TABAK van J. R. KEUSS ZATERDAG 13 MEI 1916. 59sle Jaarg ang. No. 5796 Bewaart uw uitgevallen HAAR, J. STUURMAN, Kapper, UitgeversTRAPMAN Co. EERSTE BLAD. Plaatselijk Nieuws. Tweede Kamer. DAMES Binnenlandsch Nieuws. SCHAGEN, LAAN D 5. Int. Teleph. No. 20. er worden alle soorten haarwerken van vervaardigd SCHAGEN. Gemeenteraad Nieuwe Niedorp. SCIACIK I Alitidi Nieuws- COURANT. Mraieitie- LauitoivhlaA. Dit blad verschijnt viermaal per weekDinsdag, Woensdag, Donderdag en. Zaterdag. Bij iözending tot 'e morgens 9 nre wor den ADVERTENTIEN in bet eerst uitkomend nummer geplaatst. DU nummer bestaat uit 3 bladen. ER ZIJN ER 58! In de le klasse van onze openbare lagere school waar de leerlingen moeten worden onderwezen in alle maatschappelijke en christelijke deugden zitten 56 leerlingen; Vrijdagmiddag, tpen we die klasse eens bezochten, waren er eigenlijk maar 55, de laatste was ziek. En ziet u, dat is over éen kant zeer gewenscht, want de toestand is zóó, dat er per manent op twee zléken moet gerekend worden omdat er maar voor 54 leerlingen banken zijn, n.1. 27 banken voor twee leerlingen elk. Nu zaten er op een der voorste banken drie naast elkaar geplakt, waarvan het middelste kind zich eigenlijk niet kon bewegen en dit was, o ironie van hét noodlot juist het dochtertje van den voorzitter .van Volks onderwijs, (ernstig blijven, hoor!) Dus 56 leerlingen saamgeplakt in een klein lokaal, dat beslist geen voldoende aantal kubieke meters lucht heeft. 56. jonge menschjes, die nog moeten groeien en ontwikkelen ln een atmosfeér fijn hoor! En nu waren de kleintjes nog wel pas binr nen en hadden er drie ramen wijd open gestaan en toch het stonk er patent En de kleintjes ze zaten met neusjes en open mondjes de zoo frissche lucht in te zuigen o 'zob smakelijk! en o zoo gezond! 't Was ook zoo goed voor hun jonge oogjes dat veel kinderen te dicht op de werkmuur zaten en enkelen zelfs niet konden zien, wat op bord geschre ven stond. Prachtig niet?! En dan het onderwijs!? dat kan met zulk een massa kinderen niet anders dan uiterst primitief zijn. De onderwijzer wordt een oppasser, die de kindertjes zoet houdt, maar van eenig vruchtdra gend onderwijs kan immers op deze wijze geen spra ke zijn. 't Is een allertreurigste toestand, onhoudbaar zelfs voor een zeer korten tijd. En men moet niet Vergeten dat over eenigen tijd, die overbevolkte eerste klasse wordt een overbevolk te tweede klasse en dan de bezwaren en gebre ken nog overwegender worden. Er moet in deze gehandeld worden zonder eenig uitstel, da's dringende eisch Er was juist tijdens ons bezoek een schoólauto- riteit in de school een schoolopziener. En nu zal zulk een waker voor de belangen van het onder wijs toch wel zorgen dat ons gemeentebestuur de opdracht krijgt om hier in te grijpen .Of zullen de schoolautoriteiten ook hierin Weer dezelfde lankmoe digheid betrachten als steeds in toepassing is ge bracht tegen het zoo laksche en slechtzorgende ge meentebestuur van Schagen? Dat zal in dit geval moeilijk kunnen, want zulk een toestand kan on mogelijk worden gedoogd. Ja, die oude school Is immers nog zoo best die is immers meer dan voldoende een rede neering, die men algemeen nog in Schagen van ae- kere zijde kan hooren zelfs is deze klank in onze raadzaal niet vreemd. Maar wij zijn pu toch nieuws gierig hoe deze menschen, die steeds den mond er over vol hebben dat er met die nieuwe school alle tijd is, nu deze onhoudbare toestand eens afdoende zullen regelen. Welzeker, er zal wel weer het een of ander lapmiddel moeten worden bedacht; aan het schoolhoofd zal wel weer ln dezen of genen zin een opdracht worden gegeven, en .voof'oopig