het adres: A. KLOPPER Z0NE1N, Langebaan Draverijen MANTELS BLOUSES COSTUÜMROKKEN Roozlng Simon Droog, Kolhorn een flinke Dienstbode, HOEDEN en PETTEN. WIMl's en intimi i Viizitiiiig Maatschappij „KINHEIM," 3 H. A Grasgewas Loodsgracht 69, HELDER. Kennemer Sportclub, Alkmaar. WASCHMIDDEL voor Schapen en Lammeren, ONTVANOS rBERICHT. DAMESJAPONNEN en KINDERJURKEN. Nieuwe Japon-, Blouse- en Costuumstoffen. Alkmaar. f Si. Maartensbrug. „Telegraaf." Aanbesteding. Maandag 26 Juni 1916, Museum Panopticum. OPROEPING. OPROEPING. H5S H.H. VEEHOUDERS! Murwe Lijnkoek. SIMON DROOG, Kolhorn. DAMESHOEDEN I De Oostfriesche Stb. en Premie hengst „EDELMAN" Teleis geviaagd oogst 1917 J. BIJHOUWER, iieerencostumes f Firma W. H. Roggeveen,'! 1 k Maatschappelijk Kapitaal f 500,000, MAANDAG 12 JUNI 1916, Zen Pinksterdag, nam. 2 uur, en waierpiaaiseu au uu- komende werken bl| de Bezoekt Schoorl Scholen te Sint Maarten en Valkkoog. Het boowen van privaten waterplaatsen en bil- Veecastreerder Schagerbrug. Bloemen, Bouquetten, Planten Gazonmaaimachines, Planten- kuipen, Tuinbeelden Nieuwste Muddellen. Ruimste Keuze. liet onze mooie collectie op het Sportterrein aan de Nieuwpoortslaan "vertrefl in kracht en uitwerking alle bekende soorten. Ter dekking beschikbaar: da geprimeerde Zwarte Hengst DEK<;ELD f 12.50 Heeren Burgemeester en Wet' houders der Gremeente Sint Maar* ten zijn voornemens op Aan te besteden Café „Dennenlust" P. Breed Jz. Groote voorraad vanaf f 12 09 tol f 25.00; Heerenstraat C 38, Schagen, 3 C a n a d i a ii Pacific Rai 1 way Co. ALKMAAR. Aan NIEUWE posten Brandverzekering sloten wij in 1915: Verzekeringstarmijn: niet abnormaal lang en duidelijk voor op de polis. Vrijgevige verzekerinisvoorwaarden: op do polis. Yaste premie. -- Geen inschrijvingskosten. Totaal aan uitgeloofde prijzen f 1250.—. Enlrée: Paddock f 1.50, le terrein II 2e terrein f0.50, plus stedelijke belasting. Oei is verkriiobaar in bussen voor 5 en 10 schapen 40 en 80 cl bij de AGENTEN Schagen W. Purmer, Alkmaar J. Ph. Müller Jr., Anna Paulowna, Kleine Sluis, H. v. d. Werken, Barsingerhorn aan de Kreil A. Buik, Beemster A. de Vries, Berkhout C. Jonker, Burgerbrug H. Bregman Driehuizen P. Hoogland Jzn., Oudesluis P. Slikker, Schagerbrug schip per P. Bruin, Warmenüuizen P. Pastoor Czn., 't Zand P. Tuin, dt Kooi J. Slikker. M. MEIJER ZOON Stamboek No. 983. S'niCDQTPKPB koeorss. DILllOlenen, Julianadorp des middags 2 uur in het Raad. huis aldaar bij enkele inschrijving Bestek ën teekening a fl.25 zijn vanaf 15 Juni te verkrijgen op het Secretarie en bij den opzichter P. DE GEUS, te Sint Maarten. Aanwijs Zaterdag 17 Juni 1916. Burgemeester en Wethouders voornoemd, A. KLERK. Allen "die iets te vorderen hebben van, verschuldigd zijn aan, of borg tochten onder zich hebben getee- kend door nu wijlen den heer ALDERT MINNES, in leven land man, gewoond hebbende teWierin- gen, en aldaar overleden 8 Mei 1916, worden verzocht daarvan op gave of betaling te doen ten kan tore van Notaris C. L. van den Bergh te Schagen, vóór den lsten Juli 1916. Allen die iets te vorderen hebben van verschuldigd ziin, aan of borg tochten onder zich nebben, getee- kend door nu wijlen den heer GERRIT