J. SCHOORL Pi. Kassier, Schagen I STUURMAN Iwwkr groot f 80.000.000, waarvan opengesteld in Nederland i 50.000.000, 59ste Jaargang. No. 5807 Badmutsen, Badhand- schoenen Sponsenzakjes Uitgevers TRAPMAN Co. EERSTE BLAD. Gemengd Nieuws. Binnenlandsch Nieuws. ZATERDAG 3 JUNI Pt 0 uuiuiuuiimy iiuui 111U1U) In schuldbewijzen groot f1000, f500 en f100. Kners van nitgifte 99Vl* Inschrijvingen, zonder onkosten en provisie, tot en met Woensdag 7 Juni bij Aliemtei Nienws- COURANT. Ahtittitit- Laiiboivblal Dit blad verschijnt viermaal per week: Dinsdag, Woensdag, Donderdag én Zaterdag. Bij inzending tot 's morgens 9 ure wor den ADVERTENTIEN in het eerst uitkomend nummer geplaatst. SCHAGEN, LAAN D 5. - Int. Teleph. No. 20. Prijs per 3 maanden f0.90; per post f 1.05. Losse nummers 5 ct ADVERTENTIEN van 1 tot 5 regels f 0.35, iedere regel meer 6 ct. (Bewijsno. inbegrepen). Groote lett. worden naar plaatsr. berek Dit nummer bestaat nit drie bladen. EEN STORMACHTIGE RIJKSDAGZITTING. Drie dagen heeft de Rijksdag zich met het vraag stuk van den staat van beleg en de censuur bezig gehouden, doch de discussies weken steeds meer van net oorspronkelijk onderwerp af, om zich met het oorlogsdoel en de vrede blezig te houden wat ook begrijpelijk is omdat zooals de ..Vorwarts opmerkt, deze twee onderwerpen thans alles beheerschen, en dus bij ieder politiek debat op den voorgrond moeten treden. Helfferich had het tn deze zitting zwaar te verant woorden, wat vooral ook hieraan toegeschreven moet worden, dat „Ministerialdirektor" Lewald, die namens de regeering de sprekers over het oensuurvraagstuk zou te woord staan, dit niet deed. De debatten namen bovendien zulk een wending, dat zij misschien wei in menig opzicht belangwekkend, maar zooals Helffe rich het uitdrukte, „nicht schön' waren. Van Gods vrede" was, naar de „Vossische Zeitung" opmerkt bij dezen partijstrijd geen sprake meer. De discussies liepen hoofdzakelijk tusschen de na- tionaal-liberalen en de conservatieven aan de eene en de regeering aan de andere zijde, terwijl zoo nu en dan ook de sociaal-democraten zich in het debat mengden. De sociaal-democraat Noske kwam op tegen de uit latingen van Ortel, Martin en Hirsch op Donderdag JA., toen deze leden op de hervatting van den „ruck- sichtloser" duikbootenoorlog aandrongen. Hij raadde de regeering aan de pers vrij te laten om als veiligheids klep dienst te doen en viel de partijen aan, wier leden van den oorlog profiteeren en dien dus gaarne voor onbepaalden tijd zouden laten duren. Noske drong in het slot ziiner rede aan op een vrede, die Duitsch- lands vrijheid, onafhankelijk en de mogelijkheid tot ontwikkeling zou waarborgen. De liberaal Gothein en de nat.lib. dr. Strefemann bestreden de beweringen van den soc.dem. Dittmann omtrent den staat van beleg, die deze i.1. Donderdag heeft geopperd, Strefemann dwaalde al spoedig van zijn onderwerp af en deed een heftigen aanval op den rijkskanselier en den minister van buitenland- sche zaken, wien hij verweet, dat zij maatregelen hebben genomen om de nationaalliberalen te beet en hunne meening in de pers te uiten. Hij zette uiteen, dat deze partij eveneens den vrede wil, maar die het vlugst denkt te bereiken door een zeer krachtige toe passing van alle beschikbare middelen. Hij viel vervol gens m zeer krasse bewoordingen president Wilson aan en verklaarde, dat slechts een onbeteekenend deei van het volk aan de neutraliteit van Amerika gelooft. Een werkelijk neutraal man als den president van Zwitserland zouden de nat. liberalen als vredesbemid- delaar willen aanvaarden, maar de hulp vin een prest dent Wilson wijzen zij af. Dr. Helfferich herhaalde dat de regeerlng nog geene ibare behandeling van het „oorlogsdoel'' kon toe staan, daar dit de belangen aes rijks zou kunnen schaden. Hierop viel de conservatieve afgevaardigde VonGafe de regeering aan verweet haar hare „slappe" politiek en eischte aat „de pen niet weder alles bederven zou, wat het zwaard verworven had." Deze geheele aanval was gebaseerd op het verlangen naar vrijheid van hel woord en het recht van het volk om mede te wer ken, waar het om zijn eigen lot gaat. De soc.