De Oorlog. Marktberichten. Plaatselijk Nieuws. B rgerlijke Stand. Ingezonden Stukken. Nagekomen Berichten. Gemengd Nieuws. Kaad Harenkarspel. De Kruiser H«mpshire mot don Engelschen Minister van Oorlog Kitchener aan boord gezonken. gelde rente. Van de ongevallen waren er 827 binnen 2 maan den afgeloopen. De overige 30, alsmede de drie met doodelijken afloop worden door de Directie behan deld. Op dit ogenblik zijn nog 8 van deze patiënten niet geneel hersteld. Voorts is nog een ongeval van het jaar 1913 ln behandeling. In hoeverre het noo- jiir zal zijn aan bedoelde arbeiders een blijvende ultkeering toe te kennen valt nog niet te zeggen. Op de Balans der Centrale Landbouw-Onderlinge werd voor deze ongevallen een bedrag van ruim f 18000 gereserveerd. Onder de patroonsongevallen was er een twee tal van meer ernstigen aard. Een dezer getroffenen was 8 weken Invalide, terwijl de andere verzeker de patroon ,aan wien op 8 Juni een ongeval over kwam, waarbij hij den schouder ernstig kneusde, thans nog 25 pet. Invalide is. De mogelijkheid is niet uitgesloten, dat ook deze patiënt in geringe mate blijvend invalide verklaard zal moeten worden Als oorzaken van de ongevallen worden genoemd: voertuigen 53, waarvan 1 met doodelijken afloop; paarden 23; val van den arbeider 85; val van een voorwerp 6; beknelling 10; krachtsinspanning 34; snijdende werktuigen 23; infectie 47; oogkwetsing 2; brandwonden 5; breken van gereedschap 2; ver drinken 1; bedrijfszlekten 7; diverse oorzaken 6. De ongevallen die door de Noordhollandsche Land bouw-Onderlinge werden behandeld, hebben op nieuw bewezen, dat het landbouwbedrijf geenszins gevaarloos is. De getroffen landbouwarbeiders resp. de nagelaten betrekkingen van 2 hunner zijn, door dat de patroons lid van de Landbouw-Onderlinge zijn, geholpen, Ze hebben van de Landbouw-Onder linge een steun gekregen, die hun anders niet zou zijn verleend, omdat vopr de Landbouw-Ongevallen- Verzekering nog geen wet bestaat De onkosten, die voor de patroons op deze verze kering komen, bedragen f 1.19 per jaar per f 100 jaarloon, of voor een knecht die f 400 loon per Jaar verdient, worden de kosten negen cent per week. Voor deze kleine uitgaven worden ook de gelde lijke gevolgen van de zwaarste ongevallen gedekt De Ziekte-Verzekering voor inwonend personeel heeft zich gedurende het verslagjaar wederom be langrijk uitgebreid. Er zijn thans 17 afdeelingen ln werking, te zamen tellende 721 verzekerden. De ge middelde kosten bedroegen over 1915 f 3.03 per ver zekerde. WINKEL. Met machtiging van den Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel, is de melkprijs in deze gemeen te gesteld op 10 cent per liter afgehaald en 10.5 cent per liter, aan huis bezorgd. EEN WORSTELINO IN EEN CEL. OISTERWIJK, 6 Juni. De veldwachter Van Dijk alhier, is in het arrestantenlokaal door den arrestant Willoms ernstig door messteken mishandeld. W. zat daar, verdacht van diefstal, opgesloten. Toen de veld wachter hem gisterenavond daar eten kwam brengen, werd hjj door don arrestant aangevallen. Bij de worste ling kreeg W. do overhand, greep het buiten de cel liggend mes dat hem bjj insluiting was ontnomen, en bracht den veldwachter een tiental steek- en snij- wtfnden toe. Do kerel kon vluchten, doch werd ln zjjn woning gearresteerd. POSTDIEF8TAL. De officier van justitie te Middelburg en de com missaris van politie te VTisslngen hebben gisteren in laatstgenoemde plaats aangehouden een postconduc- teur uit Missingen, verdacht van een internationalen postdiefstal. Bij een huiszoeking zijn gevonden bank