Plaatselijk Nituws. Gemengd Nieuws. Marktberichten. Wij bezichtigden eerst de huizen op den akker leng* het Oude Veer. Vlak tegen den dijk, bij den Dieselmotor staat daar het dubbele woonhuis van den heer J. Keuris Jr., voor den vloed bewoond door J. Woudenberg en de wed. Eriks. Het meest naar den dijk 6taande gedeelte mist alle muren,.terwijl van het binnenwerk bijna niets meer over is. Va'n het' andere gedeelte staan nog slechts twee muren gedeeltelijk terwijl het achterste gedeelte met het einde van het dak bijna op den grond rust. Na tuurlijk is vaft het binnenwerk ook hier bijna geen plank heel gebleven. Even vandaar staat een pas voor enkele jaren nieuw gebouwde huis van den lieer 1'. Machiëlsen Jr. Hiervan is bijna de geheele vestelijkczi muur er uit. De schotten aan die zijde flapperen met de wind heen en weer. Weer even verder staat een huis van drie wonin gen, bahoorende aan den heer L. van Rijswijk te Schagen. Hier woonden de assistent-chef aan de tram, Van Putten, P. van Twuiver Sr. en de con ducteur C. Slikker. Over de geheele lengte is hier van de achtermuur ingestort, terwijl de binnenbe- timmering, vooral bij de twee eerstgenoemde, be langrijk heeft geleden. Daar naast staat weer een dubbel woonhuis be- hoorendfe aan den heer D. Kooij té Nieuwe Sluis, bewoners P. van Twuiver Jr. en W. Mul. Over de geheele lengte is hier de achtermuur er tot halve hoogte uit weggebroken. De bovenste helft hangt nog maar vertoont breede scheuren. Twee aanbouwtjes aan de achterzijde zijn geheel ingevallen. Heel aan het andere einde van den akker staat nog een huis van den heer J. Keuris Sr., bewoond door Jb. Bood en N. Rezel. Deze laatste heeft er al weer zijn intrek in genomen, hoewel de geheele achtermuur van het h.uis, benevens een klein ge deelte van den zijmuur bij Jb. Bood nog in puin ligt. Het huis van de erven Nijdam heeft niet veel ge leden. De scheepshelling daarbij is daarentegen van achteren zwaar beschadigd. De geheele achter- en een stuk zijwand, benevens de zware voetingen waar ,op het rustte, zijn weggeslagen of liggen in puin, zoodat deze werkplaats een groot gapend gat lijkt. Vandaar naar de Van Ewijcksluls langs de nog ongerepte gebouwen der tram gaande, treft men daar e^rst het café van den heer J. Keuris Jr. en de bak kerij van den heer P. Brands, die, wegené hunne hoo gen stand er beiden zeer goed afgekomen zijn. en gedurende den geheelen winter dan ook bewoond zijn geweest. Alleen leed bij eerstgenoemde een steenen voeting der wagenboet een weinig. Dan volgt, schuin achter de bakkerij en in de laag te staande, het huis van den heer H. Kreijger. De achtermuur hiervan is er grootendeels uit, éen der zijmuren staat in een bocht en zal daarom worden weggebroken. Overigens weinig schade. De heer KreiJ ger is reeds weder gearriveerd en woont in een nog geheel gave boet achter het huis. Daar naast, bij den timmerman enwagenmaker A. Kossen, zijn woning en groote houtboet vrij goed blijven staan. De achtermuur der timmerwerkplaats vertoont een bres. Het volgende huis, behoorende aan den heer J. de Graaf eri bewoond door C. Poles, heeft zich eveneens vrij goed gehouden. Van het achterhuis is een stuk houten wand weggeslagen. Daarna volgt de woning van den heer L. de Jong Ook dit is, hoewel van achteren nogal gehavend, er nog vrij goed afgekomen. Ook de groote houten boet er achter heeft zich goed gehouden. Maar daarna wordt het erger. Allereerst volgt nu een dubbel woonhuis