JACOBUSZOON POT, in leven laatst zonder beroep, gewoond hebbende te Hippolytusnoef 3 Juni op worden verzocht daar van opgave of betaling te doen ten kantore van Notaris C. L. van den Bergh te Schagen, vóór den 15den Juli 1916. Groote voedingswaarde en hoog eiwitgehalte bevat de (PRINS). Aanbevelend. GROOTE VOORRAAD staat ter dekking op de Hoeve Woudmeer" te Harenkarspel bij G. SCHOORL Px. met Uitspanning en grooten tuin, alles onder ae boomen. In gang met trap naar de Oriënteer- tafel en „Klein Zwitserland". In- formatiën en wandelkaarten van het wandelpark in de duinen ver krijgbaar. Paard en rijtuig te huur. Aanbevelend Tevens verzekerinu van hengsten legen het risico van castreeren voor Voeder- en Roodbietenzaad, Boeren-, Witte-, Spruit- en Sa- voyekoolzaad. Voordeelige voor waarden en hooge prijzen op con tract, door D. Otzen Jr. te Lutje winkel. Agent, N. V. Zwaan en de Wiljes, Enkhuizen. Tuinman-Bloemist te Winkel, levert alle soorten en verder alles wat tot het vak behoort. Zoo spoedig mogelijk gevraagd Adres: Mej. Leeuwenstijn Café „Het Vosje" Nieuwesloot B 18, Alkmaar. x .Amsteistraaf. Tel 1049 Amsterdam. x Geopend van 10 uur 's morgens tot 10 uur's avonds. GROOTE ATTRACTIE VOOR LANDGENOOT EN VREEMDELING WASSENBEELDEN EN GROEPEN. O. a. Indische Kampong, Hindelooper en Marker Kamer. Bezoek van H. M. de Koningin aan de Krotwoningen, groepen van gekroonde Hoofden, Z. H. Paus Benedictus XV. Indische Dwaaltuin, per lift naar het Middelpunt der aarde. enz. enz. Vanaf heden nieuwe beeldengroepen. O. a. DE SPROOKJES VAN MOEDER DE GANS. IN DE LOOPGRAV EN. DE AMBULANCF ACHTER HET FRONT. X e e M II B I 5 1 11 5| I 5 I C b <0 C o 4J J 55 Is* ok HH undbouwsis ilw toekomst is In CANADA. Ko->pt eene geheel ingerichte Boerderij van de Indien gewenscht wordt de betaling over Twintig jaren verdeeld met 6 o/o interest over onafgelost kapitaal. Prima vruchtbaar land. Geen bemesting. Centrale markten. Heerlijk gezond klimaat. Geringe belasting Prijzen varieeren van Fl. 75.— tot Fl. 300.— per Hectare. Wij be geleiden U op Uw reis en installeeren U geheel te plaatse. Vraagt orochures en inlichtingen gratis. Hoofdkantoor: 20 Wagenstraat 20. DEN HAAG olbtj de Lokale Agenten Henry Eyl, Sarphattstr. 20, Amsterdam: ScheU Van dar Wateren, Haarlem. DirectieJ. h, ELfRING en I. FONTEIJN. (Lijst van aandeelhouders (105) is openbaar). .1 kiiu tri Februari Maart April Mei Juni Juli Augustus Heptember October November Deóember 535 020 929 141.- 448.505.- 591.473.- 387 944 «28 729.— 421 128.— 368 970.- 630.594.- 443.115.- 524.453.— 667 054.— Te huur Te bevragen bij G. Ruitenburg, Café te Koegras. Portefeuillevermeerderiug 1915 f6.579.126. t Bat zou niet het beste wezen. Waar bleven de heeren dan met hun vorderingen? Moet Ik niet al tijd weer opnieuw verdienen, moet ik me-niet bo ven water houden, terwille van de boeren? Maak rne dood, kist me, en ga me begraven? Krijgt u daardoor u geld? De dames, die voorbij gingen, bleven staan en luisterden gespannen naar het verloop van de zaak. Kom, ga toch mee, zei mevrouw Treptow, jonge meisjes moeten van dergelijke dingen geen notitie nemen. Rose stoorde er zich niet aan, angstig keken haar oogen naar Arnold, dien ze