Schaper Courant. TABAK van J. R. KEUSS Fa. Sanders Ezn, Van uitgevallen haar Dames- en Kinderconfectie. Firma S A. KAMASSER ZONEN, Helder. Niemeijer's Ploegen. LISTER MOTOREN STift en PETTEN. - PANAMA'S tl SIKKOM. G. GLASTRA, Verzekering-Maatschappij KIKHEIM", Effecten, Coupons, Chèques, Beleeningen, Prolongatiën, Credieten, Deposito's, Wissels, Vreemd Geld, Alle Kassierszaken. ONTVANGSrBERICHT. MtNTlLS eU'USlSCOSTUUMROSKlN ÖAMESJAPONNEN en KINDERJURKEN. Nieuwe Japon-, Blouse- en Cosfuumsloffen. Alkmaar. 'J St. Maartensbrug. Dames! H. WILLEMSE, Coiffeur, Poslicheur, MOLENSTRAAT C 13. - SCHAGEN. SCHOENEN en LAARZEN. DirectieJ. H. ELFRING en 1. F0NTE1JN. Brand- Transport Inbraak- Zee-Moiest inbraak en Verzekering Bagage Diefstal Ongelukken Bedrljfs- Land-Molest Wij vragen sfeeds werkzame Agejifen. Kantoor te Schagen tegenover het station. Vlechten Branchen Trosates Kapjes Poppenpruiken. Oames Mantels, Manlelcostunms, Blouses, Rokken. Kindermantels en Jurken, Kanaalweg 149, Helder; Ruimste Keuze. Nieuwste Moddellen. liet onze mooie collectie Firma W. H. Roggeveen. Schoenen voor den Zomer! ZATERDMJI JULI 1916. 59s!e Jaargang N,o. 5824. DERDE BLAD. Binnenlandsch Nieuws. Gemengd Nieuws. Reclames. Ken kou veroorzaakt vaak nierkwalen. Alkmaar Telef. 567. AMSTERDAM, DEN HAAG, Hoofdkantoor: AMSTERDAM, Damrak 37j38. kunnen onderstaande haarwerken vervaardigd worden als: Soliditeit gegarandeerd. voor paarden-^en motorkracht. Vraagt inlichtingen bij de Importeurs ii M O w-3 Heerenstraat E 38, Schagen, ZUTPHEN-DORDRECHT. BBDDDDDQQDDQOQDDDDDDDQDQQQDDDDQDDQDDDDDÖDDQQDDC SCHOENHANDEL MOLENSTRAAT x SCHAGEN. G. Glastra. Des Zondags niet gesloten. DQODDDnDCQDDDDDODDQDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDOQQl5 Kolengebrek in IJmuidcn. Onze berichtgever meldt: Spoediger dan verwacht werd, zal men hier zon- Ier steenkolen zijn voor de stoomtrawlers. Reeds s de voorraad briketten, welke in de daarvoor be- itemde loodsen aan de zuidzijde der visschershaven jpgeslagen is om er in tijd van nood zich mede te behelpen, bijna uitgeput en nog maar voor enkele schepen toereikend. Als nu ook dit laatste redmid del verdwenen is, zit men hier totaal zonder de be- noodigde steenkolen, zoodat de reeders gedwongen gorden hunne booten-tijdelijk te moeten opleggen', totdat wederom steenkolen uit Duitschland zijn aangevoerd. Verkiezingen en een open brug. Dat de uitslag van de verkiezingen dikwijls van een kleine toeval kan afhangen, is gisteren weder eens in het district Middelburg gebleken, waar de rechtsche candidaat met vier stemmen meer werd gekozen. Een vijftal visschers uit Arnemuiden, die te Vlissingen binnenkwamen, werden per auto naar Arnemuiden gebracht. Door het openstaan van een brug ontstond een oponthoud, waardoor de kiezers met het slaan van vijf uur wel in het gemeentehuis, doch nog niet in het stemlokaal waren en alzoo niet meer tot de stembus werden toegelaten. Ware de brug niet open geweest, de linksche candidaat was gekozen, want het gold hier vijf linksche kiezers. De bladluizenleeuw. Uit Aalsmeer schrijft men aan het weekblad „De Tuinbouw De bezitters van rozenkassen hebben een voort- durenden strijd te voeren om hun rozen zuiver te houden. De ziekten, bekend onder den naam van „het wit" en „het zwart" in de rozen zijn beide