Uitgevers: TRAPMAN Co. WOENSMS 24 MEI l"'6 59ste Jaargang. No. 5802 De stand der gewassen in het oyer- sfroomingsgebied Westpolder, Anna Paulowna. FEUILLETON. In Heidehoeve. „o Binnenlandsch Nieuws. Raad Barsingerhorn. CHAGER AIiEitti Nieuws- Uit blad verschijnt viermaal per week: Dinsdag,. Woensdag, Donderdag en Zaterdag. Bij inzending tot 's morgens 9 ure wor- d-n ADVERTEXTIEN in het eerst uitkomend nummer geplaatst. COURAATT. Almteitie- LuttinUil SCHAGEN, LAAN D 5. - |nt. Tcleph. No. 20. Naar den overstroomingsduur kunnen in het deel van den Westpolder, dat aan den invloed van het zeewater blootgesteld is geweest, drie gebieden wor den onderscheiden en wel: lo. het deel gelegen tusschen den weg Oudesluis- Van Ewijcksluis en de Krommetocht, overstroomd ge weest van 16 Januari tot begin Maart gemiddeld plm. 50 dagen; 2o. het deel gelegen tusschen Krommetocht en Zandvaart, dat tweemaal onder water heeft gestaan, n.L van 21 Januari tot 2 Februari en van 17 Fe bruari tot 26 Februari gemiddeld dus plm. 20 dagen; 3o. het deel gelegen tusschen Zandvaart en Schor kade, dat overstroomd ls geweest van 17 Februari tot 23 Februari dus gemiddeld plm. 6 dagen. Het verschil in overstroomingsduur is natuurlijk van grooten invloed geweest. Wanneer wij bij de bespreking van den stand der gewassen: het onder lo. genoemde gebied ons eerst bepalen bij de graslanden, dan valt hiervan op te merken, dat de stand slecht te noemen is. De meeste graslanden hier vertoonen n.1. een zeer hol len stand en voor zoover nog groene plekken waar te nemen zijn, komt dit grootendeels door de aan wezigheid van minderwaardige grassen en weide- onkruiden. Uit de verte gezien, lijkt zulk land vrij goed, doch komt men er in, dan valt het geducht tegen. Opvallend vooral ls een donker gekleurde gras soort, waarschijnlijk behoorende tot de zwenkgras- sen, die in het overstroomingsgebied veel sterker optreedt dan vroeger, waarschijnlijk doordat het toen door de betere grassen werd onderdrukt, doch onder deze omstandigheden, die het waarschijnlijk beter dan de andere betere grassen verdraagt, meer dan gewoonlijk aan den dag treedt. Op de slechte graslanden: dit gedeelte vormt kweek de hoofdmassa, terwijl weegbree, zuring en paardebloem meestal in grootere getale aanwezig zijn. De jonge klaverplantjes, die zich na de regenda gen omstreeks half April hadden ontwikkeld, zijn in de droge periode na Paschen, bruin geworden en op vele plaatsen dood gegaan. Het slecht staan de graslanden ln dit gebied aan de Molenvaart, vooral in de omgeving van de Ka tholieke kerk, en de landen aan den Meerweg. Het best nog is het grasland aan den Stoomweg, De duur van overstrooming, in verband met de hoogte van het land, verklaart deze verschillen voldoende. Het komt ons voor, dat een redelijke ontwikke ling van het grasland in het deel Westelijk be grensd door de Krommetocht niet verwacht kan worden. Tusschen Krommetocht en Zandvaart, het onder 2o .genoemde deel, zien de graslanden en, hoewel lang niet normaal ,toch aanmerkelijk beter uit De holle stand is hier uitzondering, maar het land is zeer achterlijk in zijn ontwikkeling. Het sterkst valt dit op bij niéuw aangelegde graslanden. Ook in dit deel en wel in veel sterkere mate nog wordt het zooeven genoemde fijne donkere gras opgemerkt pleksgewijze midden op de akkers, maar vooral in strooken langs de greppels. We hadden gelegenheid te constateeren, dat gras land, hetwelk voor de overstrooming in uitsteken den bemestingstoestand verkeerde, thans nog dui delijk in groei, zoowel wat de massa, als wat de hoe danigheid van het gewas betreft, zeer gunstig bij het andere land afsteekt. De graslanden in het deel tusschen Krommetocht en Zandvaart, schijnen ons toe zeer verarmd te zijn en daardoor dankbaar voor bemesting, speciaal met die