Landbouw en Oorlooswinst. Unica op 'f boerenerf. maxima groentenprijzen. kolhorn. minister posthuma. de verdedigingsbelasting. over de grens gekomen. onweer. wieringerwaard. wieringerwaard. heerhugowaard. oubkarspel. Regeling Groenten- Aardap. pelenuitvoer. M arktberichten. Plaatselijk Nieuws. marktoverzicht. kantongerecht schagen. Hoogcarspel, Bloemendaal—Overveen, en Den Hel der Achtereenvolgens werden aanbevolen dr. Th. W. Bee ker, A. ter Cock. H. van Leeuwen, Ds. G. Sneth- löge. B. S. H. Stieler, (Jhr. J, H. Heuft, Stieler, Beeker etn van Twisk) en G. de Ven. Besloten werd dat de afgevaardigde zijne stem zou uitbrengen op de hee- ren Beeker Snethlage Stieler en G. de Ven. De voor zitter deelde mede, dat het Zwembad en het Maga zijn ontzettend veel geleden hadden door de overstroo- ming. Een •dankzegging was ingekomen van den Heer S. Lips voor de van wege- de afdeeling genoten hulp tijdens de ziekte zijner echtgenoot©. Hierna bracht de Heer C. Slikker namens de commissie, belast met het nazien der rekening over 1915, hierover rapport uit. De ontvangsten hadden bedragen f 1189,60 en do uitgaven f 413,96. Alles was volkomen tn orde be vonden en hij stélde voor de rekening goed te keuren. Dit geschiedde en de voorzitter bracht èn commissie èn den penningmeester dank voor hunne bewezen diensten den laatste in het bijzonder voor d.ens^ rich- tig beheer. Hierna bracht de Heer CL V ij denos Spaans zijn jaarverslag uit. Het aantal leden was geklommen van 641 tot 646. Het verplegingsmateriaal was niet aangevuld geworden. Tweemaal was hulp verschaft in gezinnen, waarvan de vrouw ongesteld was geweest. De voorgenomen werkzaamheden, als oprichting aan de Ewijcksluis van Sen regenbak en herstelling zwem plaats waren uitgesteld tot 1916. Nadat de voorzitter dank had gezegd voor dit verslag kwam de begrooting aan de orde. Deze sloot in ontvangst en uitgave met t 2923,99 Voor den regenbak was f 900 en voor het zwembad' f 600 uitgetrokken. Na goedkeuring der ben grooting had de verkiezing plaats van 2 bestuursleden. De Heer D. C. Rezelman werd met op 1 na algemeene stemmen herkozen en nam zijne benoeming aan, ter wijl ito de plaats van den Heer Aldershoff gekozen üverd met algemeene stemmen de Heer Dr. E. C. J Olree. Daar deze laatste niet ter vergadering was, zóu hem hiervan bericht worden gezonden. Bi] de rondvraag wees de Heer S. Speels oo de leegte van het magazijn. Hem werd medegedeeld, dat spoedig voorziening zou plaats hebben. Hierna sluiting. Men schrijft aan het „Hdbld": Is het moeilijk om ook maar bij benadering te begrooten welke oorlogswinsten in totaal door het Nederlandsche volk gemaakt zijn en welk bedrag er dus waarschijnlijk ongeveer door de heffing eener belasting op die winsten in de staatskas zullen vloeien, voor een bepaalden tak van nijverheid en wel voor landbouw en veeteelt is het, op grond van enkele bekend geworden winstcijfers, aan de juist heid waarvan niet getwijfeld behoeft te worden, mogelijk om een eenigszins de werkelijkheid nade rende winstberekening te maken. De gemeente Groningen toch is eigenares en tevens exploitante van een vijftal boerderijen in een polder tusschen Zoutkamp en Grijpskerk en omtrent de zuivere be drijfswinsten, op die boerderijen gemaakt, worden jaarlijks publicaties gedaan. Na aftrek van alle kos ten en rente van het in 't bedrijf gestoken kapitaal, bedroeg t/m 1913 de netto-winst per H.A. gemid deld f 154, in 191'4 was de winst f 221.50 en in 1915 het enorme bedrag van f 325. Mag dus de gemiddelde winst over de periode 1908—1913 als normaal worden aangemerkt en daar is weinig tegen in te