öe Oorlog. asffis;™' ~rsKrt Plaatselijk Nieuws. Gebrek aan arondsfoffen. Provinciale Staten van Noord-Holland. M arktberichten. Schoolbehoeflen. De Vredesoeruchlen. rnes Klutjver van Winkel, Bronder-Hoogschagen en Kant van Barsingerhorn en de heeren Kooijman van Oudkarspel, Tatesvan Schagen, Dr. Beek er, Schui temaker en Beek van Barsingerhorn had geen ge makkelijke taak bij het toekennen van prijzen, voor al niet in de rubriek Fraaie Handwerken met haar vele, werkelijk, prachtige inzendingen. Het geheele aantal nummers bedroeg bijna 300. Ter opluiste ring waren nog ingezonden collecties werkstukken van de Huishoud- en Industrieschool te Alkmaar, van de Vereeniging tot bevordering van Vakonder wijs in West-Friesland van de Vakteekenschool te Schagen en van de Openbare Lagere School te Kolliorn. De tentoonstelling werd door een groot aantal per sonen, zoowel uit ons dorp als uit den omtrek be zocht Maandag 22 Mei, droeg zij een eenigszins feestelijk karakter. De heeren Ds. Theesing en L. Kaper droegen enkele keurige duo's voor piano en viool voor, terwijl een dubbel gemengd kwartet on der leiding van den heer Dikstaal een drietal zang nummers gaf. De Edachtb. heer burgemeester, voor zitter van het Departement, dankte in een flinke re de allen, die tot het welslagen van de tentoonstel ling hadden meegewerkt. Hij noemde in het bijzon der de dames en heeren van de jury, de commissie, die de inzendingen had opgesteld, de commissie tot aankoop van de prijzen der verloting, de Directrice der Alkmaarsche Huishoud- en Industrieschool, den directeur der Vereeniging tot bevordering van Vak onderwijs, het bestuur der Vakteekenschool te Scha gen, mej. Oudt, onderwijzeres in handwerken aan de O. L. S. te Kolhorn en de dames en heeren, die voor het muzikale gedeelte van den avond hadden gezorgd. Daarna werden de namen der prijswinners in de verschillende afdeelingen bekend gemaakt, terwijl ten slotte de verloting plaats vond. Een gezellig samenzijn van enkele Nutsleden met hunne aames besloot deze, ook in financieel opzicht zoo zeer geslaagde tentoonstelling, een welverdiend succes op het ijverig werken der leden van het De- partement Kolhorn van de Maatschappij tot Nut van 't Algemeen. Hieronder nog de lijst van bekroningen: Klasse A. Inzenders beneden 16 jaar. Klasse B. In zenders boven 16 jaar. Ie Afdeeling Knoop- en Breiwerk geen prijzen toegekend. 2e Afdeeling: Snijwerk in hout, ivoor enz. KI. A le prijs T. Portegijs, 2e prijs J. Vethman, 3e prijs J. Vethman. KI. B: le prijs P. Strijder, 3e prijs A. Wilms. 3e Afdeeling: Teeken- en schilderwerk. KI. A: le, 2e en 3e prijs Jac. Kooijman. KI. B: le en 2e prijs C. M. Plomp, 3e prijs A. Liefhebber Kz. 4e Afdeeling: Nuttige Handwerken. KI. A: 2 eerste prijzen, 2 tweede prijzen aan Jansje KooiJ. KI. B: 2 eerste prijzen J. Kooijman, 2e prijzen A. Waiboer en M. Rempt, 3e prijzen mej. Wit-Schroder en P. Struif. 5e Afdeeling: Fraaie Handwerken. KL A: le prij zen Jansje Koo en J. M. Geertzema, 2e prijzen J. M. Geertzema en C. Droog, 3e prijzen J. Kistemaker en C. Bakker.» KI. B: -le prijzen Corrie Bakker en N. Rempt, 2e prijzen A. Waiboer on M. v. d. Oord, 3e prijzen K. Waiboer en A. Waiboer. 