jjCHAGEN'S [jOEDKOOPSTE EN jjOLIEDSTE RIJWIELHANDEL pV* is op de Dorpen. Meiroze en Royal Windsor DONDERDAG 29 JUNI '9'6. 59ste Jaargang. No. 5823 i Bekendmakingen. Predikbeurten. Ingezonden Stukken. Koopt uitsluitend aan onderstaand adres Let s.Y.p. op 't adres. CORNs. WIT. Arrondissements Rechtbank te Alkmaar. grijze Baren natuarlijke kleur terug gebracht. j. stuurman, Binnenlandsch Nieuws. baad Callantsoog. SCHAKER Akeieei Nieuws- COURANT. i Almtiiiü- Laiilradlai, Dit blad verschijnt viermaal per week: Dinsdag, Woensdag, I Tr, Tt> t mr c rs Donderdag en Zaterdag. Bij inzending tot 's morgens 9 ure wor- I Uitgevers 1 tvAr^MAJN CO. den ADVERTENTIEN in het eerst uitkomend nummer geplaatst. SCHAOEN, LA/VN 0 5. Inl Teleph No 20 Prijs per 3 maanden f0.90; per post f 1.05. Losse nummers 5 ot ADVERTENTIEN van 1 tot 5 regels f 0.35, iedere regel meer 6 ot. (Bewijsno. inbegrepen). GFroote lett. worden naar plaatsr. berek. VORDERING VAN WOL TEN BEHOEVE VAN HET LEGER. De Burgemeester der gemeente Schagen; Gezien de artt. 4, 5 en 32 der Inkwartieringswet van 14 September 1836 Staatsblad no. 138 ge wijzigd bij de wetten van 29 Maart 1877 Staats blad no 53 ,15 April 1886 -» Staatsblad no 64 10 Met 1890 Staatsblad no. 83 en 22 Juli 1899 Staatsblad no 175 GELAST aan de in deze gemeente wonende houders van schapen, ten behoeve van het leger te leveren, alle inlandsche wol, welke bij de scheer van dit jaar is verkregen, welke leveringmoet geschieden op 3, 4, 5 en 10 Juli 1916, des voormiddags 6 uur, bij den heer H. Raven, Loet E, No.'50., en zulks tegen de schadeloosstelling, krachtens de wet toegekend. Bezwaren tegen het bedrag der schadeloosstelling, dat in verband met de kwaliteit der wol wordt be paald, kunnen worden ingediend bij den Commis saris der Koningin in de provincie. Voor de afgeleverde wol wordt een bon afgegeven. De wol moet droog en in goede conditie worden af geleverd. Die eigendunkelijk nalaat of weigert geheel of ge deeltelijk te voldoen aan de vorderingen, hein krach tens de wet op de inkwartieringen enz. gedaan, of deze voldoening verhindert of belemmert, wordt ge straft met een geldboete van ten minste vijftig cents en ten hoogste vijf en zeventig gulden art 41 der Inkwartieringswet Schagen, den 27 Juni 1910. Da Burgemeester voornoemd, J. P. W. VAN DOORN. Zondag 2 Juli 1916. NED. HERV. GEMEENTE te: Schagen, voorm. 10 uur, Ds. De Graaft Nieuwe Niedorp, nam. 7 uur, Ds. Schermerhorn. Harenkarspel, geen dienst Burgerbrug, voorm. 10 uur, Ds. Nieuwburg. St Maartensbrug, nam. 2 uur, Ds. Nieuwburg. Doop Julianadorp, voorm. 10 uur. Hulsduinen, nam: 7 uur. Breezand, voorm. 10 uur, Ds. Van Griethuljzen en Ds. Boeke. St Maarten, voorm. 9.30 uur, Ds. Tinholt Winkel, voorm. 10 uur, Ds. Kars. Wieringerwaard, geen dienst. Barsingerhorn, voorm. 10 uur, Ds. Van Loon. Oudkarspel, geen dienst. Oudesluis, voorm. 10 uur, Ds. Groeneveld. Callantsoog, voorm. 10 uur, Ds. Barnouw. v Heerhugowaard, voorm. 10 uur. Ds. Broekema. Veenhuizen, voorm. 10 uur. Ds. Schermerhorn. Avondmaal. Hippolytushoef, voorm. 10 uur, Ds. Haars. DOOPSGEZINDE GEMEENTE te: Nieuwe Niedorp,; voorm. 