De Oorlog. Bekendmakingen. Gemengd Nieuws. Plaatselijk Nieuws. B rgerlijke Stand. De Landbouw op de over stroomde gronden. De heer Kistemak«r maakt de opmerking, dat het naar rijn meening niet billijk ia, dat het Zuidelijk deel, waar de meeste warmbloedfokkers wonen, niet beter vertegenwoordigd is in het bestuur. De voorzitter antwoordt, dat hierovor in de deze zaakvergadeering nietkon worden beslist, doch deze zaak zal nader onder 't oog gezien worden. De heor K. Breebaart Jz. acht verandering in deze niet gewenscht en dat het algemeen belang van N.- Holland het zwaarst moet wegen. Hierna sloot de voorzitter de bijeenkomst. Dr. D. BOS. Het was met groote ontroering, dat we Zondag morgen het bericht vernamen, dat Dr. Bos, het Twee de Kamerlid, de leideF der Vrijzinnig-Democraten, te 's-Gravenhage was overleden. Dr. Bos is pas 53 jaar en een aderverkalking heeft een eind aan zijn leven gemaakt. Wel was Dr. Bos den laatsten tijd sukkelend, maar dit spoedig einde treft dubbel door het onverwachte. Dr. Bos was een man van groote gaven, die veel voor ons land heeft gedaan. In tal van persoverzich ten wordt dezen vrijzinnigrdemocraat hulde ge bracht. De N.R.Ct. schrijft o.a.: Door zijn verscheiden heeft ons land een zeer groot verlies geleden. Dr. Bos behoorde tot die zeld zame persoonlijkheden ,in wie een klein land als het onze zijnsteunpunten vindt; van hem werd nog veel verwacht; hij was een man van groote gaven, en- een karakter, dat hem den eerbied en de ge- negheneid verzekerde van allen, die met hem in aan raking kwamen; een figuur van den eersten rang, bezield door groote nobele idealen, voortgestuwd door eene krachtige overtuiging en een wonderda dig vertrouwen in zijne beginselen. Daarbij een spre ker, van wien bekoring uitging; zijn woord was van een fijnen geest doortrokken, de bouw van zijn re devoeringen was immer welverzorgd, zonder, dat echter ooit aan den uiterlijken glans van zijn rede de inhoud opgeofferd werd. Dr. Bos was bovenal ie mand, die zijn gehoor pakte, omdat men voelde, dat hetgeen hij zeide hem uit zijn hart kwam, en dat de gloed vanzijn spreken niet voortsproot uit een verlangen naar redenaarspraal of oratorisch su'c ces, doch uit diepe, oprechte overtuiging van een oprecht gemoed. Dit alles had aan Dr, Bos ln ons politieke, we tenschappelijk en maatschappelijk leven een plaats onder de allereersten verzekerd, een positie, waar naar hij voor zich zelf zeker allerminst heeft ge streefd, doch die hem is toegevallen suo juris, om dat in eene gezonde maatschappij ten slotte een recht op voorrang toekomt aan wie door karakter kennis en kracht van wil boven de anderen uitmunt Zoo was Dr. Bos allengs een leider geyvordcfi, niet slechts voor de engere groep van zijn naaste geestverwanten, maar voor breede scharen, die met groot vertrouwen tegen hem opzagen, als tot aan wie nseerlijkheid nimmer kon worden getwijfeld, op wiens werkkracht voor een goede zaak zelden tevergeefs een beroep werd gedaan, en w'ons steun reeds het halve slagen beteekende. Dr. Bos had, indien hij eerzuchtig geweest ware, door zijn veelzijdigen aanleg een carrière kunnen hebben, die hem gevoerd had tot in de hoogste ambten van het land, doch hij was niet van de soort, die naar schitteer nde betrekkingen streef de om den glans die daarvan uitstraalt. Al wat hem bewoog en zijne beslissingen behcerschte, was zijn inzicht van hetgeen tot het algemeen weelzijn het best en het meest wenschelijke was. Deze om standigheden hebben veroorzaakt, dat Dr. Bos niet de verantwoordelijke plaats heeft ingenomen, die velen hem