6e Afdeeling: Voorwerpen buiten de vorige rubrie ken vallende: 2e prijs A. Wilms. ,DE STANDAARD." Uit het „N. v. d. D." namen wij dezer dagen ene bericht over, omtrent een nieuw op te richten anti- rev. dagblad, waarover de heer Colijn zich zou heb ben uitgelaten. Naar wij vernemen, is dit bericht slechts ten deele Juist. Er bestaan al geruimen tijd plannen om het be staande dogblad „De Standaard" belangrijk uit te breidon. Deze plannen hebben nu vaster vorm aan genomen. Daar het voor de Anti-rev. Partij van groot be lang is een hoofdorgaan voor het land te behouden, is men met den leider der anti-rev. partij, tevens eigenaar van „De Standaard", in overleg getreden. De besprekingen Zijn nu zoover gevorderd, dit dr. Kuyper het blad over zal doen aan een naaml. vennootschap, waarnaast e<jn Perscommissie voor het geheele land zal worden opgericht. Men heeft een vorm gevonden, waardoor „Do Standaard" ei gendom wordt der anti-rev. partij en waarop deze partij, door haar centraal comité, den gewenschten Invloed kan uitoefenen. Men acht een kapitaal van f 300000 noodig te heb ben voor reorganisatie enz. Op den N. Z. Voorburgwal is reeds een perceel aangekocht, dat als drukkerij, redactie en admini stratie-bureau zal worden ingericht RIJKSTUINBOUWWINTERSCHOOL. Bij Kon. besluit van 20 dezer is, met ingang van den datum waarop hij zijn betrekking zal aanvaar den, benoemd tot leeraar aan de Rijkstüinbouwwin- terschool te Naaldwijk, de heer M. G. Visser, te Heer hugowaard. UIT DE GRUWELKAMER. Uit Boxtel schrijft een militair over de behande ling, waaraan zieke soldaten in de garnizoensplaat sen bloot staan. De zieke militairen moeten 's morgens in veld- tenue voor den dokter verschijnen, Dit tenue weegt ongeveer 45 pond! Blijkt de militair ziek, dan wordt hij ondergebracht in een slachthuis, waar tevens de provoost en de politie-kainer is .Die zieken, die in hun kwartier op bedden slapen, liggen in dit hospi taal-slachthuis op los stroo. Is de zieke hersteld, dan, aldus luidt het bevel van den majoer, moet hij in veldtenue en met rol zijn achterstalligen dienst inhalenl In Boxtel is ziek-zijn dus blijkbaar een zware mis daad. Zoo schrijft deze milicien. TeL ONEERLIJKE CONCURRENTIE. Wij lezen in het Geill. Slagers Weekblad: p de te Oss bestaande export-slachterijen worden verschillende onderdeelen van varkens, zooals kop pen, pooten, botjes, ruggestrangen enz. enz. verkocht aan opkoopers en winkeliers, die deze niet alleen hier tedr plaatse verkoopen, maar voor het grootste deel door het geheele land verzenden. Voor menigeen was dit vroeger een mooie brood winning of bijverdienste. Hierin is in den laatsten tijd een verandering gekomen, doordat twee brieven bestellers hier thans de grootste verzenders zijn ge worden. De meeste bestellingen kwamen per brief kaart en werden door genoemde bestellers aan de verschillende adressen bezorgd. Gemakkelijk was het nu voor hen, afnemers voor hunne vleeschwa- ren te krijgen, door aan de door de briefkaarten hun bekend geworden adressen aanbiedingen te maken tegen een iets lageren prijs, dan door de gewone op koopers en winkeliers voor de vleeschwaren werd ge maakt Het gevolg is dan ook buitengewoon geweest en is zelfs op het oogenblik van dien aard dat de beide brievenbestellers de grootste verzenders zijn van de vleeschwaren van dien aard en de andere opkoopers en winkeliers bijna geen bestellingen meer per post ontvangen MOOIE WINST. Toen voor eenige dagen de rage in het opkoopen tegen alle prijzen van rundvee voor uitvoer naar Duitschland aan het woeden was, werd er in de noordelijke provinciën veel vee opgekocht voor één firma te Enschedé. W at de runderen kostten, het deed er niet toe, de firma had consent voor den uitvoer van 5000 stuks van de door de regeering toegestane 11000 stuks zoo wordt nu