Marktberichten. Staatsloterij. Nekkramp en insubordinatie. schonk den verjarenden staatsman rijn portret. Alvo l ens te \ertrckkcn, plaatste de Trina ook zijne hand- teekening in het fellcitatieregister, dat gereed lag om te worden geteekend door hen die een bezoek van gelukwensching hadden afgelegd. En dat waren er weder zoo talloos velen, uit alle ambtelijke en hof- en militaire en andere kringen, dat volstaan moet worden met de mededeeiing van slechts en kelen. De ambtgenooten van den Minister, die hem Za terdagmiddag hadden gehuldigd, kwamen hem gis termiddag nogmaals ten zijnen huize de hand. druk ken. De burgemeester, de Commissaris der Konin gin in Zuidholland, de Opperbevelhebber van land en zeemacht, de Voorzitter van de Tweede Kamer, vele leden van de Eerste en Tweede Kamer, oif- der wie mr. De Savornin Lohman, dr. Kuyper en de heer Colijn de Gouverneur der residentie, verschillende gezanten, als de Duitsche, de Ameri- kaansche, de Oostenrijk-Hongaarsche, de Roemeen- sche en de Braziliaansche, de hier vertoevende Bel gische minister van Onderwijs en Schoone Kunsten, de^heer Poulet; de schrijver Cyriel Buysse, de pre sident der Synode van -de Ned. Herv. Kerk en nog tal van andere belangstellenden, kwamen den heer Corf van der Linden, ten wiens huize het tusschen drie en zes uur een voortdurend komen en gaan was persoonlijk gelukwenschen, ongerekend nog de velen die hunne kaartjes afgaven Uit den stroom van telegrammen zij nog ver meld een zeer hartelijk gestelden telegrafischen ge- lukwensch van H. M. de Koningin-Moeder. Wij vernamen dat ook de Haagsche journalisten vereeniging een felicitatie-telegram had gezonden. Maar, zooals gezegd,, er waren zooveel telegram men, brieven en kaartjes van heinde en ver, van Senaten van Universiteiten, van andere onderwijs inrichtingen, tal van instellingen op het gebied van ,s Ministers bemoeiingssferen, dat het niet wel mo gelijk is aan een opsomming te beginnen.' Nog zij vermeld, dat gisterochtend aan het einde van de godsdienstoefening in de Remonstrantsche Kerk aan de Laan dr. Heering, onder wiens gehoor do heer Cort van der Linden zich bevond, ten aan hoore van de gemeentenaren den 70-jarigen staats man met een hartelijk woord toesprak. Hdbld. H. M. de Koningin heeft Zaterdagmiddag minister Cort van der Linden en mevrouw Cort van der Lin den ten paleiz'e in het Bosch ontvangen. Naar wij vernemen heeft H. M. bij'die gelegenheid den minister en zijne echtgenoote zeer hartelijk ge luk gewenscht met hun huiselijk feest en heeft Hare Majesteit den verjarenden staatsman verblijd met het geschenk van Hr. Ms. portret, gevat in prachtige lijst Hare Majesteit heeft bovendien met eigen hand op dit portret geschreven de woorden: „Nunc aut Nunquam, nu of nooit zij indachtig hij die bestuurt het roer van Staat, Wilhelmina. Mevrouw Cort van der Linden mocht uit de hand jes van Prinses Juliana een bloemruiker ontvan gen. De njjnisters hadden Zaterdagmiddag aan hun collega'aangeboden een schilderij van Soest, voor stellende een winterlandschap, sterk beschenen door de zon. Dit doek was bestemd als een symbolische voorstelling van de grijsheid van den staatsman, wien hét werd aangeboden en waaraan de zon een zekere kracht schenkt, De krachtige grijsaard, die Cort van der Linden is, werd dus op zinnebeeldige wijze aan den vooravond van zijn 70ste levensjaar door zijne ambtgenooten ,die hem ten hoogste ach ten, verrast. Met een kort, maar van die hooge achting