wierinoen. noodlottige brand. Gemengd Nieuws. Marktberichten. Ruinen, merriën, ponny's,. oude paarden onverschillig van welke kleuT 't Is alles bruikbaar in Germanie' De afrekening door onze watersnood-commissie gedaan, luidt als volgt: De ontvangsten waren f 1631.85. De uitgaven, wegens huishuur,.kostgelden en andere verstrekkin- fen aan hier hulpbehoevende vluchtelingen waren 980.33®. Batig saldo f 651.51®. Genoemd batig saldo is overgemaakt aan het Algemeen Watersnood- Comité te Amsterdam. Een woord van dank aan de gevers voor hun milde gaven en aan de Com missie van beheer en regeling voor hun moeite in deze gedaan, is dan ook niet misplaatst. WIERINGEN. De prijzen der wol. welke door het Rijk alhier van de boeren zal worden opgevorderd, zijn bepaald op f 1.80 en f 1.90 per Kilo en afwijkende soorten naar verhouding. WIERINGEN. J.l. Zaterdag was aan den Zeegrasafslag te Haukes aangevoerd 1 partij losse ongeverscht zeegras waar van de prijs bedroeg f 2.25 per 100 Kilo. Te Hippo- lytushoef waren aangevoerd 3 partijen losse onge verscht zeegras, prijzen f 2.30, f 2.35 en f 2.40 per 100 Kilo. Handel matig. WIERINGEN. Voor rekening van 58 leden onzer onder-afdeeling der V. P. N. werden j.l. Vrijdag op deAmsterdam- sche eierenveiling geveild 7.568 kipeieren, 209 eend eieren en 4 jonge hanen. De hiervoor verkregen prijzen varieerden voor de kipeieren van f 6.65 tot en met f7.20 per 100 stuks, voor de eendeieren f7.40 per 100 stuks en voor de jonge hanen f0.28 per stuk. Aan schoon geld zullen de leden voor de kipëieren pér Kilo ontvangen t 1.12, en ,voor de eenaeieren f 7.07 per 100 stuks. Handel vlug met veel vraag voora,l naar zwaar slachtgevogelte. Een schnol-kwesiie. Zaterdag kwam de raad der gemeente Oud-Beier land bijeen om te beslissen over het voorstel van den Burgemeester inzake de aanbieding van een som gelds aan de regeering, ten einde ae oprich ting van een Rijks Hoogere Burgerschool in deze gemeente tot stand te brengen, in de zitting van 28 Juni was de raad niet tot een besluit gekomen. Immers, de anti-revolutionaire wethouder, de heer K. Mast, vroeg toen eenige dagen uitstel, daar hij wel de noodzakelijkheid van de oprichting eener R. H. B. S voor deze gemeente en de gehèele Hoek; sche Waard inzag, doch tevens verklaarde, dat hij niet voor zulk een school kon stemmen om prin- cipieele redenen. Nu bestaat de raad uit 6 liberalen eit 7 anti-revo lutionairen. Een dezer laatste werd bij de laatste stemming met een meerderheid van 7 stemmen gekozen, nadat hij aan eenige kiezers op de perti nente vraag daaromtrent verklaard had", dat hij vóór de oprichting eener Rijks H. B. School was, indien de oprichting van een bijzondere onmogelijk zou zijn. Zaterdag nu verklaarde de heer Mast dat hij niet over zijn principe heen kon. De stemming had toen plaats met het gevolg, dat het voorstel ver worpen werd. Onmiddeljijk hierop namen de zes liberale raads leden hun ontslag, gevolgd door de'vier anti-revo lutionaire leden, die in de vergadering van 20 Maart 1914 geen bezwaren tegen hun principe haddeii. Vast staat, dat er zoo spoedig doenlijk nieuwe ver kiezingen zullen plaats hebben voor tien zetpls. Immers, Zaterdag 8 dezer heeft de verkiezing, 12 dezer de stemming en, zoonoodig, 19 dezer zal de herstemming plaats hebben. De burgers moeten nu maar beslissen. Een drama Zondagmorgen omstreeks half negen heeft een Belgische jongeman, inwonende bij een weduwe in de Spanjaarastraat te Middelburg, toen de 25-jarige dienstbode weder weigerde zijn liefde te beant woorden, deze met een bijl vier slagen op het hoofd toegebracht, zoodat zij ineenzakte. Daarna vloog