gevreesd de laatste in de hoogste mate. Niettemin kunnen ook de „spinnende mijt" en de „groene luis" veel schade veroorzaken. Hoewel er tegen de bladluizen vrij afdoende be strijdingsmiddelen bestaan, schijnen we in den laat- sten tijd bij de bestrijding van'dit ongedierte een belangrijke hulp gekregen te hebben. "Veerschillende kweekers n. 1. makén melding van den z.g. „Blad luizenleeuw" een oranje-gekleurde larve, in vol wassen toestand enkele'milimeters lang. Dit diertje vertroetelt de luizen niet, zooals het van de mieren bekend is. maar zuigt ze leeg, wat de aangevallenen net den dood moeten bekoopen. Wij zagen rozenkassen, waarin de „Bladluizen- eeuw" vrij veelvuldig voorkomt en die nog niets van de luizen te lijden hadden gehadde kweeker verleende een helpende hand door ze naar plekken, waar de bladluizen de overhand kregen, over te mengen. Men heeft dus hier het geval, waarop door de mannen uit do theorie ook steeds de aandacht wordt gevestigd, n.1. de bestrijding der schadelijke dieren ioor hur natuurlijke vijanden. Kiezersiiver. Te Ursem (N.H.) zijn 172 katholieke kiezers; 165 kwamen op, één was doodziek en zes zijn in mili tairen dienst. Oedepuleerden van Noord-Holland. Mr. G. A. van Hamel heeft in de Woensdagmid dag gehouden vergadering van Gedeputeerde Sta ten van Noord-Holland meegedeeld, dat hij zich niet herkiesbaar stelt als lia van Gedeputeerden. De beer Van Hamel werd daarop toegesproken door den. Commissaris der Koningin, diebemdank zei voor de als Gedeputeerde aan de provincie be wezen diensten. Daarop nam mr. Van Hamel af scheid van de leden van Jiet college en later van het personeel der gouvernementsgriffie. Prins Hendrik en de dieren. „De Ned." vertelt het volgende: Dinsdagmorgen werden een aantal wandelaarsin het Haagsche Bosch verrast door het zién van een heer, die da^r wandelde vergezeld van een hert, en hun verrassing werd nog grooter toen zij in den heer den Prins der Nederlanden herkenden, die zich van het Huis ten Bosch naar het gebouw jjf.b' bet Roode Kruis liet vergezellen van dit aardige, blijkbaar zeer aan hem gehechte dier. hfU l'eP n'et alleen mede tot aan het gebouw op de Prinsessegracht, maar besteeg na den Prins de trappen en bezorgde aan het personeel de aller grootste verbazing, toen het achter zijn meester de bureaux binnenkwam. Een pakeisbediende, die per fiets gevolgd was. bracht het dier naar den tuin van het Hi -tuis ten Bosch terug. W ARMENHUIZEN. Den 27sten dezer overleed plotseling te Alkmaar, onze dorpsgenoot, de Heer T. Pronk Tz„ in wijden omtrek bekend en geacht, als uitstekend Veeverlos- kundige. Zullen velen hem missen als zoodanig, ook als welwillend en belangloos helper in velerlei om standigheden, zal den Heer J. Pronk een moeilijk aan te vullen leegte achterhalen. Spionage Te Overslag is door de marechaussee huiszoeking gedaan bij zekeren Aspers, gevlucht Belgisch on derwijzer, die onder verdenking stond van spionage ten dienste van vreemde mogendheden. Naar aanleiding van het resultaat der huiszoeking werd hij gearresteerd en gisteren naar Vlissingen Atrn»- /-*- 1-v /-i D1J L ai. J v hij bemanning i/vmauiuuK vau ug aiuouiuuut werd gered. Tijdens zijn overbrenging hield hij zich alsof hij in/hooge mate onwel was.Het schijnt, dat hij in het bezit was van uitgebreide