van de erven Nijdam. Dit huis mist over de geheele lengte de achtermuur. Van het oostelijk deel, bewoond door den heer P. Bakker, is bovendien het geheele achterhuis ingevallen, ter wijl een halve zij- en een stuk.binnenmuur even eens zijn ingestort. Daarop volgt weer een huis van den heer J. de Graaf, bewoond door J. Cornelissen. Alle wanden van het achterhuis zijn hier weg- of losgeslagen, ter wijl het dak daarvan, slechts op een paar planken rustend, in even groote bocht naar den grond over hangt. Dan volgt weer een dubbel woonhuis van den heer A. Keuris Pz., bewoond door den eigenaar en door C. van der Giesen. Van dit laatste mist het achter huis den geheelen achter- en zijmuur. Wij zagen hier in een steenen haard eene inkerving van eeni ge centimeters breed en 8 c.M. diep, veroorzaakt door een schoorsteenblik, hetwelk met de golven daarin stéeds dieper had ingevreten. In het door den eige naar bewoonde gedeelte is het geheele achterhuis en een binnenmuur ingestort, terwijl ook de binnenbe- timmering veel geleden heeft. Ook een houten boet eer naast is' geheel verdwenen. Het volgende, wederom aan den heer J. de Graaf behoorende huis, hetwelk bewoond werd door den heer Adr. de Smit, ligt geheel in puin, terwijl het geraamte van het dak schuin op de ruina is blij ven staan. Volgt de woning van Abr. de Smit, welke zeer wei nig heeft geleden. Daarna het huis, bewoond door G. Meuleveld, eig. de heer Abr. de Smit, van, Texel, waarvan de muren van het achterhuis weer zijn ingevallen. Het dak daarvan, van de pannen ont daan, rust op de palen. Daar naast een dubbel woonhuis, wederom van den heer J. de Graaf, en bewoond door J. Holties en J. Kuut, Dit huis heeft slechts weinig geleden, evenals dat van den schilder De Boer, daar naast staande. De groote verfboet van deze laatste is ech ter zwaar beschadigd, wijl deze in het midden gebro ken en ingezakt is, zoodat het dak er van hol ligt, Men ziet dus, al is de schade niet zóó groot, als dit in den Oostpolder het geval is, de menschen hier meest arbeiders of visschers. zijn toch ook zeer zwaar getroffen en er zal wel heel wat energie noo- dig zijn, om ook hier de wagen weer in het rechte spoor te brengen. Volksonderwijs Nieuwe Niedorp. Vergadering van de vereeniging VolksondeLwijs, gehouden op Woensdagavond 10 Mei 1916, bij den heer Kooiman^ alhier. s Voorz. de heer J. Keuken. Aanwezig een twintigtal leden. Na opening en lezing en goedkeuring der notu len volgt rekening en verantwoording van den Penningmeester, den heer A. Visser. Ontvangsten f 195.45, uitgaven f 159.27*, voordeelig saldo f 36.17®. Goedgekeurd. In pidats van den heer B. Sieswerda wordt tot lid van het bestuur gekozen de heer D. Brouwer. Als commissie tot nazien rekening Penningmees ter 1916 worden aangewezen de heeren E. Brou wer, T. Goet en J. Stammes. Volgt bespreking schoolfeest. Na eenige bespreking over het reisje Schoorl, Bergen, Egmond en andere reisplannen wordt ten slotte aangenomen het reisje naar de Schoorler duinen, echter met deze wijziging, dat men verder naar Bergen zal gaan, doch dan niet naar Egmond, maar in plaats daarvan naar Bergen aan Zee.Als datum wordt Woensdag 7 Juni a.s. bepaald. Met de oudere kinderen zal worden gegaan naar Amster dam. De heer D. Brouwer, H. d. S., zegt bij de rond vraag een schrijven te hebben ontvangen van de heeren G. Nobel en C. Nobel, met als onderwerp, of er animo hier zou zijn voor een landbouwhuis houdonderwijscursus, te