a.s. NIET, Hemelvaartsdag na II uur gesloten J. STUUR MAN Haarwerksr DINSDAG 30 MEI 1916 39ste Jaargang. No. 5803 Hemelvaartsdag Kassier, Badmutsen, Badhand- schoenen Sponsenzakjes Uitgevers TRAPMAN Co. Wegens den verschijnt de Schager Courant De llitg. Binnenlandsch Nieuws. anna paulowna. SCHAGEN. Deposito's, Rekeningcourant, Credieten, Hypotheken, Effec ten voor geldbelegging, Coupons, Incasseeringen, Assurantiën, Inschrijving op elke nieuwe leening, franco provisie. oudkarspel. oudkarspel. oudkarspel. vieringen. weringen. wieungen. wierhlgen. wieringeï. vee op de GR;nS. minister posthuma: tweede kamerverkiezing winschoten. - helder. - anna paulowna. kostelooze melk van ons vee. papiernood. huis ingestort. - schagerbrus. i, SCHAGER Aliemeeo Niens- COURANT. Atantit- LwiliHllai, Dit blad verschijnt viermaal per week: Dinsdag, Woensdag, Donderdag en Zaterdag. Bij inzending tot 's morgens 9 ure wor den ADVERTENTIEN in het eerst uitkomend nummer geplaatst. SCHAGEN. LAAN D 5. - Int. Teleph. No. 20. Prijs per 3 maanden f0 90; per post f 1.05. Losse nummers 5 ct ADVERTENTIEN van 1 tot 5 regels f0.35, iedere regel meer 6 ct (Bewijsno. inbegrepen). Groote lett. worden naar plaatsr. berek Zaterdagavond vergaderde In het lokaal van den heer G. Borst te Breezand de Coöperatieve Land en Tuinbouwershandels vereeniging. Aanwezig 44 leden. Na opening door den voorzitter den heer S. Spigt, leest de secretaris, de heer C. Schilderman de notu len, welke onveranderd worden goedgekeurd. De heer D. Lubbers doet naar aanleiding der no tulen nog de opmerking, dat de boekhouding niet ter lezing is gelegd, zooals op de vorige vergadering is besloten. De voorzitter antwoordt, dat die ter le zing ligging wacht op de vaste aanstelling van den boekhouder. Daarna brengt de heer N. Wijker namens de com missarissen rapport uit over de boekhouding, waar bij hij namens het bestuur zijn misnoegen uitspreekt over het werk van den vorigen boekhouder, wijl dit ten slotte geheel verwaarloosd was. Daarentegen zijn de boeken, zoolang zij door den tegenwoordigen boekhouder, den heer Schreurs worden bijgehouden, steeds accuraat in orde, waarvoor spreker hem dan ook niet anders dan lof brengt. Applaus. Vervolgens brengt de kassier-boekhouder, de heer C. Schreurs, het jaarverslag uit, waaruit blijkt dat over de acht maanden, waarover het eerste boek jaar loopt, 15 bestuurs- en 4 algemeene vergaderin gen zijn gehouden», Op dit oogenblik telt de vereeni ging 90 leden. De omzet was, tengevolge van den watersnood dezen winter aanmerkelijk minder dan aanvankelijk werd vermoed. Over acht maanden het verslag loopt tot 30 April werd verhandeld 64975 K.G. kunstmest en 295894 K.G. voederartike len. Over de maanden Februari, Maart en April de maanden, waarin de heer Schreurs als boekhou der fungeerde bedroegen de inkomsten te zamen f 32835.68,5, de uitgaven f 32540.72, zoodat bij slui ting van het boekjaar een pasgeld aanwezig was van f 294.96,5. De balans sloot met een bedrag aan inkomsten en iutgaven van f 6576.43, waarbij o.a. voor afschrijving machines f 151.93; verplichte bij storting in de reservekas 30 pet. der gemaakte winst f 46.22; voordeelig saldo f 107.86. Ook dit zal aan het reservekapitaal worden toegevoegd. Het jaarverslag wordt zonder op- of aanmerkingen goed gekeurd. Daarop is aan de orde benoeming eener commissie tot het nazien der boeken. Deze commissie zal die nen voor het pas aangevangen boekjaar, Het be stuur acht een maal per jaar voldoende, wijl toch telkens om de drie maanden de boeken voor de le den ter inzage liggen. De heer G. Smit wil, dat de commissie dit vier maal pér jaar zal doen, evenals de heer