en waardeering getuigend zeer hartelijk woord, bood de vice-president van den Ministerraad, dr. Lely, minister van Waterstaat, den verjarenden minister dit schilderij aan. EEN NOODLOTTIG SCHOT Gisteravond heeft te Biggekerke een soldaat ge schoten op een sergeant en daarbij den sergeant majoor Joh. Zonruiter, die niet bedoeld was, in de hartstreek getroffen. Deze was oogenblikkelijk dood Betreffende dit drama, vernemen wij nog het vol gende: Een soldaat werd op het compagniebureau geroe pen en daar werd hem medegedeeld, dat een serge ant een rapport tegen hém heeft opgemaakt. Daar de soldaat dit rapport geheel ongerechtvaardigd achtte, ontstak hij in woede en gaf den sergeant een klap in het aangezicht, waarop hij werd gearresteerd Later wist hij te ontkomen en zich met zijn ge weer wapehende, ging hij naar het compagnies bureau, schoot door de ruiten op den sergeant, maar raakte ongelukkig den sergeant-majoor, die onmid dellijk dood was! De sergeant-majoor was gehuwd en woonde to Bergen op Zoom, Tot voor korten tijd had hij als sergeant te Middelburg gewoond. De dader is uit Dordrecht afkomstig en eveneens ge huwd. Hij werd naar Vlissingen overgebracht GRASMAAIMACHINES. Het Nederlandsch Landbouwweekblad meldt: Het bestuur \ap hef Nederlandsch Landbouwco- mité ontving van meerdere zijde klachten, dat gras- maaimaehines, van overzee aangevoerd en te Rot terdam liggende, niet worden vrijgelaten. Aangezien het seizoen om te maaien is aange broken en de landbouwers en handelaars groote schade zouden lijden, indien zij niet spoedig in het bezit van deze paachines werden gesteld, heeft het bestuur zich gewend tot de uitvoerende commissie van de N. O. T„ met verzoek hare aandacht aan deze aangelegenheid te wijden. De commissie deelde aan het bestuur mede, dat pogingen in het werk worden gesteld, om de zen dingen grasmaaimachines, welke met verschillende stoomschepen werden aangevoerd, ten spoedigste te kunnen doen vrijgeven, en sprak de hoop uit, dat deze machines binnenkort zullen kunnen worden uit geleverd. De commissie gaf de verzekering, dat deze zaak haar volle aandacht heeft en dat zij, van het belang overtuigd, niot zal nalaten te trachten een spoe dige afwikkeling te bewerkstelligen. LANDSTORM. De minister van oorlog brengt ter algemeene ken nis, dat nog niet kan worden bepaald, wanneer de in 1890 geboren personen, die tot den landstorm behoo- ren of daartoe op of 1 Juni 1916 komen t ebehoo- ren, in werkelijken dienst zullen worden gesteeld. 7oodra de tijd van indienststelling zal zijnbepaald zal onverwijld nadere bekendmaking worden gedaan St Ct. SMOKKELAARSTRUC. Het gebeurde in een der Achterhoeksche grens plaatsen. Een gezelschap smokkelaars, onder wie iemand met een houten been, werd aangehouden en opgebracht Nadat de waren veilig geborgen wa ren, werden de daders ook aan den lijve onderzocht De beurt kwam ook aan den eenbeenige. Hij legde vol moed zijn kunstbeen af. dat een der beambten toch wel wat zwaar voorkwam Bij onderzoek bleek, dat in" het holle gedeelte 7 pond worst geborgen was. EEN ONDERHOUD MET DEN OUD-MINISTER TREUB. Een Amsterdarasche brief in de „Neue Zuricher Zeitung", aldus de „Vorwarte", geeft een interes sant resumé weder van een onderhoud dat de Ne- derlandsclie oud-minister van financiën, de heer Treub. onlangs met een Hongaarsch journalist heeft gehad. Uit hetgeen de heer Treub zeide bleek, naar de „Vorwarts" meldt, allereerst de zekerheid, dat de* oorlog veel