houden alleen voor meis jes boven 16 jaar De Heer J. Stammes, wiens dochter te Alkmaar een 5-jarigen zoodanigen cursus heeft doorloopen, kan zulk een cursus zeer aanbevelen en zou gaarne pogingen zien om wat meisjes er voor bij elkaar te krijgen, Op voorstel van den heer A. Visser wordt goed gevonden, dat het bestuur het aan de ingezetenen zal bekend maken. Dan wijst de heer Brouwer er nog op, dat hij nu een 5-tal leerlingen heeft voor 't 7e leerjaar; zij blijven dus een jaar langer dan de wet eischt De heer Brouwer bespreekt de wenscheliikheid otn aan de schoot hier een 7e leerjaar toe te voegen en veronderstelt dat daarvoor wel voldoende leerlin gen zouden komen. Er zou dan een 4e leerkracht en ook een 4e lokaal noodig zijn. Maar 't zou een belang zijn voor de kinderen en voor geheel het onderwiis. Bij het Gemeentebestuur zou gepoogd kunnen worden of zoo'n 7e leerjaar kan worden ingevoerd. v De heer Stammes vindt we kunnen er niet tegen zijn. Allen vinden goed en het bestuur zal een afge rond voorstel dienaangaande bij het gemeentebestuur in bespreking brengen. De heeren" E. Brouwer. A. Visser en de Voorz. richten achtereenvolgens nog eenige hartelijke en waardeerende woorden tot den scheidenden secre taris, den heer B. Siewerda. Oppositie Iepen den zomerlud. Te Erichem, waar de toren aan de kerkelijke ge- meenté behoort, volgt men nog steeds den winter- tijd. Buren, waartoe dit dorp behoort, heeft den zo mertijd en de, boeren regelen hunne werkzaamhe den naar den ouden tijd. Het „N. v. d. D." vertelt de volgende puzzle Te Overslag, een dorp aan de Zeeuwsch-Vlaam sche grens, dat gedeeltelijk in Nederland, gedeelte- telijk in Belgie ligt, heeft de nieuw uitgevonden zomertijd de verwarring, die daar op het punt van tijdregeling reeas bestond, ten top gevoerd. De kerk staat op Belgisch grondgebied, en de boven- klok wijst den Duitschen zomertijd aan, maar in kerk volgt men nog altijd de oude Belgische tijd regeling (Greenwich-tijd). De Hollandsche militairen, de post en de Nederlandsche douanen regelen zich naar den Nederlandschen zomertijd, maar de Hol landsche school neemt, om het de kinderen gemak kelijk te maken, een tijdregeling aan, een uur verschillend met den Duitschen zomertijd. Wanneer dus d'e kerkklok twee uur aanwijst, staat het hor loge van den pastoor op 12 uur, dat van de Hol landsche onderwijzers op 1 uur, dat van de Hol landsche ambtenaren op 1 u. 20. Uitvoer van vee. De N. R. Ct. meldt Met ingang van heden mag het Friesch Rund vee-Stamboek .uitvoeren fokstieren, jonger dan 18 maanden, ingeschreven in het stamboek, en melk- fevende of drachtige koeien (geen slachtvee), af- omstig uit Friesland, waarbij ae tandwisseling i$ afgeloopen en alle tanden een wrijfvlakte vertoonen zoowel stamboekvee als niet-stamboekvee. De uitvoer dient te geschieden door tusschen- komst van in Friesland gevestigde exporteurs, die ten genoege vah het bestuur van het Friestph Rund vee-stamboek aantoonen, dat hun opdracht is ver strekt tot aankoop van runderen van openbare jichamen of landbouwvereenigingen in het buiten land. (Begrafenis van dr. D. Bos. Onder buitengewoon talrijke blijken van belang stelling is heden op Eik en Duinen bij den Haag ter aarde besteld het stoffelijk oversshot van het Tweede Kamerlid /Ir. Bos. Op het kerkhof waren o.a. aanwezigalle ministers, behalve de heer Ram- bonnet. De voorzitter en tal van leden van de Tweede Kamer en het bureau dier Kamer, en enkele oud- Kamerleden, de burgemeesters van den Haag, Win schoten, Veendam, Dordrecht en Loosduineh; de oud-minister Heemskerk. Voorts deputaties van onderscheidene maatschappijen en vennootschappen waarin dr. Bos zitting had, vertegenwoordigers van vakscholen en vereenigingen op gebied van vak onderwijs, van verschillende naamlooze vennoot schappen en maatschappijen en instellingen. Er waren tal "van bloemstukken, waaronder in de eerste plaats de krans van H. M. de Koningin, den Vrijz.