biljetten, waarvan serieletter en nummer overeenkwa men met de vermiste uit een aangeteekenden brief, door een bankinstelling van Amsterdam via Enge rand naar Parijs verzonden. De postconducteur is gevankelijk naar Middelburg overgebracht AARDAPPELEN. Bij circulairo van 31. Mei IJ. is aan de exporteurs van aardappelen medegedeeld, dat ha 3 dezer geen consenten tot uitvoer van consumptie-aardappelen meer worden uitgegeven. Naar het volk verneemt, Is ontdekt, dat een paar groote aardappelexporteurs frauduleus aardappelen, waarvan de uitvoer verboden Is, naar Duitschland heb ben uitgevoerd. Controleurs moeten mede in het com plot betrokken zijn. Bovendien heeft oen der exporteurs eenige schepen met aardappelen in Terneuzen liggen oni ze uit re voeren, zoodra uitvoer naar het buitenland vergund mocht worden. EEKHOORNS EN LIJSTERS. De heer J. v. S. te Wageningcn schrijft in de N.Rct. In de bosschen achter het huiten Selterkamp nabij Bennekom, had Ik langs een eenzamen weg het nest gevonden van ren zwarten lijster. Het zat in een iagen spar, midden op een tak, ruim een meter van den grond. Zondag 28 Mei waren de vijf Jongen uit het ei gekomen en Zondag j.I. ging ik opnieuw naar hel üest, om nuj van den welstana der IjJsterfamlKe te overtuigen. Óp ongeveer 50 M. afstand, toen ik den spar waarin net nest, kon zien, bemerkte ik een on gewone beweging. De beide oude vogels vlogen onder angstig geroep om en in den boom. terwijl twee der half naakte jongen op het pad fladderden. Haastig toe- geloopen, ontdekte ik de oorzaak van het misbaar. Een eekhoorn had do lijsters overvallen cn was nu bezig een der geroofde jongen te verslinden. Bij mijd komst liet hij den bloedende vogel,, die nog leefde, vallen. Blijkbaar hadden de oude lijsters ge bracht hun kroost te redden, want het nest was leeg en op het pad lagen nóg twee jongen, waarvan het eene dood was en het andere spoedig stierf. Het half- verscheurde jong heb ik dadelijk gedood. Een poging den brutalen roover, die In den boom bleef zitten kij- Ken, hoe t afliep', naar verdienste te straffen, mis lukte. "De beide nog levende jongen "heb ik weer in het nest gezet cn op eonigen afstand afgewacht wat er gebeuren zou. De oude vogels keerden echter, ook na geruimen tijd, niet terug, en de jongen ontvlucht ten het nest. Daar de diertjes nog te slecht in de veeren kat en om tegen de koude nachtlucht bestand te zijn en omdat zo roet vliegen konden, heb ik ze mee genomen in de hoop ze te kunnen grootbrengen. Bedenkt men, dat in de genoemde bosschen de eek hoorn veelvuldig voorkomt, dan is het duidelijk, welk een schade hjf aan den vogelstand kan toebrengen. Vergadering van den Raad dezer gemeente op Dinsdag 8 Juni, namiddags 7 uur. Afwezig waren de heeren Bakker en Hoogland, de laatste wegens ongesteldheid. De notulen worden goedgekeurd. De voorzitter deelde mede, dat het onderzoek, als In de voipge vergadering bedoeld, betreffende de Landbouwhuishoudonderwijscursus, niets heeft op geleverd. Verder kwam aan de orde de ontslagaanvrage van den heer G. Beimers, hulpkeurmeester, die met in gang van 15 Juli is benoemd te Maastricht De voorzitter zei met de Gezondheidscommissie en de andere gemeenteraden te hebben vergaderd over dit punt en daar leedwezen is uitgesproken over het reeds zoo spoedig vertrek van den heer Beimers, die zoo in alle opzichten uitstekend voldoet Medegedeeld wordt dat de keuringsdienst een ontvangst heeft opgeleverd van 1397 gld., terwijl aan salaris f 600 is uitgekeerd. Hoewel als voordeel werd genoemd de exportslagerij te Noordscharwoude, noemde de