De Oorlog. de kaasmarkt te alkmaar. brand moerbeek. winkel. centrale stierenkeuring. Gemengd Nieuws. alles moet helpen. van alles hebben ze noodig. overal gebrek aan papier. Marktberichten. telegrafisch weerbericht Duitschland en amerika. de engelsche dienstplicht. Tweede Kamer. Plaatselijk Nieuws. Raad Heerhugowaard. van den weg was hier over een paar honderd meter breedte nog onder. Op den hoek van den Kruisweg de woning van den heer P. Ootjers, waarvan alleen nog het geraam te van het dak boven het water uitsteekt. Een stee- nen boetje er achter is vrijwel blijven staan. Langs den Kruisweg is nog maar een weinig water aan de zuidzijde. De akkers lhngs den noordkant lig gen droog. Verderop meer noordelijker is echter nog heel wat water. Het huisje, even noordelijk van den Kruisweg, is de achtermuur uit weggeslagen. Vandaar begint de weg paar de laagte te loopen en staat dan ook over een Aanzienlijk eind onder Water. De dezen -week in den Kneesweg beproefde metho de werd thans weer herhaald, nl. wij trokken de schoenen aan de bloote voeten en stevenden toen het water in. Eerst ging het nog eenigszins rijzend en dalend en was ook de diepte niet groot, maar spoedig ging het weer al dieper en dieper het water in, totdat wij ongeveer 35 cM. diepté hadden. Wij kon den den weg vrij goed volgen, er waren geene scha duwen, die ons het zien belemmerden, maar toch waren wij, daar het maar steeds zoo diep bleef, er niet erg gerust op, of wij de bocht, welke de weg hier maakt wel goed zouden nemen. Maar ook dat ging en zeer geleidelijk weer" rijzend, kwamen wij bij de plaats van den heer J. Kaan weer op het drogee te recht. Van deze plaats rust het dak nog slechts op het geraamte. Behalve de vier kanten en enkele palen, zijn er slechts een paar binnenschotten van over. Van het bij deze plaats behoorende huis, waar van de heer J. Klare de bewoner was, zijn de muren ook voor een groot deel weggeslagen. Het aan de andere zijde staande werkmanshuis is er beter af gekomen. Hier isf slechts de vóórmuur gedeeltelijk ingestort. Vandaar naar de plaats van den heer Jb. Zijp treft men weer een kil in den weg aan. Deze is echter Slechts kort en niet meer dan 20 cM. diep. Van deze laatste plaats, welke door den heer Jb. Baas werd bewoond, zijn alle muren ingestort. Op de vier kantbalken is bovendien nog het dak gebroken en hangt vandaar dus naar beneden. Nogmaals moesten wij een groot gedeelte door het water afleggen, zeker wel 300 meter. Hier is de groot ste diepte 30 cM. Eindelijk, bij de plaats van den ,heer K. Kaan, bewoner den heer J. Rezel, komt de weg weer omhoog en blijft verder berijdbaar. Op een parr brokstukken van muren na, ligt ook hier alles aan den grond. Het dak vertoont dezelfde neiging als bij de vorengenoemde. De tramlijn, welke hier over denkweg loopt, heeft ook hier heel wat geleden. Het huisje van den heer Jb. Noortl, aan het einde van den Vierweg, mist de z.w.muur, benevens een gedeelte der achtermuur. Over het gat, der voormalige Veerbrug, heeft men eenige planken gelegd en aldus de toegang bevorderd Van den dijk af gezien ziet men langs het eerste gedeelte Middenweg nog een weinig water tusschen deze en den Veerweg. Verderop bijna alles reeds droog tot den Kruisweg. Beoosten den Middelweg loopt vooral de droogte tot het Lotmeer door, bij het land van den heer Albert Kaan. Verderop is alles weer water. Het houten dek van het kleinö bruggetje, bewesten de Lotmeer, heeft alles getrotseerd en is blijven liggen. In den Oosthoek komt eenig land van den heer