-Dem. Bond,-enz. Aan de groeve werd het woord gevoerd door minister Cort v. d. Linden, door het Tweede Kamer lid mr. Marchant, namens politieke vrienden, door den burgemeester van Winschoten, mr. Schönfeld en door aen heer Doyes namens de Hypotheekbank te Veendam. De zoon dankte voor de betoonde deelneming. De voorraad tarwe en meel. In antwoord op schriftelijke vragen van het Ka merlid mr. Sannes heeft de minister van Landbouw, Nijverheid en Handel medegedeeld, dat de aflading van tarwe in de maand April en de aankomst in de maand Mei door verschillende reeds bekende omstandigheden zoo onzeker waren, dat hij het u-..-.jj:,i.i- -i- noodige niet te wenschelyk vond zoo spoedig mogelijk de i voorzichtigheid te betrachten en daarmede wachten totdat de moeilijkheden bij het aankomen van graan in Nederland (einde Mei) te bestaan. Wat den aanvoer van Amerikaansche bloem be treft. deelt de minister mede, dat pogingen om tegen eenigszins redelijke vracht meer scheepsruimte te verkrijgen, faalden. Toen nu de verscheping van tarwe beneden den aankoop bleef, had het geen zin den bloemvoorraad te versterken en daarvoor scheepsruimte af te staan ten koste van reeds ge kochte tarwe, te meer daar er gegronde redép wa ren te vermoeden, dat behalve de regeeringsvoor- raad niet onaanzienlijke voorraden bloem in het land aanwezig waren. Daar steeds bijtijds voor de bevrachting de noo dige scheepsruimte voor normalen aanvoer is ge zorgd, wordt de achterstand vanzelf ingehaald, be houdens de steeds voor oogen te houden niet te voorziene omstandigheden, zee-evenement en andere. Zoo kwamen bijv. in April ongeveer 82.000 tons tarwe binnen, tegen de oorspronkelijke voor-aflading in Maart bevrachte 64.000 tons. Om den aanvoer nog te bespoedigen, werd door de reederijen, waarmede de Regeering thans vrachtovereenkomsten heeft loo- pen, vervroegde scheepsruimte beschikbaar gesteld, ter wijl tevens door toepassing der Schepenuitvoerwet de hand op eenige prompt beschikbare tonnage werd ge legd. Uit den aard der zaak kan vaste toezegging omtrent de opheffing van het verbod van het bakken van brood van gebuild meel niet worden gedaan. De duur van het voorschrift zal afhangen, of en in hoeverre de ge nomen maatregelen niet wederom door onvoorziene omstandigheden worden te niet gedaan. Die onvoorziene omstandigheden spelen in den pre cairen toestand, waarin ons land nog steeds verkeert, een zoodanige rol, dat een positief antwoord op de vraag, of in de toekomst het bakken van brood uit ge build tarwemeel niet zal behoeven te worden verbo den, daardoor onmogelijk wordt gemaakt. Welke maatregelen de Regeering dan ookneme, ei moet voortdurend mede worden gerekend, dat van tijd tot tijd de voorraad tarwe en bloem zal moeten worden beschermd door het uitluitend bakken van brood"uit ongebuild tarwemeel. Het wil den minister voorkomen dat waar dit brood op zich zelf een uitstekend voedsel is, 'het uitsluitend gebruik daarvan geen offer genoemd kan