De Oorlog. Reïorm-Corset Herog. Ch. H. Th. Schmaiz, Schagen. J. DEMJS, een flinke knecht, 10 tons Motorvlet, A. KLOPPER ZONEN flinke BOERENWONING SCHiPEHHEESCH een Bekkersknecht KERMIS te Moelek, m Qjenstbodo 16 Leghorns met Haan Een jagersjongen, Een tweede Kaasmaker twee flinke Meisjes, Meid-Huishoudster, verticale Stoomketel, Singer Haaimachine. I Deering Naaimachine 1 Adriance idem, Tevens ruim assortiment in Timmerlieden Land voor KOOLRAPEN en B0EREK00L gevraagd GEHEEL COMPLETE Uitsparing Arbeidskrachten G. H. GEERLIGS, op 2,3 en 4 JULI a.s. R. Waiboer. beste Boerenwagen, Rapenplanten KOOLPLANTEN verticale Stoommachine Ploegpaard, Een timmerman, HOOI te koop, WITTE KOOLPLANTEN, flink" Machinist Gevraa9d Bladriet. Timmerlieden Kaaswagen, Adriance Maaimachine, Veilen van Aardappelen. C. Schot T. Marees D 2 snees Roode en 2 snees Zuurkool-witte kooiplantnn. een Roefbakje van 14 ton, een Motorbootje 5 b 6 M. 500 Kilo Masllood. Gemengd Nieuws. koning alfons ovredesbemiddelaar. liebknecht tot tuchthuisstraf veroor deeld. telegrafisch weerbericht Tweede Kamer. Advertentie n. DE NI RUWSTE arriveerden zoo juist uit Brussel. Nevenstaand het nieuwste zonder buskes en zonder Yeter. C. VRIESMAN T. BELLIS Rensgas, Schagen Edammer en Leidsche Kaas. P. de Wit Cz. Meubelfabriek Stoffeerderij Te ontbieden: d MO per H.A. 120 per H.A. UIT DE HAND TE KOOP met 6 tot 20 bunders best Weiland, Eerste kwaliteit C, SLIK, Loet, Schagen. ol noodhulp, LOODSGRACHT 69 Hondenkarretj e, 50.000 GELE G. de Groot Nadeelige gevolgen heeft de jongen er niet van ondervonden. GEMEENTE SCHAGEN. Overleden: Margaretha Dicuwertje Roemer, oud 2 jaar, dochter van Johannes Roemer en van Cornelia rastricum. POLITTF. Gevonden- een R. C. kerkboekje. Inlichtingen ter Secretarie. Het treedt steeds meer op den voorgrond, dat de de strijd om Verdun steeds critieker wordt. We hebben er reeds op gewezen ,dat Engelsche bladen de gemeente er op voorbereiden, dat de val van deze stad wel eens aanstaande zou kunnen zijn. Er wordt om het dorp Fleury nog steeds gevochten en ook op andere punten dezelfde bedrijvigheid. Duitschland slaat dit verdedigingspunt der Franschen met ware hamerslagen, tot het oogenblik van den val van Ver dun is aangebroken. Re Engelschen toonen zich op andere deelen van het Westelijk front zeer bedrijvig en verschillende militaire deskundigen toonen zich daar zeer ver heugd over. De Temps schrijft dat de aan het Engelsche front waargenomen bedrijvigheid ten minste duidt op een verhoogde voortbrenging van Engelsch oorlogsmate riaal. Ten dage dat het materiaal voldoende zal zijn en de getalsterkte van dit leger groot genoeg om zich voor den vijand voelbaar te maken, zal Frankrijk in staat blijken om, ondanks zijn zware taak, de pogin gen van zijn vrienden te steunen zoodra daarvan zal blijken. Of wij hier een krachtig a.s. offensief mogen ver wachten. Vanaf het Oostelijk oorlogsveld niet veel beteeke- nend nieuws, 't Is zooals wij gister reeds melden: geen vooruitgang der Russen meer. Hun opmarsch is gedeeltelijk tot staan gebracht en we zullen en kele dagen misschien geduld moeten oefenen om te zien hoe de toestand zich verder zal ontplooien. De Russen weten zelf ook niet veel beteekenends te melden en herhalen daarom maar het aantal ge vangenen en de genomen buit. Volgens de laatste berichten van generaal Broe- silof, bedraagt het totale aantal krijgsgevangenen, van 4 tot 23 Juni gemaakt, 4031 generaals, officie ren en vleugeladjudanten, 194.041 