is mer» gered, Maar of h^t ónderwijs der kleinen daaronder lijdt, da's van minder belang "als voorloopig het spook: het bouwen van een nieuwe school maar weer voor eén poos is verjaagd, Is dat gelukt, dan gaat het zaakie maar weer zijn ouden gang, dezelfde kruidenierspolitiek wordt voortgezet, onder het goed keurend geknlk van de bedachtzame en zuinige be lastingbetalers, die bovendien niet graag in hun renteniersrust worden gestoord. Maar die zuinigen en bedachtzamen zullen zlóh vergissen, hun berekening van uitstel zal falen en er zal straks een nieuwe school gebouwd moeten worden, moeten, omdat de omstandigheden daartoe dwjngen, en dan i dan kan Schagens burgerij; dank zij de bekende voortvarendheid van die ge meentebestuurders, dank zij hun stil maar scherp verzet tegen de school achter de Lapdbouwstraat, duizenden! guldens meer betalen. Van alles is be dacht om de komst der nieuwe school tegen te hou den en de geschikte tijd van bouwen heeft men la- ten voorbijgaan. Maar als dan aanstonds de noodza kelijkheid zal dwingen tot handelen, dan kon de bur gerij weer de profijten trekken van dat onsjes en hal ve onsjes gedoe van hen, die waarachtig nog dur ven spreken van Schagen vooruit!!.! ALGEMEEN BELANG. Daar zaten we, het bestuur plus drie leden, o.w. de caféhouder en de pers. Dat was het getal dat de algemeene vergadering vormde. Eén vergadering in een heel jaar. Waar zijn de dagen van weleer dat da vergaderingen van Algemeen Belang zich ken merkten door een groot bezoek en een niet minder actief leveo. Het is hier als met zooveel in' Scha gen, gewoonweg gezegd een dooie boel. Nergens een algemeene samenwerking, overal eén groote- laks- heid{ een saaie geschiedenis. Van een algemeene actie in dit of dat opzicht geen sprake meer. 't ls één en al lauwheid. Zulke dingen pleegt een bur gerij op den duur niet ongestraft, dat karretje hob belt voort, tot het straks te laat is en men begint te merken dat Schagen ook voor de omgeving niet meer is wat Schagen moest zijn en steeds is geweest, maar dan is het te laat en zal ook het „ver dienen (het eenige machtwoord in ons gemeente- samenleven) er wel eens geducht onder kunnpn gaan lijden. Maar laat ons maar verder vertellen wat er op de vergadering gabeurde, aan doovemans- deur als het toch geklopt is. De heer Collot D'Escury opende de vergadering, do heer Wiglama las notu len en jaarverslag. Het aantal leden bedroeg 151. De rekening van den penningmeester, den heer Van Hanj, sloot met een batig saldo van f 128. 215. Tot bestuursleden werden herkozen de heeren Wiglama, Asjes en J. Buis. De begrooting werd goedgekeurd in ontvangst en uitgaaf op f 289. 215., met f 59.215 voor onvoor ziene Uitgaaven. Prijs per 3 maanden ADVERTENTIEN per post f' 1.05. Losse nummers 5 et f 0.90 van 1 tot 5 regels f 0.35? iedere regel meer 6 ct (Bewijsno. inbegrepen). Groote lett. worden naar plaatsr. berék I - Er werd besloten om op het plein voor het station, onder nadere goedkeuring van het gemeentebestuur een reclamezuil te plaatsen. De hoogte zal ongeveer 4 M. zijn en de breedte 1.20 M. ln diameter. Deze zuil zal kosten f 185, waarvoor Algemeen Belang f 100 uittrok de rest der kosten te dekken uit het verhuren der verschillende vakken op de zuil. De züil zal van beton worden gebouwd. Hierna sluiting. £1 b tegen f 4,1") de M'. tegen f3,43 in 1915; dus ook GRINT POLDER SCHAGEN. De grint ten behoeve van den polder en de banne Schagen ls gegund aan den heer ae Wl'dt te Alkmaar •1 duurder. NACHTVORSTEN. In d,en nacht van Woensdag op Donderdag, en den daarop volgenden nacht heelt het sterk gevroren. Ak kers en weiden zagen in den vroegen morgen