A. Buij, die er zich op beroept, dat dit vrijwel in iedere vereeniging zoo is. De commissie kan dan op de algemeene vergadering hare bevinding mededeelen. De voorzitter acht dit bezwaarlijk, daar men dan ook telkens om de drie maanden zal moeten ver gaderen. De heer D. Lubbert ziet liever een accountant hiervoor aangewezen. Het geeft voor een commissie te veel omslag en ieder lid kan zich toch van den toestand overtuigen, wanneer de boeken ter lezing liggen. Bovendien, er zitten toch ook vier commis sarissen in het bestuur. Met een accountant is men van al dien omslag af. Na nog eenige discussie spreekt de vergadering zich met op twee na algemeene stemmen uit voor een accountant. Volgt nu: Benoeming kassier-boekhouder. Voorzit ter licht in, dat op de vorige vergadering de tegen woordige kassier-boekhouder rechtstreeks uit de ver gadering is benoemd. De vorige functionnaris was toen niet aanwezig, zooals verzocht .was. Zonder stemming was toen de tegenwoordige aangewezen, doch hierop was aanmerking gemaakt, omdat dit niet geheel volgens reglement is. Daarom zal dit nu moeten worden bekrachtigd. Tot stemming overgaande, wordt de heer Schreurs daarop met 39 van de 41 uitgebrachte geldige stem men als kassier-boekhouder benoemd, waarvoor voorzitter de vergadering dank brengt. De vereeni ging kan op zijn tegenwoordigen kassier-boekhou der trotsch zijn. Applaus. Daarop is aan de orde de benoeming van een com missaris, wegens periodieke aftreding van den heer J. de Boer, welke echter herkiesbaar is. Bij eerste stemming behaalt de heer De Boej- 25 stemmen te gen 12 op den heer D. Lubbert, terwijl 7 stemmen verdeeld zijn. Waar echter, om direct herkozen te worden, twee derden der stemmen noodig zijn, moet herstemming plaats hebben. Bij tweede stemming nu behaalt de heer Lubbert 24 stemmen, de heer De Boer 18. Twee stemmen zijn van onwaarde. De heer Lubbert, aldus gekozen zijnde, neemt zijne be noeming aan. Hierop volgt bespreking pakhuisknecht. Voorzit ter deelt mede, dat het pakhuis spoedig klaar zal zijn. Het bestuur stelt zich echter voor, dat het ge durende dezijen zomer nog niet druk zal zijp en heeft zich daarom met den boekhouder verstaan, of dezen tot volgenden winter de werkzaamheden in het pakhuis wil waarnemen. Deze heeft zich daar toe bereid verklaard. Het bestuur meent hierme de de beste oplossing te hebben gevonden, te meer daar deze twee funcüën met elkaar flink brood kun nen geven. Wordt er nu reeds een pakhuisknecht benoemd, dan hebben deze en den boekhouder bei den maar half brood. De heer A. Buij meent, dat deze twee functiën niet vereenigbaar zijn. Voorzitter wijst op Opmeer, waar het ook voor komt, wat de heer Buij echter nog niet best wil ge- looven. J. Schoorl Pz., LANDBOUWSTRAAT, De heer Lubbert wil de kassier-boekhouder te vens directeur maken, dan wordt deze feitelijk het hoofd der coöperatie, staat dus ook boven het te be noemen andere personeel. Men kan hem dan de ver plichting opleggen, wanneer het drukker wordt, er een kracht bij te nemen. Overigens ziet hij niet in, waarom de boekhouder niet tevens in het pak huis werkzaam zou kunnen zijn. Na verschillende besprekingen wordt daarop in den geest .van het laattste voorstel besloten, zoo dat thans de kassier-boekhouder den titel van di recteur draagt. Volgend punt is bespreking aankoop kalizout. Voorzitter licht hier in, dat er thans kalizout met 20 pet. is te verkrijgen, hetgeen ongeveer f 425 per 100 K.G. zal kosten, waarvoor kaarten worden rond gedeeld, waarop de benoodigde hoeveelheid kan wor den opgegeven. De voorzitter deelt daarop mede, dat met het oog op den watersnood, welke zooveel schade aan de landerijen