De Oorlog. Plaatselijk Nieuws. Markt berichten. Gemengd Nieuws. Tweede Kamer. toestand een einde te maken. Pe groenten- en aardappelen-distributie was zoo danig geregeld, dat deze levensmiddelen goedkqo- per beschikbaar waren. De nieuwe aardappelen zit ten echter nog in den grond en oude aardappelen zijn er niet meer. Mej. Van Eikel betoogde dat dit de schuld van minister Posthuma was. In het najaar van 1915 heeft een vrouwendeputatie bij den minister van land bouw aangedrongen op maatregelen, daar, indien het zoo zou dóórgaan, er geen aardappel in het land zou blijven. Minister Cort va.n der Linden «temde volmondig toe, dat er ten opzichte van deze kwestie een fout was begaan. De regeering heeft nu op alle aardappe len beslag gelegd. De grenzen zijn nU gesloten vOor den uitvoer van de levensmiddelen, en rijst, groenten, suiker, enz. zouden nu binnenkort in voldoende hóeveelheden aanwezig zijn. Ook het varkensvleesch en het vet zouden goedkooper worden. Op de vraag van den minister, of er spek is te ver krijgen, deelde een der vrouwen mee, dat zij Zater dag den geheelen dag uit werken was geweest en 's avonds nergens een half pond vet spek voor den den Zondag had kunnen krijgen. Ook wees deze vrouw er op, dat de distributie van de regeerings- boonen niet goed is. Het is haar overkomen, dat zij viermaal per week bij de Coöperatie De Volharding geen bruine boo- nen kon krijgen. De woordvoerdster, mej Van Eikel, drong voorts aan op goedkoopere eieren en visch. Haring, vroeger voor het volk bereikbaar, is niet meer door de arbei dende bevolking te koopen. Mej. Gotzsch betoogde, dat alle levensmiddelen zoo ontzettend duur waren, dat het loon hiervoor geheel werd uitgegeven. De kinderen liepen weken lang met kapotte schoenen, het leer is duur; repa ratie van schoenen en kleeren is niet te bekostigen. Mej. Tollenaar drong op goedkooper steenkolen en cokes aan. Nadat mej. Van Eikei den minister in overweging had gegeven, bij de samenstelling van commissies voor de levonsmiddelenvoorziening, daarin ook ar beidersvrouwen te benoemen, verlieten de vrouwen, na een woord van dank voor de welwillende ont vangst van den minister, het departement, om naar de vergadering te gaan en daar mededeeling te doen ven het resultaat der conferentie. KAASHANDEL OP DUITSCHLAND. Do volgende firma's hebben zich gevormd tot een Bureau van Verkoop van Edammer kaas aan de Zen- trale Einkaufs Gesellschafte te Berlijn: N. Venn. L. W. Heyl Zonen te Haarlem, P. Koof J.C'zn. te Alkmaar, N. Venn. J. Q. Keg Co{ te Hoorn, en I. Jzn. de Boer Zonen te Edam. Dit Bureau zal zich doen bijstaan door een commis sie van Bijstand, bestaande uit vier leden van de Vereeniging van Kaashandelaren in Noord-Holland en één vertegenwoordiger tan de producenten, nader aan te wijzen door den Bond van Zuivelfabrieken in Noord- Bolland. De geldelijke aangelegenheden zullen worden behar tigd door een nader aan te wijzen Bankinstelling, Producenten zoowei ais de vereeniging van Kaas handelaren in Noord-Holland zullen het recht hebben door een accountant controle uit te oefenen op de geheele administratie. Daarenboven worden in het Bu reau van Verkoop ais advisoerende leden toegelaten de voorzitter en de secretaris, zoo noodig een waar nemend lid van het bestuur van de Vereeniging van Kaashandelaren in Noord-Holland. Op deze wijze wordt voldoonde waarborg verkregen dat de belangen van de leden van de Vereeniging van Kaashandelaren ln