Sciiager Courant. TABAK van J. R. KEUSS Verzekering-Ui". „West-Friesland", ZATERDAG 29 APRIL 1916. 59sfe Jaargang No. 5788. DERDE BLAD. Twéede Kamer. Eerste Kamer. Gemengd Nieuws. Binnenlandsch Nieuws. Plaatselijk Nieuws» VERZEKERT Reclames. Zijt gij even gezond als de vrouw van het platteland. In de Tweede Kamer wordt heel genoegelljk het debat over het ontwefp-Ouderdomsrente voortgezet. \rt 1 is aan de orde, dat bepaalt dat ieder die 70 jaar is of die leeftijd overschreden heeft, bij het van kracht worden der wet, en kannemelijk kan maken, dat hij zonder geregelde uitkeering niet kan voor zien in het onderhoud van zich en zijn gezin; boven dien niet na het bereiken van de 65-jarigen leeftijd of bij hoogeren leeftijd dan 70 jaar, niet in de vijf voorafgaande jaren onderstand heeft genoten van (remeente of instelling van weldadigheid genoemd in de lijst bedoeld in Art. 3 der Armenwet, recht heeft op ouderdomsrente, zijnde wekelijksche uitkeering. Aldus het ontwerp. Hierop is een lange reeks van amendementen zeer ingrijpende en andere voorgesteld. Dat van de Vrijz.-democratische fractie wil de uit sluiting der bedeelden schrapper. De soe.-democrat.en wonschen hetzelfde, maar te vens den leeftijdsgrens stellen op 65 in plaats van 70 jaar. De heer Duys verdedigde het met de bekende argumenten, en toen hij uitriep, hoe 't „eene schan de was, dat de Regereing, die zoovele millioenen voor de defensie uitgeeft, weigert, „een paar mil- lioen voor de ouden van dagen af te zonderen", werd hij door zijn partijgenoot Schaper, die presideerde (wijl inr. Borgesius' „tegenwoordigheid elders werd vereischt") tot de orde geroepen. Voorts is er hot amendement-Lohman, dat geen verandering brengt in den inhoud van het ontwerp maar de leuze voert: er zij waarheid in het staats beleid, ook op wetgevend gebied. Het wil deze wet noemen: Staatsarmenzorgwet. De heer Rutgers wil in plaats van „recht op ouder domsrente" in de wet schrijven: „aan leder wordt ouderdoms-rente toegekend." De amendementen-Snoeck Henkemans beoogen vooreerst in art. 1 te gewagen van „noodzakelijk le vensonderhoud", in overeenstemming met art 28 der Armenwet, en verder bepalen, dat iedere gemeente jaarlijks aan het Rijk 80 pet. vergoedt voor de uit voering dezer wet; zoodat de verzorging der behoef- tigen voor een vijfde door de gemeente, voor vier vijfden door het Rijk en niet door den staat alleen zal worden gedragen. We hoeven eigenlijk niet neer te schrijven dat over al deze verschillende gezichtspunten de sluizen der welsprekendheid wijd zijn opengezet. We zullen daar niet veel van melden, maar alleen wijzen op het typisch feit dat het Soc.-Dem. voorstel om de leef tijdsgrens te verlagen tot 65 jaar steun ontvangt van rechts. -Het spreekt vanzelf dat hier door rechts een politiek spelletje wordt gespeeld en dat werd door de linkerzijde dan ook heel goed begrepen en door zien. De beslissing kwam dan ook sneller dan rechts misschien zelf had verwacht. Minister Lely verklaarde ronduit, dat hij bij aan neming van het amendement-Duys c.s. „schorsing der verdere behandeling" zou vragen. Dus: het ont- werp-ouderdomsrente zou intrekken. En den uitval van den heer Duys, die de houding dpr Regeering in deze „een schande" had genoemd, pareerde dr. Lely niet onhandig met in de herinnering terug te roe pen de houding der soc.democraten in den tijd van midzomer 1913. Het Rechtsche dreigement van steun, aan de motie-Duys te verleenen als de Invaliditeits wet-Talma niet onverwijld voor uitvoering gereed werd gemaakt, beantwoordde de minister van Wa terstaat en der Sociale Verzekering op leuk-kalme wijze met de verklaring dat zulk een spoed „tech nisch onmogelijk" was. Hij wijdt zich aan de voor bereiding der zaak. „De heer Treub kon het wel!" riep mr. Rutgers uit „was die maar gebleven!" Minister Lely verklaarde vast te houden aan het program der Regeering ten opzichte vag de zeventig jarigen." De soc.