hij als een waanzinnig de trap op en riep: „jeluimoet allemaal doodHij verwondde toen ook den zoon van de weduwe mét de bijl. De jongeling wist den woesteling echter te ontwapenen en nam met zijn móéder de vlucht. Een ter hulp geschoten buurman trof den Belg aan toen hij met een mes zich zelf den hals afsneed. Het lijk van den ongelukkige werd' naar het lijkenhuis gebracht. De toestand van de gewonden is vrij bevredigend. Uit de streek. (De vroege aardappelen). Men schrijft aart de „Alkm. Ct." De nieuwe uitvoerregeling betreffende de vroege aardappelen geeft hier heel wat drukte. Zooals be kend wordt ae helft der groote muizen voor uitvoer toegelaten, terwijl naast ae andere helft speciaal de hier in Nederland meer geliefde kleinere sorteerin gen geheel voor binnenlandsch gebruik worden gereserveerd. Ten behoeve hiervan zijn bepaalde zeefmaten voor Schotsche en andere soorten muizen voorge schreven, welke matek nog niet bij alle landbouwers ingeburgerd zijn. Aan de veiling wordt hier echter streng op toe- fezien. Doet het geval zich ,voor, dat van een partij, oor den vrachtvaarder bijv. aangevoerd een paar zakken bij keuring niet aan de rereischte maten voldoen, dan wordt de geheele partij voor 't binnen land achtergehouden. Aan de veilingen namelijk worden alle partijen in twee gedeelten geveilden wel het bepaalde ge deelte voor export toegelaten, en het resteerende voor binnenlandsch gebruik. Een en ander brengt in de veiling groote vertraging. Vooral nu 't tegen 't drukst van ae campagne loopt, is de veiling bijna niet af te werken. Dat de aanvöer van beteekenis wordt mag blijken dat nu geregeld dagelijks 200 tot 300 volgeladen schuiten het veilingsgebouw passeeren, om afge slagen te worden. Men gevoelt hoe deze „dubbele wijze van veilen," grijpt in 't veilingsleven. Men begint tegenwoordig •omstreeks het midden van den dag en 't wordt 8 h 9 uur 's avonds, voor de laatste schuit de veiling passeert. Wat de prijzen betreft, deze zijn in den laatsten tijd gestegen. De Schotsche muizen gelden nu vóór binnen landsch gebruik ongeveer f 2.35, voor de buiten- landsche markt f 2.65, zoodat gemiddeld f 2.5Q per li H.L. wordt bedongen. De Kiosksianen en Ducs worden gemiddeld verkocht voor f 2.25 per zak. Zoo is dus de toestand voor dé aardappelbouwers vrij wat verbeterd - en hoopt men hier vurig, dat de prijzen boven de f 2 blijven loopen. Een prijs van f 2 k f 2.50 geeft vooral met een rijk beschot, zooals dit jaar, een loonend bedrijf. De gedeeltelijke uitvoer dagteekent echter nog maar van een paar dagen, zoodat pas in de volgen de weken kan blijken, in hoeverre de vroege aard- aPGEPAKTUW l°onend is geweest. Naar de N". R. Ct. meldt is te Enkhuizen aange houden een thans in Rotterdam woonachtig Belgisch koopvaardij-officier, die getracht had In eerstgenoemde plaats een visschersvaartuig aan te koopen, nadat hij ©enig personeel hiervoor reeds gehuurd had, onder voorgeven enkele tochtjes te willen maken op de Zui derzee. liet is uitgelekt, dat het plan was, op Urk geïnterneerde officieren te verlossen. Het onderzoek moet zeer omvangrijk zijn. Te Enkhuizen en op Urk zijn reeds verschillende personen in verhoor genomen STAATSPENSIONNEERING. De Bond voor Staatspensioneerifig, tellende 446 af deel ingen met 54,000 leden, mannen en vrouwen van' allerlei politieke en kerkelijke richting, en 128 lan delijke bonden en vereenigingen met pl.m. 52,000 le den, enbloc bij dien bond aangesloten, heeft een adres aan.de Eerste Kamer der Staten Generaal gezonden, waarin bij dit College wordt aangedrongen het ontwerp- Ilreub aan te nemen, dat aan zoovele duizenden be