST CONCERT tot huldiging van den Nederlandschen Zanger JOS. M. ORELIO met welwillende medewerking van de Zangvereeniging „Euphonia" (zangv. dar afd. Toonkunst) SolistenJOS. M. ORELIO, Bariton-Zanger, Amsterdam. L. ZIMMERMANN, le Concertmeester aan het Concert- Gebouw-Oi'chest te Amsterdam. Aan den vleugel E FRANCO MENDES, pianist te Amsterdam. Entrée 1 0.75. Plaatsbespreking k 10 cent vanaf heden aan de zaal- Voorzitter belooft onderzoek. De begrooting wordt goedgekeurd. De penningmeester vraagt, of het kohier kan wor den vastgesteld, zooals door hem is opgemaakt, wat a'gcn een wordt goedgevonden. De betaling der pol- derlasten zal als volgt moeten geschieden: 1 Juni éen vierde gedeelte, 1 Augustus één vierde gedeelte en 1 Gctober de helft. Daar de heer J. C. Blaauboer als heemraad periodiek moet aftreden, is het opmaken van een nieuwe aanbe velingslijst noodzakelijk. Bij eerste stemming wordt de heer J. C. Blaauboer no. 1 op de voordracht geplaatst; na herstemming met den heer Wijdenes Spaans, de heer De Graaf no. 2 en bij eerste stemming de heer Wij denes Spaans no. 3. Allen nemen de benoeming aan. De heer De Jongh is als penningmeester aan de beurt van a" de voordra c! Kaan op 1 na wordt de heer De Jongh als penningmeester herbenoemd. Voorzitter deelt mede, dat 'de heer De Jongh op 1 October a.s. de functie reeds 40 jaar vervult. Het dag. bestuur vraagt machtiging tot onderhandsche aanbesteding van grint; de prijs bedraagt f2.20 per kub. M. Goedgevonden. Het dag. bestuur vraagt ook machtiging tot het be steden van de werken aan den lagen dijk van Kleine Sluis naar Oudesluis. Voorzitter zegt, dat die weg en de bermen weer in orde moeten worden gemaakt. De heer Wijdenes Spaans vraagj naar het plan van uitvoering. Voorzitter zegt, dat het plan nog moet worden gemaakt. De heer Wijdenes Spaans vmdt dit geen goede wijze van werken, we moeten toch weten, op welke wijze het geld wordt besteed. Na eenige discussie wordt goedgevonden, dat het plan in een volgende vergadering, die binnenkort zaï worden gehouden, zal worden meegedeeld. De heer De Graaf wijst nog op den slechten toe stand van den weg bij den uitgang van den Boermans- weg. Voorzitter belooft onderzoek. Volgt rondvraag. De heer K. A. Kaan vraagt of het plan voor den nieuwen dijk al gereed is. Secre taris deelt mede, dat het plan in bezit is van den Hoofdingenieur der Provincie. De heer K. A. Kaan wenscht tot kalmeering der ge moederen, een rapport over den toestand in den nacht van de doorbraak en of de Dijkgraaf en de Opzichter ook verschooning kunnen aanvoeren voor het niet bij tijds waarschuwen. Voorzitter zegt: het is jammer, dat de Dijkgraaf er niet is, spr. wil dit iaten rusten tot een volgende vergadering, als de Dijkgraaf weer pre sent is. De Opzichter wil op deze zaak liever niet ingaan. De Secretaris zegt. dat het rapport er is en aat dit ook aan Ged. Staten is gezonden. De heer K. A. Kaan wil het rapport in het archief bewaren. Voorzitter verklaart nogmaals, deze zaak te willen laten rusten, totdat de dijkgraaf weer present is, waar genoegen wordt genomen. De heer C. Geerligs vraagt opmetingen naar het waterverzet van den zandzuiger. Voorzitter zegt, dat men denkt, dat de zuiger niet verzet, wat hij moet verzetten en als dit zoo is, dan zai ook minder wor den betaald; de betaling moet nog worden geregeld. Verder zegt de heer C. Geerligs, dat verleden week besloten is, schutbalken te plaatsen achter het motor gemaal bjj Geevers, doch het is niet gebeurd. De