ZATERDAG 17 JÜNI P'6. 39ste Jaargang. No. 5815 Kassier, Meiroze en Royal Windsor EERSTE BLAD. Bekendmakingen. Tweede Kamer. LANDBOUWSTRAAT, SCHAGEN. Deposito's, Rekeningcourant, Credieten, Hypotheken, Effec ten voor geldbelegging, Coupons, Incasseeringen, Assurantiën, Inschrijving op elke nieuwe leening, franco provisie. Binnenlandsch Nieuw s. GRIJZE HAREN natuurlijke kleur terug gebracht. J. STUURMAN. HAGE1 Alpien Nieiws- COURANT. Airatemie- Laiilmllat DU nummer bestaat uit 3 bladen. STAPVOETS RIJDEN. Burgemeester en Wethouders der gemeente Scha- gen, Gelet on artikel 61 van de algemeene politiever ordening voor die gemeente; Brengen ter algemeene kennis, dat het op Maan dag 19, Donderdag 22, en Zondag 25 Juni a.s., in het belang der openbare veiligheid is verboden in de kom der gemeente, vanaf de punten, waar de daartoe betrekkelijke waarschuwingsborden zijn ge plaatst, anders dan stapvoets te rijden, met rij- en voertuigen, met paarden bespannen. Overtreding wordt gestraft met een boete van ten hoogste f 25, Of hechtenis van ten hoogste 6 dagen. Schagen, dep 16 Juni 1916. De Burgemeester, J. P. W. VAN DOORN. De Secretaris, ROGGEVEEN. VERGUNNING TAPPERS. De Burgemeester der gemeente Schagen, Gezien de artikelen S en 10b van de politieveror dening dezer gemeente; VERLEENT VERGUNNING! aan de tappers om gedurende de kermis muziek te laten maken, danspartijen te doen plaats hebben en na bezetten tijd hun lokaliteiten open te houden, onverminderd de bevoegdheid om deze vergunning geheel of ten' deele in te trekken. Wijders wordt gewezen op de verordening op pu blieke vermakelijkheden, waarin o.m. is bepaald: „Minstens 24 uur voor dat wordt overgegaan 'tot hot geven of ondernemen van eenige openbare ver makelijkheid danspartijen, muziekuitvoeringen, enz., moet daarvan aangifte worden gedaan ter gemeentesecretarie. Schagen, den 16 Juni 1916. De Burgemeester voornoemd, J. P. W. VAN DOORN. Het Sociaal-Democratisch Kamerlid, de heer Scha per, heeft dan thans alle gelegenheid gehad in de Tweede Kamer zijn bezwaren te uiten over de levens middelenvoorziening. En het moet er dadelijk aan worden toegevoegd, hij heeft dit gedaan in zeer be zadigde bewoordingen, maar flink. Het was niet zooals de interpellant zelf reeds zeide een princi pieel debat over de levensmiddelenvoorziening, want die komt als' minister Posthuma weer beter is, maar alleen de behandeling van de vraag: wat kan er aan den toestand van thans worden verbeterd. Wanneer straks het 20-millioenontwerp aan de orde is, zullen er nog wel meer harde woorden vallen. De heer Schaper heeft'duidelijk den noodtoestand geschetst, gesproken over aardappelen, groenten, sui ker, vleesch, visch, broodkaarten enz., enz. De spe culatieve zucht van verschillende handelaren werd scherp veroordeeld, en gewezen op het weinig soci aal voelen van handelaren en industrieelen. Alleen winst, dat is hun eenige leus. En als dat niet op normale wijs is te bereiken, dan maar op een andere manier, maar winst moet er zijn. De heer Schaper riep: neem toch in beslag, onteigen, stel maximum prijzen vast Neem de koeien in beslag, opdat er goedkooper vleesch zij. Grenzen sluiten alleen geeft niet, omdat de boeren hun koeien vasthouden, als die niet in beslag genomen worden, blijft 't vleesch duur. Met suiker wordt gespeculeerd en groote voor raden achtergehouden. En spr.'s' conclusie was het aanstellen van een man aan het hoofd van de le vensmiddelenvoorziening, of anders een lichaam, een college. En verder, dwing de gemeentebesturen, dwing de burgemeesters tot medewerking, want, al dus de heer Schaper, daaraan ontbreekt nog veel. Spr. kwam sterk °P tegen den laster waaraan mi nister Posthuma bloot staat. Het was de heer Cort van der Linden, die hier de onaangename taak had voor minister Posthuma de kastanjes uit het vuur te halen. Zijn Excel lentie deed het op de