brengen, daar het een zes-jarige periode betreft, gedurende welke in 't algemeen alle ups en downsin het landbouwbedrijf hun invloed op de financieele uitkomsten doen gelden, dan is er door de gemeente Groningen op de door haar geëxploiteerde bedrijven dus alleen in 1915 al een oorlogswinst Van f 171 per H. A. ge maakt, op de bedrijven, die op betrekkelijkongun- stige wijze geëxploiteerd worden. Immers, het be hoeft geen nader betoog, dat op een boerderij, ge dreven door een eigenaar of pachter, die geheel voor eigen rekening werkt en minder aan admini stratiekosten heeft uit te geven, meer winst gemaakt wordt dan op een bedrijf dat door een zetboer ge leid wordt. Bovendien zijn bovenbedoelde boerde rijen zuivere „bouwplaatsen", boerderijen dus, waar bij of geen of maar heel weinig weiland behoort en waarop dientengevolge niet veel vee gehouden wordt. Daar nu aangenortien mag worden, dat een eige naar of pachter méér uit zijn bedrijf haalt dan een heerboer; daar het bovendien buiten kijf is dat de weideboeren in het oorlogsjaar 1915 nog grootere winsten gemaakt hebben aan de bouwboeren, ter wijl ook de tuinbouwers hun producten in 't alge meen tegen zeer hooge prijzen van de hand konden doen, is men zeker nog beneden de waarheid wan neer men de winst, die in 1915 gemiddeld op de Nederlandsche bouw-, wei- en tpinlanden behaald werd, f29 per H A. hooger begroot dan het door de stad Groningen als winstcijfer gepubliceerde bedrag en dus op f 200 stelt. Nu werd, volgens de „Verslagen en Mededeelin- gen van de directie v/d Landbouw" in 1914 en 1915 zal hiervan niet veel afwijken hier te lande de veeteelt gedreven op een oppervlakte van 1.228.399 H.A., de landbouw op een oppervlakte van 882.716 H.A. en de tuinderij op een oppervlakte van 82.578 H.A., zoodat de bedrijven waarin de oorlogs winst gemiddeld op f 200 per H.A. gesteld mag worden, uitgeoefend werdén op een oppervlakte van 2.193.693 of, afgerond, twee millioen hectaren. Enkel voor het jaar 1915 zou dus naar deze berekening voor de gezamenlijke Nederlandsche landbouwers, veehouders en kweekers de totale oorlogswinst niet minder dan 400 millioen gulden hebben bedragen. Nu zijn er onder de landbouwers en veehouders en vooral onder'de tuinders natuurlijk velen wier bedrijf zoo'n geringen omvang heeft, dat ze niet in de belasting op oorlogswinst betrokken zul len worden, maar uit boven berekend bedrag, dat minstens in één enkel jaar als extra-winst door hen zou zijn behaald, wier inkomsten uit den bodem fehaald worden, blijkt duidelijk dat de belasting op e oorlogswinsten, wanneer de heffing gelegd worat in handen van hen, die er weten uit te halen wat er in zit, oneindig veel meer zal opbrengen dan het bedrag van 40 50 millioen. dat de minister van financiën als totale bate voor de schatkist verwacht Uit Noord-Brabant wordt ons geschreven Een paar dagen geleden kwam bij den landbou wer S. te Veghel een sinds eenigen tijd door hem vermiste kip het erf opgestapt, vergezeld van niet minder dan vier-en-twintie kuikens, door haar in het veld ergens uitgebroed? Veel zonderlinger ervaring echter deed Vrijdag j.1. de landbouwer M. Brockx uit Schijndel op. Een sinds drie weken vermiste en gestolen of doodge waande kip keerde des middag bij haar eigenaar terug met een stoet van vijftien kuikens, die jonge patrijzen bleken te zijn. De kip toont zich buiten gewoon bezorgd voor het vreemde broedsel en de patrijsjes zijn erg aan hun stiefmoeder gehecht - HOOGWOUD. Zondag en de daarop twee volgende dagen, werd alhier de kermis gehouden. Dit jaar waren er bijzon der weinig vermakelijkheden .Maandag werd in