9.30 uur, Ds. de Leeuw. Hippolytushoef, geen dienst Stroe, geen dienst. Wieringerwaard, voorm ,10 uur, Ds* Van der Veen. EVANGELISATIE te: Schagen, Hoep, nam. 5.30 uur, Ds. H. E. Vink». Mijnheer de Redacteur, Mag ondergeteekende naar aanleiding van de ver gadering van het Polderbestuur te Anna Paulowna, voorkomende in de Schager Courant van 27 Juni 1910, u eenige plaatsruimte verzoeken? Uit de rapporten èn van den Dijkgraaf èn van den Opzichter blijkt, dat deze heeren niet over voldoen de personeel kunnen beschikken wanneer er gevaar is dat op een of meer plaatsen de zeedijk neiging vertoont om door te breken; ook is voldoende geble ken dat de dijk niet naar behooren wordt bewaakt; was dit wel het geval geweest, en had men over vol doend personeel en materiaal kunnen beschikken, wellicht had men den noodlottigen doorbraak kun nen voorkomen. Ook het waarschuwen der inwoners is zeer onre gelmatig gegaan; leden van het P.B. hebben zich ter ruste begeven of er geen gevaar dreigde. Nu zeggen enkele heeren leden van het P.B. het af te keuren, dat alleen de Dijkgraaf de geheele verantwoording draagt, en willen een Instructie vast stellen voor het geheele P.B. In tijd van nood zegt een der heeren, dient het ge heele P.B. aan den dijk te zijn. Dat kan mijnheer De Graaf wel zeggen, 'daar dit lid van het Polderbestuur plm. 6500 M. van'den zee dijk woont en beschermd wordt door den spoordijk, maar die leden welke wonen beoosten den spoor dijk en vooral zij die dicht bij den zeedijk wonen, zullen zich wel nooit laten zien op den dijk als er ernstig gevaar dreigt, deze hebben dan wel iets an ders te doen. Neen, als het P.B. ernstig besloten is om bij gevaar van doorbraak te zorgen dat ieder inwoner van Anna Paulowna spoedig met' dit gevaar bekend zal zijn, moet naar ondergeteekende bescheiden meening dit gebeuren lo. Er moet een commissie worden benoemd wel ke beslist wanneer er gevaar is; deze commissie moet bestaan uit personen die niet alleen kunnen zien of het water hoog is, maar een weinig verstand hebben van wind en water de Visscher, woonach tig aan de Van Ewijcksluis en wellicht ook nog an deren, zouden hiervoor de aangewezen personen zijn. 2o. Men moet beschikken over een voldoend aan tal personen welke in tijd van nood de inwoners waarschuwen. 3o. Een tweede groep personen onder leiding van een deskundige, moet gereed staan om bedreigde pun ten te stoppen. 4o. De onder 2 en 3 genoemde personen moeten woonachtig zijn in dat gedeelte van den Westpolder, wat door den spoordijk wordt beschermd. 5o. Er moeten seinen worden gedaan op den dijk als het water abnormaal hoog is, met inachtneming van windrichting en kracht. Deze seinen moeten ver derop geschikte punten worden herhaald, zoo, dat ieder inwoner deze kunnen zien; over dag vlaggen of figuren, des nachts gekleurde lichten. Aan ieder inwoner moet de beteekepis dezer seinen worden ken baar gemaakt) Men zal zeggen, „dat alles zal geld kosten", zeer zeker heeren, maar nu kost het goud. Ook moeten personen worden aangesteld die in geval van doorbraak direct maatregelen nemen om de openingen onder den spoordijk dicht te maken; dit dichtmaken is nu ook geschiedt zeer jjeker, maar eerst, nadat door sommige personen bij herhaling vergunning moest worden gevraagd aan het Polder bestuur. Alle eer aan den heer Bruggeman, van wiens optreden bij het dicht maken van de openingen Mo lenvaart en duikers, ik getuige ben geweest Met beleefden dank voor de plaatsing, P. J. CRUM, Molenvaart Anna Paulowna, 28 Juni 1910. Zitting van Dinsdag 27 Juni 