-democraten konden niets anders doen dan hun amendement intrekken. Hetgeen geschiedde onder veel tumult vuit de Rechtsche gelederen ko mende bij monde van den heer Duys. Hij riep uit, zich zoo haastiglijk mogelijk van zijn „nieuwe Recht sche vrienden" Henkemans c.s. te willen scheiden. Teneinde het ontwerp niet volgens de toeleg der aartsvijanden van de S. P., voor de Eerste Kamer nog onaannemelijker te maken, gesteld dat de Re geering het „onaannemelijk" niet had doen hooren, om althans het pensioen voor de zeventigjarigen niet te zien verdwijnen. „Bukkend voor den onwil der Regeering, en haar de verantwoordelijkheid latend," Uitroepend, nog, dat de Soc.-democraten zullen blij ven strijden voor verlaging van den leeftijdsgrens. Minister Van Gijn had het amendement-Bos c.s. (zooals men weet de strekking hebbend om de be deelden niet uit te sluiten) voor zijn aandeel geno men ter behandeling. Hij heeft het „onaannemelijk", dus het doodvonnis, er niet over uitgesproken, maar slechts even doen gevoelen, hoe „treurig wij er voor staan", wat onze financiën betreft. Het acrès der uitgaven is grooter dan dat der in komsten. Op den gewonen dienst is over 1916 een tekortje van niet meer dan twintig millioen: in dezen tijd een peuleschil. Voorts: de sociale uitgaven die gedaan moeten worden om van de beraamde nog niet eens te spreken vinden geen dekking. Aangekondigd werd, door Z.Exc., een ontwerp tot regeling van de oude, welbekende kwestie van den grens tusschen gewone en buitengewone uitgaven. Aan deze zaak kan dus ter vertroosting de Kamer eerlang haar hart eens ophalen. Minister Van Gijn noemde nog een stuk of wat an dere cijfers, geschikt om de Kamer tee doen beseffen, waarom hij geen vrijheid vindt om „meer dan het hoognoodige" voor te stellen. D. w. z. niet de bedeel den in dit ontwerp-Ouderdomsrente op te nemen. Hij adviseerde de Kamer dus, het amendement-Bos c.s. af te stemmen. Maar voegde mr. Van Gijn er bij zooals ik er nu pas ingeschoven ben (Z.Exc. bedoelde: in het negental aan de groene tafel) wil ik niet het „onaannemelijk" uitspreken. De heeren moeten in- tuaschen wèl weten, wat zij in afwachting van eventueel komende extra-belastingen doen;; Zoo staan er dus nu de zaken voor. Niet te ontkennen valt, dat de positie, waarin de heeren Rutgers c.s. de soc.-democraten hebben gebracht, lichtelijk-onaange- naam is. Nu en dan was het afgescheiden nog van de reeds door hek stovende zonnetje' aan warmte be rokkende „zwoel" in de Kamer-atmosfeer. Zóó toen de heer Duys, langs de lijnen van geleidelijkheid bezig was, zijn motie in te trekken. En óók toen majflbr Van Twist uit de „Handelingen" van Juni 1913 brokstukken uit speechen van den Unie-liberaal mr. Borgesius, waaruit bleek, met hoeveel geestdrift toen de Unie-liberalen voor de 65-jarigen S. P.-lecf- tijd streden, zeggend zooals de heer Roodhui zen het toen uitdrukte, dat een doode niets aan een rijksdaalder heeft". De heer Schaper (ook nu pre sident) drong op bekorting aan; de heer Van Twist zei dat 't door hem gezegde, den w.n. voorzitter, als Soc.