het lokaal van den heer P. Haa eene buitengewone voor stelling gegeven door het ensemble Solser en Hesse. Onder meer werden opgevoerd; Een verlegen huwe- lijkscandidaat. Als van beroepsspelers te verwachten Is, werd er vlot gespeeld. De eene voordracht viel weliswaar meer in den smaak dan de andere, maar over het geheel genomen, toonde heet publiek zich wel voldaan. De opkomst was niet gloot. Anders is de kermis zeer stil voorbij gegaan HOOGWOUD. Naar we vernemen, zal binnenkort in deze ge meente rundvet en rijst van regeeringswege bij enkele winkeliers beschikbaar worden gesteld. Aan de Burgemeesters zijn wederom circulaires gezonden, aangevende maximum-prijzen en wel van enkele groenten. Deze maximumprijzen hebben be trekking op versche waar, van gewone hoedanigheid en zijn gesteld als volgt: Bloemkool, le soort, per stuk 12 cent Bloemkool, 2e soort, per stuk 8 cent Bloemkool, z.g.n. uitschot, per stuk 4 cent Bosjes peen, le soort, per bos van 25 st. 6 cent Bosjes peen, 2e soort, per bos van 25 st. 4 cent Peulen, le soort, per K.G., 18 cent Peulen, 2e soort, per K.G., 14 cent Poperwten, le soort, per K.G. 19 cent Doperwten, 2e soort, per K.G. 15 cent Aardappelen, vroege rone, per K.G. 10 cent Aardappelen, vroege muizen, per K.G. 9 cent Deze prijzen gaan in heden, 29 Juni. Klachten over niet inachtneming van deze maxi mumprijzen, alsmede wenschen om voor bepaalde op de lijst niet vermelde artikelen maxima vast te stellen, behooren gericht te worden aan den Burge meester. Nog steeds is men aan de dijkwerken „Waard en Groet" niet met het eigenlijke werk begonnen, maar is het nog altijd voorbereiding. Vooral het gebrek aan huisvesting is oorzaak der lange voorbereiding. Vijfmaal zooveel menschen, dan thans er zijn, zijn noodig, maar hiervoor moeten nog keeten worden gebouwd; voor die er niet zijn kan men de menschen eenvoudig niet hebben, hoe noodig ze ook zijn. Schuren in den polder en openstaande woningen zijn bezet, ook zijn eenige menschen bij burgers in den kost en zijn al eenige keeten gebouwd en be woond, maar om op tijd gereed te zijn zullen al met al een 600 menschen noodig zijn, waarvoor dus nogal eenige keeten noodig zijn. Bij den Waardpoldermo- len ,het Zoogenaamde Jantjesgat, is het al een heel buurtje geworden. De dokters zijn over den gezondheidstoestand van minister Posthuma zeer tevreden, maar omtrent het tijdstip van terugkeer van den minister in de resi dentie is nog niets vastgesteld. Het verlof van den heer Posthuma loopt tot 15 Juli. De Tweede Kamer heeft gisterenmorgen het tweede wetsontwerp tot heffing van buitengewone belastin gen tot gedeeltelijke dekking van de crisis-uitgaven verdedigingsbelasting II, extra heffing van hen, ide vallen onder de rijksinkomstenbelasting zon der hoofdelijke stemming aangenomen. Tevoren had minister Van Gijn overgenomen een amendement-Heere9, waarbij werd bepaald, dat per sonen, die minder verdienen dan f 1200 buiten de be lasting zullen vallen. Beide wetsontwerpen zijn thans aangenomen. De opbrengst wordt geraamd op f 100.000.000. Gisteren zijn te Venlo vier ontvluchte Russische krijgsgevangenen over de grens gekomen. Te Aalten zijn gisteren vier Russische krijgsgevan genen over de gtens gekomen, die uit Gelsenkirchen waren ontvlucht. Te Hamdijk, Gr., zijn in den afgeloopen nacht vier gevluchte krijgsgevangenen over de grens gekomen. Te Millingen is gisteravond een Duitsche deserteur aangekomen. Men schrijft uit Steenwijk: Gistermiddag trok een donderbui, die vergezeld ging van een wolkbreuk, over deze stad, Gedurende drie kwartier viel het water bij stroomen uit den hemel. Onderscheidene