wrt. rRet teere lof ""der vroege aardappelen heeft daarbij op enkele ikkers zeer geleden. Dat zou in plaats van vroege, laten en kleine aardappelen worden. Daar óm zijn er al, die dit aardappelveld Turksche boo tten gaan teelen. DISTRICTS VEEARTS. Wegens de benoeming van Or. D. L. Bakker, dls- tricts-veearts in het district Alkmaar t'ot Rundvee-con sulent is de heer 'J. A. Klauwers, districts veearts te Amsterdam, tijdelijk belast met de vacature Alk maar. Den Haag, 11 Mei. We hebben het over de oorlogs winstbelasting ge had, n.1. de replieken. Zij is zeer zeker niet nieuw, de opmerking dat de Repliek een onultroerbare hoop gewoonte is, die ons vele, vele uren van kostelijken, nationale» tijd per jèar ontroofd. Vandaag hebben wij nogmaals den ganschen duur der Jtitting van 11 Mei aan de Repliek moeten afstaan. En bok nu werd slechts herhaald wat reeds betoogd was. Zoodat 'er feitelijk geen aanleiding bestaat om over dezen Parlements-dag nog iets „na te pleiten". De heer Van de Tempel, hert bekwame soc.-democra tische lid, d,at de plaats vap den heer Vliegen heeft LAAGZIJDË S 50, van f 100 afgerond. Voor de heffing der belasting over een jaar,, waartoe 1 Aug. 1914 behoorde, komt voor de hierboven genoemde som van f 1000 ln de plaats de som van f 80, en voor de som van f 2000 die van f 165 voor elke maand, die in dat jaar met of na dien datum eindigt. Wordt de belasting gehe ven wegéns vermeerdering van inkomen of winst over een korter tijvak, dan een jaar, dan komt voor de som van f 1000 in de plaate een van f 80; voor die van f 2000 een van f 165 voor iedere maand of gedeelte daarvan, in dat tijdvak begrepen. De be lasting bedraagt, volgens art. 26 der O.W.B. 10 pet. van het 'bij het 1ste lid bedoelde bedrag, wan neer dit is gevonden na aftrek van f 1000 per jaar of f 80 per maand en 30 pet. van het .bij dat lid 'bedoelde bedrag, wanneer het is gevonden door af trek van f 2000 per jaar of f 165 per maand. Et voil&l.... Nu hebben wij het amendement der soc.-dem. door den heer J. ter Laan (R.) verdedigd, dat het tarief wil stellen op 50 pet. als de meerdere Winst hooger is dan f 1000. Is het bedrag van de meerdere vvtnst of inkomen na de wettelijke verminde ring door den fiscus, minder dan f 20.000, dan zal volgens dit voorstel 't percentage verminderd wor den mét'0.15 pet. voor elke f 100, waarmee dat be drag beneden de 20 mille blijft. Het amend-Ankerman wil de belasting volgens de oorspronkelijke redactie, slechts 'heffen over het bedrag waarmee de meerdere winst of inko men de f 2000 overtreft. En als hefflngscijfer noemt dit amendement: £0 pet. speciaal met het ALKMAARSCHE HOOGFIJNE KWALITEIT. ingenomen, toornde nog eens tegen de menschen, diéj door üen oorlog groote, Zelfs fabelachtige winsten heb- ben gemaakt en toch zóóveel mogelijk van de Oorlogs winst-belasting, waarvan, zóoals men weet, heden de Algemeene' Beschouwingen werden voortgezet, trach ten af te komen. De partijgenoot der heeren Van den Tempel, de Rotterdamschc afgevaardigde J. ter Laan, verduiddjjkt dit nog eens door de groote Scheepvaart maatschappijen ie noemen, welke a. uduiding zeer wel paste in zijn bestrijding van des heeren Nierstrasg oppositie tegen het aanhangig ontwerp. De door minister Van Gijn aangekondigde Commis sie van Advies, die de inspecteurs zal terzijde staan, vindt klgemeene sympathie. De heer De Wijckersiooth wees oj> de wenschelijkheid, dat er personen in zul len zitting nemen, die met deskundige ervaring de meerdere inkomsten van de landbouwers zullen kun nen bepalen. De boeren aldus de heer Wijckersiooth Willen opbrengen voor O. W. B. protesteeren er .niet tegen, maar wenschen