De Oorlog. B rgerlijke Stand. Plaatselijk Nieuws. Marktberichten. Ingezonden Stukken. Gemengd Nieuws. Gemeente HOOGWOUD. taris, de heer O. Strfjbis Bz. de notulen leest. Goed gekeurd. Als nieuwe leden ziin aanwezig de heeren K. Vel en W. Biesheuvel. Worden met algemeene stemmen als leden aangenomen. Ingekomen is een schrijven van het Nederlandsch Runaveestamboek, waarin ten opzichte van verkoop van rundvee als voorwaarden worden gesteld: dat de eigenaar lid moet zijn of worden van 't Neaeri. Rundveestambock. verkochte dieren moeten ingeschreven zijn in 't Ned. Rundveestamboek, zij moeten 75 punten kunnen be halen voor exterieur. Voor kennisgeving aangenomen. Aan de orde is bespreking salarisverhooging voor den secretaris. De heer Wilken stelt voor, het salaris van den secretaris, dat thans voor diens geheelen werkkring ook voor controle, enz., in totaal f 450 bedraagt, te verhoogen met t 100 en alzoo te brengen op f 550. Met allen voor wordt het salaris op f 550 gesteld. Besloten wordt voorts, den stier Prins te gaan verkoo- pen en er een paar jonge stieren voor in plaats te koo- pen. Verder zal gepoogd worden een stierenleider te ver- Krijgen. Isa rondvraag die niets oplevert, volgt sluiting. NIEUWE NIEDORP. Eersten Paaschdag werd alhier in Prins Maurits" een kolfwedstrijd gehouden met 17 deelnemer. De uit slag was: le prijs de heer J. Hagenaar te Hensbroek met 150 punten, 2e prijs J. B. Wilken te Nieuwe Niedorp met 138 p., 3e prijs C. Kaper te Kolhorn met 123 p„ serieprijs K. van Duren te Barsingerhorn met 52 p. NIEUWE NIEDORP. Het hulptelegraaf- en telefoonkantoor alhier., voor internationaal verkeer, is overgegaan van den heer Nooi, die bedankt had, naar den heer Jb. Hovenier, den nieuwen functionnaris, alwaar de geheele installatie thans gereed is en men reeds met drukken dienst heeft kennis gemaakt. NOORDSCHARWOUDB. De dames A gat ha Keizer alhier en Nelly Vos van Zon te Oudkarspel, zijn bij het te Haarlem gehouden examen, beiden geslaagd voor de acte Lager onderwijs. Mej. Vos van Zon ls inmiddels reeds als tijdelijk onder wijzeres benoemd te Zijdewind en mej. Keizer als volontair te Noordscharwoude. WIERINGEN. Na afloop der morgengodsdienstoefem'ng, werd J.i. Zondag ln de Doopsgezinde Kerk te Stroe, wegens pe riodieke aftreding van den heer J. C. Klein, welke niet herkiesbaar was, tot diaken der Doopsgezinde Gemeente gekozen de heer C. C. de Wit te Gest. De heer De Wit heeft zijn benoeming nog niet aangenomen en deze een week in beraad gehouden. —WIERINGEN. Voor een stampvolle zaal gaf onze muziekvereenlglng „Harmonie" op den Tweeden Paaschdagavond in do concertzaal „Concordla" van den heer Jb. Bruut een openbare uitvoering. Het programma bevatte 3 mu zieknummers en 2 tooneelstukjes, getiteld: „Een ge stoffeerde kamer te huur", klucht in een bedrijt doon H. P. J. Beems en „De gedroomde schoonzoon blü- spel in een bedrijf. Muziek en tooneef werden flink gespeeld, liepen vlot van stapel en vielen in goeden smaak, 't Een en ander stond onder leiding van den directeur, den heer P. BruuL welke succes met de opvoering oogstte. Na afloop net traditioneele bal tot besluit. —WIERINGEN. Voor rekening van 60 leden onzer onderafdeeling der V.P.N., werden J.L Vrijdag op de Amsterdamsche eie- renveihng geveild 13572 kipeieren, 456 eendeieren, 8 ganseieren en 113 kievitseieren. De hiervoor verkregen prijzen varieerden voor de kipeieren van f 6.20 tot en met f 7 per 100, voor de eendeferen f 6.65 oer- 100, voor de ganseieren f 19 per 100, en voor de kievits eieren f 10 per 100. Aan schoon geld zal worden uitbe taald voor ae kl(peieren f 1.03 per