straten stonden blank en ge leken rivieren. Het water stroomde dwars door som mige huizen heen, terwijl vele kelders onderliepen, Ook den rijksweg naar Meppel stond over vrij groo- ten afstand geheel blank. Met geweld stroomde het water over den hooggelegen kamp en deed de slooten anders altijd droog, overstroomen. Gedurende eeni gen tijd stond het verkeer op enkele punten stil. Aan den heer G. Veeter alhier is opgedragen de directiekeet van den heer Van der Valk, staande aan den Lotweg, te Anna Paulowna, van brongas te voor zien. Ook zal de heer Veeter eenige putten moeten boren langs den Amstel- en Oostdijk, om de bewo ners der verschillende keeten van goed water te voorzien. Naar we vernémen, zal vanaf 1 October a.s. het postvervoer alhier niet meer via Anna Paulowna, doch met de tram SchagenVan Ewijcksluis plaats vinden. In het lokaal van den heer J. Meereboer werd een spoedeischende vergadering gehouden van de le den van Nieuw Leven, waarvan ruim 100 waren op gekomen, wel een bewijs, meende de voorzitter, dat men algemeen gevoelt, den ernst der tijden voor de tuinbouwers. Spr. constateert, dat volledige samen werking is verkregen van de groote marktvereeni- gingen in Noordholland, waaruit een gezamenlijk optreden moet geboren worden, indien de omstandig heden daartoe dwingen. Die omstandigheden heston den toen de uitnoodiging tot deze vergadering werd verzonden, zoodat allerwege door de tuinbouwver- eenigingen spoedvergaderingen zijn uitgeschreven. Spr. geeft een kort resumée van de open brieven van den secretaris van den Tuinbpuwraad, waarin reeds op het onthoudbare van den toestand voor de tuinbouwers werd gewezen, doet mededeeli&g van de conferentie, welke de vertegenwoordigers der sa menwerkende tuinbouwvereenigingen met den mi. nister van Binnenlandsche Zaken hebben gehad en dat de besturen dier vereenigingen tot het besluit zijn gekomen om van de ledep voor de marktbestu- ren volmacht te vragen voor handelend optreden, zoo noodig voor het stopzetten der veilingen. Inmid dels kan nu door hem worden medegedeeld, dat 29 dezer, zij het dan nog onder hoogst beperkende be palingen, de grenzen naar Oost en West worden ge opend, wat de aardappelen betreft: voor Schotsche muizen met een zeefmaat van 40 m.M., dat is vrij wel de opening waar de rijksdaalder door gaat en voor alle andere muizen boven de 35 m.M., met dien verstande, dat van deze groote aardappelen nog 50 pet. moet binnen blijven. Hoewel nu dus de deur op een kiertje staat, acht spr. de tijden er wel naar om aan het marktbestuur volledige volmacht tot eventueel handelen te verstrekken. Vanuit de vergadering gaan geen hoera's op over deze beschikking van den Minister. Stemmen gaan op tot directe stopzetting der veiling, tot een pro test aan den minister, tot staking met het rooien- al gemeen is men van oordeel, dat van de telers te veel wordt gevergd in zake de voeding van het Ne- derlandsche volk; algemeen beschouwd men de re- geeringsmaatrejjelen als een tamelijk ondragelijke oorlogsbelasting. Niet de regeering, doch de tuinbou wer voorziet het Nederlandsche volk, rijk zoowel als arm, van voedingsmiddelen. Dit zou nog te draven zijn, indien even goed 't bedrijf loonend mocht ge- noemd worden, doch voor slechts een gering deel der productie kunnen nog maar hoogere prijzen worden gemaakt en van die hoogere prijzen is men nog niet eens zeker. Nadat de meening van verscheidene aanwezigen was gehoord, werd met algemeene stemmen besloten het marktbestuur volledige volmacht te verstrek ken, zoo noodig, ook tot stopzetting der veilingen zoo noodig ook tot optreden tegen