Adverteert in dit blad» De Oorlog. De groote zeeslag. Hef geeft de grootste publiciteit en is toch het goedkoopst. Nagekomen Berichten. B rgerlijke Stand. Plaatselijk Nieuws. Marktberichten. Gemengd Nieuws. 11859 -956 -960 12127 —298 -SC 406 12459 -486 -619 8S5 -887 —998 -999 13037 -055 -248 11332 18208 -365 341 13349 -363 —386 -467 641 -755 045 13946 14028 069 -165 -187 —288 —133 14476 —461 502 -505 —509 -622 -709 15002 -153 240 -242 -341 394 4Ö4 15465 -938 -997 16204 -362 -399 464 16466 —587 -601 -608 -637 —827 -839 16880 —892 -914 17069 —175 -248 -259 17281 —467 —492 -502 —738 -847 —074 18176 —233 -296 -364 —446 -536 -565 18613 -668 -678 —776 -873 —938 19072 19124 -460 -569 —570 -890 —949 20064 20114 —253 -306 —307 —372 —375 —384 20413 -562 -769 -803 —886 -889 —994 De nadere Engelsche lezing over den grooten zee slag luidt als volgt: Admiraal Beatty had reeds vele malen voor den thans geleverden slag plaats vond het groote slag veld doorkruisd, maar de Duitschers konden nooit uit hun met mijnen bezaaide wateren weggelokt worden. Verleden week Woensdag echter voelden de zeelieden dat „de dag", waarop zij zoo lang ge wacht hadden, eindelijk was aangebroken. Het was een buitengewoon mooie ochtend met een kalme zee. De mannen waren goed gemutst in het vooruit zicht te kunnen vechten. Omstreeks vier uur in den middag toen het Brit- sche eskader zich ongeveer 100 mijl ten westen van de Deensche kust bevond, meldde de voorhoede dat de vijand in zicht was met ongeveer 100 sche pen, waarvan minstens 20 slagschepen en slagkrui sers. Voorop bevonden zich verscheiden eskaders lichte torpedo-kruisers. De heele vloot stoomde snel in noordwestelijke richting. De condities waren in elk opzicht gunstig voor de Duitschers die het voor deel hadden dat zij onder de kust hielden en dus van een veillgen terugtocht verzekerd waren. Met de atmosferische condities konden zij even eens hun voordeel doen. Het weer was veranderd Een dunne motregen verminderde het gezicht Ter wijl de Britten met de zon in het westen achter zich, gemakkelijk aan den horizont te onderschei den waren, konden de Duitschers hunne strijdkrach ten min of meer schuil houden, gedekt als zij wa ren door de kust van Jutland. Ondanks deze slech te condities, aarzelde admiraal Beatty de Britsche vloottradities, geen oogenblik, maar viel terstond aan. Met zware kanonneerbooten had de eerste wisse ling van Bchoten op ongeveer 15 mijlen afstands plaats. Te oordeelen naar de waterkolommen, die rondom de voorgeschoven Britsche vaartuigen opstegen, kan er geen twijfel bestaan of de Duitsche slagschepen kregen de volle laag, en daar de beroemde nieuwe „Hindenburg" niet officieel vermeld werd, bestaat er reden om aan te nemen dat dit schip het hard te verantwoorden heeft gehad. De afstand vermin derde spoedig van vijftien tot tien, en daarna tot vijf mijlen. In den beginne was het voordeel geheel aan de zijde van de Britsche kanonneerbooten, en niet lang nadat de slag begonnen was, zag men dat een groo te Duitsche kruiser getroffen werd. Een oogenblik later was hij geheel in vlammen gehuld, en zonk bijna onmiddellijk daarna. Nu namen ook de vijandelijke slagschepen deel aan den strijd en hun verpletterende kracht gaf den Duitschers een geweldig overwicht Een van de ergste vijanden voor de Engelschen was het Duit sche mijnenveld, dat de Britsche eskaders belette in algeheele vrijheid hun actie te ontwikkelen, ter wijl de Zeppelins en