De Landbouw op de overstroomde gronden. Luxe flesschen Eau-de-Cologne, Celluloid-artikelen. DINSDAG 16 HEI 1916. 69ste Jaargang. 'No. 6797 UitgeversTRAPMAN Co. 1 I Prachtsorteering Verder olie soorten Toiletbenoodigdheden. Haarwerker, Ingezonden Stukken. Binnenlandsch Nieuws. SCHAGER AIieieci-Nieiix- COURANT. AiTEittitiR- LuttiiflliL Uit blad verschijnt viermaal per week: Dinsdag. Woensdag, Donderdag en Zaterdag. Bij inzending tot 's morgens 9 ure wor den ADVERTENTIEN in het eerst uitkomend nummer geplaatst. SCHAGEN, LAAN D 5. - int. Teleph. No. 20. Prijs per 3 maanden f 0.90 per post f 1.05. Losse nummers 5 ct ADVERTENTIEN van 1 tot 5 regels f0.35, iedere regel meer 6 ct. (Bewijsno. inbegrepen). Groote lett. worden naar plaatsr. berek Opnieuw zijn een aantal cijfers bekend gewor- lowna waarde bezitten, daarom laat ik ze hieron- den, die voor het vormen van een oordeel omtrent der volgen, de bebouwbaarheid van den grond in Anna Pau- WATERMONSTERS. G Waiboer. Zeeland. Naast de boerderij, Verder van huis, Laag gedeelte bij het Kneeszwin, P. Schilderman. Stoomweg, Slootwater, J. Komen, Molenraart Berkhout Slootwater, 80 c.M. diep, 105 90 100 GRONDMONSTERS. A. Blaauboer, Ewiicksluis, Zware kleigrond. Bouwland. 0,606 0,619 0,726 P. Schilderman, Stoomweg, Zandgrond. Bouwland. 0,072 0,044 J. Komen, Molenvaart, Zarelgr. Grasland. 0,227 0,380 J. Komen, Molen vaart, Zavelgr. Bouwland. 0,119 Stoomweg, ivelgrond. Bouwland. 0,200 31 Maart. 14 ApriL 29 13 ApriL 3 Me! 19 ApriL 3 Mei. 27 ApriL 27 ApriL 0,763 0,452 0,519 22,7 23 0,514 0,581 0,444 26,2 17 0,003 0,020 0,000 0,023 1,4 15,2 0 13 0,107 54 2 1,381 58 24 0,186 15,7 12 0,112 8 14 0,251 47 5,4 0,253 28 9 0,181 28,5 6,4 0,164 20 8,2 1 Mei 7 n 6 10 10 0,492 0,495 0,594 37,6 16 0,062 0,048 17,2 2,8 0,242 32 8 0,323 26 123 0,071 20,8 3.4 0,150 28 5.5 15,3 Gr. p. L. 7,8 0,9 8.3 ft fi tf 8,7 ft. n n 9,8 0,788 0,793 1,114 63,1 17,6 0,137 0,067 18 3,7 0,202 34 6 0.450 31 14.5 0,104 31.6 3,3 0,291 20 14,5 33 c.M. 14 12,7 293 23 20,7 17 De getallen onder den naam geven het gemiddeld zoutgehalte aan van de geheele laag van 60c.M. zooals deze achtereenvolgens op de verschillende datums gevonden is. In den regel achter den datum der monsterneming vindt men telkens de zoutgehalten in pet. van den gedroogden grond van de laag van 0—2, 220, 2040 en 40—60 c.M. en daarachter nog het aantal c.M. water, dat de grond vasthoudt In den regel daaronder staan van de laatst onderzochte monsters de watergehalten van den grond In pet van den gedroogden grond en in den daaronder volgenden regel het zoutgehalte van dat water in Grammen per Liter. BIJ A. Blaauboer bevatte de grondlaag van 60 c.M. de eerste maal een gemiddeld zoutgehalte van 0.606 pet., de tweede maal van 0.619 pet. en de der de maal van 0.726 pet, zoodat het gehalte gestegen Is in plaats van gedaald. Bij P. Schilderman is het gedaald van 0.072 pet. tot 0.04 pet, dus ruim een vierde, terwijl in die periode 4.3 c.M. regen is ge vallen, waardoor ruim een vierde van de hoeveel heid water, die in den grond aanwezig was (14 c.M.) kon worden weggedrukt. Bij J. Komen is het zoutgehalte in diezelfde pe riode gestegen van gemiddeld 0.227 pet. tot 0.380 pet., hoewel de hoeveelheid water is gedaald van 29.5 c.M. tot 23 c.M. Daar het zoutgehalte van het water zeer sterk is gestegen, vooral in de bovenste laag, schijnt hier zooveel water te zijn verdampt, dat de verdamping den regenval