-dem. Davtd merkte op, dat als de con servatieven werkelijk het recht op „Selbstbestimmung' willen beschermen zij moeten beginnen met mede te werken tot eene herziening van het Pruisische kies recht. Het is altijd weer de oude geschiedenis: de conservatieven elscnen alle rechten en vrijheden voor zichzelf en weigeren die aan iederen andersdenkende. De soc.-dem. Stadthagen eischte evenals Grafe, eene openbare bespreking van het oorlogsdoel, maar zeide dat hij en de zijnen een vrede zonder annexaties willen, een vrede waarbij noch overwonnen, noch overwinnaars zullen zijn. Hij wees er op, dat de cen suur op uiterst eenzijdige wijze wordt toegdepast,. dat de „Vorwarts" telkens en telkens weer dé mond ge snoerd wordt, zoodra dat blad den strijd tegen de aanstoken tot voortzetting van den oorlog en tegen de veroveringszuchtigen begint of de producten van levensmiddelen, die de prijzen opdrijven, woekeraars noemt De. censuur moet opgeheven worden voor de bespreking van de vredesvoorwaarden, „opdat hun, die voor een overeenkomst tusschen de volken, en voor het beëindigen van dit misdadig moorden zijn, niet de mond 'gestopt worde." Een voorstel tot opheffing der censuur van soc.- democratische zijde gedaan, kreeg slechts de stem men dier partij en van een deel der Polen en Elzas- sers zoodat het verworpen werd. Uitlatingen als van Grafe, zeide de heer Helffe rich in zijn antwoord aan de sprekers, zijn in. dit oogenblik en in dezen toestand tegen de belangem van het vaderland. Ik had dringend gewenscht, dat deze uitlatingen achterwege zouden zijn gebleven, (met eenige opwinding:) Wij kunnen ons zulke „ontspo ringen" niet veroorloven, daar is de toestand niet naar, en ik moet tegen zulke „ontsporingen" ten scherp ste en krachtigste opkomen. Bedonk toch eens1 De positie der regeering tegenover uitlatingen als hier zijn gedaan, is zeker niet eenvoudig. Wij hebben over deze politieke quaesties in de commissie in geheime zitting uitvoerige verklaringen gegeven. Daar was de regeering in staat de redenen te geven voor hare hou ding. Hier kan ik het niet. (Met nadruk:) Ik wil rn verraad begaan aan het vaderland, daartoe laat mij niet provoceeren door uitlatingen als van den afgevaardigde Grafe Hij kan der regeering honderd maal zwakheid verwijten, De grootste zwakheid zou bet echter zijn, als wij ons door zulke verwijten lieten afbrengen van den weg, dien wij de juiste achten. (Toejuichingen. De conservatieven roe- PenDat willen wij immers ook nietZeker, de Poging is gedaan. De afgevaardigde Grafe heeft met f'jn critiek getracht op het gebied van de buiten- 'andsche politiek te komen en hij heeft getracht ons van den we» af te brengen, dien wij in het belang van het vaderland juist en noodzakelijk achten. Jk herhaalde grootste zwakheid zou het zijn, als V'j ons door hert verwijt van zwakheid daartoe lie ten dwingen. Dat doen wij niet' Als ik naar de eene ojde de regeering moet verdedigen tégen de aanval len die gedaan zijn, zoo moet ik met dezelfde beslist heid opkomen tegen den afgevaardigde Stadthagen. Wat zijn dat voor woorden in den mona van een Duitschen man, dat deze oorlog moet eindigen zonder dat er overwonnenen of overwinnaars uit den strijd moeten komen i Waartoe zou anders het bloed van onze broe ders daarbuiten vergoten worden? Wie zulk een uiting doet schaadt het belang van het vaderland zeker in