gauwer geëindigd zal zijn dan veelal wordt aangenomen. Men gelooft hier nog slechts aan een enkel groot offensief van de geallieerden, en wel hoogstens tot den midzomer, moet professor Treub gezegd hebben. Een tot den herfst aanhou dende werkloosheid van de beide legermachten, zoo alB die zich in kleine militaire acties van plaatselij ke beteekenis afspiegelt, beschouwt men hier als iets onmogelijks, evenals een derde winterveldtocht waarin in pessimistische kringen nu reeds wordt gesproken. De heer Treub gelooft voor zich persoonlijk niet aan een zoo groot succes van het aanstaand offen sief der geallieerden, dat dit tot de bevrijding van Noord-Frankrijk en België zou kunnen leiden. Aan het herstel van België's onafhankelijkheid en aan de teruggave van het door de Duitsche troepen be zette Fransche gebied twijfelt de heer Treub niet; maar hij is er van overtuigd, dat pas het sluiten van den vrede deze gelukkige oplossing zal bren gen; nadat het Duitsche rijk de zekerheid heeft ge kregen, dat het al zijn koloniën terug krijgt De veranderingen op de kaart van Europa zal al leen het oosten en den Balkan betreffen. Al de krijgsresultaten zullen binnen twee of drie maanden zoo onvoorwaardelijk vast staan, dat nie mand meer de hoop zal koesteren ze nog te zijnen gunste te kunnen veranderen, en daarmede zal dan het psychologisch oogenblik van het neerleggen der wapens aangebroken zijn. Juist omdat zoo zichtbaar het einde van den oor log nadert is de heer treub er van overtuigd, dat Nederland niet meer in den oorlog zal worden ge wikkeld; en dat "het in staat zal zijn tot aan het einde van het machtige volkerondraana zijn neutra- litreit te bewaren. ANNA PAULOWNA. Zaterdag 13 Mei hield de vrijzinnige kiesvereeni- ging in Veerburg eene vergadering. Door den wa tersnood konden de notulen niet gelezen worden en om dezelfde reden werd de bestuursverkiezing uit gesteld tot een volgende vergadering. Tot candida- ten voor leden der Provinciale Staten werden de af tredenden gesteld, n.1. de heeren K. Breebaart en Jb. Zijp. Gekozen werd tot afgevaardigde naar de Centrale de heer C. Tijsen. De rondvraag leverde niets op, waarna sluiting volgde. ANNA PAULOWNA. In de vergadering der commissie tot wering van schoolverzuim, alhier, gehouden op Zaterdag 13 Mei zijn tot voorzitter en secretaris herkozen de hee ren K. A. Kaan en K. L. van Gorkom. ANNA PAULOWNA. De uitslag der door het bestuur van den Anna Paulownapolder Zaterdag gehouden aanbesteding is als volgt: a. Herstel van weg en bermen vanaf de Kleine Sluis tot de Oudesluis: P. Voorman te Schagen voor f 950; C. Kroon te Wleringen f 650. b. Ontruiming van gemaakte kistdammen, brug gen en duikers inde spoorbaan van den Anna Pau lownapolder in 6 perceelen: P. Tuin te 't Zand per ceel 1 f 250, perceel 2 f 425, perceel 3 f 530, perceel 4 f 720, perceel 5 f 600, perceel 6 f 590; H. Heiligen berg te Anna Paulowna perceel 4 f 247.50; C. Kroon te Wieringen perceel 1 f 168, perceel 2 f 350, perceel 3 f 460, perceel 4 f 650, perceel 5 f 520, perceel 6 f 510. EEN VERKLARING VAN ONZEN GEZANT TE BERLIJN. Uit BERLIJN, 13 Mei. Het „8 Uhr Abendblatt" aan meldt, dat de Nederlandsche gezant te Berlijn aan een der medewerkers van het blad meedeelde, dat hij naar Den Haag zou vertrekken. De gezant verklaarde voorts: Mijn reis heeft volstrekt geen politiek doel; ik ben niet een keer door mijn regeering tot een mon delinge mededeeiing van den staat van zaken uit- genoodigd. Er