C. Blaauboer boven. Verderop is alles nog water aan beide zijden van den Achterweg. Aan het gat is niet veel verandering te merken. De buitendijk hier en daar iets verhoogd, het midden gedeelte van zand idem, vooral aan de Oostzijde, aan diezelfde zijde een aanleg van een buitenberm, hier mee kunnen wij wel volstaan. Aan beide einden van den doorbraak komt thans een rug van steenen en puin bloot, die daar tijdens den doorbraak is neer gekomen. Die aan de westzijde is wel reeds over 60 meter zichtbaar. In het Sluispoldertje staan thans de meeste huizen op het droge en ook de akkers zijn er vrijwel uit. Nog maar een paar huizen staan er in het water. De stand van hetf water te Van Ewijcksluis was Vrijdagavond 7 uur 1.24 M. A.P. GASONTPLOFFING. Ten huize van den heer E. Kramer, Bleekersdijk te Dordrecht heelt Donderdagavond 8 uur een ernstige gasontploffing plaats gehad. Het licht wii<je niet bran den en de reeds bejaarde heer K. die het benedenhuis bewoonL begaf zich naar den kelder waar de meter stond. Na het aanstrijken van een lucifer volgde een he vige ontploffing, die in de woning veel schad eaanrichtte. Onder meer werden de groole ruiten aan de straat zijde van den salon aan gruizels geslagen en vloog er een paneel uit de deur, terwijl de drukking ook in andere vertrekken schade veroorzaakte. Inmiddels was in den kelder het uitstroomende gas in brand geraakt en deel de de vlam zich mede aan liet in de gang gekomen gas, zoodat e> n begin van brand ontstond. Terwijl voorbij gangers bezig waren het vuur boven met emmers water te blusschen. droegen anderen zand aan, waarmede de lekke gasleiding in den kelder werd begraven waardoor ook hier de vlam werd gedoofd. Inmiddels had de sHingenwagen der politie met een straal op de water leiding het brandje in de kamers gebluscht. De heer Kramers was bij de ontploffing deerlijk aan het geheele hoofd, borst en beneaenarmen verbrand. Zijn toestand is niet zonder gevaar. De Telegraaf schrijft: Vrijdagmorgen was er wederom een buitengewoon groote aanvoer van kaas ongeveer 240.000 K.G. Nu de producenten niet hadden vastgehouden aan hun besluit, om met den prijs niet beneden de f 70 te gaan, werd de geheele aanvoer aan den handel verkocht De prijs was thans teruggaloopen tot f 64.50 per 50 K.G. Thans is het voor den handed mogelijk, wederom een deel naar Frankrijk te vervoeren. De vorige week bleef een derde deel van den aanvoer onverkocht. Dat er de vorige week in Hoorn niets verkocht werd, was een gevolg van het besluit van de vereeniging van hande- faren. die er zeer tegen is, dat de producenten den handel verdringen. In Purmerend zijn al 26 fabrieken georganiseerd, om rechtstreeks aan de consumenten te leveren. Eer groot /deel van de handelaren vreest, dat onder in vloed van de regeeringsmaatregelen (pasteurisatiebepa- ling) er in Noord-Holland, evenals in Friesland, te groote fabrieken- komen, waardoor de handel wordi uitgesloten. Daardoor waren er, die er zelfs vóór waren, om voorloopig niets meer te koopen en daardoor den producenten, die voor een groot deel nog niet klaar zijn een gevoelige les te geven. De productnten vertrouwen den handel niet, omdat zi, veronderstellen, dat deze gemeene zaak heeft gemaakt met ,,Die Centrale Einkaufstell" te Berlijn, die door hare regeenngsmaatregelen den prijs in Holland wild< drukken. De orders waren de laatste weken dan ook al Vee! Hinder, omdat de prijs nog niet in overeenstemming was met den door de Einkaufstelle" gewenschten Er is slechts één mogelijkheid voor de producenten om