van stikstof. Het komt ons voor, dat in dit deel van den Westpolder met een flinke bemesting v met chili of zwavelzure ammoniak nog heel wat goed zou zijn te maken. Het overstroomingswater heeft klaarblijkelijk alle oplosbare stikstofverbindin gen mee naar den ondergrond genomen. Tusschen Zandvaart en Schorkade, het onder 3o. genoemde deel, is weinig van een nadeeligen invloed van het overstroomingswater merkbaar, wat trou wens op grond van de analyse van een op 27 Maart in den Verlengden Stoomweg genomen grondmon ster, wel was te verwachten. In hoeverre echter de Prijs per 3 maanden f0.90; per post f 1.05. Losse nummers 5 et ADVERTENTIES van 1 tot 5 regels i ü.35, iedere regel meer 6 ct. (Bewijsno. inbegrepen). Groote lett. worden naar plaatsr. berek 19. De winter kwam en de dagen werden grauw en kort. De gele bladeren dansten op den grond. De witte sneeuw viel op de bladerlooze boomen en kale velden. Men zat dicht rondom den haard waarop een groot turfvuur gloeide of in de kamer waar de kachel vroolijk brandde .Tante Riekjes spinnewiel snorde urenlang en Marie, die niet spinnen kon, zat te naaien. Daarbij dacht zij met verlangen aan haar naaimachine thuis en eindelijk verzocht zij aan oom Hans om haar die helpster te zenden. Het was een oogenblik van blijdschap toen de ma chine aankwam. Nu kon Marie aan het uitzet van I.iesbeth helpen naaien en toen de bruid niet meer voor haar, want de gedachte en de hartepijn deden lag, vroeg Marie aan grootvader of zij voor de men- schen in het dorp mocht naaien en daarmee wat mocht verdienen. „Heel best, kindlief", antwoordde hij. „Werken is geen schande, dat is uitstekend en het zelfverdiende geld is beter dan een gekregen gulden." Zoo kreeg Marie volop te doen. En dat was goed voor haar, want de gedachten en de hartspijn deden haar lijden en dat alles was alleen door arbeid wat te verzachten. Waarom had zij Heinrich niet wat meer vertrou wen geschonken, toen deze er in den tuin dè laat ste maal bij haar op had aangedrongen? Zij had ge vreesd haar hart te zullen verraden en dat mocht nooit gebeuren en daarom was zij zoo grof geweest. Misschien had hij haar wel kunnen helpen, zij ver lengde zoo naar verstandifeen raad. Wanneer hij wist welk een onsterke band haar met Goldammer stand van het grasland afwijkt van die in vorige jaren, was door ons bij gebrek aan vergelijking niet te bepalen. De wintergewassen van het bouwland werden zoo goed als alleen in het onder lo. genoemde deel aan getroffen. Hierover kan het volgende worden ver meld: De kar wij heeft zich op de lichtste gronden nog tot een schraal gewasje ontwikkeld. De stand is evenwel zeer hol, de planten nu in vollen bloei staande zijn kort gebleven, zoodat de zaadop brengst zeer miniem zal zijn. Op iets zwaardereii grond is de karwij dood ge gaan, of heeft zich alleen op enkele hooge plekken nog wat staande gehouden. Op verschillende stukken beginnen de karwljplan- ten in de laatste dagen een onnatuurlijk donkeren tint aan te nemen, die waarschijnlijk de voorbode van geheel afsterven dier planten ls. De wintertarwe i^overal gestorven. De lucernestoppel blijkt op een perceel aan den Grasweg nog eenige levensvatbaarheid te ver toonen, doch dit bepaalt zich slechts tot enkele plan ten. De roode klaverstoppel ls op een enkele plaats nog even uitgeloopen, doch tot verdere ont wikkeling is het niet gekomen. Een perceel witte k 1 a v e r s t o p p.e.1 aan den Kleiweg beloofde in den aanvang wel iets, doch de droge periode heeft haar invloed doen gelden en thans is niets anders waar te nemen, dan bruine afgestorven klaverplantjes en een welig daar tus schen opgroeiende onkruidflora kweek, zuring, akkerwinde, roodbeen, melde, enz. Over de na de overstrooming dit voorjaar nog gezaaide gewassen, waaronder gerst, mosterd, bie ten