Noord-Holland zoowei ais die van de producenten goed behartigd zullen worden door het Bureau van Verkoop. Natuurlijk zouden de exporteurs het liefst de volle vrijheid behouden hebben. De regeling wordt dan ook zooals de voorzitter van de Vereeniging van Kaashan delaren in Noord-Holland op de vergadering van 5 Juni j.1. in Krasnapoiskv nadrukkelijk heeft gezegd, nood gedwongen door cfe meerderheid aanvaard. DIENSTWEIGERINGSMANIFEST. liet openbaar Ministerie bij don Hoogen Raad nam gisteren conclusie in de zaak van M. Hulzinga, pre dikant te Schagerbrug, gemeente Zijpe, door net Ge rechtshof te Amsterdam, met vernietiging van een vrij sprekend vonnis der Rochtbank te Alkmaar, veroordeeld tot if 75 boete of 15 dagen hechtenis wegens opruiing en vefspreidtng van oen opruiend geschrift, door me- do-onderleekening en verspreiding van het bekende fiiens tweigeri ngsma nifest Aangevoerd was, dat ten onrechte ais opruiend is beschouwd het manifest, daar dit blijkens zijn inhoud slechts was een getuigenis; voorts dat ten onrechte is beslist, dat. de in het manifest bedoelde dienstweige ring ,,ecnig strafbaar feit" zou wezen en zou vallen onder artikel 95 van het Crimineel Wetboek voor het «.rijgsvoilf ka lande; en eindelijk, dat ten onrechte is beslist, dat een Innerlijke drang tot handelen zonder nfccr, niét is overmacht in den zin der wet; zijnde in deze volgens de verdediging te danken aan een inner- iijken drang voortgekomen uit liefde. Advocaat-generaal mr. Ledeboer achtte de voorgestelde cassatiemidaelen ongegrond; het eerste miste z.i. den foitclijken grondslag. Uitvoerig betoogde Z.E.H.A., dat hier geen overmacht is aan te nemen. Uitspraak 26 Juni. DE AARDAPPELENVOORZIENINQ TE AMSTER DAM. Sedert gisteren heeft men nog drie schepen geladen mot aardappelen in beslag genomen. Bovendien zijn van de aardappelen, die de vorige week van regeerings- wege in Friesland werden onteigend, gisteren vierwag- gons hier aangekomen. Voor enkele dagen is Amster dam nu geholpen. SUIKER. Naar men meldt, heeft de heer Koenraad van Andel, makelaar in suiker te Amsterdam, een volledig uitge werkt plan voor controle en distributie van suiker in Nederland voor den oogst 1916—1917, aan den minister van Landbouw, Nijverheid en Handel voorge legd. Door toepassing van dat plan zoude ingaande 1 November a.s. absolute zekerheid worden verkregen voor een geheei normale voorziening van ons land van suiker voor binnenlandsch verbruik en zulks tege lijk met inachtneming van de belangen van alienaie er bij betrokken zijn. TEGEN DE DUURTE. Namens fle soc.-dem. Vrouwenclubs is aan deTwee- do Kamer een afschrift gezonden vah een adres dat het bestuur der afdeeling Den Haag van den Bond van Sociaal-Democratische Vrouwenclubs heden aan de regeering beeft aangeboden. Daarin wordt ge vraagd „onverwijld over te gaan tot de daden welke vereisent zijn om aan de uitputting van de arbeiders klasse door de ondragelijk nooge prijzen der eerste levensbehoeften een einde te maken." NAAR DUITSCHLAND. In de Betuwe worden voor uitvoer naar Dultsch- land de jonge konijnen bij honderden opgekocht. Men besteedi voor diertjes van vijf weken f 0.60 en meer. DEN HELDER. In de gisteravond gehouden raadsvergadering Is aan genomen oen voorstel van den heer Biersteker om met ingang van 17 dezer voorlooplg tot 1 Januari 1917 taan de in gemeentedienst werkzaam zijnde personen (uitgezonderd zij, die in 'de rijksregeling van den duur- tetoeslag zijn