worden. WINKEL. Door de bakkers in deze gemeente werd het niet meer zoo nauw genomen met het verbod van het bakken van wittebrood, en begonnen dit weer open lijk te verkoopen. totdat.... hjet machtiging van den minister van Landbouw, Nijverheid en Handel, door den burgemeester op alle voorradige bloem be slag gelegd is. RAAD VAN WINKEL. Openbare vergadering van den Gemeenteraad. Tegenwoordig alle leden. De voorzitter opent de vergadering, waarna de no tulen worden gelezen en goedgekeurd. Ingekomen stukken: Een mededeeling van Ged. Staten, houdende goedkeuring van het besluit tot aankoop van een inschrijving Grootboek 3 pet. N. W. S. van de opbrengst van verkochte eigendommen In de vorige vergadering is besloten een leening te sluiten van f «000 voor de verbreding en voorzie- rüng v£n den weg in 1-^winkel^ af t* U>ssen in 10 jaren, aanvangende 1920. Daiuriegen nu hebben Gedep. Staten bezwaren en wenschen de gelegen heid voor te behouden om eerder af te lossen, waar door in het besluit moet komen te staan, „af te los sen in 10 jaar". Goedgevonden, ij - Tenen het besluit tot aangaan van een leening voor bedrijfskapitaal voor de Gasfabriek ad f2000. rente en aflossing te vinden uit de exploitatie, de aflossing zooodra de omstandigheden gunstig zijn, hebben Ged. Staten ook bezwaren, omdat niet de fabriek, doch de gemeente aansprakelijk is, zoodat rente en aflossing moet worden gevonden uit de gewone middelen der gemeente en de aflossing moet plaats hebben in 5 jaren. De voorzitter wijst er op, dat dit beteekent de fa briek bezwaren met f 400 per jaar of de gasprijs met een halven cent per kub. M. en waar de gas prijs nu reeds 12 cent bedraagt, vreest voorzitter voor meerdere verhooging. om te voorkomen dat de verbruikers hun toevlucht niet tot andere middelen zullen nemen, hetgeen al schijnt plaats te hebben, en zag liever dat de bestaande regeling dat de ge meente voorschiet, gehandhaafd. Er wordt een staat aangelegd van allé ontvangsten en uitgaven van de gasfabriek, verwarring kan dus niet ontstaan en de door de fabriek verschuldigde rente is gemak kelijk te berekenen. Waren de omstandigheden nor maal gebleven, dan was dit alles niet noodig ge weest, doch hieraan is nu niets te doen. Om echter de gasprijs binnen ieders bereik te houden, is de voorzitter voor verdeeling der buitengewone lasten over meerdere jaren. De heer Breebaart houdt zich aan den opzet der fabriek, de verbruikers de kosten betaleq en als ze dit nu wel doen in gewone tijden doch als de lasten iets zwaarder worden dan daarvoor bedanken, daar in ziet spreker niet veel medewerking, en bovendien alle andere middelen zijn ook duurder geworden. De heeren Wit en Spaans verwachten niet direct nog aansluitingen zullen worden opgebroken." De heer Van Holthe meent dat voor velen de ver hoogde gasprijs geen bezwaar zal zijn. maar de min dere man daar worrdt het te zwaar voor. De heer Breebaart komt er tegen op, om den min deren man zoo naar voren te schuiven, die zullen er ook zoooveel last niet van hebben, die hunloonen zijn ook veel hooger dan vroeger. Spreker blijft aan dringen op afscheiding der financien. Ten slotte wordt de vraag: „Moet ef f 2000 geleend worden in den geest als Ged. Staten willen" of voor schieten uit gemeentekas. De heeren Spaans, Van Holtjie, Meurs, Over, Breebaart en Wit verklaren zich voor het sluiten van een leening. De voorzitter verklaart er zich tegen. Besloten dus een leening aan te gaan. Uitbreiding