POFPENPRUIKEN ei 9LECHTEK. J. STUURMAN, UitgeversTRAPMAN" Co. DONDERDAG 11 MEI 1016. 59ste Jaargang, No. 5795 Arrondissements Rechtbank te Alkmaar. Prachl-Collecfie Laagzijde B. 50, KAPPER, Schagen. Binnenlandsch Nieuws. RAAD VAN CALLANTSUOü. SCHAGER i Alpien Nieiis- COURANT. limit- Laiiliwllai, Dit blad verschijnt viermaal per week: Dinsdag, Woensdag, Donderdag en Zaterdag. Bij inzending tot 's morgens 9 ure wor den ADVERTENTIEN in het eerst uitkomend nummer geplaatst. I SCHAGEN, LAAN D 5. - Inf. Teleph. No. 20. Prijs per 3 maanden f 0.90 per post f 1.05. Losse nummers 6 t ADVERTENTIEN van 1 tot 5 regels f0.85, iedere regel meer 6 ct (Bewijsno. inbegrepen). Groote lett. worden naar plaatsr. berek Zitting van Dinsdag 9 Mei 1916. Een woesteling De eerste zaak heden was die van beklaagde Pie- ter Hendrik Janse, een 21-jarige bakkersknecht uit Anna Paulowna, die een spoorwegconducteur met eeen mes in denbuik gestoken had Pieter was den 6den Februari j.L te Anna Paulowna in den trein gestapt en arriveerde op tijd te Schagen, waar hij 's avonds een drukbezocht en geanimeerd ba lging meemaken in café Het Vosje, nabij de markt. Het ging daar lustig toe maar niet geheel vredig. Piet kreeg 'twist met een anderen bezoeker, raakte met hem buiten de deur en daar werd de kadetjesprodu cent met een pak slaag bedreigd. Nu had Piet een week of wat te voren een ferm zakmes gekocht, dat hjj in zijn werk weliswaar noodig had, voor het doorsnijden van tpuw', enz., maar waarmede hij toch ook nog een andere bedoeling had, zooals hij aan een militair had verteld. Hij wilde namelijk met be hulp van dit mes zich in staat van verdediging kun nen stellen, indien hij eens werd aangevallen, eene mogelijkheid, die volstrekt niet uitgesloten was, bij de vele malen, die Piet reeds ruzie heeft gehad. Het „kziip"-mes had hij hij zich en hij had het reeds ge opend, doch hij had geen gelegenheid, zijn vijand een por toe te dienen .Men raakte het café weer in, maar Plet was wrevelig en ruziezoekend en werd wel dra door de politie het herbergje uitgesjeesd. Hij moest mee naar het „bero" doch de agenten hadden hem buiteen niet meer vastgegrepen scheen het, althans Piet zag kans te ontvluchten en wist met den trein naar Anna Paulowna weg te komen. De arbeider-remmer L. Wagenaar vanDen Helder deed dien avond en enkele malen meer, dienst als waar nemend conducteur en maakte Piet nabij den Pol der. opmerkzaam dat hij het station voor uitstappen was genaderd. Piet lag dronken te slapen op de zitbank met nog wrok in het hart tegen zijn vijand op het Schager bal en was razend, dat hij gewekt werd. In zijn toorn trok hij zijn mes en stak Wage naar daarmede in den buik. De getroffene schreeuw de luide en werd dra in het station voorloopig ver bonden en vervolgens naar het ziekenhuis te Hel der vervoerd, met denzefden trein. Eerst 20 Maart konhij weer beginnen den dienst waar te nemen en nog heeft hij last van den messteek. Piet is na het plegen van den misdaad naar huis en naar bed gegaan. Thans wist hij zich weinig meer te herinneren van wat hij in zijn dronkenschap had gedaan. Aangifte volgde natuurlijk en heden stond beklaagde terecht Volgde het verhoor van den ge troffene en eenige medische autoriteiten om de rechtbank in te lichten zoowel over de toegebrachte verwondibg als over het verloop van den toestand van den patiënt, alsmede om toelichting te geven in hoeverre beklaagde toerekenbaar mag worden ge acht. Hij schijnt nog betrekkelijk normaal te mo gen worden geacht. De O. v. J. vond het hier een grensgeval van toe rekeningsvatbaarheid. Bewezen is het feit enhet is wel van ernstigen aard. Gelukkig zegt spreker, heb ben de phychiaters niet in dien geest gesproken, dat ik in de noodzakelijheid zou zijn mij er bij neer te léggen dat beklaagde bijv. in een krankzinnigen gesticht terecht komt De besculdigde is naar