WOENSDAG 17 El 1916. 39ste Jaargang. 'No. 5798 Raad van Anna Paulowna. Uitgevers: TRAPMAN Co. Bekendmakingen. Ingezonden Stukken. Binnenlandsch Nieuws. SCHIER Alpien Nieuws- COURANT. Aiverteitie- LnünvHil Dit blad verschijnt viermaal per week: Dinsdag, Woensdag, Donderdag en Zaterdag. Bij inzending tot 's morgens 9 ure wor den ADVERTENTIEN in het eerst uitkomend nummer geplaatst. I SCHAGEN, LAAN D 5. - Int. Teleph. No. 20. Prijs per 3 maanden f 0.90 per post f 1.05. Losse nummers 5 et ADYERTENTIEN van 1 tot 5 regels f 0.35, iedere regel meer 6 ct. (Bewijsno. inbegrepen). Groot® lett. worden naar plaatsr. berek DRANKWET. Burgemeester en Wethouders der gemeente Scha- gen, brengen ter openbare kennis, dat op 11 Mei 1916 bij hen is ingekomen een verzoekschrift van Maartje Kort, weduwe van Cornelis Scheltus, van beroep koffiehuishoudster, wonende te Schagen, om verlof voor den verkoop van alcoholhoudende drank, anderen dan sterken drank in de navolgende loka liteit: het beneden voorlokaal van het perceel, ka dastraal bekend gemeente Schagen, Sectie C, No. 742 plaatselijk gemerkt C 140 en gelegen aan de Molen straat ladaar. Binnen twee weken na de dagteekening dezer be kendmaking, kan een ieder tegen het verleenen van dit verlof schriftelijk bezwaren bij Burgemeester en Wethouders inbrengen. Schagen ,den 13 Mei 1916. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, J. P. W. VAN DOORN. De Secretaris, ROGGEVEEN. DRANKWET. Burgemeester en Wethouders der gemeente Scha gen, brengen ter openbare kennis» dat op 11 Mei 1916 bij hen is ingekomen een verzoekschrift van Neeltje Floor, weduwe van Leendert Oudshoorn, van beroep koffiehuishoudster, wonende te Schagen, om verlof voor den verkoop van alcoholhoudende drank, anderen dan sterken drank in de navolgende lokaliteit het beneden voorlokaal van het perceel kadastraal bekend Gemeente Schageh, Sectie C, No. 660, plaatselijk gemerkt C 67, en' gelegen aan de Hoep aldaar. Binnen twee weken na de dagteekening dezer be kendmaking/ kan een ieder tegen het verleenen van dit verlof schriftelijk bezwaren bij Burgemeester en Wethouders inbrengen. Schagen ,den 13 Mei 1916. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, J. P. W. VAN DOORN. De Secretaris, ROGGEVEEN. Aan de Redactie der Schager Courant, Beleefd verzoek ik UEd. in het eerstvolgend num mer van uw blad kenbaar te willen maken ,dat het berichtje omtrent de aanneming van het beroep van Ds. Idema van Oost-Knollendam naar de Herv. Gem. te Hippolytushoef niet van ondergeteekende is, Uw' correspondent, MOSTERT. De Redactie verklaart gaarne, dat bedoeld bericht niet van den heer Mostert is. DE RED. DE HEER COLIJN OVER ONS LEGER. BOEDAPEST. 14 Mei Mevrouw Veszi, de bijzon dere correspondente van Az Est, heeft een persge- sprek gehad met den oud-minister Colijn. Deze deel de haar o.a. mede, dat de sterkte van het Neder- landsché leger thans 650 duizend man bedraagt, en dat de omvangrijke maatregelen van Nederland om zijn neutraliteit te handhaven, reeds van groo- ten invloed zijn geweest. Het denkbeeld, dat men zelf zich krachtdadig kan verdedigen, heeft zijn invloed overal doen gevoelen. HOOGWOUD. Dat de Floraliavereeniging in deze gemeente nog steeds bloeit, blijkt dat er dit jaar weder 10 nieu we leden bijgekomen zijn. Uitgereikt worden dit jaar 62 collectiën aan schoolkinderen en 64 aan ou deren. VEEAANKOOP IN HET OVERSTROOMDE GEBIED. De heer M. Visser schrijft aan het Hdbld. In de laatste vergadering der commissie, bijeen geroepen door den Rijkslandbouwleeraar voor N.