soldaten, de buit 219 kanonnen, 644 machinegeweren, 196 bomwerpers, 146 geschutcaissons, 38 zoeklichten. Een Duilsch oordeel over Verdun. Opnieuw heeft men te erkennen schrijft majoor Moraht in zijn militair overzicht in hetBèrlinerTa- geblatt dat de Fransche infanterie in haar vree- selijken noodstoestand rond Verdun niet versaagt. Later zal men dit feit eerst ten volle kunnen verkla ren, doch thans kan men reeds zeggen, dat het zich ten deele laat afleiden uit het feit. dat de omklem ming van 't Noorden, Oosten en Westen uit steeds enger wordt en de uitwerking van het concentrische artillerievuur voor den vijand steeds ontzettender. Dat wekt den moed der wanhoop. Overigens hebben de Franschen ook in den omsingelingsstrijd van Se dan in 1870 hun dappere aanvallen en gevechten van man tegen man net zoo lang voortgezet, tot hun aan voering begon te verslappen, daar zij geen uitweg meer zag. Is dit oogenblik voor Verdun in zicht?Ik geloof dat wij met het grootste vertrouwen de eerst volgende gevechten tegemoet kunnen zien. Eigenlijk reeds sedert 13 Juni, toen wij de nieuwe stellingen bi) de hoeve Thiaumont vermeesterden. Steeds dui delijker blijkt, dat de meening van het Fransche legerbestuur, dat afried om na den val vanDouau- mont den Oostelijken Maasoever nog langer te ver dedigen, geen zinlooze uitingen van vrees zijn ge weest. Intusschen ontveinst inajoor Moraht zich niet dat er nog hard gestreden zal moeten worden om Ver dun te vermeesteren en hij onderschat niet de sterk te der laatste verdedigingswerken. Aan een Engelsch offensief hecht hij geen ernstige beteekenis. Nooit zullen de Engelschen er in slanen de Duitschers uit België en Frankrijk te verdrijven. „El Mundo" een ernstig dagblad hetwelk hier Ier stede verschijnt en het eigendom is van den liberalen senator Don Santiago Matai, aldus meldt de corres- pondentl van „The Daily Telegraph" uit Madrid, pu bliceerde Zondag j.I. het volgende bericht:: Het is zeker dat de U. 35 een dankbrief voor koning Alfonso bracht, maar prins Ratibor ontving bovendien andere documenten van zeer verstrekkende beteekenis en voor die stukken werd de gevaarlijke reis feitelijk onder nomen. Wij kunnen niet zeggen hoe wij den aard dezer documenten hebben vastgesteld. Onze inlichtingen zijn van "Duitschen oorsprong en zoo geloofwaardig dat de tijd onze mededeelingen ten volTe zal bevestigen, al Verwachten wij op dit oogenblik niet anders als dat het Van alle kanten ontkenningen en tegenspraken zal regenen. Van Arnauld dan bracht een dankbetuiging voor koning Alfonso en verder bracht hij nog een tweeden en derden brief naar Spanje. In deze stukken, waarvan wij de juiste termen niet kennen, wordt een hoogst interessante zaak behandeld. De -Centrale mogendheden aanvaarden koning Alfonso als vredesbemiddelaar, aan genomen dat de geallieerden bereid zijn de vredesi handelingen te openen eti dat zij ajs grondslag voor die onderhandelingen enkele bepalingen wenschen te aanvaarden, waarop Duitschland en Oostenrijk alleen zouden kunnen besluiten de vijandelijk heden op ta schorten. Welke zijn deze voorwaarden? Op grond van onze inlichtingen, wier geloofwaardigheid voor ons boven allen twijfel verheven is, kunnen wij verklaren dat de Centrale mogendheden hunne eischen tn twee series hebben verdeeld. De eene serie bevat wat mën de minimumeischen zou kunnen noemen, de andere vertegenwoordigt de maximumeischen. In een van die groepen worden het herstel der Duitsche koloniën en de bevrijding Van België