de kracht van „die Einkaufstell e" te breken, n.I. door de eerste maanden voor minderen prijs aan Frank rijk en Engeland te leveren. Doet men dit niet, dan zal de markt nog meer dalen EEN NIEUWE PLAAG. Men schrijft uit Purmerend: Nu hier en daar op vele plaatsen van het over stroomde gebied gedeelten van dorpen en landerijen worden blootgelegd, is een groote plaag en waar schijnlijk een daarmede gelijken tred houdende nieu we ramp In het vooruitzicht. Sedert de laatste dager toch zijn myriaden van muggen verschenen, die ah rook- of stofwolken door de lucht zweven, en zicï dan weer op het modderige land of op rottende voor werpen nederzetten. Vooral Oostzaan wordt hiermede geteisterd. Wie buiten loopt, zit soms van onder tot boven vol met dit gespuis. Mannen moeten voortdu rend een sigaar of pijp rooken en vrouwen moeten haar gezicht bedekken, om zich dat lastige goedje van het lijf te houden, Treinen, die in beide richtin gen OoBtzaan aandoen, worden vergezeld van rwer- men muggen, vooral op wagons waarin mest of an dere sterk riekende zaken worden of zijn vervoerd. Zoo maken ze de reis kosteloos mede en Desmetten daardoor tevens andere aan de lijn gelegen plaatsen En wanneer eindelijk de geheele plas eens droog zal wezen, dan zal de «muggenplaag door het grootste deel van Noord-Holland niet te overzien zijn. VERLOVEN. Het volgende bericht van het Algemeen Hoofdkwar tier wordt ons ter plaatsing gezonden: „In Het Centrum van 26 April komt een artikel voor, getiteld „Inhouding der verloven", waarin wordt gezegd, dat de reden van die inhouding ge heel of gedeeltelijk gelegen zou zijn in een strijd tus schen het legerbestuur en de spoorwegmaatschap pijen. Ten einde laatstgenoemden te nopen tot toe geven ten opzichte van een regeling, die bezuiniging op de door het departement van oorlog te betalen reiskosten van militaire verlofgangers ten doel zou hebben, zou de inhouding der verloven als Pen krachtproef moeten dienen. „Deze mededeling is een verzinsel en is geheel on waar; de inhouding der verloven houdt alleen ver band met den politieken toestand." Hedenmorgen te 4 uur verbrandde in de Wester moerbeek, gemeente Oude Niedorp, den boerenplaats bewoond door den heer C. Peetoom. Oorzaak onbe kend. De heer J. Nagelhout, aldaar, heeft zich zeer verdienstelijk gemaakt door het redden van een kind. De verkoop der Emmabloem in deze gemeente heeft f 50.75 opgebracht. Zekeer wel een bewijs van voldoening voor die jonge dames, die dit liefdeewerk hadden ter hand genomen. Op het Doelenvéld te Alkmaar had Vrijdag plaats de centrale stierenkeuring, gehouden vanwege de Provinciale commissie der veefokkerij in Noord- Holland. De totale aanvoer bedroeg 113 stuks. Geprimeerd werden: A. Vierjarige stieren: 1, Piet, eig. Fokvereeniging Assendelft, en 2. Max II, eig. Fokvereeniging Nieuwe Niedorp, ieder met een pre mie van f 325,-r-. Van deze dieren waren ook inge zonden de afstammelingen. B. Driejarige stieren: 1. Frans VII, eig. Stierenver- eeniging Wieringerwaard2. Frans Albert, eig. stie- renvereeniging Andijk, ieder met een premie van f 175.