voorzitter als nadeel de slachting van re- geeringsvarkens, die elders worden gekeurd. Daar in genoemde vergadering het algemeen oor deel was, dat het salaris moest worden verhoogd, stellen B. en W. in verband met de daar genoem de besluiten voor het aanvangssalaris te bepalen op f 950, was f 850, plus f 50 vergoeding voor een fiets van 24 dienstjaren f 1000, van 46 dienst jaren f 1050, en daar boven f 1100. De heer Borst vindt deze regeling niets te hoog, doch het kan er op geprobeerd worden. De voorzitter merkte op, dat als de heer Beimers om salarisverhooging gevraagd had, dit vrij zeker zou zijn toegestaan. Deze had echter andere bezwa- ren om hier te blijven. Het salaris dat voor hem noo- dig zou zijn zou hier niet betaald kunnen worden en het was fin&ntieel bezwaarlijk om zijn zoontje te Alkmaar te laaten leeren. De heer Zut merkte op, dat men dan toch weinig houvast heeft wanneer ze om zoo'n reden weg gaan De voorzitter zei, dat dit werkelijk wel als een der bezwaren kan worden aangerekend. Het vordert voor hem een groote extra uitgaaf. De salarisverhooging wordt aangenomen. Van de slagersvereeniging was het verzoek inge komen om geen nieuwen keurmeester te benoemen of zoo hiertegen ernstige bezwaren zouden bestaan, geen keurgelden te heffen, daar dit voor hen een zware belasting is. B. en W. zijn echter van oordeel, dat deze keur- loonen voor* hen zoo miniem zijn, dat ze werkelijk wel te dragen zijn; bovendien de resultaten zijnbest, het brengt een groote verbetering. De heer Zut merkt op, dat er onder hen vrij zeker zullen zijn, die liever geen keuringsdienst wenschen Ze hadden dan meer vrijheid van handelen. De voorzitter: Dit mag dan voor hen een reden zijn, voor ons zeker niet. De heer De Groot vroeg, of ook keurloon geheven wordt, wanneer de beesten afgekeurd worden. De voorzitter antwoordt bevestigend, doch zegt te vens, dat door hen meestal wordt gekocht onder voorbehoud van goedkeuring. De heer Groot is met dit antwoord tevreden. De heer Doekes begrijpt niet dat ze met een der gelijk voorstel kunnen komen en denkt dat het in hoofdzaak van de exportslagerij afkomt. Voor hen moest het echter een reden zijn er Juist voor te zijn. Verder wordt voorgesteld aan den heer G. Bei mers een gratificatie toe tekennen van f 50 voor de buitengewone drukte door de exportslagerij. Verder zegt voorzitter, heeft hij gewerkt tot aller tevredenheid. De heer Zut merkt schertsend op, dat hij het door zijn spoedig vertrek eigenlijk niet moest hebben. Spreker zou liever de gratificatie toekennen als hij bleef. Allen zijn er voor de-gratificatie toe te kennen. Hierna sluiting. oorlog beschouwd. Aan de werving en de organisatie van aen munitie-aanmaak heeft Kitchener ootjecs. hijn- liik persoonlijk geen leidend aandeel gehau en m net parlement trad hij zelden op en dan nog alleen nihd Koocerhuis. daar hij, zooals men weet, als lord in het Lagerhuis geen zitting had. Dit is vooral gevoeld bii debehandeling van de dienstplichtwet. Wij. brengen in herinnering dat Kitchener, behalve riin bezoeken aan het gevechtsfront tijdens den oor- loc in opdracht van het kabinet een reis naar de .