en lucerne de grootste plaats innemen, kan nu nog weinig gezegd worden. Waar ons verschillende opmerkingen ter oore kwa men betreffende slechte opkomst in verband met de diepte van zaaien, diepe grondbewerking in den vorigen herfst, zwaarte van den grond e.d., is het hier op zijn plaats de medewerking van alle land bouwers te verzoeken om door het houden van aan- teekeningen gegevens te verzamelen, die voor later van het grootste belang kunnen zijn. Op vier plaatsen zijn in den Westpolder proef velden aangelegd, waarvan drie op bouwland en een op grasland. Uitgezaaid werden alle gewassen, die voor Anna Paulowna van, belang geacht konden wor den, ieder slechts op een kleine oppervlakte, daar het voldoende werd geacht na te gaan, óf de gewas sen groeiden en hoe de invloed was van verschillen de bemestingen, d\e werden toegepast De eerste zaaiing omstreeks 22 April is na veertien dagen door een tweede gevolgd, terwijl thans de derde zaaiing zal plaats hebben. Op het proefveld bij den heer P. Schilderman, Stoomweg, heeft alles zich tot nu toe vrij normaal ontwikkeld, zooals trouwens op grond van het bo demonderzoek aldaar verwacht mocht worden. Het zoutgehalte in pet. bedroeg voor de opeenvol gende grondlagen: 0-2 2-20 20-40 40-60 c.M. Op 13 April 0.003 0.020 0.062 0.137 Op 13 Mei 0.000 0.023 0.048 0.067 Op 6 Mei had het grondwater in de omgeving van dit proefveld op 1 M. diepte een gehale van 6.25 Gr. zout per L. Het verschil in bemesting is reeds duidelijk merkbaar: stikstof en phosphorzuur heb ben een grooten invloed op den groei en naar het schijnt phosphorzuur nog het meest. Op het proefveld bij den heer D. Schenk, Grasweg, w^ar de gewassen eerst eveneens een vrij normale ontwikkeling vertoonden, beginnen thans verschil lende gewassen hun kleur te verliezen en zelfs af te sterven. Dit is vooral het geval met de gerst, doch begint zich ook in erwten, zomertarwe en ka nariezaad te vertoonen. Het verschil in bemesting uit zich geheel op dezelfde wijze als op het vorige proefveld. De hieronder volgende analysecijfers, vooral die van 11 Mei, waarop weer een zeer droge week ge volgd is, geven wel een verklaring van de ongun stige verschijnselen die thans op dit proefveld optre den. 0-2 2-20 20-40 40-60 c.M. Op 16 Maart 0.548 0.363 0318 0.000 Op 7 April 0.085 0-216 0.167 0.032 Op 21 April 0.002 0.145 0.131 0.94 Op 11 Mei 0.019 0.223 0,302 0306 verbond, zou hij haar misschien niet heelemaal op geven. Maar zij kon het niet óver haar lippen bren gen om hem haar noodlot te vertellen. En nu bekommerde hij zich niet meer om haar. Wanneer hij haar op gaf en zijn hart zich tot een ander meisje wendde, bijvoorbeeld Anna van den dominé, die hem gaarne had, wat moest er dan van haar worden? Dan was er op de geheele wereld geen geluk meer voor haar. Oom Hans schreef ook niets bemoedigends, Gol- damtoer liep hem en haar vader met een grimmig gezicht uit den weg, maar de opzegging van de wo ning was nog niet gevolgd, Zoo bleef alles, wat het uitwendige betrof, zonder eenige verandering. Na een langen en, droeven winter zag Marie voor de tweede maal de zon boven Heidedorp hooger schijnen en de arme dorre aarde tot nieuw leven ontwaken. Een lentewind streek door de natuur en verkwikte ook de menschen, die zich verheugden en weer met vlijt aan hun werk gingen De bloempjes bloeiden en geurden in warme hoekjes en dagelijks werd de natuur meer. en meer herboren. Heinrich had al reeds lang met zich zelf overlegd of hij nog niet eens met Marie zou spreken. Om wel ke reden zou zij haar man hebben verlaten? Ver moedelijk omdat zij geen zin in hem had. Was dan geen scheiding van zulk een huwelijk mogelijk? Hij wist dat hij met de wet niet op de hoogte was, en ongeschikt, hoe zulk een zaak moest worden aangevat. Maar als zij het hem maar had toege