nog nooit zoo opge wonden gezien had. Ook de officieren en Treptow bleven staan eb mevrouw Malherbes stond naast haar man. Desmoulins, riep Arnold, met zooveel hartstocht als men zelden bij hem waarnam, hier ligt het geld nog maak den handel te nletl 't Kost je wat rouwgeld en dat wil ik je betalen. Je weet dat ik de som zoo noodig heb, ik heb je alleen verkocht op voorwaarde, dat ik vandaag het geld in handen zou hebben. Ik kan niet langer wachten. Desmoulins ik kan niet. Doe deze zaak te niet Het gaat niet, zei de handelaar koud. terwijl Grandet de som bij zich stak, zich niet bekomme rend om wat gezegd werd. Je bent een schurk, schreeuwde de Tumar, ge- heèl buiten zichzelf op den Jood afgaand, die ver schrikt achteruit week. Meneer de Tumar, ik moet Je verzoeken.... Wij moeten je verzoeken, dat je hier vandaan gaat Desmoulins, zeiden een paar pachters met na druk, of-we zullen je een handje er bij helpen. Be grepen - Hij begreep het en verliet net vertrek, iets mom pelend van recht en orde. Grandet volgde hom spoedig, nadat hij van de Lu- zy beleefd afscheid hadgenomen en de anderen even gegroet had. Na enkele minuten was het vertrek zoo goed als geheel leeg. Toen de joodsche handelaar het hotel verliet, hield een bedelaar ln lompen gekleed en met een doek om het linker oog, zijn hand op. -Ik ben lid van een vereeniging en geef geen aalmoezen, zei Desmoulins kort. en wild doorloo- pen. Zoo. zoo, nu ineens zoo trotsch riep de man op schertsenden toon. De handelaar schrok en keek ang stig om zich heen. Ben jij het? vroeg hij. Wat onvoorzichtig van je, hier heen te komen. Och, niemand kent me. DesmoulinB wilde een ontmoeting vermijden Ik ga naar huis, riep hij terug, alsof hij te gen den voorbijgaanden kellner sprak, wie me spre ken wil, moet daar heen gaan. De bedelaar stond op en strompelde achter hem aan tot in een der drukste straten midden in de blad. Daar was Desmoulins' huis. Tegelijk waren se wn de straatdeur. Je bent èrg onhebbelijk, zei de handelaar, om me zoo op den voet te volgen. De ander lachte. U bent erg bang voor uw naam. Desmoulins ging zijn kamer binnen en legde eeni- ge papieren op de tafel. Hier is het geld, zei hij. De vagebond greep er hongerig naar, maar be- heerschte zich nog en deed een paar stappen achter uit. Dat ls niet genoeg. 't Is niet minder dan wij zijn overeengekomen. Denkt u soms dat ik het gemakkelijk heb ge had? Gelooft u, dat het prettig is in de sneeuw op de .loer te liggen? En hier, hij trok de doek van zijn voorhoofd, zoodat de roode striem zichtbaar werd, die Arnold's zweep geslagen had, wie vergoedt dat? Ik heb toch wel wat beters aan u verdient, dan die paar ongelukkige stuivers. Kwam hij geen vol half uur te laat? Dat was mijn werk. Desmoulins onderdrukte een hoonend lachen. Het ging dus niet zonder moeite, z'ei hij, maar je bereikte je doelt Het paard ging op hol, gooide de slee om en sleepte den jongen voort, tot hij half dood was. Ik heb gemakkelijk het dubbele verdiend. Dat gaat niet, ik zit in moeilijkheden, zei Des moulins, je hoorde het zeker ook wel, het gaat met me ten einde. Johan lachte uitbundig. Door den nacht naar het licht, hoonde hij. Er zal wel een behoorlijk