Z. E.G.'s meening genoeg toerekenbaar om het Wetboek van Strafrecht op hem toe te passen en spreker zou hem het beste te Scheveningen in de bijzondere strafgevangenis op zijn plaats achten. Voorloopig vindt de O. v. J. echter het beste om bekl. in de gewone gevangenis te stoppen, om hem, bij aldien er plaats is te Scheveningen,aldaar overgeplaatst te krijgen in de bijzondere strafgevangenis. Waartoe Z.E£. dan alle medewerking toezegt Eisch thans 2 jaar gevangenisstraf. Verdediger Mr. J. Verdam, die in zijn pleidooi con cludeert tot plaatsing van zijn cliënt in een krankzin nigengesticht. brek, dan is dat verkeerd. Zeker. Maar dan is ten minste nog een reden aanwezig. Hier niet eens. Beklaagde zwom in tranen en woekerde erg met zijn beweeglijken hals. maar het maakte op de recht bank geen indruk volgens den Praeses, die het kro kodillentranen noemde van iemand die zooveel had uitgehaald. Beklaagde snikte echter, en scheen ontzaglijk berouw te hebben 1 Na verhoor van de bestolene zakenmenschen kwam de heer Officier aan 't woord, die dit een gansch andere zaak achtte dan de vorige. Dit jonge mensch zal nog niet een bepaald slech te aard nebben, doth heeft zijn spaarbankboekje nog niet willen aanspreken en toch zijn neiging willende volgen tot het bijeen slepen van voorwer pen voor de toekomstige behuizing, heeft hij het alles bedreven, 't Zyn slechte daden, maar beklaag- de's jeugd kan in aanmerking worden genomen. Reeds eenmaal eerder stond hij wegens diefstal terecht en liep toen een tientje boete op. Dat het aanhoudend gesnik van Klaasje allemaal krokodillen tranen zouden zijn, neen, daarover denkt spreker anders. Men kan daarbij denken aan de mogelijk heid van spoedig werkende traanklieren, enz. en een zóó groote aanstellerij ziet spr. niet in den terechtstaanden zondaar. van 't kwaad geboet. De O. v. J. eischte tenslotte 3 maanden gev. en met eventueelen aftrek van preventief zal spr. zich best kunnen vereenigen. Mr. A. M. de Lange, de verdediger van Stadegaard drong aan op een milde straf, desnoods met voor waardelijke veroordeeling. Spoorwegongeluk. 3. De derde en laatste zaak betrof een spoorweg ongeluk dat in Februari j.1. te Hoorn plaats vond. Beschuldigd van het door schuld veroorzaken van gevaar voor het verkeer met stoomvermogen stond terecht de 44-jarige machinist Alexis 'Pieter Hart- stroom. Hij was den llden Februari bezig met het rangeeren van een trein, terwijl de sneltrein 156 uit de richting Enkhqizen op komst was en om 3.35 's namiddags moest binnenkomen. Hij kreeg van •ai anaeren Deamote oenooriijk op onveilig was gezet. Op dat onveilig staan van dien seinpaal heeft be klaagde niet gelet, wat hij thans en reeds eerder volmondig erkende. Maar dat hij de signalen of seinen zou hebben ontvangen, dat bleef Beklaagde heftig bestrijden, al beweerden eenige als den rangeerder van der Meer de noodige zingen en seinen, terwijl de seinpaal Pd anderen beambte behoorlijk op onveilig wa aanwij- oor een Die had wat op si|n kerfstok. Volgt Nlcolaas Stadegaard, een nogal lummelig uit ziend 19-Jarfg jongmensch, dat in spijt van zijn hou terig voorkomen, heel wat misdreven heeft en wien uit een reeks van feiten een drietal waren ten laste gelegd, die behoorlijk konden meetellen. Ons Klaasje gedetineerd, is geboren te Bergen en, van goede fa milie, Laatstelijk was hij als gruttersknecht woon- Hij hl.