sterk heeft overtroffen en daardoor het grondwater is opgestegen. Dit behoeft ons niet te verwonderen, als wij bedenken, dat tus- schen de twee monsternemingen slechts 1 c.M. re gen is gevallen en aan de laatste monsterneming juist een tlendaagsche periode van scherpe droogte vooraf is gegaan, die op vele landerijen een wit zout- beslag te voorschijn deed komen. In mijne mededee- ling van 18 April werd in het grasland van den heeer D. Schenk, Grasweg, ook opstijging geconsta teerd (het zoutgehalte in de bovenste 20 c.M .steeg van 0.417 op 16 Maart tot 0.447 op 7 April), hoewel er toen van 16 tot 29 Maart bijna 4 c.M. regen viel. Bij J. Komen en J. Verburg was op 27 April op bouwland het zoutgehalte niet hoog, wat is toe te schrijven aan het niet hooge zoutgehalte van het grondwater, terwijl de grond blijkens het niet hooge watergehalte vrij licht bleek te zijn. Indien het juist is, dat op het grasland bij Ko men sterke opstijging van grondwater heeft plaats gehad en de stijging van het zoutgehalte niet moet worden geweten aan een verschil in zoutgehalte van dicht bij elkander gelegen plaatsen, dan kan daar uit de conclusie worden getrokken, dat verdamping van water ook op andere stukken land groot ge vaar oplevert voor verzouting van den grond en dus op het bouwland zooveel mogelijk moet worden voorkomen. Op grasland is daaraan niets anders te doen dan kort houden, omdat dé bovenaardsche deelen van alle planten veel water verdampen en de wortels het verdampte water uit den grond Weer aanvullen. Op het bouwland zullen de planten na tuurlijk ook veel water verdampen, doch voor zoo ver de grond onbegroeid is, kan de verdamping door los houden van het bovenste laagje worden tegen gegaan. De Rijkslandbouwleeraar voor Noord-Holland, C. NOBEL. Schagen, 14 Mei 1916. I Laagziide B 50, Schagen Wieringen, 15 Mei 1916. Geachte Redactie, Met een weinig verwondering las ik in uw blad van j.1. Zaterdag, dat door Ds. F. Ydema te Knol lendam het beroep naar de Ned. Herv. Gem. van Hippolytushoef was aangenomen, Mij zelf vroeg ik af, hoe kon uw correspondent zulk een bericht opzenden, daar aan Ds. Ydema slechts een toezegging van beroep en nog wel een heele zwakke toezegging, is gedaan. Van beroeping is nog geen sprake geweest, en het zal ook nog de groote vraag zijn, of de beroeping zal geshieden. Een zeer geringe meerderheid van stemmen deed de toezegging ontstaan. Over het algemeen was men niet voor haast ma ken, doch de voorzitter, de heer Ds. Witkop, zette alle zeilen bij, om Ds. Ydema behouden de haven in ia leiden. Eerst probeerde zijn Eerw. het om Ds. Ydema te Oosterland alhier beroepen te krijgen, doch tot vier maal toe leed hij daar schipbreuk mee. Drie weken daarna probeerde zijn Eerw. het tot tweemaal toe ie Hippolytushoef, en met een gering succes ik vermeen 8 tegen 6 stemmen gelukte het daar de toezegging er door te halen Dit was zeker wel een verlichting voor Ds. Wit kop, en menigeen stelde zich de vraag: Waarom zou Ds. Witkop zich zoo voor een toezegging van Ds. Ydema interesseeren? Waarom toch??? Ds. Witkop wist toch, dat de algemeene opinie niet voor Ds. Ydema was, hetgeen ook verleden week toen Ds. Ydema met zijn vrouw Hippolytushoef be zocht, maar al te duidelijk bleek. Slechts een ouder ling was bij de aankomst en bezichtiging aanwezig, doch ook deze verdween later ook spoedig van het tooneel, en kwam niet meer te voorschijn, zoodat beide