slechts billijk te worden aangeslagen. Niemand zal betwisten 't rechtmatige van dezen eisch. Te ontkennen valt niet, dat men lieden heeft, aangetast door de „aurisacra fames'' de gevloekte gouddorst, of honger, als men wil —die zelfs in dezen tijd de gemeenschap een aandeel in de grove winsten, door hen gemaakt door de groote wereld-misère, trachten Te onthouden. De heeren Ter Laan en Van den Tempel zeggen niets te veel, wan neer $j dit ergerlijk, schandelijk noemen. Maar het! ovter-één-kam scheren van alle „rijkaards' 'tegenover die O. W. B. 't is even ontoelaatbare overdrijving.' Door den heer Van den Tempel is nog het zeer toe te juichen verzoek tot minister Van Gijn gericht om Ue bevorderen, dat zoodra het geld van de O. W. B; gaat binnenvloeien, de gemeenten zoo spoedig moge lijk haar aandeel zullen in kas krijgen, 't Is te h'ópen, dat aan deze wenk gevolg wordt gegeven,want inder daad": bok voor de kas van menige gemeente in Pa- tria zjjn dè tijden thans uitermate moeielijk. De al gemeene 'beschouwingen zijn heden dan toch afgeloo- pen. En wij zijn genaderd tot art. 7, waarop de heer Van Vuuren 'een amendement heeft ingediend, strekkend om vcor hen, die boekhouden (in andere gevallen komt slechts in aanmerking de winst, vergeleken bij 1913 niet als Oorlogswinst te beschouwen het bedrag, waarmee Inkomen of winst het gemiddelde over 1912 en 1913 overtreft, maar wel het bedrag, waarmee het ink'omen óf de winst' het hoogste bedrag, gemaakt in een der drie genoemde jaren, teboven gaat. De heer Pa tij n bleek tegenstander van het berekenen van 't gemiddelde over drie jaren. Hij vreest, dat het nogmaals accrès, de winst, met den crisis-toestand niets te maken hebbend aldus zal worden getrof fen Maar het voorstel-Var. Vuuren is mr. Pitijn te „ruim". Vergelijking met 1913 zonder meer t'rtekt hem 't meest aan. Morgen valt de beslissing. De Kamer heeft verder wat geboomd over de re geling der werkzaamheden en daarbij had zoo wat. een ieder zijn wenschen. Verder voortzetting van de Oorlogswinstbelasting. Het amendement Van Vuuren werd ingetrokken. Aangenomen werd de bepaling dat ambtenaren van publiekrechterlijke lichamen vrij zullen zijn van oor logswinstbelasting. Daarna volgde het artikel met het tarief. De mi nister heeft nader voorgesteld, belasting te heffen wegens vermeerderd inkomen of dito-winst als zij minder dan f 2500 beloopt, doch f 1000 te boven gaat En ook: als zij f 2500 of meer beloopt Dat bedrag wordt, zoo noodig naar benneden op een veelvoud oog op de kleine bedrijfjes van allerlei aard, land- were, winkeliers, die het vaak in deze tijden veel harder te verantwoorden hebben dan de arbeiders, zegt de heer Ankerman, Tof stemmen kwam de Kamer, heden. Vrijdag natuurlijk niet, maar we mogen gerust profeteeren, dat het regeeringsartikel kal worden aangenomen. Mr. ANTONIO. ,T ZAND. Alhier zijn bij verschillende personen deze week de kleeren uit de bleek weggekaapt Het is dus aan te raden 's avonds alles maar binnen te halen. EURGERBRUG, Tot kaasmaker in de fabrie De Dageraad' alhier, is benoemd de Heer P. van Zandbergen te Lemmer ln de plaats van den Heer J. Krijgsman, die ais zoodanig aan de fabriek te N. 