-democraat, zeker onaangenaam was. Welke lich telijk-ongepaste uitval door den eher Schaper weer werd gepareerd. Over het algemeen is 't toch nog minder „zwoel" geweest, dan men, in de gegeven omstandigheden en bij het verloop, dat de zaak nam, had kunnen ver wachten. Tot stemming kwam het heden niet. Zoo wel de heer Kooien als de leider der Unie-liberalen, mr. De Meester, blijven voor de inschakeling der be deelden. De heer Lohman zal tegen het amendement- Bos c.s. stemmen. Dat echter zeer grooten kans heeft te worden aangenomen, zal men betwijfelen Eedsontwerp en „Zomertijd" zijn van het senato- na e zegel voorzien. Het eerste werd aangenomen met 33 stemmen tegen 10: die van 2 Chr. historischen o anti-revolutionairen en 5 Katholieken. Toch nog te langen leste een succes van minister Ort Mr. ANTONIO. HET BESTE TYPE VAN EEN OFFICIER Een medewerker in de Daily Express die zich D L. B. teekent, schrijft: De echte officier vergeet niet. Hij zegt nooit- Ik dacht dat.... Hij zorgt dat hij weet In den geest van lederen goeden officier zijn vijf woorden gearift- Vroolijkheid, Durf, W aarheidlie vandheid, Nauwkeurigheid, Eerlijkheid. De man die al déze hoedanigheden bezit, zal waar schijnlijk een goed officier worden. Hij moet een on verdiend standje van een hoogergeplaatsten officier kunnen aanhooreD en tegelijkertijd de goede raad gevingen voor later in zich opnemen. Hij moet het onderscheid kunnen zien tusschen oen Tommy die een „stervende grootmoeder" moet bezoeken en oen man, die werkelijk oen zieke vrouw heeft en moot daarom oon man van karakter zijn, die zijn manntjes kent. „Leert uwe ondergeschikten kennen" is een grond stelling, die den meesten officieren al vroeg in het begin van hun loopbaan ingeprent wordt. Daar zijn officieren, die geene geheimen hebben voor hunne manschappen, wier ziel als een open boek is, maar die ook alles van hen weten. HIJ kent hunne zwak heden, en hunne deugden, luistert haar hunne ver drietelijkheden en hunne liefdesgeschiedenissen en helpt hen soms zelfs als zij brieven te schrijven hebben. Voor zulke officieren gaan de mannen door een vuur, zij aanbidden hen. Zoo behoort het ook te zijn. Niemand kan beter karakters beoordeelen dan een soldaat, een zeeman misschien uitgezonderd. „Tommy" en „Jack" zullen den oorlog voor ons winnen. Het is de taak onzer officieren te land en ter zee hen daarbij met alle kracht die in hun is, terzijde te staan. ROFFELVUUR EN VERWARMING VAN DE LUCHT Steeds weer wordt er over geschreven of de oorlog invloed kan oefenen op de weersgesteldheid. In het tijdschrift „Promotheus" onderzoekt nu Haediek de bewering, dat een hevig roffelvuur Invloed zou kun- zlcb ln loopgraven gaat Ingraven. Dit was de eerste groete verandering. Zij dag «.skent van het tot staan gingen om door de loopgray. .'linies heen te breken. Onder&ardsche mijnen rijn niet voldoende. De groots moeilijkheid, die zich bij elke poging om een bres in een loopgraaflinie te maken voordoet, is de ge makkelijke verplaatsbaarheid der gemakkelijk aan te leggen loopgraven. De Duitschers hebbon gemeend dat zij het instrument om de loopgraven te overwin nen gevonden haddén in de verstikkende gassen. Het bleek 3lechts onder zeer bepaalde omstandigheden afdoende te zijn. EeD ander middel, nl. het spuiten van brandende vloeistoffen heeft tot dusver niet veel meer resultaat gehad. De zware artillerie zal blijken het middel te zijn om een bres in de loopgraven te maken. Voldoende middelen om een aanzienlijk ge deelte front over zijn geheole lengte te forceeren gaan de industrieele capaciteit der oorlogvoerenden te boven. Er wordt op de plaats gestreden totdat hij die 't minst kan volhouden, uitgeput is. De strijd is een som niet van voardeelnn, want er wordt niet van beteekerris gewonnen maar van verliezen. Wiee gedwogen ls aan te vallen is bij voorbaat veroordeeld want zijn kosten zijn hooger dan die van den verde diger. Hij verliest meer geld, meer materiaal, meer bloed. Blanchon beschouwt vervolgens da wijzigingen ln den oorlog tn de lucht. De aanvallen der Zeppelin* op optn 6teden laat hij ter zijde, daar het meer da den zijn om vrees aan te jagen dan wel oorlogsdadon. Het vliegtuig ls het ware wapen in den oorlog in de lucht, maar het is in eenige maanden veranderd. In het begin Was de luchtvaart slechts een hulpmid del, dat vooral beftemd