predikanten geheel alléén stonden. Geachte lezers en lezeressen, 't zal u uit deze wei nig? regels zeker wel duidelijk zijn, dat ik in den aanhef van dit stukje schreef, hoe kontde Wierin- ger Correspondent opgeven, dat het beroep naar Hip polytushoef door Ds. Ydema is aangenomen, wijl er in het geheel nog geen beroeping heeft plaats ge had. I.aat die correspondent toch eens wat beter infor maties gaan nemen. Met dank, VERITAS. WIERINGEN. Voor rekening van 62 leden onzer onderafdee- ling der V.P.N., werden J.1. Vrijdag op de Amster- damsche eierenveiling geveild 11.189 kipeieren en 480 eendeieren. De hiervoor verkregen prijzen vari eerden voor de kipeieren van f 5.50 tot en met 6.55 per 100 stuks en voor de eendeieren f 6.30 per 100 stuks. Aan schoon geld zullen de leden voor de kip eieren ontvangen f 1.01 per kilo en voor de eend eieren 6 cent per stuk. Kipeieren gelden per stuk berekend als volgt: 15 in een kilo 6.73 cent, 16 in een kilo 6.31 cent, 17 ln een kilo 6 cent en van 18 in een kilo 5.61 cent of gemiddeld per 100 stuks f 6.15. Handel bij enorme aanvoer vlug. - ANNA PAULOWNA. De lijsten waarop de door den watersnood getrof fenen de geleden schade konden invullen zijn thans alle, voor zoover den Westpolder betreft, door het plaatselijk comité onderzocht en zullen Woensdag naar den Commissaris der Koningin worden gezon den, die ze vervolgens aan den Inspecteur van het Algemeen Watersnood Comité zal doen toekomen, ANNA PAULOWNA. Zaterdag, 13 Mei, des avonds 8 uur, had de afd. „Anna Paulowna" van den Ned. Bond van Arbeiders in het Landbouw-, Tuinbouw- en Zuivelbedrijf een openbare bijeenkomst in het lokaal van den heer G. Borst. De voorzitter, de heer B. Looij, heette de aanwezi gen welkom, in herinnering brengend, dat het reeds lang geleden was, sinds men het laatst bijeen was geweest, wijl de watersnood de leden naar alle kan ten had verstrooid. Maar nu de groene sprietjes weer hier en daar zichtbaar werden, hoopte hij, dat ook de groene sprietjes van hun vereenigingsleven weer zouden opbloeien. Het speet hem alleen maar, dat zooweinigen aan den oproep hadden gehoor gegeven tot deze samenkomst. Hierna ontving de heer V. van de Vall uit Leeu warden het woord, die namens het Hoofdbestuur gekomen was, om de afdeeling zoo mogelijk, weer nieuw leven in te blazen. „Vrienden", begon spreker, „wij hebben met u mee geleefd, toen het watergeweld uw huis en uw have kwam bederven en vernielen, Maar vergeefs heb ben wij gepoogd met li in contact te blijven. De een was naar hier, de ander naar elders geraakt, On doenlijk bleek het uw adressen te verzamelen, som mige brieven door ons afgezonden, kwamen als on bestelbaar terug. Doch zie, daar verrasten ons de bladen met het blijde bericht, dat de Polder weer droog begon te worden en Weldra vermochten wij weer voeling te krijgen met u, waarvan het gevolg is, dat wij dan nu voor het eerst weer bijeen zijn. Het is waar, de opkomst is vrij gering, maar toch verheug ik mij, dat zij, na al het gebeurde betrekkelijk nog groot mag heeten." Daarop begon spreker het heden en de toekomst van den landarbeider uiteen te zetten. De tijdsom standigheden, zoo verklaarde hij, zijn voor ons, arbel ders oogenschijnlijk verre van slecht 3-honderddui zend man staan op de grenzen en ook velen der on zen zijn daarbij. Nooit waren dan ook onze loonen zoo hoog maar laten wij daarom toch, onze vakorga nisatie nu niet gaan