kilo, voor de eend- eïeren 6.33 cent per stuk, voor de ganseieren 18 cent per stuk en voor de kievitseieren 9 cent per stuk. Handel matig vlug. TERUG. Te Middelburg ls Iemand teruggekeerd, die verle den jaar uit de ouderlijke macht was ontzet, maar mot zijn vijf kinderen naar Duitschland vluchtte. Hij verzekerde zijn kinderen liever af te staan, dan ze in Duitschland te laten verhongeren. GEEN GEZEGEND PAASCHFEEST. Zaterdag werden aan de Melkfabriek „Neerlandia", te Weesp, 60 werklieden ontslagen als gevolg van het uitvoerverbod van suikerhoudende producten. MELKVERVALSCHING DOOR KOEIEN. Als een boer de melk, die hij van zijne koeien krijgt vervalscht, zoodat de afgeleverde vloeistof niet het bij de wet vereischte vetgehalte heeft, dan is hij na tuurlijk strafbaar. Maar maakt hij zich ook aan eene overtreding schuldig als hij de melk precies zooals hij ze van de koe krijgt aflevert en die niet het ver eischte vetgehalte heeft? M. a. w. is de boer straf baar als de koe de vervalsching bedrijft? Dit probleem heeft een Engelsche rechtbank dezer dagen op te lossen gekregen. De boer had melk gele verd, die om haar laag vetgehalte vervalscht leek en werd daarom veroordeeld. Hij liet daarom door een scheikundige vaststellen, dat de koeien de melk juist zoo gaven als hij ze afleverde. De koelen hadden dus de vervalsching gepleegd. Het openbaar ministerie verklaarde, dat het gerin ge vetgehalte van de melk het gevolg was van de slechte voeding, die den dieren verstrekt was. Dit feit is echter niet strafbaar, zoodat de boer vrijgesproken werd. WAAR HLIJFT HET ZILVERGELD? Onmiddellijk na de crisis-berichten, nu eenige we ken geleden, bleek het, dat een groote hoeveelheid zilvergeld aan het verkeer was onttrokken. Waar is het gebleven? Als men die vraag stelde, dan was het antwoord meestal: „Och, de Hollandsche boer kuilt z'n rijksdaalders in bij z'n bieten!" Door het volgende kleine voorval echter, zal men zien, dat ook in de elegante casette eener Haagsche dame, die zich minder om het algemeen welzijn dan wel om eigen gemak bekommert, het zilvergeld kan worden ver stopt. In een winkel te 's-Gravenhage kwam een huis knecht namens „zijn mevrouw" een briefje van f 100 voor zilvergeld inwisselen. Slechts met de grootste moeite kon men hem helpen en, hoewel hij eerst had opgedreund, dat mevrouw geen stukje zilver ln huis had, liet hij zich later ontvallen, dat ie nu al wel in 20 winkels was geweest, omdat le f 2000 zilvergeld, hoe dan ook, moest bemachtigen! (N Ct) DUUR GEKOCHTE HRUILOFTSVREUGD. Zuslief trouwde, 'n Groote verlokking voor een on doordacht milicien, om op eigen gezag verlof te ne men. Hoe afgelegen echter Marken, vooral des avonds is, ook daar kunnen eigenwillige soldaten met behulp der telefoon worden achterhaald. De bruiloft was ln vollen gang. Vroolijk gingen de beenen van den vloer, zoodat de omtrek nu en dan daverde van het gehos. Maar opeens kwam de stoor nis. Daar was de man der wet, die den plichtvergeter kwam herinneren aan zijn verzuim. Kort duurde de schrik. Weldra dreunde weer de omgeving van het gehos der vroolijke schare. Tot laat in den nacht stelde de delinquent zich schadeloos, door zooveel mogelijk te genieten van zijn duur ge kochte bruiloftsvreugd. Maar in den vroegen Zondag morgen ging hij, onder politiegeleide, naar zijn garni zoen terug. Daar zal hij, in wettige onvrijheid, de dwaasheid zijner onwettige vrijheid een poosje moe ten overdenken en betreuren. ANNA PAULOWNA. Sinds Zondagmorgen ls het weer verboden om, zon der vertoon van een pas, den Oostpolder te betreden. De verschillende wegen zijn door rijksveldwachters