hem eigen gemoedelijke wijze. Hij noemde de economische politiek der regeering gezond, achtte het houden van optochten en straat demonstraties verkeerd, overleg plegen met de re geering is beter. Spr. wees er op hoe ingegrepen was door hem, toen bleek, dat het noodig was. De grens is voor aardappelen gesloten, wat er &as is in beslag genomen en dat achtte de minister vol doende tot de nieuwe oofest er was. De grens zal gesloten blijven tot het volk voor normalen prijs de nieuwe aardappelen zal kunnen krijgen. Voor groenten zal een nieuw uitvoerverbod worden uit gevaardigd, zoodat er genoeg Voorraad zal komen en prijsdaling zal volgen. Voor het vleesch blijft de grens gesloten en tegen inbeslagneming van koeien zal desnoods niet worden opgezien. Aan suiker is 8 millioen K.G; in beslag genomen en men zal daar mee doorgaan, zoodra de regeering precies weet, waar de suiker zit, die met het oog op speculatie wdrdt vastgehouden. Een centraal leidend college voor de levensmidde lenvoorziening zal worden overwogen. Het waren de heeren Schaper, Sannes en Spiek man, die op afdoend ingrijpen bléven aandringen. De heer De Meester constateerde, dat er aan het de partement van Landbouw absoluut geen leiding was. Er is geen krachtige hand die bestuurt, die de groote lijnen aangeeft. De uitvoering, de actie inzake de le vensmiddelenvoorziening, moest worden gecentrali seerd, in handen worden gebracht, van een kleine commissie met groote macht. En het was de heer Tèenstra, die een paar krasse dingen heeft gezegd over de aardappelenpolitiek der gemeentebesturen, waaruit wel bleek, hoe weinig sommige burgemeesters doen om verbetering te brengen. De heer Teenstra deelde ook mee de heer Teenstra is lid der aardappelencommissie dat Am sterdam tijdig vele wagons aardappelen van het distributie-kantoor heeft kunnen krijgen. Maar Am sterdam weigerde, omdatAmsterdam de aardap pelen niet per wagon, maar per schuit wenschte te ontvangen, want dat was een kwartje per H.L. goed- sooper! En voor dat kwartje per H.L, méér wilde Amsterdam de aardappelen niet hebben en liet het ftemeentebestuur de burgerij liever vanvdit voedings middel verstoken. De socialisten sprongen vurig voor hun partijge noot Wibaut in de bres en loochenden wat de heer eenstra zeide. Het was bij het debat op den twee J. Schoor! Pz., den dagden heer Van den Tempel, die beweerde, dat deze eisch van persé per scheepsgelegenheid te zenden niet was geëischt door Amsterdam. Alle stag natie werd door hem aan de regeering verweten. De minister vertelde nog dat reeds in Januari de gemeentebesturen officieel per circulaire zijn opge wekt, om zoo noodig aardappelen in te slaan, doch dat op deze circulaire is geantwoord door.14 ge- meénten van de 1100. 't Is goed, dat een zoo wijs en bezadigd man als mr. Cort van der Linden op de interpellatie-Scha per betreffende de levensmiddelen-politiek der Re geering had te antwoorden. In den loop van den tweeden debat-dag werden de gemoederen allengs ietwat verhit. Maar de premier verstaat bij uitstek de kunst om olie op de stormende golven te gieten, En tevens is deze bewindsman een krachtige gespier de figuur in het debat, die den fikscheh moed bezit om de heeren te zeggen waar het op staat. In zijn dupliek verklaarde mr. C. v. d. L. het in- tèrimaat over Landbouw, Nijverheid en Handel niet te hebben aanvaard, wijl dit van zijn krachten al te veel zou hebben gevergd. Voor den tijdelijken president van den Ministerraad is 't een „wakend oog" houden op den gang van zaken aan min. Post- thuma's departement reeds voorwaar geen kleinig heid, En Z.Exc. wees er in het voorbijgaan de hee ren op, dat zij hem reeds twee dagen aan zijn zware taak onttrekken, terwijl elk uur, aan hét departe ment doorgebracht, door 's lands belang dringend wordt gevorderd. De heer Cort van der Linden heeft van het oogen- blik van zijn optreden