medegedeeld. Dat voorrecht was aan de firma geschonken, wijl zij de Regeering destijds de behulpzame hand ge boden had voor den verkoop van het overtollige vee uit de overstroomde streken in Holland naar Duitsch land. En dat voorrecht gaf de firma een cadeautje van f >00000. De 5000 koeien werden n.1. verkocht met ruim honderd gulden winst per stuk. DESERTEUR-SMOKKELAAR. Door kommies-soldaten werd de vorige week en gisteren opnieuw wegens smokkelarij van vet te Ol denzaal iemand bekeurd. De man werd den twee den keer in arrest gesteld en nu bleek dat hij reeds een week vóór Paschen uit zijn garnizoensplaats Amersfoort was gedeserteerd, Sedert dien tijd had hij steeds te Oldenzaal vertoefd, voorgevende, dat hij landbouwverlof genoot. Bij nauwkeurig onder zoek kwam verder nog aan het licht, dat zijn vrouw gedurende den tijd van de desertie van haar man de gewone ondersteuning, ten bedrage van ongeveer f 66 heeft ontvangen. Blijkbaar heeft de garnizoens commandant te Amersfoort verzuimd, aan de betrok ken autoriteiten te Oldenzaal van de desertie me- dedeeling te doen. ONTSLAG DS, VETHAKE TE KOEDIJK. Ds. Vethake te Koedijk, predikant bij de Ned. Herv Kerk aldaar, die R. K. is geworden, en nu te Ut recht in de rechten gaat studeeren, berichtte den scriba van het clasicaal bestuur ds. Bosch te Lim- men, schriftelijk, dat hij ontslag wenschte aan te vragen, doch den datum nog niet kon opgeven. Namens het Clasicaal Bestuur ontving, ds. Vet hake van ds. Bosch het bericht, dat hem de plicht werd opgelegd om uiterlijk 22 Mei zijn officieel ont slag in te dienen. Ds. Vethake vroeg hierop tegen het laatst van Au gustus ontslag aan, meldt de Tel. Het Clasicaal Bestuur vergadert nu deze week en het is zeer de vraag of ds. Vethake nu niet eer der zal worden afgezet. Bevriende dominees preken voorloopig in zijn kerk voor hem. Ned. WIERINGEN. Op de gisteren gehouden lammerenmarkt waren aangevoerd 168 lammeren, 5 koeien en 26 schapen. De prijzen varieerden voor de lammeren van f 19.25 tot f 28, die van de koeien van f 200 tot 470, van de schapen van f 35 tot 40 per stuk. Handel vlug. WAARLAND. Onze vroegere plaatsgenoot, de heer W. H. Jan- knegt, thans eerste onderwijzer aan de school te Noordscharwoude, is als zoodanig benoemd te Wij- he O. LANDBOUWHUISHOUDONDERWIJS. Gister had die algemeene vergadering van bovenge noemde vereeniging te Alkmaar in de „Unie'' plaats. De Vooraf de her C. Nobel, opende de verge- desring en riep de talrijke dames-leden en gasten een hartelijk woord van welkom toe. Onze vereeniging bestaat nu reeds 3 jaar en mag met genoegen constateeren, dat zij steeds in leden tal toenemen, en zullen wij dus steeds meer onzen invloed kunnen laten gelden. Hierna notulen, welke werden goedgekeurd. Ingeko men was een bericht van verhindering van Dr, Scheij van Hoorn; een schrijven van tie L. T. B. d.t. 10 Mei, houdende mededeeling van bedanking van het lidmaatschap van de onderwiis-commissie. Als motief werd opgegeven dat de L. T. B. zelf deze cursus sen zal geven. Voorz. betreurde dit schrijven, omdat hierdoor de teenheid gebroken werd, naar welke wij steeds ge streefd hebben. Voorz. deelde mode dat het onder wijs subsidie geniet van zeer veie Gemeenten ver- oenigingen en particulieren. Ged. Staten hadden een schrijven gezonden, mededeeiende dat Ged. Staten wei subsidie gaven, (doch dat ook donaties van andere zijde moeten inkomen; dat de vijfjarige cursus te Alk maar en Hoorn zoer veel succes» heeft, wat blijkt uit het steeds