hoeftige ouden een rente geeft en „alzoo rechtzet wat door de toepassing der artikelen 369 en 370 is scheet getrokken." yppp WTTflOWAARD. De maatrégelen der Regeering ten aanzien van gedeeltelijken uitvoer van aardappelen en groenten geven de marktbesturen verbazend veel werk, aan gezien nauwlettend moet worden toegezien op het nakomen der voorschriften en alleen partijen, die voor gedeeltelijken uitvoer in aanmerking komen, in tweeën moeten worden geveild, terwijl tevens van iederen kooper een dagstaat moet worden ingevuld, van hetgeen aan hen voor Duitschland en Engeland wordt verkocht. Met'voldoening constateeren de besturen, dat hun raad wordt opgevolgdde aanvoer neemt met den dag zoodanig toe, aat men er zich mag over ver bazen, dat de Binnenlandsche markt nog niet is overvoerd. De marktbesturen constateeren met zekerheid, dat thans reeds oneindig veel meer aard appelen in het land blijven dan anders in dezen tijd van het jaar worden geconsumeerd. DIRKSHORN. Zaterdag hadden alhier op bijna denzelfden tijd, doch op verschillende plaatsen twee ongelukken plaats. Een driyarig kind van den heer J. Latenstein viel in de Ringsloot. maar werd gelukkig gered. Het tweede geval betreft het vier-jarig dochtertje van den heer P. Schouten, dat ongemerkt eveneens te water geraakt was. Toen de moeder haar kind zag drijven en op haar angstgeschrei de buren toeschoten, die weldra de kleine op het droge hadden, bleken de levensgeesten reeds geweken. Het mocht metdeijverigste pogingen helaas niet gelukken, de lieve kleine 'weder totbe wustzijn te brengen. Grotnlen-uitvoer. Naar men verneemt, heeft de minister van Land bouw bepaald, dat het percentage van de dagelijk- sche aanvoeren van groenten ter veiling, dat op de ingeschreven groentenveilingen voor het binnen land moet worden geveild voor de week van 2—9 Juli wordt vastgesteld op: voor le en 2e kwaliteit bloemkool 60; bosjespeen, doperwten en peulen ieder 50 procent en van muizen-aardappelen boven de bekende maten op 50 procent. Aankoop Ie velde slaande qewassei:. Het Rijksgraanbureau deelt mede, dat ernstig overwogen wordt, om, behalve de rogge, ook alle te veldè staande tarwe, gerst en haver voor rijks rekening te doen aankoopen tegen prijzen, die ver band houden met den door het Rijk te besteden prijs voor de rogge. Zij, die thans reeds te velde staande gewassen moebten aankoopen, zullen goed doen hiermede rekening te houdfen. VAN HEER TOT BURGERMAN. Van heer tot burgerman schrijft de Nederlander bo ven het volgende bericht Kerkvoogden der Herv. gemeente te Heerenveen zijn voornemens, aan den te beroepen predikant niet meer de pastorie aan te bieden, maar voor hem een een voudiger burgerwoning te huren en aldus de behuizing van den predikant meer in overeenstemming te bren gen met zijn traktement. De. pastorie zelf. een traai heerehuis, wordt gerestaureerd en verhuurd. Aldus de Nederlander. In billijkheid voor de kerk voogdij, moge hier herinnerd worden, dat vele predi kanten in stad en dorp inderdaad zelf, hun ruime pas torie met kleiner behuizing zouden willen ruilen, aan gezien ze de pastorie met hun schamel traktement niet behoorlijk kunnen bewonen. OUDKARSPEL. De alhier voor vier Jaar terug opgerichte begrafe- nisvereeniging hield Zaterdagavona haar jaarlijksche le denvergadering in het 'lokaal van den heer H. J. A. Büekmann. De heer A. Swager, tijdelijk voorzitter, opent de vergadering, daarbij fneedeelende dat de vereeniging dit jaar haar geheele dagelijksch bestuur heeft ver loren door verschillende onafwendbare omstandigheden. Uit het jaarverslag blijkt, dat de vereeniging 608 leden telt en dus met een 