af op energieke wijze ingegre pen. Hij verklaart wel, dat de heer Posthuma de „verantwoordelijke man" blijft; slechts met wat lan ger dan in deze tijden normaal verlof afwezig zijnd, maar inmiddels heeft hij zich doen gelden en zal dat voortreffelijk systeem verder voortzetten. Ge durende acht dagen herinnerde Z.Exc. zijn ver schillende maatregelen getroffen. En men zal verder gaan. Een gedoeltelijk verbod van vischuitvoer ligt gereed. Voor beslag op aardappelen en rijst zal niet worden teruggedeinsd. Het denkbeeld van den heer Snoeck Henkemans, die instelling van een Rijks-uitvoerbureau aanbeval, wees Z.Exc. af. De in het buitenland gemaakte win sten zijn voor ons van groot voordeel en bovendien zou het gevaarlijk zijn in deze tijden de Regeering verantwoordelijk te stelled voor den handel. Van een afzonderlijk departement voor levensmiddelen-voor ziening wil 'mr.' Cort van der Linden evenmin we ten. Meer eenheid, meer centralisatie, zal worden overwogen. Alle commissies van particulieren kun nen intusschen niet worden gemist. Zullen er ook Kamerleden in worden opgenomen?.... Hier roerde de premier een teere „parlementaire snaar" aan. Waarom zoo vroeg hij komt kritiek uit de ge lederen der Kamerleden-commissieleden?.... Dat de vraag wat emotie wekte, 't is begrijpelijk. De heer Schaper wond er zich over op. Maar de storm bedaarde alras. En toen de Kamerklok vijf uur aanwees, kon de praeses den heer minister bedanken voor de „ver strekte inlichtingen. Ik zal mij in hoofdzaak tot het bovenstaande be palen, Er werd nog heel wat gedebatteerd voordat de minister voor de tweede maal aan het woord kwam. Laat ik er uit aanstippen, dat de anti-revolu- tionnaire Rotterdamsche wethouder Van der Molen bepleitte het Overbrengen van levensmiddelen-voor ziening naar Binnenlandsche Zaken. Het werken met de commissies met de „visch- en aardappelmi- nistertjes" werd wel algemeen afgekeurd. 't Was de heer Tydeman, die aandrong op meer centraliseering bij de leiding. Wat z.1. zou kunnen bereikt worden door een afzonderlijke afdeeling aan Landbouw, onder leiding van een hoofdambtenaar. Krasse mededeelingen deed de heer Van den Tem pel omtrent de werkzaamheden der levensmiddelen commissie. Zoo ontving Amsterdam slechts 21 pet. der door digemeente bestelde totale hoeveelheid visch. Een zeer begrijpelijke beroering wekte de mededeeling van den heer Van den Tempel, dat in het laatst der volgende week de groote steden zon der oude aardappelen zullen zijn. .Wat niet klopt met mr. Cort v. d. Linden's mededeeling, dat er tot den nieuwen oogst geen vrees behoeft te bestaan. Van Vrijz.-democratische'zijde bij monde van hoofdman mr. Marchant kwam de aansporing tot het scheppen van eene centrale leiding, bij het Haag- sche Princessegr'acht-departement berustend. Eindelijk het „enfant terrible", de oolijke en vroo- lijke „gamin" der Kamer, schepen Duys, die de hee ren dol amuseerde met een verhaal uit Zaandam, waar men weken, weken achtereen kreeg: telegram men, telegrammen, nog eens telegrammen, afgewis seld door groote en kleine circulaires, in plaats van het vet en de andere noodige dingen, die besteld waren. 't Was een kostelijke komiek. Moraal: men heeft den vasten indruk, dat Land bouw, Nijverheid en Handel thans wordt beheerd door een rustige vaste hand! Ook: dat de fouten, die gemaakt zijn, worden begrepen, schoon minister Cort v. d. Linden, met de hem eigen loyauteit, zijn ambtgenoot en diens verantwoordelijkheid hoog hield. Verloren zijn de beide dagen, aan de interpellatie- Schaper gewijd, dus zeker niet A s Dinsdag na de agenda der kleine ontwer pen' 1_ 7.al de heer Hugenholtz den minister van Marine interpelleeren over de uitzending van vijftig zeemiliciens naar Indië, welke op Zaterdag 24 dezer zou plaats hebben. Mr. ANTONIO. ZUIDSCHARWOUDE. In een heden te Zuidscharwoude gehouden vergade ring van bloembollenkweekers uit Lanrendijk en om streken is besloten te Broek op Langendijk een bloern- bo'lenveiling in het leven te roepen. Nu di b!oemv gegarandeerd onschadelijk, zonder verven na tijdelijk gebruik tot hun Verkrijgbaar in flacons k f2.