onderzeeërs krachtig konden opereeren. Nu hij er eindelijk in geslaagd was de geheele Duitsche vloot uit haar veilig kwartier te halen, be sloot admiraal Beatty, hoewel de vijand hem in sterk te verre overtrof, het veelzeggende bevel uit te vaar digen met volle kracht op den vijand aan te hou den. Ondanks de ongunstige condities en in vertrou wen dat versterkingen onder weg waren, bevochten onze kruisers den vijand met koppige hardnekkig heid. Toen het gevecht reods eenige uren geduurd had, kwamen de Invincible, de Indomitable en de Inflaxible in zicht. Nog steeds waren de kansen der Duitschers gunstig. Het licht was zoo, dat de Brit sche schepen duidelijk te onderscheiden waren, ter wijl de Duitsche vloot, beschut door het mijnenveld ln de schaduw van de kust lag en de mist het bovendien moeilijk maakte een doelwit te vinden. Genarende dit gedeolte van den strijd was het in hoofdzaak een gevecht met zware kanonnen. Nadat de Invincible met den meest mogelijken moed gevochten had en don vijand aanzienlijke scha de had toegebracht, achterhaalde haar het noodlot en zonk zij spoedig. Admiraal Beatty zag zich weldra van alle vrees bevrijd toen vier slagschepen van de groote vloot, de Valiant, de Barthan, de Malaya en de Warspite, aan den horizont verschenen. Toen zij aan den strijd deelnamen kreeg het gevecht een geheel ander ka rakter. De Warspitte werd door vijf Duitsche slag schepen of kruisers aangevallen. Zij vocht schitte rend en bracht drie van de aanvallers tot zinken of berokkende hun zware schade. De Valiant ra- meide een vijandelijke onderzeeër en bracht hem tot zinken. Ten slotte sloegen de Duitschers op de vlucht. De bemanning van admiraal Jellicoe's sche pen, die zeer op de Duitschers gebeten was, wei gerde het gevecht te beëindigen. Bij het invallen van de duisternis hielden de grootere schepen op met vuren, de actie werd echter den geheelen nacht tot aan het krieken van den dag door de kleinere strijdmachten voortgezet Toen keerden de schepen der Britsche vloot naar hunne verschillende bases terug. De vijand was verdwenen. Van Duitsche zijde wordt natuurlijk de reeds mee gedeelde veel gunstiger lezing volgehouden en in Duitschlancl blijft men jubelen over het behaalde succes. De Engelsche pers doet van haar kant allee om den uitslag zoo gunstig mogelijk voor de Engel schen te doen schijnen en legt allen nadruk op de vlucht der Duitsche vloot, toen de Engelsche hoofd macht verscheen .Toch Is de Engelsche pers nogal critisch tegenover het gebeurde. De Times schrijft onder meer: Onze matrozen vochten met een koelbloedigheid, vermetelheid en onvervaarde volharding, welke in al de roemrijke annalen van vorige zeeoorlogen hun wederga niet heeft. Met name worden verbazing wekkende dingen verteld over de vermetelheid van de torpedojagers. ZIJ waren van plan zich op te offeren, ten einde de groote schepen te beschermen en brachten dat offer met prachtige bereidwilligheid Of diezelfde prachtige geest ook niet getoond is bij de bevelvoerders, waar hij een fou*. kan worden, is een vraag, die nog nader onderzocht dient te wor den. Onstuimige moed bij een eersten aanval op zee, gelijk te land, verspeelt licht de vruchten van in spanning, indien er geen hulp en reserves bij de hand zijn. Op grond van onze inlichtingen totdus- ver, overheerscht onvermijdelijk de indruk, dal, bij het langdurige gevecht met de Duitsche linie-sche pen, voor Jellicoe kon opdagen, een zeker gebrek