gaarne hadden zien vervullen, en waar op eerst ten volle de invloed van zijne denkbeel den zich had kunnen laten gelden. Zijn veel te vroe- go dood heeft een warrm vaderlander van ons weg gerukt, die niet slechts in den kring van zijne naaste betrekkingen, doch allom, zoowel onder z:.ingeest- verwanten al9 onder zijn politieke tegenstanders, diep en nog lang zal worden betreurd. ANNA PAULOWNA. Leek hel Vrijdag, of Zaterdag wel ar het water van het land zou zijn in den Oostpolder, die verwachting is niet bewaarheid. Toen wil' althans Zondagavond te van Ewijcksluis de toestand nog eens opnamen en ons daarvoor tot het eindo van net vanaf het station van Ewijcksluis het Oude Veer instekende gedeelte der doorgebroken trambaan begaven, zagen wij aan de overzijde, oo het land van den heer K. Kaan, aan beide zijden der tramlijn, nog hier en daar wat water staan. Groote watervlakten waren het niet meer, maar toch stonden met elkaar nog enkele Hectaren onder. Nu ligt dit gedeelte, in de wandeling „het Poldertie'' ge noemd. zeer laag en moet hier dan ook steeds eene eigen bemaling voor worden gebezigd, omdat het be neden het gemiddelde niveau van hel Oude. Veer ligt Toch zou het, indien de uitmaling was doorgegaan, nu we! droog zijn geloopen, omdat er in de erom liggende kade gaten waren gestoken. Maar.,.: de uit maling staat tijdelijk sti, dus blijft het water nu vrij wel op 3en ouden stand slaan. Sinds Vrijdagavond was het althans te van Fwiieksluis slechts 2 c.M. gezakt en was de stand Zondagavond 2.77 M.—A.P. Hoe het komt dat de bemaling nu stilstaat..., r Wij meldden reeds, dat Vrijdagmiddag de Dieselmotor stopgezet werd, omdat hij lucht begon te slorpen en dus leegliep Daar met het dieper leggen der buizen nu toch eenigen tijd verloren zou gaan, werd aan hel personeel, op daartoe gedaan verzoek, vergunning verleend den Zondag in hunne familie door te bren gen. Men rekent nu heden, Maandag met het verstel len gereed te komen en Dinsdagmorgen weer te be ginnen met malen. Ook deelden wij reeds mede, dat de groote zuiger of persmolcn. de „Gouda", Zaterdagavond stop zou zetten. Zaterdagmiddag heeft men hiermede dan ook opgehouden en zijn de buizen afgenomen. Zondag middag lag hij gereed, om met de vloed te vertrekken naar Broek in Waterland, waar hij nu in werking zal worden gesteld. Tijdens het afnemen der buizen is er echter nog iets geschiedt, hetwejk voor den Polder weer niet voor- deelig is. Men weet, de zuiger was gestationeerd schuin tegenover het stoomgemaal van den heer van Gijn, onttrok door de buizen zijn water aan den toevoersloot, welke vanuit het Oude Veer loopt naar den duiker, welke onder de van Ewijcksvaart door ligt en aldus met vorengenoemd stoomgemaal in verbinding staat, terwijl het water werd uiteeloosd in den van Ëwijcks vaart juist boven dien duiker. Wij vernamen nog, dat het stationeeren der zuiger op deze plaats, was geschiedt tegen het advies van den Opzichter in, Eerst liet men het water van enkele Meters hoogte in de vaart neervallen, later werd het met buizen tot onder d.e waterlijn gevoerd en daar uitgestooten. Nu was men Zaterdag bezig met het afnemen dezer buizen, toen eensklaps de duiker onder de van Ewijcks vaart sprong en het water uit die vaart zich door die duiker een doortocht naar de machine-kom en naar het Oude Veer baande. Door cfirect deze duikers dicht te doen werd voorkomen, dat dit te groote afmetingen - nam. Maar in ieder geval, de duiker is stuk en zal nu eerst een gedeelte van de van Ewijcksvaart moe ten worden afgedamd en blootgelegd moeten worden voor hij