— en fl.50. Alleen echt verkrijgbaar bij Laagzijde B 50, Kapper- Haarwerker, SCHAGEN. 'bollencultuur zich in deze streken meer en meer begint uit te breiden, is tot het Instellen van een veiling alle aanleiding. ZIJPE. Nog steeds blijft de typhus alhier voortwoekeren. Weer zijn er 2 nieuwe gevallen geconstateerd. Gelukkig hebben er tot heden hog geen sterfge vallen plaats gehad. „'T BOSCHHUIS". In de vergadering, door het Dagelijksch Bestuur van het Centraal Genootschap opr 3 en 4 Juni te Eg- mond aan Zee in het koloniehuis „Zwartendijk" ge houden, is met de 'architecten Koch en Bodde uitvoe rig de wenschelijkheid en mogelijkheid besproken, om onder de tegenw oordige omstandigheden met den bouw van het nieuwe koloniehuis te Nunspeet een aanvang te imaken. Hoewel door de duurte der materialerj de kosten ongetwijfeld aanmerkelijk hooger zullen zijn dan deze twee jaar geleden werden geraamd, heeft het Dagelijksch Bestuur, gezien den stand der inge komen giften, besloten aan 'genoemde architecten op te drageh Eet bestek en de voorwaarden van aanbesteding samen te stellen, waarna binnen korten tijd de aan besteding zal kunnen plaats vinden. Het Bestuur ontveinst zich niet, hiermede een be>- sluit van zeer gewichtige strekking te hebben geno men, dat een nieuwe groote verantwoordelijkheid op dit bestuur laadt, maar is er van overtuigd, dat dit besluit onze ijverige medewerksters van het Hoefijzer- verbond imet nieuwen lust en moed zal bezielen, om de nog ontbrekende gelden men denke aan ae méu- bileering enz. I bijeen te brengen. KERSEN. Men schrijft uit Tiel: Dit jaar is er groote vraag van Engelsche zijde naar kersen. Men besteedt i4 tot 16 cent per pond. De eerste wagons zijn verzonden voor Engelsche re kening. Het weer is bijzonder ongunstig voor het gewas. HOORN. Zaterdag 10 Juni J.L werd te Hoorn vapwega de Bond van Gemengde Zangvereenigingen in Noord- Holland,, eene bijeenkomst gehouden van directeu ren der aangesloten vereenigingen, met den heer Ar- fiold Spoel, toonkunstenaar uit Den Haag, ter voor bereiding van het jaarlijksche zangersfeest, ditmaal te houden in Bergen op 9 Juli a.s. Voornamelijk werd besproken de uitvoering der ensemble-nummers, die door plm. 309 zangers en zangeressen ten gehoore zullen worden gebracht Vele nuttige wenken wer den door den leider, den heer Spoel gegeven, zoo dat deze middag een uiterst leerzame was. Konden toch meerdere vereenigingen besluiten tot onzen Bond toe te treden. Wij denken aan St Maartens brug, Schoorl, Julianadorp, Haringhuizen enz. Dit maal zullen heeren directeuren der niet aangeslo ten vereenigingen in het bijzonder een uitnoodiging tot bijwoning van ons-zangersfeest ontvangen, terwijl wij* van harte hopen vele liefhebbers en bèoefenaren van den koorzang op 9 Juli te Bergen te zien. WIERINGEN. De opbrengst van den verkoop eener Witte Kruis bloem heeft bodragen f 112.36. Het gure Pinksterweer Jin aanmerking nemende (op den 2den Pinksterdag had den verkoop plaats) is deze opbrengst groot te noemen en een Inooie bijdrage om ae uitgaven onzer Witte Kruis kas te steunen. Een woord van harteiijken dank aan de jonge dames die j.I. Pinkstermaandag weer en wind trotseerden om de bloempjes aan den man te brengen is hier dan ook niet misplaatst. KOLHORN. In polder. Waard alhier zijn de dijk werkzaamheden aangevangen, langs den geheelen dijk wordt èen spoor aangelegd, waarlangs bet vervoer nu van materiaal en vervolgens van ae uitgestoken grond zal plaats vin den. 