genoemd; dit laatste echter lechtss op voorwaarde dat het verboden zal Worden op een bepaalden afstand van de Duitsche grens per manente of semi-permanente versterkingen aan te bren- Aangaande de andere serie van uiterste eischen, waar van Duitschland de inwilliging noodzakelijk acht al- voren in nadere vredesonderhandelingen te treden, kun nen wij thans nog niets concreets berichten". De correspondent van de „Daily Telegraph" heeft naar aanleiding van deze mededeefing tal van perso nen gesproken, die in nauwe relaties tot de S'paansche dagbladen staan. Zij verklaarden hem dat het bericht inderdaad van Duitschen oorsprong is. Verschillende politici beschouwen het als officieel en als komend van menschen die fn zeer nauw verband tot de Duit sche ambassade staan; andere zien er een proefballon in zonder meer. Uit BERLIJN, 28 Junk Het vonnis in het proces- I.iebknecht luidt: twee jaar, zes maanden en drie dagen tucthuisstraf; verwijdering uit het leger we gens poging tot verraad in oorlogstijd, ongehoor zaamheid onder verzwarende omstandigheden, ver zet tegen het staatsgezag. Het met redenen omkleede vonnis werd, na op heffing van de zitting, met gesloten .deuren, tegen vier uur hedenmiddag bekend gemaakt Bij bepaling van de straf is de krijgsraad van het standpunt uitgegaan, dat Liebknecht niet heeft ge handeld met eerlooze bedoelingen, maar dat politiek fanatisme de drijfveer is geweest bij zijn misslagen. Daarom werd de laagste straf, die mogelijk is, ge geven en werd ook afgezien van ontzetting uit bur gerlijke rechten. Liebknecht kan in hooger beroep gaan. door het Koninklijk Ned. Met. Insti tuut te De Bilt. Hoogste barometerstand ruim 760 te Zuid-Duitsch- land, laagste barometerstand ongeveer 750 de Noord zee. Verwachting tot den avond van 30 Juni 1916. Matige wind uit W. richtingen. Half tot zwaar be wolkt .Mogelijk nog enkele regenbuien. Iets warmer. President Borgesius heeft heden de Kamer bij de regeling van werkzaamheden even opgesomd, wat zij vóór het zomer-recès nog heeft af te doen. Ik noem ervan: het ontwerp der 20 millioen; de Scheepsbegrootingswet; verhooging tarief Posterijen; bier- en wijn-accijns; nog een stuk of wat „Noodwet ten", in verband staande met de distributie van le vensmiddelen. Ten slotte: de dividend- en tantièmes belasting. 't Is inderdaad een geweldige massa wet- gevenden arbeid. En toch vertrouwt mr. Borgesius, dat de Kamer er in slagen zal dit alles vóór 1 Au gustus dus: in vier weken tijds af te doen. Mits, wel te verstaan, het Parlement even vlug, even „cóulant" en rustig-practisch de zaken afdoet als in de jongste dagen 't geval was! Naarmate Augustus naderbij komt, wordt de va- cantie-stemming heviger, weet men. In dit geval zal mr. Borgesius' vertrouwen vermoedelijk niet be schaamd worden. Maar: een krachttoer 1b en blijft 't! Tot belooning voor haar „ijver en goed gedrag heeft de Kamer nu twee dagen vrij-af gekregen. Eerst a.s. Dinsdag 4 Juli komt het Parlement weer bijeen. Maar ook heden, Woensdag, hebben de hoe ren op kranig-vlugge wijze de agenda afgewerkt. Ontwerp II der „Heffing van buitengewone belastin gen ter gedeeltelijke bestrijding der kosten van den oorlogstoestand"; de Verlenging en herstel van in de Octrooi- en Merkenwet genoemde termijnen; wij ziging van art. 411 der Invaliditeitswet uitstel der invoering tot Dec. 1919 Buitengewoon krediet voor Marine; het langer in dienst houden van Mi litie en Landweer, alsmede de Verlenging van den duur van den dienstplicht bij den Landstorm; dit al les is goedgekeurd zonder stemming. En na weinig debat Bij het ontwerp II der Heffingen werd het soc.