hersteld- kan worden. Een paar deelen van de breuk zijn reeds gevonden, welke afkomstig moe ten zijn van de vloer of van een der zijden Dekdeelen zijn nog niet gezien. Nu dringt zich echter de vraag opHoe is deze breuk ontstaan r Is dit aan den zuiger te danken Eerst werd er aan gedacht, dat men met het afkoppelen der buizen tegen den duiker had ge- stooten, doch volgens ooggetuigen is dit niet zoo, om dat het lek reeds begon te werken, toen de buizen nog vast zaten. In ieder geval is het wel bijzonder dat dit lek is gekomen, juist toen de zuiger had stopgeaet. Gelukkig echter, is au de Polder droog, want nu kan ook. het vorengenoemde stoomgemaal natuurlijk niet meer helpen aan de uitmaling der Oostpolder Nog vernamen wij, dat Donderdag 11 Mei dè aan wijzing za! worden gehouden van het werk tot opening van de bruggen en duikers in den spoorlijn, terwijl Zaterdag 13 dezer de aanbesteding hiervan zal plaats hebben. Aan het slot van ons laatste overzicht stelden wij eene beschrijving van den toestand in den Achterweg in uitzicht. Ook langs dezen weg is slechts weinig naard gebleven. Het meerendeel lier huizen ligt ge- of groot endeels in puin. Vanaf den kant van de Molens komende, komt men het' 'teerst aan een dubbel woonhuis,, bewoond door Raven, arbeider bij den heer Goerts en door S. Cor nSissen. De achtermuur is er hier geheel uit. \an de eene woning is de voormuur zwaar gehavend ter wijl ook de binnen betimmering zeer gèleden heeft. Schuin daarover staat de woning van P ..Ruiten burg Jr. Ook hier zijn achter- en voormu-ur er groo- tenaeels uit met veel schade aan het binnenwerk. Eene houten boet achter het huis leed eveneens zware schade. Ook de woning van J. Ruitenburg verloor voor- en achtermuur grootendeels. De binnenwanden zijn mee- rendeels blijven staan, doch de schoorsteen ligt geheel in puin. Bijna nog ongerept staat daarnaast de villa „Oos- terwijk" van den heer Geertsma. Ook dit huis, tus- schen de boomen daar op het erf staande, bleef vrij goed gespaard. Recht daartegenover de boerenwoning, bewoond door J. Bood, Ook deze is niet bijzonder beschadigd. De De bijgebouwen hebben hier echter heel wat te ver duren gehad. Even verder, naast villa „Oosterwijk de boeren plaats van den heer P, Ruitenburg br. De voormuur ligt hier geheel aan den grond. De houten betimme ring, langs die muur aangebracht, staat of hangt ech ter nog grootendeels. De houten zijwanden vertoonen meer aeze gapingen. Een stuk verder, in Noordelijke richting gaande links van den weg ligt de woning van P. v. d. Vliet geheel aan den grond. Het dak staat voor de puinhoop tegen de boomen aan terwijl de pannen hiervan voor een groot deel in ae sloot zijn terecht gekomen. Daarnaast de boerenplaats van de gebfs. Vader. Hier staan nog maar enkefe kleinere stukken der muren. Van het binnenwerk is ook zeer weinig overgebleven. De woning van J. Jongejan, welke verder stond, ligt thans vlak aan den grond. Is overgevallen naar de wegzijde en gedeeltelijk in den sloot terecht gekomen. Pannen en steenen liggen hier tot op den weg. De woning met boet van Jb. Raven, welke niernaast stond, ligt eveneens geheel aan den grond. Een goede honderd meter van daar aan den overzijde der weg staat de boerenplaats „Willemshoeve' van aen heer J. Waiboer. Deze heeft betrekkelijk weinig ge leden. Slechts aan de Noordzijde is hier een stuk muur er uitgeslagen. De bijgebouwen hebben heel wat ge leden. - Van de daarnaast staande boerenplaats „Pheenix", eveneens behoorende aan J. Waiboer, bewoner Chr. Kapteijn, liggen weer alle muren er uit en leed ook het binnenwerk