heeft aangericht, aan het Centraal Bu reau verzocht is, wat meer kunstmest te mogen be trekken. Daarop is geantwoord dat dit misschien wel zal gaan, indien de Rijkslandbouwleeraar Her in gunstig adviseert. Het bestuur zal zich nu tot deze wenden. Echter zal datgene, wat meer dan ge woon aangevraagd wordt, altijd nog tot het mini mum beperkt moeten blijven. Verder deelt voorzitter mede, dat er eene vertegen woordiger van het Centraal Bureau hier geweed is om te spreken over de hoeveelheid te bestellen veevoeder,Men moet hiermee echter zeer voorzich tig zijn. Bestelt men tet veel, dan staat men de kans niets te krijgen. Ook de Amerikaansche koeken zijn door de Regeering ter hand genomen. De inlandsche zijn nog handelsvrij. Besloten wordt maandelijks een niet te groote hoe veelheid Amerikaansche koeken te bestellen, te be ginnen met 1 Juli. Verder wordt door het bestuur voorgesteld, als tegemoetkoming in de onvermijdelijke kosten tij dens vergaderingen te maken, aan de led»n van den Raad van Beheer f 10 en aan de 4 commissarissen ieder f 5 per jaar toe te komen. Wordt algemeen goedgevonden. Nog deelt voorzitter mede, dat geinformeerd is naar de kosten van een Dieselmotor van 20 P.K. Deze zal f7000 moeten kosten. Het bestuur wil het nu nog maar wat redden. A.s. winter wil Wisseker- ke ons helpen met een locomobiel f 2.50 per dag Natuurlijk komen daar de kosten van bediening, olie en kolen bij. We krijgen nu een heele discussie, waarin ook gesproken wordt over een Amerikaanschen wind- motor, de hooge prijzen der motoren tijdens den oor log, het duur stoken enz., enz., met als slot dat het bestuur deze zaak nog eens goed zal onderzoeken. Bij de rondvraag wordt medegedeeld, dat het pak huis volgende week onder de kap komt De heer A. Buij wil liever niet'meer handelen vol gens de prijsnoteeringen der Rotterdamsche beurs. Hij wil, als de te betrokken artikelen goedkoop zijn algemeene vergaderingen beleggen en daar met de leden overleggen, hoeveel er van ieder noodig is. Dit moet dan tegen den vastgestelden prijs aan de loden worden verstrekt. Ieder lid moet dan voor de door hem opgegeven hoeveelheid instaan en mag zich daarvan niet onttrekken. De voorzitter erkent, dat er voor enkele artike len door de leden soms hooge prijzen betaald zijn, als waarvoor zij die bij anderen konden krijgen. Maar met de koeken enz., was 'dat toch geheel an ders. Daar was de coöperatie veel goedkooper mee. Trouwens, den laats.ten tijd, is in dien geest ook reeds gehandeld en dit is ook het eigenlijke doel der coöperatie. Maar men moet bedenken, dat wij thans in een toestand leven, dat men wel eens iets op andere manier moet doen dan men dit zou wen- schen. Het bestuur zal pogen voor den volgenden win ter weer een rondbrenger te hebben en overwegen om het pakhuis één avond tot 8 uur, de overige avonden tot 6 uur open te houden, en 1 of 2 dagen te laten rijden. Verder wordt geinformeerd naar de kosten van het pakhuis f 2700 wie het toezicht op den bouw houdt, Schreurs en gewezen op het lichte van het gebouw, halve steen, als daar een motor in wordt geplaatst. Voorzitter wil er nog eens attent op maken, dat de leden zich aandeelen in de coöperatie aanschaf fen. De laagste zijn van f 25. Na nog enkele punten te hebben behandeld, sluit voorzitter de vergadering, na den afgetreden com missaris hartelijk bedankt te hebben. We hebben hier nu ook onze geitenfokvereeniging De R-K hebben er de vorige week een opgericht, naar een desbetreffend verslag zegt uit een chris telijk beginsel, omdat door middel van de geit stof felijke verbetering in de huisgezinnen wordt ge bracht. De vereen, telt 22 leden en als bestuurs