- Holland, den. heer C. Nobel, kwam ter sprake, welke raad den boeren in het overstroomde gebied gege ven moest worden ten aanzien van de aanschaf fing van vee, De meeningen hieromtrent liepen uit een, zoodat niet kort en krachtig één bepaalde raad te geven is. Wel echter was de geheele commissie eenstemmig van oordeel, om deze zaak in het open baar te bespreken; als inleider van dit punt op de vergadering, werd dit aan mij opgedragen. Ik zal trachten de verschillende inzichten tot uiting te la ten komen. Indien wij voor op stellen, dat de overstroomde landen ook bij gunstige weersgesteldheid toch dit jaar in geen geval den vollen wasdom zullen heby ben, en dus niet dezelfde hoeveelheid gras en hooi zullen opleveren als in normale jaren, dan volgt daaruit dadelijk, dat de hoeveelheid vee be perkt moet worden. Men kan dit echter op drieër lei wijzen doen, n.L: I. nu geen vee aanschaffen, zooveel mogelijk hooi en en inkuilen, zoodat in den komenden winter het volle beslag op stal kan komen; II. een klein aantal koeien koopen, zoodanig be rekend, dat dit aantal te hooi en te gras gehouden kan worden; III. juist zooveel vee aanschaffen als er gras wil groeien ,en in den komenden winter geen vee stal len. De derde wijze van doen vond in de commissie geen verdedigers, vooral niet, omdat de boer eerst zijn geheele bedrijf weer aan den gang zou heb ben, om dan in den herfst opnieuw alles stop te zetten. Het verschil van meening bestond hoofdzakelijk tusschen I en II, dus tusschen „zooveel mogelijk hooien om van den winter het volle beslag te heb ben", of „dadelijk vee aanschaffen om met een ge deeltelijk beslag zomer en winter door te komen." De sterkste motieven voor de eerste wijze zijn wel: a. het vee is bp dit oogenblik van krachtigen gras- groei in het geheele land, verbazend duur, men moet het door een overmatigen prijs te bieden uit de handen breken. Indien men nu dit dure vee koopt, dan is het eerstens de vraag, of daarmee werkelijk economisch te boeren is, maar tweedens loopt men het groote gevaar bij tegenslag in de opbrengst van het ondergeloopen land het vee later tegen den herfst te moeten verkoopen, waardoor een verlies per koe van bijv. f 200 zeker niet denkbeeldig is; b. er wordt op een tekort gerekend aan grasgroei op de overstroomde landen. Welnu, door deze lan den niet te beweiden, maar zooveel mogelijk te hooien, haalt men daarvan de grootst mogelijke hoe veelheid voedsel. In verband met de algemeene schraalte aan voe dingsmiddelen, .zou zelfs verkoop van dit gewonnen hooi te overwegen zijn. c. Het water in de overstroomde landen zal waar schijnlijk nog langen tijd zeer brak zijn, en daar door een slechten invloed op de gezondheid der beesten en dus op de melkopbrengst uitoefenen. Het schijnt daarom veiliger in den eersten tijd geen vee te weiden. Op de stallen behoeft men daar geen last van te hebben, aangezien de meeste boerderijen over een nortonwel te beschikken hebben, of deze anders gemakkelijk te slaan is. Voor het volgen der tweede wijze van doen, kan het onderstaande pleiten: a. de prijs van het vee is wel zeer hoog, maar indien men niet te veel aanschaft, zoodat men niet behoeft te verköopen, dan kan zulk een hooge aan schaffingsprijs over eenige jaren worden omgesla gen; b. men zal niet al het land kunnen hooien, som mige stukken liggen zo ver van de boerderij, dat er te veel arbeidsloon op zou komen. Dit laatste voor al, indien niet gekuild zou moeten worden. c. de boer moet hét van den zomer hebben; des winters met de hooge veeprijzen, maakt de melk zich niet betaald, tenzij men in dit geval voor winter melk alleen een extra prijs kan bedingen. d. een gevoelsargument Een boer op de boer derij zonder vee is moeilijk denkbaar, dat zou voor hen het leege bestaan der verloopen vier maanden nog opnieuw verlengen. Men ziet, dat ook hier de inzichten sterk verschil len. Echter zijn er toch wel enkele punten naar