gasfabriek noodzakelijk v Een nieuwe oven .kosten f 6500. De adviseur acht dit ook noodig en daardoor kan een tweede gashou der achterwege blijven. Goedgevonden. Een zui- verkist, kosten f 1200. De adviseur acht dit noodzake lijk. Goedgevonden. Voorziening kolenloods, kos ten f 1000. Met het oog op de buitengewone voor raad, die tegenwoordig wenschelijk is, noodzakelijk. Goedgevonden. Overdekking der loods, kosten f200 Noodig voor drooghouden der ijzeraarde. Goedgevon den. Laadmachine, kostn f1000. De adviseur acht dit noog niet noodig, de commissie echter wel, om dat meermalen met ongeschoold personeel moet worden gewerkt. Goedgevonden. Uitbreiding wenscnelijk. Aankoop van grond voor een tweeden gashouder en voor stokerswonin gen. De voorzitter deelt mede, dat ook deze voorstel len zeer bezwarend zijn voor de gasfabriek, want ook de kosten daarvoor zullen gevonden moeten wor den uit de gasprijzen. Eén woning van de gemeente komt er straks open en wanneer door opschuiving van huurders, in het westeinde, betrekkelijk dicht bij de fabriek een woning werd beschikbaar gesteld, en. Nieuwe Niedorp deed dit ook, dan behoefden we niet te bouwen en hadden ook geen grond noodig. Omtrent de wenschelijkheid van grondaankoop bij de fabriek bestaat verschil van gevoelen en voor namelijk over de vraag hoeveel. Ten slotte stelt de heer Breebaart voor in belang der fabriek, grond aan te koopen en zoo noodig verhurendan is daar tenminste beslag opgelegd en is het ten allen tijde te gebruiken. De grond aan te koopen door de gemeenten Winkel en Nieuwe Niedorp en de gasfabriek daarmede niet te bezwa ren en voorloopig het bouwen van een tweede gas houder en stokerswoningen uit te stellen en van gemeentewege in een wontng te voorzien. Wordt besloten in dezen geest aan N. Niedorp voor te stellen. De vergadering gaat over in besloten zitting, ter behandeling van den Hoofdelijken Omslag. Rondvraag. De heer Over klaagt er. over dat met de nieuwe tijdregeling de kinderen zoo vroeg naar de school moeten en vraagt of daar niets aan te veranderen is. De heer Breebaart sluit zich daarbij aan in ver- band met de bezwaren die aan die tijdregeling voor den landbouw zijn verbonden. De Voorzitter zegt dat daarvoor wijziging van het leerplan noodig is én zal overleg plegen met den district-schoolopziener. Hierna sluiting. DE „TUBANTIA"-TOF.PEDO. liet wolff-bureau seint d.d. 10 Mei uit Berlijn „Nederlandsche dagbladen bevatten het bericht, dat de Tubantia door het afstaan van een Duitsch schip van ongeveer dezelfde waarde vergoed zal worden. De bedoeling Van dit bericht is oogenschijnlijk In Nederland de verdenking te wekken, dat Duitschestrijd krachten Ondanks de vaststelling der Duitsche .regeering in tegenovergestelden zin de Tubantia vernield heb ben. „Daar de Tubantia niet tengevolge van een Duit schen aanval verloren ging, kan van een vergoeding door een Duilsch schip geen sprake zijn.' Naar aanleiding van het Wolff-bericiit van gister morgen nopens de torpedeering der „Tubantia'" kun nen wij op' grond van het departement van Buiten- landsche Zaken verkregen inlichtingen mededeelen, dat de Nederlandsche Regeering nog geen definitie! rap port omtrent den -uitslag van het in Duitschland inge steld "onderzoek heeft ontvangen. Overste Canters Be vindt zich nog te Berlijn. Duitschland schijnt dus mimes te maken om het "zonder kleerscheuren uit te komen. ANNA PAULOWNA. De heer M. Komen alhier, heeft zijne bouwplaats