was om ae verkenning der cav-Rllerie aan te vullen. Van dit wapen v. erd ver wacht., dat het zou waarnemen en dat het snel zou zijn. De Duitschers, die van te voren hun luchtvaart sterker Reorganisenrd hadden dan de Frsnschen de hunne, hadden er geen wanen, dat strijd voert, van gemaakt. De .eendekker leek zoo het meest aangewe zen vliegtuig. De Franschen wenschten echter hun vliegers meer direct aan het oorlogswerk te laten deelnemen. En zij gaven de nuttigste resultaten. Wel dra begon men militaire punten te bombardearen, vooral stations en batterijen. Het komt tot den strijd van vliegtuig tegen vliegtuig en het gebruik van vliegtuigen neemt toe. Zooals te verwachten was, wijzigden zich de vliegtuigen nu het gebruik, dat er van gemaakt werd, eveneens gewijzigd werd. Het aantal plaatsen ln het vliegtuig werd uitgebreid, de motor werd veranderd en gepantserd; er werd een reserve-motor ln het toestel geplaatst. Er zijn ge heel andere typen-vliegtuig gebouwd. Hetzelfde geldt voor watervliegtuigen. En zoo de oorlog nog lang duurt, zal de toenemende beteekenls en de nieuwe vormen van den strijd in de lucht daaraan een ka rakter verleenen, dat geheel verschilt van dat; -het welk men zich in 1914 kon voorstellen. De wijzigin gen, die er sindsdien in het militaire vllegwezen zijn aangebracht, betrefien in het bijzonder veilig heid (dubbele motor, dubbel geraamte, dubbele be- ALKMAARS C„H E DE MEEST GEVRAAGDE. nen hebben op de warmte van de lucht. Hij stelt daar voor berekeningen op, waarbij als gegeven voor hem geldt de bekende bewering, dat de Franschen bij de doorbraakspoging in Champagne in vier uur hon derdduizend granaten verschoten zouden hebben. Hij neemt als gemiddeld aan een kaliber van 15 centimeter met 4 kilogram lading per granaat en 1 kilogram van de kardoes. In de vier uur zouden dus 500.000 kilogram kruit verbruikt zijn. Vaklieden heb ben berekend, dat van een kilogram krult na het nuttig effect nog duizend caloriën als warmte Over blijft. Honderdduizend granaten met vijf kilogram ontploffende stoffen zouden dus een half milliard ca loriën hebben opgeleverd tot verwarming van de lucht. Schat men nu de lengte van het gevechtsveld op tien kilometer, de breedte op vijf kilometer en de daarboven liggende luchtlaag op 300 meter hoogte, dan krijgt men vijftien milliard -kubieke meter lucht Stelt men het specifiek gewicht van de lucht onder de toen heerschende temperatuur en luchtdruk op 1,2 en op gelijke wijze de specifieke warmte van de lucht op 0.6, dan blijkt, dat 10.8 milliard caloriën noodig zijn om 15 milliard kubieke meter lucht één graad Celsius te verwarmen. De opbrengst der warm te van het roffelvutir kan dus slechts een tempera- tuursverhooging hebben veroorzaakt van ongeveer een twintigsten graad. De boven genoemde getallen zijn wel degelijk zeer willekeurig gegrepen, maar uit de berekening blijkt, dat het onmogelijk is, dat de artillerie een merkbaren invloed zou kunnen heb ben op de temperatuur. OOK DAT AL. De Rijkskanselier heeft bepaald, dat allet uit het buitenland ingevoerde eieren, gecondenseerde melk en melkpoeder aan de Zentral Einkaufsgesellschaft moeten afgeleverd worden, m, a. w. tegen vastgestel de prijzen in beslag worden genomen. DE OORLOG VERANDERT STEEDS. In de Revue des deux Mondes (15 dezer) wijst Geor- ges Blancon op de wijziging, die er aanhoudend in de wijze van oorlogvoeren valt waar te hemen. De oorlog verandert vóór onze oogen in onze handen, zegt hij. De oorlog, die er thans gevoerd wordt, is dezelfde niet meer, als die er in het begin door de Belgische heldenmartelaren, de ongelukkige helden van Charleroi, de zegevierende helden der.Marne ge voerd is: door de strijdmiddelen, de methode, de taktiek verschilt hij er evenzeer van als de oorlogen der 18e