staan, had hij met graagte vaar haar opgetreden. Dat geheimzinnig gedoe was bovendien iets wat zijn natuur tegen de borst stuitte, maar hij kon onmoge lijk weten, hoe alles samen hing en hij was vol groo te begeerte om den geheimzinnigen sluier die over dit alles hing op te lichten. Het was in Mei toen Marie een brief van oom Hans kreeg, die haar zeer vercr.Uustte. De trouwe \rierd deelde haar mede, dat haar va- Draineerwater op 11 Mei 5.9 Gr. per L. Grondwater 11 4.9 Op het proefveld bij den heer A. Blaauboer bij Van Ewijcksluis, op zeer zwaren grond, is van de eerste zaaiing slechts de gerst, en nog wel zeer onregelma tig, en een enkel mosterdplantje opgekomen. De eerst geplante kool is reeds dood. De analysecijfers voor dezen grond waren: 0-2 2-20 %-40 40-60 c.M. Op 31 Maart 0.768 0338 0362 0.920 Op 14 April 0.452 0318 0.495 0.793 Op 29 April 0.519 0.444 0594 1.114 Grondwater op 80 c.M. op 22 Mei 17.2 Gr. per L. Op 22 Mei is weder een grondmonster genomen, dat ook wel zeer ongunstige uitkomsten zai geven. Het graslandproefveld bij den heer J. Komen „Berk hout", vertoont eên even slechten stand als alle gras landen in de omgeving. Uitwerking van de bemes ting is niet te constateeren. De analysecijfers waren als volgt: 0-2 2-20 20-40 40-60 c.M. Op 19 April 0.107 0.251 0.242 0.202 Op 3 Mei 1.381 0.253 0.323 0.450 Waarschijnlijk zal ook hier de toestand na 3 Mei merkbaar verslecht zijn, evenals bij den heer D. Schenk. Schagen, 23 Mei 1916. S. SMEDING H. VISSER. Vergadering op Dinsdag 23 Mei 1916, des middag ten 2 ure. Afwezig met kennisgeving de heeren Smit en Jim- mink, zonder kennisgeving de heer De Groot. Voorzitter de heer K. Breebaart Dz., burgemeester, secretaris de heer P. Bronder. Na opening volgt de installatie van het nieuw be noemde lid, de heer J. BlaauboerGz. Deze legt in handen van den voorzitter de belofte af, waarna voorzitter hem feliciteert, en de hoop uitspreekt, dat de heer Blaauboer als raadslid de voetstappen van zijn grootvader zal volgen .Spreker verwacht, dat hier wel eens verschil van meening zal bestaan, maar hoopt, dat die gevoelens dan zullen worden uitgesproken op een wijze, die de goede harmonie zal bewaren en dat alles zal plaats hebben ,in het werkelijk belang der gemeente. Hierna volgt algemeene felicitatie. De notulen worden nü gelezen en onveranderd goedgekeurd. Is ingekomen een schrijven van den minister van Waterstaat, dat deze genoegen neemt met de benoe ming van mej. A. Westerman aan den telegraaf dienst. De opgave voor een plaatsvervanger wordt tegemoet gezien. Mej. A. Westerman deelt mede, dat zij hare be noeming aanneemt. Van de Automobielenclub zijn de belde bekende adressen ingekomen, die voor kennisgeving worden aangenomen. De aanvulling der Politieverordening was door Ged. Staten teruggezonden. Hierover moest advies gevraagd worden aan de Gezondheidscommissie te Schagen .Deze brengt nu gunstig advies uit, zoodat deze wijziging thans kan worden goedgekeurd. B. en W. stellen daarna voor, om de jaarwedden van de doodgravers van de wester- en oosterbegraaf plaats respectievelijk tebrengen op f 150 en f 125. Aan de westerbegraafplaats komt met 1 Juli a.s. een vacature, doordat Vink bedankt wegens ouderdom. Het salaris van Vink was f 110, dat voor Kolhorn f 100. De heer Kistemaker acht het verhoogde salaris niet heel hoog. Er is heel wat aan te doen om het kerkhof knap te houden. Gelooven B. en W. dat voor de Westerbegraafplaats iemand die geschikt is, voor f 150 zal zijn te krijgen. De heer Kooijman uit zich in gelijken geest. Voorzitter zegt een goede sollicitant te hebben. De boel is nu niet schitterend in orde, maar Vink is een oude man en die kon het niet meer voor elkaar houden. Met 1 Juni gaat Kossen als vuilnisman weg en dan zal voorzitter deze het kerkhof in orde laten