-democratisch amendement, strekkend om Inko mens beneden f 2000 vrij te laten, verworpen met 38 tegen 16 stemmen. Nadat minister Van Gijn de con cessie had gedaan, om een amendement-Heeres c.s„ strekkend om de inkomens beneden de f 1200 vrij te laten, over te nemen, had men het streven om „het onderste uit de kan" te willen hebben, allicht kun nen staken. Beseffend, dat men, erbij volhardend, toch het lid op den neus zou krijgen. Dat ook het uitstel der invoering van de Invali diteitswet zonder stemming is goedgekeurd, was wel zeer verrassend. De heeren Henkemans, Nolens en Rutgers waren met hun bekende klachten en grie ven over dat lange uitstel van drie jaren gekomen. Dfl. Nolens had zelfs verklaard tegen het ontwerp te zullen stemmen. Toen stond minister Lely op, en begon met te verklaren, hoe hij nog altijd gelooft, dat de Ouderdomswet er in den Senaat toch zal ko men. En daarna betoogde Z.Exc., dat de termijn van drie jaren voor de invoering der Invaliditeitswet speelruimte laat voor vroegere invoering. Eén jaar achtte dr. Lely beslist te kort Maar meen werkt met alle kracht aan de voorbereiding der invoering. Aan Waterstaat is er een speciaal Bureau voor in gericht Een kiesreglement voor de Raden van Ar beid, alsook eon wetje tot „aanpassing" van Inva- liditeits-wet en Ouderdoms-rente hebben het depar tement reeds verlaten. Tegenover deze pertinente verklaringen en mede deelingen verstomden de klachten. Het ontwerp ging er gelijk gezegd -r door, zonder dat iemand hoof delijke stemming vroeg. Na collega's Bosboom en Van Gijn, heeft thans ook minister Lely zijn oogenblik van wezenlijk succe» in de Kamer gehad. Over het bij de militaire ontwerpen gesprokene kan ik veilig het zwijgen doen. De heer K. ter Laan trachtte weer allerlei bezwaren tegen misstanden bij de mobilisatie te gaan toelichten, maar de praeses beduidde den zoo bekwamen en volijverigeri afge vaardigde voor Den Haag I, wiens breedsprakigheid in en buiten den kring zijner vrienden spreekwoor delijk is, hoe deze dingen thans niet aan de or de waren. De heer Ter Laan scheen het zelf te be seffen, en daaraan danken wij het dat de Kamer heden nog op betrekkelijk vroeg-uur tot Dinsdag kon uiteengaan. Mr. ANTONIO. D Sacac3c3cac3crjcac3c3c3a Den 4den Juli a.s. hopen U onze geliefde Ouders, Behuwd- Q en Grootouders n en Q hunne 40-jarige Echtvereeni- Q ging te herdenken. Dat zij nog lang gespaard mogen blijven voor ons is de U wensch van hunne dankbare n kindereó a Oudkarspel 11 Jb. Dekker J. Dekker—Schut. n Koegras G. Schut M. Schut—Voorthuizen, n St. Maarten S. Schut 0 G. Schut—van der n Panne. en Kleinkinderen. Q Schagen, 20 Juni 1916. q aaaaaaaaaaao P.D, en tan Corsetten cacacaaacacacacacacaa Den 3en Juli hopen onze U geliefde Ouders en Q hun 12Va-jarige Echtvereeni- ging te herdenken. ïj Hun liefhebbende Kindere,n c: Alida Henderika. U Cornelis Pieter. Petten, 29 Juni 1916. aaaaaoaaaan AANBEVELEND, heeft voorhanden Mooie Weslfaalsche Jtolhammeties, Rookvleesch en Bolerhainmenworst Oude en jonge Ham, Bolerhammenworsl en Rookvleesch (machinaal gesneden.) Te Koop bij K. ZIJP, Bocht Wieringerwaard De planten zijn zeer goed en het zaad van bekende, goede af komst. Gevraagd Om direct in dienst te treden bil JOH. W. GO VERS, Schagen. gevraagd, door A. Eriks te Burger- brug. Te koop; een zoo goed als nieuwe Te zien bij Broek op Langendijk. H. H. Landbouwers