de Inkoopvereeni-' ging voor Duitschland. Door het bestuur werd met ernst aangedrongen op geregeld doorgaan met rooien en zich stipt te hou den aan de voorschriften der regeering. Op het einde der vergadering werd door de heeren Akkerman en Brugman het lezen van „De Tuinbouw" orgaan van den Nederl. Tuinbouwraad, opgêwekt, met het gevolg, dat 34 abonnementen daarop werden genomen. Gisteravond hield de tuinbouwvereeniging De Een dracht een spoedeischende vergadering, om te bespre ken de maatregelen, die zoo noodig genomen moeten worden tegen het uitvoerverbod en tegen de Duftsche inkoopvereenigilig. 87 leden hadden blijk van belang stelling gegeven. De voorzitter, de heer Jn. van Exter, openi mei een hartelijk woord van welkom de vergadering en deelde mee waarom eene vergadering noodig was; wees? er verder op, dat na het uitschrijven dezer vergadering er eenige verbetering is ingetreden, daar het uitvoer verbod van aardappelen voor een deel is opgeheven. Spreker bracht niervoor een woord van hulde aan do veilingsvereenigingen, die dit voor ons pasklaar heb ben gemaakt. De Duitsche inkoopvereeniging wil er bij de bouwers wel niet ai te best in. Het beste zal echter zijn ons hierbij neer te leggen, daar er weinig aan te doen zal zijn. De groentehandelaars hebben dit ook wellicht inge zien, aaar ze hun naam zullen zetten, om voor ge noemde vereeniging in te koopen. Wel zal het niet in de bedoeling liggen van de Duitsche regeéring om de prijzen zoo laag te stellen dat ze niet loonend vzijii, doch voor het geval dit wel zoo zou zijn, hebben de besturen van de ver schillende tuinbouwvereenigingen een gecombineerde vergadering belegd, met het doel, om tot noodig han delend op te treden. Getracht zal worden aan genoemde vereeniging een paar van de veiling- of tuinbouw- besturen toegevoegd te krijgen. Na deze uiteenzetting doet de voorzitter vooriezing \t>!n een telegram, waaruit blijkt; dat vanaf heden 50 pet. vpn de Schotten van minsten 40 m.M. en van de muizen van minstens 35 m.M. mag worden uitgevoerd. Ook wordt voorlezing gedaan van een circulaire van de Rijkscommissie van toezicht op de vereenigingen groentencontróle,- waaruit blijkt, dat streng de hand aan genoemde maat zaï worden gehouden en het ple gen van eenige fraude uiterst nadeelige gevolgen zal hebben. Een later ingekomen telegram maakt melding, dat de uitvoer van groente met eenige uitzonderingsbef- palingen voor aardappelen vanaf 29 dezer is toegestaan. Voor bloemkool 'is echter officieel nog geen datum genoemd. Alle artikelen Is men verplicht te vellen en van de 50 pet, voor het buitenland zal de helft naar Duitschland en de andere helft naar Engeland gaan. De heer A. Swager wijst er op, dat men er niet tegen kan zijn, dat er 50 «pet. voor 't bfnnen'andl blijft. Het andere zouden we echter het liefst zoo duur mogelijk willen verkoopen. Spreker wijst echter on de noodzakelijkheid dat geen fraude gepleegd wordt en zou elk lid on het hart willen drukken, hier op zoo scherp mogelijk toe te zien. Ook wordt er op gewezen dat een maat van 40 m.M. toch te greot is, daar nu ongeveer 80 pet. van de aardappelen zal binnen blijven. De voorzitter stelt voor met éen en ander voorloopig genoegen te nemen, daar er toch weinig aan te veran deren zal zijn De practijk zal leer en welke maatregelen genomen moeten genomen. De heer A. Eécen is het hier in 't geheer niet mee eens en denkt ook dat de bouwrerstö r geen genoegen mee zullen nemen. Spreker zou hier voor willen stem men. De heer 'D. Borst merkt op, dat men behandeld wordt als een klein kind die om een klontje vraagt en de helft ontvangt