dezelfde mate of nog meer, dan dat van de andere zijde is geschied. Spr. meende, vervolgende dat niets beter dan deze debatten de noodzakelijkheid der cen suur bewezen. „Als iets ons het volharden in den zwaren oorlog kón bemoeilijken en onmogelijk maken, het moreel van het volk zou kunnen scnokken, dan n het dergelijke uitlatingen. Ik zou dringend naar afie rijden, en niet alleen in dit Huis maar ook tot alle partij richtingen in dan lande het verzoek willen doen, zien den waren toestand voor oogen te stellen en tè bedenken dat wat wij behoeven eendracht is.' IN- EN UITVAL VAN HET HDBLD. Galgenhumor. A. Ik heb «en betrekking gekre gen in een kruitfabriek. B. Betaalt het goed?, A. Twintig gulden per week en vooruitzichten. B. Hoe zijn die vooruitzichten? A. Kans op „verhooging" Alke minuut van den dag. OILBERT ONTVLUCHT. Men schrijft uit Zurich d.d. 27 Mei: Een kwieke jonge zwart- oogige kerel waa de Fran ache vlieger-officier Gilbert. Hij waa wel de popu lairste van het half dozijn geïnterneerden, dat Zwit serland te bewakbn had. In zijn gestalte en karakter het volmaakte type van den warmbloedigen Mar- seillaan, was hij overal de lieveling der dames, die nog dezer dagen door haar petitie aan den plaat selijken commandant veel van zich hebben doen spreken. Toch ontbrak hem ook de sympathie der mannelijke bevolking niet. Want als hij, steeds in gezelschap van een officier, door de Bahnhofstras- se stapte om inkoopen te doen voor zijne fotografi sche liefhebberij, dan groette hem het jongere volk op een in het oog loopende wijze, spraken ze er hun ergernis over uit, dat men zoo,n kranige ke rel zijn sabel afgenomen had, zoodat hij zich nu met een badlnetje moest behelpen. Maar op Gilbert zelf heen, zon altijd op een kans om „weg" te ko- had dat alles geen vat. HIJ leefde stil voor zich men. Daarom vooral was hij de held aller. De eerste maal vluchtte Gilbert uit het vestingge- bied van Andermatt Met een list had hij zijn be wakers weten te verschalken, en vier en twintig uur later meldde hij zich bij den commandant in Lyon. Daar mocht men hem echter niet behouden. Gilbert had wel per brief zijn eerewoord van niet te zullen vluchten teruggenomen, maar deze brief had hij eerst enkele uren voor zijn vlucht gepost. Dat gold d us niet. En vier en twintig uur later meldde Gilbert zich weer bij den militairen gouver neur van Genève. Toen volgde een lnterneering in de kazerne van Zurich onder strenge bewaking. Doch nauwelijks verstreken eenïge weken, toen de vlugge kwant op een bijster vroeg uur uitbrak, de wachtposten overhoop liep, in een gereed staan de automobiel sprong en verdween. Dienzelfden dag zouden er Fransche gewonden door-reizen, en Gil bert hoopte aan een ander station in de wagens tus schen zijn krijgsmakkers te kunnen kruipen. Zoo stond hij als bolangstellend particulier op het per ron van Olten den trein af te wachten met gewonden toen een der stationsbeambten er woei dien dag een felle wind bemerkte, dat de baard van dien mijnheer losjes om zijn wangen flapperde. Gilbert was gesnapt. Van dien dag af aan werd zijn bewaking in de kazerne te Zuréh dubbel versterkt. Dag en nacht stond een wacht voor de deur van zijn kamer op de vierde verdieping; twee anderen bewaakten de uitgangen naar de trappen. Sedert drie dagen is Gilbert nu echter weer ge vlogen. In den nacht van Donderdag op Vrijdag heeft hij zich even afgezonderd, en.,., sedert heb ben zijn schildwachten.hem niet meer gezien. Men vermoedt, dat hij door den luchtkoker ontkomen is. Sommigen hebben dien nacht een automobiel zien wachten; en anderen een scherp fluit-sein ge hoord. Maar dat is ook alles. Later wordt gemeld: Vrijdag J.L vertrok in den vroegen morgen een boerenkar en volgde den straatweg langs de