toetreden van nieuwe leden. Het Be stuur is van plan nu weer een 5-jarigen cursus te te beginnen. Nu hebben zich op Iedere plaats 10 leerlingen aan gemeld, {loch het Bestuur is van meening, dat min stens 12 leerlingen moeten toetreden. .Vaar aanlei ding van een circulaire der vereeniging is door vele notabelen geantwoord, dat zij zich sterk Interessee- rem voor een in hun plaats te houden cursus. Vobrz. wees op de noodzakelijkheid der zuigelin- gcncursus. Het Bestuur en de Commissie voor onder wijs zijn de meening toegedaan dat deze cursus voor een cursus „Eerste hulp bij ongelukken" moét gaan. In de Beemster zal een zoodanige cursus gehou den Worden, mits zich voldoende leerlingen aanmel den. .Voorz. bracht hulde aan de gemeente Hoorn voor de medewerking welke door de vereeniging zoo ruim is ondervonden. De rekening over 1915 sloot op een bedrag van f 3781.88V», met een nadcelig saldo van f 40.88yi. Het njk geeft een subsidie van f 2880.—, do' Ge meenten f 695.i. Betreffende de Bestuursverkiezing deelde Voorz. mev de. dlat hij «zijn plaats disponibel stelde voor een dame. Naar zajn meening moet het dezen weg op, temeer nu Ide tyd gunstig is voor ontslagname, ter wijl de heer G. Nobel dan als secretaris kan blijven fungeren. Mej. Niemeijer verklaarde het niet met den voorz. eens te zijn maar gaf als haar meening aan dat dte „heeren" bestuursleden nog niet gemist kunnen wonden. Na eenige discussie betoogde de Voorz. Öat hij op de een of andere manier „ontlasting"' moest hebben. (Zacht da mes ge Ia ch.)f De heer G. Nobel werd met algemeene stemmen als secretaris herkozen, terwijl in de plaats van Mej. Cor de Pater (niet herkiesbaar), Mej. M. Wayboer van Anna Paulowna wend gekozen. Betreffende lectuurverspreiding werd door voorz. een toelichting gegeven en wenden eenige grieven opgelost. Hierna bracht voorz. punt 7 der agenda: „Ishet wenschelijk om in het leerplan van de 2-jarige cur sussen het handwerkonderwijs op te nemen f" Mej. Waij boer (Anna Paulowna) gaf in overwe ging het onderwijs in schei- en natuurkunde te sta ken en voor deze vakken handwerkonderwijs in de plaats te stellen. Door staan of zitten bleek bijna ledereen de mee ning van Mej. Waijboer toegedaan. In |den breedte werd over de eventueele lessen ge discussieerd, Uit welke discussie de wenschelijkheid bleek van oen 'cursus In linnen- en Costuumnaaienj Voorz. öeeldle nog mede, dat Mej. v. d. Woudè ingaande 1 September ontslag heeft gevraagd! als Iee rares. Voorz. Idankte haar voor het vele, dat zij' voor de vereeniging heeft gedaan. Hierna pauze. Na den pauze deelde voorz. mede, dat de beschei den van den Penningmeester in orde waren bevon den. waarna voorz. het wooitf gaf aan den heer Weisman, secretaris van den Bond van Heemschut, over het onderwerp: „Ontsiering van stad en land", welke lezing verduidelijkt werd door lichtbeelden. Op een keurige wijze liet spr. zien, hoe door het rooien van noomen en het verbouwen van huizenen gevels yeel architectonische schoonheid verloren gaat Hiertegenover weijien een groot aantal platen gego- veen, wSke echt oud-Holla ndbehen stijl te zien ga ven. terwijl o.a. de Cadettenschool te Alkmaar, die ond-Hollandsch verbeeldt te zijn, menige veer moest laten. Na afloop weerklonk een daverend applaus, waan door die heer Welsman zeker wei overtuigd zal zijn, dat zijn rede had ingeslagen. Voorz. Idankte den heer Weisman voor zijn be moeiingen (en sprak den wensch uit, dat spreker nog menig keer in ons midden mag verschijnen. GRINT