verwaarloozen. En wel om twee redenen niet: In de eerste plaats niet, omdat, in weerwil van die ongekende loonen, onze koopkracht door de duurte van alles niettemin zeer gering is. Maar in de tweede plaats niet om den crisis, dien we kunnen verwachten. Waarom? Ja, wie zal dat zeggen, maar komen zal zij en economen als wij len Dr. Bos, hebben er voor gewaarschuwd, dat de werkgevers dan zonder twijfel hun tekort in de eerste plaats zullen verhalen op de loonen der ar beiders, Gelukkig daarom dat wij niet stil hebben gezeten. Ons ledental Is van 4700 tot 6500 geklommen Wij dienen dan ook gewapend te zijn met het oog op de naaste tooekomst. Want geloof mij, donker is stellig voor ons de dag van morgen. Niet de pacht sommen zullen verlaagd worden, neen, op ons zal men trachten den oorlogsdruk te verhalen. Ons doel moet zijn, geen toeslag, want toeslag is een fooi, {naar een behoorlijk loon, geëvenredigd aan de duur te der levensmiddelen, opdat niet ondervoeding het gevolg zal zijn. Laat uw loonen dus niet beknibbe len, wanneer straks de tijden anders worden. Neen, houdt ze vast en daartoe is een krachtige organi satie noodig. Bij de behandeling der Ongevallenwet werden wij in Den Haag vergeten, doordat wij niet georganiseerd waren .Ik ben dan ook niet geko men om hier een lange rede te houden, maar om uw strijdlust door het water bekoeld, opnieuw weer aan te vuren, opdat uw schier stervende afdeeling weer tot een flink en krachtig leven moge geraken. De heer Looij sloot hierop de openbare bijeenkomst waarna de aanwezige leden nog in huishoudelijke vergadering bijeen bleven. Van het resultaat dezer laatste bijeenkomst kun nen wij nog meedeelen ,dat de afdeeling weer krach tig wenscht op te treden en wel onder het volgende bestuur: B. Looij, voorzitter, J. Jonker, secretaris, J. Kouseband, penningmeester, J. Crum en K. Looij, commissarissen. De oude leden kunnen zonder bij passing van verloopen contributie lid blijven. Enkele nieuwe lede'n traden toe WIERINGEN. Hebben andere dorpen hun kermissen, Den Oever heeft jaarlijks ook zijn feest, het volksfeest uit gaande van de bloemenvereeniging Flora. Dezë vereeniging hield Zaterdagavond haar jaarverga dering ten lokale van den heer M. Tijsen te Den Oever. Nemen de bewoners allen deel aan het feest, de besprekingen laten zij doorgaans aan het bestuur over, wat wel vleiend is voor en getuigt van ver trouwen stellen in, maar daarom nog niet ge- wenscht wordt door dit college. Om hierin veran dering te brengen werden er nu eenige planten verloot onder ae opgekomen leden. Dit waren er 34 van de 118. Na opening, goedkeuring der notulen en voorle zing van het'jaarverslag, deed de penningmeester rekening en verantwoording, welke rekening ac- coord bevonden werd door de heeren M. Gorter en Wt. Hegeman en sloot met een batig saldo van f 8.86. Het geheele bestuurM. Bosker, voorz., C. Koorn, secr., C. Jb. Kool, penn., Jb. N. Tijsen en S. Bruul trad nu volgens reglement af en werd herkozen. Hierop had de verloting plaats: de vier collea werden gewonnen door N. Metselaar, J. S. Koorn, Wm. Hegeman en GSnooij. Omtrent de festiviteiten, dit jaar te houden, werd besloten een ringrijderij te paard te organiseeren. Zoo mogelijk zal 's avonds weer een vuurwerk worden afgesto ken. Mocht dit door den oorlogstoestand met te verkriigen zijn, dan zal het bestuur naar iets anders uitzien. De datum waarop de bloemententoonstel ling, welke met