voren te brengen, n.1.: Ie. Wees met de aanschaffing van vee uiterst voor zichtig. Een teveel moetbij plotselinge verminde ring van den grasgroei of door een te kleine voe dingswaarde der grassen, of door den slechten in vloed van het water, op een ongelegen oogenblik verkocht worden en geeft dan groote schade; 2e. Wees niet bang om uw land zooveel mogelijk te hooien; economisch en tevens in het algemeen landsbelang doet u daarmee het beste, want u haalt van dezelfde oppervlakte den grootst mogelijken oogst ,T ZAND. Met ingang van 27 Mei wordt de Rijksveldwachter P. Strooker alhier, overgeplaatst naar Schoorl, in zijne plaats is benoemd de heer A. Bult, thans te Amsterdam. ARRONDISSEMENTSRECHTBANK TE AT.tmaaB- Zitting van Dinsdag 16 Mei 1916. Uitspraken: P. H. Janse, Anna Paulowna, zware mishandeling 4 jaar gevangenisstraf. N. Stadegaard, Alkmaar, diefstal, 3 mnd. gev. A. P. Harthoorn, Hoorn, het door schuld gevaar doen ontstaan voor verkeer met stoomvermogen. 14 dagen hecht WIERINGEN. Vergadering van het Visschersfonds op 1.1. Zondag namiddag, ten huize van den heer D. Lont te Hip polytushoef. Aanwezig ongeveer 30 personen. De voorzitter de heer A. Zomerdijk opent de ver gadering, en deelt mede, dat een bespreking over krabbenlevering zal plaats hebben. Hierna geeft de heer Keuris van de Kooi een over zicht over hetgeen er reeds gebeurd is in de krabben levering en deelt daarna mede, dat hij van uit Har derwijk een schrijven ontving van de firma Herder, waarin gevraagd wordt of alhier krabben en knor hanen te bekomen zijn. Voor krabben zou die firma willen betalen twee cent per kilo hier afgehaald en twee en een halven cent per kilo, franco Harder wijk geleverd. De heer Keuris heeft de firma geant woord, dat ongeveer half Mei de krabbenvangst goed begint en hij over het voorstel met de visschers zou spreken Het lijkt spreker geen moeite om een botter, welke zij zullen zenden vol te laden, wel zal het een be zwaar zijn, dat op een plaats geladen wordt, beter zal het zijn eenige punten te noemen. Na vele besprekingen wordt besloten, dat de schip pers de krabben zullen bewaren en aan deze firma afleveren. De krabben zullen hier geleverd worden en worden afgehaald door botter of motorboot, Voor het ophalen der krabben van boord bij de vis schers stellen zich beschikbaar de visschers C. Wa- gemaker en W. Wit, welke over een week hunne functie zullen aanvaarden. Zij ontvangen een hal ven cent per K.G., zoodat de visscher zelf ontvangt anderhalven cent per kilo. De heer Keuris zal zich met de firma Herder ver der in verbinding stellen en zakken en dergel. aan vragen. Tijdens de vergadering wordt een schrijven ont vanger! door den heer P, S. de Vries, voorgelezen, waaruit blijkt, dat d eHeldersche Vennootschap hare gecontracteerde visschers voorloopig ontslaat van de levering der krabben, daar zij haar kostbare machi nes nog niet heeft kunnen plaatsen De heer Kat oppert nog het idéé, om een civiele actie te stellen en te trachten van deze Vennoot schap eenige vergoeding te verkrijgen voor het ver breken van het contract. Hierover wordt echter niet definitief besloten. Er zal worden getracht te bedingen, dat de krab ben ontvangen worden volgens het gewicht waar voor de ophaalschipper deze overneemt, betaling ge schiedt bij aflevering aan de botter of motorboot, terwijl de ophaalschippers dit dan weer aan de visschers afdragen. Omtrent den duur der levering was mets bepaalds mede te deelenhoewel, volgens mededeeling van de firma Herder, het op geen schuit vol krabben aan kwam, wilde zij zich tot niets verbinden en was dit slechts een proef. Hierna sloot de voorzitter onder dankzegging voor de opkomst de vergadering. HEER HUGOWAARD. De afdeeling Heerhugowaard