is trouwens niets aan de orde, dat een onmiddellijk onderhoud tusschen den minister van Buitenlandsche Zaken en mij zou kunnen ver- eischen. Ik heb in Den Haag alleen een reeks par ticuliere aangelegenheden te behandelen, en mach tig u, in mijn naam te verklaren, dat de betrekkin gen van mijne regeering tot de keizerlijke Duit sche regeering zich volkomen kenmerken door ver trouwen en vriendschap, ,en zelfs van hartelijken aard zijn. Ook de stemming van het Nederlansche volk is na do laatste berichten gunstig geworden voor Duitschland; de stemming ten aanzien van Duitsch- land werd in den laatsten tijd beter. Ik ontken be slist dat de publicatie van het Wolff-telegram, dat meldde, dat Duitschland een schadevergoeding voor de vernietiging van de „Tubantia" weigerde te ge ven, omdat de Duitsche marine daaraan onschul dig is in Hollapd opwinding te weeg heeft ge bracht. Het is niet waar, dat tusschen de Duitsche regeering en de mijne in verband met het „Tuban- tia"-vraagstuk eenig verschil van meening bestaat. DE TUBANTIA. Naar aanleiding van mededeelingen over den loop van het Tubantia-onderzoek, meldt hot Hdbl., dat dit onderzoek nog niet geheel is afgeloopen, en dat het de bedoeling van de regeering is, zoo volledig mogelijk publiciteit to geven aan wat tot nu toe met zekerheid is vast te stellen; binnen en kele dagen kan een regeeringscommunique worden verwacht DE BRUINBROODREGELING. De minister van landbouw, nijverheid en handel heeft de volgende circulaire tot de burgemeesters gericht: Als vervolg op mijne circulaire van 20 April, heb ik de eer u het volgende mede te deelcn: le. In vele gemeenten leidt het verbakken van roggobloem tot brood tot ontduiking van het verbod van wittebrood bakken, doordat groote hoeveelheden tarwebloem worden toegevoegd Vermits de controle hierop uiterst moeilijk is, komt het mij noodzakelijk voor, het verbakken van roggebloem tot brood te verbieden. Tegen het bak ken van roggebloem tot koek bestaat uit den aard der zaak geen bezwaar. 2e. Het is mij gebleken, dat in vele gevallen voor' hen, die wittebrood moeten gebruiken, een mindere hoeveelheid wittebrood dan van de in mijne circu laire van 20 April vastgestelde hoeveelheid bloem gebakken kan worden, voldoende is. Ik verzoek u derhalve den geneesheeren de verplichting op te leggen, in hunne verklaringen mede te deelen, hoe veel brood dagelijks door hen voor hunne patiën ten noodzakelijk wordt geacht, waarbij als maxi mum moet worden aangenomen 3 hectogram brood voor volwassen en anderhalf hectogram voor kinde ren beneden 14 jaar per hoofd en per dag. Bij de berekening van de hoeveelheid bloem, welke de bak kers mogen verbakken, moet dan de opgave der ge neesheeren als maatstaf worden aangenomen. 3e. Naast geneesheeren zullen ook vroedvrouwen verklaringen mogen afgeven voor het gebruik van wittebrood ten behoeve van kraamvrouwen, voor den tijd van hoogstens 3 weken na hare bevalling. DE VROUWEN BEGINNEN. Te Bieleveld hebben volgens de Vorwarts 4000 vrouwen Vrijdag een vergadering gehouden ter be raadslaging over de levensmiddelenvoorziening. Zij namen tenslotte een motie aan, waarin zij het ver langen uitspraken, dat onverwijld maatregelen ge nomen zouden worden om alle noodzakelijke levens middelen, met name aardappelen .vleesch en vet, gelijkmatig te verdoelen, Het gemeentebestuur dient er zich voor te spannen, om dit bij de centrale re geering te bewerken. ONTVLUCHTE KRIJGSGEVANGENEN. To Broekheurne zijn