aan samenhang en doorzicht, dat met al tc gxoot vertrouwen gepaard ging, geheerscht heeft. Wij kunnen aan den heldenmoed van onze man nen hulde bewijzen en terecht aanspraak blijven maken op de heerschappij ter zonder in het nieuwe uiterste te vervallen, om ao overtuiging te koesteren, dal allee geloopen ls zooals het moest, In al de talrijke persverslagen van gesprekken met te Edinburg en elders teruggekeerde zeelui, met de overlevenden van de Warrior bijvoorbeeld, wordt nadruk gelegd op de opgewektheid van de mannen, die de nederlaag niet erkennen en kan men volop lezen over Duitsche schapen, die gezonken of ont redderd zijn. De correspondent van de Times te Newcastle be schrijft bijvoorbeeld den terugkeer van drie bescha digde torpedojagers. Een groot schip van de klasse der torpedojagers voer de rivier op, zoo meldt de correspondent. Hot was niet meer dan een verhavend wrak van e enschip, maar toen het de rivier opvoer werd het met de grootste geestdrift van den mond van de rivier tot aan de werf, verwelkomd. Aan die werf legde het schip aan en nu werd de be manning toegejuicht door duizenden werklieden, die zich overal opgesteld hadden. Heel uit de verte werd de komst van het schip aangekondigd door langdu rig gejuich en de bemanning wuifde vrooltjk terug. Het schip zelf trok echter de meeste aandacht De geheele voorsteven was bijna tot de plaats, waar de brug vroeger geweest was, weggerukt De brug zelf was weg, evenals het kanon voorop. Een schoorsteen hing over stag en was voorloopig nog wat bevestigd Ongeveer 60 voet van den scheepswand aan bak boord was weggedrukt en door de gaten zag men de spanten en de inwendige afdeelingen. Het schip verdiende de ovatie die het ontving, want het was maar de helft van een schip en niemand had het mogelijk geacht, dat het nog in de haven te sleepen geweest zou zijn. WEER WITTEBROOD. De minister van landbouw, nijverheid en handei heeft ingetrokken le. met ingang van 19 dezer: het verbod aan de meelfabrikanten om gebuild tarwemeel af te leveren; 2e. met ingang van 24 dezer: het verbod om witte brood te hakken. (Stct..) Gisteren heeft aan het departement van landbouw, nijverheid en handel een bespreking plaats gehad over den uitvoer van vee en vleesch. GEEN UITVOER MEER VAN VEE EN RUNDVLEESCH. Naar het Noderl. Correspondentiebureau meldt, werd er besloten, dat in de eerstvolgende maanden geen rundvieesch, noch slachtvee, noch eenig ander vee. dragend of melkgevend, meer zal worden uitgevoerd. Slechts voor twee kleine partijen is op grond van overwegende redenen alsnog de uitvoer toegestaan. Alle verdere uitvoer van vee of rundvieesch al wor den geweigerd. ST. PANKRAS. Naar wij vernemen, zijn de statuten van de Lan- gedijker Groente-Centrale .gevestigd te Broek op Lan gendijk, Koninklijk goedgekeurd. DIJKVERZWARING WAARD EN GROET. iBij onderhandsche gunning is het werk van de ver- hooging en verzwaring van den zeedijk van den Waard en Groetpolder opgedragen als volgt: Dijk Groetpolder aan de firma Blankevoort en v. Hattum te Haarlem, die ook de Wateriandsche dijk werken heeft uitgevoerd. Dijk Waardpolder aan de firma Arntz te Amsterdam, laagste inschrijver bij dje gehouden publieke aanbesteding. Cijfers wenscht men ons niet mede te doelen. KAAS. Op een gisteren te Alkmaar gehouden van alle zuivelfabrieken in Noordholland, waar 85 fabrieken vertegenwoordigd waren, werd eene commissie be noemd, bestaande uit de heeren H. K. Koster te