—. C. Tweejarige stieren: 1. Jonge Frans 12, Brak Co., Zijpe; 2. Frans 10, Fokvereen. Twisk; 3. Pieter 8, Fokvereen. Twisk; 4. Pieter 2, Jb. Houter, Schellihk- hout; 5. Adolf 7, F. A. F. Groneman, Wieringerwaard: 6. Frans Max, C. Kooij, Harencarspel; 7. Piet, Fokver. Assendelft; 8. Jacob, W. Oudejans, Wogmeer; 9. Frans Max 3, C. Smit, Zijpe; 10. Pieter V, C. Posch, Bfnnenwijeend; 11. Max, E. Koster, Wognum; 12, Pieter 12, P. Winkel, Hauwert; 13. Willem, Fokver. Hauwert; 14. Jan IV, Fokver. Oostwoud. Verder ontvingen nog een 88-tal eenjarige stieren de oorknoop. Toen had de verkoop plaats van enkele dieren door Noorderkwartier. Van de Aankoopcommissie werd verkocht 1 Albert Jan, fokker J. Ruiter te Ooster blokker, aan den heer C. Kooij, Harencarspel, voor "f 1560; 2. Willem III, fokker J. Blaauboer Kz„ Bar- singerhorn, aan de fokvereeniging Twisk, voor 1280. De driejarige stier Frans 7 werd gekocht door den heer Hoogland, te Harencarspel, voor f 840; terwijl Frans Albert voor f 930 overging aan de stierenver- eeniging te Andijk. DE „RUSSEL" GEZONKEN. Uit Londen, 28 April. De Admiraliteit bericht, dat het pantserschip „Russell", dat de vlag voerde van schout-bij-nacht Fremantle, in de Middellandsche Zee op een mijn geloopen en gezonken is. Honderdvierentwintig man worden vermist, 676 zijn gered. De schout-bij-nacht, de kapitein en nog 22 officie ren zijn. gered. DE INDUSTRY". Uit Londen, 28 April. (Officieel.). Het Engelsche stoomschip „Industry" is door een vijandelijken on derzeeër in den grond geboord. De bemanning werd in open booten in den Atlantischen Oceaan op 120 mijlen afstands van het naastbijgelegen land aan haar lot overgelaten. De booten met de geheele be manning werden opgepikt door het Amerikaansche stoomschip „Finland". De „Industry", die onbewapend was, was op weg naar een Amerikaansche haven. BUITSCHE DUIKBOOT VERNIETIGD. Uit Londen, 28 April. Officieel. Gisteren is een Duitsche duikboot op de oostkust tot zinken gebracht Een officier en zeventien man gaven zich ovct en zijn krijgsgevangen gemaakt. NOG STEEDS NIET GESNAPT. Wij hebben al eens melding gemaakt van het „spookblad" La Libre Belgique genaamd waarop door het Duitsche bestuur in Brussel onophoudelijk jacht wordt gemaakt, dat nooit te betrappen is en telkens ■weer opduikt en onder de bevolking verspreidt wordt ondanks het feit dat premies van tienduizenden franken zijn uitgeloofd om den slimmen en stoutmoe- digen redacteur op te sporen. Huiszoekingen hebben plaats gehad, op# allerlei wijzen zijn de sbirren van de Duitsche administratie om den tuin geleid, allerlei kostelijke grappen zijn met de streng verboden num mers uitgehaald. In de „Legerbode" van 18 April jL vertelt Jean Bar er een van: Het toonee! gebeurt op een der trams die op de bui tenlanen van Brussel rollen. Op het platform staan tegen elkaar gedrongen een groot aantal reizigers, waaronder toevallig een Duitsch soldaat. Aan de Schaarbeeksche poort stappen enkele reizigers af, en beschikken de gebleven reizigers over wat meer plaats. Deze bemerken dan eerst een nummer van La Libre Belgique dat aan de tuniek van den Mof is vastgespeld. Men heeft moeite om 't niet uit te proes ten van lachen. De ouwe landsturmer schijnt niets te vermoeden. Maar bij deze tijden van fusiljade en geheime po litie, heeft een ieder ras bedacht dat zulk gezelschap niet veilig is, en bij de eerste stopplaats stapt alle man af. In de Wetstraat stappen enkele reizigers op den tram, maar stappen onmiddellijk al glim lachend, af en onze Duitscher zet zijn reize voort tot aan de Naamsche Poort, waar hij met wapenen goed afstapt om fier als een pauw het plein naar de kazerne der grenadiers heen over te steken. En zoo slaagde dien dag het looze blad er in met behulp van een stakkerd van een ouden landsturmer kosteloos reclame te maken. Maa» het vermakelijkste is nog wel het facsimile dat de Legerbode geeft van een nummer van het Re- noemde blad dat in Juni 1915 te Brussel uitkwam Men ziet