gisteravond twee Russische militair, een onderofficier en een soldaat, na 15 dagen zwervens, over de grens gekomen. Zij zijn gevlucht uit het krijgsgevangenkamp to Celle, bij Ilannover. Te Boekelo zijn Zondag twee Fransche krijgsge vangenen, uit Munster ontvlucht, aangekomen. Te Haaksbergen is gisteren een Fransch officier over de grens gekomen. DE PAPIERPRIJZEN. Men meldt: Doordien de Duitsche regeering met 1 dezer den uitvoer vfcn papier verboden heeft en zelfs de po gingen, om doorvoer te krijgen van papier, dat vóór dien datum besteld en ter verzending gereed was, geen resultaat hebben opgeleverd, is de prijs van het papier in ons land weer aanmerkelijk gestegen. I Zoo bedraagt o.a. blijkens de zooeven ontvangen prijsnotceringen, thans de verhooging yoor. het ge wone houtvrij post- en schrijfpapier 100—108 pet., Holl. geschept papier 50 k 60 pet, courantpapier 1Z0 pet, kunstdruk- 40—80 pet., couverture 100 pet, wit carton 60—70 pet, gekleurd carton 100 pet, stroobord 110 pet., zijdepapier 150 pet, vetdicht perkamentpa pier 100 pet, pakpapier 100 pet. enveloppen 50 pet, het gommen van enveloppen 100 pet» Hierbij komt, dat onderscheidene papiersoorten en enveloppen tijdelijk, sommige zelfs door het ont breken van grondstoffen in het geheel niet meer verkrijgbaar waren, terwijl mede door het ge brek aan bepaalde grondstoffen, noodig voor de goe de bereiding de meeste papiersoorten, dio nog ge fabriceerd worden ,in kwaliteit verre bij vroeger achterstaan. Waar de drukkers vroeger bij afneming van groo te partijen reductie op den prijs konden bedingen, doet zich thans het zeldzame verschijnsel voor, dat de door hen te betalen prijs hooger wordt, naarmate zij meer gelijktijdig afnemen, hetgeen hierin zijn verklaring vindt, dat de fabrikanten en grossiers overtuigd zijn, binnenkort, wegens papiernood, nog hoogere prijzen van hun voorraad kunnen maken, DUITSCHE DESERTEURS. Te Bergen op Zoom zijn, naar do Tijd meldt, Za terdag twee Duitsche deserteurs, jonge mannen van ongeveer 20 jaar aangekomen, die aan de grens te Putte hun wapens hadden neergelegd, en in bur gercostuum de grens waren overgekomen. VISCHROOKERIJEN GESLOTEN. VOLLENHOVE. 15 Mei. Door het beschikbaar stel len van visch als volksvoedsel, zijh de rookerijen te Vollenhove gesloten en 80 gezinnen buiten ver dienste geraakt. EEN LIEVE DOCHTER. Een' dochter van Bchipper G. uit IJmuiden, die verleden week bij afwezigheid van haar vader f 700 uit diens geldkistje ontvreemdde, en daarmede er van door ging, is thans door de recherche opge spoord en naar IJmuiden gebracht, alwaar zij ter beschikking van de justitie is gesteld, De jonge dame had zich met het geld van gouden sieraden en mooie kleeren voorzien, en was geduren de een week onder een vreemden naam de gast van het eiland Vlieland geweest, waar zij dan ook door de politie werd gearresteerd. Niét alleen dat zij al het gestolené heeft opge maakt, doch zij had zelfs nog schuld toen zij in de val liep. DURE PAARDEN EN DUUR LAND. Dezer dagen werd in Zeeuwsch-Vlaanderen een paard verkocht op een publieke veiling voor f 1770, met 10 pet. verhooging. en te Steenbergen een stam boekmerrie met veulen voor f 2050 verkocht. Een hoevo aldaar, groot 48.77.40 H.A. werd geveild voor f 115.645.33 en dat nog wel terwijl deze verhuurd is tot 1918 voor f 2900. De vader van een gestraft landweerman schrijft in „Het Volk" o.a. het volgende: Den len Mei werd in een der loodsen te Vrees wijk, bij een