maken. Hondt de opvolger er dan de hand aan, dan zal het best kunnen gaan. der, die reeds lang zwak en sukkelend was geweest, nu ernstig ziek was. Hij had met den dokter gespro ken, die had de schouders opgehaald en had ge meend, dat het een zwakke man was, zoodat men het nooit kon weten wat wending of de ziekte nam. „Onder deze omstandigheden, mijn lieve kind, houd ik het voor noodwendig, je te vragen om hier heen terug te keeren. Je. kunt de verpleging van de zieke beter bezorgen dan ik en ik geloof ook, dat je vader heel erg naar je verlangt. Toen ik dezer da gen met hem sprak, knikte hij mij treurig toe en vroeg of hij je nog eenmaal zou terug zien. Ik weet, dat ik je met dit verzoek zeer verschrik, Ik kan niet eens ter uwer geruststelling zeggen of Goldammer je met vrede zal laten. Ik weet dit eene slechts, dat ik het voor je plicht houd om naar huis te komen. Al het verdere moet zich maar weer la ten vinden. Marie zat op den rand van haar bed en worstel de met een besluit, om aan het geuite verzoek te voldoen of niet Er was geen ontkomen aan, zij moest zonder keus of aarzeling dadelijk op reis. Alleen de gedachte Goldammer weer te zien, en de vrees dat hij haar gerechtelijk zou opeischen, dat deed haar een siddering door de leden gaan. Zij dacht aan Heinrich en dan scheen het haar nog onmogelijker dan tot dusver om Goldammer toe te behooren Zij voelde ook dat zij het haar goeden grootvader schuldig was, hem te bekennen dat zij hem niet alles had verteld, dat zij de groote gebeurtenis in haar leven voor hem geheim gehouden had. Zij nam een vlug besluit, sprong op en liep met den open brief in haar hand naar hem toe. Zij vond hem op zijn gewone plaats in de kamer. Hij knik te haar vriendelijk toe en zij trad aarzelend op hem toe. „Grootvader," stamelde zij bewogen, „mijn vader is erg ziek. Ik moet zoo spoedig als ik maar kan, De heer Kistemaker informeert of boomensnoeien ook onder het werk behoort en voor wie het afval hout is. Voorzitter licht in dat boomensnoeien apart werk is en het hout voor den doodgraver is. Spr. wijst er nog op, dat de doodgraver voor verschillende families de graven netjes moet houden en daarvoor belooning geniet. Het voorgestelde salaris wordt goedgekeurd. Voorzitter deelt mee, hoe met 1 Juni a.s. Rossen de vuilnisophaler, gemeentedienst met eervol ont slag gaat verlaten. B. en W. willen het salaris ver-» hoogen van f 600 op f 650, maar dan door den nieu wen functionnaris ook het terrein der gemeenteel- gendommen opdragen en allerlei verdere werkzaam heden. B. en W. hebben besloten om voor de betrok kenen tonnetjes beschikbaar te stellen k f 4.50 per stuk, in plaats van de vieze vlerkante bakken dis men nu onder de privaten heeft. Het aanschaffen van die tonnen ls verplichtend, 2 stuks voor Ieder privaat. De heer Kistemaker vindt het Jammer dat Kossen èn van de salarisverhooging èn van de verbetering niet zal profiteeren. te meer, daar de man zoo het schijnt, zijn gezondheid er nog bij heeft ingeschoten. Voorzitter zegt, dat Kossen ln kennis is gesteld met de voorgenomen maatregelen, maar deze on danks dat, zich niet in staat gevoelde om het werk te blijven doen. En wat zijn gezondheid betreft la de zaak zoo, dat Kossen door twee geneesheeren wordt onderzocht en wij willen hopen, dat dit gun stig voor hem afloopt, want dan krijgt hij pensioen. De heer Blaauboer wijst op de verplichting om 2 tonnen aan te schaffen, dat zal b.v. voor be woners van de werf te Kolhorn ondoenlijk zijn. Voorzitter zegt, dat de verplichting van aanschaf fing van 2 tonnen komt te rusten op de eigenaars der huizen ,niet op de huurders. Allen zijn er voor om de voorstellen van B. en W. aan te nemen. Zooals bekend, was door een comité een adres in gezonden ter verbetering salarissen van onderwij zers. B. en