die nog land kunnen verhuren dat geschikt is voor KOOLRAPEN- en BOERE- KOOLTEELT,worden verzocht onmiddelijk aanbieding te doen aan Telkamp's Floralia teHILLE- GOM. Interc. Telefoonnummer 360. Telegram-adres: Floralia HILLE GOM. INGMI voor maaien van karwij of spinazie met complete machine, bespanning en bediening voor maaien van alle soorten granen, met linkschen of recht- schen zelfbinder, tevens met vol ledige bespanning en bediening Tegen gratis vervoer overal te ontbieden. KERKWEG, ANNA PAULOWNA. alles aaneengelegen te Gr. Keeten gem. Callantsoog. Te bevragen bij F. J. OUAX Zoon, Wilhelminalaan te Alkmaar. verkrijgbaar bij Gevraagd voor direct: bij C.R. Blaauboer Wieringerwaard Gevraagd Aanbevelend, Te koop: een met toebehooren, voor billijken prijs, en een licht Te zien en te bevragen bij J! de Geus, Wagenmakerij te Bar- singerhorn. Te koop: Groote partij te koop, bij C. Gootjes, Tjaliewal. 2e leg, bij G. Konijn, Anna Pau- lownapolder. Gevraagd bij Jb. HAVERKORN, Schipper Wieringerwaard. P. Gi, liefst leeftijd 15 16 jaar, om Augustus in dienst te treden, bij Sj. MAAKAL, Café en Winkelier, Broek op Langendijk. Cob'p. Zuivelf. „WEST-FRIESLAND" LUTJEWINKEL. —o— gevraagd, op een aanvangssalaris van f 16.per week met vrije woning. Aanmelding vóór 10 Juli bij den heer P. Jensma te Bergen (N.H.) Het Bestuur. TE KOOP. Schagen. P. D. REZELMAN. De Coöp. StoomdorschvereeViiging „Zuid Zijpe" vraagt tegen het a.s. seizoen een Cevraagd, met Augustus of later in een klein deftig gezin te Ber gen (N.-H.) neries kunnende werken. Brieven onder letter P aan het bureau van deze courant. Gevraagdeen flinke die wegens ziekelijke omstandig heden aer vrouw de geheele huis houding op zich kan nemen, om dadelijk in dienst te treden, klein gezin, zonder kinderen. Loon naar overeenkomst. AdresC. Willems Hoeve „Labora" Cocksdorp Texel. Te koop: bij inschrijving: (gun ning aan te houden) een fabrikaat Marshall, Sons Co. 3.5 MJ V- O. 7.23 Atm. druk (1910) op rijkskeur, benevens een 2 3 P.K. (1913) beiden primo September te aanvaarden. Brieven te richten aan de Coöp. Zuivelfabr. „Welgelegen" te Lutjewinkel. Te koop: een sterk mak zeer geschikt voor hooibouw, ge- lijktands, bij A. Blokdijk, Rijpje, gem St. Maarten. Te koopeen beste Te bevragen Noord 30 Schagen. Direct gevraagd bekend met in 't boerenland voor komende werkzaamheden bij J. KOSSEN, Mr. Timmerman, Barsin- gerhorn. Ongeveer twaalf wagens aan den rook staand bij S. BRUIN, Kolhorn. Te Koop: Een partij mooie Hen party mooie (Denen), ALB. KAAN Klz., Oude- sluis, Zijpe. lllllIY ITIÜblIlIlIJl* Alle soorten BLOEMB Gegadigden gelieven zich vóór 3 Juli a s. in persoon te wenden tot C. Smit Gz. te Burgerbrug. Te Koop: Een groote partij Te bevragen bij S. WIT en A. BRONDER te Barsingerhorn. gevraagd, door C. DEKKER, te aenigenburg. Te koop: Te koop: tegen billijken prijs, een in goeden staat zijnde bij C. List, Schorwsg, Breszand Noord Holland). dikke balk. met dunnen en dikken balk. Leve ring op proef. (2de hands) Adres 1P. W. Kwantes, Schagerbrug. Alle soorten BLOEMBOLLEN, opgave van getallen, soorten en pryzen. Prima, blanke, gezeefde Tarwe- doppen in groote en kleine par tijen, door GEBR. PREIJDE, Bree- zand. Te koopeen zoo goed alsnieuwe met dunnen vingerbalk en 2 zoo goed als nieuwe messen. Wordt op proef geleverd voor f65.70. AdresS.Kuiper,Mr.smid,Blaauwe Keet, Koegras. Ondergeteekende beveelt zich aan voor het Adres Molenstraat, Schagen.

Schager Courant | 1916 | | pagina 3