opgenomen) die gehuwd of kostwinner zijn en wier zuiver inkomen (loon en Inkomsten uit (anderen hoofde te eamen gevoegd) minder dan f 18 per week bedraagt, een toeslag op hun loon te geven van f 1 per week., benevens f 0.25 per week voor elk inwonend kind "beneden den leeftijd van 14 jaar of voor elk kind van hoogeren leeftijd, dat door li chaamsgebreken of voortdurende ziekte niet in staat is eenig werk te verrichten. NOORDSCHARWOUDE. Ier voorziening in de raadsvacature Slotemaker, «ïjn tot heden candidaat gesteld door de Vrijzinnige klesvereeniglng de heer Jn. Ootjers, en door de R.-K. kieavereeniging de heer G. Duijves. ZUIDSCHARWOUDE. In de maand Augustus worat op een terrein van den hoer Dè Boer te Zuidschafwoude een openluchtsamen komst gehouden ten gunste van Staatsptnsionneering, waarin 2 Bondssprekers zullen optreden. Het fanfare corps en „Gemengd Koor" aldaar zullen hunne mede werking verleenen, ZUIDSCHARWOUDE. In een gisteravond te Zuidscharwoude gehouden ver gadering van besturen der afdeclingen van de R. K. arbeiders, 'de modern georganiseerde arbeiders, de S. D A. P en de Coöperatie, is besloten aan alle Dage lij ksche Besturen der 4 gemeenten een adres te rich- ten ^jiet het verzoek allerlei goedkoope Ievensmiddo- len beschikbaar te stellen. SINT PANCRAS. w De coöperatieve vereeniging „Tuinbouwbelang ver gaderde 14 Juni ten huize van den heer H. Gerrit sen. ter bespreking van de voorwaarden, waarop re- geering-hulpmeststoffen kunnen besteld worden vooral wend medegedeeld, dat de aanwezige superphosphaat patentkali dienen weggehaald te worden. Aan de aanwezige leden der vereeniging en gebrui kers (niet-Ieden I van' hulpmeststoffen werden de kaarten uitgereikt en bepaald, dat ze voor a.s. Zaterdagavond bij den 'uitvoerder moeten zijn teruggebracht. De prijzen zouden zjjn voor dhihsalpeter en am moniak minstens f 25 en voor super 17 pCt. f 8 per 100 K.G. Den uitvoerder werd toegezegd voor zijne bemoei ingen 5 ot. per baal en 10 ct. voor die, welke door hem bewaard worden. Opgemerkt werd, dat 't noodig was, dat de regee ring max.-prijzen stelt voor de hulpmeststoffen, waarna de bijeenkomst werd gesloten. AARDAPPELEN. Het Haagsche Correspondentiebureau meldt: Naar wij met volkomen zekerheid kunn,en mede- deelen, zullen, wanneer straks de aanwezige hoe veelheden consumptie-aardappelen grooter blijken te zijn dan verbruikt kunnen worden, toch in geen ge val consenten voor uitvoer van die aardappelen wor den gegeven. TABAKSSTELEN. Men schrijft uit Amerongen: In vroeger tijd waren de tabaksstelen dienstig als mest op het land. Thans worden ze opgekocht ad 45 cent per pond voor het maken van pruimtabak. DIAMANTEN ONTVREEMD. Door bemiddeling van de commissie voor den uit voer van diamant te Amsterdam, werd onlangs een partij diamant naar New-York verzonden. De zen ding werd vervoerd met het s.s. Nieuw-Amsterdam van de Holland-Amerlka-lijn. Bij aankomst te New- York bleken aan de party vyf pakjes te ontbreken. De Nederlandsche justitie werd van het geval in ken nis gesteld. Gebleken moet reeds zyn, dat de pakjes ontvreemd zyn aan boord van de Nieuw-Amster dam. De totale waarde van het gestolene bedraagt ruim f 28000. Do diamanten waren afkomstig van een viertal afzenders te Amsterdam en bestemd voor verschillende firma's te New-York. STATENVERKIEZINGEN. In de provincies Groningen, Gelderland en Noord brabant, hebben gisteren de stemmingen plaats ge had voor de