leden werden gekozen de heeren H. Plak, G. Tesse- laar, D. de Lange, C. Lantman en Jb. Stet. Pas sinds 1 Mei is hier de keuringsdienst op vleesch en visch in werking en de keurmeester, de heer G. Beimers, was naar aller genoegen werk zaam. Nu reeds gaat hij wegens zijn benoeming als zoodanig aan het slachthuis te Maastricht, onze ge meente verlaten. We hopen, dat de respectievelijke gemeenteraden in hun niewe keuze weer even gelukkig mogen zijn. Op herhaald verzoek en aangemoedigd door het groote succes, werd Zaterdagavond de kinderoperet te- Als de kinderen slapen", nogmaals opgevoerd. De groote kolfbaan van den heer Buckmann was tot het einde toe gevuld. Mej. Scale opende de bijeenkomst, verheugd over Laagzijde B 50 Schagen. de groote opkomst, zegt dat deze kinderafdeeling is een voorbereidende school voor Caecilia en wijst er op, dat door het geven van operettes de zang- lust bij de kinderen aangewakkerd wordt. Ze wijst er tevens op, dat het juist, omdat het een kinderavond is, niet laat mag worden, waarom ze de medewerking van het publiek inroept waar dit noodig is. Het programma is zoodanig geregeld, dat het uiterlijk kwart na tien afgewerkt zal kun nen zijn en dan ook de avond voor haar gesloten zijn Mochten er kinderen zijn, die nablijven, zij dit niet voor haar rekening nemen. Mej. Scale zegt, niet graag te willen hooren, kijk, nu is het weer zoo laat geworden. Een woord van dank wordt gebracht in het al gemeen aan hen, die hun hulp bij de voorbereiding verleend hebben, om niet in bijzonderheden te tre den, zal ze niet persoonlijk zijn. De pers echter ont vangt een extra woordje, daar zij veel tot het sla gen van deze avonden heeft bijgedragen. De operette ging evenals de vorige maal van een Hen dakje en het publiek genoot volop van het- gen door de kinderen gegeven werd. Daarna werden de kinderen onthaald en voor de ooren van het publiek nog een poosje aangenaam betg gehouden. lm slotte een keurig opgestelde groep onder ver- liching van bengaalsch vuur, waarbij nog een slot lied werd gezongen, waarvan ons troffen de beide reges: „Kinderen sluit u bij ons aan, dan blijft de Zang.lub vast bestaan." We kunnen met deze woorden ten volle meegaan, daar der het aangename en het nuttige zoo prach tig sanen gaan. De livering van in dit jaar voor deze gemeente benoodgde grint, is gegund aan den heer N. Jong kind v<or f 2.49 per kub. M. De kennis gaat dit jaar op ons eiland door. Voor het eerst zal zij worden bezocht door een stoomdriimolen en wel door die van den heer Jan vier. De Minater van Waterstaat heeft benoemd tot buitengew»on opzichter de heer A. C. Poel, alhier, en wel bij den bouw van een voogds-woning op het eiland Rottum. Voor rekexing van 60 leden onzer onderafdeeling der V.P.N., Verdeh j.1. Vrijdag op de Amsterdam- sche eierenv^jing geveild 9942 kipeieren, 390 eend eieren en 3 gmaeieren .De hiervoor verkregen prij zen waren ze<r goed en varieerden voor de kipeie ren van f 6.65 tot en met f 7.90 per 100 stuks, voor de eendeieren van f 7.05 tot en met f 7.10 per 100 stuks, en voor ie ganseieren 14 cent per stuk. Aan schoon geld zulen de leden voor de kipeieren per kilo ontvangen 1.12, voor de eendeieren f 6.70 per 100 stuks en vo»r de ganseieren 13 cent per stuk. Handel bij enornen aanvoer vlug. Alhier is een ctilecte gehouden voor het „Tehuis van Alleenstaand» Blinden" te Wolfhezen, welke heeft opgebracht ifetto f 51.20: Men schrijft uit Limburg: De bijzondere bemalingen welke de belastingad ministratie heeft gftroffen ten aanzien van het be weiden der weiland.n gelegen op een afstand van niet meer dan twee \uizend meter van de Duitsche grens, bezorgen onze landbouwers