groote schade. Daartegenover ae plaats „Zelden rust' van de Gez. Kaan, bewoner P. Woudenberg. Ook hier alle muren en het meeste binnenwerk aan den grond of weg ter wijl aan de achterzijde het dak reeas gebroken is en de voorzijde leolijke golvingen vertoont. Een stuk verder aan de Oostzijde der weg de plaats „Florishoeve" van den heer P. J. Waiboer. Van het achterhuis zijn hier alle muren Ingevallen, terwijl tan het binnenwerk weinig over is. Het voorhuis vertoont slechts aan de Zuidzijde een groote bres. Weer iets verder aan de zelfde zijde, ligt het huis van den heer Jb. Koning geheel aan den grond. Op de hoek der Kruisweg weer twee woningen, aan iedere zijde der weg één geheel aan den grond. Dat aan de Oostzijde behoorde aan den heer O. Me Jong en werd bewoond door J. bwierts, dat aan de West zijde was in eigendom van den 'heer P; J. Waiboer en werd door C. Niessen bewoond. Op de hoek, aan den Noordzijde der Kruisweg, stond voorheen de woning van den heer D. de Jong. Dit huls, benevens eene er bij behoorende, iets verder het land in staande grooten boet, ligt weer geheel aan den grond Eene andere groote plaa tij zere boet, heeft zeer veel geloden. Ruim honderd Meter verder de Achterweg in, staan van de boerenplaats van den heer P. Bakker nog maar enkele brokken der muren met als gevolg, groote scha de aan het binnenwerk. Een steenen boet, er achter staande, mist de beide zijden. Dat» volgt eene arbeiderswoning van den heer P. Balde er. bewoond door J. Keppel, waarvan slechts één hoekmuut van nog geen Meter hoogte is blijven staan. ,W5j hiaten hier de hoogte, tot waar zich het drift in de boomen had vastgezetn. Dit was tot ruim 2.30 M. bo ven den grond. Een daarnaast staande dubbele woning van J. Kaan, bewoond door Hartshoorn etn P. Sterk trof hetzelfde lot als de vorige. Van de boerenplaats -van den heer J. Kaan zijn weer alle muren ingestort. Binnenwerk als bjj de vorige, wie het zelfde lot troffen. Een achter deze plaats staan de groote schuur, heeft blijkbaar weinig geleden. Dok de daaropvolgende boerenplaats van den heer P. de Graaf is bijzonder gehavend.De voormuur leed me wel. doch de overige zijn er allen bijna geheel uit. Ook daar groote schade aan het binnenwerk. De daaropvolgende arbeiderswoning van P. de Graaf, bewoond door C. Mosk ligt weer geheel ingevallen. Volgt dan boerderij en huis van aen Jb. Kaan., be woner J. Groet. Van de boerderij zijn bijna alle muren en wanden ingestort of weggeslagen. Van (het huis eene "c hoede zij, «ene idem binnen en eene halve voormuur. Eene andere groote schuur bleef nog vrij gaaf. Eene arbeiderswoning van den heer Jb. Kaan, be woner G. Vos, ligt weer geheel aan den grond. Het dak staat er, van de pannen ontdaan, schuin overheen. Dan volgt „Johanna hoeve" van den heer C. Blaau- boer. Ook deze verloor haast rondom alle muren, ter wijl ook de bijgebouwen heel wat schade opliepen. Op het einde der Achterweg in den bocht de dubbele arbeiderswoning van den heer C. Blaauboer, de eene zijde bewoond door eene Zeeuwsche familie, de andere door bi Bakker Fz,, de vader der twee bij den overstroo- ming een paar dagen lang verloren kinderen. Dit huis is schuin naar den weg overgevallen en kwam daar bij «(•dl cl lelijk in den sloot terecht. De pannen van het duk 'liggen tot in de zich aan de overzijde der weg be vindende sloot. be»ht voor de Achterweg het reeds in 'en vorig over zicht penoemde huis van J. Keuris Pz., bewoond door den eigennaar, benevens door R. Woudenberg en mej. J-uigC|un,. Het dak met den zolder rust hier slechts op de palen, een paar planken