Statenverkiezingen. Van den uitslag is nog niet veel te zeggen, te veel herstemmingen als er nog moeten komen. Van het omzetten van de Sta ten van Gelderland is geen sprake meer, in het al lergunstigste geval zou links enkele stemmen voor uit kunnen gaan. In Zaltbommol ging oen zetel der Vrijzinnigen ver loren aan de Roomsen-Katholieken. Den Haag, 14 Juni. Het Parlement, na zijn kort reces heden weer bijeen gekomen, staat nog voor een berg arbeids, die inoet afgedaan, zoodat ae voorspelling werkelijk niet over dreven lijkt, dat de heeren eerst zullen kunnen uil- eengaan wanneer Augustus in 't zicht komt. De „lijst van werkzammheden is (ook met het oog op 't bij eenkomen der Eerste Kamer op 20 Juni a.s.) bedui dend uitgebreid en zeer vermoedelijk volgt a.s. Dins dag eeno avond-bijeenkomst. In trouwe: er is werk aan de wjnkell Heden ving het Lagerhuis de behan deling aan van do z.g. Verdudigingsbelastiug tot dek king der crisis-uitgaven. De Regeering stelt zooals men weet voor: eene dubbele Vermogens-belasting voor eens en eene extra-heffing van vermogens boven de halve ton; voorts voor eenmaal een exira-inkoinstenbedasting, die 85 millioen zou moeten opbrengen. Het vrijz.-democra tisch voorstel, waarvan wijlen dr. Bos de eerste on- derteekenaar was, strekt om eene heffing in eens voor te schrijven, die 200 millioen Jbi het RIjkslaadje zou brengen. Dat dit voorstel al zeer weinig kans opsuc- oes heeft is nu reeds voorzoover noodig ge bleken. Gelijk mr. 'De Geer zeer duidelijk aantoonr de: eene heffing ineens, gelijk men die zich oorspron kelijk dacht (afkapping van het vermogen) hebben wi| hier niet moer. Do druk is over eenige jaren verdeeld, wat tot zuinigheid, besparing in hot leven zou kun nen leiden. Maar de heer De Geer is van oordeel, dat van dit streven met mees consequentie blijkt uit het ontwerp der Regeering. Een fout acht men ech ter 1en daarin staat de afgevaardigde van Schiedam stellig niet alleenI dat m^n niet eene gewone be lasting wil heffen, drie jaar durend, doch eene een malige belasting, over drie jaren verdeeld, met de mogelijkheid van stijging of aaiing van het inkomen houdt men aldus eenvoudig geen rekening. öe (financieel® specialiteit der katholieken ontwik kelde de meening dat de Regeering onevenredig veel van het vermogen vraagt vergeleken met de inkom sten uit bedrijf. Eene redeneering, welke o.i. uit het oog verliest, dat, iemand zonder vermogen in de regel heel 'wat spoediger „au 'bout de son Iatin" aan de grens van zijn finantieei kunnen is, dan een kapi- talistl.... De woordvoerder der soc.-democraten Lnde- He, de heer Van den Tempel, wil het ontwerp der Regeering steunen, mits, in overeenstemming met het socialistisch amendement, de opbrengst aanzienlijker hoo- ger wordt opgevoerd. Summa aummarum: voor het bezegelen der Regee- rings-ontwerpen, zooals die daar liggen, bestAat alle kans. Morge,n, Donderdagochtend, beginnen wtj met de in terpellatie-Schaper over de lcvcnsmiddelenpolitlek. Het Het voorl. verslag over het 20 millioen-ontwerp ver schijnt over een paar dagen. Ulo- en Mulo-wet is zon der stemming voor de senaat rijp gemaakt. Mr ANTONIO. "Ticheiden vijandelyke afdalingen zijn totaal ge- desorganiseerd, hetgeen kan blijken uit het feit, de in de gevechten van 6 tot 11 Juni de troepen van generaal Stjerbatsjof in een betrekkelijk weinig be rekenenden sector 29 kanonnen, 34 mitrailleurs, 56 munitiewagens en anderen buit .hebben veroverd. Uit de