deze feesten gepaard gaat, gehou den zal worden hangt .nog af van den groei der tot opkweeking uit te reiken plantjes. Drie oestuurs leden zullen deze te Den Helder aankoopen om aan elk der leden twee uit te deelen. Bij de rondvraag uit J. S. Koorn de wensch, dat de tweede dag der tentoonstelling eindigen zal met een gezelligen feestavond voor de leden met hun dames. Hiertoe wordt beslotende hulp van Excel sior of Harmonie zal hiertoe gevraagd worden. Ook wordt besloten op volgende vergaderingen weder om bloemen te verloten en wel 1 op elke 6 aan wezige leden, met een minimum van 4 en een maximum van 10 planten. De voorzitter sluit tegen middernacht de verga dering met de wensch, dat het vuurwerk zonder y zal afgi e vrede geteekend zal zijn. ANNA PAULOWNA. Zoowel in de politiek al» onder het rijden is men niet altijd even gelukkig als men zijn draai wenscht te nemen. Dit ondervond Maandagmiddag de kneeht van bakker K., wijl hij aan den Koningsweg met paard en broodwagen te water geraakte. Onmiddel lijk toegeschoten helpers slaagden er in het zaakje weer vrij spoedig op het droge te brengen. Slechts de wagen nad eenige averij. ANNA PAULOWNA. De heer O. J. Reinders. predikant der Ned. Herv. emeente alhier, heeft voor het beroep naar rtswoud bedankt. ANNA PAULOWNA. Meldden wij reeds eerder dat er aan den door braak in den zeedijk niet veel werd gewerkt, thans zijn een flinke partij kipkarren en rails, benevens een locomotief aldaar gearriveerd, zoodat verwacht kan worden, dat nu net werk, voornamelijk nog bestaande in het aanbrengen van een stevigen kleilaag aan de binnenzijde en op den kruin, wel weer funk voortgang zal maken. ANNA PAULOWNA. Naar wij met de meeste stelligheid vernamen, zal in de plaats van den heer L. Tiessen, welke als zoodanig naar Den Helder zal worden overge plaatst, als Rijksveldwachter te Anna Paulowna worden aangesteld de heer W. van Twuiver, thans te Wijk aan Zee. WIERINGERWAARD. Schagen's Dubbel gemengd Kwartet gaf Zondag een concert in de zaal van de fam. Boon alhier, onder leiding en met medewerking van den heer Jac. Jansen, De opkomst was niet schitterend, ongeveer 100 eenigë hapering zal afgestoken worden, als gevolg dat inmidaels ae BROEK OP LANGENDIJK. In de week van 8—13 Mei werd aan de veiling aangevoerd 550 bos, 2100 K.G. en anderhalven wa gon rabarber. ST. PANKRAS. De heer K. Winkelman, candidaat te Loenen aan de Vecht, heeft bedankt voor het beroep naar de Ger. Kerken alhier en te Heerhigowaard. personen waren opgekomen, waarvan verreweg 't e gedeeite zeker niet gekomen zijn om iets moois te nooren, doch gewoonweg om 't „Bal na". grootste gedeeite moois te nooren, fl Zelfs van de nog hier bestaande zangvereeniging „Apollo" zagen we slechts enkele leden. De lust om te zingen en té hooren zingen schijnt hier wel wat minder te worden, want „Apollo" kon toch al tijd op volle zalen rekenen. Toen hebben de afwezigen (vooral zij die va* zang en muziek houden) ongelijk genad door thuis te blijven. Er is bepaald heel mooi gezongen. Met een goede voordracht en zuiver helderen toon werd elk nummer zeer ten genoegen der aanwezi gen uitgevoerd. Ook de piano-soloa door den heer Jansen verwierven een welverdiend applaus. Zooals reeds gezegd, bal na. OUDE NIEDORP. Op de voordracht voor onderwijzeres aan de O. L. School te Zijdewind (vacature mej. V. Beijnen) zijn geplaatst de damesle. mej. Kok te Siebeger- wolde, 2e. mej. A. Gijsberta