en twee schoorsteenen. Oiti den molen in den Oosthoek, waar wij langs gin gen en w.iarvan wij refeds eerder bezichtten, dat het erf giu-iicndeéls was weggeslagen, is thans van aangespoelde r nlnerk een plankier samengestld, zoodat men er weer fl.nk omheen kan komen. DIEFSTAL VAN 60.000. Ten nadeele van den heer Van der Groot te Sondel is een belangrijk bedrag aan geld gestolen; ongeveer zfestigduizend gulden wordt vermist. De justitie van Hee- rtenveen is derwaarts vertrokken om een onderzoek in loco ln tla stellen. Veel drukte Om niels Het gestolen geld te Sondel is teruggevonden in... de brandkast I Bij verhuizing waren de geld»- waardige papieren van plaat» veranderd. SMOKKELENDE ARTISTEN. Toen Zaterdagmorgen te Zevenaar de trein, waarmede dte Elberfelder Opera naar Duitschland terugkeerde gtevisiteerd werd. bleek, dat de wagon, waarin de re- quisieten vervoerd werden, een groote hoeveelheid smok kelwaar, vooral meel en vet, bevatte Ook vele leden van het gezelschap haden smokkelwaar onder de klee- nen verborgen. Dè wagon met requisieten werd uit den trein ge haakt en moest te Zevenaar achterblijven Ook zij, dié smokkelwaar bij zich hadden, mochten hun reü met vervolgen. (N. W. CtJ I it de verschillende berichten blijkt dat er geducht gevochten is aan beide zijden van de Maas. De Duit- scIkm waren de aanvallers Aan den Westkant van de rivier golft hun aanval den heuvel 304. oen van de ge- uientigsle .steunpunten van 'de linie, aie de Franschen ban die zijde van de rivier op het oogenblik bezet hou den- aan den Oostkant van de rivier was de aanval der 'üuitscher? gericht op het front tusschen het bosch van Houdromont en het fort Douaumont, een zeer klein stukie van het front ten Westen van genoemd fort breed ongeveer vijftienhonderd meter. Het Duitsche bericht meldt dat: Ondanks hardnekkigen tegenstand en verwoede tego- aanvallen van den vijand word het geheele loopgraven- stelsel aan de noordelijke helling van hoogt 304 geno- emen en onze linie tot op de hoogte zelf vooruitge schoven. De vijand leed buitengewoon zware bloedige verliezen, .zoodat aan ongewonde gevangenen slechts 40 officieren en 1280 man in onze handen viele. Ook bij .offensieve bewegingen tegen onze stellingen aan de westelijke helling van den Mort Homraae werd de vijand met zware verliezen overal afgeslagen. Aan den oostelijken oever ontwikkelden zich ter weers zijden van de hoeve Thiaumont verbitterde gevechten waarin de vijand ten oosten van de hoeve o.a. negers tegen onze troepen in het vuur bracht. Hun aanval mislukte met een verlies van 300 gevangenen. Het Fransche legerbericht meldt: Aan den linkeroever van de Maas werden gedu rende den nacht de gevechten in de buurt van hoog te 304 met verbittering voortgezet De verwoede aan vallen der Duitschers, die gebroken werden door den tegenstand der Franschen, leverden voor den vijand geen ander resultaat op, danbuitengewone zware verliezen. Bovendien deden d0 Franschen een le- vendigen tegenaanval, door wélken zij de Duitscher verdreveh uit de loopgraven ten oosten van hoogte 304, waar zij zich- gisteren geenesteld hadden, ter wijl zij ook nog 50 krijgsgevangenen maakten. Aan den reechteroever in de streek ten zuiden van het Hodraumontbosch, wierpen de Franschen in een reeks nachtelijke gevechten de Duitschers uit het grootste gedeelte van de stukken loopgraaf in de eerste linie, waar zij gisteren waren binnengedron gen. Dertig gevangenen, waaronder twee officieren, bleven in handen der Franschen. We zien hier dus berichten die met elkaar in fla granten strijd zijn. TELEGRAFISCH