Sierspelden en Achterspelden J STUUR WA", Haarwerker, ZATERDAG 29 APRIL !9!6. 59ste Jaarq anq. Nb. 5788 UitgeversTRAPMAN Co. EERSTE BLAD. Binnenlandsch Nieuws. SCHAGEN. LAAN D 5. - Int. Teleph. No. 20. Zoo juist ontvangen een groote collectie Yoor het moderne kapsel. Laagzijde B 50, SCHAGEN SCHAKER AlpiHCl Hitlli- AJieneilis- Laiilmllil, Dit blad verschijnt viermaal pqr week:. Dinsdag, Woensdag, Donderdag en Zaterdag. Bij inzending tot 's morgens 9 nre wor den ADVERTENTIEN in het eerst uitkomend nummer geplaatst. Prijs per 3 maanden f 0 90 per post 1'1.05. Losse nummers 5 ct ADVERTENTIEN van 1 tot 5 regels f 0.3o, iedere regel meer 6 ct. (Bewijsno. inbegrepen). Groote lett. worden naar plaatsr. berek Dit nummer bestaat alt 3 blodes. EEN VLIEGER OPGEPIKT. Gistermiddag is door den Scheveningsehen logger Sch. 187, van de reederij Zuurmond, in de Schevening sche haven aangebracht een vliegtuig, dat de Fran- sche kleuren droeg, maar waarin een Engelsch offi cier zat. Het vliegtuig, een tweedekker, werd in volle zee, 40 mijlen uit de kust, dus buiten de territoriale wateren, opgepikt. Vernomen wordt dat de Engelsche officier, voordat hij met zijn vliegtuig door de Sch. 187 werd opgenomen, ongeveer. 30 uren op zee had rondgezwalkt Hij had wegens benzinegebrek moeten dalen. Als gered schipbreukeling aangebracht door een neutraal visschersvaartuig, is de officier-vliegenier vrijgelaten, terwijl het vliegtuigwordt opgelegd tot na het einde van den oorlog. BURGERBRUG. Donderdagavond hield de Coöperatieve Boeren leenbank alhier, haar jaarvergadering. Uit het ver slag van den kassier-secretaris deelen wij mee, dat er op 31 Dec. 1915 85 leden waren; afgeschreven als lid zijn door vertrek en overlijden 3 leden, terwijl 5 personen als lid toetraden. Het aantal-spaarboekjes op 31 Dec. 1915 was 162. Het saldo der spaargelden was f 219583,38. Aan voorschotten bedroeg het saldo f 68395. Gedurende het jaar 1915 werd In rekening courant uitgegeven f 10934,74 en aan de bank terug betaald f 10481,50, terwijl de schuld van leden in reke ning-courant bedroeg f 3998,22. Het te goed hiervan bij de Centrale bank bedroeg f 143821,83, De eindreke- ning der Boerenleenbank sloot met een saldo van f 324059,41, in ontvangst en uitgaaf, terwijl de balans sloot met. een bedrag van f 222775,47. Het reserve fonds na 1 Jan. '15 vermeerderd met de winst over 1914 Ét f 586,64, bedroeg op 31 Dec. '15 f 2848,40; de winst over 1915 is f 334 69. zoodat het fonds na 1 Jan. 1916 is gestegen tot f 3192,09. Tot bestuurslid werd herkozen de heer J. Eriks Jz., tot lid van den raad van toezicth de heer K. Francis Jr. De heer C. Klerk werd herbenoemd als kassier. Het tractement van dezen functionaris werd gebracht op f 350. DURE OVERHOUDERS. Zijn de koeien op de boelhuizen duur, de schapen niet minder. Zoo werden op het boelhuis bij den heer D. Marees, te Het Zand, 23 overhouders verkocht, die de kooper met f 50.40 per stuk betaalde. LAMMERENTEELT OP TEXEL. Van een bekend fokker op Tessel vernamen wij, dat de lammerenteelt aldaar dit jaar nogal bevredi gend is. H9t eiland telt ongeveer 40.000 moederdie- rec, waarvan het meerendeel tweelingen voortbracht. De schatting is, dat er tusschen 65 en 70 duizend lammeren werden geboren, waarvan 55 60 duizend voor den handel bestemd zijn. De fokkers houden 10.000 aan om de oude schapen te vervangen, waar van een vierde deel over eenigen