É|M spaarbankH^P^I UfÊ uitstaan, nog niet aanspreken en toch gaarne netjes achtig te Alkmaar. Hij hield, er reeds een meisje op na, wilde zijn spaarbankboekje, waarop hij f 200 had voor den dag komen enbegon toen met on eerlijkheden. Eerstens heeft hij in het vorige jaar Zaterdag den 13en een booromslag weggekaapt uit de uitstalling van Burger's weibeklanten winkel in de Magdalenenstraat te Alkmaar. Burgers had het zelf reuzedruk binnen, maar zijn vrouw zag er nog een glimp van dat iemand met een boor aan dep haal ging en vroeg haar man, of die zoo'n ding verkocht had. Neen.... Toen beiden nog kijken, maar de onbekende was reeds verdwenen. Het ge- stolene moest, volgens beklaagde's opgave, dienen- om gaten in een houtblok te boren. Het jonge mensch had trouwplannen inhet hoofd en hield zich reeds met verschillende voorbereidingen bezig. Dan beeft hij in den hooitijd vanhet vorige jaar uit café Konijn' een tijm met 20 kop boter gestolen, waar mede hij ter markt ging en ze daar verkocht voor 62 cent per pond. De ledige tijm is later weer in het bezit van den eigenaar, den landbouwer C. Groot te Oterleek gekomen. Maar van zijn lekkere boter had deze toch het nakijken. Voorts heeft hij op den Dinsdag van Pinksteren vorig jaar zelf een briefje geschreven waarin de kleermaker Van den Steen uit Bergen aan de firma Bervoets te Alkmaar verzocht brenger dezes een nieuw pak te verschaffen. Vriend Klaas trok weldra in een net pak kleeren den win kel uit en heeft maanden lang hef costuum voor Zon dags gedragen. De andere niet ten laste gelegde feiten gingen ook over oneerlijkheden met andere costuums. Voorts heeft hij van Os. op de Laat opgelicht,, een rijwiel bij Hilderink op het Luttik Oudorp op crediet ge kocht en niet betaald want er stond nog f 40 op te voldoen enz. De President vond het wel erg, dat iemand met zooveel geld op de spaarbank de drie ten laste ge legde feiten pleegde niet alleen, maar zich boven dien nog schuldig maakte aan 7 andere feiten van diefstal en oplichting. Steejt iemand uit nijpend ge gehoorde spoorweg-employe's ook eensluidend, dat nem wel signalen waren verstrekt, die zij wèl ge hoord hadden. Hartstroom nam den verkeerde richting met zijn locomotief bij het rangeeren de „snel" kwam om den hoek aandreunen,alarm signalen en arm bewegingen van nabijziinde spoorambtènaren, die merkten dat 't niet goed ging, mochten niet baten en.1... botsing volgde. Materiëele schade ontstond niet alleen doch een Eaar conducteurs liepen verwonding en kneuzing op ovendien. Een .postwagen en een goederenwagen werden vrij ernstig beschadigd, de locomotieven ontspoorden, enz. De O. v. J. nam, na getuigenverhoor het woord verkrijgende als vaststaande aan, dat de seinpaal onveilig stond en de noodige signalen aan bekl. zijn gegeven; al bestrijdt bekl. dit laatste. Toch maakte bekl. op spr. geen onsympathieken indruk. Hartstroom erkende- rondweg, op den seinpaal niet te hebben gelet. De seinen, die gegeven zijn, hij zal ze niet gehoord hebben, er niet voldoende op hebben gelet en te goeder trouw zijn in zijne mee- mng dat^ze niet gegeven zijn. Bekl. is reeds gestraft van loon was, gebleven overigens wel een buitengewoon toeval dat het ongeval geen ernstiger gevolgen heeft gehad. Eisch14 dagen hechtenis. Uitspraken over 8 dagen. De Raad dezer gemeente vergaderde Woensdag morgen 11 uur. De heer Rampen was'afwezig. Na opening volgde goedkeuring der notulen van 22 Maart en 4 April. Van Ged. Staten is de goedkeuring Ingekomen op het kohier Hoofdelijken omslag. Bericht was ingekomen van den heer C. Boon, dat deze zijne benoeming als onderwijzer 'aanneemt Hierna dienden B. en W. in het verslag van den toestand der Gemeente over 1915. Dit zal 14 dagen ter visie liggen Van de afdeeling Zijpe en .Callantsoog van het Witte Kruis was het verzoek ingekomen een jaarlijk sche subsidie te mogen ontvangen.' Dit gaat ter nadere behandeling in handen van B. en W.t Vervolgens werden vastgesteld het kohier school geld over het 1ste kwartaal 1916 op een bedrag van f84.71 en het kohier hondenbelasting over 1916 oop een bedrag van f 124. Op gedaan verzoek kreeg de heer M. Flens met ingang van 1 Mei eervol ontslag als directeur van de algemeene begraafplaats. In diens plaats werd be noemd de heer J. Hoogerwerf. Rondvraag: De heer Vos merkt op, dat het vorig jaar een bedrag van f 100 werd