'Niedorp werd benoemd. HOOGWOUD. In deze gemeente worden pogingen aangewend voor het oprichten van een cursus voor landbouwbuishoud- onderwijs. OUDE NIEDORP. Donderdagavond vergaderde de vereenigtng tot be vordering van getrouw schoolbezoek alhier ln het lo kaal van den Heer A. Meijts. Nadat de vergadering met een wejköm door den Voor ster den Heer A. Mijts, was geopend en de notu len door den Secretaris, den Heer M. Kpoijman wa ren gelezen, kwam aan de orde de rekening over het afgelöopen jaar. De Heeren M. H. Woutman en J. D. Lodder ad viseerden, nadat zij de rekening met de bijbeiioorende bescheiden hadden nagezien, deze goed te keuren, wat met algemeene stemmen geschiedde. Ontvangen was f 134,661/2, uitgegeven 't 116,84, alzoo een voor- deelig saldo groot f 17,851/2. Als bestuurslid moest aftreden volgens rooster de Heer A. Mijts, en was niet herkiesbaar. Rij eerste vrije stemming werd de Heer G. Lief hebber benoemd. Op een der betreffende vraag van den Voorzitter nam genoemde Heer zijne benoeming aan. Thans werd de inteekenlijst aangeboden, waarop voor een flink bedrag werd ingefeekend. Bij de niet aan wezige leden en bewoners in de school wijk O. Nie dorp, zal deze lijst door hef bestuur Worden aan geboden. Hierna werd deze vergadering geslote». In een hier na gehouden bestuursvergadering werd de heer M. H. Woutman met een na algemeene stemmen benoemd tot Voorzitter. ZIJPE. De navolgende dienstplichtigen der lichting 1916 uit deze gemeepte zullen op 17 en 19 Mei a. s. te Haar'em worden ingelijfd. 17 Mei: Simon J. Groot (Infanterip)19 Mei: Si- mon Bakker, Willem Watertor en Genat Zwaan (Veld- Artillerie). EEN ZONDERLING KERKBOEK. Op een goeden dag zat er een soldaat in de kerk die in plaats van een kerkboek een spel kaarten in de hand hield, waarin Tiij met de grootste aandacht zat te kijken. De man maakte den indruk, alsof hij ernstig bad. maar toch verwekte het spel kaar ten groote verwondering en ergernis en ten slotte waarschuwde men den koster, die hem kwam ver manen. De soldaat hoorde hem bedaard agn, maar borg de kaarten niet weg, en ging door, zooals hij begon nen was. Van het geval werd rapport uitgebracht bij deh commandant. Deze' liet den soldaat voor zich bren gen om te hooren wat hij ter zijner verontschuldi ging kon aanvoeren. „Kapitein", zeide de man, „lk ben een arme drom mel, het beetje soldij, dat lk verdien, krijgt mijn oude moeder. U begrijpt dan wel, dat ik geep geld kan uitgeven aan boeken .Dus behelp ik mij maar met een spel kaarten: het korte uittreksel van het onontbeerlijkste, wat een mensch moet weten,,. De commandant zette groote oogen op, maar liet den man uitpraten. „Wanneer ik een aas zie. dan denk lk aan da eenige, alles scheppende macht; de twee herinnert me aan de beide testamenten; de drie aan de Hei lige Drievuldigheid; de vier aan de vier Evange listen- de vijf aan de vijf maagden, die hare lampen brandend hielden tot de komst van den bruidegom, (er waren er weliswaar tien, maar de andere vijf wa ren dwazen); bij de zes denk ik aan de dagen der schepping; bij de zeven aan den Zondag; bij de acht aan de acht vrome zielen, die in de arke voor den zondvloed gered werden; bij de negen, aan de negen melaats chen, die na hunne genezing niet te rug kwamen om te bedanken;' bij de tien, denk ik natuurlijk aan de heilige tien geboden,waaraan zou ik beter kunnen denken. „De vrouw is mij een leerzaam beeld van de moeder van Christus, en de Heer zegt mij, dat ik mijn vofst als een goed soldaat moet dienen." „Goed", zei de commandant, „maar waarom heb je den boer vergeten f u,Als u mij daartoe verlof geeft, en het mij niet kwa lijk neemt, zal ik u. zeggen, waaraan de boer mij doet denken.'' „Ga je gang," zei -de commandant. „Bij den boer bedenk ik. dat er geen lomper vle gel rondloopt dan de man, die mij bij u heeft- aange klaagd." - En hij vervolgde: „Mijn spel is ook mijn almanak, want wanneer ik dé oogen mijner kaarten bij elkan der tel; dan vind ik drie honderd vijf en zestig, pre cies zooveel als er dagen in het jaar zijn: twee en vijftig kaarten rijn er, zoo groot is ook het aantal