WEERBERICHT medegedeeld door het Kon. Met. Instituut te De Bilt orf 9 (Mei 1918. Hoogste barometerstand nabij 765 Zuid Duitschland laagste 751.1 bkudesnaes. Verwachting meest matige Z. tot W. wind. zwaar bewolkt met tijdelijke opklaringen, waarschijnlijk regen buien, iets zachter. Duitschland en Amerika President Wilson en staatssecretaris Lansing heb ben tot Zondagavond laat over de Duitsche nota geconfereerd. In officieele kringen is men sterk de meening toegedaan, dat de regeering der Vereenig- de Staten aan de Duitsche regeering zal mededee- len, dat de betrekkingen gehandhaafd kunnen blij ven, zoolang de nieuwe instructies aan de duikboot commandanten van kracht blijven. De Vereenigde Staten zullen echter niet toestaan, dat hun betrek kingen met Engeland in het geschil gemengd wor den. Van gezaghebbende zijde wordt verklaard, dat als nogmaals een schip, aan boord waarvan zich Amerikanen bevinden, tot zinken wordt gebracht, de diplomatieke betrekkingen zonder eenige ver dere mededeeling verbroken zullen worden. Vrede Uit LONDEN, 7 Mei. De bladen hebben een lang bericht uit Washing ton ontvangen, omtrent een verklaring van den Amerikaanschen Ambassadeur te Berlijn. Deze heeft zooals het telegram meldt, het ministerie van Bui- tenlandsche Zaken medegedeeld, dat er in Duitsch land vele stemmen voor den vrede opgaan. De keizer zou wenschen, dat de Vereenigde Staten het initiatief nemen om onderhandelingen met de ge allieerden aan te knoopen. De Paus en de spanning fusschen Duitschland en Amerika. Uit Washington, 6 Mei. De Apostolische gezant heeft Wilson een mededeeling van den Paus over handigd. De inhoud is niet bekend gemaakt, maar naar verluidt is de mededeeling een gevolg van de vrees van den Paus voor een breuk tusschen Duischland en de Vereenigde Staten. nn den Sden Md JL door den beer directeur dFrecte belastingen te Amsterdam is executoir ver. klaard en op heden aan den heer ontvanger rfe, betastingen binnen deze gemeente ter in. OUUBU 'w.'""- Schagen, 5 Mei 1910. öcuu.»bu, Burgemeester voornoemd J. P. W. VAN P.OORN. VOLKSZWEMSCHOOL. Maandagavond vergaderde de afd. Witte Kruis on der leiding van den heer C. Visser Az., om eens van gedachten te wisselen over de stichting van een volkszwemschool. Zooals men weet is de bestaande inrichting aan de Wiel alleen toegankelijk voor jon gons beneden 15 jaar. Er werd een plan ter tafei ge. bracht dat op f 800 ongeveer werd begroot. De lengte'is 15 M de breedte 8.40 M., terwijl de bassins van 70 tot 1.50 M. diep zijn. Alles zal doo* een rasterwerk worden omgeven. 6 Kleedkwnertjes zul len worden gebouwd. De lichting zal zijn plaati vinden naast de kinderbadinrichting aan de Wiel. Algeemeen werd het plan goedgekeurd en de groo te behoefte aan zulk een inrichting beaamd. Hoe aan het geld te komen? Gepoogd zal worden een deel te plaatsen op rentelooss aandeden v»a f i.en verder zal een subsidie aan de gemeen te worden gevraagd. De ijsvoorziening zal voortaan zoo worden gere geld, dat de heer J. Roggeveen op de Loet het ijs zal verstrekken, ook des nachts. Het zal een proef jaar zijn met een vergoeding van f 40 voor het te verstrekken ijs. Er werd besloten ten dienste van de kinderbad inrichting verschillende reddingsmiddelen aan te koopen. ONZE VAKTEEKEN8CHOOL. De Vakteekenschool met driejarigen cursus al hier, hield Zondag eene Tentoonstelling van de tee- keningën, die in den af geloopen cursus geteekend zijn. Het was een mooie collectie op het gebied van machineconstructie, smeedwerk, timmerontwer pen, en détails, metselwerk, schilderversieringen, en