en Omstreken van den Bond van Ned. Onderwijzers, heeft aan den ge meenteraad van Zuidscharwoude een adres gericht met het verzoek, maatregelen te willen nemen, op dat aan de overbevolking der klassen een eind wordt gemaakt. BARSINGERHORN. In de vergadering der Vrijzinnige Kiesvereeniging „BarsingerhornHaringhuizen", gehouden op Maan dag j.L, zijn tot leden van het bestuur gekozen de heeren J. Waiboer van Haringhulzen en C. v. d. Oord Wz. De rekening van den penningmeester sloot met een klein batig saldo. De aftredende leden van Prov. Staten, de heeren Breebaart en Zijp, werdén opnieuw door de vereeni- ging als candidaat aangenomen. Voor de vergadering der Centrale Vrijz. Kiesver- eenigingen, op Donderdag 18 Mei, werden gekozen tot afgevaardigde de heer J. Waiboer van Haring huizen en tot plaatsvervanger de heer Jb. Wester man. HELDER. Bij de gisteren gehouden stemming voor twee hoofdingelanden van den polder Het Koegras, zijn herkozen de aftredende leden de heeren A. Hoog- schagen Cz. en D. Sleutel. BURGERBRUG. Tot bruggeWachter te West-Graftdijk is benoemd de brugwachtersknecht P. Kooger te Burgervlotbrug 'T ZAND. Vermelden wij laatst dat bij den heer de W. al hier de beide regenwaterbakken werden bedorven door petroleum, thans heeft men weer bij denzelf den persoon huisgehouden. Toen de W. en zijn vrouw Zondag j.L naar de kerk waren, en de dienst bode alleen thuis was, heeft een tot nu toe onbe kend persoon de dienstbode aangevallen en haar da nig toegetakeld. Van harte hopen we, dat de bedrij ver van deze ergelijke bedrijven zeil worden gevon den. Vergadering op Dinsdag 16 Mei, des namiddags 2 uur. Afwezig de heer De Mazure met kennisgeving van verhindering en de heer Stammes. 2 Vacatures Voorzitter-secretaris de heer C. Wijdenes Spaans, burgemeester. Nadat de voorzitter met welkom de vergadering heeft geopend, volgt lezing en goedkeuring der notu len, van de beide vorige vergaderingen. Voorzitter deelt mede, dat op 30 Maart j.1. bij den gemeente-ontvanger kasopname is gedaan en alles in orde is bevonden; in kas was f 2545.21; van Ged. Staten is goedkeuring ontvangen omtrent het school geldkohier van kinderen, die in de Zijpe schoolgaan idem goedkeuring tot het niet houden van de ker mis alhier in 1916; Verder deelt voorzitter mede, dat met 1 April de heer Raap als tijdelijk hoofd in de school te Bree zand is aangesteld; dat de benoemde onderwijzer aan school I, de heer Van Sluis, met begin April in functie is getreden; dat de onderwijzer, de heer A de Boer, tijdelijk in school II werkzaam, met 2 Mei weer in schooll is gekomen ,en dat B. en W. met dien datum de heer C. Kooiman tijdelijk als onder wijzer aan schoolll hebben aangesteld. De heer Olree, benoemd als gemeente-geneesheer, in de vorige vergadering, is vier dagen na die benoe ming hier reeds gekomen en is daarna heel spoe dig de practijk begonnen. Van de personen uit deze gemeente, die naar Den Helder zijn gevlucht, zijn enkelen in het ziekenhuis aldaar moeten worden opgenomen; van het gemeen tebestuur te Helder is bericht gekomen, dat voor deze verpleging geen vergoeding zal worden ge vraagd. Op voorstel van voorzitter, zal het gemeen tebestuur van Helder daarvoor dank worden be tuigd. De mededeelingen worden voor kennisgeving aan genomen Van den heer C. Keizer, ambtenaar ter secretarie is bericht ingekomen, dat hij wegens zijne benoe ming tot adjunct-comm. ter secretarie te Enschedé, met ingang van 16 Mei ontslag vraagt als loco-secre taris, ambtenaar ter secretarie, schatter voor het ver gunningsrecht, secretaris-penningmeester armbe stuur en opzichter begraafplaats. Voorzitter stelt voor, dat, waar de heer Keijzer zich steeds als een ijverig en bekwaam ambtenaar heeft doen