daarop een fotografie van generaal Vori Bissing, zelf dieLa Libre Belgique zit te lezen Eronder dit bijschrift: „Notre cher gouverneur écouré par la lecture des mensonges des journaux censurés, cherche la vórttë dans Le Libre Belgique." - n Een staaltje van kostelijke brutaliteit is ook, dat op de voorpagina, welke tal van vaderlandslievende uit spraken bevat van bekende Belgen (burgemeester Max, kardinaal Mervier, enz.) als telegram-adres vaD de redactie wordt opgegeven: Kommandantuur Bruxelles. En daarnaast: „Bureaux et administration ne pouvant être un emplacement de tout repos ils sont installés dans une cave automobile." Stoute stukjes als deze, in het overheerschte land door vaderlandslievende Belgen bedacht en ondanks alle gevaren telkens herhaald, zullen voor de geschie- OPROEPING VAN GEHUWDE VRIJWILLIGERS IN ENGELAND. Uit Londen, 27 April. In verschillende deelen des lands zijn proclamaties aangeplakt, waarbij de ge huwde mannen, die zich voor den dienst aanmeldden tusschen de leeftijden van 28 en 35 jaren voor den dienst worden opgeroepen tegen 29 Mei. DAT IS EEN HELD. De Engelsche yeldprediker Edward Noel Mellish heeft voor zijn buitengewonen moed het Victoria- kruis gekregen. Drie dagen achtereen heeft Mellish tijejens hevige gevechten gewonden gered, die tus schen de loopgraven gevallen waren, en dat, zonder zich om het ontzettend kanon- en mitrailleursvuur te bekommeren. Op den eeersten dag heeft hij tien zwaargewonden binnengebracht. Het mitrailleurs- vuur was vaak zoo hevig, dat drief van de mannen getroffen en gedood werden, terwijl hij hen vóór de loopgraven een noodverband aanlegde. Het bataljon waarbij hij zich bevond, werd den tweeden dag af gelost, maar hij keerde naar de gevechtslinie terug on redde toen nog twaalf gewonden. Den avond van den derden dag stelde hij zich opnieuw aan het hoofd van een troep vrijwilligers om nog op het terrein achtergebleven gekwetsten te halen. Woensdag is in Pruisen weder de aanwezige voor raad aardappelen opgenomen. In Pruisen worden alle personen, die niet als mili tair dienstplichtig zijn of daarvoor zijn afgekeurd, op geroepen om behulpzaam te zijn bij dè verpleging en het vervoer van in den oorlog gewonden, Aangezien de haagappeltjes ten dienste van de volksvoeding gebruikt kunnen worden, richt men in Duitschland openlijk het verzoek tot de bevolking en vooral tot de bezitters of pachters van boeren hofsteden, om de heggen van hagedoorn (Mespilus crataegus oxyacantha) in dit voorjaar niet te snoeien wijl anders te veel bloesemknoppen verloren gaan. Er is in Frankrijk ook schaarschte aan papier. Te Parijs heeft de gemeenteraad oude kranten en tijd schriften opgevraagd om ze naar den papiermolen te zenden. ten slervend volk De „Vorwarts" ontleent aan d« „Roeskya Wje- „utuucu UII CCU Aicicutai V YVv" het jaar 1912 402.000 soldaten te velde gebracht. Dit aantal is door wijlen den minister Lazar Patsjoe op grond van de verzorgingslijsten van het leger vast gesteld. Sedert hielden verdere oproepingen niet op. Door vijanden omringd, streden wij totr den laatsten droppel bloed, streden we naar alle zijden, terwijl ons volk van honger stierf. Servië is nu, als België, door vijanden veroverd, het heeft echter tevens haast geen mannelijke bevolking meer. Een deel is gedood, een ander deel gevangen.... een deel vluchtte naar Albanië, waar het te gronde ging; 38.000 jongelingen, wier oproeping aanstaande was, werden door onze vluchtende troepen naar Albanië gevoerd. Weet gij, hoeveel daarvan naar Korfpe