afgezet. Voor velen, welke kwamen kijken, was dit eene teleurstelling. WIERINGERWAARD. Zondagavond hebben we hier het genoegen gehad de tooneelvereeniglng „Cicero", van Noordscharwou de, in ons midden te zien. Door hen is opgevoerd „Onder een Dak", tooneelBpel in 3 bedrijven door J. Fabricius. Of we genoten hebben? Ja, volop. Een prachtig stuk, opgevoerd door „Cicero", kan niet an ders dan een genotvollen avond verschaffen. We hebben dikwijls een tooneelgezelschap, bijv. uit Am sterdam, gehoord, welke ons op geen stukken na zoo goed konden voldoen dan deze vereeniging uit een boerendorp. Na elk bedrijf was het een daverend applaus. Na het laatste bedrijf moest zelfs tweemaal worden gehaald. Wanneer „Cicero" een volgend seizoen weer eens alhier zou willen optreden, kan zij zeer zeker rekenen op een eivolle zaal. Nu waren er ruim 200 personen, die het zeker met ons eens zullen zijn, wanneer we eindigen met deze woorden: Cicero, tot weerziens. NIEUWE NIEDORP. De rederijkerskamer Cicero, alhier, gaf in lokaal Prins .Maurits, op den tweeden Paaschavond eene uitvoering. Opgevoerd werd: „Onder één dak.,, too- neelspel in drie bedrijven, van Fabricius. Zooals meer stukken van zijn hand, was dit ool^ wat moois en werden de tooneeltjes, waar het op aan kwam flink naar voren gebracht. Men was weer ferm op dreef en er werd kranig spel geleverd. De dames en heeren onzer rederijkerskamer hebben weer een succesvollen avond te boeken. Als nastukje ging: „Naa het gemaskerd bal", blijspel van Gillissen, een leuke klucht, die, hoewel niet nieuw meer, nog al tijd aardig blijft en den aanwezigen soms onbedaar lijk deed lachen. EEN DUITSCHE ONDERZEE8R IN DEN GROND GEHOORD. De bemanning van het Nederlandsche stoomschip Soerakarta, die gisteren van Java te Rotterdam is aangekomen, is onder de Engelsche kust getuige geweest van een oorlogsepisode, welke zij niet licht vergeten zal. Een der leden van de bemanning deelde aan de „Maasbode" het volgende mede: 'Op onze reis naar Kirkwall wij waren om de Noord gegaan werden wij plotseling door een Puitschen onderzeeër tot stoppen gedwongen. De kapitein voldeed aan het bevel en de Duitschers lie ten ons weten, dat wij met de scheepspapieren naar de U-boot zouden komen. Ook aan dit bevel werd natuurlijk gehoorzaamd. Maar nauwelijks was onze 'boot neergelaten om de papieren ten onderzoek naar den Dultschen commandant te brengen, of daar ge beurde iets geweldigs. Het was nog al mistig op zee en daar zagen wij plotseling ln de grauwte een grijs schip opdwiken. Zeilen werden op het geheimzinnige schip op zij geschoven en eenige kanonnen braakten op hetzelf de moment en eenige kanonnen braakten op hetzelf- zeeër had het vermomde schip blijkbaar eerder in de gaten dan wij, want hij had nog een torpedo gelan ceerd, welke evenwel ver naast ging. Getroffen door het ontzettend vuur, dat vlak langs ons heen vloog, zonk de verraste Duit9che onderzeeër ln de diepte. Het oorlogsdrama had zich in zeer korten tijd afge speeld. DUUR VEE. Als bewijs, dat het vee niet alleen op de markt, maar ook op de boerenboelhuizen zeer duur is, kan dienen, dat Zaterdag op de verkooping bij den heer Jengerling, onder Barsingerhorn, twee stuks melk koeien verkocht werden voor 500 het stuk. W ARMENHUIZEN. Maandagavond jl. werd aan de donateurs enz. door het fanfarecorps T.A.V.E.N.U., alhier, eene uitvoering ten beste gegevenzonder muziek. Door de mobi lisatie nl. kon het meerendeel der leden niet deel nemen aan de repetitiën. Eenige jonge dames en hee ren echter stelden zich beschikbaar, en zoo werd het een genoeglijke avond door het met succes