eeuw van die van de 17e konden verschillen. Thans geschiedt in enkele maanden wat vroeger generaties bezig gehouden zou hebben. Waarom ver andert de oorlog zoo snel? Ongetwijfeld, meent Blan chon, omdat de industrie tegenwoordig zoo machtig is uitgerust, dat ze in korten tijd een reusachtigen vooruitgang kan verwezenlijken en de ontwikkeling van het intellect overal de kiemen van dien vooruit gang vermenigvuldigt. De geweldige massa's, die er in den oorlog betrokken zijn: massa's mannen, levens middelen, wapenen, financieele hulpbronnen, makenï dat de oorlog lang genoeg kan duren om dien vooruit gang te doen geboren worden en deze vernieuwt periodiek het aanzien van den oorlog. Dit veranderde karakter is wel is waar niet geheel iets nieuws. In alle tijden zijn bij oorlogen nieuwe strijdwijzen voor den dag gekomen. Echter niet als thans van het eene gevecht op het andere in den loop van eenzelfde krijgsverrichting. Nimmer Hoeft :nen gezien, dat van twee tegenstanders, die tegen elkaar een aanhouden den strijd voeren, diegene machteloos zou staan en als gediskwalificeerd tegenover den ander, zoo hij was blijven stilstaan bij de militaire kunst der eer ste vijandelijkheden. De slag bij Verdun toont, naar de schrijver in de Revue des deux Mondes meent, de evolutie in de taktiek aan, die door drie of vier in het bijzondeer overtuigende ervaringen wordt aan gegeven. Wanneer men, zegt hij voorts, als uitgangs punt het tijdstip van Charleroi neemt; de verscho ning der verstikkende gassen, 22 April 1915, aanwijst, verder gaat met de pogingen van Mei in Artois en van September in Champagne, dan eindigt men na- tuurlijkweg mei. den geveebtsvorm, die zich te ver dun ontwikkelt Blanchon werkt dit in het vervolg van zyn artikel nader uit, In Augustus 1914 voerde men den oorlog, zooals men dien in de staf-schdlen voorzien had. Het niet geheel onverwachte nieuwe element was de \erpletteronde uitwerking van de zware artillcne ou de forten. De machine-geweren en het snelvuur van de lichte artillerie maken het noodig, dat men komen der Duitschers aan de Aisne, bij hun terug tocht na de Marne. Dan volgen de verschillende po- zetting, pantsering); voorts draadiooze telegrafie, die slechts het nadeei heeft niet geheim te zijn; dan de bewapening; (de Fransche vliegtuigen gebruiken revolverkanonnen van 37 mM., een geducht wapen tegen Zeppelins. De Duitschers, zegt Blanchon, ne men slechts proeven.) Een vierde wijziging betreft de afmeting en ten slotte is het aantal, dat toe neemt. Voor het oogenbij k ontbreken er ln het Fran sche leger minder vliegtuigen dan wol vliegers. DE ZOMERTIJD. De Pruisische minister van Handel, dr. Sydow, heeft aan de hem ondergeschikte autoriteiten een schrijven gericht, waarin Hij o. a. uitdrukkelijk er op aandringt, iedere poging tegen te gaan, om de werking van de invoering van den nieuwen tijd te belemmeren door het veranderen van de werktijden en dergelijke middelen. Zooals men weet, worden met 1 Mei alle klokken ln Duitschland een uur voor gezet VERLAAT. Woensdagavond gaf do tooneelvereenlging ,,'t Scheepje", in het lokaal van J. Meereboer, alhier, een openbare uitvoering. Opgevoerd werden: „Don kere levensweg", drama in 4 bedrijven, en een na- stukje, getiteld: „Gemeubileerde kamers te huur," blijspel in een bedrijf. Ook Maandag waren deze stukken ten tooneele gebracht, toen voor een flink bezette zaal, wat jammer genoeg, nu niet het geval was, want er is door de leden dezer nog nieuwe ver- eeniging zeer mooi gespeeld. De hoofdrollen werden uitstekend vertolkt, trouwens, het bleek dat allen flink hadden gestudeerd. Ook het nastukje beviel ons goed; hartelijk is er gelachen bij verschillende pas sages in dit stukje voorkomende. Zoo voortgaande gaat dze vereeniging een goede toekomst