kwamen? Nog geen 10.0001 De overigen kwamen om in de sneeuwvelden van Albanië, aan de grens van het versterkte kamp van Valona, waar men de Serviërs niet binnen liet uit vrees, dat ze de cholera in het kamp zouden brengen. Zoo ging de bloesem van de Servische jeugd te gronde, te zamen met de .veteranen van drie oorlogen Slechts overblijf selen werden ten slotte naar Korfoe en Biserta gebracht... „In de bewering, dat het Servische volk sterft, is feen overdrijving. Toen wij in 1912 den oorlog tegen urkije begonnen, telde men Servië 2,9 millioen menschen van beiderlei kunne. In het verloop van vier jaren heeft dat kleine volk vier oorlogen door gemaakt. Wie kan tellen, hoeveel wij in den strijd tegen de Turken, de Bulgaren, de Oostenrijkers, de Duitschers en wederom de Bulgaren hebben verloren? Vele honderdduizenden zijn hetl Hoe velen gingen te gronde aan cholera en typhus? honderdduizenden 1 En hoevelen gingen te gronde tijdens het offensief van Duitschers, Oosten rijkers en Bulgaren „...Hoe velen kwamen om in de sneeuwvelden van Albanië, toen het geheele volk vluchtte Men weet dat duizenden hierbij het leven lieten. Men voedde zich met schoenleder, dat in stukken gesneden en Alkmaar, 29 AprlL 8 paarden f 150 A. f 550: jr» ;oeien f 100 k f 425 440 schapen f 30 k t 52; 1 4 Ismmeret Alkmaar, 28 AprlL Fabriekskaas. Kleine f 64.54. kleine boerenkaas f 62.—; commissie boerenkaas f 63! Aangevoerd 460 stapels, wegende 250000 Kilogram! Handel vlug. Alkmaar, 28 AprlL Graanmarkt Aangevoerd 325 heet. Tarwe f 14;- k f 14.75, gerst chev f 13.— f 14 28 haver f 8,25 k f 8.50; bruinee boonen f 16.— k f 30.—. citroenboonen f 28 k f 32.—; witte boonen f 28.- f 32 Hoorn, 27 April. Kaas. 33 stapels kleine fabrieks- kaas f 64; 17 stapels kleine boerenkaas f 63; 27 Bta- pels boeren commissiekaas f 64. Aanvoer 15 stapels, wegende 5000 K.G. Handel vlug. Broek op Langendijk, 27 April. <336 bos rabarber f 5.10 k f 7.40; 8 zak aardappelen f 0.75. gekookt werd. Moeilijk is het onze offers te tellen... „Zij die eindelijk Korfoe of Tunis bereikten, leef den nauwelijks en velen stierven in deze plaatsen van herstel ten gevolge van uitputting... „Moch ook een Groot-Servië ontstaan, aan zal het alleen uit vrouwen, kinderen en onbebouwde akkers bestaan. „Wij, de overlevenden, vragen ons afhoe, op welke wijze zal de wedergeboorte van het Servi sche volk plaats hebben Waartoe is een Groot- Servië nooaig, als er geen Serviërs meer zijn medegedeeld door het Kon. Met Instituut te De Bilt op 29 April 1916. Hoogste barometerstand 770.6 te Skagen; laagste onder 765, Zuid-oost-Duitschland. Veerwachting: Meest matige Noordoosten- tot Noor denwind, licht tot half bewolkt, waarschijnlijk droog weer. Koeler in het zuiden. Op al^e fronten is weinig nieuws van beteek enis. Alleen aan het Engelsche front is geducht gevochten. Douglas Haig in zijn bericht melding van zeven Duitsche aanvallen. Twee gen op vier plaatsen voet in de Engelsche loo; 0 maar werden dadelijk door tegenaanvallen verSieven. Dus als steeds dezelfde toestand. De kwestie tusschen deze beide Rijken is nog steeds loopend. De Amerikaansche gezant is naar Keizer Wil helm in het Hoofdkwartier. Men zegt dat de formule is gevonden om de zaak In het reine te brengen, zon der dat de waardigheid van een dor beide landen er door zou worden geschaad. De Engelsche minister-president Asquith heeft in het Lagerhuis een wetsontwerp ingediend over den militairen dienstplicht. Het vond echter overal zooveel bestrij ding, dat het direct weer is ingetrokkdh. Wat dit voor politieke gevolgen zal hebben is nog niet te zeggen. Zeedijken Waard 4 Groei. Heden aanbesteding verzwaring en verhooging Zeedijken Waard en Groet. Laagste inschrijver* Perceel 1 Groetdolder f287.881.