\nddellandsche Zee heeft gemaakt in verband met de onfortuinlijke expeditie naar de Dardanellen. Op zijn advies 'dit is later duidelijk geworden heeft de ontruiming van Gallipoli plaatsgevonden. De Engelsche admiraliteit liet het volgende offici eel bekend maken: De bevelhebber van de groote vloot rapporteert met diep leedwezen ,dat de kruiser Hampshire, met Lord Kitchener en zijn staf aan boord op weg naar Rusland, gisterenavond ten Westen van de Orkney- ellanden door een mijn of wellicht door een torpedo tot zinken is gebracht Er ging een hooge zee. Ofschoon al het mogelijke ls gedaan om onver wijld hulp te bieden, ls er, naar men vreest weinig hoop, dat er iemand gered kon worden. Het schip had ongeveer een bemanning van 650 koppen. Torpedojagers hebben de zee afgezocht en patrouil les hebben langs de kust gespeurd, maar niets dan enkele lijken zijn ontdekt. Kitchener was op weg naar Rusland op uitnoodi- ging van den tsaar, en op verzoek van de Engelsche regeering zou hij van de gelegenheid gebruik maken voor het bespreken van belangrijke militaire en financieele zaken. Kitchener had niets anders dan een zuiver persoonlijken staf bij zich, een ambtenaar van het ministerie van buitenlandsche zaken en twee vertegenwoordigers van het ministerie van munitie. Het behoeft hier eigenlijk geen vermelding, dat dit gebeuren in Londen een geweldige sensatie te weeg bracht. Bij het lezen van de bulletins schenen de menschen aanvankelijk nauwelijks te beseffen waar het om ging. De geheele houding van het pu bliek en de wijze waarop het zich uitte, toonde wel ke een geweldigen vat Kitcheners naam op de ver beelding van het volk had. De vlaggen werden half stok gehangen en de menschen uit alle rangen der maatschappij waren diep ontroerd. Het is eigenlijk niet best te begrijpen dat dit is kunnen gebeuren en ons lijkt het zoo toe, het ge volg te zijn van een wat ver gedreven bewustzijn baas te zijn op zee. Na de pas gehouden zeeslag, waarbij de Duitsche vloot is verjaagd, heeft het idóe dat er nu niets te vreezen was geleld tot het niet voldoende nemen van voorzorgsmaatregelen. Uit al les spreekt wel het düidelijke vermoeden, dat de Duitsche onderzeeër hier de bedrijver van deze oor logsdaad is. En zeker, torpedeeren kan ieder schip overkomen maar het lijkt ons zoo onbegrijpelijk dat niet voldoende hulpvaartuigen in de buurt voor red ding aanwezig waren. Men mag toch aannemen dat als een man van de positie van Kitchener een zeereis maakt, dat er om het maar eens huiselijk uit te drukken, op hem gopast wordt. Maar hoe het zij, deze slag is voor Engeland groot, niet dat Kitcheners plaats onbe zet zal blijven, och neen, de opvolger wordt reeds genoemd in den persooon van Sir William Robert- son, maar de moreele beteekenis is grooter. De ster ke gedachte: wij Engelschen zijn baas op zee, heeft door dit gebeuren weer een leelijken knauw gekre gen. Hieronder enkele bijzonderheden uit het leven van generaal Kitchener. Horatio Herbert Kitchener was op 24 'Juni 150 gebo ren en heeft dus den leeftijd van bijna 66 jaren bereikt. Hij was opgeleid aan de militaire academie te Wool- wich. In 1870 streed hij Sis vrijwilliger met de Fïanschen tegen de Dutischers. werd in 171 als luitenant bij het ingenieurskorps geplaatst,, nam deel aan de topografi sche opnamen in Palestina en Cyprus, fungeerde van 1879—1880 als vice-consul te Erzeroem en trad in 1882 als majoor in Egyptischen dienst. Hij 'nam als gene>- raal-kwartiermeester deef aan de Nijlexpeditie van 1884 werd in 1886 gouverneur van Soeakim. voerde van 1888 1889 bij de gevechten van Soeakim een brigade aan, verkreeg in 1892 het opperbevel over de Egypti- che troepen en ondernam m 1897 den beslissehden veldtocht tegen den Madhi. Hij veroverde Dongola be zette Berber, versloeg den 8sten April 1898 de Derwi sjen bij den Atbara en versloeg den 2den September het leger, dat door den Madhi zelf werd aangevoerdj geheel en al bij Omdoerman. Voor deze overwinning verkreeg hij het peerschap en den titel van