aldaar gehuisvest militair een ver moedelijk geval van nekkramp geconstateerd en op last van een militairen geneeskundige werd de patiënt per auto naar Utrecht overgebracht en op genomen in een daar gevestigd ziekenhuis. De pa tiënt was gestraft met provoost en was daardoor in aanraking geweest met tal van andere militairen en toen de patiënt overgebracht werd naar Utrecht, moesten de menschen die met hem in aanraking waren geweest de compagnieskamer op, om daar de besmetting over te brengen. Toen des avonds de overige militairen huiswaarts kwamen^en hoorden wat was voorgevallen, hadden zij geen trek om zich aan besmetting bloot te stellen en bleven buiten de chambree staan, Zij vertrokken naar Utrecht en meldden zich den volgenden dag weer aan. Zij werden toen ondergebracht in een voor hen in orde gebracht lokaal boven de keuken (dus niet in het besmette gedeelte), waar zij een dag en een nacht hebben doorgebracht, waarop zij weder naar de loods terug moesten. Volgens deh zegsman zijn zij echter gestraft: een met 21, twee met 12 en vier met 10 dagen poli tiekamer. MISBRUIK IN DEN VEEHANDEL. Do drang naar een uitvoerverbod van vee vindt opnieuw voedsel in het volgende bericht uit Lei den in „De Nieuwe Courant": „Zaterdagmorgen werden tusschen de 70 en 100 stuks vee in 5 spoorwagons ingeladen om de grens te worden overgebracht „In een ander stadsgedeelte lag een groote vee boot onder stoom, waarop een groot aantal koeien werd samengebracht, die in den omtrek waren op gebracht. Enkele slagers stonden er met lqede oogen naar te kijken en zoo zoo verzekerde ons de voor zitter der Leidsche Vleeschhouwersvereeniging, dat was nog maar een begin. „Wordt daar niet spoedig een stokje voor gesto ken, dan kan het niet anders of onze veestapel zal ernstig worden benadeeld, afgezien nog van de hoo gere prijzen, die er het gevolg van moeten zijn. liet Leidsche publiek heeft het reeds direct aan den lijve kunnen voelen, doordat de slagers zich genood zaakt hebben gezien het vleesch en vet met 10 ets. per pond te verhoogen (.Den slagers kan daarvan geen verwijt worden gemaakt, want op de Leidsche veemarkt werden Vrijdag j.1. prijzen besteed als nooit te voren", ALLES NAAR DUITSCHLAND. Gisteren in den loop van den dag zijn aan het Mamastation te Rotterdam uit omliggende gemeen ten ongeveer 2500 runderen aangevoerd, met be stemming naar Duitschland. Het vervoer van deze dieren per spoor is van dien aard, geweest, dat er onder het vervoer enkelen doodgetrapt zijn, ter wijl anderen uit nood gekalfd hebben, ij Ook aan het station D. P. hebben zich dergelijke tooneelen onder groote massa's aangevoerd vee voor gedaan, terwijl het vervoer door de stad in koppels van honderden heel wat ergernis heeft verwekt. Waar door den grooten toevoer alle stallen bezet zijn, zijn honderden koeien tijdelijk in weiden nabij Beukelsdijk en omgeving gedreven. UITVOER VAN VEE. Gisteren zijn er van Rotterdam per trein ongeveer 3500 drachtige en melkgevende koeien naar Duitsch land verzonden. Er volgen nog meer deze week. Leveranciers van vleesch voor het leger hebben ontheffing verzocht van de overeenkomst wegens de abnormaal hooge veeprijzen. Dit verzoek is ingewil ligd, en in Den Haag heeft heden voor de eerste divisie een nieuwe aanbesteding plaats gehad i Uit Rotterdam meldt men: In slagerskringen vreest men deze week rund- vlooschnood. Er moet consent verleend zijn voor den uitvoer an 13000 stuks naar Oostenrijk, en alleen in den