Wie- rtngerwaard, A. Commandeur te Berkhout, D. de Boer Dz. te Stompetoren, P. A. Ooms te Hoorn, J. Best Nz. te Berkhout, J. Koopman Jr. te Beemster en G. Nobel te Lutjewinkel aan wie onbeperkte volmacht werd gegeveu om de belangen van produ centen te bevorderen in overleg met den handel met betrekking tot den uitvoer van kaas. OUDKARSPEL. Onz» plaatsgenoot de Jongeheer P. Koordes behaal de het diploma Se klas reportaschrift s.anograpliie Groote OUDKARSPEL. Br Sj'de opniew gehouden aanbesteding voor het ma ken van kistingen voor tfe lekgaten in den Oosterdijh en het ophoogen van een gedeelte van dien dijk voor den polder Geestmerambacnt (Oostergdjjk en Molen- geersen) waren 3 biljetten ingekomen. Inschrijvers waren G. van veen te Zuldscharwoude voor f 1483 P. de Geus te Broek op Langendijk voor t 1486 én Schuit te Noordscharwoude voor f1500. Het werk is aan tien laagsten inschrijver gegund, WIERINGERWAARD. De dames in dze gemeente zijn zeer zeker nog niet allemaal voor Vrouwekiesrecht. Een uitgeschreven vergadering kan althans niet doorgaan, omreden er geen enkel lid was opgekomen. Wat al was aangekondigd is thans een feit ge worden: de Rii3sen vallen de Oostenrijkers aan. Uit Weenen komt het volgende bericht: De sinds lang verwachte aanval der Russische Zuidwestelijke legere is op het geheele front tus- schen de Proeth en de kniebocht van de Styr be gonnen. Bij Kolki is een groote slag ontbrand. Bij Okna wordt om het bezit onzer voorste stellingen verwoed gevochten. Ten N.W. van Tarnopol is het den vijand gelukt op enkele punten tijdelijk onze schansen binnen te dringen, doch een tegenaanval heeft hem er weer uit verdreven. Aan weerszijden van Kozpow, ten Westen van Tarnopol, zijn aanval len der Russen vóór onze hindernissen mislukt bij Nowo Aleksiniets en ten N.W. van Dubno reeds in ons geschutvuur. Ook bij Sapanowolyka zijn hevige gevechten aan den gang. Uit Potersburg wordt bericht:. Gisteren, 4 Juni, ls van het aanbreken van den ochtend af een slag begonnen aan het front van de Pripat tot aan de grens van Roemenië. Gesteund door onze artillerie, hebben onze troepen in tal van sectoren belangrijke voordeelen behaald. Zij maak ten tot dusver ongeveer 13000 krijgsgevangenen en hebben kanonnen en machinegeweren veroverd. De slag ontwikkelt zich. De artillerie zet de geleidelijke vernietiging van de vijandelijke verdedigingswer ken en dekkingen voort, terwijl de infanterie zich, naar gelang van het welslagen der voorbereiding door de artillerie, van de vijandelijke stellingen meester maakt Wat dit verder zal opleveren is nog moeilijk te zeggen. Maar den tegenslag der Italianen heeft dit optreden dor Russen zeker wel bevorderd en hoopt hoopt men hiermee het succos der Oostenrijkere In Italië tot staan te brengen. Trouwens ae Italianen verdedigen zich blijkens do.berichten met meer suc ces dan tot dusver. Van eenigen grooten vooruitgang der Oostenrijkers is de laatste dagen geen sprak,. Een leelijke duw hebben de Engelschen bij Yperea gehad. Daar worden steeds ernstige gevechten ge- leverl en daar hadden de Duitschers een aanvan- vaakelijk succes behaald. Dit succes hebbsn zij thans nog uitgebreid en sij slaagden er in tot een diepte van 650 M. in de Engelsche linie door te dringeu. De Engelschen erkennen dezen tegenslag volmon dig in hun berichten. Ook een aanval van de Duitschers op het fort Vkux or den rechter oever van de Mae3, slaagde voorloopig. De Franschen wisten hen