Lord of Chartoum and öf Aspalf en bovendien een doatie vajn het parlement. In Januari 1899 werd hij benoemd tot gouverneur van Soedan, in December van het zelfde jaar "tot luitenant-generaal bevorderd en daar na als chef van den generalen-staf van lord Roberts naar Zuid-Afrika gezonden. Hij" leidde hier de opera ties, die tenslotte tot de nederlaag der Boeren leid den. Naar Engeland teruggekeerd werd hij tot burg graaf Kitchener verheven en ontving wederom eeto. do tatie. In 1902 werd hij "benoemd tot opperbevelheb ber der Britscho troepen ln Indifi, waar hu zich door het onderzoek der grenzen op ruime,schaal, een Juiste kennis verschafte van den verdedigingstoestand van het land. Ook bracht hij belangrijke hervormingen in "de organisatie van het Britsch-Indische leger tot stand geraakte echter in conflict met den onder-konihg, lord Curzon hetgeen dezen bewoog In 1905 af te treden. In 1910 werd hij tot lid van de Commissie voor ae Rijksverdediging benoemd. Enkele dagen na het uit breken van den oorlog werd Kitchener, ter vervan ging van Asquith, die ln verband met de Iersche troe belen tijdelijk de portefeuille van oorlog voerde In opvolging van kolonel Seely, Ban het hoofd van hel departement van oorlog geroepen. De snelle organisa tie van een aanzienlijk expeditiekorps „Kitcheners Army" wordt als zijn voornaamste werk ba dezen Gisteren hebben wij reeds gemeld, dat het de Duitschers bij Yperen gelukt wa9 een succes op de Engelschen te behalen. Nog steeds is het de Engel schen niet gelukt dit voordeel te niet te doen. De Times verneemt uit het Britsche hoofdkwar tier, d.d. 4 dezer: De gevechten in het uitspringende gedeelte van de stellling om Yperen ten Z. van Hoo ge duren verwoed voort. De strijd heeft zich tot een gevecht van eenige afmeting en van een buitenge woon bloedig karakter ontwikkeld, ofschoon het ge vechtsterrein zich blijkbaar tot dusver niet uitstrekt buiten het oorspronkelijk front van nog geen 3200 M. Op dit betrekkelijk smalle front is de strijd al lerhevigst. De Canadeezen waren er met den grootsten moed in geslaagd, om hun verloren loopgraaf weer bin nen te dringen en hadden van daar uit, door bom men werpen en van gevechten van man tegen man, loopgraaf bij loopgraaf, meter bij meter, zoo goed als de geheele linie, die de vijand op hen veroverd had. herwonnen. Zoodra zij echter de loopgraven opnieuw bezet ep den vijand gedood of verdreven hadden, bevonden de Canadeezen zich weer onder hetzelfde verschrikkelijke artillerie-vuur als aan den eersten aanval van den vijand op Vrijdag vooraf was ge gaan. Overal werden de loopgraven, hetzij door ka nonvuur, platgeschoten,hetzij met dooden gevuld. Het mas onmogelijk de herwonnen stellingen bezet te houden, want geen mensch kon er zich levend ln handhaven. Het karakter van het bombardement van de afge- loopen twee en een halven dag vormt het hoog tepunt van wat men tot dusver op dit front gezien heeft. De schaal, waarop thans kanonnen en mu nitie aan dit front gebruikt worden, is, in vergelij king met de bot dusver opgedane ervaring, schier on gelooflijk. Wat ook de uitslag van de tegenwoordige gevechten moge zijn, de verliezen van de Cnaadeezen zijn zwaar geweest, wat ongetwijfeld ook met de Duitsche verliezen het geval is geweest. Er blijkt uit het bovenstaande duidelijk genoeg, hoe moorddadig of de strijd is. De strijd on§ Verdun duurt maar stedds onafge broken door en de berichten spreken nog steeds van het mislukken der Duitsche aanvallen op het fort Vaux. De Duitschers blijven dit fort steeds hard nekkig beschieten. Uit het