tijd verkocht wordt. Voorkoophandel had nog niet plaats, daarvoor is de schapenhandel nog te onzeker. PROVINCIALE STATEN NOORD-HOLLAND. Buitengewone zitting. Watersnoodvoorziening. Donderdag kwamen de Staten in buitengewone zit ting bijeen ter behandeling van de voorstellen yan Ged. Staten in zake de voorziening in de watersnood in de provincie. Na opening der vergadering las de voorzitter, jhr. mr. dr. A. Roëll, een schrijven voor der commissieee uit de Staten, waarin de volgende vragen worden ge daan: le. Over welke waterkeerende werken heeft het toezicht van Ged. Staten zich uitgestrekt? 2e. Op welke wijze werd dit toezicht uitgeoefend? 3e. Welke waren de eischen van constructie, pro fiel en onderhoud der verschillende waterkeeringen? ie. Wat is gedurende de laatste jaren de ervaring van Ged. Staten geweest omtrent het al of niet over eenstemmen der feitelijke toestanden met deze eischen? 5e. Welke aandrang is eventueel in den loop der jaren door Ged. Staten op de betrokken besturen uit geoefend om hun waterkeeringen in flvereenstem- ming te brengen met deze eischen? 6e. Is door Ged. Staten ooit gebruik gemaakt van art. 38 der Waterstaatswet van Ï900, eventueel na uit lokking van een daartoe strekkende provincialee ver ordening? 7e. Welke voorschriften hebben de reglementen dei- verschillende waterschappen bevat omtrent de bij (watersnood te nemen maatregelen? En wat de plichtsvervulling de^ waterschapsbestu ren tijdens en na de ramp betreft, zouden deze leden in. gaa-rne wenschen te vernemen of ten aanzien an bepaalde besturen of personen gebleken is van e kort schieten in organisatorische en technische eiding? De voorzitter deelde mede, dat Ged. Staten bereid ijn op deze vragen te antwoorden in een derde nota elke later zal yerschijpen. Daarna werden het rapport der Statencommissie mtrent de nota van Ged. Staten dd. 16 Februari 1916 n de voorstellen van Ged. Staten dd. 5 April 1916 zake drooglegging van het ondergeloopen gebied n bespreking gebracht. De heer Duys wees er op, dat de zeedijken groote ichade hebben geleden en de toéstand dier dijken erhalve precair blijft. Het is daarom wenschelijk, dat e kistdammen aan de oostzijde van Zaandam bjij- en staan. Daar deze toestand voor de winkeliers in e hoofdstraten in Zaandam schade medebrengt, ver- cht spr. aan Ged. Staten eventueele kosten, welke aandam niet kan dragen, voor hun rekening te wil- nemen. Ten slotte vroeg spr. of zoodra het gebied weer g is, het plan Visser niet kan worden uitgevoerd, aardoor bij een herhaling van de ramp overstroo- :ing van een groot gedeelte van Noord-Holland ordt voorkomen. Spr. ziet gaarnq het antwoord van ed. Staten in een volgende nota tegemoet. De heer Thomassen ging na de fouten, ryelke in en Anna Uaulownapolder bij de doorbraak zijn ge- aakt. Er was geen voldoende volk, geen hout, geen ikken. Op onpractische wijze was er in den berm un d^n weg gegraven, enz. Ook de toestand van de pldaten, die hulp kwamen brengen, was in den be- rui' iendig. In Je leiding heeft het volk in dien lder geen vertrouwen meer. Verder vroeg spr. om bij den opbouw der woningen het natuurschoon niet uit het oog te verliezen. Ook drong spr. op mildere bepalingen aan bij den ver huur der door de gemeenten'op te bouwen woningen, waarvoor nu bepalingen voor 10 jaar worden ge maakt. Van overheidswege kan invloed -worden uitge oefend dat deze bepalingen niet zoo