Lim- mat. In de kar zaten een oude boer en een gerim peld vrouwtje, met een roodgeruiten zakdoek over het grijze haar. De gendarmen lieten het voertuig passeeren. Op de kin van het „oude vrouwtje" was een groot litteeken zichtbaar, zooals Gilbert er een bij een vliegongeluk opliep. „L'Oeuvre deelt mede, dat Gilbert zich thans te Parijs bevindt. VERHOOOING DER MILITAIRE KREDIETEN IN DE VEREENIGDE STATEN. Uit WASHNGTON, 31 Mei. Het Huis van afgevaar digden, dat gisteren besloot het aantal onderzeeërs dat in de marinebegrooting op 20 werd gesteld, tot 50 te vermeerderen, heeft het bedrag voor den aankoop van vliegmachines eveneens verhoogd, n.1. van twee tot drie en een half millioen dollar en te vens aan de regeering machtiging verleend om elf millioen dollar te besteden voor de oprichting eener regeeringsfabriek voor pantserplaten. DE VREDESKANSEN IN HET ENGELSCHE LAGERHUIS. Uit LONDEN, 31 Mei. In het Lagerhuis heeft Mar- teham gewezen op de verklaringen van den Duit schen Rijkskanselier in zijn nota aan de Vereenigde Staten, „dat Duitschland tot tweemaal toe in de laatste maanden aan de wereld zijn bereidwillig heid heeft kenbaar gemaakt om vrede te sluiten op zoodanigen grondslag, dat Duitschlands levensbelan gen zijn gewaarborgd", en „dat het niet Duitsch- lands schuld was, wanneer de vrede nog steeds aan Europa werd onthouden." Marteham vroeg minister Asquith, of de bondgenooten bereid zijn gebruik te maken van de diensten van een onzijdige staat, ten einde aan Duitschland de definitieve voorwaarden mee te deelen, waaróp zij bereid zijn vrede te slui ten, aangenomen dat Duitschland bereid is om op dezelfde wijze en tegelijkertijd aan de bondgenoo ten mededeeling te doen van de definitieve voorwaar den, waarop Duitschland bereid is vrede te sluiten. Minister Asquith heeft hierop geantwoord, dat mi nister Grey reeds ter zake van den vrede een open bare verklaring heeft afgelegd. Er is niets in de ver klaring van den Duitschen rijksKanselier, dat wijst up Pi itschlands bereidwilligheid om vredesvoor- Laagziide B 50 Schagen. waarden te overwegen, die de belangen van de bond genooten en den toekomstigen vrede van Europa waarborgen. Asquith geloofde niet dat hij met eenig nut iets zou kunnen toevoegen aan Grey's rede van de vo rige week. ONDERZEESCH GOEDERENVERVOeR. De New-Yorker Evening Mail bevat een ne an der over het plan, dat aan de Duitschers wordt toe geschreven, om een onderzeesch goederenvervoer tusschen Duitschland en Amerika in te stellen. Het blad zegt: Wij vernemen, dat er spoedig een geregeld on derzeesch goederénvervoer tusschen New-York en Hamburg zal ingesteld worden. Het eerste dulkschip zal, zoo het plan doorgaat, omtrent 4 Juli in Ame rika aankomen. Het schip zal slechts ter verdedi ging bewapend worden en de Duitsche post, paket- post en expresgoederef! vervoeren. Deze nieuwe duik schepen zijn uitsluitend voor de koopvaardij ge bouwd. De ruimte, die anders voor munitie en tor pedo's wordt gébruikt, dient alleen om lading te bergen. Tegen 8 Augustus hopen de Duitschers vijf van die schepen geregeld in de vaart te hebben. Van Hamburg uit zullen de dulkschepen om Schot land heen of zoo mogelijk door het Kanaal in 10 dagen de reis naar Amerika doen. De schepen zijn ongeveer 150 M. lang en 15 M. breed en hebben een bemanning van 60 koppen. BIJ proeftochten bleek hun gemiddelde snelheid 18 knoop te zijn. De foto's die hier in Amerika uit Hamburg zijn aangekomen, vertoonen het nieuwe scheepstype met 16 man op de brug, die 10 M. boven den waterspiegel ligt. Op deh achtersteven staat een verdedigingskanon .Of schoon de Duitsche regeering gelooft, dat de sche pen ln Amerika aan de dokken toegelaten zullen worden, nemen zij voldoende brandstof voor een reis van 6200 mijl mee. - ZIJDEWIND. Wederom zijn alhier weer 2 nieuwe gevallen van thyphus geconstateerd. ZEEMILITIE NAAR INDIë. Het Kamerlid mr, De Meester heeft tot den minister van marine de volgende vragen gericht: Dezer dagen is besloten, dat vijftig zeemiliciens dienst zullen doen in Nederiandsch-Inaië. Ie, Hebben zich hiervoor zeemiliciens vrijwillig aan gemeld? Zoo ja, hoeveel? 