ln da hoop het daarmee zoet te krijgen. De heer O. Bakker zegt, dat het veilingsbestuur besloten heeft, behoudens goedkeuring der tuinbouw vereenigingen zoo noodig de veiling te sluiten. De heer A. Swager merkt op, dat zou kunnem worden besloten onder protest van de 40 m.M. maat de veilingsbesturen vrij mandaat te ges-en. Algemeen is men van oordeel dat de genoemde maat te hoog is en dat getracht moet worden een kiel nero maat te krijgen. Verder krijgt het veilingsbestuur vrij heid om naar omstandigheden handelend op te treden. De voorzitter is wei van oordeel dat het percentage spoedig verhoogd zal worden. De heer A. Swager wekt de leden op niet minder te veilen dan hoodxg is. Een voorstel om niet meer per zak doch per baal te veilen, ontvangt niet voldoende steun. Ook op een voorstel van den heer Wonder om in de eerste plaats te trachten de groote aardappelen alle uitgevoerd te krijgen, omdat nierin voor 't bin nenland toch geen handel bestaat, wordt niet ingegaan, daar verwacht wordt, dat .dit toch wei de eerste ver beterde maatregel zal zijn, die de regeering zal nemen en het toch moeilijk is, met twee voorstellen tegelijk aan te komen. Een voorstel van den heer A. Eecen om de aard appelsproeiers hooger loon te geven verwekt algeheeie bijval en z)ai door het bestuur in ernstige overweging worden genomen. Ook wordt nog gewezen op het plegen van fraude door winkeliers met zuurkool, die door het waardeloos maken van regeeringszuurkool voor andere zuurkool hooge prijzen vragen. Men meent echter, dat het niet op de weg van de tuinbouwvereeniging ligt, hiertegen maatregelen te ne- menl 'I De heer A. Swager pleit nog voor het insteliert van een persbureau om te voorkomen dat Verschil lende onware berichten op tuinbouwgebied in de bla den 'verschijnen. Hiervoor wordt veel gevoeld. Even- tueele pogingen hiertoe zullen dan ook gaarne wordein gesteund. Ook werd nog besloten om te trachten een derde sproeier te krijgen. Hierna werd de vergadering met dank voor de op- Komst gesloten. Ook Landbouwbelang van Noordscharwoude hield tezelfden tijd vergadering, waar ook vrij zeker een zelfde besluit zal worden genomen. STATENVERKIEZINGEN. Gisteren hebben in Zeeland, Friesland en Gronin gen, Statenverkiezingen plaats gehad. Friesland: In Franeker traden 2 liberalen en 3 rechtschen af. Daar zijn 3 liberalen en 2 sociaal-democraten ge kozen. In Schoterland zijn de vijf liberalen door vijf sociaal-democraten vervangen. In Leeuwarden is de verhouding dezelfde gebleven. De Staten bestonden tot nog toe uit 14 vrijzinnigen, 13 socialisten en 23 leden van rechts. Voortaan is die verhouding 30 links 10 vrijzinnigen en 20 soci alisten en 20 rechts. Groningen: In Bedum hebben de Roomsch-Katholieken hun éénige Statenzetel in deze provincie aan de liberalen verloren. In Groningen, stad, verloren de liberalen één zetel aan de sociaal-democraten, ln Oude Pe- kela eveneens. In Appingedam gingen vier vrijzin nige zetels verloren, twee aan de sociaal-democra ten, twee aan rechts. De verhouding was tot nu toe 36 vrijzinnigen, 6 soc.-dertiocraten en 3 rechts. In de nieuwe samenstelling: 31 vrijzinnigen, 10 soc.