weer terug te werpen. De strijd hier bij Verdun blijft op en neer golvend. i Veel beteek9nend nieuws is er niet, maar uit alles blijkt, dat algemeen de werkzaamheid grooter en grooter wordt Met groote belangstelling is aller oog op Saloniki gericht en kan eiken dag daar den strijd tusschen Bulgaren, Turken en de Entente troepen ontbranden. Wanneer vrede??? GEMEENTE HOOGWOUD. Geboren: Johannes, z. v. Antonius Groot en Anna Schaper. Johanna d. v. Willem Kuiper en RisjeAker. Comells, z. v. Pieter Schoenmaker en Catharina Kok. Maria <i. v, Thip Schekkerman en Marijtje Klaver. Dirk, z. v. Johannes van Diepen en Maria Buis. Ondertrouwd: Jan van Soelen, arbeider, oud 23 j. em Neeltje Oortrijsen, dienstbode, oud 21 beiden alhier. Arthur Maximiliaan Engelmann, candidaat no taris, oud 33 j. en IJda Koeman, ronder beroep, oud 30 j., beiden alhier. Overleden: Frans Kroon, oud 68 jaar. Louwris van der Crraft oud 93 jaar, weduwnaar van Alida van den Abrele, eerder van Gerritje Egmond. ACTE BOEKHOUDEN. De heer Ebbinge, voor de mobilisatie klerk ten kantore van den Rijksontvanger alhier, thans in garnizoen te Haarlem, ls geslaagd voor acte Boekhou den. De heer Ebbinge was oud-leerling van den Win- terhandelscursua GESLAAGD. Mej. F. Heljselaar is te Haarlem geslaagd voor de acte onderwijzeres. TENTOONSTELLINO OPMEER. Bij de keuringen en wedstrijden te Opmeer op 5 Juni verwierf onze plaatsgenoot de heer G. Kuiper aan den Nieuweweg in de afdeeling G: Voor de bes te merrie met het daarvan afkomstig in 1916 gebo ren veulen, den eersten priis. Onze vroegere plaatsgenoot, de heer Jb. Kooij be haalde bij het schoonrijden in: bespannen met een paard, uit 27 deelnemers, den eersten prijs. Ook voor het schoonste geheel verwierf de heer Kooij dezelf de onderscheiding. BROEK OP LANGENDIJK. In de week van 293 Juni werd aan de veiling aangevoerd 396 zak aardappelen, 470 boe en 8600 If fl rnhurliAr BROEK op' LANGENDIJK, 3 Juni. 16 zak aardappelen f 6 a 6.90, 35 zak drielingen f 2.60 a 4.15, 5 Juni. 7450 bos wortelen f 7.20 a 8.80, 170 zak aardappelen f 6.20 a 7, 32 zak drielingen f 3.80 a 5.15, 50 bos uien f 5. PURMEREND, 6 Juni 1916. 138 Stapels kleine kaas f 52.50 a 54.50. 1489 K.G. boter f 1.60. 762 Runderen, waaronder 291 vette en 15 stieren. Vette, stug, f 1 a 1.30 per K.G., Gelde, stug, f 190 a 30. Melkkoeien, stug, f 230 a 520. 59 Paarden f 175 a 800. 71 Vette kalveren f 1.20 a 1.40 per K.G. 336 Nuchtere kalveren f 20 a 36, vlug. 300 Vette varkens f 0.91 a 1.01 per K.G., vlug. 52 Magere varkens f 22 a 40, stug. 233 Biggen f 15 a 21, stug. 1468 Schapen en lammeren. Vette, matig, f 37 a 58, Lammeren matig, f 14 a 25. Kipeieren f 6.75 a 7.50 per 100. Eendeieren f 7 per 100. AMSTERDAM 5 Juni. Ter veemarkt waren heden aangevoerd 401 vette koean, waiarvan de prijzen waren: le kwal. 130, 2e kwal. 1123 a 120 ct., 3e kwal. 115 a 110 ct. per K.G., 100 melk en kalfkoeien f 325 a 450, 142 nuchtere kalveren f 14 a 20, 68 schapen f 35 a 50, 218 lam meren f 10 a 14 per st., 483 vette varkens, geen handel. ALKMAAR 5 Juni. Aangevoerd 23 koeien en ossen f 27 a 5550, 35 vette kalveren f 70 a 200, per K.Gi. f 1,20 a 1.60, 45 nucht. kalveren f 12 a 25, 2 magere schapen f35 a 40, 521 vette varkens f 78 a 98, 10 magere varkens f 28 a 46. VAN EWUCKSLUIS. Aangevoerd aan den Vischafslag, op Zaterdag 3 Juni: 313 pond bot 4 ft 17 cent per pond, 42 pond schol 10 k 11 cent per pond. 130 pond pultaai o5 k 7 cent per pond. TELEGRAFISCH WEERBERICHT medegedeeld ,door het Koninklijk Ned. Met. Insti tuut te De Bilt Hoogste barometerstand 760 te Z.