benauwde oogen- blikken. Den 25en Mi is namelijk het voorschrift ingegaan, dat beweiding slechts onder bepaalde voor waarden zal worden vergund door den belasting inspecteur, en alleen am die landbouwers, die gun stig bekend staan of ohtrent wie althans geen ver denking van frauduleixe handelingen bestaat. Voor den landbouwei jg de toestand thans zóó: verdwijnt eeu stuk vet uit de weide, dan is hij niet alleen het dier kwij maar hij moet tevens aan den Staat der Nederlan4n, zoolang hij nog slechts in het bezit is van een binnenlandschen paspoort, de dubbele waarde betale^ of zoodra hij in het be zit is van de vergunning tot beweiding de enkele waarde. Nu zou zich het verzèt (pr landbouwers niet zoo zeer tegen dezen eisch ric.ten, als zij tot verzeke ring van hun eigen belan^n maar maatregelen mochten treffen om diefsta, 0f wegvoering van het vee door kwaadwillenden teVoorkomen. Een strook van duizend meter langs degens is echter tot ge heel onvrij land verklaard, ëwaar niemand vertoe ven mag zonder machtiging \n een militairen com mandant. Deze machtigingen gelden echter alleen bij dag. En juist voor den nacit achten de landbou wers het noodzakelijk, dat i^nand aanwezig kan zijn voor de bewaking van he, Vee. Naar wij vernemen, hebb^ landbouwers deze quae*tie ter kennis gebracht v% den betrokken mi- nistei1 en diens tusschenkomst gevraagd, opdat be waking kan plaats hebben ook t^g nachts, zoo noo dig door personen, die gewapend mogen zijn. De berichten omtrent den gezondheidstoestand van minister Posthuma luiden gunstig. De Minister is voornemens ter beëindiging zijner kuur op 7 Juni zich voor enkele weken naar buiten te begeven. Het resultaat van de stemmingen in de verschil lende vrijzinnige kiesvereenigingen in het distriet Winschoten is, dat jhr. mr. dr. A. E. van Beresteijn, burgemeester van Veendam, voor de Tweede Kamer van vrijzinnige zijde candidaat zal worden gesteld. In de Zaterdagmiddag daarvoor gehouden raads vergadering is besloten van het Roomsch-Katholie- ke parochiaal kerkbestuur alhier aan te koopen ter rein met daarop staande gebouwen, groot 23 A. en 43 c.A., voor f 25000. Deze aankoop geschiedt voor eventueele uitbreiding van het terrein der gasfa briek. Bij Kon. besluit is benoemd tot heemraad van den Anna Paulownapolder de heer J. Blaauboer Cz. al hier. Donderdag kwamen ongeveer 500 koeien over 01- denzaal te Bentheim aan, waarvan vele in zoo'n on gunstige conditie verkeerden, dat ze onmiddellijk moesten worden afgemaakt. De andere koeien wer den alle uitgeladen om gedurende een paar dagen in de weilanden weer wat op dreef te komen om het verdere transport te kunnen doormaken. Zoo lang deze dieren te Bentheim vertoeven, gaat de stadsomroeper twee keer per dag den volke kond doen, dat onder toezicht de koeien kosteloos gemol ken mogen worden. Wij lezen in het Nbl. v. d. Boekhandel: „De papierprijzen zijn onrustbarend gestegen, en het heeft er allen schijn van dat we nog geenszins aan het einde zijn van dezen lijdensweg. „De fabrikanten klagen steen en been over het gebrek aan grondstoffen, en vertellen, dat ze die bij na niet meer kunnen bemachtigen, en dat het gevaar volstrekt niet denkbeeldig is, dat daaraan bepaald gebrek zal komen. Het „attentie-sein" is reeds in den mast geheschen. Als we dat zoo hooren, moeten we maar blij zijn, dat we nog kunnen krijgen wat we noodig hebben, al is het ook tegen prijzen, waarvan vroeger zelfs nooit werd gedroomd. Prijzen die de Uitgevers-beur zen een gevoelige aderlating doen ondergaan, dank zij de royaliteit van den Uitgevers-bond, die van een algemeene tijdelijke prijsverhooging niets weten wil de. „Maar nu zie ik daar