-demo- craten en 4 rechts. v Zeeland: Deze Staten waren voor de verkiezingen 20 links tegen 22 rechts. Doordat de zetel van den heer Kake- beeke in Goes aan de anti-revolutionnairen verloren ging, Is het voortaan 19 links, 23 rechts. DE GEVOLGEN VAN EEN KIJFPARTIJ. Een buurvrouwen-kijfpartij in de Rapenburgerstraat te Amsterdam, welke al eenige dagen hardnekkig gaande was en waarin de politie al had moeten in grijpen, heeft gisteravond een noodlottige wending genomen. Tusschen een zestal jonge mannen, die het voor hun familieleden of kennissen opnamen, ontstond een hevige vechtpartij, waarbij een of meer hunner zich van een mes bediend hebben. De 70-jarige markt koopman Fles, die een zijner zoons met een mes zag bedreigen, trachtte hem van de vechtenden te schei den, waarbij hij zelf een diepe wonde aan den hals' kreeg. Hevig bloedend stortte de oude man neer, in bedenkélijken toestand werd hjj naar het Israëli tisch Ziekenhuis vervoerd. Verdacht van het toebren gen van de wonde is in hechtenis gesteld de onge veer 20-jarige Michael S., tegen wien verschillende bezwarende verklaringen zfln afgelegd; hfl blijft eek- ter ontkennen. Ook heden was de toestand van den ouden Fles zeer zorgwekkend, In verband met deze zaak bevinden zich thans, be. halve de vermoedelijke schuldige aan den messteek in bewaring een jonge man en een 16-jarige knaap' als daders van openlijke plqging van geweld mei vereenigde kracht. Aan de Experteurs en Besturen van Veilings-Ver. eeniffinffen zijn oen tweetal ministerieele beschikkin- een toegezonden, betreffende den uitvoer van groen. ten en van vroege aardappelen. I Uitvoer Aardappelen. a Alleen voor Schotsche muizen, boven een zeef maat van 40 m.M., en voorts van alle andere muizen boven een zeefmaat van 35 m.M. b. Vergunning tot uitvoer wordt alleen verleend voor partijen vroege muizen, die op eene veiling aan gesloten bij de vereen. Groentecentrale zijn aange voerd en verkocht. Vóór 1 Juli 1916 moeten de vei lingsvereenigingen zich bij genoemde centrale aan sluiten. Daaraan zijn verschillende,voorwaarden ver bonden. Ondermeer moet de veilingsvereeniging er voor zorg dragen, dat van elke te veilen partij vroege muizen, boven de maat van 40 en 35 m.M. het vast gestelde percentage voor het binnenland zal worden geveild. Voor de week, eindigende 1 Juli, ls dit percentage 50 pet. Het percentage wordt iedere week vastgesteld. c. De koopers op de veiling zijn verplicht alle door de Rijkscommissie verlangde waarborgen te ge ven omtrent de bestemming der voor het binnen land aangekochte partijen aardappelen. d. Afgifte van consenten voor het buitenland ge schiedt alleen voor vroege muizen, die onder ambte- 1'ik toezicht zijn ingeladen op met name genoemde plaatsen, waarbij ook behooren: Broek op Langen- dijk, Medembllk, Noordscharwoude, Warmenhuizen, Obdam en Bobeldijk. II. Uitvoer Groenten. Voor bloemkool, doperwten, bosjes-peen en peulen kunnen uitvoervergunningen verkregen worden. Een en ander onder dezelfde voorwaarden als voor de aardappelen bepaald. Voor deze week is het percentage, dat voor het binnenland geveild moet worden, bepaald op 50 pet Nog ls bepaald, dat de bossen peen wortelen - 25 stuks moeten bevatten. SCHAGEN, 29 Juni 1916. 10 Paarden f 300 a 750. 5 Stieren f 200 a 600. 101 Geldekoeien (vette) 'f 280 a 510 vlug. 17 Kalfkoeien f 300 a 425, stug. 18 Pinken f 140 a 180. 51 Nuchtere Kalveren f 10 a 24. 35 Schapen (vette I f 31 a 43. 11 Lammeren "f ,16 a 18. 21 Varkens (vette) her K.G. f 0.92 a 1. 172 Biggen f 9 a 17.50. 10 Konijnen f 0 50 a 0.89. 130 Kippen f 0 20 a 1.75 990 K.G. Boter' f 1.45 a 1.55 60 K.G. Kaas f 0.60 a 0 80.' 35189 Kipederen f 6.50 a 7.75. 2000 Eendeieren f 7 50. NOORDSCHARWOÜDE, 28 Juni. Schotsche muizen f 3.25 a 3.90 per 50 K.G School meesters f 2.20 a 2.30, drielingen f 1.50 a 1.90 klei nen f 0.50 a 0.70 per 35 K.G., wortelen f3 a 3 50. VAN EWIJCKSLUIS. 28 Juni. 159 pond Bot, per pond f 0.15 a 0.17i/s. 20 pond Schol, per pond f 0.11 a 0.12. 54 pond Aal, per pond f 0.34 a 0.47. 18 pond Puitaal, per pond f 0.01/» a 0.08. LANGEDIJKER GROENTEVEILING. Brpek op L. Woensdagmiddag. 