opvoeren van de reveu „Het Reserve Kader", „Muurbloempjes" en „De Boerinnetjes", benevens de tooneelstukjes „Een dag vol emotie" en „Jochem Pezel, wat ben Je toch een ezel". BESCHIETING VAN DE BELGISCHE KUST. Men meldde ons gisterennamiddag uit Vlissingen: De Belgische kust is tusBchen 3 en 4 uur vanmid dag hevig gebombardeerd van zee uit De oorlogs schepen waren door kijkers zichtbaar. Dikke rook- banken hingen aan den horizon. Daartusschen wa ren goed zichtbaar witte wolken van barstende pro jectielen. De vlammen uit de kustbatterijen waren ook zichtbaar. Van andere zijde meldde men ons gisteren uit Vlis singen: Naadt ln den afgeloopennacht velen door hevig schieten in hun slaap waren gestoord, en het sprin gen van granaten goed zicthbaar was, werd na een vrij stillen morgen hedenmiddag opnieuw een onge kend hevig'schieten waargenomen van bijzonder lan gen duur. De schoten volgden elkaar bijna zonder onhouden op. Honderden op den Boulevard zagen zelfs bij dag de lichtstralen der projectielen. van 15 tot 31 Maart 1916. Geboren: Albertus, zoon van Johannes Schouten en Antje Kuiper. Asina, dochter van Petrus Pronk en Anne Smit Jacob, zoon van Ferdinand Lodewijk Bakker en Maartje Geertje Kuiper. Petrus zoon van Johannes Hooiboer en Geertje Appel. Leeders, zoon van Adrianus van der Linden en Helena Henrice Josepha van den Broek. Overleden: Aagje Pels, oud 75 jaren, weduwe van Hendrik Kort. Anna Pronk, oud 9 dagen, dochter van Petrus Pronk en Anna Smit Gemeente BROEK OP L4NGEDIJK Maart 1916. Geboren: Teun, zoon van J. Kostelijk en A. Wit Antje, dochtei; van J. Smak en T. Leijen. Hermina, dochter van Corn. Glas en Joh. Lenderink. Maartje, dochter van H. Balser en N. Glas. Maartje, dochter van Jac. Kostelijk en Joh. Bak. Grietje, dochter van P. Glas en G. Wit. OndertrouwdJoh. Bakker en A. Berkhout D. Otto en A. Otto. GetrouwdW. van Twuijver en G. Beets, wed. van A. Schoon. Johan Bakker en A. Berkhout D. Otto en A. Otto. OverledenGrietje de Vries. 8 maanden wonende te Landsmeer. Jan Slot, 80 jaar, overleden te Bergen op Zoom. Jacob Kaas, 11 weken. TELEGRAFISCH WEERBERICHT meegedeeld door het Kon. Met Instituut te De Bilt op 25 April 1916. Hoogste barometerstand 772,3 te Kopenhagen, laag ste barometerstand 750,1 te Bodo. ■Verwachting: Zwakke tot matige zuiden tot oos tenwind, meest lichtbewolkt, droog weder, mogelijk nachtvorst in het oosten, iets warmer overdag. VERPLEEGSTER. Onze plaatsgenoote, mej. A. Abma, is toegelaten als leerling-verpleegster in het Ziekenhuis te Schiedam. Purmerend 29 ApriL 88 stapels kleine kaas f 62 k t 65; 1156 Kg. boter f 1.55 f 1.60; 956 runderen, waaronder 173 vette en 15 stieren; vette matig 85 k 115 ct per Kg.; Gelde matig f 220 éi f 360; melkkoeien matig, f240 k f 430; 16 paarden f 175 A f 500; 18 vette kalveren 110 k 130 ct. per Kg., 711 nuchtere kalveren f 10 f 80 stug; 236 vette varkens 84 k 94 ct per K.g., vlug; 04 ma gere varkens f 30 k t 43, matig; 809 biggen f 14 f 23, matig; 887 schapen f SI ét f 51, matig; kipeieren f 5.70 k f 6.10 p. 100; eendeleren f 6.10 p. 100; 25 kievits eieren 9 k 11 cent VAN EWUGKSLUIS. Aangevoerd aan den Vïschafslag, op Zaterdag, "den 22 April 1916: 157 pond bot f 0.16 a 0.17Vi per pond, 59 pond schol f 0.12 a 0.13 per pond. Klein goed, anders is er niet. Zoowel het Fransche als het Duitsche legerbericht geven mededeeling van enkele geslaagde kleine aanvallen of het afslaan daar van Enkele gevangenen werden gemaakt enz., alle maal berichten van weinig beteekenis. De aanval der Duitschers op Verdun brengt nog maar steeds niet het door hun gehoopte resultaat en de toestand blijft