1916. Altijd in verzet. Hendrik van den Berg, sjouwerman te Hoorn, was met een verzetzaakje gekomen. Dat wil zeggen: het verzetzaakjemaar Hein niet, althans niet tij dig. Hein, die nogal een ijverig klantje met verzet- zaakjes is, was nu zelf oorzaak, dat het verzet dood eenvoudig vervallen werd verklaard. Steeds weer de fiets. Krijgen we Thijs Oostveen, oud-verpleegde van het Rijksopvoedingsgesticht en thans werkman in Alk maar. Hij had aldaar een poosje als werkman zijn plicht gedaan, doch kwam op het idéé om een fiets te huren en die wederrechterlijk te verkoopen. Voor een tientje verkocht Thijs de fiets. Hij raakte met zijn fratsen achteer de tralies en betreurde thans 't gebeurde. De O. v. J. eischte 3 maanden gevangenisstraf. De verdediger, Mr. Leesberg, steunt zijn clients ver zoek tot voorwaardelijke veroordeeling. Met den stok Een landbouwer uit Harenkarspel, Klaas Spaans genaamd, had den mede aldaar wonende Willem Korver een hevigen slag met een stok op het hoofd gegeven. Korver bloedde geweldig en er kwam een dokter aan te pas. Spaans deed heel wat toelichtin gen tot de oorzaak van zijn driftig optreden en werd ten slotte opgeknapt met een eisch tot 14 dagen ge vangenisstraf. Een oude bekende. A, J. Doffer, sjouwer te Hoorn, is welbekend bij de rechtbank en hier meer geweest. Den 22sten Mei smeet hij acht groote tsraatklinkers door de. ruiten in het café van Boots op de Ged. Turfhaven. V rschil- lende ruiten sneuvelden daarbij natu url'ik .Rn \pr- nielingsdood. Doifer had kwestie met den kastelein en had ,,'n slokkie op". Eisch 6 maanden gevange nisstraf. Licht op Nicolaas Boots, caféhouder te Wervershoof, reed in de vorige maand met zijn rijwiel motorfiets zonder licht en liep het op. Agent De Swart uit Hoorn sommeerde hem af te stappen. Dat deed Boots niet. Eisch thans f 25 of 10 dagen gevangenisstraf. Met een mes. Cornelis Bakker ls een zwervende slagersknecht en onlangs is hij logé geweest van de slaapstee van A. Hollebroek te Hoorn. In die inrichting verkoos men hem echter niet langer als logé te houden. Den 22sten Mei kwam Cornelis nog eens als oud-gast terug om een slagersjas te komen opeischen, die ech ter al niet eens meer in 't café aanwezig was. Nu werd Bakker eenvoudig woedend en zijn slagersmes richtte zich in minder dan geen tijd op zijn ex- hospita, juffrouw Hollebroek-Kuijl. Bakker brulde eenige dreigende woorden, het vreeselijke staal flik kerde door de luchteen snik enhet zou zeker gedaan zijn geweest met vrouwe Hollebroek's aardsch bestaan, hadde een harer huidige logé's haar niet behendig voor den doodelijken stoot behoed, door haar nog even tijdig op zij te rukken. Tegen den ruwen klant werd 4 maanden gevange nisstraf geëischt Da's verkeerd. Vervolgens moest wegens mishandeling terecht staan zekere Laurens Bergwerf, onderwijzer te Den Helder, die op -29 April j.1. zekeren Gerrit Wit, die hom hinderde met voetballen, terwijl de onderwij zer studeerde, in den rug had geschopt. Wat nogal scheen te zijn aangekomen, zooals een paar getui gen hadden gezien en waargenomen. Eisch f 5 boete subs. 5 dagen hechtenis. Deuren dicht. Eenige Kinderwettenzaken met gesloten deuren vormden het slot der zitting. A.s. Dinsdag geen zitting: vacantie. Vrijdag a.s. de uitspraken. gegarandeerd onschadelijk, zonder verven na tijdelijk gebruik tot hun Verkrijgbaar in flacons fc f2.