5 tal is vooruitgegaan. Door heit bestuur zijn benoemd als voorzitter de heer A. Swager, als secretaris de heer K. Schuit ein als ^penningmeester de heer S. Vis. Uit de rekening blijkt, dat op de spaarbank is ge plaatst f 165,15 en in kas is een bedrag van f 150,48. Het saldo van dit jaar is f 39,63. De hulp van de vereeniging is 12 maal ingeroepen, 8 maal voor een lid en 4 maal voor een niet-lid. De aftredende bestuursleden A. Swager en K. Schuit worden herkozen terwijl gekozen worden de heeren Jb. de Boer, E. Zaagman en G. de Geus. De wagenbestuurders hebben om een tijdelijke ver hooging verzocht van f 2.— per keer voor den lijk wagen. De vergadering vond dit verzoek billijk. Het zal echter in de gecombineerde vergadering worden besproken. De vereeniging heeft reeds langen tijd veel gevoeld voor een automatisch toestel voor het laten zakken der kisten. In de gecombineerde vergadering is nu dit punt nader besproken, met als gevolg dat een onderzoek is ingesteld, wat zeer bevredigende resultaten oplever de. Daar de kosten echter wel wat hoog loopen is aan de gemeentebesturen het verzoek gericht dit toestel voor gemeenterekaning aan te koopen. Hierna sluiting. OUDESLUIS. De rederijkerskamer D.I.U. alhier is voornemens op Maandagavond 17 Juli a.s. ter gelegenheid der ker mis het tóoneelstuk „Het huis Henze" op te voeren in het lokaal van dén heer C. K. Slikker, ANNA PAULOWNA. Naar wij vernemen is ten behoeve van haren boek- houdcursus aan de middenstands vereeniging alhier door Prov. Staten van Noordholland eene subsidie toege zegd van hoogstens f 122.50. Dit bedrag is dan be stemd voor den cursus 1916—1917. WIERINGEN. ""Zondag 2 Juli, des nam. half drie, werd in den boomgaard van Dr. J. W. de Goeje te Hippolytus- hoef een „Hagepreek" gehouden. Het weer, dat op dat uur van den dag mooi kon worden genoemd en mooi bleef, deed velen naar den boomgaard op gaan^ om te hooren wat nu eigenlijk een Hagepreek was. 't Was dan ook spoedig zeer druk op het ter rein, er stonden een, massa'menschen te wachten op de dingen die komen zouden. Als sprekers tra den op Ds. J. C. Knrs van Winkel met „Geschreven tot onze leering", Ds. Haars van Nieuwe Niedorp met „Wat is de mensch" en Ds. G. de Leeuw van Oudkarspel met „Kuddedier of persoonlijkheid". De pauzen werden aangevuld door een zangkoor, om der leiding van den heer P. Bruul, terwijl door het publiek vóór en na afloop der preken een paar ge meenschappelijke gezangen werden gezongen. Na afloop dezer bijeenkomst was het druk in Ilip- polvtushoef's straten, want onze muziekvereeniging Harmonie zou nog enkele muzieknummertjes in de muziektent geven, waarop velen bleven wachten. Om 7 uur werd met dit concert een aanvang ge maakt. Tusschen de muzieknummers werden door een zangkoor ook in de tent weer enkele nummers gezongen. Allen genoten en dat waren er velen, 't was zwart van menschen om de tent op dezen schoor.en Zondagavond van muziek en' zang. Dank aan de directie voor haar genomen initiatief. ZIJPE. De Burgemeester dezer gemeente is voornemens deze week, bij wijze van proef, regeeringsvisch voor de ingezetenen van Schagerbrug beschikbaar te stel len. Wanneer er voldoende afname blijkt to zijn, zal worden overgegaan tot beschikbaarstelling van visch voor de ingezetenen van de geheele gemeente. WIERINGERWAARD. Het woon- en winkelhuis, bewoond door mej. wed. PoSrh, en eigendom van den heer G. Wit, is uit de hand verkocht aan den heer G< Veeter alhier en zal nu, naar we vernemen, worden ingericht voor een timmermanswerkplaats. Maandagochtend, 7 uur, brak, door tot nog toe onbekende oorzaak, brand uit in het achterhuis