omtrek van Rotterdam zijn 2500 stuks tegen schrikbarend hooge prijzen opgekocht; alles wordt k tout prix genomen en menige boer verkocht zijn geheelen veestapel. De slagers vreezen dat het hun onmogelijk zal zijn vee te koopen tot een prijs die hen in staat stelt tegen eenigszins behoorlijken prijs te verkoopen. De marktprijs die in de vorige weken hoogstens f 1.10 bedroeg, liep tot heden op tot f 1.46 per kilo gram. DE WILDE UITVOER VAN RUNDVEE. De Landbouwmedewerker der Tel. had gisteren een onderhoud -met den directeur- generaal van Landbouw over den uitvoer van runderen naar Duitschland en Oostenrijk. De directeur deelde mede, dat de wilde verkoop zooals die in den laatsten tijd plaat* had, zal wor den stopgezet. Er geschieden geen keuringen meer van dragend vee, dus kon er geen uitvoer daarvan meer plaats vinden. i Maatregelen zijn voorts genomen, om ln het aW meen den uitvoeer te beperken. liet doel was paar honderd stieren van boven anderhalf jaar i„ geschreven bij het stamboek, uit te voeren en 'vier jarige kalfdragende, na keunng. BROEK OP LANGENDIJÏ. De heer J. v. d. Molen alhier, is bij de Central. Vereeniging vdor groentedistributie in Den Haai benoemd als controleur. WIERINGEN. De heer C. C. de Wit te De Oest, heeft zijn ba. noeming als diaken bij de Doopsgezinde Gem.T welke benoeming hij 14 dagen in beraad hield aangenomen. WIERINGEN. Een nog school gaand dochtertje van den heer N. A. Pool te Noordburen, was met andere kinderen op het erf van den landman A. K. aan het spelen Een dorschmachine, welke niet was vast gezet, trok hun aandacht en werd in volle werking gezet, met het ongelukkig gevolg, dat het hondje van het meisje tusschen de raderen beklemd geraakte. On het vreeselijk goschrei, daagde hulp op en deze ver loste hot meisje uit haar benarden toestand. Vree. selijk gewond kwam het handje te voorschijn. r>e vingertjes bijna alle stuk of beschadigd. Direct werg heelkundige hulp van Dr. De Goeje ingeroepen, DE VERHUISDE ERNDEN. De vrees, als zou goede log achterwege bl(jvjn bij de eenden uit Noordholland, thans to AmorsfQM ondergebracht, heeft zich niet bewaarheid. De wtst, opbrengst is gestegen tot f 27000 28000. Er zijn gen, dat van deze 90000 eenden 53000 eieren wor^ geraapt. TOCH NOG GERED. In den vroegen ochtend zeilde de botter U. K. ij de Urkerhaven uit om bij Terschelling de kustvis. scherij te gaan uitoefenen. Op zee bleek aan een zeilblok iets onklaar te zijn, wat de schipper H. Rom kes met een haak trachtte te verhelpen. Door een misgreep verloor hij het evenwicht, viel over boord en verdween in de diepte, voor het oog van zijn nog jongen zoon, die met een knecht aan boord was. Toen R. weer hoven water kwam en een hem to«i gestoken haak niet kon bereiken, riep hij den knecht toe den botter „door den wind" te gooien, doch hst lukte niet, en hoe R. ook zwom, hij kon den door den wind en stroom afdrijvenden botter niet nade- ren. Na bijna een uur in toenemend gevaar vdrkeerd te hebben, kwam uit de verte hulp op dagen. De harlngvisscher Lammert Post van de „U. K. 207", be merkende dat ginds iets niet in den haak was, kwam schielijk met zijn vlet aanroelen, Juist bij. tljds om den uitgeputten reeds zinkenden Romkei vader van een groot gezin te redden en aaa boord van „U. K. 26" terug t ebrengen. VREDESONDERHANDELINGEN. Uit Rome wordt aan de Stampa geseind, dat het Vatikaan druk onderhandelt met den Spaanschen gezant, ten einde Koning Alfonso er toe te krijgen het