-Dultschland, laag ste barometerstand 748.4 te Skagen. Matige tot krachtige Z. tot W. wind. Zwaarbewolkt met tijdelijke opklaren. Waarschijnlijk regenbuien. Zelfde temperatuur. DE DUITSCHE RIJKSKANSELIER AAN HET WqORD. Bethman Hollwec heeft in den Rijksdag een groote redevoering gehouden. Enkele gedeelten eruit vennëi- den we hier: Een harr jaar gdeden, den 9en Dec., heh ik hier voor de eerste maal op grond van onzen militairen, toestand, over onze bereidwilligheid om vrede tc slui ten, gesproken. Dat kon ik doen in het vertrouwen, dat de oorlogstoestand voor ons nog beter zou worden en de gebeurtenissen hebben dit vertrouwen bevestigd (bravo). Wij 'hebben nieuwe voordeden behaald, op alle fronten tïjn wij nog sterker dan vroeger (bravo Als ki, met dezen stand van zaken voor oogen, ven klaarde, dat wii bereid waren vrede te sluiten, behoet ik dat niet te betreuren, ook al heeft ons aanbod bh onze vijanden geen succes gehad. Later heb ik een "Amerücaansch journalist meege deeld, dat vredesonderhandelingen slechts dan tot het doel konden leiden, ais zij 'door de staatslieden der oorlogv oerende landen, werden gehouden op grond van den werkehjken militairen toestand, zooais die op eLke kaart van de oorlogsterreinen te apen is. Dat is van de andere zijde van de hand gewezen; men wil de oor logskaart niet erkennen, men hoopt ze te verbeteren. 1 ntusschen 4s ze nog meer te onzen gunste gewijzigd (luid bravogeroep). Het Engelsche leger te Koet-el- Amara heeft zich overgegeven, de Ftanschen nebben voor Verdun nederlagen en geweldige verliezen gele den, het Russische offensief in Maart ls mislukt, onze bondgenoot Oostcnrijk-Hongarije heeft een machtig en geslaagd offensief tegen Italië ondernomen (luid bra vogeroep) onze linies v,oor Saloniki zijn bevestigd en de laatste dagen hebben wij 'jubelend en dankbaar den zeeslag bij Jutland beleefd (luide bravo's. Derhalve) ziet de oorlogskaart er reeds weer andere uit. Als onze vijanden 'daarvoor nog steeds de oogen willen sluiten dan is dit hun zaak en zullen wij 'doorvechten tot du- eindzege is bereikt (luide bravo's). Wij nebbon het onze gedaan om den weg voor den vrede te banen; "de vijanden hebben ons met hoon en spot -afgewezen. Zoodoende is elke bespreking over vrede, van ons uitgaande, voorhands ijdef en zelfs schadelijk (zeer julstj. Eenige staatslieden ln Enge land en elders hebben getracht ons volk den pols te voelen en door particularistische of op het gebied der binnenlandache politiek liggende geschillen onze kracht te verlammen. Deze heeren hebben zich een wonder lijke voorstelling van ons gemaakt eu als zij zich zeil niet bedotten, zullen zij hebben opgemerkt, hoe vaat de hartslag van het Duitsche volk ls (bravo). Er bestaat «eer invloed van buiten, die oase eenheid ook maar ia het minst kan schokken (zeer jatotj Spr wijst dan op de Binnenlandsche geschillen op de Banvallea op zijn persoon en besluit om aldus te e*Iksie het geheele volk met heldenmoed voor zijp toekomst vechten. Onze zoons en broedere strijden en sterven in trouwe kameraadschap mot elkander. De zelfde liefde voor het vaderland bezielt allen, 1 zfl het vaderland hun bezit en rijkdom bevat, t zij het de plaats is, waar zij m« de kracht hunner armen hun bFDeze V heill-o'vlam der vaderlandsliefde staalt alle harten om in duizendvoudig gevaar