aer boerenhoeve „GooyensteinY aan den StammeraiJK nabij Gaasp, gemeente Diemen, bewoond door ae familie Schoonhoven. Door den verren afstand had het vuur, toen de brandspuiten, eerst die van Vin- kenbrug en toen van Diemerbrug arriveerden, reeds zoodanig om zich heengegrepen, dat aan behoud der boerderij niet meer te denken viel. Achter- en voorhuis, zoowel als de hooiberg, waren al spoedig één vuurzee, waartegen het beperkt aantal slangen natuurlijk niet zoo heel veel uitrichtten. Den gehee- lën dag werd het blusschingswerk, onder leiding van burgemeester jhr. Bicker voortgezet, doch tel kens weer laaide het vuur dan hier, dan daar op. De boerderij was eigendom van mevr. de wed. Hou wing en 44 jaar geleden gebouwd. Verzekering moet, naar men verneemt, de schade dekken. In den ochtend had bij het blusschingswerk he laas een ongeluk plaats. Toen een der spuitgasten, de ruim 60-jarige timmerman Karei' Sc.hippers, wo nende te Diemerbrug, een stuk muur passeerde,'dat reeds groótendeels verbrand was, stortte dit plotse ling om en werd de spuitgast ,die reeds bij zoovele branden te Diemen goede diensten bewezen had, onder de steenen bedolven. Toen hij met vereende krachten onder het puin te voorschijn was gehaald, bleek dat de beenen en pols gebroken waren en de neus gespleten was. Toch gaf hij nog eenig le- vensteeken. Onmiddellijk werd dr. Der Kinderen van Diemen ontboden, doch hoe spoedig deze ook per motorfiets ter plaatse kwam, kon hij slechts den dood constateeren. De ongelukkige laat een we duwe met nog eenige onverzorgde kinderen achter. BLOEMBOLLEN ALS VEEVOEDER. In verband met het vérbod van invoer van bloem bollen in Engeland, worden in de bloembollenstreek groote partijen voor- veevoeder verhandeld. Crocus- sen en minder cöliFante tulpensoorten komen in de eerste plaats daarvoor in aanmerking. INE R AAK. EDAM, 3 Juli. In den afgeloopen nacht heeft een brutale inbraak plaats gehad in het kantoor van den heer A. N. T. Teengs, houthandelaar alhier. Dit kantoor is gelegen aan de werf van de zagerij en even buiten de stad. Men heeft zich toegang verschaft door de deur, Het doel schijnt alleen geweest te zijn, zich van gelfl meester te maken, dat men in de brandkast hpopte te vinden. Vermoedelijk heeft men daartoe eerst alle lessenaars en de zich daarin bevindende la den onderzocht, ten einde sleutels te vinden. Het gelukte hun, alles wijst er op, dat er meer dan één inbreker geweest is, een ouden sleutel te vinden, waarmede zij getracht hebben de brandkast te ope nen, waarin zij niet geslaagd zijn. Vervolgens hebben zij waarschijnlijk geprobeerd een gat te maken in de deur van de kast. Hierin is een klein gaatje, ter diepte van enkele milli- ters geboord. Dit gaf hun weinig kans op succes en er werd besloten het aan de achterzijde der kast te probeeren. Daartoe moest deze eerst van haar plaats worden gebracht. Nadat dit 'gebeurd was, heeft men in der. achterwand een gat gemaakt van ongeveer 40 bij 40 c.M. aan den buitenkant en toe- loopende tot ongeveer 10 bij 10 c.M. aan den bin nenkant van den achterwand. Men heeft toen ge tracht het slot van binnen af te forceeren, wat niet mocht gelukken. Het weinige zilvergeld, dat in de kast aanwezig was, is nog buigen hun bereik gebleven. Het eenige wat de heeren van hun gading heb ben gevonden is een zakje, inhoudende f 10 en een doosje met postzegels, welke beide in een lessenaar waren. Van de daders Is geen spoor Te vinden. De politie stelt een onderzoek in. Tel. LEVENSMIDDELENVOORZIENING. Naar Het Volk verneemt, is zeer binnenkort de indiening van een wetsontwerp te verwachten, waarbij voor de geheele