kennen, het ontslag met ingang van he den op eervolle wijze te verleenen onder dankbetui ging voor de diensten, aan de gemeente bewezen. Met applaus hecht de Raad zijn goedkeuring aan dit voor stel. Voorzitter deelt mede, dat een oproeping is gedaan voor een nieuwen titularis en dat zich 7 sollicitan ten hebben aangemeld- Na gedaan onderzoek, heb ben B. en W. den heer F. J. Swart, adjunct-commiës ter secretarie te Hilversum, voor den tijd van zes maanden benoemd tot ambtenaar ter secretarie en schatter voor het vergunningsrecht; deze benoemin gen geschieden door B. en W. De Raad benoemt den secretaris-penningmeester van het Armbestuur en den opzichter van de algemeene begraafplaats. De heer Geerligs vraagt of voor deze betrekkingen nog sollicitaties uit de gemeente zijn ingekomen. Voorzitter antwoordt van niet en leest voor de verschillende sollicitaties ingekomen van buiten. Met 6 stemmen en 1 blanco, wordt de heer Swart benoemd tot het vervullen van genoemde betrekkin gen met ingang van IQ dezer. Aan de orde is herziening van dé jaarwedde-re geling van onderwijzers, in verband met de oproe ping tot den landstorm aan den onderwijzer De Wilde, in dien zin dat de heer De Wilde zijn jaar wedde kan behouden. De heer De Graaf informeert wat het de gemeen te kan kosten wanneer het lang duurt. Voorzitter antwoordt, dat het Rijk f 260 per jaar vergoedt, terwijl wij de tijdelijke leerkracht met f 500 per jaar betalen; het kost de gemeente f 20 per maand. Allen verklaren zich voor de regeling volgens de redactie, die voorzitter geeft Van de middenstandsvereeniging alhier is een ver zoek ingekomen om hare boekhoudcursus met een gemeentelijke bijdrage te steunen. Voorzitter zegt, dat het den leden zeker wel be kend is, dat deze vereeniging vorig jaar een cur sus in handelsrekenen en boekhouden heeft gegeven dit jaar nu wil de vereeniging den cursus meer vol ledig maken en vraagt zij van de gemeente een sub sidie van f 200. Op de begrooting van dezen cursus, die voorzitter voorleest, staat evenwel, dat de ge meente voor huur wegens in gebruik geven van een verwarmd en verlicht lokaal, f 150 ontvangt Voor zitter voegt er aan toe, dat als de gemeente geen subsidie geeft, ook die van het rijk en de provin cie achterwege blijven. Met algemeene stemmen wordt besloten de ge vraagde subsidie te verleenen. Vervolgens wordt overgegaan tot vaststelling van de stembureaus. Bij de rondvraag vraagt de heer Koorn, hoe het kan, dat de waterbak bij school I niet in orde is; het was nu zoo'n mooie gelegenheid het publiek uit dien bak water te verschaffen. Voorzitter vraagt of die bak dan lek is. De heer Koorn antwoordt bevestigend. Voorzitter weet dat niet en zegt dat hij dien bak heeft laten maken, hoopt, dat als de heer Koorn weer zoo iets weet, dit dan direct aan voorzitter te melden, en niet te wachten tot het vergadering is. De heer Blaauboer zegt, dat de onderwijzer dat toch wel wist Voorzitter zegt, dat hem is medegedeeld, dat de bak goed was, doch we zullen er nu zoo spoedig mogelijk in laten voorzien. Verder zegt de heer Koorn, dat de Zandvaartsweg nog steeds niet in orde is, dat de menschen daar met het aanstaande hooirijden er verbazend mee zou den zitten, als de weg dan nog niet klaar was en vraagt of de gemeente bij het polderbestuur niet op verbetering kan aandringen. Voorzitter zegt, dat er in de onlangs gehouden pol derbestuursvergadering over gesproken is en gelooft dat het gemeentebestuur niet op verbetering behoeft aan te dringen, doch dat het polderbestuur het wel in orde zal maken. De heer Rezelman deelt mee, dat de opzichter, de heer Dekker, volmacht heeft gekregen, bedoelden weg in orde te maken. Voorzitter zegt, dat éit de laatste vergadering ls, die