den dood te trot seer cn den doo,d in te «aan. Alleen een volkomen versteend gemoed kan zich aan den aangrijpenden invloed der groote oerkracht van dit volk onttrekken, kan -zich tegen een warme liefde voor dit volk vtr- zetten (stormachtige toej.j. En nu zou ik «chriden? Zal ik niet veeleer vereenigen? Moet bezorgdheid over toekomstigen strijd de kracht verlammen, dicwij noodlg hebben t>m den grooten strijd van het heden e besttaan? Mifn geloof ln mijn volk, rnfin liefde tot mijn Volk vericenen mij de rotsvaste zekerheid, dat wii 'zullen vechten en overwinnen gelijk onze vaderen vochten en overwonnen (levendige bravo s). Onze vijao. den willen het op het eind laten aankomen. Onvree- zen dood noch duivel, ook niet den hongerdufvuf, dien rij ons 't land willen binnen renden. De rnati- nen, die daar ginds om Verdun vechten, die onder Hin denburg vochten, onze kranige blauwkielen, die Albion hebben getoond, dat ratten bijten (toej.), nj rijn uit een ras gesproten, dat ook ontberingen weeë te dragen. Deze ontberingen zijn er. Ik zeg dit rustig en ronduit, ook tot het buitenland. Doch wij dragen ze. Ook in dezen strijd gaat het voorwaarts. De genadige hemel laat een goeden oogst rijpen. Het zal Wet slechter, doch beter worden, dan In het vorige moeilijke jaar, En zooals het nu staat, zal de verwachting, aooronze vijanden op onze economische moeilijkheden gegrond, een misverstand blijken. Onze jonge marine heeft den eersten Juni oudere berekening onzer vijanden in de war gestuurd en een groote slag geslagen. Ook deze overwinning zal ons niet tot grootsprekers maken: wij weten wei dat Enge land daarmee nog niet verslagen is, maar zij is ons toch een voorteeken van een toekomst, waarin Duitsch- land ook op zee gelijke rechten voor zich en daar door ook voor kleine volken duurzame vrijheid do thans door de alleenheerschappij van Engeland ge sloten handelswegen ter zee zaf bevechten. Dit is het heldere, veelbelovende lichl van den len Juni (stormachtige toej. van het geheele huis en dé tribunes. Het grootste deel tier afgevaardigde is op staan. Steeds herhaald bravogeroep en handgeklap, waarvoor de rijkskanselier dankt. De toejuichingen her halen zich dan eenige malen.) WILSON'S VREDESVOORSTELLEN. Volgens de Evening Post zou Wilson's rede tot de vredesligue het begin zijn van een zorgvuldig op gesteld programma door welks uitvoering de Ver- eenigde Staten hopen het einde van den Europee- schen oorlog te bereiken. Wilson zou het zich bewust zijn geworden dat de Vereenigde Staten niet langer werkeloos kunnen blijven. HET'OOSTENRIJKSCHE STANDPUNT. Uit WEENEN. 3 Juni. De Oostenrijksche bladen wijzen er op, dat de besprekingen over den vrede in zooverre van geen belang voor Oostenrijk-Honga- rije zijn, omdat voorloopig in ieder geval naar een beslissing in Italië moet worden geestreefd tenein de de monarchie het bezit van zoodanige grenzen te verzekeren, dat in de toekomst Oostenrijk ge vrijwaard zal zijn tegen verrassingen .Het trekt dé aandacht dat ln de legerorder van aartshertog Frle- drich een dergelijke uitlating voorkomt WAAROM HIJ NIETS WIST. De Manchester Guardian bevat een brief van een militair aan het front, waarin hij een paar voorval len beschrijft die werkelijk bij zijn regiment „er gens in Frankrijk" hebben plaats gehad. „Militairen van alle rangen worden onmiddellijk bij hun aankomst in Frankrijk gewaarschuwd, dat zij geen vragen van hun onbekende personen mogen