levensmiddelenvoorziening vaste regelen zullen Worden gesteld. OUDE AARDAPPELEN. Vanwege de Aardappelenvereeniging, wordt mee gedeeld, dat, nu de prijzen van de njeuwe aardappe len betrekkelijk laag zijn eri de aanvoeren grooter worden, blijkt, dat op verscheidene plaatsen belang rijke hoeveelheden onde aardappelen te veel zijn, zoodat telkens nog verzoeken om uitvoerconsenten bij de Aardappelenvereeniging inkomen. Zooals eenigen tijd geleden reeds is gepubliceerd, kan aan deze verzoeken niet worden veldaam GOEDKOOPE TABAK. Naar wij vernemen, hebben zich in het geheel'540 fabrikanten aangemeld voor de verkrijging van goed- koope tabak. Deze fabrikanten hebben tezamen 12800 werklieden in hun dienst. Door de regeling, welke hun patroons hebben aanvaard, zijn ./lezen dus ver zekerd gedurende den crisistijd niet te worden ont slagen. Deze week zal woeden begonnen met de verzen ding der kaarten, vermeldende hoeveel tabak een ieder kan krijgen. De meest ernstige maatregelen heeft de commissie genomen om te zorgen, dat de distributie zoo onpartijdig mogelijk geschiedt. Zoo zijn b.v. alle aanvragen genummerd en ten overstaan van een no taris is door het lot aangewezen, dat met no. 150 zal worden begonnen. Vooraf zijn ook de partijen tabak, welke uitgegeven worden, genummerd, en precies op volgorde zal een ieder het hem toegewezene aan het Vriesseveem kunnen afhalen. Hbld. GOEDKOOPE BLOEMKOOL. Uit Delft vernemen wij, dat tengevolge van den grooten aanvoer de bloemkool voor het binnenland de le qualiteit niet meer kon opbrengen dan f 4.40 per 100 stuks, d.i. minder dan de productiekosten. De boeren vreezen zoo werd ons te kennen ge geven dat bij verdere verhooging van het percen tage dat voor het binnenland beschikbaar moet blij ven thans 60 pet. de prijzen nog verder zullen dalen. Men verklaarde niet te begrijpen hoe som mige burgemeesters konden klagen dat de aangege ven maximumprijzen voor verkoop aan het publiek niet gehandhaafd konden worden. Wij merkten ten aanzien hiervan op, dat die klachten zich niet bepaalden tot bloemkool alleen. Bovendien werden zij de vorige week geuit toen er 10 pet. minder, n.1. 50 pet., voor het binnenland be schikbaar moest blijven. En tengevolge van het war mere weder zal thans de aanvoer allerwegen onge twijfeld veel grooter zijn. Het spreekt van zelf, dat onder dergelijke om standigheden aan een verdere beperking van den uitvoer aan het Departement niet zal worden ge dacht. Hdbld. Vierkant In strijd met dit bericht zijn wel de ervaringen in Schagen en blijkens onderstaand be richt ook in vele andere plaatsen. Deburgemeesters van de Zaansehe gemeenten hebben den Minister van Landbouw, Handel en Nij verheid, naar aanleiding van diens jongste circulai re betreffende vaststelling Wan maximum-prijzen voor groenten en vroege aardappelen in een gemeen schappelijk schrijven te kennen gegeven, dat deze circulaire voor de Zaanstreek niet toepasselijk kan woVien verklaard, omdat daar voor vele artikelen de inkoopsprijzen' hooger zijn dan de door den Mi nister vastgestelde maximumprijzen. De Zaansehe burgemeesters hebben daarom den Minister in overweging gegeven de Zaandamsche veilingprijzen als maatstaf aan te nemen, met een zeker winstpercentage daarboven voor den klein handel. Ha-ra, hoe zit dat! van de oorlogsschepen relven. Zoo de vloot niet na een zeeslag naar hare haww, terugkeert, worden de gewonden in den regel iT?? pitas diepen naar land gezonden. Keert de. vloot tc,r wel naar hare basis terug, dan staan er ambulance. treinen gereed, waar en wanneer die noodig zijn De kleine vaartuigen Uitgezonderd, heeft i0cjer logsschip twee