vrijwel hetzelfde. Alleen kost het eiken dag duizenden menschen het leven. Het is treurig en hoe lang nog. Als het Amerikaansche blad de Ëvening Sun gelijk heeft, kan het zoo nog lang duren. Dit blad schrijft, dat de Duitsche generale staf het offensief pp Verdun niet durft prijs geven. Dat zou een openlijke bekentenis zijn van een schrikbarenden tegenslag en dan izou de openbare mee ning in Duitschland aan de eindoverwinning gaan twij felen, met al de slechte gevolgen daaraan verbonden. Dus het kost wat het kost. volhouden 1 Van het verdere oorlogsterrein komt ook nog niet veel beslissend hieuws. Ook de Ttalianen en Oostenrij kers houden het hardnekkig tegen elkaar vol, ook daar nog niet veel winst, evenmin aan den oenen als aan den anderen kant. Ook hier een menschenmoord zon der .jeind. Van de Russen hooren we tegenwoordig niet veel meer. dan van hun succes tegen de Turken. Mogen wo de berichten gelooven, dan ziet het er met de I urken niét rooskleurig uit en ook de toestand in Constantinopel schijnt nu juist niet schitterend te zijn. Het is een diplomaat die het vertelt, deze heet pas uit Lonstanu- nopel te Boekarest te zijn aangekomen. Deze zegt er heerschen in de Turksche hoofdstad treurige toestanden. Er heerschen daar groote ellen de en hongersnood en de diplomaat meende, dat de Turken nog hoogstens drie of vier maanden dezen toestand zouden kunnen verdragen. De val van Erzeroem en andere steden in Armenie, de opqiarsch van het Russische leger naar het bin nenland van Klein-Azië, de moord op Yoessoef-Izze- din, moorden op notabelen en de geheimzinnige ver dwijning van eenige gouverneurs, onder wie die van Skoetari, en eindelijk het gebrek aan levensbenoo- digdheden, hebben een toestand van depressie te weeggebracht. Voor de opmarscb der Russen vluchtten de Tur ken ten getale van meer den 500.000 van de vilajets van Erzeroem, Bitlis en Trebizonde en zochten ze een wijkplaats in Sivaz en Angora, overal waar ze kwamen ellende, gebrek, en het ergSt van alles, epi demische ziekten, brengend. Velen stierven onder weg jengevolge van koude en ontbering. De Turken nu, vluchten uit vrees voor Rusland langs dezelfde wegen, waarlangs de verjaagde Armeniërs de wijk namen. Dat is de wraak des hemels. De val van Angora heeft aan de autoriteiten te Konstantinopel meegedeeld, dat hij de zending van levensmiddelen naar de hoofdstad moet staken, nu hij zelf nauwelijks genoeg heeft voor de behoeften van zijn eigen vilajet en van den honderdduizenden Turksche vluchtelingen uit Armenië. Dit nieuws heeft in de Turksche hoofdstad diepen indruk ge maakt. De bevolking in de hoofdstad raakt ontmoe digd en de ontevredenheid neemt toe. De diplomaat gaf verder een uiteenzetting van den militairen toe- stahd en meende, dat de Turken hoogstens over 400.000 man beschikken, die zeer hebben te lijden ge had onder de bezwaren van de campagne aan de Dar danellen, en bovendien over verschillende fronten zijn verdeeld. Hij berekent, dat het leger aan het Bagdagfront het leger van Von der Goltz, zooals hij natuurlijk nog zégt 100.000 man telt, dat het leger van Djemal pasja in Syrië over 60.000 man be schikt en dat 40.000 man liggen tusschen de Darda- nellen en Alexandretta, ter bescherming van dernAr- chipel en de Middellandsche Zee-havens. Constanti nopel en Thracië zijn vrijwel onverdedigd, daar men aan de Bulgaarsche grens zich veilig acht en geen Russischen aanval op de hoofdstad vreest. De hoofdmacht der Turken, onder Liman von San ders, 200.000 man sterk, is geconcentreerd aan de linie SivazHarpoet, waar de voornaamste weer stand den Russen zal worden geboden. Naar