heer Geerligs vraagt hoe dat kan. De Opzichter zegt, dat hem geen opdracht is gegeven. De heer C. Gïeerligs zegt: Het hout is bij Jonker besteld, 't is er gebracnl en 't is weer weg. Hoe zit dat nu"? De Opzichter zegt, 't niet meer te weten. De heer C. Blaauboer zegt te meenen, dat voorzitter er mee op de hoogte is. Voorzitter zegt. wel te weten, dat 't bestuit genomen is om ze te plaatsen, maar waarom het niet is gebeurd, is hem niet bekend. De heer C. Geerligs zeg f, 't nog gewenscht te achten, dat de schut- ling er ko.nt. Voorzitler antwoordt; We zullen 'er straks over spreken. De heer J. C. Blaauboer deelt mede, dat een paard van den polder dood is. Goedgevonden wordt dat het dagelijksch bestuur zich van een ander voorziet. Voorzitter sluit daarna met de hoop, dat de donkere toestand in den polder moge verbeteren, de vergadering te namiddags 1.30 uur. BREEZAND. Zaterdag, 22 April, had de vereeniging Ziekenzorg in de zaal van den heer G. Borat een openbare ver gadering, waarin door den heer K. Keuris, na eerst in een uitvoerig historisch overzicht het ontstaan van Ziekenzorg en den doktersstrijd te hebben ge schetst, het doel en werken der vereeniging uiteen zette. De vereeniging, die aangesloten is bij de Landelij ke Federatie ter behartiging van het Ziekenfonds wezen, stelt zich ten doel, de leden goede geneeskun dige hulp te verschaffen, benevens de voorgeschre ven geneesmiddelen en verbandstoffen, en in bijzon dere gevallen specialistische hulp, mits de leden daartoe vooraf in overleg treden met het bestuur. Men behoeft zich niet te weerhouden lid te worden uit vrees, dat men minder goed door den dokter ge holpen zal worden, De nieuwe dokter toch heeft ver klaard geen onderscheid tt zullen maken. Evenmin heeft men zich te laten weerhouden, wijl deze vereeniging een S.D.A.P.-instelling zou zijn. De vereeniging is neutraal, spreker wijst slechts op het bestuur, en alle richtingen kunnen er in opgenomen worden. Alleen, men wenscht geen fonds ter wille van de medici, maar een geneesheer ter wille van het fonds. Daarom een bestuur, waarvan wel een dokter of apotheker lid kan zijn, maar waarin de verzeker den zelf toch de meerderheid hebben. Hoe grooter de vereeniging, des te voordeeliger contracten. Laat men zich dus aansluiten. Als lid kunnen toetreden ongehuwde mannelijke en vrouwelijke personen die geen hooger inkomen hebben dan f 1000; en gehuw den wier gezamenlijk inkomen niet hooger dan f 1500 bedraagt Nadat nog verschillende vragen door den heer Keu ris beantwoordt zijn en eenige nieuwe leden zich hebben opgegeven, wordt de vergadering gesloten. BREEZAND. Namens de commissie uit de landbouworganisaties alhier werd Zaterdag 22 April in de zaal van den heer G. Borst een bijeenkomst gehouden, waarin de heer C. Nobel, Rijkslandbouwleeraar voor NoordhoIIand, een voordracht hield over de cultuur der ondergeloopen gronden. Spreker veronderstelde, dat de aanwezigen •onder twijfel de bekende rogeeringsbrochure zouden bestudeerd hebben en met beï^zigstSling kennis geno men van hetgeen reeds voor en na in de „Scnager Courant" gepubliceerd was. Hij 'zou dus waarschijnlijk weinig nieuws vertellen. Doel der bijeenkomst was dan ook voornamelijk om door onderling overleg en samen werking te komen tot hetgeen voor den landbouw alhier van nut zou kunnen zijn. Immers, wat er in de naaste toekomst gedaan zal worden, dat was tnaar niet zoo gemakkelijk te zeggen. De invloed der overstrooming was namelijk lang niet overal dezelfde. Zeer