2e, Ligt het in de bedoeling van den minister van marine om, bijaldien zich minder dan vijftig zeemili- ciens vrijwillig voor den dienst in Nederlandsóh-ln- dlë aanmelden, gebruik te maken van de in art. 76, 2e lid sub 2o. der Militlewet aan de regeering ver leende bevoegdheid? 3e. Zoo ja welke redenen hebben den minister doen besluiten alaus te handelen en kon niet langs den gewonen weg, d.w.z. door vrijwillige dienstneming, tn ae behoeften worden voorzien? 4e. Is de thans genomen of nog te nemen maatregel te beschouwen als geheel exceptioneel, als een proef neming of als het begin van verder strekkende maat regelen van denzelfden aard? KAASEXPORT. Men meldt ons uit Alkmaar, dat onder leiding van den heer H. J. Avis, burgemeester van Midwoud, ge tracht wordt ook voor het Noorderkwartier een Kaas- exportvereeniging te stichten waarbij zich ongeveer 30 kaasfabrieken moeten aansluiten. A.s. Maandag wordt te Alkmaar een huishoude lijke vergadering gehouden van den N.-Holl. Bond van Zuivelfabrieken waarin het kaas-exportvraagstuk nader onder de oogen zal worden gezien. ONZE KAASHANDEL OP DUITSCHLAND. De firma K. H. de Jongs Exporthandel te Hoorn heeft de. overeenkomst met de maatschappij van im- en export in Den Haag opgezegd. Daardoor heeft ook de combinatie van Noordhollandsche Kooplieden, door wier tusschenkomst de prijsbetaling en de export voor de Zentral Einkauff Geselschaft tó Berlijngeschiedde, opgehouden te bestaan. Toch zal geen verandering intreden ten opzichte van onze kaashndel met Duiatschland, evenmin voor de poductenr. Want gelijk de levering van Z. E. G. vroe ger geschiedde door bovengenoemde combinatie zal ze nu via de maatschappij van im- en export plaats vinden door tusschenkomst van de Noordhollandsche vereeniging van kaashandelaren, waarvan de heer Stuijt te Purmerend voorzitt. en de heer Meijer, lid der firma De Boer uit Edam secretaris is. WAARLAND. Herbenoemd tot bestuurslid van den polder Waar land, de heer P. Smit, landbouwer alhier. -OUDE NIEDORP. Vrijdagavond vergaderde de vereeniging tot bevor dering van getrouw schoolbezoek alhier in het lokaal van den Heer Miits. Tegenwoordig waren 12 leden. De voorzitter, de Heer M. H. Woutman, opende met een welkom de vergadering, waarna lering en goedkeuring der notulen volgde. De voorzitter bracht als Hoofd der School rap port uit over het afgeloopen schooljaar. Hieruit bleek aat 58 kinderen deel mogen nemen aan het feest, 6 Kinderen hadden willekeurige verzuim gemaakt, die ds geen prijs onutvangen, daar zij minder dan 5 ver zuimd hadden mogen zft wel met het feest mede. In het geheel krijgen 48 kinderen een priji.Aan U leer lingen, die de «cnool hadden verlaten en gedurende hun geheele schooltijd geen enkele willekeurige ver zuim hadden gemaakt, zal een eereblljk worden uitge reikt Hierna werd besloten dat het schoolfeest evenals vorig jaar zal bestaan uit een rij toertje naar Schoort en Bergen over Alkmaar en Heerhugowaard terug en dit te nouden op Dinsdag 25 Juli a.s. De aanwezige rijtuighouders stelden hun rijtuig bo- schikbaar De. niet aanwezigen zullen worden gevraagd. De prijzen zullen worden aangekocht door ae heeren Woutman en Kooijman. De verdere regeling van het feest werd overgelaten aan het bestuur. Hierna volgde sluiting. KOLHORN. Als bijzonderheid zij vermeld, dat het ziekenfonds „Steunt Elkander" alhier in de ruim 3 Jaar van zijn