dit front worden door de Duitschers groote hoeveelhe den munitie en artillerie gezonden. Alle plannen en verwachtingen om uit Turkije nog een mlilioen strijdbare mannen te halen, zijn mislukt, meent de zegsman van den Amerikaanschen correspondent, en op Turkije hebben de Duitschers, aldus is zijn slotsom, niet meer te rekenen. DUITSCHLAND EN AMERIKA. In Duitschland is de nota van Amerika gepubliceerd. Het Duitsche antwoord is nog niet verzonden en daar over zal nog wel wat worden gedelibereerd. De toon van de Duitsche pers over de Amerikaansche nota is verre van -Vriendelijk. De Frankf. Ztg. b.v. noemt de Amerikaansche nota een uiterst kras vertoog, dat de grens van een definitieve breuk dicht nadert. Het afbreken der diplomatieke betrekkingen schijnt Wilson vooreerst nog te willen vermijden; maar zijn eiscfa, dat Duitschland onverwijld den duikbootoorlog in zijn tegenwoordigen vorm moet opgeven, maakt het Duitschland moeilijk te antwoor den. Te moeilijker, waar de eigenlijke inhoud der nota niet veel meer is dan een onomwonden bestrij ding der Duitsche officieele mededeeling over de Sussex. In de aan de nota toegevoegde bijlage gaat Lansing zelfs zoover, het buiten kijf te noemen, dat de Sussex door een Duitsche duikboot is getorpedeerd. De vorm dezer tegenspraak van de Duitsche officieele mede deeling is zoo scherp, dat het moeilijk valt aan een toenadering te gelooven. De rijks regeering zegt de Frankf. zal al haar kalmte en kracht noodig heb ben, om. zonder zich te laten uittarten, zonder af te wijken van hetgeen noodzakelijk is, zonder zich te he kommeren om overwegingen van ondergeschikt belang, te besluiten wat de eer en de veiligheid van Duitsch land eischen. In New-Yorksche beurskringen Is men er vast van overtuigd, dat Duitschland niet aan de eischen van Amerika zal kunnen voldoen. Oorlog zal tusschen deze beide rijken het resultaat zijn. De nadeel en voor Duitschland zuilen, als dit gebeurd, zeer groot zijn. vooral finantieel. Men gelooft dat geen enkele der geallieerden dan meer moeite zal hebben om een flinke leening in Amerika geplaatst te krijgen. Uit New-York komt het bericht dat de ooriogswerven voor bezoekers gesloten zijn. Alle beschikbare matrozen, die voor den dienst op de oorlogsvloot zijn ingeschre ven, zijn gemobiliseerd. Er is Last gegeven het werk op de werven zooveel mogelijk te bespoedigen. Op alle Duitsche schepen in de aokken zijn douane beambten geplaatst, teneinde het maken van bommen of het doen van andere onwettige daden te beletten. President Wilson staat in voortdurende relatie met' minister Lansing en zal met hem confereeren zoodra er eenig nieuws wordt ontvangen. Met welke moeilijkheden de president te kampen heeft, blijkt uit de bewijzen, die de „World* in fac simile brengt, dat de Duitschers politieke .pressie trach ten te oefenen en dat reeds enkele candiaaten tot pro- Du itsche gevoelens zijn overgehaald. De „Daily Mail" meldt uit Washington: .Een gevolg van de crisis doet zich in Duitsche kringen reeds onaan genaam gevoelensedert Vrij'dag weigeren de Amerikaan sche bankiers chèques op Duitsche banken te accep teer en. HET ENGELSCHE KABINET. In ons Zaterdagnummer konden we reeds meedee- len, dat de crisis in het Engelsche kabinet bezworen was. Over de bijzonderheden komt nu het een en ander los. De „Times" deelt mee, dat men in het ka binet het volkomen eens was over het oproepen tot oefening van jongelieden van 18 jaar en tot het in dienst houden van de soldaten, wier diensttijd was geëindigd. Het verschil liep echter over de maatre gelen ten aanzien van de gehuwden, die zich tot dusver nog niet