VOOR WAARD EN GROET. Voor de levering van grint ten behoeve van de polders Waard en Groet, waren 5 biljetten ingeko men: B. J. Blomberg, Hardinxveld f 2.90 per kub M., A. Vrijland en Co. te Utrecht f 2.60, A. J. de Bok te Nijmegen f 2.55, Grintmaatschappij Arnhem f 2^3 J. Duppens ie Nijmegen f 2.44,5. Gegund aan den langaten. AANBESTEDING WAARD EN GROET. Uitslag der herbesteding van de verhooging en verzwaring der zeedijken van de polders Waard en Groet. A. Groetpolder: J. v. d. Plas, Hardinxveld f 334800, J. Oldenburg, Bergen f 329000, G. W. Boltje, Heeren veen f 318000, I. de Vries, Lemmer, f 315900, J. W. Roeloff, Papendrecht f 312090, J. Verstoep en Zonen te Gouda f 303840, H. Kooijman te Vlieland f 298200, N. V. v.h. W. Arntz, Milligen f 287800, Firma T. den Bregen v. d. Bout te Nijmegen f 279300 B. Waardpolder: De Vries en de Jong, Lemmer f 312800, J. G. Proost, Schoten f 298868, Firma T. den Bregen v. d. Bout, Nijmegen f 293900, N. V. v.h. Arntz, Milligen f 282000. Gunning aangehouden. Het Volk meldt, dat over twee weken de Centrale Guanofabriek te Kralingscheveer haar bedrijf zal moeten stopzetten. Oorzaak daarvan is gebrek aan salpeter en spyriet, dit laatste voor de bereiding van zwavelzuur. Reeds zijn ongeveer 100 arbeiders ont slagen, maur dan komèn ook de overige, ongeveer 250, op straat Naar wij vernemen, is hetzelfde te vreezen voor de fabrieken onder dezelfde directie te Zwijndrecht waar ongeveer 200 werklieden arbeiden. Naar aanleiding van een nieuw onderzoek naar da Vereeniging ter bevordering van het vakonder wijs in West-Friesland zijn Gedeputeerde Staten tot de ervaring gekomen; aat een verandering moet gebracht worden in hun advies van 1914 omtrent de verlenging van het subsidie aan die Vereeniging. Dit onderzoek toch bracht aan het licht, dat d belangstelling van belanghebbende gemeentebestu ren en particulieren zeer groot is, en dat vooral de patroons over het algemeen zijn ingenomen met de werking van het leerlingstelsel, ook voor leerlingen die de ambachtschool bezoeken. Wat de subsidie zelf aangaat, deelde het bestuur mede, dat pogingen om gemeentebesturen te bren- fen tot verhooging van hun subsidies tot heden ebben gefaald, maar niettemin hebben Gedep. Staten het bestuur in overweging gegeven te traen ten. daarin alsnog wijziging te brengen, onder me- dedeeling, dat wanneer die subsidies volgend jaar niet aanzienlijk meer bedragen, daarin aanleiding zou kunnen gevonden worden, het provinciale sub sidie geheel of gedeeltelijk te doen vervallen. Thans stellen zij voor te besluiten Voor 1916 een bijdrage te verleenen van ten hoog ste f 400.—, onder voorwaarde dat het rijk en de gezamenlijke belanghebbende gemeenten voor dat jaar onderscheidenlijk tenminste 12000 en f435 toe zeggen of beschikbaar stellen De vereeniging van Landbouwhuishoudonderwijs, die de cursussen tot ontwikkeling van den land bouw in Holland's Noorderkwartier in 1915 voor een deel overnam en zelf andere cursussen begon, ver zocht voor 1916/18 wederom subsidie. Gedep. Staten stellen voor een subsidie van f800 per jaar te verleenen. ANNA PAULOWNA. De spoorbrug over de Molenvaart, die sedert 14 Januari versperd is geweest, is dan eindelijk toch weer open. Voor de binnenscheepvaart is dat na tuurlijk een heele verbetering. Woensdagmiddag half vijf was schipper Volder de eerste, aie weer onder ae brug doorvoer. ANNA PAULOWNA. Gemeenteraadsverkiezing. -- Uitslag der Woensdag gehouden Herstemming: Voor ae vacature Van Haatten (aftreding 1919.) Kleine Sluis. Breezand. Totaal. P. J. Crum 130 99 229 H. P. Pateer 120 135 255 GekozenPateer. (R.