toegezegd voor werk verschaffing. Spreker vraagt of hier nu wat voor ge daan wordt. De voorzitter antwoordt, dat B. en W. het vorig jaar gedaan hebben wat noodig was. in hoofdzaak bij het gemeentehuis. Het stuiven, waar de heer Vos op wees, is moeilijk te voorkomen. De heer Vos zei, dat o.a. bij de school toch wel eens wat gedaan moest worden. De heer Govers: Daar zal het ook wel het noodigst wezen. Verder wees de heer Vos er op, dat de rijtuigen steeds over de buurt rijden, hoewel dit toch verbo den is. Het zou wel eens goed zijn, als er eens wérd bekeurd. Spreker was er tevens niet op tegen als eens een paar arme menschen werden aan het werk gesteld om den boel eens wat op te knappen. Het gemeentebestuur heeft gaarne dat de burgers knappe hekjes zettén, doph zelf laten ze de boel ver waarloozen. De heer Den Das merkt op ,dat ook door de mili tairen de buurt zeer verslecht De heer Vos zegt, dat het misschien goed was, dat eens aan den commandant werd gevraagd de boel door de militairen te laten opknappen. De voorzitter zegt toe, te zien wat er gebeuren moet, beter toezicht te zullen houden op de rij tuigen en met den commandant te zullen spreken De heer Thomasz vraagt of de erfpachten nu zijn geregeld. De voorzitter zegt, dat inlichtingen zijn ingewon nen, doch het laten komen van «een landmeter veel geld zal kosten. De heer Thomasz zou toch gaarne willen wetèn wat de kosten zijn. Veel hulzen staan op gemeente grond, zonder dat er ooit iets voor betaald wordt Wanneer de voordeelen tegen de nadeelen opwe gen, zou spreker deze zaak toch wel eens beter ge regeld willen zien. De voorzitter: Wij hebben getracht op een andere manier deze zaak te regelen. Wil echter de Raad dat naar de kosten geïnformeerd wordt, ons ook goed Besloten wordt een onderzoek in te stellen naai de kosten van opmeten. Tevens werd besloten de acten voortaan alle op zegel te stellen. Tot heden was dit geen gewoonte De heer De Heer vroeg of Dr. Nolst Trenité zijn benoeming als schoolarts heeft aangenomen. Voorzitter antwoordde, dat nog geen bericht is in gekomen. Verder vroeg de heer De Heer of reeds een genees heer is benoemd belast met de armenpractljk. daar dit de vorige vergadering in handen van B. en W. gesteld is. Voorzatter antwoordt, dat hiervoor ook Dr. Nolst Trenité is benoemd, doch dat officieel nog geen be richt is ingekomen dat hij het aanneemt De heer De Heer informeerde verder naar een te lefoon. De voorzitter antwoordde hierop, eerst geprobeerd te hebben de Rijkskeet aan te sluiten. Dit bleek ech teer te bezwaarlijk. Toenis ^voorzitter naar den in specteur van het loodswezen geweest, doch hem niet thuis treffend, kreeg hij van een klerk te hooren, dat de lijh van Duit tot Baken in handen der militairen is. Daarop toog voorzitter naar den commandant van de militaire kustwacht, dio meedeelde, dat deze lijn zeer w-inig door de militairen gebruikt wordt en raadde aan nog eens naar den inspecteur te gaan om te trachten, deze kustlijn aangesloten te krij gen bij het Rijksnet De heer De Heer is met dit antwoord volkomen tevreden. De heer Den Das kwam terug op de vorige ver gadering, waar deze toen sprak over het vasthouden van honden, doch toen schertsend door den voorzit ter werd gewezen op zijn eigen schapen. Het stond voor spreker nog steeds niet vdst, dat het 'zijn schapen waren en a,l was dat zoo, heeft hij ze toch niet moedwillig laten loopen. Nog steeds loopen veel honden los en daar er niet een gemuilkorfd is, is dit voor spreker bewijs, dat er niet het minst op wordt toegezien. De voorzitter zei schertsend te hebben geantwoord, omdat hij hoorde dat het den heer Den Das zijn schapen waren; doch het is haast niet mogelijk toe zicht op de honden te houden- Voorzitter za) er ech ter zboveel mogelijk op letteh. Hierna gaat de Raad in comité voor enkele recla mes hoofdelijken omslag, en