voor den dienst hadden aangemeld de eenige groep waaruit nog recruten kunnen wor den verkregen. Het Unionistische oorlogscomité en zoo is natuurlijk de meening van de Times zelf was van meening, dat# alleen uitbreiding van de dienstplichtwet tot alle mannen van militairen leef tijd een middel werd verkregen om zich van de dien sten der nog niet ingeschreven gehuwden te verze keren Maar in het Kabinet was een fractie, die het nou eens met de vrijwillige dienstneming wilde be proeven. Op dit punt is men nu tot overeenstemming eekomen de nog niet voor den dienst ingeschreven gehuwden zullen een laatste kans krijgen om vrijwil- iie dienst te nemen, maar het Kabinet heeft besloten dwane in te voeren, indien de stroom van vrijwilli- eeremochtdalen beneden zeker cijfer, dat het Ka binet en de legerraad als het beslist noodzakelijke hebben vastgesteld. Het beginsel van dwang, zoo merkt de Times op, is dus erkend, al zullen er in het parlement ook on- verzoenlijkeen zijn, als dé volgelingen va nSir John Simon, die dwang in elk geval zullen bestrijden. In comité-bijeenkomst zal Asquith zijn mededee- lingen doen. Geachte Redactie, Vriendelijk verzoek ik nog een hoekje in uw veel gelezen blad voor een paar regels aan hel adres van den hoer P. C. Boekei,.fn verband met diens ingezonden stuk in uw nummer van 22 April I.f. Dit stuk is, voor zoover begrijpelijk, vrijwel een doorloopende bevestiging van mijn schrijven d.d. 13 April; overigens is net zoo bazelig en kinderachtig, dat ik voor vriend Boekei geen anderen raad weet dan dezenMaak u niet verder belachelijk tegenover het publiek 1 Als u bij gelegenheid nog iets op uw gemoed hebt, kom het mij dan persoonlijk en mondeling zeg gen, dat staat nog wat flinker ook. Met besten dank aan u, Redactie, voor de plaatsing, O. SCHOORL Pz. Hoeve „Woudmeer", 25 April 1916. Wieringerwaard, April 1916. In verband met een Ingezonden stukje van den heer J. G. Hazeloop, H. der S., alhier, wil ik erkennen dat het verslag over de raadsvergadering, wat 't onderwijs betreft, duidelijker had 'kunnen zijn. Toch moet ik den heer H. beleefd doen opmerken, dat ik het niet over het verslag heb gehad, doch over een schrijven dal bij dat verslag aanwezig was. Het brevet van bekwaam heid of onbekwaamheid staat m.i. hier geheel "buiten. Dat 't onderwijs den laatsten tijd te wenschen overlaaf (de heer H. 'erkent dit zelf) al komt 't dan door de veie mutaties, is toch zeker niet tegen ^preken. Informeert anders maar eens bij de moeders, die dezen winter de kinderen zoo af en toe weer eens terug kregen, omdat er te weinig onderwijskrachten waren. De heer Hazeloop zegt te hebben geschreven: Daar komen heel wat achterblijvers. Ik meen echter duidelijk van den voorzitter gehoord te hebben: Het aantal achter blijvers wordt sfeeos grooter. Bij het plan dat tot verbetering zou kunnen strekken, waarbij van 5 leerkrachten wordt gesproken, vindt dd neer Hazeloop het verslag vaag en onjuist. Wat vaag betreft, hier verwijs ik weer naar het begin van dit schrijven, (wanneer de drie vellen folio van den heer Hazeloop heelemaal waren weergegeven zou het na tuurlijk duidelijker zijn geweest), aoch eene onjuist heid kan althans ik niet in het verslag vinden. Hoe de heer Blaauboer over hert voorstel van den heer Hazeloop denkt, kan ik niet anders zeggen, dan ik heb weergegeven. Met alle achting. UW VERSLAGGEVER. Geachte Redactie I Voor onderstaand schrijven verzoek ik u beleefd een plaats in uw Courant, bij voorbaat mijn dank. Aangaande het in de courant van Zaterdag inge zonden stukje, van den heer Hazeloop, voel ik mij gedrongen te herhalen wat