bezwaarlijk-zijn. Vervolgens vroeg spr. aan Ged. Staten een perspec tief te openen van de wijze, waarop de geleden schade zal worden vergoed. Van het grootste belang is deze wetenschap voor velen, die tot den bedelstaf zijn gebracht. De voorzitter antwoordde, dat deze zeer belangrijke punten thans geheel bulten de orde zijn. Wel wilde spr. twee vragen van den heer Thomassen beant woorden. De voorzitter zeide daarop dat aangaande den we deropbouw der woningen overlég is gepleegd met den inspecteur van de Volksgezondheid en dat Gede puteerde Staten aan het beraden zijn in hoeverre de Provincie in zake de vergoeding van de schade kan worden betrokken. Prof. Fabius vroeg eenige ophelderingen aangaan de het rapport. Het lid van Gedeputeerde Staten jhr. J. W.'G. Bo- reel van Hogelanden wees er op dat het beginsel der droogmaking geen sbestrijding bij de Staten heeft on dervonden, en dat Gedeputeerde Staten daarin steun vinden om krachtig mede te werken aan de uitvoe ring der plannen en de geslagen wonden te heelen. Spr. meende dat men niet moest vooruitloopen op de financieele gevolgen der maatregelen. Aan de Sta tenleden zal gelegenheid gegeven worden het gebied na de droogmaking te bezoeken. Wanneer waterschapsbesturen in hun taak te kort zijn geschoten, zullen Gedeputeerde Staten daarom trent een onderzoek instellen. Daarover nu reeds iets in het openbaar te zeggen, is niet wenschelijk. De heer Duys dankte het lid van Gedeputeerde Sta ten voor het niet beantwoorden van zijn vragen, en wel van enkele vragen die hij niet gedaan had. Van het blijven bestaan van kistdammen en noodwater- keering te Zaandam wist hij nu nog niets meer. De heer Verkouteren sprak de wenschelijkheid uit over meer centralisatie inzake het toezicht op de zee- waterkeeringen en de waterkeerende dijken. In Fries land wordt deze zaak ook overwogen en blijkbaar reeds met gunstig resultaat» Na nog enkele besprekingen, waarbij jhr. Boreel aan den heer Duys toevoegde, dat het hem genoegen deed, dat hij meer vragen had beantwoord dan de heer Duys had gesteld, zoodat deze nu eens b.ij uit zondering zeer bevredigd kon zijn, werd de voor dracht van Gedeputeerde Staten om voor het droog leggen der overstroomde gebieden f 450.000 te hunner beschikking te stellen z. h. s. aangenomen. Daarna werd de vergadering gesloten. KOLHORN. Onze vroegere plaatsgenoote mej. W. Pool, thans gediplomeerd verpleegster in het academisch zieken huis te Leiden, is geslaagd voor kraamvrouwenver pleegster. denis getuigenis van een ongetemden geest afleggen. ZIJPE. Het aantal kinderen dat zich heeft aangemeld om op 1 Mei a.s. tot een der O. L. scholen alhier te wor den toegelaten bedraagt 58, nl, te Burgerbrug 15, SL Maartensbrug 13, Schagerbrug 13, 't Zand 9 en Oude- sluis 8. SCHAGERBRUG. De heer Jb. Tuinman, alhier, is benoetad tot mo- lenmeester in polder C, van den Zijpe en Hazerpolder ZIJPE. In de jl. gehouden vergadering van het bestuur van het waterschap Zijpe en Hazerpolder, is de reke ning en verantwoording van den penningmeester over 't dienstjaar 1915 goeedgekeurd in ontvangst op f 12.535,915 en in uitgaaf op f 11.983,005; batig saldo alzoo f 552,91. De rekening en verantwoording over 1915, betreffende het onderhoud der wegen en het slootgeld, werd goedgekeurd in ontvaifgst op f 31.845,77 en in uitgaaf op f 28.268,61; batig saldo f 3577.16. De begrooting voor het dienstjaar 1916 werd