verschillend toch was bet zoutgehalte van grond en overstroomings- water gebleken en evenzeer was de tijd van onder water staan hier nogal uiteenloopend geweest. Hoe lan ger een gebied onder water stond, des te grooter was de kans off verstikking van grasland en wintergewassen, zelfs bij een inundatie door zoet water, hetgeen de overstrooming van den Mijzerpolder had bewezen. Met betrekking lot het zoutgehalte van het water bleek Oe Anna Paulownapolder in veel ongunstiger conditie dan Waterland. Terwijl dé Ir het overstroomings^ water maar 8 gram zout per liter inhield, bevatte hel hier niet minder dan 22 gram per liter en 5 gram per liter is reeds nadeelig voor de plant. Ook de grond was op nat zoutgehalte onderzocht en de resultaten waren voor sommige landerijen verre van bemoedigend. Spreker noemde echter ook landerijen met een gehalte, yer beneden 02 procent, de grens die geacht wordt als niet noodlottig voor de plant, en men mag dus aannemen, dat deze gronden met alle hoop op een goeden uitslag weer in cultuur kunnen ge bracht worden. De kans op een spoedig uitspoelen van het zout werd door spreker niet groot geacht, ai mocht men wel aannemen, dat het In het volgende jaar wel uit den bodem zou zijn. Maar voor de zwaardere gronden was dan het kwaad nog volstrekt niet geleden. Er bestaat b.I. veel kans, dat zich een dichtgeslibde onderlaag zal gevormd hebben, die weinig doorlaatbaar is, waar door de bodem na regen lang vochtig zat blijven en bjj droogte hard worden en scheuren. Bij zand grond is die kans echter zeer gering. Een derde nadeel van de overstrooming was, dat op losbare voedingsstoffen, die in den grond mochten zitten, door bet weggemalen zeewater konden meege voerd zijn. Vervolgens deelt spreker het resultaat van het onder zoek naar de ier in de ierkelders mede en eindigt met de aanwezigen op te wekken, opgaven omtrent de cultuur-resultaten op zijn landerijen te doen. Wie daar* toe lust mocht gevoelen kan een vragenlijst ontvangen, om die, zoo noodig, in overleg met een der commissie leden in te vullen en bij' te houden. Op die manier hoopt men een waardevol materiaal te verzamelen, dat niet alleen hier, maar ook bij onverhoopt latere over stroomingen van groot nut zal kunnen zijn. Nadat spreker daarop nog verschillende vragen heeft beantwoord, wordt de bijeenkomst gesloten. NIEUWE NIEDORP. De onlangs alhier opgerichte afdeeling van den J.G.O.B. (Jongelieden Geheelonthoudersbond) geeft on danks haren nog korten bestaaustijd al teekenen van flink actief optreden. Zondagmiddag 16 April heeft ze in besloten kring vergadering gehouden met het hoofd bestuurslid, den neer Zwertbroek. Op dezen propaganda- middag waren nogal eenige toezeggingen van aen Lan- gedijk ontvangen en naar aanleiding daarvan is te Zuidscharwoude op Goeden Vrijdag bijeenkomst ge houden, die tot resultaat had: de oprichting van de af deeling Langedijk van den J.G.O.B., met 22 leden. Als, voorloopig bestuur werden gekozen Jn. de Leeuw, voorzitter, mei. Ga. de Jong, secretaresse en W. Luiting,- bestuurslid, allen te Zuidscharwoude, Jn. Biersteker Jf., penningmeester te Broek op Langendijk en mej. J. Mienis te Noordscharwoude, bestuurslid. NIEUWE NIEDORP. Vergadering van de Rundveefokvrreen ging .Voorui'- gang" alhier, gehouden in het lokaal van den heer Kooiman, op Zaterdagavond 22 April 1916. Voorzilter de heer P Koopman, die een dozijn opgekomen leden verwelkomt en de vergadering opent, waarna de secre-

Schager Courant | 1916 | | pagina 1