-K.) SI.kma au De Raad heeft in zijne hedenmiddag gehouden ver gadering eene belangrijke beslissing genomen, die het voor deze gemeente sinds lang urgente vraagstuk van het hebben van een schouwburg, voldoende aan de eischen van den tijd, een belangrijke schrede nader tot oplossing zal hebben gebracht. De gemeente hoeft zich n.L gedurende 25 jaar een rentegaranlie van 3 °/o ider oprichtingskosten tot oen maximum van f 3300 per jaar en deelneming inhei pandeelen kapitaal ten bedrage van f 10.000, dit laatste, omdat de Raad zich niet bereid verklaarde voor don bouw kosteloos don benoodigden grond in den Beigerhout af te staan. De Raad bedong, dat het bouw plan en (de plaats, waar men het gebouw wenscht te doen verrijzen aan zijne goedkeuring zullen worden onderworpen. Toch kon die zaak nog niet volledig haar beslag krijgen, in zooverre de stemmen staakten over een amendement van Üe heeren Van den Bosch en Mr. Leesberg, die wenschten bepaald te zien, dat hot bestuur of den Raad van beheer, aan welken door «ten Raad twee leden ambtshalve zullen worden toegevoegd, waaronder één raadslid, naast het toe- richt op net finatieel beheer èr voor zullen waken, dat in net gebouw geene opvoeringen, tooneelstukken of vergaderingen plaats hebben, «fie niet voldoen aan de algemeene geldende rqgels van orde en zedelijk heid. Hierover zal kfus in eene volgende zitting worden herstemd. Opgave van het aangevoerde en der daarvoor be taalde prijzen, ter weekmarkt te SCHAGEN, op Don derdag 25 Mei 1916. 8 Paarden f 200 k 500. 3 Stieren f 120 èi 450. 19 Geldekoeien, mag., f 240 320, stug duur 44 Idem. vette, f 225 k 485, stug duur. 105 Kalfkoeien f 280 k 500, stug duur. 25 Pinken f 160 k 180. 77 Nuchtere kalveren f 9 k 23. 341 Overhouders f 35 k 55. 1482 Lammeren f 18 k 28. 40 Magere varkens f25 a 40. 11 Vette varkens f 0.76 k 0.86 per K.G. 166 Biggen f 14 k 22. 20 Konijnen f 0.50 k 1.50. 26 Kippen f 0.40 a f 1.75. 417 K.G. boter f 1.50 a 1.60. 60 K.G. Kaas f 0.90 44782 Kipeieren f 6.25 k 7.50. 3000 Eendeieren f 7 per 100. HOORN, 24 Mei 1916. 3 Vette varkens f 0.42 per kilo, 54 overhouders f 40 k 55, slachtkippen f 2.20 per stuk. Handel vlug. Ten oosten van de Morthomme aan de linker Maas oever hebben de Duitschers weer «jen aanval gedaan. .sa een gevecht waarin iqdere duimbreed grunds werd betwist, zijn zij ten koste van belangrijke opofferin gen Sn hot (dorp Cumièrea en een «•ransche loop graaf vlak ten Westen daarvan doorgedrongen. Op (dien rechter Maasoever hebben «Je artiüeristir sche voorbereidingen en aanvallen in «ie streek van Haudromont en Douaumont elkander met gelijke ho righeid opgevolgd. Ten spijt van «ie verwoedheid der Duilsdhem, kbo geen menschenleivens tellen, hebben dezen slechts in enkele gedeelten onzer steil ingenteq Oosten van het fort vasten 'voet kunnen krijgen. Al le aanvallen op onze stellingen ten Westen van het fort en «jp het fort zelf zijn (door het Fransche vuur gebroken. Het Duitsche legerbericht „mekte Links van de Maas sloegen wij «foor vuur van dé infanterie en machinegeweren een Vijandelijke aanvaMi op Ide Zuidwestelijke helling van den Doodea Man (Mort Homme) volkomen af. troePen hebben het dorp Cumlères, pi Tot nog toe rijn daar 300 I ranschon waaronder 8 officieren, gevangen ge nomen. Ten Oosten vKn Ide rivier herhaaide de rii- and rijn woedende aanvallen in de streek van Douau mont. Hij leed in ons vuur zeer