in ontvangst en uitgaaf vastgesteld op f 17.081,23, waar onder een bedrag van f 4000 voor het bouwen van een nieuwe brug te Oudesluis, terwijl die voor het onderhoud der wegen en het slootgeld werd vastge steld in ontvangst en uitgaaf op f 23.425,60. UITVOER VAN HOUT UIT DUITSCHLAND. Nader meldt men ons: (Zie 2e' blad.) De uitvoercentrale heeft een circulaire gezonden aan de Duitsche houthandelaars, waarin staat, dat voor zachte houtsoorten de eerste 6 Weken vap het departement van oorlog geen verlof voor uitvoer wordt gegeven in verhand met de inventarisatie. Mis schien wordt na dien tijd verlof tot nieuwen uit voer gegeven. Wel wordt voor harde houtsoorten verlof gegeven tot uitvoer, met uitzondering van pitch pine en ma honiehout. POKKEN TE AMSTERDAM. Sedert de vorige opgave zijn geen nieuwe lijders in het Wilhelmina-Gasthuis opgenomen en is één vrouw uit de verpleging ontslagen, zoodat het aantal ver pleegden thans 9 mannen, 5 vrouwen en 6 kinderen l)6dr8.£Lgt. Het aantal in observatie genomenen verminderde met 3 en bedraagt dus thans 30. CHILISALPETER. Het Ned. Landbouwcomité meldt ons: Het stoomschip: Lodewijk van Nassau, geladen met 4500 ton Chilisalpeter voor de Nederlandsche regee ring waarnaar door de landbouwers zoo verlangend werd uitgezien, is in het Engelsche Kanaal gezon ken, zoodat de kostbare lading geheeli verloren is gegaan. Tot onze groote voldoening kunnen wij aan deze treurmare 'terstond een blijde tijding erbinden, al. dat het stoomschip Maasdijk, eveneens geladen met Chilisalpeter ,voor de Nederlandsche regeering, behouden in ons land is aangekomen. De Maasdijk heeft 8500 ton Chili-salpeter aan boord Alle provinciën die nog niets of niet ten volle 50 pet van het bestelde hadden ontvangen, zullen een zoodanig aandeel van de lading krijgen, dat iedere besteller na de verdeeling van deze partij in het be zit zal zijn van 50 pet. van het bestelde. Het stoomschip Maartensdijk met 7900 ton Chili salpeter ligt in Engeland en wordt spoedig hier ver wacht. Is deze lading aangekomen, dan zal opnieuw 10 pet. over alle bestellingen kunnen worden ver deeld, terwijl tevens kan worden gezorgd voor de be- stelde hoeveelheden door de kleine bedrijven. De stoomschepen Andijk en Riouw, die samen 16,000 ton Chili-salpeter inhouden, hebben CJilli reeds verlaten en zijn via het Panama-kanaal op weg naar Nederland; wanneer deze schepen geen tegenslag' ondervinden, kunne zij ongeveer half Mei ons land bereiken. Het laatste schip, dat Chili-salpeter voor de regee ring zal aanbrengen, kan niet voor half Juli ver wacht worden. Voor den oogst van dit jaar kan deze partij dus niet meer worden gebruikt. WEEL NEKKRAMP. Een geval van nekkramp is geconstateerd te Groede. BUITENGEWONE WARMTE. Gisterenmiddag bereikte te Vlissingen de tempera tuur de buitengewone hoogtee van 29,9 gr., d. i. ruim 7 gr. meer dan de hoogste daar vroeger in April waar genomen temperatuur (22,8 gr. in 1914) en zelfs. 2 gr. hooger dan de te Vlissingen vroeger in Mei voorge komen hoogste stand (27,7 in 1903). Elders hier te lande w-as de maximum-temperatuur over het alge- ifleenliiet boven 24 gr. en beneden vroegere hoogste standen. Het verschil wordt waarschijnlijk verklaard door windstilte met vrij hooge vochtigheid te Vlissin gen, tegen matige winden met groote droogte elders. TOCH WITTEBROOD. Vanwege het bestuur der Leidsche Bakkerspatroons- vereeniging wordt ons medegedeeld, dat niet alle burgemeesters toezien, dat de circulaire van de mi nister va© Landbouw wordt nageleefd, waarbij het bakken van brood, van anders dan van ongebuild tarwemeel, vervaardigd, meti ngang van 24 dezer is verboden, zoo was heden te Valkenburg (Z.