sommetje klaar lig gen. Hou je praatjes maar voor je, zei de handelaar en gaf hem wat hij verlangde. Zoo nu hebben we met elkaar afgedaan. Dat hebben we niet, als ik u nog eens bedie nen kan; ik zou den jongen graag nog 's wat le veren. Wij hebben nog een oude rekening te veref fenen, hij en ik. Dat weet ik Johan, maar ik zeg je nog eens, dat het heel onvoorzichtig van je was hier in de buurt weer te vertoonen, dat kan je, in het tucht huis brengen. U loopt hier toch ook nog rond. en het zou u niet beter bevallen, dan mij in die gezegende in richting, denk ik. Johan, riep Desmoulins verbleekend. Onzin. Maakt u zich niet druk. wij tweeën zul len het wel uit ons hoofd laten, elkander steenen in den weg te leggen. Er werd gebeld. Er komt iemand, fluisterde Desmoulins angstig. Waarom verkleedde je je niet, voor je hier kwam? Johan lachte. Dwaas, riep hij, door mij wordt Je nog bekend als weldoener. Daar doe ik mijn best niet voor, antwoordde hij haastig, ga maar gauw in deze alkoof. De man gehoorzaamde. Het was er donker. De roodharige luisterde aandachtig toe. Het zou niet noodig geweest zijn, want de woorden van den vreemde klonken scherp en duidelijk: Ik wil het landgoed koopen. Dat zal erg moeilijk gaan, meneer Grandet, het moet al erg slecht gaan, als hij Lemba uit handen geeft, terwijl zijn moeder nog in leven is. Het moet toch te doen wezen. Als u zich met goed gevolg met deze zaak inliet, zou ik u voor het oogenblik uit de klem helpen, Desmoulins. Terwijl ze spraken, had er een gedaanteverwisse ling met den vagebond plaats. Hij deed een paar oude kleedingstukken uit, de baard verdween van zijn gezicht, het haar werd zwart en de indruk die hij maakte was wel niet elegant, maar toch heel netjes. Ik kan het niet, kermde Desmoulins, iedereen kent hem als een eerlijk man, hij heeft krediet waar hij wil. Wat zou ik, arme man, doen, dat het anders werd? En wat wilt u bovendien doen met het uitgezogen landgoed? Ik kan u dadelijk tien landgoederen opnoemen, waarvan u rijk wordt, maar daar is Lemba niet bij. Zeg 's Desmoulins, zal de Tumar de schoonzoon worden van meneer de Luzy?. Bij God, dat zal-ie niet. Er bestaat een oude geschiedenis tusschen de twee families, een geschie denis, die met bloed geschreven is. Gelooft u dat nooit, meneer Grandet Maar antwoordde deze kalm, ik was vandaag in de gelegenheid om te zien, hoe de oude heer on welkome schoonzonen van zich af weet te houden. Dat is niet de manier waarop hij met de Tumar omgaat, integendeel de jonge man kan zich meer veroorloven dan ieder ander. Het lijkt mij toe, dat die veelbesproken vijandschap erg aan het vermin deren is en ik heb wel eens gedacht, dat de oude heer in het geluk van h'et jonge paar het verleden wil vergeten. Zoolang ik leef zal dat niet egbeuren, zei Jo han, terwijl hij in de kamer trad; neemt u het mij niet kwalijk heeren, dat ik zoo laat kom, ik heb op onthoud gehad. Desmoulins schoof ongeduldig met zijn stoel. Wat voerde hij nu weer in zijn schild? Mag ik zoo vrij wezen, me voor te stellen als een zakenvriend van Desmoulines. .Wij hebben geen ge heimen voor elkaar, niet waar? De handelaar maakte een vertwijfelde beweging. Hij de raad, ik de daad, of