dokters aan boord, die onder fep van den vloot-dokter staan. Als «en oorlogsschip in den strijd gaat, dan neemt ieder- der doktoren zijne p aats in, de een in jKn oor-, de ander in hol achterschip. Die „plaatse* ziin beneden, in goed gepantserde ruimten gelegd geheel en al met al wat voor eene uitnemende ope^tS zaal noodig is, ingericht. Zoodra de strijd een aanvang neemt, loopen brancar dtas de dekken af, om de gewonden weg te haleJ die zij dan door een speciaal daarvoor dienend iuik in de operatie-ruimte neerlaten. Zoodra de gewonden daar de Wé hulp gekregen hebben, worden zij de ziekenzaal of een andere geschikte ruimte, (he v00r tijdelijk hospitaal is ingericht, gebracht en daar blij. ven Zij totdat zij vervoerd kunnen worden. Daar het den brancardiers m de hitte van het ge vecht niet altijd mogelijk is, om de gewonden onmi<j. dellijk weg te voeren, nadat zij geval,en zijn, teèren de zeelieden allen de eerste hulp verloenen, en iecfëre man, die tot de bediening der stukken behoort, heeft een tasch met hulpverbandmidaelen dij zich, zoo^ onmiddellijk aan ieaeren gewande voorloopig h ilp katl worden verleend. De Jantjes dragen in den regel een opgerolden zij. den doek om hun middel vóór zij aan het geveent gaan deelnemen en deze doet bij een ongeval uitmun tende diensten als driehoekig verband bij een evein- tueele verwonding. De piarine-dokier aan boord moet zijn werk in d"n regel in heel wat moeilijker omstandigheden zien klaar te spelen dan 'zijn collega bij de landmacht. Zoolang een Slag aan den gang is, moet hij middtn in den strijd blijven, want hij 'kan er niet uitkomen. Aan boord' van een schip heeft men' nu eenmaal niet zooiets als een verbandplaats achter de gevechtszone. Te mid den van bet gedonder dar vallende projectielen en met het geluid der ontbrandingen en ontploffingen voortdurend in zijne ooren, most hij zijn beste krach ten Wijden aan den stroom van gewonden, dié hem geregeld wordt toegevoerd. En intussehen kpn het schip, waarop hij werkt, ieder oogenblik in den grond ge boord worden, in welk geval zijne kans om gered te worden, evenals die van allen, die. „beneden"' zijn, zeer gering is, Plicnt gaat voor hem boven al en hij volbrengt .dien van ganschor harte. Gedurende den zeeslag ia de Noordzee deden de marinedokters en hun perso neel schitterend werk en velen van hen hebben op hun post den dood gevonden.- VRIJGEZELLEN-BELASTING. De stad Oschatz in Saksen heeft de zoo vaak geop perde belasting op de ongehuwden inderdaad inge voerd. Na lang aarzelen heeft het kreitsbestuur te i.eip- zig het ontwerp van de vroede vaderen der Saksische stad goedgekeurd. Vqorloopig echter nog slechts tijde lijk. Betalen moeten ongehuwde belastingplichtigen bo ren de dertig jaar van beide kunnen. De belasting begint bij een inkomen Van 1800 Mark en bedraagt tot 2400 Mark vijf procent; tot 4000 Mark tien pro cent, tot 6300 Mark vijftien procent, tot 10.000 Mark l win tig procent en daarboven vijf-en-twintig procent als opcenten op tle inkomstenbelasting. Weduwnaars en weduwen behoeven de belasting niet te betalen als zij bij het overlijden van hun echtgenoot 55 jaar oud waren. DE OOGST IN DUITSCHLAND. Aan de „Tagliche Rundschau" wordt geschreven: De warmte en het droge weer, die na een langen koelen regentijd zijn ingetreden, hebben overat in Duitschland de hoop op een goeden oogst versterkt. Onze voornaamste veldvrucht, de rogge, heeft echter' in ,wle streken een weinig door vorst geleden en hier en daar staat ze ook betrekkelijk dun. In het al gemeen belooft ze echter een veel betere opbrëngst dan het vorige jaar. Haver en gerst zijn door het koude