—Perceel 2 Waard: polder f282.000; voor beide Maatschappij v.h. W- Arntz te Ginneken. Gunning niet bekend. (Zie 2e blad.) Vandaag is het tournooi vervolgd, met als resultaat, dat het amendement Bos c.s. tot net opnemen der be delden, zonder hoofdelijke stemming is aangenomen. Een viertal amendementen van Rechts waren intusschen onthalsd, met zuiver Links tegen Rechts, het waren de amendementen in het begin van dit overzicht reeds genoemd. Van de discussies rffllen we niet meer zeggen, het blijft hetzelfde (vul maar in). Met de avondvergaderingen zal worden voortgegaan. Het was natuurlijk weer majoor Dumaer, die zien tegen dit zoogenaamde afjakkersysteem verzette. In de avondvergadering werd na wat debat de wets voorstellen aangaande duurt et oes lag zonder hoofdelijke stemming aangenomen. OVERGANG VAN ZAKEN. De herberg „Het Zijper Wapen", van den heer C, Huiberts, aan het Noord, alhier, is in eigendom overgegaan aan den heer D. Langendijk, te Zijpe. MIDDENSTANDS SPAAR- EN CREDIETBANK VOOR SCHAGEN EN OMSTREKEN. Den 28sten vergaderde bovengenoemde bank in het lokaal van den heer J. K. Boontjes, alhier. Een twintigtal personen woonde deze vergadering bij, die gepresideerd werd door den heer M. Visser, presi- dent-commissaris. Uit het jaarverslag bleek 0. a. dat geplaatst is op aandeelen f 7800, terwijl het maat schappelijk kapitaal staat ingeschreven op f 35000. Op verschillende rekeningen werd als ontvangst ge boekt de som van f 44.122,13, terwijl werd terugbe taald f 43.513,96. A Deposito werd in 1915 belegd f 24.650,53, »n aan spaargelden op 32 boekje» f 4663,89, Toegestaan werden 8 credieten tot een bedrag van f 12.700. Vijf credietaanvragen werden geweigerd. Eï werd een rentewinst gemaakt van f 87.18, terwijl d« bank slechts f 33.91, nadeelig saldo maakte. Voor het eerste jaar van haar bestaan is dit al zeer gering, te meer daar alle oprichtingskosten, brandkast, druk werken, enz. bethald werden. Tot commissarissen werden gekozen de heeren S. Timmerman, te Het Zand, ter vervanging van den heer Schmidt, die niet wenschte herkozen te worden, J. H. ter Burg, te Anna Paulowna, en G. de Waard, te Schagen. Tot direc teur werd gekozen de heer D. Roggeveen Lz. GEMEENTE SCHAGEN. Geboren: Neeltje, d. v. Cornelis Hofland en Hille- gonda Band; Cornelis Hendrikus Anthonius z. v. Hen ricus Rutgorus Oostveen en Catharina Schagen. POLITIE. Gevonden: Een heerenrijwiel. Inlichtingen ter se cretarie. REGEERINGS BAKBOKKING. Naar men ons mededeelt, zal van gemeentewege op 2, 3, en 5Mei a.s. des voorm>half tien, regeerings bakbokking verkrijgbaar worden gesteld in de ge- meentewaag. KEURINGSRADEN. De keuringsraad ten behoeve van het onderzoek van ingeschrevenen voor de militie, lichting 1917, zal te Schagen vergaderen: Voor Schagen, Barsingerhorn en Harencarspel op 19 Mei; voor Anna Paulowna en Wieringen op 20 Mei; voor Zijpe, St. Maarten, Callantsoog en Wierin gerwaard op 22 Mei. Te Winkel: Voor Winkel, Hoogwoud, Nieuwe Niedorp, Oude Niedorp, Spanbroek en Opmëer op 23 Mei. Te Heer Hugowaard: Voor Heer Hugowaard, Broek op Langendijk «n Oterleek op 17 Mei; voor St. Pancras, Hensbroek, Oud karspel, Noordscharwoude, Zuidscharwoude en Ob- dam op 18 MeL Te Alkmaar: O. m. voor Koedijk, Warmenhuizen en Petten op 16 Mei. VERKOOPING. Uitslag verkooping van de boerderij met bouw- en weiland aan den Hemmerweg, te Barsingerhorn, benevens 4 perceelen land in de Wieringerwaard, te zamen groot 18.20.60 H. A., .eigendom van den heer mr. del Court tot Krimpen, te Velsen, ten overstaan van notaris Vrijburg. Kooper, de heer G. Hoedjes, voor f 44.795.