2433 zak aardappelen. Schotsche muizen f 2.35 a 3.30, Schoolm. f 3.10 a 3.—, Gladblaadjes f 3.50 a 4.50, Drielingen f 1.— a 1.95, 90 stuks bloemkool t 4.90 a 9.10. Donderdagochtend. 47400 bos wortelen, voor Binnenland f 3.10 a 5.20, voor Buitenland f 9.10 a 31.70. Op de markt zegt de eene week de andere niet Voor de beste, de gewiekste kooper en verkooper is het niet mogelijk te zeggen, hoe deze of gene markt over acht dagen zai zijn, vooral ook in dezen abnonna- ien tijd. Wij spraken heden een kenner van vet vee, die at pratende vertelde, dat hij verleden week met twte koeien "naar huis was gegaan, en thuis gekomen, had gezegd: „ik had ze toch maar moeten geven," Van- „daag kreeg hij echter voor dezelfde koeien 30 gld. p.r stuk meer, dan waarvoor het ze voor 8 dagen liad willen geven. De vette koeien waren dan ook heden zeer vlug en duur, duur vooral voor den slager; daar de koeien minder wegen, dan de schatting is. Ze zijn iiog niet rijp. Verschillende oorzaken werken sa men voor een willige hooge markt: te kort slachtvee in de weide, een te kleine aanvoer te Amsterdam en Purmerend, de Katholieke feestdag. Voor eerste kwa liteit werd 65 a 70 cent betaald. Een prijs van f 510 kwam op naam van den heer Stolp te Beets, Melk- en kalfkoeien, met kleinen aanvoer. waren prijshoudend, traag. Nuchtere kalveren lager in prijs. De schapenhandel staat vrij wel stil. Met vette schapen van het binnenland 43 gld., nog minder lammeren 18 gd. Eene noteering voor den handel mag het niet heeten. Varkens grootendeels regeeringsvarkens, kosten 48 öt. Eieren waren weer een kwartje duurder, l 7.75. Verbetering: In ons verSlagje omtrent de vergadering van „De Noordermarktbond" staat op het einde: bij eventu- eele sluiting der grenzen, dit moet natuurlijk zijn: opening der grenzen. P. K., Schagen, 453 Str., bekrachtiging vonnis van 30 September 1915. P. K., Harenkarspel, M. en R., f of 7 d. tuchtschool. J. J., Petten, Jachtwet, vrijg®* sproken. W. L. M., Helder, Regl. vervoer, 1 innd- tuchtschool met proeftijd van 1 jaar. H. D. en J- Helder, Jachtwet, elk f 6 of 4 weken tuchtschool. d. V., Schagen, M. v. d, B., Schagen, C. V., Haren karspel, W. W., Burgervlotbrug, C. K., Burgervlot brug, D. B., Schagerbrug, M. v. N., Helder, J- Wester-Moerbeek, M. en R., elk f 2 of 2 d. Cbr. 0-> Nooröscharwqude, 453 en 435 Sr., f 5 plu9 f 10 of d. plus 10 d. A. S., Barsangerhorn, Pol.verord., f 3 of J d. F. P., Alkmaar, M. en R., f 2 of 7 d. tuchtschool- D. d. H., 't Zand, Visscherijwet, f 6 of 6 d. C. P-' K" Schagerbrug, M. en R., f 2 of 2 d. G. L., Schagerbrug, PoLverord., f 3 of 3 d. J. K., zonder bekende verblijf plaats, 453 Sr., f 3 of 3 d. B. V. en A. V., Schagen, Pol.verord., elk f 25 of 10 d. C. W. G., Mennonieten- buurt, PoLverord., f 2 of 2 d. J. V., Schagerbrug. Trekhondenwet, 5 maal f 1 of 5 maal 1 d. C. G-< Anna Paulowna, 443 Sr., f 5 of 5 cL J. A. D., Oud" karspel, C. P., Waarland, M .en R., f 2 of 2 d. P- B., Oudkarspel, M. en R., f 2 of 7 d. tuchtschool. g. B., Broek op Langendijk, M. en R., f 2 of 2 d. H- Harenkarspel, M. en R., f 2 of 7 d. tuchtschool. P- f." Barsingerhorn, Pol.verord., f 3 of 3 d. A. v. d. Petten, 458 Sr., f 2 of 2 d. bijna verdronken. Het 6-jarig zoontje van den heer Rus in de Ni®'1"' straat, geraakte Woensdagavond in de sloot 'an8 het Rapenpadje. Gelukkig zag bijtijds een buurvrou het kind drijven, en gewaarschuwd door haar anfp geschrei, sprong slager Ploeger zonder zich teo denken, te water en mocht de voldoening smake het ventje, dat reeds zinkende was, te redden.

Schager Courant | 1916 | | pagina 2