in den Oostpolder, circa 50 bunder, verkocht aan den heer W. Zuidmeer te Rotterdam. Vreemdelingen. Er strijden in dezen oorlog aan Fransche zijde heel wat vreemdelingen, onderdanen van onzijdige staten, mede. Zoo zijn er bijv. achtduizend Span jaarden in het Fransche leger en men zou nog neel wat andere „onzijdigen" kunnen noemen, die zich ate vrijwilligers in de Fransche gele deren door dapperheid onderscheiden. Zoo is er, naar wij in de Figaro lezen ook een eskader vlie gers, die uitsluitend uit Amerikanen bestaat en onder bevel van een Amerikaansch officier, Ameri- kaansch onder-officieren en korporaals staat. Frasier Curtis en Norman Prince zijn de lijders van het korps, dat grootendeels uit studenten bestaat. Ver scheidene Amerikaansche vliegers hebben reed het reeds het Fransche oorlogskruis verdiend. BUlow naar hef Hoofdkwartier? Uit Kopenhagen, 9 Mei. Prins Bülow is gisteren te Berlijn aangekomen en onmiddellijk door den Keizer haar het groote hoofdkwartier geroepen. Men hecht Igroot belang aan deze samenkomst. Duitschland voor d® vervaardiging van daB5ageo_ fectie maximum afmetingen zouden worden StVoigens de „Konfectionar" heeft de commissie dl. met het vaststellen van de hoeveelheden stof de verschillende kledingstukken was belast, Vj klaard dat voortaan voor mantels niet meer dan 3.75 meter voor costumes hoogstens 4.75, voor rokken f en voor stofmantels niet meer dan 4.50 ag» goed gebruikt mogen worden. Men heeft hierbij het oog op stoffen die minsten, 130 c.M. breed zijn. Bij maten boven 40 mag in verhouding tot de len» te iets meer goed worden gebruikt. De cornmig,!, achtte het onnoodig de kinberconfectie aan bepaal, de afmetingen te onderwerpen. GROSSIERS-MONOPOLIE. De „Vorwarts" vestigt de aandacht der desbetref, fende autoriteiten op het feit, dat reuaachtlgehoe- veelheden levensmiddelen van uiteenloopenden aard in het bezit van enkele grossiers schijnen te Per advertentie biedt een firmain een der groot8 bladen 500 kilo chocolade aan, 10000 kilo poedercho- colade, 2000 blikken leverworst, 10 centenaar kaas, een onbeperkte hoeveelheid gedroogde vruchten etc, aan. In hetzelfde blad adverteert een andere finn, marmelade, chocolade en zeep, „slechts engrog na, directe koopers. Een derde firma biedt 2,>000f kilg framboxensap, 3000 kilo rauwe citroensap, 6000 kilo godroogde groenten, 24000 kilo melkchoeoladepoedey aan, en is voorts bereid „elk quantum 'boeoladepos der, gedr. groenten en gedroogde vruehten, gecon serveerd vleesch en worst te koopen. Eigenaardig is, aldus de Vorwarts, in dezen de combinatie. Chocolade wordt te zamen met lever- worst, frambozensap met gedroogde groenten, jam met zeep geoffreerd. En daar de bezitters van al die herltjkheden onmogelijk weten kunnen hoe al die dingen geconserveerd moeten worden, gaan door deze opeenhooping heel wat. levensmiddelen verlo ren. Afgezien nog van de prijsopdrijving, die er bet gevolg van mo,et zijn. De Vorwarte raadt den autoriteitenaan,geregeld de advertentiepagina'! der groote bladen te bestu- deeren. Zij sullen dikwijls tot eigenaardige conclu sies leiden. DUITSCHLAND ERKENT DE TORPEDEERINQ VAN DE SUSSEX. Uit Washington, 10 Mei. (Reuter) De Amerikaan sche ambassadeur te Berlijn berichtte aan minister Lansing, dat Duitschland een nieuwe nota zal zen den, waarin erkend wordt, dat een Duitsche onder zeeër een aanval heeft gedaan op de „Sussex", De commandant van den onderzeeër zoo deelt h(j verder mede, zal