omgekeerd. Je ver oorlooft mij zeker wel dat ik een sigaar opateek. Nu, waarmee kunnen wij u dienen? Ik wensch Lemba te koopen, zei Grandet terug houdend en monsterde de nieuw-aangekomene met argwaan. De wénschen van de menschen zijn verschil lend. IJ is veel aan het nest gelegen? Heel veel Wacht u een oogenblik: de eerste hypotheek bezat bankier Lamond, die naar Genève verhuisde. Tegenwoordig de nieuwe Kredietbank, het geld is op amortisatie opgenomen. Dat komt er niet op aan. De tweede komt ons voor ons doel wel zoo goed uit, met wien hebben wij daarbij te doen? Met de spaarbank hier in de 6tad. Het zal wel gaan, laat de zaak maar aan ons over. Zooals gezegd, komt het daar op neer, dat Arnold de Tumar de schoonzoon van den rijken de Luzy worden wil, dan moet hij verdwijnen, wan neer het tenminste mogelijk is metmengchelijke kracht iemand onschadelijk te maken. Wij begrij pen elkaar, meneer Grandet. Weifelend keek de jonge landheer in het vreem de, onheilspellende gezicht. Toch geen geweld? vroeg hij angstig. Iedere dwang is geweld, antwoordde Johan schou derophalend. Vrijwillig zal hij er niet voor te vin den zijn. Wilt u zich aan mij toevertrouwen of zul len de dingen hun natuurlijken loop hebben? Dat zullen ze niet! riep Grandet en drukte krachtig de hem toegestoken hand. Arnold de Tumar zat nog in de gelagkamer waar we hem verlieten en had er geen vermoeden van dat nieuwe onweerswolken zich boven zijn hoofd samenpakten. Het pas gebeurde hield hem genoeg bezig. Laat het er bij, zei de oude de Luzy, Erger Je niet meer over den schurk. Kellner een flesch oude Rudesheimer met twee glazenl Ik ben toch koud geworden onder weg. Kom mee, naar de tafeltjes achter de zuil, het is niet noodig, dat iedere lummel zijn aardigheden over ons ten ieste geeft Laat het hoofd niet zoo hangen. Je komt het wel weer te boven. Och, meneer de Luzy, u weet niet wat het betee- kent van het eene jaar tot het andere, van de eene maand, van den eenen dag tot den anderen zich te kwellen. Hoe moet het gaan, waar haal je het van daan, hoe richt je het in om te bestaan; om uit te komen, om te leven? Daar zit de knoop. Wanneer ik het hier neem, om het ginds te dekken, gaat het gat aan den anderen kant weer open al geloof je ook dikwijls dat het beter zal worden, toch sta je telkens weer voor teleurstellingen. Wanneer nieuw jong leven 'in de stallen mij moed geeft voor de toe komst, morgen is alles weer voorbij. Geen geluk zegt moeder, en wat ik dikwijls hield voor een idéé fixe van de zieke, geloof ik nu zelf: niets zal ons gelukken, niets zal gedijen, het ligt als een vloek over ons, we gaan vroeg of laat ten gronde. Klinklare onzin, bromde de oude, ik had je voor verstandiger gehouden. Op de keper beschouwd had je zelf schuld aan deze geschiedenis. Waarom ben je niet op tijd gekomen? Het ging niet goed met moeder, ze sliep in mijn armen. 0, als u eens wist hoe bij ons de ver houdingen zijn. Het is, geloof ik, de eerste keer, dat ik u er over spreek. Ik weet niet hoe u tegenover mijn ouders stond. U bent steeds een 1 vaderlijke vriend voor mij geweest. Meneer de Luzy, het is hij ons thuis heel droevig. Wordt vervolgd. i

Schager Courant | 1916 | | pagina 6