ingekomen rapporten blijkt, dat de vijand hier en daar zulk een groote hoeveelheid oorlogs materiaal van allerlei aard in den steek liet, dat het onmogoiyk is, om het in korten tijd te inventarisee- ren. Op een punt werd bijv. voor 30 werst veldspoor- weg achtergelaten. Op den weg naar Wladimir Wolynok biedt de vy- and hardnekkigen tegenstand. Er zyn gevechten aan den gang ten westen van het dorp Zaturtey, halverwege tusschen Loesk en Wladimir Wolynsk. In de streek van Wladimir Wolynsk hebben de ko zakken een schitterende charge gemaakt en een vy- andelljk eskadron neergesabeld. Ten westen van Dubno zyn de Russische troepen, den vyand verdrijvend, tot voorby het dorp Demi- dofka getrokken en hebben zy zich meester gemaakt van het dorp Kozln. Ten noorden van Boetsjatsj tn de streek aan den rechteroever van de Strypa doet de vyand krachtige tegenaanvallen. In de gevechten van gisteren gelukte het den Rus sische troepen ook den vyand terug te slaan by het bezetten van de hoogten aan den westeiyken oever van de Strypa. In de streek van Gaiworonka .Bobulinsje en ten zuiden van den Dnj ester bezetten de Russen de stad Sniatyn. Het gevecht om het bezit van het bruggehoofd Tsjernowitsj duurt voort. Aan het Dwina-front openden de Duitschers een hevig artillerievuur op het bruggehoofd Ikskul. Ten zuiden van Smorgon verijdelden de Russen een poging van den vyand om naby hunne loopgrar ven te komen. In de streek van Baranowitsji en meer naar het zuiden hadden gister verscheidene gevechten plaats met sterke vyandelljke troepenafdeelingen. Uit Petrogad, 14 Juni. De Russen hebben de spoor wegverbinding van de Oostenrykers van Tsjerno witsj met het noorden verbroken. Er wordt hevig ge vochten in de oosteiyke, zuidoostelijke en nooraeTy- ko buitenwijken van de stad. Wllliam Philip Simons, de correspondent van de Amerikaansche United Press, meldt uit St. Peters burg: De Russen vechten zooals zij nog nooit gevochten hebben. Het eehe regiment na het andere van jonge versche troepen, waarvan enkele nooit in het vuur waren geweest, sprongen als tijgers uit hun loopgra ven en liepen storm op de Oostenryksche linies. Met de onvervaardheid van de kozakken vormden deze Russische infanteristen de eene menschengolf na de andere. De Russische artillerie had haar werk ge daan: prikkeldraad, dat op sommige plaatsen zoo dik als een vinger was, en bijna 300 M. diep door- eengeweven was, werd door een orkaan van Russi sche projectielen aan stukken gescheurd: Wolfskuilen belemmerden den opmarsch, maar de storm loopende Russen overwonnen die hindernis sen door gebruik te maken van planken of teenen ladders, terwyi hun artillerie een gordyn van staal tusschen hen en de Oostenrijkers wierp. De Russen leden ongetwijfeld zware verliezen, maar aarzelden niet Voortstroomende over de eerste verdedigings linie van den vijand, drongen zy ook door de tweede en derde door. Bij den eersten verwoeden stormloop moesten de Oostenrijkers zelfs reeds wyken. De rui terij van den Tsaar nam daarna het werk over. Di visies kozakken en lanciers wierpen hun dieren ln wilde Jacht en de vluchtende vyand geraakte ln vol slagen wanorde. Verstrooide brigades, regimenten en compagnies werden door die ruiters afgesneden en gaven zich over aan de Russische infanterie, die de Russische ruiterij van dichtbij volgde. De Engelsche bladen, die zich in den tegenwoordi- gen stand van zaken zeer verhfeugen, schrijven o.m., dat de Oostenrijkers een