gestraft worden en er zal een scha devergoeding worden aangeboden. Tegenover de groote Amerikaansche Staat Wordt dus een andere toon aangeslagen. IN- EN UITVAL VAN HET HDBLD. Veronderstelling, Zooels men weet heeft men 21 maanden lang in Nederland alle mogelijke dingen ver ondersteld. Zoo ook dat de omstreken van Breda wa ren geindueerd, toen de groote oefening zou plaats hébben. Plotseling ziet een hooggeplaatst officier een patrouille onder een korporaal het veronderstelde ge ïnundeerde 'terrein gebukt doortrekken. De man met de gele biezen wordt teruggeroepen en aangesproken met de volgende woorden: „Zeg kerel, weet jij niet dat verondersteld wordt dat het water daar staat en dat je daar niet door kunt ioopen f' De korporaal antwoordt„Jawel, generaal, maar ik veronderstel dat ik in een roeiboot zit.'" De man kreeg acht dagen arrest. Hij' mocht niet ver onderstellen. POLITIE. Verloren een pakje. Inlichtingen ter Secretarie. MARKTO VERZICHT. Vette koeien waren heden bijzonder willig en hoog in prijs. Vooral afgewisselde oude koeien waren in trek, een gevolg van den vrijen ^uitvoer naar Duitsch land. Een zestal handelaars kochten tegen een hoo- gen prijs, wat in deze afdeeling werd gepresenteerd; alles voor Duitschland. De prijzen werden door deze vraag opgejaagd tot 67 cent slachtgewicht. Een des kundige deelde ons mede, dat dit vleesch wordt van 00 oent het pond voordat het op de Duitsche tafel staat. En dan nog maar 2do 3de kwaliteit. D|e heer P. Wit Gz., te Winkel, verkocht een vier- prima kwaliteit voor f ,640. 1 560. f 480 en eet| vaars voorf 415. M(elk- en kalfkoeien, waren ietwat trek kend. Nuchtere kalveren werden geschat op 50 oent slachtg|ewicht, fokkalveren liepen tot 32 gld. Schapen waren mede prijzig. Overhouders liepen tot 60 gld., de heer S. Winkel, meikschapen golden 52 gld., goedé lammeren 24 gld. Varkens met kleinen aanvoer noteerden 45 pent. Op de kippenmarkt was alles duur. Oude hanen f 1.75, kippen, die de eerste jeugd achter den rug hadden f 1.50, jonge hanen van ongeveer 3 maanden f 1.00. Wel verschil met een paar jaar, toen die kwaliteit haantjes 25 5 30 cent waard was. Boter au eieren als de vorige week. TELEGRAFISCH WEERBERICHT medegedeeld cfoor het Kon. Met. Instituut te De Bilt op 11 Mei 1916. Hoogste barometerstand 766.5 te Haparenda, laag ste barometerstand 754.4 te Kopenhage. Zwakke tot matige veranderlijke 'wind. Zwaarbe wolkt met tijdelijke opklaring. Mogelijk eenige re gen. Kans op nachtvorst. Zelfde temperatuur over dag. Hoorn, 0 Mei 1916. 1 Kalfkoe f 300 ftvlug, nuchtere kalveren f 10, vlug, 10 vette varkens f 0.64 ft 0.90 per K.G., vlug, 86 overhouders f 40 ft 50, ma tig, bokken f 3, vlug. Van Ewijkslais. II Mei. Aangevoerd den viach afslag 64 pond bot 16.5 ft 17 ct. per pond, 7 pond schol 10.5 ct per pond, 300 pond aal 32 ct per pd. SCHAGEN, 11 Mei 1919. 4 st. Paarden f 200 k 100, 5 st. Stieren f 200 k 480 92 st. Geldekoeieu (mag'f 260 k 370. 81 st. Idem (vette) f 200 ft 640 135 st. Kalfkoeien f 270 k 500 72 st. Pinken f 150 k 170. 102 st. Nuchtere Kalveren 'f 10 k 28. 562 st. Overhouders f 32 60. 771 st. Lammeren f 14 ft 22. 4 sL Bokken en Geiten f 0,80 ft 14. 30 st. Varkens (mag.) 24 ft 30. 8 st. Idem (vette) p. Kg. f 0.80, ft 0.82. 150 st. Biggen f ft 28. 12 st. Konijnen. 52 st. Kippen. 875 K.G. Boter t 1.30 ft 1.50 120 K.G. Kaas f 0.90. 44265 st. Kipeieren f 5.60 ft 6.75. 4000 st. Eendeieren 6,40. 9 f V

Schager Courant | 1916 | | pagina 4