zware verliezen Onze regimenten hebben het grootste deel Van het verloren terrein heroverd en maakten ruim 1550 ge- De levering van schoolbehoeften voor de open bare scholen" te Nieuwe Moerbeek is ongedragen aan de firma Trapman Co„ alhier. opgcuio« Scbaoer Kermis. Gedurende de Schager Kermis zal in het Noord- Hollandsch Koffiehuis gedurende zes avonden eene voorstelling gegeven worden, en wel vier tooneel- voorstellingen door het Gezelschap Rooyaards (op Dinsdag Woensdag, Zaterdag en matsten Zondag). Opgevoerd zullen worden „Fientje Beulemans," „öe Duivel in de Vrouw „Dolle Hans en„DeSabijn- sche Maagdenroof." fen dan nog komt twee avon- den de klucht: „Schillens Mie" van P. Hesse. ONTSLAG GEVRAAGD. De hoer G. Beers heeft ontslag gevraagd &ls na can de Plaatselijke Schoolcommissie. STATENVERKIEZING. Door de rechtsche partijen zijn gesteld tot can- didaten voor de Prov. Staten: Mr. A. Dorbeck te Alkmaar en P. Verburg te Noordscharwoude. SCHOOLFEEST. Gisterenavond werd in eene gecombineerde ver. gadering van de Schoolcommissie en de onderwij. zers van beide scholen, het schoolfeest voor dit jaar bosproken en vastgesteld. Er zal dit jaar dubbel feest worden gevierd: de leerlingen van de 2o tot sq met de 6e klasse zullen op Dinsdag Z7 Juni tocht naar Schoorl en Bergen maken; per tram hier naar Schoorl, dan gewandeld naar Bergen ea van daar per tram naar Alkmaar en dan met het spoor weer huiswaarts te keeren. Daaraan zul len met 28 geleiders 104 leerlingen van de R.-K, en 228 leerlingen van de gemeenteschool deel ne men. Op 12 Juli zullen de kinderen, die op 1 Mei j.1. de 6e klasse hadden doorloopen en die toen of de school hebben verlaten of tot de 7e klasse zijn bevorderd, een reisje naar Amsterdam maken. Daar aan zullen onder 10 geleiders 15 van de R.-K. school en 45 kinderen van de gemeenteschool deel nemen. Het plan is een bezoek aan Artis en aan het Panop ticum te brengen, Mocht een bezoek aan deze laat ste inrichting op bezwaren stuiten, dan zal Schin kelhaven worden bezocht. De gemeente heeft voor deze feesten een bedrag van f 300 beschikbaar ge steld. MARKTO VERZICHT. Trekkend duur, zoo was de geest van de markt; het noodzakelijk gevolg van de immer om hoog gaan de prijzen .Om met vette koeien te beginnen, de verkoopers zijn de wilde prijzen van voor een paar weken nog niet vergeten en zij wenden derhalve al le koopmanschap aan, om zoo dicht mogelijk bij die markt te komen. De aanvoer van vette koelen was heden klein, de stalkoeien zijn op, de landkoeien nog niet klaar. De hoogste prijzen gingen heden naar de Zijpe: de heer A. P. de Wit f 485, de heer G. van Schalk f 480. De aanvoer van magere gelde was onbeduidend; kalf- en melkkoeien matig, hoogste prijs f 500. In vette schapen is nog geen handeL consenten worden nog niet uitgereikt De aanvoer van lam meren was belangrijk, behalve de vele hokken op het marktplein, stond er nog oen halve slinger om het kerkplateau. De prijzen zijn oploopend, besteed werd f 28. Oude schapen met toenemenden aanvoer liepen tot f 45, voor d ebeste overhouders werd f 55 betaald. Vette varkens, met weinig kwaliteit waren flauw. Biggen iets lager. Eieren noteerden weder f 7.50, met vluggen han deL Onze eierenmarkt neemt eene verbazende vlucht zij zal thans zeker de derde van Noordholland zijn GEMEENTE SCHAGEN. Ondertrouwd: Sijvert Rentenaar, 28 jaar en Jo- sefiena Albertina Johanna Mohr, oud 27 Jaar. PER TELEGRAAF. NIEUWEDIEP. Hedenmorgen Is de mljnenlegger „De Schelde,, in botsing gekomen