weer achterlijk gebleven, maar het warme weer zal dit nog wel verhelpen. De vele regen van de laatste weken was juist in dit jaar, nu heit er op aan komt de voedingsstoffen zooveel mogelijk uit den grond te halen, van groot nut. Over het algemeen zal Duitschland een uitstekenden voed:roogst hebben, dank zij den ijver van duizenden vrouwen, die op het oogenblik overal het hooi binnenbrengen. Het ge brek aan arbeidskracht eischt natuurlijk meer tijd voor den oogst. Groente, aardappels en hakvruchten zijn door het koele weer wat achterlijk in hun ontwikke ling. Daardoor zullen de nieuwe aardappels wat laat op 'de markt komen. Eenige uitzonderingen daar ge lalen zijn de aardappels overal goed uitgekomen en kan men de beste verwachtingen koesteren. Hagel slag heeft geen belangrijke schade veroorzaakt. Zoo kan men met vertrouwen den oogst tegemoet zien. BEPERKING DER SCHOENENFABRICATIE IN DUITSCHLAND. Bij Bondsraadbesluit is bepaald, dat de schoenen fabrikanten hunne arbeiders niet langer dan 49 urei per week mogen laten werken, terwijl thuiswerkers niet meer dan 7/10 van het vroeger door hen ge maakte aantal schoenen mogen maken. Tusschen de patroons en werklledenrvereenigingen in deze industrie is eene overeenkomst getroffen, ten einde de arbeiders schadeloos te stellen voor de vermindering van verdiensten, ten gevolge van den genoemden maat- DE TAAK VAN DEN SCHEEPSDOKTER IN EEN ZEESLAG. t Tn de „Daily Mail" beschrijft een correspondent de verzorging der in een zeeslag gewonden aan boord atroons, die zich aan deze regeling niet houden, zullen van de inmiddels opgerichte rijkslederhandel- maatschappij geen leder meer geleverd krijgen. TELEGRAFISCH WEERBERICHT medegedeeld idoor het Koninklijk Ned. Met. Insti tuut te De Bilt. Hoogste barometerstand 757.9 te Haparanda, laag ste barometerstand 754.8 te Cchristiansund. Verwachting tot den avond van 5 Juli. Meest zwakke veranderlijke wind. Half tot zwaar bewolkt. Mogelijk enkele regen- of onweersbuien. Zelfde temperatuur. PURMEREND, 4 Juli. 121 Stapels kleine kaas f 50 q 59. 646 K.G bot.er f 1.60. 658 Runderen, waaronder 289 vette en 25 stie ren. Vette, vlug, 110 a 136 cent per K.G. Gelde, vlug. f 210 a 320. Melkkoeien, vlug, f 260 a 450. 49 Paar" den f 175 a 425. 78 Vette Kalveren f 1.10 a 1.25 pf K.G. 252 Nuchtere kalveren f 14 a 28, stug. 231 Vette varkens 97 a 107 cent per K.G., vlug. 48 Magere var kens f 32 a 35, matig. 190 Biggen f 12 a 17, matig- 651 Schapen en Lammeren. Vette, stug, f 36 a 4o. Lammeren, stug, f 18 a 26. Kipeieren f 6.75 a -7"&- Eendeieren f 7.25. AMSTERDAM, 3 'Juli. Ter veemarkt waren heden aangevoerd: 265 vet'0 koeien, waarvan de prijzen warenle kwal. 150 ct. 2e kwal. 120«a:i25 ct.. 3e kwal. 100 a 110 ct., perK.G.. 90 melk- en kalfkoeien f 350 a 500, 131 nuchtere kalveren f 12 a 20, 26 schapen f 25 a 35, 387 vette varkens geen handel ALKMAAR, 3 Juli. - „q Aangevoerd 15 Koeien en ossen f 300 a 190, vette kalveren f 60 a 132.50 por K.G. f 1.— a 38 nucht. kalveren f 12 a 30, 2 magere schapen t a 40, 324 vette varkens 86 a 106 ct. per nea. pon**-j WINKEL. 3 Juli. n„nft Aardbeziën f 1 a 15 per 100 pond, kropsla f 0b' 1.05 per 100, uien f 4 per 100 bos, eieren f 6.75 per 1W MEDEMBLIK, 3 Juli. .„A Aardappelen: Groote muizen f 1.50 a 2.85, klem muizen f 1.10 a 1.30, groote ronde f 2.50 a 2.60. P. H.L. Aanvoer 2600 manden of zakken. T LANGEDIJKER GROENTEVEILING. Broek op Zaterdagmiddag. 9325 zak aardappe'J Schotsché muizen voor het binnenland f 2.05 a id. voor het buitenland f 2.85 a 3.45, Schoolmeeste f 1.90 a 2.50, Gladblaadjes f 2.75 a 3.50, drieling®"

Schager Courant | 1916 | | pagina 2