W. verklaren zich in beginsel voor ver hooging maar willen dit behandelen bij de begroo ting voor 1917, omdat de begrooting van 1916 eenige hoogere uitgaaf niet meer toelaat. De heer Kistemaker vindt het hoogst jammer, dat deze zaak niet direct kan worden afgedaan en de verhooging niet kan ingaan vanaf 1 Januari 1916. Jammer, omdat de onderwijzers de dupe worden van deze regeling als thans door B. en W. wordt voorgesteld. De toestand in de gemeente is immers zóó, dat onze arbeiders meer geld verdienen ln ver houding tot de duurte, de veehouders en landbou wers kunnen thans best meer hoofdelijken omslag betalen en nu zou lk graag de onderwijzers dade lijk helpen, deze toch lijden onder de tegenwoordige omstandigheden. Er zijn'in onze gemeente niet veel burgers die onder den oorlogstoestand lijden, maar deze weinigen voor wie dat wel het geval is, zou ik zoo gaarne willen steunen en daarom mijn voorstel om dit jaar een verhooging hunner jaarwedden te doen ingaan. De heer Kooijman verklaart zich volkomen ac>- coord met den heer Kistemaker. Voorzitteer acht het 't best dit punt af te buide len bij de suppl. begrooting die straks volgt, dan kunnen de heeren zelf aanwijzen de post waaruit deze meerdere middelen geput kunnen worden. B. en W. vragen en verkrijgen een blanco crediet voor het onderbrengen der kinderen van de school te Kolhorn, wanneer daar een nieuwe school zal wor den gebouwd. Aan de orde is nu een adres van de Banne Bar singerhorn, Dit bestuur wil aanleggen vanaf het per ceel Smit naar de tramhalte Heerenweg een loop straat, kostenbegrooting f 600 en nu wordt daarvoor gevraagd een gemeentesubsidie van f 200, mede on der het motief dat de polderlasten met f 1.50 per H.A. zijn verhoogd. B. en W. achten die loopstraat niet afdoende, al leen als den geheelen weg bestraat wordt is de ver betering afdoend en daaraan willen B. en W. een derde gedeelte gemeentesubsidie geven. Ook voor het bestraten van den geheelen dorpsweg willen B, en W. een derde subsidie geven. Allen kunnen zich vereenigen met het standpunt van B. en W. Volgt suppletoire begrooting 1916, waarop een verhooging Hoofdelijken Omslag van f 1300 als ont vangst, verschillende andere posten als uitgaaf. De naar Berlijn". „Natuurlijk kind, als Je vader je noodig heeft". „O, grootvader, daar is nog iets, iets verschrikke lijks, dat ik u eindelijk bekennen moet. Zij gleed voor hem op de knieën, sloeg haar ar men om zijn knieën en haar gloeiend rood gelaat op haar handen. Nauwelijks verstaanbaar stamelde zij: „Ik beging een groot onrecht ik weet eigenlijk niet hoe of ik het u zal zeggen. Wees niet boos, veracht mij niet, denk eens grootvader, ik was voor de wet reeds met dien verschrikkelijken Goldammer getrouwd, toen oom Hans mij zeide dat hij geld had geërfd, dat hij voor miin vader wilde zorgen, dat dus mijn of fer onnoodig was. Toen sloeg de vertwijfeling bo ven mijn hoofd samen, ik keerde niet met hem naar de kerk, maar liep, toen ik de trouwkoetsen hoorde komen, weg." Toen zij deze bekentenis had uitgesproken, zakte zij in elkaar. Nu kon er immers niets anders ge beuren dan het verliezen van de liefde en de ach ting van dezen dierbaren ouden man. Zij sloeg de beide handen voor haar gelaat en brak in een wild snikken los. „Kind, wat is dat voor een booze geschiedenis?» Dietrich Kruse boog het hoofd en legde beide han den op zijn knieën en begon zeer ernstig: „dus vol gens wet en recht ben jij ongelukkige deern, ge trouwd. Hm hm., en ik heb je voor een jong, vrij meisje gehouden. En ik-heb gehoopt en gedacht aan Heinrich Zij sprong op. „O, Heinrich! Hij heeft aanzoek om mij gedaan. En ik heb hem van ganscher harte lief. Maar het kon en mocht immers niet zijn en toen heb ik hem gezegd, dat ik getrouwd ben." Wordt vervolgd.

Schager Courant | 1916 | | pagina 1