met het artillerie-instructieschip „Bellona". De Schelde zonk binnen eenige minuten. De opvarenden zijn gered. De oorzaak der botsing moet gezocht worden in den sterken stroom, terwijl De Schelde uitgaande en de Bellona binnenkomende was. De koning van Spanje zou. naar uit Madrid aan de -Voss. Ztg." wordt gemeld, weldra, nadat hij over de bedoelingen van de betrokken staten zekerheid zou hebben gekregen, twee hooggeplaatste personen naar deze regeeringen afvaardigen met de opdracht onderhandelingen aan te knoopen, waardoor een eervol vergelijk zou worden tot stand gebracht en aan de Europèesche landen de verschrikkingen van een derden winterveldtocht zouden kunnen worden bespaard. New-York, 21 Mei. President Wilson heeft Zater dag te Charlette (in Noord-Carolina) in een rede tot 100,000 toehoorders gezegd dat voor de Ver. Staten de tijd is aangebroken om hun diensten tot herstel van den vrede tusschen de oorlogvoerende landen van Europa aan te bieden. Amerika dat de smeltkroes van de meest uiteen- loopendc elementen is geweest, moge Europa tot voorbeeld strekken. Hetzelfde wat in Amerika vreedzaam is tot stand gekomen, nl. de vereffening van eigenaardigheden van ras overlevering en er varing, speelt zich thans in Europa onder wapen geweld af. De oorlogsgebeurtenissen zijn echter tot stilstand gekomen en daarom is het nu tijd de oorlogvoeren den te vragenWilt gii uw macht doen gelden in eweld of u in vrede wijden aan het benoud van e menschelijke gemeenschap? Wilson herinnerde ten slotte aan het woord der heilige schrift, dat na storm, aardbeving en brand, de rustige, zachte stem der menschelijkheid komt Uit Weenen, 24 Mei. Hier is in diplomatieke krin gen omtrent vredesbemiddeling van Amerika niets met zekerheid bekend. Wat het door de vloutcoffl* missie van het Amerikaansche parlement aange nomen voorst®! van Henley moet beteekenen, wee» men niet Men neemt hier aan dat Wilson din roe» kracht voor den vrede zal werken, wanneer Ing* land de voortzetting van den oorlog hopeloos achten. Men zou daarin geen belemmering f0Ct Amerikaansche vredesbemiddeling zien, onder voor waarden echter, dat de voordeelen, door de ceflW mogendheden behaald, worden erkend en het eind van den oorlog niet het karakter verkrijgt van e«n „partie remisT Men betwijfelt hier echter ,ofd® entente in haar geheel reeds thans zoo ver Is, d4t ze haar nederlaag openlijk wil bekennen. Uit Londen, 24 Mei. In het Lagerhuis hebben de pacifisten Ponsonby en RamsayMacdonald de dacht gevestigd op de persgesprekken van Grey on von Bethnan Hollweg met Amerikaansche )oü nalisten. Zij betoogden dat niets in de woorden van den Duitschen rijkskanselier in strijd is met Gref» verklaringen en dat er derhalve geen onoverkome lijk beletsel is voor vredesonderhandelingen. Grey antwoorddeindien ik geloofde dat de Dnlt sche regeering, de openbare meening in ^Ulti land en de oorlog in een stadium is gekomen, ai de regeeringen der geallieerden een vrede, die ver eenigbaar is met hun oogmerken, kunnen bevo deren door het honden van redevoeringen ov VT^?e> 2.?u ik dozijnen zulke redevoeringen bouae Die tijd is echter nog niet gekomen. Alle geai lieerden zijn gehouden, geen vredesvoorwaara kenbaar te maken, tenzij gezamenlijk en wij kunt geen mededeeling doen omtrent voor ons zen onze bondgenooten aannemelijke vredesvoorw«*f den, dan na raadpleging met onse bondgenoo - Grey legde er den nadruk op dat zijn persgespr geen nieuwe verklaring bevatta.

Schager Courant | 1916 | | pagina 2