woordelijk door mij is ge sproken, nJ. dat door hert. voorstel van het hoofd èer school om er een leerkracht bij te nemen. Het rapport en voorstel heeft ieder Raadslid thuis gekregen, dus niet zooals de verslaggever schrijft, dat ik het had gehoord. Hier laat ik het voorstel volgen: le leerjaar aantal kinderen 24 2e leerjaar aantal kinderen 26 3e en- 4e leerjaar aantal kinderen 44 5 en 6 gedeeltelijk aantal kinderen 30 6 gedeeltelijk 6 leerlingeri 7 en 8 19 leerlingen, tezamen 23 Zou de draagkracht niet te zwaar worden, en dat wij volgens het voorstel toch geen goede oplossing zouden krijgen, omreden dat er een onderwijzer zou komen met 44 leerlingen, en dan nog wei met 2 leerjaren. Mijnheer Hazeloop, ik hoop dat hei u duidelijk zal blijken, dat ik geheel geen zesde leerkracht wil, doch dat ik u voorstel wat de verdeeling der leerlingen be treft ("wat op 't oogenblik wei wat moeilijkheid mee brengt) wel wat ongelijk vind. Hoogachtend, Wieringerwaard. L. J. BLAAf^BDFR. OVER DEN WERELDVREDE. H. G. Wells, schrijft in de Daily Chronicle een ar tikel over de toekomst van eenige der voornaamste volkeren der wereld en de mogelijkheid van samen werking. Hij bespreekt de toekomstige ontwikkeling van de Vereenigde Stalen, Frankrijk, Engeland en Rus land, die, naar hij meent, ln de toekomst waarschijn lijk nauwer met elkander verbonden zullen zijn dan ooit te voren. Hij gelooft, dat deze staten door hun gesternte tot een vredesalliantie, dat den wereldvrede zal beves tigen, bijeengebracht zullen worden. Misschien zul len er ook nog andere sterren in dat beeld staan Italië, Japan, een geconfedereerd Amerika van La- tijnsch ras bijv. maar daarover spreekt hij niet nader. Al deze landen hebben gedurende de laatste 2 jaren eenzelfde ondervinding opgedaan; zij hebben een groot deel hunner zelfgenoegzaamheid verloren. Dit is vooral het geval geweest met de Vereenigde Sta ten. Bij het begin van dezen oorlog leefden de Ver. Staten nog in de heerlijke illusie, dat zij boven de internationale politiek stonden, geen bondgenoot^ noodig hadden en geen vijanden behoefde te v reet» dat zij een soort rustoord waren, waar oorlog ea al de bittere strijd een vijandigheid van de oude wereld niet konden komen. Zij gevoelden zich vei lig en geloofden hun burgers over de geheele we reld vastberaden te kunnen helpen. Sedert dien tijd zijn de V. S. wel een eeuw wijzer geworden. Het volk heeft leeren inzien hoe verkeerd zijn opvatting was, dat er een oostelijk en een wes telijk halfrond bestaat en dat Blechts immigranten en touristen en handel over den oceaan tot hen kun nen komen; het weet nu, dat deze wereld oen ronde bol is, die ieder tiental jaren kleiner wordt, tenmin ste als men naar het aantal dagreizen rekent. Het is dezelfde wereld en bajonetten zijn een vruchtbaar product. Laat ze slechts groeien en zaad werpen en de tijd zal komen, waarop zij vlak onder uw neus omhoog zullen stoken. Lr is geen andere echte vrede dan de wereldvrode en die kan Blechts in stand gehouden worden wan neer de geheele wereld zich verzet, telkens als een volk veroveringszucht vertoont en die neiging °n" derdrukt. Ieder, die de Amerikaansche pers volgt, zal b®' merkt hebben, dat dit besef zich meer en meer ont wikkelt. De droomen van boven-dat-alles-verheven- ztjn en van onultwischbare superioriteit zijn reed® vergeten en Amerika heeft zeer vlug leeren begrij pen, dat het aan de moeilijke laak der internatio nale politiek moet deelnemen. Het denkt er r®®^? aan, bondgenootschappen te sluiten en zijn Bew*ciL en invloed aan de zijde der wet en der zekerheid

Schager Courant | 1916 | | pagina 2