'Zij die van vroegere dijkverzwaring weten, staan veibaasd over de vele zeer zware en doelmatige werk tuigen, toen ongekend. Daar de koeten nog met klaar zijn,'worden de werkmenschen zoo hier en daar onder dak gebracht. In Groetpolder bepalen de werkzaamheden zich nog tot het bouwen van werkmans en polderjongens keet en. Voor de neringdoenden te Kolhorn staat het naar een "Voordeelig jaar. KOLHORN. Met het oog op de n Zomertijd, werd aan vergunning houders verlof verleend, om tot 11 uur, in plaats 10 uur, open te blijven. DE KAASMARKT TE ALKMAAR. Bedroeg de- aanvoer de vorige week ruim 306.000 K.G., een nog nimmer gekende hoeveelheid, heden was deze belangrijk minder. Toch zaf ze wet mfter dan 250.000 K.G. bedragen. De prijs was f 54 a f 54.50 per 50 K.G. De nieuwe 'Noord-HoIIandsche commissie maakte be kend, .dat de regeling inzake de levering van het aantal wagons door de kaashandelaren nog niet geheel voor elkander was gekomen, waarom opnieuw aanbiedin gen voor de levering van 25 wagons voor de Algimex, het Nederlandsche lichaam van het Zentra'e Einkauf- gesellschaft, te Berlijn, werden ingewacht Kaasinkoop voor een hooger bedrag dan voo^53.75 per 50 K.G. kwam niet in aanmèrki ïg. Desondanks wérd er voor een groo'er gedekte hoo ger besteed. Gister te Hoorn en ook lieden op de Alkrratrsche markt waren rr fabrieken, di/vf>or f 53.75 verkochten doch op een indi.recte wijz^T^n hun knas- ■kooper wat bijbetaa'd kregen. Deze k/a?|r nde'nren d »eii i dit om de orders maar te kunnen krijgen. De stemming onder de handelaren is dan ook niet zoo gunstig. Zij ontvangen van de Algimex f 2.75 winst per oO K.G., doch staan voor een groote risico, aangezien hiervan f 0.25 per 50 K.G. af moet en bovendien 1 pet. voor het garantiefonds. Nog moet de handelaar 9 j>ct. laten staan tot de aankomst van dé kaas ter bestemder plaatse. Zijn er dan nog aanmer kingen, dan wordt hij 'nog gekort. wij spréken een kaashandelaar, die nog van een op 2 7 April .geleverde wagon afrekening over deze 9 pet. moet ontvangen. Deze handelaar deelde ons ook mede, dat gedurende de regeling met de Algimex reeds 6 wagons wareri geweigerd.. Deze komen "dan evenwel niet terug. Men heeft dan eenvoudig af te wachten voor welk bedrag zij in Duitschland gewaardeerd worden. Weet men nu; dat een wagon 10.000 K.G. inhoudt, dan be grijpt men dat het hier over belangrijke bedragen gaat., De controleurs van de Algimex voor Friesland, Zuid- Holland en Noord-Holland bezochten heden de markt. Deze week zullen de kaasprijzen voor de eerstko mende weken benieuw worden vastgesteld. Reeds teekende 84 van de 104 fabrieken ln Noord- Holland de verklaring,-, waarbij zij zich verbonden om advies van de commissie van producenten, die voor de prijsbepaling zeggingschap heeft verkregen geen kaas aan te voeren. Dit advies zal éérst dan worden gegeven wanneer het de commissie van producenten mocht blijken, dat er geknoeid wordt. Waar de nieuwe Noord-Hollandsche commissie van een verbintenis voor de handelaren om 60 pet. van hun aankoopen voor Duitschland beschikbaar te stellen, niets willen weten, en deze commissie er bovendien genoegen mede nam om de besluiten van de Vereeni- ging van Kaashandelaren voor hen bindend te ver klaren, daar zal dit advies evenwel, niet spoedig noodig zijn, Alkm. Crt. BURGEMEESTER VIJN VAN TWISK EN DE VOOR GENOMEN AARDAPPELEN-LEVERING AAN DUITSCHLAND. In de raadsvergadering te Twisnk heeft de heer Wa- gemaker ter sprake gebracht de stappen, door burge meester H. Vijn gedaan in zake de levering van nieuwe aardappelen aan Duitschland; spr. achtte dit in strijd met onze neutraliteit en maande den burgemeester aan, voortaan voorzichtiger te zijn. De heer Vijn beweerde de uitnoodiging tot de veel besproken vergadering op verzoek van anderen te heb ben verzonden; dit alleen was zijn aandeel in de zaak. Op de vergadering zelve had hij zich niet in de discussie gemengd en nader werd door hem nooit iets meer over deze zaak vernomen. Overigens beweerde de urgemeester