-H.) nog volop wittebrood verkrijgbaar. WIERINGERWAARD. Vergadering van den Raad op Donderdagmiddag a uur. Voorzitter Burgemeester Koster; secretaris de heer L. Haringhuizen. Aanwezig alle leden. Notulen vorige vergadering worden na voorlezing on veranderd goedgekeurd. Van den heer D. G, Jans is bericht ingekomen, dat hij de benoeming als armvoogd aanneemt. De convocatie bevat slechts één punt, n.I.Wijziging hoofdalijken omslag. Van het Gouvernement is de in November 1915 toegezonden® verordening thans als niet goedgekeurd terug ontvangen. In de verordening zoo- ais die was vastgesteld, was verwezen naar de artikelen 5 tot en met 11 der inkomstenbelasting. Deze artike len moeten echter woordelij'k in de verordening worden opgenomen, waartoe is besloten. De rondvraag levert niets op, waarna voorzitter deze kort^ bijeenkomst onder dankzegging sluit. WIERINGERWAARD. Met de a.s. zomerdienstregeling, 1 Mei, zal ook de postdienst alhier weer een wijziging ondergaan. De eerste postverzending zal alsdan 30 minuten eerder plaats vinden, buslichting 4.50 uur v'oorm. De 2e verzending blijft ongeveer gelijk (5 minuten). De 3e verzending 55 minuten later, zoodat ook de laatste be stelling ongeveer een uur later zal geschieden. Vooral met dit laatste zullen de kombewoners niet-mee inge nomen ziin. Ook zal met ingang van 1 Mei de dienst weer via Anna Paulowna geschieden. Na de överstrooming is de post steeds via Oudesluis vervoerd. IN- EN UITVAL VAN HET HBLD. Trouw nu vooraf nietl. „Weet je, dat alle menschen. die deze maand zouden trouwen hun huwe- welijk hebben uitgesteld f' „Nee. Wat aan „Er zijn nu immers geen wittebroodsweken!" SLIPPERTJESMAKENDE MILITAIREN. Uit DEN HELDER. Naar aanleiding van de met de Paaschdagen gemaakte slippertjes door militairen zijn alhier aan één compagnie/ niet minder dan 260 dagen straf uitgedeeld. Zooals we reeds mededeelden, zijn een aantal mili tairen per boot naar Amsterdam gegaan. Thans verne men we, dat deze 's nachts van 11—4 uur in de ka zerne ^moesten zijn, zoodat ze tweemaal óp één dag de lange bootreis moesteh maken. Tel. ANNA PAULOWNA. Door de gebroeders Siewers, binnenvisschers, wor den in de dqor hen uitgezette fuiken thans allerlei zeevischsoorten gevangen, jammer genoeg echter meest waardelooze. Zoo vangen zij bijv. nog al eens bliek (jonge haring), zeestekelbaars, zeedonderpad den (knorhanen) en jongen van den snotdolf (hier bekend als poerlom). Een enkele maal ontmoeten zij ook wel eens een gul (jonge kabeljauw). Datgene waar het om gaat, nl. aal, zien zij echter nog zeer weinig en birtnenvischsoorten geheel niet. De binnen- visscherij is dan ook voor de eerste jaren *geheel vernietigd. ANNA PAULOWNA. Nu de tulpen weer in vollen bloei staan, is het weer heel mooi in het Breezand. Zoo hier en daar bemerkt men deze velden in allerlei kleuren, schit terend in de voorjaarszon, 't It thans wèl de moeite waard, eens een rit jee door Breezand te maken. ANNA PAULOWNA. Door het Gemeentebestuur is tegen 8 Mei a.s. een verkiezing uitgeschreven voor 3 leden van den Raad dezer gemeente, ter voorziening in de vacaturen, ont staan door het overigden van de heeren H. yan Haatten en C. Rz. Waiboer en het bedanken van den heer Jb. Bakker. De stemming en herstemming zullen zoo noodig respectievelijk worden gehouden op 17 en 24 Mei d.a.v. ANNA PAULOWNA. Op Vrijdag, voorm. 