mededee- lingen omtrent het Duitsche* leger in België. Ontmoeting op zee Men meldt ons uit Vlissingen De mailboot „Prins Hendrik", die Donderdag uit Engeland hier is binnengekomen, ontmoette Woens dag op de uitreis ter hoogte van Schouwenbank zes Duitsche torpedobooten. Een ervan kwam naar de mailboot toe en de commandant vroeg of de mailboot lading in had. Na een ontkennend ant woord kon de mailboot na een kwartier oponthoud de reis voortzetten. Veevoeder pit afval. olgens een besluit van den bondsraad kan voor taan in gemeenten met meer dan 40.000 gezinnen het hoofa van elke huishouding de verplichting opgelegd worden om alle kliekjes en al den keuken afval voor zoover ze niet in het eigen gezin als voedsel voor mensch of dier worden"gebruikt, af gescheiden van den overigen afval te bewaren. Het ligt namelijk in de bedoeling dat de gemeen te dezen afval, die veel eiwit, vet, phosphorzure kalk en andere voedingsstoffen bevat, tegen een bepaalden prijs zal overnemen, teneinde ze op haar beurt weder af te leveren aan een rijks-centrale die er veevoeder uit maakt. .Men heeft uitgerekend dat op die manier jaarlijks niet minder dan 300 millioen kilogram afval ver zameld kan worden, waaruit voor een bedrag van 25 millioen mark aan veevoeder te distilleeren valt. Koffiedik. De keukens van het derde korps van het derde legerkorps en van alle Berlijnsche ziekenhuizen, verder de Berlijnsche gestichten en de gevange nissen in de Mark Brandenburg hebben bevel ge kregen alle koffiedik te verzamelen. Proeven met koffiedik leeraen dat de gedroogde koffiedik nog als veevoeder kan worden gebruikt. Het is ook mogelijk, dat men door een bijzonder filtreerings- proces nog extractstoffen er uit kan halen voor "de menschelijke voeding. De proefnemingen worden voortgezet. Ondersleuning aan soldatengezinnen. Uit het oorlogs-ondersteuningsfonds voor solda tengezinnen werden door de stad en de gemeente Berlijn in Juni ongeveer 10'/« millioen mark uitge geven, waaronder meer dan 1.94 millioen voorhuur- onderstand. Tot einde Juni werden in het geheel aan contanten voor soldatengezinnen 150 millioen mark uitbetaald. Een slaapmachine. Een Zweedsch-Amerikaansche courant publiceert de uitvinding van een onfeilbaar middel tegen slapeloosheid. Het is een eenvoudige machine, die iedereen zelf kan maken. Boven een uurwerk be vinden zich twee horizontaal geplaatste houten staafjes, die naar verschillende richtingen noteeren. Op elk staafje zijn zeven kleine spiegeltjes beves tigd. Men stelt de machine op in ae nabijheid van het bed, zoodat ze door het nachtlichtje zwak ver licht wordt. Het apparaat wordt in beweging ge bracht, de staafjes draaien, de zeven spiegels glan zen als kleine lichtvlakken en verdwijnen weer. Onwillekeurig gaat men die lichtvlakjes, die zich in regelmatige tusschenpoozen, vertoonen, tellen. Hier door worden de oogen vermoeid en men slaapt in 1 (Vox Med.) ALKMAARSCHE OVERAL VERKRIJGBAAR. Kersen in Amerika. De kersenteelt neemt in Amerika steeds grooter omvang aan. De meeste wordon ingemaakt, pg laatste gegevens, die van 1^09 dateeren, wijzen uit, dat in ae staten New-York, Michigan en Wisconsin gezamenlijk 20,750 ton kersen geoogst werden. Cali- fornié bracht, alleen, in dat jaar ongeveer 15,000 ton aan de markt. Sedert dien is de