schoolgeld. WIERINGEN. Op de gisteren gehouden eerste lammerenmarkt was als altijd weinig aanvoer. Men wacht eerst op de groote Texelsche en Leidsche markt, vooraleer men hier gaat markten,'bieden en-loven. Dit was voor vele kooplieden dus eene teleurstelling en alzoo werden weinig zaken gedaan. De aanvoer bestond uit 16 lammeren en 1 kalfvaars. De lammeren gol den van f 16 tot en met f 19.50 per stuk. en de koe ging van de hand voor* f 290. WIERINGEN. Op het oude marktplein hield onze afdeeling der Holl. Mij. van Landbouw, gesubsidieerd door de Prov Comm. ter bevordering der Veefokkerij in Noordhol land, haar jaarlijksche premie-stierenkeuring. De keuringscommissie bestond uit de heeren K. A. Kaan te Wieringerwaard; K. Blaauboer te Schagen en C. Kooij te. HarenkarspeL Aangevoerd waren twee 2-ja- rige en twee 1-jarige stieren. Bekroond werden: le prijs f 40 de 2-jarige stier van den heer M. S. Bak ker; 2e prijs f 35 de 2-jarige stier van den heer P. J. Koorp; 3e prijs f 25 de 1-jarige stier van den heer P. J. Koorn; Den 1-jarigen stier van den heer Jb. N. Keijzer werd geen prijs toegekend, doch goedgekeurd voor de dekking voor koeien der fokvereeniging. DUITSCHLAND ERKENT DE TORPEDEERING VAN DE „SUSSEX". Uit BERLIJN, 10 Mei. Naar wij van bevoegde zijde vernemen, zijn nadere feiten ten aanzien van de Sus- sex-quaestie bekend geworden. Blijkens het resultaat van het thans beëindigde onderzoek kan de uit de toenmaals ter beschikking staande feitenmateriaal verkregen meening, dat de beschadiging van de Sus- sex te wijten zou zijn aan een andere oorzaak dan een aanval van een Duitsche duikboot niet worden volgehouden. Het kan niet meer worden betwijfeld, dat het doo reen Duitsche duikboot op 24 Maart j.1. getorpè- teerde vermoedelijke oorlógsschipinderdaad iden tiek is met de stoomboot Sussex. De Duitsche regee ring gaf hiervan de regeering der vereenigde Staten kennis en deelde haar mede, dat zij in den geest van de nota van 4 Mei hieruit de consequentie zou trekken. DRECHTERLANDSCHE DIJK. Door het bestuur van Drechterland zijn 25 per sonen benoemd, die bij vijftallen zullen ressorteeren tot een der vijf magazijnen die gelegen zijn in da gemeenten Andijk, Wervershoof en aan den Ooster- dijk te Bakhuizen. Deze personen meldden zich vrijwillig daartoe aan en" zullen zich belasten met de 'oproeping hunner medeburgers, die door woon plaats en werkkracht daartoe in aanmerking ko men. De bedoeling is tevens een organisatie van oefe ningen op gezette tijden in alles wat tot de bescher ming en herstelling van dijken behoort OPPOSITIE TEGEN DEN ZOMERTIJD. In tal van gemeenten, vooral waar de landbou wende bevolking overwegend is, kant men zich te gen den zomertijd. In Golijnsplaat bijv. volgt de een de nieuwe tijdregeling, terwijl anderen aan de oude vasthouden. Door de landbouwers is in den beginne de nieuwe regeling ingevoerd, doch velen zijn daarvan teruggekomen, daar de re geling voor hun bedrijf belangrijke bezwaren mee bracht Ook sommige ambachtslieden houden zich nog aan den ouden tijd. Doordat de boeren de nieu we regeling niet invoeren, verklaren zij, dat dit voor hen ook onmogelijk is. WET OP HET VADEfcSCHAP. Men schrijft uit Barneveld: Sedert de in werking treding der wet op het va derschap, is deze wet hier waarschijnlijk voor het eerst tot in de hoogste instantie toegepast Bij een landbouwer, die buiten zijn echt geboren kind wei gerde te onderhouden, zijn namelijk de rierende goe deren door den deurwaarder ten verkoop aange boden. Reeds het eerste koopje, een paard met .veu- len> bracht f 1200 op, zoodat hiermede de schuld plus de onkosten ruim gedelgd kon worden. Honderden belangstellenden woonden deze ver- kooping bij. ANNA PAULOWNA. In het nummer van Dinsdag JJ. stond onder de candidaten voor de. Gemeenteraad o. a. de heer D. Lubbert aangegeven als behoorende tot de anti-rev. partij. De