Oosten nog niet veel nader nieuws. Uit Weenen wordt bericht. De veldslagen in het noordoosten duren aan bijna het geheele 350 K.M. lange, front voort Ten noor den van Oky trokken de Oostenrijksch-Hongaarsche troepen, na zware met afwisselend geluk geleverde gevochte» terug uit de stukgeschoten, oude stellin gen naar de 5 K.M. zuidelijker gereedgemaakte linie bij Jaslowisj. Aan de Beneden-Strypa ging de vijand hedenoch tend, na een krachtige artilleristische voorbereiding over tot den aanval. Hij werd overal teruggesla gen, hier en daar in gevechten van man tegen man. Ten westen van Trembowla liep terzelfder tijd een aanval van de Russen dood in het vuur der Oosten rijksch-Hongaarsche kanonnen. Ten westen en ten noordwesten van Tarnopol werd oveneens verbitterd gestreden. Daar was de vijand voor een enkel oogenblik in het voordeel, doch werd onmiddellijk weder teruggeslagen Voor het front van één bataillon liggen 350 lijken van Rus sen. Ook de talrijke aanvallen bij Sapanof bleven zonder feitelijk resultaat. Tusschen Mlynof aan de Ikwa en het terrein ten Westen van Olyka, waar de Russen zich voortdu rend versterkten, is een verbitterd gevocht aan den gang. Uit Petersburg words gemeld: In de streek van Dunaburg ten noorden van denl spoorweg naar Pomeroesj gingen de Duitschers tot het offensief over. Zij werden door het vuur der Russen teruggeslagen. In den nacftt van 4 op 5 Juni trokken de Duit schers weg achter hunne versperringen teneinde zich meester te maken van een der Russische loopgraven; het vuur der mitrailleurs en een tegenaanval derRus- 5en noodzaakten hen echter naar hunne loopgraven terug te keeren. Den 5den Juni deden de Duitschers ten zuiden van Krewo, na een artilleristische voorbereiding, een aan val od voorgeschoten Russische afdeelingen bij' het dorp Kotschensky, zij werden echter "door de Rus sische reserves teruggedreven. Op het front van de Pripjef tot aan de Roemeen- sche grens, breidden de Russische troepen het succes, den Oden Juni behaald, uit. Tot dusverre zijn 480 officieren rfn meer dan 25000 soldaten gevangen genomen, terwijl bovendien 27 ka nonnen en meer dan 50 mitrailleurs buit werden na maakt Van het Italiaansche oorlogsveld weet Weenen niet anders te berichten als dat de toestand onveil anderd is, Het Italiaansche legerbericht spreekt van het nog steeds met succes afslaan der vijandige aan vallen. NOORDSCHARWOUDE, 6 Jufli Rabarber f 5.90 a 10.— per 100 bos. Aanvoer 4100 bos rabarber. BROEK OP LANGENDIJK, 6 Juni- Wortelen f 8.20 a 9.60, rabarber f 3.30 per 100 bos, Idem f 4 90 a 10.20 per 100 K.G. Schotsche muizen f 5.70 a 6.50, drielingen f 3.90 a 4-70, uien f 5.10. Insti- TELEGRAFISCH WEERBERICHT medegedeeld ,door het Koninklijk Ned. Met. hoogst?barometerstand ongeveer 760 te Z.Duitsch land, laagste barometerstand <48.4 te Skudesnaes. Verwachting tot den avond van 8 Juni. Meest matige Z. tot W. wind. Meest zwaar bewolkt met opklaringen. Waarschijnlijk nog regenbuien, met geringe onweerskans. Iets zachter. GANDIDATEN PROV. STATEN. Gisteren zijn ten raadhuize alhier candidaat ge steld de heeren Mr. Dorbeck te Alkmaar en P. Ver burg te Noordscharwoude door de R.