iniatief te nemen tot het aanknoopen van on derhandelingen voor den vrede. Tegelijk zou het Vatikaan pogingen doen om president Wilson daar toe oveer te halen. In de Temps staat den tekst der troonrede, waar mee koning Alfonso Donderdag J.1. de Kamer heeft geopend. Na de verklaring omtrent Spanje's onzij digheid, zeide Koning Alfonso: „In onze hoedanig heid van koning volgen wij met groote belangstel, ling de ontwikkeling en de gevolgen van den hul digen oorlog, en wij hopen dat de Voorzienigheid ons zoo spoedig mogelijk de gelegenheid opent om onze medewerking te verieenen aan het sluiten van den vrede". STATIONSPERSONEEL. Het stationspersoneol alhier zal met drie beamb- ten worden uitgebreid. Een daarvan zal de nieuw» functie van schaalknecht vervullen. TELEGRAFISCH WEERBERICHT medegedeeld door het Konnlnklijk Ned- Met InnnsU tuut te De Bilt Hoogste barometerstand 764.1 te Vlissingen, laag ste barometerstand 743.7 te Stockholm. Zwakke tot matige Westelijke tot Zuidelijke wind Gedeeltelijk bewolkt Aanvankelijk weinig of geen regen .Mogelijk nachtvorst Iets warmer over dag. AMSTERDAM, 15 Mei. Ter veemarkt waren heden aangevoerd 1058 vette koeien, waarvan de prijsen waren: le kwal 120 k 130 cent 2e kwal. 110 a 115 cent, 3e kwal. 105 k 107 ct., per K.G., 200 molk- en kalfkoeien f 350 a 475. 265 nuchtere kalveren f 10 a 16, 64 schapen f 35 a f 50, 144 lammeren f 14 a 17 per stuk, 805 vette varkens, geen handel. TEXEL, 13 Mei. Op de eerste groote lammerenmarkt waren aan gevoerd 4007 stuks. Prijzen f 19 a f 24, per stuk. Handel vlug. ALKMAAR, 15 Met Aangevoerd 18 koeien en ossen f280 a 240, 11 vette kalveren f 80 a 150, per K.G. f 1.20 a 1.60, 62 nucht kalveren f 8 a 22, magere schapen f 36 a 45, 400 vette varkens 70 a 94 ct per ned. pond, 8 magere varkens f 27 a 32. PURMEREND, 16 MeL 135 Stapels kleine kaas f 56 62.50. 852 K.G .bo ter f 1.65. 1045 Runderen, waaronder 170 vette en 25 stieren. Vette, stug, f 1 1.40 per K.G. Gelde, st f 200 a 380. Melkkoeien, stug, f 230 a 520. 38 Paar den f 100 a 50. 32 Vette kalveren 115 a 135 ct per K.G. 572 Nucht. kalveren f 12 a 30. matig. 338 Vette varkens 82 a 92 cent per K.G., vlug. 154 Magere var kens f 35 a 65, matig. 320 Biggen f 16 a 27, matig. 2334 Schapen en lammeren. Vette, vlug f 36 a 55, Lammeren vlug I 13 a 25. Kipeieren f 6 a 6.50. Eendeieren f 6.30. VAN EWIJKSLUIS. Aangevoerd aan den Vischafslag op Zaterdag 18 Mei 387 pond bot 15,5 k 17 ct per pond, 178 pond schol 10 k 10,5 cent per pond, 119 pond schar 5 cent per pond, 40 pond puitaal 6.5 cent per pond. Nos. 5885 en 7006 elk f 1000. Nos. 6959 11647 en 15309 elk f 400. Nos. 5845 11045 en 20423 elk f 200. Nos. 618 1250 1910 3637 4589 7696 8570 9798 l*85® 13502 15121 17270 17768 19294 elk f 100. 102 131 380 542 1424 1477 2562 2594 3336 —58 .3953 -84 5166 —82 6179 6250 6818 7035 7692 7711 8469' -83 8907 9065 9547 9629 10033 —061 10547 -552 -971 —999 11551 —615 - 12098 —250 13010 -073 14018 -080 14955 15063 15814 —831 16683 938 17892 —969 18473 19055 19900 —923 20766 134 726 i van f 70. 208 807 866 751 803 1229 1794 2014 2079 2947 2991 8087 3562 3696 8811 4560 4984 —90 5534 —58 —94 36 42 6528 7188 7447 7505 —75 8120 8193 8529 —96 8652 -95 9189 9210 -95 0855 -62 —142 -216 —882 —765 —781 —836 —126 -308 —387 -872 —879 - 920 -t348 -411 —477 445 -698 —765 14224 —601 -549 -278 -343 -370 —193 —207 -897 £17 —525 —714 154 —188 —268 150 —602 —604 —971 20365 —641 874 -701

Schager Courant | 1916 | | pagina 2