derde deel van hun troepen hebben verloren. De zedeiyke uitwerking van dit verlies in het be gin is zeer groot, en de Oostenrijksche strategie spant zich nu in, om zooveel mogelijk, een grooter verlies van manschappen, zelfs ten koste van groote offers aan gebied, te voorkomen. Het vraagstuk wordt neteliger gemaakt door de omstandigheid, dat het opgeven van gebied geiyk staat met het in den steek, laten van een groote uit gestrektheid aan vruchtbare akkers, die dezen zo mer een rijken oogst aan het in het nauw gebrachte centrale mogendheden beloofden. man. Schaffen,- f 8926, P. AtJ, Kolhorn,8487, gegund. Perceel 2. Levering var. 28000 straatsteezien. In- De laatste berichten brengen ons weer weinig nieuws van het Westeiyk front Alleen meidén de Engelschen en dat wordt uit Beriyn erkend, dat de Engelschen by Zillebeke een gedeelte hunner ver loren posities hebben heroverd. De Duitschers be richten het veroveren eener Fransche positie by Thiaumont en het gevangen nemen van 793 Fran- schen, onder wie 27 officieren, Het Fransche bericht heeft geen nieuws. Uit Petersburg wederom een lange opsomming van één voortdurende succes. We lezen: Bericht van den Grooten Generalen Staf. Op het geheele front van het suideiyk deel van Polesle af tot aaji de Roemeensche grens, slaan de Russische troepen nog steeds den vyand terug. Gisteren na men zy weder 20 officieren en 6000 manschappen gevangen en maakten zy zes kanonnen, 10 mitrail leurs en een menigte munitiewagens buit. Sedert het begin der operaties zyn 1720 officieren en ongeveer 120.000 manschappen gevangen genomen en zyn 160 kanonnen en 260 mitrailleurs buitge- MARKTOVERZICHT. Van eene afdalende reeks diezien wij te beginnen met wolvee. De uitvoer, die in deze afdeeling de stem ming en den prijs beheerscht, is bij de aanhoudende) sluiting oorzaak, dat de handel van traag tot slecht is. terwijl de prijzen terugloopend zijn. Voor dezelf de- kwaliteit schapen, werd begin Mei 5 gld. meer be taald dan thans, half Juni. De boeren zitten vol, er gaat niets af en bil gevolg is van aanvulling geen sprake. De handel was heden ai bijzonder stug, van markt was tbijna geen sprake. Een enkel koppeltje ruige over houden kon 50 van 'f 40 tot teerden. De aanvoer van varkens overtrof die van de Taatste wteken, Ook was de kwaliteit bevredigend. Behalve ben belangrijke leverantie van regeeringsvarkens, wa ren er voor den handel 24 expl. aanwezig. Voor de beste kwaliteit werd 48 cent betaald. Biggen golden van f 1 70 tot f 2.40 per week. Vette "koeien waren prijshoudend vast. Eerste kwali yU OU 30 gld. gelden, wat uitgezóchte'melkschapen t 45, terwijl wat lammeren tot f 23 no- AIMIlooi, r— N -«Hf vuo-. schen J. Keesman en firma Stoel, opgedragen aan de firma Stoel. Perceel 3. Opbreken en leggen van bestraat paar- denpad. Inschrijvers: S. Kistemaker, Sybekarspel, f 625, P. Aij, Kolhorn, f 547, J. Keesman, Schagen. f 473 C. Stam. Spanbroek, f 357, gegund. perceel 4. Repareeren van leuningen. Inschrijvers: VV Heert, Medemblik- f 247.' J. Keesman, Schagen, f 220, II. Moerbeek, Kreil, f 129.40, J. Kooijman, Kol horn, f 125, gegund. Perceel 5. Verven van bruggen en leuningen. In schrijvers: H. Moerbeek, Kreil, f 62, J. Keesman, Scha gen, f 49, gegund. LIEFDEZUSTER. Zuster Sovera. R.-K. verpleegster ln het Liefdege sticht alhier, is na eene aanwezigheid van bijna 14 jaar in onze gemeente, als verpleegster vertrokken naar Raalte. RAAD VAN SCHAGEN. Spoedeischende vergadering van den Raad der ge meente Schagen, op Donderdag den Ij Juni, des na middags half acht. Punten van behandeling: 1. Ingekomen stukken. 