bestaan, een reservefonds heeft verkregen van f 1006.20.5, ondanks het feit, dat de vereeniging uit- keering verleent zonder een bewijs' van den genees heer. Een compliment voor de leden en het ijverig bestuur. NEKKRAMP. In de week van 24 tot en met 30 Mei zijn ter kennis gekomen van den Centralen Gezondheidsraad de volgende gevallen van nekkramp: te Amsteer- dam 1, te 's-Gravenhage 3, te Apeldoorn 1, te Kerk- rade 1 en te Neer 1. Uit Middelburg meldt men, dat daar het eerste geval van nekkramp is voorgekomen. De lijder, een militair, werd ln het gasthuis opgenomen. AMERIKAANSCHE LANDBOUWMACHINES VOOR NEDERLAND. Beweringen van het Hamburger Fremdenblatt. Wolff seint uit Hamburg d.d. 31 Mei: Het Hamburger Fremdenblatt verneemt uit New- York, dat het bureau voor Buitenlandsche en Bin- nenlandschen handel te Washington zich binnen kort zal hebben bezig te houden met een petitie van verscheidene Amerikaansche fabrikanten van landbouwwerktuigen, want deze fabrikanten heb ben klachten geuit tegen de verhindering van den uitvoer van zekere landbouwmachines uit de Ver eenigde Staten naar Nederland van de zijde der En gelsche regeering. Zooals verluidt, hadden eenige groote fabrikanten besloten een aanzienlijk aantal landbouwwerktui gen naar Nederland uit te voeren nog wel eerst na dat zij zich ten volle zekerheid hadden verschaft dat de machines uitsluitend in Nederland zelf zou den worden gebruikt. Op de lading werd echter niet temln na aankomst te Rotterdam door de N. O. T. beslag gelegd. Zooals de correspondent verneemt, zou in Nederland juist nu zulk een ernstig gebrek aan deze machines zijn; volgens de meening van Amerikaansche sportkringen zou dit alleen reeds aan de N. O. T. volkomen zekerheid bieden omtrent het feit, dat de machines definitief in Nederland zul len blijven. Intusschen hoort men met een eigenaardiger: na druk er over spreken dat sedert eenige weken bij na alle Nederlandsche machinehandelaren met aan biedingen van gelijke soort machines uit Engeland als het ware overstroomd worden. Dat zou opnieuw op de hier reeds lang bekende Engelsche methode wijzen om den handel der neu tralen ten voordeele van den Engelschen handel te onderdrukken. Men schijnt hier echter reeds te weten dat de Ne? derlandsche regeering stappen heeft gedaan om de vrijlating door de N. O. T. van de in beslag geno men voor het land dringend noodige machines bij de Engelsche regeering door te zetten. SINT MAARTENSBRUG. De geheele gasinstallatie „Oltmans Patent" al hier, die niet aan de gestelde eischen heeft voldaan en daarom niet geaccepteerd werd, is gekocht dooï den heer J. Veuger Hz. alhier. Met de opruiming der buizen, die met zooveel moeite maar des te minder zorg in den grond zijngeleegd, is reeds een begin gemaakt. Moge het Oltmans Patentlicht, dat volgens de bro chure na de zon het beste was op aarde, nog lange jaren inwerken op het hoofd van de personen, die ons met deze gaskwestie zoo bitter hebben teleur gesteld. 'T ZAND. Alhier is in eene gehouden vergadering van ne ringdoenden besloten, des Zondags na 12 uur de za ken te sluiten. Het is echter jammer dat allen nog niet wenschen mee te werken om tot dat doel te geraken. WIERINGERWAARD. Voor rekening van den heer P. Smit Az., zal aan <le Groote Buurt een rentenierswoning worden ge bouwd, welk werk is opgedragen aan den heer J. Veeter alhier. ANNA PAULOWNA. De aangespoelde goederen aan Amsteldijk en Oost- dijk, zullen weldra worden verkocht Met bedoeling is dit niet eerder geschiedt, opdat na het droogval len van den Oostpolder ieder zooveel mogelijk het ziine zou kunnen wegvoeren. Hiervan Is veel ge- Jrvik gemaakt, doch het viel toch op, dat voor en- fUe degen geleden neg niet waren weggehaald een

Schager Courant | 1916 | | pagina 1