beantwoorden, zelfs al ziet de vrager er als een En- gelsch officier uit; dat was noodig gebleken, om dat er in Frankrijk spionnen voorkomen, die in En gelsche uniformen van alle rangen gekleed zijn. Nu was onlangs een zeer nauwgezet onderofficier aan het front in diëtist, toen een majoor van de di visie-staf voorbij kwam, die den jongen man vra gen begon te stellen met het doel, eens na te gaan of hij flink, deugdelijk en voor zijn taak berekend was. „Wat is dat voor een loopgraaf?" „Ik weet het niet, Sir." „Welk is dat regiment daar, rechts van onz?" „Ik weet 't niet, Sir." „Hoe wordon de rantsoenen hierheen gestuurd?" „Ik weet 't niet, Sir." „Je schijnt niet erg veel te weten, is het wel Jong- mensch?" „Neemt u 't me niet kwalijk, Sir, maar ik weet niet wie u bent. DE „UEBER-ZEPPELIN". Men schrijft uit Zurich, d.d. 1 Juni aan het Hdbld. Dezer dagen hadden de bewoners van den Boden- see meer van Konstanz gelegenheid den reeds lang bij geheimzinnige mededeelingen aangekondig de „Ueber-Zeppelin,, in zijn bijna ongelooflijke be wegingen te bewonderen. De nieuwe „Luftkreuzer" heeft een lengte van 240 meter de grootste lengte was tot dusverre 168 meter en een inhoud van 54000 kub. meter tot dusverre slechts 19 tot 20 dui zend kub. M. Het gevaarte draagt vier gondels - tot dusverre slechts twee en is evenals een marinekruiser bewapend met artillerie, machine-ge weren, torpedo's en pantsers. Het kan vele tonnen ontplofbare stoffen moevoereu, en heeft een beman ning van 30 tot 40 personen. In zijn vorm gelijkt het nieuwe vaartuig volkomen op een visch, en is niet tegenstaande zijn reuzenafmetingen slank en sier lijk van bouw. De stuurinrichting is een geheel an dere dan bij de vroegere modellen; zij vertoont van achteren gezien een volmaakt kruis. De vier gon dels zijn niet allen even groot; voor aan de spits is de langste gondel bevestigd, dan hangen in het midden van den romp twee kleinere gondels naast elkaar en de vierde, iets kleiner dan de eerste, hangt achteraan en reikt bijna tot het stuur. Een loopgang in den romp ingebouwd, verbindt onderling de vier gondels, waarin men dan met oen trap afdaalt In de flanken van den romp, die 24 afzonderlijke gas- cellen draagt, ziet men voor en achter een donkere vlek, als een groot kwadraat; men zegt, dat het afsluitbare nisseen zijn, waarin kleine artillerie stukken staan opgesteld. Ook boven op den romp ie# evenals bij de oudere modellen, een platform ge bouwd, waarop een stuk licht geschut en eenige machinegew eren staan. De motoren, die 3000 tot 4000 paardekrachteu ontwikkelen, verleenen het schip een snelheid van 9 0K.M. per uur. Het stuurvermo- gen ls volmaakt. Zoo draait het schip ln minder dan een halve minuut om zijn eigen as Doch wat veel sterker is, onder een hoek van 46 graden, een rich ting, die vooral bij don aanval op zeeschepen zeer pinstig is, beweegt zich het schip met volle snel heid voorwaarts, vele kilometers lang, en tonder ook maar een streep uit de horizontale lijn te vallen, vooral deze nteuwe vinding is van groot belang, wijl door een schuinen stand het halion massief als tre' object voor den aanvaller beduidend verkleind wordt Deze „Ueber-Zeppelin*" sullen dan ook hoofd zakelijk bestemd tljn voor den strijd met de vijan delijke vloten. Tot zoover de correspondent van den „Bund". Van andere zijde wordt dan nog gemeld, dat de tor pedo'», die dese Ueber-Zeppelin voert, en waarvan

Schager Courant | 1916 | | pagina 6