-Katholieken en Anti-revolutionnairen; de heeren MIchels en erste- gen te Helder door de S.D.A.P., en de heeren K. Breebaart Jz. te Winkel en Jb. Zijp Hz. te Wieringer- waard door de Vrijzinnigen. Voor de heeren Dorbeck en Verburg waren twee lijsten ingeleverd uit Broek op Langendijk en Seha- gen: voor de heeren Michels en Verstegen één lijst hoofdzakelijk uit Anna Paulowna en voor de hee ren Breebaart en Zijp 9 lijsten, n.1. uit Barsingerhorn Wieringen, Harenkarspel, Wieringerwaard, Schoorl, Schagen, Winkel, Heerhugowaard en Zijpe. POLITIE. Gevonden een paar kindersokjes. Inlichtingen ter Gem. Secretarie. CEMENNTE HEERHUGOWAARD. Geboren: Anna dochter ran Adrianus Smit en van Agatha Blom. Johanna, dochter van Petrus Bloot- hoofd en van Jantje Tesselaar. Gerrit, zoon van Mar len Plantenga en van Eelkje Ales de Vries. Jan Pie- ter, zoon van Klaas de Boer en van Aaltje Jongkind. Maria, dochter van Johannes Stam en van Maria Bes- seling. Lor nel ia, dochter van Jan Dierdorp en van Cornelia Johanna Ueets. Anna Maria, dochter van I Hermanus Schouten en vaa Guurtje Beers C'atharina Johanna, dochter van Ariefiuant en van Maria Mun ster. Nicolaas, Cornelis, z»n van Johannes Cornelis Berger en van Agatha Rood, Maria Catharina, dochter van Jacob Zweuuner en van Neeltje Koemeester, Jo hanna Maria, dochter van Gerardus Bernardus Druiven en van Maria Christina Adriana Sauerwald. 'Catharini, dochter van Jan Dudink en van Trijntje Maar. Geertrui- da Maria, dochter van Petrus Bot en van Maria Boe re- poot. Anna en Agatha, dochters van Jacob Beerse en van Helena Bet. Anna Godefrida, dochter van Herma nus Franciscus de Blauw en van Maria Josephina van Nuffel, wonende te Lier (BelgiéJ. Alida, dochter van Willem Groot én van Antonia Éiisabeth Winkel j Jacob GijsberL zoon van Gij'sbert van Bemeveld en van 'Maartje Lakeman. Overleden: Gerbrand Groot, oud 85 'jaren, echtgenoot van Trijntje Edam. Maria Stam, oud een dag, 'doch ter van Johannes Stam en van Maria Besseling. Anna Catharina Oude», oud 59 jaren, echtgenoote van Dirk de Boer. Trijntje Kaajj, oud 67 jaren, weduwe van Dirk Spaan. Ondertrouwd: Johannes Floris, van HarenkarspeTen Margaretha Hoogland, alhier. Klaas Stoop, weduwnaar van Trijntje Blank, wonende te Harenkarspel, en Neel tje Ursem, alhier. Getrouwd: Arie Groen, van' Harenkarspef en Corne lia Blom, alhier. Weiiertje Klaver, van Ursem en! Guurtje Beers, alhier. Arnoldus Apeldoorn, van Bergen, en Catharina Schilder, alhier. Jan Bas, erf Tona Worp, beiden wonende alhier. Pieter Molenaar en Aafie Koot], beiden wonende alhier. Frederik Johannes rit, van Bovenkarspel en Anna Adriana Entius, wonende al hier. Johannes Floris, van Harenkarsnpef en Margaretha Hoogland, alhier. Klaas Stoop, van Harenkarspel en Neeltje Ursem, alhier. GROOTE OPENLUCHT UITVOERING. M. de Redacteur! Naar aanleiding der besprekingen gehouden ter ver gadering van muziekliefhebbers fJ. Woensdag 31 Mei, heeft het bestuur van Toonkunst alhier de voorloopigé voorberading op zich genomen. Mogen we U nu eens nadoe inlichtingen geven? De bedoeling ia op een mooie dag in September 's middags op een nader te bepalen terrein uit te voerentwee groote en groot- sche muziekwerken van Peto Benoits n.m.„De we- i. cantate voor kinderkoor met begeleiding vol- lodig strijkorkest, en de „Rubens-cantate", voor kinder en gemengdkoor met begeleiding volledig strijkorkest. Medewerking zullen verleenen „Euphonia", gem. koor afd. Toonkunst te Schagen, „Euphoni", gem. koor Schagerbrug èn „Cecilia gem. koor te Oudkarspel; verschillende kinaerkoren, in 't geheel ongeveer twee honderd zangers en zangeressen, twee honderd kin deren begeleiding Stafmuziekkorps K. N. M. uit den Helder, het geheel onder leiding wan den Heo Jac. Jansen. Dat belooft dus wef een bizondere uitvoering te worden; aan muzikale medewerking mankeert het, zooals uit bovenstaand blijkt, niet Echter voor zoo'n frootsche onderneming is niet alleen de muzikale me ewerking noodig, maar vooraf ook zedelijke