handteekenen en zooals de voorzitter van het bestuur, de heer*W. Roggeveen, bij de uitreiking der diploma's getuigde, een sprekend bewijs van den ijver der leerlingen en der bekwaamheid van de leeraren. Zeker is het dat de groote verscheidenheid der teekeningen, aan deskundigen menig gunstig woord ontlokte en op het leekenpubliek een aangenomen indruk maakte/ D e heer Roggeveen wees er de leerlingen op, welk eene eervoile taak hen ln de maatschappij wachtte en hoe zij door theoretische en practi- sche bekwaamheid in hunne jeugd te verwerven,, zich later eene schoone positie konden veroveren. Ook hier gold het gezegde: „Elke soldaat draagt de maarschalkstaf in zijnen ransel". Zij, die de wonder werken op het gebied van bouwkunde hadden ge wrocht, de maarschalken van het ambacht, waren toch ook eenvoudige handwerksoldaten geweest. De aanwezigheid van den burgemeester en den wethouder, den heer Buis, gaf spreker aanleiding hen voor hunne belangstelling dank te zeggen. Rijk, provincie en gemeente werden dank gebracht voor hunne onmisbare financieele medewerking. De directeur en leeraren ontvingen mede een woord van hulde en waardeering. Een diploma werd toegekend aan: K. Bakker te Barsingerhorn, K. Nap te Oudkarspel, E. Rietvink te Wieringerwaard, H. Kort te Heerhugowaard, K. Ple vier te Schagen, J. Tin te Haringhuizen. Een leerling die willekeurig de lessen in de Neder landsche taal en grootendeels in rekeneh had ver zuimd, moest zijne onverschilligheid met de inhou ding van het diploma boeten. Het bestuur beschouwt Ned .taal en rekenen als een noodzakelijk onder deel van den cursus en heeft vast besloten geen diploma uit te reiken aan hen, die deze lessen niet op prijs stellen. ALKMAAR, 8 Mei. Aangevoerd 5 koeien en ossen f 200 4 400, 19 vette kalveren f 70 4130, per K.G. fl 4 1.40, 94 nuchtere kalveren f 8 420, 10 magere i schapen f 36 4 45, 329 vette varkens f 27 k 38. AMSTERDAM, 8 Mei. Veemarkt. Aangevoerd 476 vette koeien 115 k 120 ct.. 2e en 3e kwaliteit 105 4 102 ct. 120 melk- en kalfkoeien f 300 4425, 247 nuchtere kalveren f 12 4 18, 26 schapen f 25 4 50, 1228 lammeren f 14 4 17, 247 vette varkens, geen handel. PURMEREND, 9 Mei. 77 Stapels kleine kaas f 62.50 4 63, 1024 K.G. boter f 1,55 4 1.65, 1312 Runderen, waaronder 150 vette en 2 5stieren. Vette, matig, f 0.90 41.20, per K.G., Gelde, matig, f 210 4360, Melkkoeien, matig, f 260 4 480, 25 Paarden f 125 4 450. 29 Vette kalveren f 1.10 4 1.30 per K.G. 690 Nuchtere kalveren f 10 4 30, matig. 292 Vette varkens 8$ 498 cent per K.G., vlug. 134 Magere varkensf 30 4 58, vlug. 274 Biggen f 16 4 29, vlug. 2370 Schapen en lammeren. Vette matig, f 36 4 52. Lammeren, matig, f 12 4 22. Kip eieren 6 a 6,50 per 100. Eendeieren f 6.30 per 100 VAN EWIJCKSLUIS, 6 Mei. Aangevoerd aan den vischafslag 246 pond bot 12 4 16 ct. per pond, 236 pond schol 7 4 9 ct. per pond GEMEENTE PETTEN. Ingeschreven in de maand April 1916 Geboren: Cornelis, z. v. Gerrit Bellis en Maartje Vriendjes. Overleden: Aangespoeld, onbekend lijk van hét mannelijk geslacht; Antje Jongebloed, 78 J., wed. v. Dirk Kuiper. GEMEENTE WINKEL. Ingeschreven in de maand April 1916. Geboren: Cornelis Jan, z. v. Cornelis Beers en Gee£j.