de heer Bakker als raadslid van Anna Paulow na bijwoont, voor hij zich voor goed gaat vestigen te Wieringerwaard, De heer Bakker is, toen de Raad in 1901 is uitgebreid, lid van dit college geworden en heeft gedurende bijna 15 jaar zitting gehad; zijn mandaat is telkens vernieuwd, een bewijs, van ver trouwen en waardeering dat den heer Bakker is te beurt gevallen. Voorzitter gelooft de tolk te zijn van de gemeente, wanneer hij den heer Bakker dank brengt voor hetgeen deze in het belang der gemeen te heett gedaan; bedankt den heer Bakker voorts voor den aangenamen omgang en hoopt dat het hem in zijn nieuwe woonplaats wel moge gaan. Applaus. De heer Bakker brengt den voorzitter dank voor de gesproken woorden, eveneens voor de bewijzen van sympathie, die hij in deze gemeente heeft on dervonden; spreekt zijn spijt uit over de verlating dezer gemeente in een toestand, zooals ze thans is, hoopt evenwel, dat deze weer binnenkort moge wor den zooals ze geweest is en dankt voor de aangena me wijze van samenwerking. klierna sluiting. VAN EWIJCKSLÜIS. Het gaat met de visscherij hier ter plaatse nog lang niet, zooals het, wil deze tak van bestaan loo- nend zijn, behoort te wezen. Gedurende de maand April was er slechts een enkele maal gelegenheid, om de botvisscherij uit te oefenen en dan waren de vangsten in den regel nog gering. Alleen de prijs was hoog, maar dit kon niet alles goed maken. Thans, nu ook de aalvisscherij reeds ongeveer drie weken is uitgeoefend, begint men in te zien, dat 'took daarmee waarschijnlijk mis zal loopen. Hoop te men eerst nog op een zeer hoogen prijs on geveer half April stonden de prijzen nog enorm hoog ook daarin werd men teleurgesteld, wijl begin Mei daarin een leelijke tuimeling kwam. Wel zou* den deze bij redelijke vangst nog goed loonend kun nen zijn, doch bij de vangsten van tegenwoordig gaat dat niet. i ANNA PAULOWNA. Het was den laatsten tijd met de watervoorziening in het Breezand mis geweest De sproeiwagen van de gemeente Helder, welke er zoo lang goede dien sten had verricht, voor het rondbrengen van water, had men te Helder nu zelve noodig, om aan zijn eigenlijke bestemming, het sproeien der straten, te voldoen. Zoodoende bleef men hier geregeld ver stoken van water, want ook van boven wilde maar weinig vallen. Er kwam dan ook nijpend gebrek. Nu is dat echter weer verholpen. Door de gemeente zijn een drietal nieuwe giertanks voor het rond brengen beschikbaar gesteld, welke op daarvoor pas klaar gemaakte onderstellen kunnen worden ver voerd. Ieder deze tanks kan 600 liter water bevat ten, zoodat het weer mogelijk is heel wat water per dag te distribueeren. Dit is werkelijk een daad van goed beleid van het gemeentebestuur, waarvoor niet anders dan hulde kan worden gebracht. ANNA PAULOWNA. Groeide het in het begin van het voorjaar in het overstroomde gedeelte van Breezand achter de Zand vaart bijzonder goed, met het droge weer der laat ste weken bleek ook hier het nog in den grond aan wezige zout zijn nadeelige uitwerking niet te mis sen. Het gras, eerst zoo fleurig, bleef daarna staan, ging later achteruit en er vertoonden zich hier en daar roode plekken. Ook de jonge groentesoorten ble ken zwaar telijden.te hebben. Men hoopt nu maar op flinke regenbuien met niet te lange tusschenpoo- zen ,daar men anders nog het ergste vreest. —OUDE NIEDORP. Dinsdagavond vergaderde de Protestantsohe EU es ver eeniging alhier in het lokaal van den Heer T. de Jong. Nadat de vergadering met een welkom door den Vooratter, den Heer Jb. Pluister, was geopend en de notulen door den Secretaris waren gelezen, kwam aan de orde rekening over 1915. Deze rekening werd na onderzoek door de Heeren P. Sahaap en

Schager Courant | 1916 | | pagina 1