9 uur, brak brand uit in de arbeiderswoning van P. Koster, staande aan den Boer- mansweg in'deze gemeente en bewoond door R. van der Kooi. Tijdens de afwezigheid van de vrouw is de brand ontstaan en reeds spoedig was de woning ge heel afgebrand. Niets kon gered worden. Verzekering dekt de schade. ANNA PAULOWNA. Het water is weer best gezakt de laatste dagen. Zoo teekende heden, Vrijdagmiddag 3 uur, de peil schaal te Kleine Sluis ongeveer 1,21 M. A.P. Onge veer, zeggen wij, want nu deze scjiaal verplaatst is naar het Oude Veer, staat zij meer in de deining en is de stand dus niet zoo precies meer waar te nemen Sinds Dinsdagmiddag is er dus 23 cM. afgegaan, wat toch eene mooie winst ia Het land, behoorende tot de bouwplaats „Welge legen", ligt thans bijna geheel droog. Langs het Oudé Veer en het Razend Zwin staan er nog slechts strooken van onder water. Op het land, dat hier reeds eenigen tijd heeft drooggelegen, kon men op die plaatsen, waar de zon recht op scheen, eene witte zoutaanslag waarnemen. Vanaf den Kerkweg, in de richting Oudesluis, is aan de N.W.-zijde van den Kneesweg het drooge reeds ver overheerschend. Enkele stukken langs den Knees weg en één stuk langs de kade staan er nog onder. Ook achter den Kneesweg, aan de Z.CL-zijde dqs, be gint al heel wat boven te komen. Langs de Wleringer waarderdijk is echter haast alles nog water. Alleen juist waar de Kerkweg dien dijk bereikt, komt aan beide zijden ervan het land boven. Wij hadden ons heden voorgenomen weer een stuk van den Oostpolder te inspecteeren. Wij reden daar om eerst eens naar de Molens. Dat kan nu best want de Kerkweg ligt nu bijna geheel droog. Van het wachthuisje van den tram is bij de halte Kerkweg slechts de steenen voeting blijven staan. Het huisje zelf is weg. De trambaan heeft op deze hoogte veel geleden. Er zijn heele kuilen in geslagen, waar boven soms de dwarsliggers, welke aan de rails zijn gekoppeld, in de vrije ruimte zweven. Zoo maten wij op een plaats een diepte van 45 cM., op een andere van 55 cM. beneden de onderzijde der dwars liggers. Van de plaats van den heer C. Geerligs ls vooral de schuur zwaar beschadigd. Voor het huis tegen den weg 'aan, liggen vier zware boomen, welke met wor tel en al uit den grond zijn gerukt. Onder aan de wortels zit nog een veenlaag van ongeveer een voet tot een halven meter dikte. Het er tegenoverstaande werkmanshuis met twee woningen, ligt geheel tegen den grond. Het dak ligt er in eene eigenaardige golving op de puinhoopen. Langs den Kerkweg, in de richting van de Molens, is vrijwel alles nog water. Vlak bij de Molens ligt nog een klein gedeelte van den weg, ter diepte van hoogstens 10 cM., onder water. Aan de Molens is het wel zeer bedroevend, om er 'de verwoesting, welke het natte'element heeft aan gericht, te zien. Van de vijf huizen met 7 woningen, welke daar tegen den Wieringerwaarderdijk stonden, liggen er 3, met 5 woningen, geheel aan den grond. Slechts 2 woningen zijn van dit gezellige rijtje nog overgebleven Ook de nog tot Anna Paulowna behoorende woning van den heer A. de Graaf, benevens café, woning en schuur van den heer A. Keuris Az., liggen geheel aan den grond. Van café en woning staat alleen het dak nog recht, rustend aan de achterzijde op de puinen, aan de voorzijde op het zich daar bevindende hek. 