® Baider; Pleter Dirk, z. v. Teunis Grootes en Trijntje Koorn. Aukje, d. v. Hart van derr Meer en Antje Bilstra; Jantje, d. v. Cornelis Burger en Maartje Amels; Klaas Hendrik, z. v. Dirk van Ham en fregtje Appel; Greta Anna. d. v. Arie Riesling en Antje Glim; Ewoudi, d. v. Jan Wit en Klazina Broers; Outjer, z. v. Louwrens Galis en Geertje Bak ker; Johannes Christiaan Cornelis, z. v. Jan Paars en Johanna Maria Louisa Cossaar. jan, Visser, 29 J. en Grietje Wit, 27 J.; ^1| mToürer®rik,,La^geSberg' 20> en Jacoba Leljin 20 j., Jan Cornelis de Zwarte, 28 j„ en Maria rini 23 j.; Hendrik Schoorl, 27 J., en Guurtje Boekei, 23 j' Overleden: Neeltje Smit, 72 j., wed. v. Willem Burger, te Oostwoud; Immetje Bakker 9 w dT Arie Bakker en Maartje Leijeh, te Barsingerhorn KENNISGEVING. d.t „ohl.r .No. 8 Na mijne vorige mededeeling zijn nog de volgen de cijfers bekend geworden. - In den Oostpolder zijn den lsten Mei op verschil lende plaatsen monsters genomen van liet grond water om een denkbeeld te krijgen van het zout gehalte dat de landerijen na het uitzakken zullen bezitten. Het zoutgehalte van het water bedroeg per Liter: C. Waiboer, Zeeland, 105 c.M. diep, 7.8 Gr. P. Kaan, Welgelegen, 78 c.M. diep, 16.6 Gr. P. Kaan, Veerweg, 40 c.M. diep, 16,0 Gr. J. C. Geerligs, Middelweg, 40 c.M. diep, 17,8 Gr. C. Waiboer, Achterweg, 28 c.M. diep, 18.4 Gr. Daar, zooals de vorige maal bleek, bij een zoutge halte van 16 4 18 Gram per Liter een middelzware grond in uitgezakten toestand ongeveer 0.4 4 05 pet. zout zal vasthouden, is er aanleiding om aan te nemen dat vele landerijen in den Oostpolder te veel 5.i>ui zullen bevatten om er dezen zomer met vjel kans op succes iets te kunnen verbruivn-n. Op de boerderij Zeeland was het bodemwater slechts half zoo zout, wat echter niet wegneemt, dat ook hier waarschijnlijk niet minder dan 0.2 pet zout in den uitgezakten grond zal blijken te zijn. In den Westpolder was op bouwland van den heer D. Schenk, Grasweg, waar in December wikken zijn ondergeploegd, het zoutgehalte van den onderge- plocgden grond in pet: 16 Maart 0.221 7 April 0.085 0.216 0.167 0.032 21 April 0.002 0.145 0.131 0.094 Het watergehalte van den grond is op 7 April niet onderzocht; thans bedroeg het in alle lagen 20 4 22 pet. of 16.4 c.M.water ln een grondlaag van 80 c.M. dikte. De grond houdt dus niet veel water vast, m.a.w. vrij licht Het grondwater bevatte ".1 7, 6 en 4.7 Gram, gemiddeld5.7 Gram zout per k dus veel minder dan op het grasland in de ne™' heid, waar het op 16 Maart 15 Gram per Liter bf vatte. Het gemiddeld zoutgehalte van den grond van 0.134 pet op 7 April gedaald tot 0.119 pet tl April, dus met een negende verminderd- regenval heeft 4 c.M. bedragen of 1 van de boe veelheid grondwater. Het regenwater heeft zicb tot op vrij groote diepte met het grondwater vennengdi want het zoutgehalte van den grond is tot op c.M. diepte met een vierde verminderd. In da l1*® va/1.. *a Tiet daarentegen vermeerderd, wa4f* schijnlijk door het toezakken van water uit de la®* daarboven. Bij J. Komen, Berkhout, aan de Molen vaart, w®" °P APril d« zooutgehalten op een stuk land 0.107, 0.251, 0.242 en 0.202 pet, du» vrij boog- Dit waa evenwel te wijten aan het hooge waterfU halte van alle lagen, want dit bedroeg 54, *7, 82 en 34 pet. of 29.5 c.M., terwijl het zoutgehalte va W®,te» Jilet meer dan 2, 5,4, 8 en 6 Gram, 8* middeld 6.3 Gram per Liter bedroeg. Bij de m°", steerneming op Mei was bijna een vierde deel van dit water weggezakt en het zoutgehalte daar door zonder twijfel belangrijk gedaald. De cU'er® zijn nog niet bekend. In beide gvallen was het zoutgehalte v*n ,tfl grondwater vrij laag, zoodat er in het zoutg^hal van het bodemwater in de verschillende landerij nog vrij wat verschil blilkt te bestaan, ook Den zij even lang onder water gestaan en al gen de stukken land dicht bij elkander. De Rljksslandbouwleeraar voor Noord-Holland» Schagen, 8 Mei 1916. lOBtt*

Schager Courant | 1916 | | pagina 2