kersenteelt echter nog enorm toegenomen. Er wordt nu in de Vereen igde Staten werk gemaakt van de afval producten speciaal de pitten en het sap. De eerste vertegenwoordigen 15 pet. van het vruchtengewicht. In 1914 moet er ongeveer 1600 ton van afgevallen zijn; bij dit pitten der kersen liep 112,000gallon sap weg. an die pitten zal nu hier en daar als nieuw product vette kersenolie en een op bittere-amandel- olie gelijkende vluchtige olie gewonnen worden. Die vette olie zal naast de reeds in den handel zijnde abrikozen- en perzik-olie, van overeenkom stige herkomst,'een nieuw voedings-middel zijn, dat ook therapeutische waarde schijnt te hebben. Het sap laat zich natuurlijk zoowel op alcohol als op gelei of stroop verwerken, door zijn hoog suiker gehalte. Hoe kou te voorkomen en de kwade gevolgen te vermijden. Houdt uw lichaam in goede conditie en gij vat geen kou. Een geregelde leefwijze, frissche lucht, zon neschijn, lichaamsoefening, licht dieet en voldoende slaap zijn de beste voorbehoedmiddelen. Het is van belang om bij het herstellen van een kou de nieren bij te staan. Het is dan namelijk mo gelijk, dat de ingewanden en huid niet bij machte zijn om de opgehoopte onzuiverheden te verwijderen. De nieren, verzwakt door de ongewone inspanning bij het filtreeren van het met meer onzuiverheden beladen bloed, roepen om hulp en dit is oorzaak, dat rugpijn en waterstoornissen zoo dikwijls op een kou volgen. f Tast iedere kou uw rug aan en geschiedt de wa- terloozing te veelvuldig? Zijt gij rheumatisch in de spieren en gewrichten? Hebt gij pafferige zwellingen onder de oogen of in de enkels? Is er bezinksel of zand in uw water? Als gij ellendig en terneergeslagen, zwak, zenuw achtig en vermoeid gevoelt, last hebt van hoofdpijn, duizeligheid en rheumatische pijnen, is het waar schijnlijk dat uw nieren niet behoorlijk werken en bestaat er gevaar voor ernstiger kwalen, zooals wa terzucht, niersteen en nierontsteking. Foster's Rugpijn Nieren Pillen versterken zwakke nieren en houden de urine wegen werkzaam, zoodat de nieronzuiverheden afgevoerd worden, voordat zij groote schade kunnen aanrichten. Maar de lijder moet het zijne tot genezing bijdragen door verstan dig te leven door het vermijden van alle buiten sporigheden, niet te zwaar en niet te veel voedsel te gebruiken, behoorlijke.rust en slaap te nemen, en door voldoende water en melk te drinken. Te Schagen verkrijgbaar bij J. Rotgans Drogisterij „Het Witte Kruis", Molenstraat C 14. Toe zending geschiedtfranco naont vangst van postwissel k fl.75 voor één of flO voor zes doozen Eischt de echte Foster's Rug Nieren Pillen, weigert elke die niet voorzien is van neven staand handelsmerk. MAATSCHAPPELIJK KAPITAAL f 500.000. Singel 184. Tel. 9719. Prinseslr. 78. Tel 8279. (Jevestigd sedert 1872. BijkantorenHOORN. SCHAGEN. PURMEREND. Telegram.adres „Sandbank". Telephoon No. 24 Steeds het nieuwsle Steeds het goedkoopste. Sieeds de grootste sorteering in pnze speciale afdeeling Alleen-verkoop der wereldberoemde R. en G. CORSETTES. Vraagt ons merk „SPECIAL" voor corpulente Dames. Door H.H. Doctoren bijzonder aanbevolen. Aanbevelend, ii eiS I B 1 B li u ra - m -> ro o 5 B JB - rz O B- <7>> i? k. TD O JS <0 li Q i£ d In voorraad de nieuwste modellen Aanbevelend,

Schager Courant | 1916 | | pagina 9