— en f150. Alleen echt verkrijgbaar bij Laagzijde B 50, Kapper- Haarwerker, SCHAGEN. Attest 1 De uitstekende werking van het artikel Meiroze beveelt ondergeteekende uit eigen onder vinding gaarne aan. K. HOPMAN, Burgerbrug. Vergadering op Dinsdag 27 Juni 1916, des mor gens 11 uur. Aanwezig alle leden, voorzitter de heer Jhr. De Beiier, burgemeester. Na opening der vergadering volgt de goedkeuring der notulen. Goedgekeurd van Ged. Steten: le schoolgeldheffing over het le kwartaal, kohier Hondenbelasting en heffing leges-gelden. De heer Dr. Trenitó had bericht gezonden zijn be noeming ,tot schoolarts aan te nemen. Was bericht ingekomen, dat de kosten voor opna me van gemeentegrond zou kosten f 35. Na eenige discussie wordt hiertoe besloten. Wordt gelezen het adres van den Bond van Ge meenteambtenaren, betreffende verbetering salaris sen. Wordt besloten dit bij de gemeentebegrooting te behandelen. Volgt adres Algemeen Militair Tehuis te Helder, met verzoek om subsidie. B. en W. willen dit even eens bij de begrooting behandelen. De heer De Heer acht het beter het nu reeds te behandelen, dan weten B. en W., als 't wordt toe gestaan, dat zij het bedrag op de begrooting hebben te zetten. Voorzitter licht toe, dat telken jare f 10 is gege ven. De heer De Heer wil wederom dat gedrag toestaan. De heer Vos wil dit niet, meerdere militaire Te huizen als er zijn, bijv. voor de zeemiliciens. Deze moeten ook zichzelf redden. Allen voor f 10, behalve de heer Vos. Een circulaire van. den minister over werkeloos heid zegt voorzitter, is ingekomen, maar zal eerst bij de leden circuleeren ter kennismaking. Verschillende af- en overschrijvingen en supple- toire begrooting 1915, wordt goedgekeurd. Komt in behandeling het adres van de Afd. Witte Kruis ZijpeCallantsoog om subsidie. B. en W. stellen voor om f 5 te geven voor 1916. De heer Vos informeert, of deze afdeeling reeds meer subsidie heeft gehad. Voorzitter: nooit De heer Vos acht f 5 dan te weinig, wil f 10. De heeren Rampen en Govers wijzen op Zijpe, die f 25 geeft en achten dan f 5 voor Callantsoog vol doende. De heer De Heer meent, dat als Zijpe niet royaal is, Callantsoog dat voorbeeld nog niet heeft te vol gen. De heer Thomasz wil f 15, maar dan zegt de heer De Heer, eveneens als in Zijpe met de bepaling, dat armlafltige patiënten hier de middelen van Het Wit te Kruis gratis zullen mogen gebruiken. Allen verklaren zich hier voor, behalve de heer Den Das. De heer Vos heeft gelezen, dat vanwege Het Witte Kruis te St Maartensbrug een regenbak zal worden gemaakt. Spr. vraagt of dat ook niet te Callantsoog zal kunnen gebeuren. De voorzitter wil dit B. en W. laten onderzoeken, maar de heer De Heer acht dit een zaak die op een vergadering van Het Witte Kruis kan worden be handeld. Van verschillende caféhouders is een adres inge komen om zoolang de zomertijd duurt, hun café's tot 11 uur te mogen open houden. B. en W. zijn hier voor en bieden een wijziging der politieverordening in dien geest aan. Met allen voor goedgekeurd. B. en W. hebben nog een wijziging in de politie verordening voor te stellen om tusschen strandpaal 13 en 14 niet zonder zwembroek, badmantel enz. te mogen baden. Wat thans gebeurt, acht voorzitter aanstootelijk. De heer Vos wil ook, dat men zich op het strand vlak aan het dorp, ook