2. Benoeming afgevaardigde voor hijw-nnlng der algemeene vergadering van aandeelhouders der Noor derstoomtramwegmaatschappy en van de Naamloos- ze Vennootschap Spoor(tram)weg Wierlngen—Scha gen. De Burgemeester voornoemd, J. P. W. VAN DOORN. Schagen, den 14 Juni 1916. GEMEENTE SCHAGEN. Geboren: Pieter, zoon van Cornelis Kieft en van Dieuwertje Berkhout Louwrenciue Hendricue, zoon van Johannes Koomen en van Guurtje Margaretha van Santen. geldekoeien waren willig, melk- en kalfkoeien trekkend. Klein vee was zeer duur. Wij zagen konijntjes ver- koopen van ozn en de bij 6 weken voor dü cent, halfwas werd verkocht voor f 1,60 a f 165. Oude lappen en piepkuikens waren mede zeer duur. Eieren waren iets lager; voor de grootste soort werd f 7.00 betaald. l' KERMIS. In de Landbouwsocieteit „Cérèe" van den heer R. C. Kaan treedt van Maandag 19 tot en met Donder dag 22 Juni een variété- en biyspel-ensemble op on der directie van den heer Jean van Laar te Amster dam. Daar genoemde heer zoowel hier als ln den omtrek een goeden naam heeft, zoo twyfelen wy niet of het publiek zal in grooten getale opkomen. Onder de verschillende nummers zullen uitmunten een 8-tal liliputtere die op zich zelf al een geheel specialiteiten-programma afwerken. Voor verdere by- zonderheden verwijzen wy naar de advertentie, voor komende ln dit blad. DE EERSTE PRIJS. De hoofdprys in de verloting te Opmeer, gehouden 14 Juni, volledige bespanning, paard, kar en tuig, ter waarde van ongeveer f 1100, ie gevallen op num mer 6146, collectie A. van Twuijver, alhier, verkoo- per A. Jongejan, mede alhier. De gelukkige winner is .de heer A. Schenk, slager te Anna Paulowna. AANBESTEDING SCHAGER EN NIEDORPER KOGGEN. Uitslag der aanbesteding van het Ambacht vbd Westfricsland, genaamd de Schager en Niedorper Koggen, op 14 Juni, hH den heer J. Igesz alhier. Perceel 1. Het onderhoud van het rijpad op den dijk en de kluften, van 1 Juli 1916 tot en met 30 Juni 1920. Dijk en kluften zyn samen ongeveer 14770 meter, waarby eene iaarlijksche levering van 250 kub. M. goede rlvlergrlnt Allee ter keur, schouw en beoordeeling van Dijkgraaf en Heemraden, als van het college van Hoofdingelanden van Westfriesland: Inschryvers: W. Heert, Medemblik, f 9986, J. Kees- Opgave van het aangevoerde en der daarvoor be taalde prijzen ter weekmarkt te Schagen, op Don derdag 15 Juni 1916. 8 Paarden f 200 a 450. 5 Stieren f 200 a 425. 63 Geldekoeien, mag., f 230 a 330, matig. 73 Idem vette, f 220 a 555, matig. 42' Kalfkoeien f 280 a 460. 27 Pinken f 85 a 175. 80 Nuchtere kalveren f 12 a 28. 213 Overhouders f 30 a 50. 181 Lammeren f 14 a 18. 36 Varkens, vette, f 0.84 a 0.96 per K.G. 171 Biggen f 14 a 20. 37 Konijnen f 0.50 a 2.25. 57" Kippen f 0.60 a f 2. 1174 K.G. boter f 1.50 a 1.60. 30 K.G. kaas f 0.60 a 0.80. 36416 Kipeieren f 6 a 7 per 10. 2000 Eendeieren f 7 per 100. BROEK OP LANGENDIJK, 14 Juni. Woensdagnamiddag?. 1760 zak aardappelen, Schotsche muizen f 2.30 a 3.90, Gladblaadjes f 4.50, 246 zak drielingen f 1.95 a 2.90, 75 bos uien f 5.40. Donderdagvoormiddag. 