te Uithoorn, 3e. mej. Sparnaag te Texel. NIEUWE NIEDORP. Onze vroegere plaatsgenoot, de heer P. Wit Sz., thans te Amsterdam, is geslaagd voor 't examen voor bouwkundig opzichter. DIRKSHORN. Vergadering van de afdeeling Volksonderwijs op Vrijdag den 12 Mei, J.1., ln het lokaal van den heer D. Bruin alhier. De voorzitter, de heer Damsté opent de vergade- riag die zeer slecht bezocht was, en spreekt zijn leedwezen uit, dat op deze eerste algemeene verga dering zoo weinig belangstelling is. Verschillende circulaires en toelichting waren In gekomen omtrent een landbouwhuishoudcursus voor meisjes boven de 16 jaar, doch aangezien er nog al wat bezwaren aan verbonden zijn, besloot men om voorloopig hier geen werk van te maken, lie ver zag men te Dirkshorn in de school een vervolg klasse voor het 7e leerjaar, waar, hier behoefte aan was, daar er nu reeds 16 leerlingen school gingen, die eigenlijk al buiten de leerplicht zijn. Besloten werd om aan het gemeentebestuur een adres te richten om in de school te Dirkshorn nog een leer kracht aan te stellen voor een vervolgklasse. Daar na werd de beschrijvingsbrief behandeld, voor de e.k. algemeene vergadering. Er werd echter besloten met het oog op de kas, dit jaar nog geen afge vaardigde te zenden. Niets meer aan de orde sluit voorzitter de verga dering. WELVAART OP TEXEL. Uit het dezer dagen uitgebracht finantieel ver slag der Coöperatieve Boerenleenbank te Texel blijkt dat de welvaart op dit eiland groot is. Welke stand de bank inneemt in betrekking tot de Centrale blijkt uit het feit, dat op 1 Jan. j.L deze bank het hoogst stond in deposito, der 500 aangesloten Ban ken, zelfs nog met f 60000 de volgende overtreft. Door de 425 aangeslotenen, die de Bank thans telt, werd een bedrag van f 408.189, gespaard. Het bestuur moest dan ook, teneinde aan den grooten stroom van inlagen het hoofd te kunnen bieden, besluiten het bedrag van f 500000 dat als maximum was aangenomen voor de Bank, om in depot te mq- gen nemen, verhoogen tot f 10000001 DE VERJAARDAG VAN MINISTER CORT VAN DER LINDEN. Men meldt uit 's-Gravenhage: Naar zich begrijpen laat, was de belangstelling Zondag door stad en land in het huiselijk feest van Minister Cort van der Linden aan den dag gelegd, van dien aard dat het niet doenlijk is een zelfs in de verste verte naar volledigheid trachtend over zicht te geven van de hulde en de symathiebetui- gingen, welke den 70-jarige en diens gezin toestroom den in telegrafischen of schriftelijken vorm of zich uitten in het zenden van bloemstukken. Van die bloemzendingen trok vooral de aandacht de keu rig opgemaakte bloemengave in een vergulden korf, geschenk van de elf Commissarissen der Ko ningin in Nederland, die op deze wijze gezamenlijk uiting wilden geven van hunne hoogachting je gens den Minister, met wien zij in zoo veelvuldige en nauwe ambtelijke aanraking zijn. Dan dient nog van al die bloemengaven er werd ons verzekerd dat het met een vijftigtal niet ophield de op lettende gedachte vermeld van de Belgische vluchte lingen. De receptie ten huize van den Minister in den namiddag werd door zeer velen bezocht. Onder de eersten, die Z.Exc. persoonlijk kwamen gelukwen- schen, was Z. K. H. de Prins der Nederlanden, die wegens uitstedigheid Zaterdag nog niet in de ge legenheid was geweest den heer Cort van der Lih- den' van zijn belangstelling te doen blijken. Z. K. IL

Schager Courant | 1916 | | pagina 1