weken. Ik heb dus in geval van nood een bijbel, een almanak, een gebedenboek en een gezelschapsspel bij .elkaar. Hef is niet mijn schuld, dat die ezelskop van een koster niet de helft ziet in zijn kaarten, van wat ik er aap heb.' (Hdbld.) ZUINIGHEID AAN HET HOF. De correspondent van het N.' v. d. D. te Apel doorn 'schrijft Als maatregel tot bezuiniging heeft de Koningin besloten tot opheffing van de bloemisterij in het binnenpark bij het Koninklijk Paleis Het Loo. De vele mooie en ook zeldzame gewassen, die in de kassen aanwezig waren, worden van de hand gedaan en zijn voor een deel reeds verkocht. De bedoeling is de bloemisterij om te zetten in een tuinderij. In plaats van bloemen en sierplanten zullen er voortaan tuinbouwgewassen worden ge teeld. ,Er is reeds een begin gemaajtt met de uit voering van dit plan. Een aer kassen voor de kom kommerteelt bestemd, is voor dit doel in gebruik genomen. De hooge kas zal worden aangewend voor druiventeelt. Het is nog niet bekend, of de tuinderij in het Koninklijk Park, behalve veer het dagelijksch gebruik der hofhouding, ook producee- ren zal voor publieken afzet. WIERINGEN. Het beroep voor de Ned. Herv. Kerk te Hippoly- tushoef is door Ds. F. Ydema te Knollendam aar. genomen. DE DUITSCHE DESERTEURS Naar wii uit Alkmaar vernemen zijn 'naar aanlei ding van net jongste besluit van den Minisler van Oorlog reeds een 7-tal Duitsche gedeserteerden, die in het interneeringskamp te - Bergen vertoefden, daaruit ontslagen, verschillende particulieren hel pen deze mannen nu verder voort. REGEERINGSAANKOOPEN VAN VEEVOE DERARTIKELEN. De „Staatscourant" van gisteren bevatte de mede- deeling, dat de aanvoer en distributie van gerst, haver en lijnkoeken van 15 dezer af door de Re geering zal worden ter hand genomen. Naar wij vernemen, zullen de aankoopen op de zelfde wijze geschieden als bij mais. d.w.z. door be middeling van de gewone importeurs. De levering zal plaats hebben aan de aflaadplaatsen, zoodat de Regeering dan het voordeel heeft van de zooveel lagere vrachtprijzen die zij kan bedingen en den aanvoer zelf regelmatig zal kunnen doen geschieden. Omtrent de aanleiding tot het van regeeringswege ter hand nemen van den aanvoer en de distributie van veevoederartikelen (gerst, haver, lijnkoeken en dergelijke) vernemen wij uit goede bron nog de volgende Bijzonderheden. Tot dusver konden deze artikelen worden aangevoerd op N. O. T.-consent. De voor dien aanvoer beschikbare scheepsruimte was zeer gering, maar het was den importeurs be trekkelijk onverschillig, welke scheepsvracht zij daarvoor betaalden, aangezien zij deze in den ver koopsprijs ruim terugvonden. Naarmate zij nu meer scheepsvracht betaalden, werd het voor ae regee ring moeilijker om voor hare aanvoeren scheeps ruimte te krijgen en- een behoorlijke scheepsvracht daarvoor te bedingen, terwijl de prijzen van het veevoeder sterk opliepen, wat weaer ten gevolge had dat de prijs der producten, met dit veevoeder gewofinen, Bovenmatig steeg. De normale prijzen van het veevoeder van vdor den oorlog waren de laatste tijd meer dan verdubbeld. Het is te ver wachten dat deze ten gevolge van den thans ge nomen maatregel belangrijk zullen kunnen worden verlaagd. Natuurlijk zal ïntusschen- als altijd met de belangen, van den handel worden gehouden. Vergadering gehouden Vrijdagavond den 12 Mei 1916. Voorz.Burgemeester Koopman. Aanwezig allen. De voorz. opent de vergadering, waarna de secre taris, de heer J. Kuilman, de notulen leest die wor den goedgekeurd. Naar aanleiding der notulen merkt de heer K. Wit op, dat het zandhok aan de Langereis thans gemaakt is.

Schager Courant | 1916 | | pagina 1