heer Lubbert behoort echter volgens zijn geloofsovertuiging tot 'de chr. hist.. doch verzocht zich beslist niet aan eenige politieke partij te ver binden. ANNA PAULOWNA. Door de afd. S.D.A.P. alhier is besloten, de can- dldatuur van den heer P. J. Crum, welke door een groep geestverwante kiezers werd gesteld, met alle kracht te steunen. ANNA PAULOWNA. In den Westpolder is een geval van roodvonk ge constateerd. AïfoïA PAULOWNA. Heden, Woensdagmiddag half vijf, Is de Dieselmo tor weer met het uitmalen begonnen. Reeds spoe dig was toen weer merkbaar, dat het water zeikte. Was het n.1. voor dat met malen begonnen werd 2.57 M. A.P. om half acht teekende de peilschaal weer 2.62 M. A:P. Aan de aanvankelijke bedoeling om Dinsdag met uitmalen tebeginnen,is dus geen gevolg gegeven. Dit komt, doordien eene nieuwe riem voor den mo tor noodig was de oude was wat smal en trok nogal eens stuk Waar deze riem uit Amsterdam moest komen en niet eerder ter plaatse was, kon niet eerder begonnën worden. Maar nu zal wel spoe dig het water zoo laag zijn, als het doorden Diesel weggehaald kan worden, terwijl daarna deze motor nog wel eenigen tijd als hulpgemaal dienst zal moe ten doen. nu het stoomgemaal te Van Ewijcksluis dopr het springen van den duiker voorloopig niet voor bemaling van den Oostpolder in aanmerking kan komen. Met den ruwen Westenwind was er hedenmiddag in zee een flink tij water, 47 c.M. plus A.P., en zijn wij daarom tegen den avond nog eens naar de door braak geweest om te zien, of nu nog iets van lek kage was temerken. Den laatsten tijijd was er wel eens een weinig water langs den binnenberm van den nieuwen dijk weggeloopen, doch als de zand zuiger af en toe werkt, is moeilijk na te gaan, of dat water van uit zee of van den zuiger afkomstig is. Nu was echter, de zandzuiger sinds Zaterdag niet meer bezig geweest.wijl de rest van den dijk, de binnenlaag en de kruin met klei zal moeten wor den gereed gemaakt. De zandzuiger is dan ook reeds van de doorbraak vertrokken en ligt nu in-de haven. Er is de laatste dagen heel weinig aan de door braak gebeurd, er wqs dan ook om half 7 's avonds geen sterveling meer te zien. Langs den binnenkant loopende. zagen wij nu hier en daar nog eenig wa ter wegvloeien, over het algemeen heel weinig, be halve aan de Oostzijde, vlak bij het einde der door braak en op ongevéer 25 Meter afstand daarvan.. Op, die twee plaatsen kwam nog heel .wat water onder den dijk door. Allea met elkaar kan wel gere kend worden, dat voor het lekwater, indien het zoo geregeld door zou loopen, als het heden ging, een locomobiele voortdurend zou kunnen pompen. Het is wel jammer, dat de dijk daar nog maar niet goed dicht is, te knijpen. En het is bovendien haast onbegrijpelijk, waar dat water vandaan komt. als men ziet, welk een laag zand op deze plaats aan de zeezijde van den dijk is neergespoten, want met gewoon hoog water zal deze zandlaag vrijwel tot aan de waterlijn raken. Maar waar het ook vandaan komt, het is in elk geval nog niet dicht en de vraag dringt zich op, nu er toch al reeds-zooveel zwaarte boven op is aangebracht: Zal het wel dicht worden? Zal het daarenboven niet erger worden? Zeker, er komt nog heel wat gewicht bij, eer de dijk op vastgestelde hoogte en breedte met klei en zand is aangevuld, maar deze geregelde doorstroo ming zou toch ook het lekgat of de lekgaten grooter kunnen worden. Laat ons er echter het beste van hopen. Wij hebben heden in het Sluispoldertje eens den toestand achter de huizén weer in bijzonderhedén opgenomen en zijn dus nu in staat ook hiervan het een én ander mede te deelen. De toestand is er niet zoo troosteloos als in het midden van den Oostpol der, waar het eene huis na het andere geheel aan den grond ligt. of van alle muren ontbloot staat, maar toch, groot is ook hier de aangerichte schade.

Schager Courant | 1916 | | pagina 1