—. UIT DANKBAARHEID. De lqgrlingen der zesde klasse onzer gemeente school, die 5 jaar bij denzelfden onderwijzer, den heer D. Schwantj», hebben gezeten en die njet 1 Mol of de school gaan verlaten, of bij een anderen onder wijzer komen, bereidden hunnen onderwijzer Vrijdag morgen eene aangename verrassing, Hem wertT na mens de klas een zilveren horloge met inscriptie aan geboden. Vergadering op Vrijdagmiddag 28 April 1916. Afwe- tig de heer Appel met kennisgeving van verhindering. oorzitter Burgemeester Van Slooten, die de ver gadering opent. Daarna lezing en goedkeuring notulen. Ingekomen üs missive Gea. Staten, dat opheffing school I verdaagd is. Kohier H. O. Is goedgekeurd te rugontvangen. Rekening Gezondheidscommissie te Hoorn is ingekomen en goedgekeurd. Volgt rapport over de weegbrug. De commissie daar4 voor stelde voor een verplaatsbare bascule aan te schat ten kosten f 180. En dan die bascule bij een stalhouder onder te breffigen, dat vond de commissie 't gemakke lijkst. In zoo'n stal Is men er meteen mee onder dak. De heer Van der Oord vond bij 't raadhuisgebouw beter, maar de weging wordt daar te lastig geacht Bij Stemming over aanschaffing met 7 voor toe be sloten. Voorzitter zegt, dat de levertijd 8 weken is. Met een stalharder zou overeenkomst kunnen word* gemaakt. Goedgevonden. B. en W. brengen advies uit over het in handen van hen gestelde adres van den Nederlandschen Bond van Gemeenteambtenaren (onderafdeeling Alkmaar en omstreken). Daarin werd gevraagd herziening d* la rissen van ambtenaren tbr secretarie. Bezwarend werd het in het adres gevonden, dat de ambtenaren 8 pet- van hun sglaris moeten afstaan voor pensioeubijdiéga- en W. adviseeren afwijzend te beschikken ai ia o«t waar dat er nu dure tijden zijn. De heer Met sprak zich uit voor inwilliging van het verzoek, waar de werk zaamheden toenemen en ook de onderwijzers voor een deel vergoeding krijgen. Voorzitter zegt dat B, «n w. dit ook overwogen, maar toch niet met een voorstel tot inwilliging meenden te moeten komen. De heer Den Hartigh vindt B. en W.'a advies toch wel Va» teleurstellenden aard voor de gemeenteambtenaren- Zij genieten zoo niets van de welvaart. Spreker voert eenige cijfers aan ten opzichte van de 134 gemeenten In onz? provincie, die zijns inziens B. en W. een anderen kijk er op zouden hebben gegeven. De heer Wijnk* meent, gehoord B. en W.'a advies, dat een andere weg gekozen kan worden: die te weinig salaris heeft, ver hooging geven. Voorzitter vindt 8 pet. wel 'n booge belasting. Maar zoo'n salaris zal voor datzelfde g»**1 worden verhoogd; doch dat wordt over een jaar ver geten. Wij hebben gemeend nog geen voorstel te moe ten doen. Dat er misschien ie& is te vinden, hebben w(] ook overwogen. De heer Krom kan met heer Met meegaan, in zooverre als "3e lagere ambt«na*' Reheel zijn bestaan in 't salaris moet zoeken als ara»- tenaar ter secretarie. Als van zoo'n salaris van f 500 nog t 40 af moet, kan men er hiet meer van bestaan^ terwjjl men zijn geheelen tijd er voor moet Ik zou den ambt. ter secretarie toch gaarno ten, g,>e<1? komen, als dat kon. En we hoeven ze niet »Ben|«M te bedeolen. Voorzitter: De verordening Is ge'dJ« voor alle ambtenaren. Geen uitzonderingen. Wel ka*

Schager Courant | 1916 | | pagina 2