't Is wèl een treurig beeld van ellende. Wij fietsten daarop weer naar den Veerweg terug. Allereerst komt men dan bij de werkmanswoning van den heer C. Geerligs. Dit huis van twee wonin gen mist grootendeels de muren. Aan de zuidzijde ge heel, terwijl daar ook geen paal meer van overeind staat. Het zweeft dan ook in de ruimte en begint hoe langer hoe meer over te hellen. De groote schuur van de plaats „De Voorwaarts" staat vrijwel in geraamte. Slechts van de voormuur staat nog een klein stuk. Van de boerenwoning daar- bij is uit den zuidmuur een heel stuk weggeslagen en is dit ook verder zwaar beschadigd. Van een er achter staanden boet, rust nog alleen het dak op den grond: Tusschen den Veerweg en de trambaan is het meeste land droog. Het Razend Zwin staat echter, ook déér, nog flink buiten hare oevers. Achter de trambaan, in de richting Middelweg, is echter nog heel wat water. Van het werkmanshuis van den heer C. Komen, voor den vloed bewoond door zekeren Ploeger, is de achter- en één der zijmuren weggeslagen. Ook van de plaats zelf is de achtermuur er uit, terwijl er in de muur aan de zuidzijde meerdere groote bressen zijn. Het aan de noordzijde daarvan staande huis met 2 woningen, eveneens van den heer C. Komen, de laatsten tijd bewoond door J. Brouwer, lijkt nog vrij gaaf gebleven te zijn. Een drie vierhonderd meters verder ligt weer eene werkmanswoning geheel aan den grond. De plaats van den heer P. Kaan schijnt niet veel geleden te hebben. Het werkmanshüis met 2 wonin gen, daarbij behoorende, echter weer zéér veel. Hier van staat nog slechts een tusschen- en een halven achtermuur, benevens eenig schotwerH), waarvan echter nog heel wat is stukgeslagen. Een goede hon derd meter noordelijk daarvan, aan de westzijde van den weg, staat de boerenplaats van den heer Appel. Hiervan ziet vooral eene aanbouw aan de noordzijde er zeer treurig uit. Voor- en achtermuren zijn er uit. Van een achterstaanden boet staat het dak nog slechts op de palen. Van de plaats van den heer K. Kaan, zijn de ach ter- en beide zijmuren grootendeels weggeslagen. Ook van een op het erf staanden steenen boet staan slechts hier en daar brokken van de muren. Op deze hoogte reikt het water nog tot aan en over den Veerweg heen in de richting van den Middelweg Weer even verder een geheel ingestort werkmans huis van twee woningen. Een fiets, waaraan men de sporen van den vloed nog duidelijk kan waarnemen, staat daar eenzaam tegen een boom. Van de boerenplaats „Dee Waard", toebehoorende aan den heer R. Waiboer, 'n enkele honderden meters verder gelegen, zal de schade waarschijnlijk nog al meevallen, daar zij niet veel geleden heeft. Van het werkmanshuis "van dezelfde, ook hier weer, met twee woningen, staat nog slechts een stuk tusschen- muur en enkele stukken binnenwand. Va de buiten zijden is alles weg. De bperenplaats van den heer C. Rezelman, tot dep vloed bewoorjd door J. Aris, heeft weer niet zeer veel geleden. De zuidmuur vertoont echter een flinken bres. Het werkmanshuis met 2 woningen, van dezelfde, ligt geheel tegen den grond. Vandaar begint het water weer rechtstreeks van het Oude Veer tot aan den Veerweg te staan en ver laat deze verder niet meer. Ook aan dee oostzijde

Schager Courant | 1916 | | pagina 1