dat, naar zijn yneening het in de bedoeling lag, tegen de Duitsche inkoopvëreenigtng een andere vereenigLig te plaatsen. INKWARTIERING. Het gemeentebestuur van De Beemster zond een adres aan den minister van oorlog, waarin er op ge wezen wordt dat sedert Augustus 1915 daar ongeveer 60 militairen, 'behoorende tot het groepsdepot Purme- rend, ingekwartierd zijn bij inwoners, wier woningen binnen een bepaalden afstand van het depöt gelegen zijh. Alle beschikbare plaatsen binnen den getrokken kring om de standplaats van het groeps-depöt zijn ingenomen, zoodat het .niet mogelijk is, de lasten van de inkwartiering om beurten onder de bewoners van dien kring te verdoelen, zooals artikel 16 der wet van 14 September 1866 vordert, dat de inkwartiering voor zooveel mogelijk opgelegd wordt. Adressant verzoekt te willen bevorderen, dat de Rijks- vergoeding voor de Inkwartieringen op zoodanig bedrag wordt vastgesteld als noodig is,,om ae Inwoners, wien de last van inkwartiering is opgelegd, algeheel schade loos te stellen overeenkomstig het'Grondwettelijk voor schrift. JULIANADORP. De schoolfeesten behooren hier weer tot het verle den, en hoewel het bijna lederen dag slecht weer is, is het gelukkig juist dien dag heel goed geweest Woensdag 7 Juni gingen de kinderen der hoogste klasse naar Zandvoort, eerst per trein tot Bloemen- daal, toen een prachtige wandeling tot Overveen en verder per trein naar Zandvoort, waar de kinderen naar hartelust konden genieten en allen keerden 's avonds, wel wat vermoeid, opgewekt huiswaarts. Op denzelfden dag gingen de kinderen der middel ste klasse per rijtuig naar Schoorl en Bergen. Ook daar werd heerlijk genoten en tenslotte Woensdag 14 Juni het schoolfeest hier op het dorp, hetgeen voor de eerste en tweede klasse scholiertjes was, doch waar de meeste andere ook nog wel komen. Door verschillende wedstrijden wist ieder nog een prijsje te bemachtigen, waaronder zelfs heelé mooie; en met den zweefmolen van H. Rinner werd het feest voor die kleinen dnbbel mooi gemaakt, 's Avonds gaf de tooneelvereeniging „Klein Begin" nog een uitvoe ring ten bate van het schoolfeest, met de stukjes „Levensdwang" en „Daar is Mijnheer", voor een over volle zaal; zoodoende hebben de oudere menschen ook nog kynnen genieten, hetgeen bleek uit de stilte bij het eerste stukje en het lachen in het tweede. Kortom, de schoolfeesten zijn prachtig geslaagd, dat zei een ieder. SCHAGERWAARD De heer P. Raap te Harenkarspel is herkozen tot Diikgraaf van den polder Schagerwaard. REGEERINGSEIEREN. Bij de .winkeliers Purmer, Molenaar en Rotgans, ziin van gemeentewege regeeringseieren verkrijgbaar De prijs van deze eieren is tot Donderdag a.s. vast gesteld op 6 cent. —ANNA PAULOWNA. De deze week gehouden verkooping van houtwerk en andere voorwerpen, aangespoeld en achtergeble ven aan den Amsteldijk en Oostdijk, bracht voor de meeste perceeien f 1 a f 1.50 op. Er zal dus door de koopers goedkoop brandhout kunnen worden ge stookt, terwijl bovendien nog heel wat van dit hout dienstig is voor andere doeleinden. ANNA PAULOWNA. 't Blijft er treurig uitzien met den toestand der visscherij te Van Ewiicksluis. Over de maanden April en Mei werd door alle visschers te zamen nog niet het derde deel gevangen van de hoeveelheid over diezelfde maanden van het vorige jaar. Men hoopte eerst nog, dat de nateelt nog iets goed zou maken, ook die hoop is thans vervlogen ,wijl met de koude van de laatste dagen er bijna geheel geen vangst meer is. Pit gevoegd bij dq hooge prüzen der grond stoffen, ziet het er voor den visscher dus wel zeer zuinig 'rit. AARDAPPELNOOD. De minister van I andhouw heeft aan alle burge meesters in Nederland telegrafisch gevraagd den voorraad aardappelen in hun gemeente op te nemen in verhard met een voorrenen van den minister lot inbeslagneming der aardappelen.

Schager Courant | 1916 | | pagina 1