niet mag ontkleeden. De heer Thomasz acht dit te sterk, daar ziet spr. geen kwaad in. De heer Vos meent, dat er een ander wel kwaad in ziet. Laat men gebruik maken van de badkoets jes. De heeren Thomasz en Kruisveld maken een be weging met duim en vinger, dat niet een ieder dat kan betalen. De heer Den Das achtte het dan beter, dat de gemeente een plaats maakte, waar men zich kan ont kleeden. De heer Vos maakt een voorstel van zijn idéc en dit wordt verworpen met alleen de heeren Vos en De Heer voor, Het zwembroekenvoorschrift wordt aangenomen. De heer Vos doet nu het voorstel om voor ge- meenterekening 5 badkamertjes te laten maken, waar de menschen zich gratis kunnen ontkleeden. Voorzitter acht het beter, dat de heer Vos daar mee in een volgende vergadering komt, daar be hoort toch een berekening bij, voor de Raad hierop een beslissing neemt. De- lieer Vos vraagt hoe of het met de telegraaf staat. Voorzitter zegt dit reeds in de vorige zitting te hebben meegedeeld. Spr. is eerst bii den Inspecteur der Posterijen geweest ,daar werd hem gezegd, dat hij moest zijn pan het Departement van Land bouw, daar verwees men meh naar den Inspecteur van telegraaf en telefoon- Daar werd hem gevraagd om nadere gegevens, of Baken bezwaar had, of hij iemand had voor bezorgen. Zoover is de zaak nu. De heer Vos: 't Wordt zachies aan tijd dat het klaar komt Voorzitter: Dan moet u zich zelf maar bij de be wuste person envervoegen. De heer Vos vraagt of er nu zoden langs de straat komen. Voorzitter zegt, dat dat bij de school is gebeurd. De heer Vos: Er zijn ook nog andere plaatsen, de straat begint hier en daar weer af te brokkelen. Het behoeft hier niet van de armen te gebeuren. Er zijn personen genoeg die zonder werk loopen, laat de boel hier toch eens opknappen. Voorzitter belooft aandacht hieraan te zullen wij den. De heer Vos: Wanneer wordt het raadhuis aanbe steed? Voorzitter: 3 Juli. De heer Vos: Kan het raadhuis wel gebruikt wor den als plaats voor een strandverkooping? Voorzitter: Ik weet wel wat u bedoelt, u heeft er het oog op, dat het niet meer in de café's plaats heeft. Maar dat gebeurt niet meer in de café's. Dan vroeg de een mag het bij mij, dan een ander en daar om is de vtrkooping thans in het raadhuis. Als de Raad bezwaren hier tegen heeft, zal ik wel een ander gebouw zoeken, maar in de café's komt _het niet. De heer Vos: Het stemmen kan niet meer op de secretarie, dat moest in school Kan nu wel een ver- kooping op de secretarie gehouden worden? Voorzitter: Als de Raad het niet gewenscht acht, gaat het elders. De heer De Heer: Ik acht het met het oog op de werkzaamheden op de secretarie niet gewenscht De heer Vos: U had zelf bezwaar tegen het stem bureau hier, waarom nu niet tegen een verkooping? Voorzitter: De stemming duurt een heelen dag, de notaris zit hier een paar uur om geld te ontvangen, dat is al les. Hij heeft hier misschien gezeten van 11 tot 1 uur. De heer Vos: Het was later dan 1 uur, ik ben er zelf na éénen geweest Voorzitter: Zeg dan half twee. De heer Vos: Als het stemmen hier niet past dan ook geen verkooping. Voorzitter: Hèt stembureau ls volgêns de wet aan afmetingen verbonden, ook daarom zijn we naar de school gegaan. De heer De Heer herhaalt het niet gewenscht te achten, dat de secretarie voor zooiets wordt gebruikt Laat de voorzitter het op