en financieele steun, „algemeene medewerking" anders kan zoo'n concert, al is het nog zoo mooi, niet slagen, Dames en heeren, leden aer zangverenigingen zul len U dezer dagen komen bezoeken of U bereid is nu al, voor dat concert kaarten te koopen, d.w.z. Uw toezegging, om, indien de uitvoering door kan gaai één of meer kaarten te zullen koopen. Met beleefden dank voor de opname. Namens het Bestuur van Toonkunst. E. y. d. KAMP. Secr. SCHAGERBRUG. In de Dinsdag j.1. gehouden vergadering der school feestcommissie alhier, is de rekening van den pen ningmeester goedgekeurd in ontvangst op f 196.30 enin uitgaaf op f 168.65. Batig saldo f 27.65 Be sloten werd in Juli wederom een schoolfeest te hou den. De kinderen der laagste klassen zullen een reisje maken naar Bergen en Bergen aan Zee en die der hoogste klassen naar Amsterdam. ALGEMEENE STAKING TE NOORWEGEN. DCHRISTIANIA. Nadat het Odeisthing (Tweede Ka- ma) het Regeeringsvoorstel betreffende verplichte scheidsgerechten in arbeidsgeschillen met algemeene stemm enbehalve die da Sociaal-Democraten, had aan genomen, besloten de vertegenwoordigers van alle vak verenigingen en het Secretariaat, om als protest tegen dit wetsvoorstel, in 'het geheele land de algemeene staking uit te roepen voor tule bedrijven, waar door den Bond van Werkgevers den 18en Mei IJ. met rfitslui- ting werd gedreigd De slaking begint beden. Ze omvat ook de Staats en Gemeentebearij ven. Er werd besloten dat alle arbeiders, die zonder op zeggingstermijn zijn aangesteld, eveneens het wak zul len nealeggen. In bedrijven waar een opzeggingstermijn bestaat, moeten de arbeiders den dienst terstond op zeggen. OPVOLGER VAN KITCHENER. LONDEN. Particuliere Telegraaf. Lord Derby, die Kitchener in zoo ruime mate tijdens de recrutee- ringscampagne geholpen heeft, zal waarschijnlijk Minister van Oorlog worden. Hij bezit de capacitei ten er voor en is zeer populair. GEVANGEN GENOMEN. Hilversum. Maandag is de heer Mr. D. A. E., ge wezen directeur van de Amstel Hypotheekbank in likwidatie die sinds eenigen tijd in zijn woning onder politiebewaking stond, als verdacht van ver duistering, is per auto naar het Huis van BeWaring te Amsterdam overgebracht DE ECONOMISCHE TOESTANDEN IN VERBAND MET DEN OORLOG. De Engelsche Economist betoogt naar aanleiding van de redevoering van president Wuson, dat het sluiten van vrede in ernstige overweging moet worden geno men. Zonda twijfel niet uitsluitend om een einde te maken aan de menschenslachting. die voor iederen oor logsdag, volgens Churchill, aan Engelsche zijde een verlies van duizend menschenlevens beduidt. Bezien wij nog eens de financieele zijde, daarbij' frankrijk ten voorbeeld nemende, omdat ons voor dit land de duidelijkste gegevens ten dienste .staan. De Fransche staatsschuld bedroeg 1 Januari 1914, volgens den Almanach de Gotha. 31.456 millioen francs, behalve de „rentes viagères". Met deze lijfrenten en pensioenen schijnt men te komen op ongeveer 40 mif- liard, De toeneming van schuld tengevolge van den oorlog wad voor eenigen tijd door Ribot, den mi- bista van financien, geschat op 40 milliard, zoo de oorlog duurt tot 1 Augustus 1916. Volgens een latere schatting uit andere bron zoude voor deze 40 milliard de oorlog nog een paar maanden langer kunnen wor den gevoerd. s De staatsinkomsten van Franrijk bedroegen vóór den oorlog nl.m. 5 milliard. Door den bekenden staat huishoudkundige Laoy Beaulien werd zoo de oor log spoedig eindigde een vadubbeding van inkom sten noodig geacht. Natuurlijk voor rente en aflossiug

Schager Courant | 1916 | | pagina 2