in de officieele Statistiek van Uitvoer gedurende de maand Maart j.1., dat ons landje bij ad het gebrek aan grondstoffen nog heeft uitgevoerd aan papier het kapitale gewichtje van bijna 24 milioen kilo In één maand wel te verstaan. Van die 24 millioen kilo werden naar Engeland uitgevoerd plm .18 millioen, naar Indië plm. 1.25 millioen, en naar Duitschland plm .een half millioen. „Geen wonder dat er gebrek aan grondstoffen is en dat onze papierprijzen met den dag stijgen. „Wat zijn die Uitgevers toch goeie menschen. De slagers kunnen er een voorbeeld aan nemen." Uit HAARLEM, 27 Mei. Hedenmiddag, omstreeks half drie, is in de Wijde Appelaarssteeg, hier ter stede een ernstig ongeluk gebeurd. Daar staat een van de oudste gebouwen der stad, vroeger ajs graanbeurs, later als de Heeren-sociëteit in gebruik, doch sedert vele jaren eigendom van de firma Joh. Marter en Zonen, die het verhuurd had den aan den heer J, Bongers, daosleeraar. Vanmid dag nu is daar het dak en ondergelegen gewelf in gestort over de halve breedte der zaal. De danszaal, die een oppervlakte heeft van 400 vierk. M., is in de helft door een kolommenrij in tweeen gedeeld en elk der helften is overdekt door een gewelf met schuin dak er over heen. Een dezer daken is nu in gestort over een oppervlakte van 8 bij 25 M. De in storting veroorzaakte geen persoonlijke ongelukken doordat niemand in de zaal was, maar een ernstig ongeluk had plaats, doordat de topgevel met een ge deelte van het dak terecht kwam op het nabijge legen perceel No. 7, een werkmanswoning, waar de 70-jarige stovenmaker J. Pot aan het werk was. Ook hier stortte het dak en bovendien een deel van den voorgevel in. Pot geraakte onder de ruïne en bet- kwam, zooals later bleek, een armbreuk en zwaar lichamelijk letsel. Nadat men hem onder den chaos van balken en pannen had te voorschijn gebracht, werd hij naar het St. E Lisa bethsgas thuis overgebracht, waar zijn toestand dermate zorgelijk bleek, dat hem de H. Sacramenten der Stervenden werden toegediend. Onmiddellijk werd de plaats, waar het ongeluk ge beurde, door de politie afgezet, waarna de bouwpo- lit^e een onderzoek instelde. De ruïne, die ook in de danszaal heel groot is, weid later op den dag door een schuthek afgescheiden.' Het geraas, dat de instorting veroorzaakte, was zóó geweldig, dat men in de omgeving aan een Zeppelin- bom dacht. Gelukkig, dat het ongeluk niet eenige maanden eer der gebeurde, daar de heer Bongers anders op dat uur dansles aan kinderen gaf. In de heden gehouden vergadering van de Noord- Hollandsche Landbouw Onderlinge, Afdeeling Zijpe, zijn de aftredende bestuursleden bij acclamatie her benoemd. In de vacature, ontstaan door het bedan ken van den heer Th. E. J. Odandaal, is benoemd de heer A. L. Zuidscherwoude. De heer C. Smit te Burgerbrug, die vanaf de op richting der afdeeling met ijver als secretaris was op getreden. bedankte echter door zakelijke omstandig heden voor deze functie. De Vooratter de heer H. Eriks te Petten, bracht daarover zijn leedwezen te kennen en wilde daarom een woord van waar deering aan den heer Smit niet onthouden, voor hetgeen hij als secretaris voor de afdeeling heeft gedaan. Bij acclamatie werd daarop ae heer A. L. Zuid scherwoude tot secretaris benoemd. Tot afgevaardigden naar de algemeene vergadering der Noord-Holl. Landbouw Onderlinge te Amsterdam werden benoemd de heeren C. Smit en a. L. Zuid scherwoude. Een punt van bespreking was wel het voorstel der Centrale Landbouw Onderlinge, om ook de gelegen heid te maken, dat de leden der Landbouw Onder linge hunne uitwonende arbeiders tegen ziekte kun nen verzekeren.

Schager Courant | 1916 | | pagina 1