tegemoet. Bruinbrood-misère. In Veendam is de bruinbrood-periode droevig begonnen. Droevig... omdat zij niet begon toen ze „geacht werd te beginnen". De Veendammers ^ijn Dinsdag broodeloos ge weest. De bakkers hadden nog een meelvoorraad om wittebrood te bakken, de burgemeester had natuur lijk gedecreteerd dat dit niet mocht, dat 'r bruin- brood gebakken moest worden... maar helaas ont brak één noodwendige factor om den nieuwen toe stand in te doen treden. Er was geen regeeringstarwemeel I Wie de schuldige van dit klein verzuimpje was. weten we niet. Voor hèm hopen we, dat de Veen- dammers 't evenmin weten. Want ze hebben op dien broodeloozen dag rijst moeten eten.... Postverkeer in oorlogstijd, Men méldt ohs uit Voorburg Als een aardig staaltje hoe ongeregeld het post verkeer in den oorlogstijd plaats heeft kan strekken, dat een brief, op 1 Januari 1915 door iemand naar Engeland verzonden, een dezer dagen als onbe stelbaar terugkwam, derhalve na een jaar en vier maanden I De vervroeging van den wetteiiiken tijd. Reeds thans is in Staatsblad no. 172 opgenomen de wet van den 27en April tot tijdelijke afwijking van de wet van 23 Juli 1908 (Staatsbl. no. 236) tot invoering van èen wettelijken tijd. De bepalingen der wet luiden als volgt: Artikel 1. Van 1 Mei 1916 af tot 1 October 1916 wordt de in artikel l der wet van 23 Juli 1908 (Staatsblad no. 236) bedoelde wettelijke tijd met een uur vervroegd. Artikel 2. De overgang geschiedt in dezer voege, dat, wan neer de middelbare zonnetijd van Amsterdam mid dernacht aanwijst tusschen 30 April en 1 Mei 1916, het wordt geacht één uur voormiddags op 1 Mei 1916 te zijn en dat wanneer het volgens deze wet middernacht is tusschen 30 Septem6er en 1 Octo ber 1916, bet wordt geacht ell uur namiddags te zijn op 90 September 1916. Artikfel 3. Deze wet treed c in weraing met ingang vaa den dag na dien har er afkondiging. ten feraardebesteiling verhinderd. Men meldt ons uit Amsterdam Hedenmorgen zou uit een huis in een der straten achter het Paleis voor Volksvlijt een 13-jarig meis je worden begraven, vorens geneeskundige ver klaring gestorven aan hersenvliesontsteking. Gisteravond kwam echter een familielid van het meisje als zijn vermoeden aan de politie mededee- ien, dat het kind was gestorven tengevolge van mishandeling door haar stiefmoeder. Ofschoon voor deze bewering elke verdere aan wijzing ontbreekt, heeft de politie toch, daartoe door de justitie gemachtigd, last jregeven, dat de begrafenis heden niet zou plaats hebben. Het lijk is ter nader onderzoek naar hetschouw- lokaal overgebracht. DE DUITSCHE VERLIEZEN VOOR VERDUN. De Times zegt, dat de verliezen der Duitschers voor Verdun vlogens matige schatting ln tn'aal 280.000 man teBeu. De herhaalde aanvallen van den vijand, gaat hel blad voort, uitgevoerd door troepen die van alle fron ten zijn bijeengebracht, hebben hem ln de laatste 3 weken zoo goed als geen voordeel opgeleverd. STAATSPENSIONNEERINO. Donderdagavond vergaderdo in het lokaal Ceres de afdeeling Schagen van den Pond voor Staatspen- sionneering. De heer G. Me'zelaar opende do verga dering, waarna de lezing en goedkeuring der no tulen volgde. De beschrijvingsbrief voor de federatie-vergadering op Zondag 7 Mei a.s. werd daarna behandeld. Hoofd schotel ls hier de reglementswijziging van Den Hel der. Algemeen is men van oordeel, dat een eenvou- aigo aangeving van' het aantal bestuursleden der federatie, zijnde 7, afdoende was. Hiervan voorzitter, secretaris en penningmeester herkiesbaar, de est niet. Aftredend om de 2 jaar. Dusdanig voorstel zal worden ingediend. Opgemerkt werd dat men zoo weinig merkte van een practisch werken van dee federatie. Wel vernam men het een en ander over onverkwikkelijke discus sies, of minder beteekenende debatten over regle