Donderdag doen, dan is de secretarie toch gesloten. Voorzitter een klein tikkie nijdig: Ik zal er wel ver andering in brengen. De heer De Heer wijst er op, hoe bij de behande ling der begrooting vorig jaar is besloten de brand spuit op wagenspoorbreedte te brengen. Spr. vraagt hoe of het er mee staat Voorzitter: Dat is nog niet gebeurd. De heer De Heer: Dat wordt toch noodig tijd. Voorzitter belooft spoed. De heer De Heer wijst er op, hoe bij behandeling dierzelfde begrooting is besloten het geld dat op de Boerenleenbank staat te gebruiken voor extra-af lossing. Spr. vraagt hoe of het daarmede staat Voorzitter: Dat is nog niet gebeurd. De heer De Heer wijst er op, dat dit toch al een heel bijzondere manier is om met besluiten van den Raad om te springen. Het is nu bijna een heel jaar geleden dat dit besloten is. Voorzitter belooft met B. en W. de zaak te zul len bespreken. De heer De Heer acht het hoog noodig dat B. en W., spr. noemt hier ook de wethouders, de beslui ten van den Raad wat spoediger ter hand nemen en uitvoeren. Voorzitter: Daar heeft u tegenwoordig niet over te klagen. ,De heer De Heer: Over deze twee punten heb ik dan wel te klagen. Voorzitter: Da's door mijn hoofd gegaan. De heer Vos: Hoe is het met de regeling der spuit gasten? Voorzitter: Da's in orde. De heer Vos: Zijn er ook spuitgasten, er zijn er zooveel in dienst? Voorzitter: We hebben lijsten, er is spoedig een proefneming met de spuit De heer Den Das: Ik heb in de instructie gele zen, dat de gemeente-opzichter het toezicht heeft op alle gemeentewerken. Dat is wel goed..'.... Voorzitter: Maar dat is niet in behandeling. (De raadsleden waren concept-instructies thuis gestuurd) De heer Den Das: Het is nu toch zeker de rond vraag, en dan heb ik toch zeker het recht dat te be- spreken Voorzitter: Gaat u gang, mijnheer Den Das. De heer De Heer: Ik wil nu niet mijnheer Den Das het recht ontzeggen om deze zaak te bespre ken, maar zou het bij het behandelen dezer instruc tie, die wij pas thuis hebben, en dus niet hebben kunnen bestudeeren, niet beter zijn, dat wij ook hierbij 'voor een bepaalden datum onze bezwaren schriftelijk indienen De heer Den Das: Ik heb toch zeker het recht hier een onderwerp te bespreken. Voorzitter: Gaat uw gang mijnheer Den Das. De heer Den Das wijst op een gemeentebrug, die door den gemeenteopzichter best wordt verwaar loosd, er wordt niets aan gedaan en het heeft toch genoeg geld gekost, het wordt op deze wijze een oud- roestzood. Spr. wijst op het brandspuithuis, waar pannen stuk zijn, hier wordt ook niets aan gedaan. Voorzitter belooft onderzoek. Bezwaren tegen de instructies, den heeren thuis gezonden, moeten schriftelijk voor 10 Juli bij voor zitter worden ingebracht Hierna sluiting. SCHAGERBRUG. Meh deelt ons mede, dat de rentenierswoning van den heer K. Hoogschagen, gelegen aan de Grooie Sloot, in eigendom is overgegaan aan den heer A. Jomgerling alhier. - ANNA PAULOWNA. Woensdag 28 Juni hield de afdeeling Anna Paulowna van ,,Het Witte Kruis" eene vergadering in Veerburg. Na opening door den voorzitter, de Heer D. C'. Rezel- mam, werden de notulen gelezen en onder dankzegging goedgekeurd. Aanbevelingen van candidaten voor lid van het Hoofdbestuur waren ingekomen van de afdee- liiigen Barsingerhorn, Hilversum, Scholen, Aalsmeer,

Schager Courant | 1916 | | pagina 1