1800 bos wortelen f2.70 a 4.20, 1509 K.G. rhabarber f 7.20 a 7.60 per 100 K.G. NOORDSCHARWOUDE, 14 Juni. Aardappelen: muizen f 3.90 a 5.10, drielingen f 1.80 a f 4.40, kleine f 0.50 a f 1 per 50 K.G. Aanvoer 330 Z£Lik VAN EWIJCKSLUIS, 14 Juni. 38 pond Bot, per pond. f 0.151/* a 0.16y«, 30 pond Schar per pond f 0.04y'>, 78 pond Aai per pond r 0.40 a 0.46, 46 pond Puitaal per pond f 0.08 MEDEMBLIK, 14 Juni. Aardappelen: groote muizen f 2.60 a f 2.75, kleine muizen f 2.20 a 2.30 per halve H.L. Aanvoer 390 maa den of zakken. TELEGRAFISCH WEEKBERICHT medegedeeld idoor het Koninklijk Ned. Met. Insti tuut ts De Bilt. Hoogste barometerstand 765.1 te Christiansund, laagste barometerstand ongeveer 750 te Golf v. Riga Verwachting tot den avond van 16 Juni. Aanvankeiyk matige tot krachtige, later afna* mende W. tot N. wind. Zwaarbewolkt tot half be wolkt. Weinig of geen regen. Iets zachter. WIERINGER WAARD. Bij Kon. besluit is benoemd tot Heemraad van den polder Wieringerwaard, de heer R. Kaan te Wierin- gerwaard. DE „HERMANN" VERNIELD. Uit HERLIJN, 14 Juni. In den nacht van 13 op 14 Juni werd het Duitsche hulpschip „Hermann" in de bocht van Norrkoping Z.Ö. van de Stockholmer Scheren door vier Russische torpedobootjagers aangevallen en na dapperen tegenstand in brand geschoten. De bemanning liet het schip in de lucht vliegen; de commandant en het grootste deel van de bemanning werden gered. DAT MAG NIET MEER. Het voederen aan vee van aardappelen, die nog als menschelijk voedsel kunnen dienen, Ie thans in Duitschland geheel verbodep. DIAMANTMIJN ONTDEKT De „Times" publiceert een telegram uit Johannes- burg, meldende, dat er op 18 mijlen van Pretoria, dicht bij de Premier-myn een nieuwe diamantmijn is ontdekt. De wegen zyn vol wagens met lieden, die een „claim" willen aanvragen. DE DUITSCHE VERLIEZEN. De „Times" berekent het totale aantal Duitsche ver liezen tot het eind van de vorige maand, op grond van de Duitsche officieeie verliesliisten op 2,924,586. in Mei bedroegen de verliezen 102.507. Het totale aan tal verliezen wordt aldus gespecificeerd: gesneuveld of aan wonden bezweken 690268; aan ziekte gestorven 44,144; gevangenen 146.665; vermist 191.857: zwaar ge wond 398.330; gewond 259.211; licht gewond 1.065.420; gewond maar bij het troependeel gebleven 128,691. Deze cijfers omvatten alle verliezen (Pruisen, Beie ren, Wurtemberg, Saksen enz.) behalve de verliezen ter zee en in de koloftiön. EEN VERGELIJKING. i Een Engclsch blad vergelijkt de uitkomsten van het Duitsch-Oostenrijksche offenslei van Mackemen in 1915 mót die van het Russische offensief van generaal Broesilof in het volgende staatje. 1916, Russisch offensief. Gevangenen: 5 Juni 13,000, 6 Juni 25,480, 7 Juni 40.900. 8 Juni 51958, 9 Juni 65,857, 10 Juni 1,454, 11 Juni 1077649 Kanonnen: 124. 1915. Duitsch offensief. Gevangenen: 4 Mei 21,560, 5 Mei ruim 30(000, 6 Mei ruim 40000 7-8 Mei geen opgaaf 9 Mei ruiïn 80,000. 14 Md 103,500 Kanon nen: 69. De Russen hebben dus tweemaal zooveel kanonnen genomen en meer gevangenen (volgens de laatste op gaaf 1700 officieren cn 114,000 man). IN EN UITVAL VAN HET HDBLD. Hoe de oorlog ontstond. Twee vrienden loopen ln het Vondelpark en praten over den oorlog en de oorzaak van dat vreeseiyk onheil, waarover ze het maar niet recht eens kunnen worden. „Uit al die diplomatieke vertoogen kunnen wU, buitenstaanders toch niet wys worden", zegt de een en stuurt meteen oen bedoljongen weg. Maar dit i» een oolljke gast, die zich zoo maar niet laat wegja gen. Hij houdt aan en doet zyn best de heeren te overtuigen, dat een paar centen voor de heeren niets en voor hem alles zyn. Waarop een van de twee heeren zegt:

Schager Courant | 1916 | | pagina 2