mentswijzigingen, maar goede propagandistische ar beid had deze federatie nog niet veel geleverd. De afgevaardigdei kreeg de opdracht op deze zaak de aandacht te vestigen. Mocht in de werkwijze der fe deratie geen verandering komen en geen einde ge naakt worden aam dat gewichtig" doen op vergade ringen" die weinig om het lijf hebben, zoo voelde men er veel voor om de afdeeling Schagen maar van de federatie ai te scheiden. Het geld op deze wijze uit gegeven, kon nuttiger worden besteed. De meeting te Schagen wcnschte da vergadering wel, zelfs in Augustus, maar men betreurde het, dat het federatiebestuur in deze niet meer actief was geweest en deze meeting had georganiseerd voor de verkiezingen der Provinciale Staten. Tot afgevaar digde werd benoemd de heer KeSteloo, tot plaatsver vanger de heer Van Ketel. Aan de orde kwam toen de beschrijvingsbrief voor de algemeeno vergadering van den Boud. Tot afge vaardigden werden gekozen de heeren W. J. Keste- loo en G. Metzelaar, tot plaatsvervanger de heer Jb. de Vries. Als candidaten voor het hoofdbestuur zou den gesteund worden de heeren: Kanis, Zeegers, de Bijl en S. Lezer. Voor de andere punten der agenda werd vrij mandaat gegeven. Hierna sluiting. ALKMAAR SPOORSTRAAT 68 Werkgevers legen Ziekte- en Ongevallenschade ven Personeel en Ligenzakendriivenden voor zichzel? AGENT Ie Aartswoud Joh. Veerman, Alkêiaar D. Schenk Kennemerpark en Jb. Helder, Stationsplein, Barsin- gerhorn N. Dubbelman, Bergen F. G. Hofraann, Dirkshorn P. Swart, Hoogwoud J. Nieuweboer, Heiloo P. Vos, Hugowaard A. Kwantes, Nieuwesluis F. Koster Hz., Nieuwe Niedorp C. Dekke- Hz., Oude Niedorp M. Kooijman, Obdam A. Kroon, Oud- karspel C. Rcmpt, Oudesluis K. Paar'berz. Schagen Th. Paauw, Schagerbrug A. L. Zuidscnerwoucie, Wieringerwaard Alb. Kuir> Pz., Warmenhuizen K. de e»eus, Wieringen E. J. Baijs en C. M. Koorn. Winkel J. Blom, Sint Maarien (Stroet) D. Bartn, Julianadórp F. de Beurs. Zij bewijst u, dat vrouwen even gezond kunnen zijn als mannen, als zij willen. Indien vrouwen in het algemeen niet zoo sterk zijn als mannen, is dit dan niet, omdat zij te lang werken, zich te veel zorgen maken en niet voldoende ontspanning krijgen? In sommige streken op het platteland, waar de vrouwen het werk buitenshuis der mannen doen en losse kleeding dragen, zijn het beelden van gezond heid. Een eenvoudige leefwijze verzekert gezonde nieren, volkomen zuivering van het bloed en geen urinezuur- kwalen. Urinezuur in het bloed (als gevolg van ver zwakte nieren) veroorzaakt rugpijn, rheumatische en zenuw-kwalen, hoofdpijn, duizeligheid, moedeloos heid, waterstoornissen en gevaar voor niergru.,, wa terzucht en nieromsteking. Als gij reden hebt em uw nieren te verdenken, ge bruik dan Foster's Rugpijn Nieren Pillen. Zij hebben (luizende vrouwen geholpen. Koster s Rugpijn Nieren Pillen hebben een verzach tende, versterkende en opwekkende werking op zwakke nieren, en voeren deze zachtjes tot gezond heid en werkzaamheid terug. Zij helpen haar om het overtollige urinezuur af te voeren evenals het over tollige water bij waterzucht. Zij dienen alleen voor nier- en bl&askwalen en werken met op de inge wanden. Ora beter te worden en te blijven is het aanbeve lenswaardig om iederen dag uw huiselijk werk een poosje te laten liggen en een opwekkende wande ling te maken. Drink water, eet eenvoudig voedsel en slaap voldoende. Een betere gezondheid maakt u een betere moeder of vrouw. Te Schagen verkrijgbaar bij J. Rotgans Drogisterij „Het Witte Kruis", Molenstraat C 14. Toe zending geschiedt franco na ont vangst var postwissel k f 1.75 voor één of f 10 voor zes doezen. Eischt de echte Fostar's Rugpijn Nieren Pillen, weigert elke doos die nidt voorzien is van neven staand handelsmerk.

Schager Courant | 1916 | | pagina 9